Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dinimiz ve Diğer Dinler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Avrupa karşısında İslam parlıyor

Dinimiz ve Diğer Dinler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-27-2008, 14:43   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Yeni Avrupa karşısında İslam parlıyor

Yeni Avrupa karşısında İslam parlıyor
Haber Merkezi / TİMETURK

Rusya Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi Uygarlıklar Ortaklığı Merkezi müdürü Binyamin Bobov, Rus Nonvosti Haber ajansının sitesinde yayınlanan makalesinde İslam Dünyasının Uluslararası ilişkilerde giderek artan rolünü ele aldı.

Yazısına İslam dünyasının daha önceki dönemlere göre dünya siyasetinde daha çok rol oynadığını belirterek başlayan Bünyamin Bobov, tezini şu sözlerle açıklıyor:

Çağımız dünyası şu an, geçen beş yüzyıldır yeryüzünde mutlak hâkimiyet kurmuş olan Batı uygarlığı nüfuzunun hissedilir derecede azaldığı bir geçiş süreci yaşamaktadır. Bu uzun hâkimiyet döneminden sonra bugün Batı, kendi değer, görüş ve hayat tarzını diğer uygarlıklara zorla benimsetme gücünden aciz durumdadır. Artık diğer halklar ve kültürler giderek artan bir özgüvenle ben de varım diyorlar.

Bu ortamda İslam dünyası daha önceki döneme göre dünya siyasetinde çok daha önemli rol oynamaktadır. Bu öncelikler İslami dayanışmanın gelişmesi ile sağlanmıştır. İslam Konferansı Teşkilatı bünyesinde 57 ülkeyi toplamaktadır. Üye bakımından Birleşmiş Milletlerden sonraki ikinci büyük teşkilattır.

İslam Konferansı Teşkilatı (IKT)'nin çalışmalarından övgüyle söz eden yazar, Amerika'nın Birlemiş Milletler (BM)'yi kendi işgalci ve haksız siyasetine alet etmesi nedeniyle BM'nin itibar kaybettiğini, İKT'yi de sürekli baskı altında tuttuğunu şu sözlerle ifade ediyor:

Son yıllarda Batı ülkeleri ile İslam dünyası ülkeleri arasında gerginliklerin artması göz önüne alınınca, İslam Konferansı Teşkilatının İslam – Hıristiyan diyalogu ve kültürler, uygarlıklar ve dinler arası diyalog için büyük çabalar harcadığı görülür. İKT bir yandan diyalog için çalışırken diğer yandan da Batı’da gittikçe yaygınlaşan İslamofobiya ile mücadele için yoğun çaba harcamaktadır.

İslam Konferansı Teşkilatı’nı ayrıcalıklı kılan hususlardan biri de kuruluş sözleşmesinde “ Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve Uluslar arası Hukuk kurallarına” bağlı kalmayı kararlaştırmış olmasıdır. Oysa tüm dünyada Amerika’nın bu kuruluşu kendi işgalci ve haksız siyasetlerine alet etmesi nedeniyle BM’nin itibarı en alt seviyelere gerilemiş durumdadır.

İslam Dünyasının Birleşmiş Milletleri niteliğindeki İslam Konferansı Teşkilatı bünyesinde birçok önemli kurum mevcuttur. Mesela İslam Kalkınma Bankası 45 milyar dolar sermaye ile kurulmuştur. İslam Kalkınma Bankası İslam ülkelerinin ekonomisinin gelişmesi için önemli katkılar sağlamaktadır. Üye ülkelere çok elverişli şartlar ile kredi vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri bu uluslararası örgütü sürekli eleştirmekte ve baskı altında bulundurmaktadır. Fakat İslam dünyasının ve İslam ülkelerinin dünyada etkinliğinin artmasının tek nedeni İslami dayanışma değildir.

Binyamin Bobov, İslam'ın rolünün büyümesinde hangi etkenlerin etkili olduğunu maddeler halinde şöyle sıralıyor:

İslam’ın rolü niçin büyüyor?

1- İslam’ın rolünün büyümesinde ekonominin büyük önemi var. Tüm dünyadaki mevcut petrol ve doğal gaz rezervlerinin üçte ikisi İslam dünyasında bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgedeki petrol kalitesi ve uygun fiyatı ile temayüz etmektedir.

2 – İslam dünyası ülkelerinin sahip oldukları mali imkânlar.

Petrol fiyatları şu an ki gibi varil başı140 dolar civarında devam ettiği takdirde, petrol ihraç eden yedi körfez ülkesinin geliri yıllık bir trilyon doları geçecektir. Bu demektir ki İslam ülke dört beş yıl içinde önemli bir mali etki gücüne erişmiş olacaktır. Bu da, bu alandaki güç dengelerinin kesinlikle değişmesini gerektirecektir.

3- Bununla beraber demografik unsur İslam Dünyasının yeni rolünün belki de en önemli dayanağı olacaktır. Bugün Müslümanların yeryüzündeki sayısı 1,4- 1,5 milyar civarındadır.

Tüm uzmanların ittifakıyla bundan 15 yıl sonra İslam mensupları açısından dünyanın birinci dini olacaktır. Büyük olasılıkla bu on beş yıldan önce de gerçekleşebilir. Bu, İsrail için de büyük bir tehlikedir. Bugün işgal edilmiş Filistin topraklarında on milyon insan yaşamakta ve Yahudi nüfusu az bir farkla öndedir. Fakat üç- beş sene içinde üstünlük Filistinlilere geçecek. Zira Filistinlilerin doğum oranı Yahudilerin doğum oranından iki kat yüksektir.

4- Psikolojik etken.

Müslümanlar manevi olarak çok daha güçlüler. Bunu Avrupalılar da itiraf ediyor. Müslümanlar davalarında haklılar ve adiller. Maddi refahı yakalamış olan Avrupa manevi bakımdan bir açmaz içindedir. Hıristiyanlık etkisini yitirmiş durumdadır. Fakat Avrupa da yaşayan Müslümanlar inanç vadileri oluşturmuş durumda ve haklarına sahip çıkma bilincine varmış durumdadır.

Her ne kadar İslam adına işlenen bazı terör olayları normal olarak bazı Batılıların gözünü korkutmuş olsa da bu birçok Batılının adalet, sevgi ve müsamaha dini olarak gördükleri İslam’a teslim olmalarını, Müslüman olmalarını engellememiştir. Bugün İslam dünyası kaynaklarının çoğun dini aşırılıklarla mücadeleye ayırmaktadır. Bu problemin hali İslam dünyasının hızını daha da artıracaktır.

Ilımlı güç

İslam Dünyasında ılımlı güçlerin dayanışması artan bir güvenle daha da geliştiğini ifade eden Bobov, Batı'nın terörle itham etmek için birbiriyle yarıştığı İslami oluşumlar hakkında şüphe uyandırmak, artık her zamankinden çok daha zor hale geldiğini savunuyor. Bobov, bunun en iyi delili olarak da, birbirleriyle ihtilaflı Lübnanlı gruplar arasındaki Doha anlaşması ve geçen hafta Mısır’ın arabuluculuğuyla sağlanan Hamas-İsrail ateşkes anlaşması olduğunu belirtiyor.

Son yıllarda Rusya'nın İslam dünyası ile olan ilişkilerinin gelişme göstermesi ve İslam Konferansı Teşkilatı'na üye olduğunun vurgulayan yazar, Rusya'nın Batı ile Doğu arasındaki köprü olabileceğini şu sözlerle savunuyor:

Rusya’nın her iki tarafla ilişkileri ve bağları dolayısıyla Batı ile Doğu arasında köprü olması mümkündür. Rusya, Batı ile İslam dünyası arasında karşılıklı anlayış ve yardımlaşma atmosferi oluşturabilir ve bunu geliştirebilir. Rusya’nın İslam Dünyası ile olan ilişkileri son yıllarda olağanüstü derecede bir gelişme gösterdi. 2005 yılında gözlemci sıfatıyla İslam Konferansı Teşkilatına üye oldu. Bu bir yandan Rusya’ya İslam Dünyasını daha iyi anlama ve gelişmeleri yakından gözleme imkânı verirken diğer yandan da İslam Dünyasına Rusya’nın sorunlarını yakından algılama imkânı sağlamaktadır. Rusya çeşitli din ve ırk etnik unsurlarından oluşmuş bir ülkedir. Resmi rakamlara göre Rusya’daki Müslüman nüfusun sayısı on dört milyonun üzerindedir. Bu da ülke nüfusunun %10’una karşılık gelmektedir.

Bu gün yeryüzü adaletsizlik sorunu yaşamaktadır. Birçok kimse Rusya’nın rolünün arttığı hususunda hemfikirdir. Moskova, uluslararası ilişkilerde artan rolünü dünyadaki ahlaki ve ruhi açılıma katkı sağlama yönünde kullanma siyaseti gütmektedir. İslam Dünyası da Rusya’yı büyük bir dost ülke olarak görmektedir. Biz, dünyada karşılıklı anlayış ve işbirliğinin gelişmesine, uygulanabilir dengeli çözümlere ulaşılmasına en çok katkı sağlayabilecek bir ülkeyiz.
timeturk
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
avrupa, karşısında, parlıyor, yeni, İslam

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hâkim karşısında Haberci Magazin & Dedikodu 0 09-16-2008 01:12
D-Smart Avrupa yeni bir kampanya başlattı Yaso Digital Uydu Cihazları 0 08-26-2008 10:11
1986-2006 Yılları Arası Avrupa Fatihi Cimbomun Avrupa Maçlarında Attığı Birbirinden G Yaso Cep için Videolar 0 06-11-2008 17:58
AKPM'den Avrupa ülkelerine İslam çağrısı Haberci Dünyadan Haberler 0 04-15-2008 19:33
Amerika Ve Avrupa Karşısında Değişen Türkiye Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:09


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:21 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628