Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dinimiz ve Diğer Dinler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Teslis Ya Da, Kutsal üçlü-birlik

Dinimiz ve Diğer Dinler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-27-2008, 15:46   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Teslis Ya Da, Kutsal üçlü-birlik

Teslis Ya Da, Kutsal üçlü-birlik
Hıristiyanlar üç Tanrı'yı kabul edip O'na tapıyorlar, onlar, Allah'ta Peder, Oğul ve Kutsal Ruh'tan ibaret olan bir üçlük kabul ederler, buna Kutsal Üçlü-Birlik ya da Teslis denilir; böylece bir değil, üç Tanrı'ya tapıyorlar.

Bu nevi suçlamaları arasıra duymak mümkündür; ancak bunlar gerçeği yansıtmakta mıdır? Hıristiyanlar gerçekten üç Tanrı'ya mı tapıyorlar?

Bu suçlamalar genellikle Kutsal Üçlü-Birlik veya Teslis'in ne olduğunun bilinmemesinden ileri gelmektedirler. Hıristi*yanların bu Teslis denilen inanç hakkında neler öğrettiklerini bilenler, kendileri Teslis'e inanmasalar veya Hıristiyan olma*salar bile, bu nevi suçlamalarda bulunmazlar. Bunun için, ilk önce Hıristiyanlara göre Teslis'in ne olduğunu açıklamalıdır ki, bu yanılgı giderilsin.

Hıristiyan dininin temel taşı tek bir Tanrı'nın, tek Allah'ın varlığı, yani Vahdaniyettir; bu iman hem İncil'de hem de Hı*ristiyanların Amentüsünde kaydedilmiştir. M. İsa'ya, en bü*yük ya da en önemli buyruğun hangisi olduğu sorulduğu za*man, şöyle cevap vermiştir: En önemlisi şudur: "Dinle, ey İs*rail, Tanrınız olan Rab tek Rab'dir.. " (Mk.12,29). Ve her kili*sede, her pazar günü topluca söylenen Hıristiyan Amentüsünün ilk ibaresi de şöyledir: "Tek Allah'a inanıyorum..."

Demek ki, Hıristiyan dininin temeltaşı Tektanncılıktır; za*ten Hıristiyanlığın ilk asırlarında binlerce Hıristiyan, putpe*restliği ve çoktanrıcılığı reddettiler diye idam edilmiş, daha doğrusu din uğruna şehit edilmişler.

Üçtanrıcılık suçlamasına gelince; İncil'e göre tek Allah'ta üç kişilik, şahsiyet, ya da, daha doğrusu, teknik bir terim olan "uknum" vardır; birincisine Peder, ya da Peder Allah denir; ikincisine ise Kelâm, ilâhî Kelâm ya da Oğul, üçüncüsüne ise Kutsal Ruh denir; böylece ne üç Tanrı ne de bir = üç deniyor; fakat bir tek Allah'ta üç şahsiyet ya da, üç uknum vardır, - bir tek üçgende üç açı olduğu gibi, - denilmektedir.
Niçin Hıristiyanlar Allah'ta üç şahsiyetinin veya uknumun varlığına inanırlar, niçin Teslis'i kabul ederler? ve böyle bir Teslis nasıl olabilir?

Hıristiyanlar, izahı zor olan böyle bir inanç kabul ediyor*larsa, bu inancın en önemli ve ilk gelen kaynağı İncil olmalı*dır; bu inanç İncil'de bulunmasaydı, hiç bir ilâhiyatçı böyle bir nazariye tasavvur edip uyduramazdı; bilhassa Kilise onu bir itikat, bir inak olarak bütün Hıristiyanlara kabul ettiremez*di.

Nitekim, İncil'de bir çok defa Peder Allah'tan bahsedilir; bizzat M. İsa Allah'ı kendinin Pederi olarak vasıflandırmıştır; birçok defa Allah'a "Peder" diye seslenmiştir örneğin: (Mt. 7, 21; 10,32; 12,50 vs. Yu. 17,1 v.s.); bu yetmezmiş gibi, İncil'in bir yerinde, bizzat kendisinin Pederi ile bir olduğunu açık bir şe*kilde söyler: "Ben ve Peder biriz!" (Yu.10,30).

Bundan başka İncil, Allah'ın Kelâm'ından bahseder; bu ilâ*hî Kelâm'ın ezelden beri mevcut olduğunu da ilâve eder, ezel*den beri Allah'la beraber olduğunu, hatta Kelâm'ın kendisi de Allah olduğunu açık bir şekilde ifade eder. "Başlangıçta Ke*lam vardı., ve Kelam Allah idi" (Yu.1,1-2). Ancak, tarihin bel*li bir noktasında bu ilâhî Kelâm insan tabiatını kabul etmiştir "ve Kelâm beden oldu ve aramızda yerleşti" (Yu. 1,14).

M. İsa aynı zamanda bir kaç defa da Kutsal Ruh'tan bah*setmektedir, ve bu Kutsal Ruh'un İncil'de bir kaç defa "Al*lah'ın Ruh'u" olarak (Mt. 3,16;12, 28; Lk. 3,26; I. Kor. 2,14; 3,16, v.s.), ya da "Peder'in Ruh'u" olarak (Mt. 10,28) vasıflandırılmış*tır. M.İsa da O'nu "Allah'ın Ruh'u" olarak vasıflandırmıştır (Mt.12, 28), hatta bizzat M.İsa O'ndan bahsederek O'nu "Pe*der'in Ruh'u" olarak adlandırmıştır. Fakat İncil, Kutsal Ruh'*tan bahsederken O'nu aynı zamanda "İsa'nın Ruh'u", veya "Mesih'in Ruh'u", "Mesih İsa'nın Ruh'u", ya da "Oğlunun Ruh'u" olarak vasıflandırmıştır (H. İ. 13,7; Rom. 8,9; I. Pet. 1,11; Fil. 1,19; Gal. 4, 6). Demek ki, Kutsal Ruh hem Peder Allah'ın Ruh'u hem de M. İsa'nın Ruh'udur. Böylece görebiliriz ki, İn*cil Allah'ta bu üç unsurun varolduğunu açık bir şekilde ifade etmiştir ve Yeni Antlaşma'da teslis formülasyonuna ait bir izyoktur demek imkansızdır; böyle bir iddia ya cehalet ya da kötü niyet göstermektedir. Aslında ciddi bir araştırmacı böyle bir sav ileri süremez: teslis kelimesi Yeni Antlaşma'da bulun*mazsa da.

Şimdi, nasıl tek Allah'ta üç unsurun mevcut olabildiğini açıklamak ya da izah etmek meselesine gelince, ilk önce şunu belirtmeliyiz ki, Allah bir sırdır, insanın aklını aşmaktadır, ona sığamaz; insan aklı Allah'ı kavrayamaz; O, her kavram*dan büyük, ulvi ve üstündür; bütün filozoflar ve ilâhiyatçılar, - Hıristiyan olsun olmasın, - bunu kabul ederler; birleştikleri nadir noktalardan biridir. Buna rağmen, O'ndan herhangi bir şey bilmek veya söylemek başarısızlığa mahkûm bir teşeb*büstür demek yine bir yanlışlıktır; her şeyi kavrayıp anlamasak ta, yine O'nun hakkında bir fikir yürütmek tamamen im*kânsız değildir. Ve Teslis ya da Kutsal Üçlü-Birlik gizinin abes, imkânsız ya da akla aykırı bir şey olmadığını göstermek için şu mukayeseye başvurabiliriz

Allah her kişiyi tanır ve her şeyi bilir, hem de çok iyi bir şekilde bilir ve tanır; O alîmdir; kendisini de çok iyi, mükem*mel bir şekilde bilir ve tanır, zira Allah şuursuz bir varlık de*ğildir.

Biz insanlar, bir şeyi kavramak için bu nesnenin mefhumu*nu, ya da kavramını kurarız; buna benzer bir şekilde Allah da kendisini bir nevi mefhumda bilir ya da tanır, diyebiliriz; bu mefhum tamamen kendisi gibi olmalıdır, aksi halde Allah kendisini mükemmel bir şekilde, tam olduğu gibi tanımazdı, bilmezdi; bu ise düşünelemez. Bu mefhum ya da kavram Al*lah'ın Kelâm'ıdır, kendisini bildiren ilâhi Kelâmdır; bu Kelâm ezelden beri mevcuttur ve ebediyete kadar varolacaktır, çün*kü Allah'ın ezelden beri varolduğu gibi, kendisini ezelden be*ri tanır ve ebediyete kadar tanıyacaktır. Zaten İncil'de şunları okumaktayız: "Başlangıçta Kelâm vardı ve Kelâm Allah'la birlikte idi ve Kelâm Allah idi." (Yu. 1,1). Ancak, bu ilâhi Ke*lâm'ın nasıl ve niçin aynı zamanda bir şahsiyete, bir kişiliğe ya da benliğe(1)sahip olabildiğini bilemiyoruz, izah edemiyo*ruz; bu Allah'ın sırrıdır. (Zaten, biraz önce belirttiğimiz gibi, bütün bu açıklamalar ancak bir benzetme, bir mukayesedir; Teslis'in abes ve imkânsız, akla aykırı bir nazariye olmadığı*nı gösterir, Allah'ın sırrını açıklamaz, bilakis bu sırrı daha açık bir şekilde göz önüne getirir; Aziz Teslis'i de "ispat" etmez ve bunu yapacağını da iddia etmez).

Bu ikinci şahıs birincisinden, yani Peder Allah'tan geldiği için , O'na Oğul da denir; birinci şahısa da Peder veya Peder Allah denir, çünkü beşeriyette oğul pederden veya babadan gelir ve ona benzer(2).

Bu ezeli ve ebedi ilâhi şahsiyet veya kişi, yani Kelâm ve*ya Oğul, Peder'i tanır ve O'nu sever. Peder de O'nu tanır ve se*ver, zira Allah, şuursuz bir varlık olmadığı gibi, iradesiz de olamaz, sevgi ise iradenin bir özelliğidir; bu iki şahsiyet, yani Peder ve Kelâm, arasında mevcut olan bu sevgi bağlantısına ise Kutsal Ruh denir. İncil'de, biraz önce gördüğümüz gibi, Kutsal Ruh'un hem Peder'in hem de Oğul'un Ruh'u olduğu ifade edilir. Bu bağlantı ya da Kutsal Ruh, Allah'ta bir üçüncü şahsiyet ya da benlik oluşturur; bu üçüncü şahsiyet de ezelden beri mevcuttur ve ebediyete kadar varolacaktır, çünkü Peder ve Kelâm birbirlerini ezelden beri ve ebediyete kadar sever*ler. Yine, Peder ile Kelâm arasındaki bu sevgi bağlantısının nasıl ve niçin aynı zamanda bir şahsiyete, bir benliğe sahip ol*duğunu ve bilhassa niçin böyle olduğunu beşeri zekamız kavrayamaz; bu, yine Allah'ın sırrıdır(3) Zaten, Allah'tan bahset*tiğimiz zaman, "şahsiyet", ya da "kişilik", veya "uknum" gibi deyimlerin manası, aynı deyimleri insanlar ya da diğer yara*tıklar için kullandığımız zaman, tam aynı anlamda geçerli de*ğildir, sözün tam manası ile aynı şeyi ifade etmez; hiç bir de*yim hem yaratıklar hem de Yaratan için tıpatıp aynı manada geçerli olamaz. Örneğin, insanlardaki "ilim" ve "dirilik" sıfat*ları, Allah'taki "ilim" ve "dirilik" sıfatları ile eşit değil; tam aynı şey değildir; "ilim", "dirilik" ve diğer sıfatlar Allah'ta da*ha mükemmel, kusursuzdurlar. Aynı şekilde, "şahsiyet" veya "kişilik" deyimi, hem insan hem de Allah için tam aynı mana*yı taşımaz; başka bir ibare olmadığı için, insan bu nevi deyim*lere başvurmalıdır, bu deyimler bir nevi ahveni şerdir.
En önemli eski ilahiyatçılardan biri olan Kuzey Afrika'lı Augustinus (354-430) "De Trinitate" (Üçlü Birlik Üzerine) adlı eserinde de, yukarıda zikrettiğimiz, Peder, Pederim, Kut*sal Ruh" vs. terimlerin bazılarını andıktan sonra, şunları ilave etmektedir: "... Gerçekten Peder Oğul değildir, Oğul da Pe*der değildir, Kutsal Ruh da ne Peder ne de Oğul'dur; demek ki üçtür; ama 'üç ne?' sorulursa, beşeri ifadelerin derin eksik*liğinden dolayı çok dert çekmekteyiz gerçi, 'üç şahıs' diyoruz, fakat bunu, (Üçlü Birliği) tam olduğu gibi ifade etmek için değil, daha çok susmamak için bunu söylemekteyiz". (Trini*tate, Lib. V, cap. IX, 10). Ve daha sonra şunları eklemektedir: "Kaldı ki, en sonunda beşeri ifadenin kıtlığı da bu şekilde ko*nuşmanın kaynağı olduğunu kabul etmeliyiz". (Trinitate, Li-ber VII. cap. IV, 9).

Demek ki, Üçlü Birlik hakkında konuştuğumuz zaman, bu "şahıs, şahsiyet, uknum", vs. diğer terimler kullandığınız hal*de, bu terimlerin manası, onları beşer dünyası için kullandığı*mız zaman tam aynı manayı taşımamaktadır; demek ki bu te*rimler tek anlamlı (univoque veya vahid-ül-mana) değil, fakat benseşim (analogie, temsil) anlamlıdırlar; onlar insanlar için ve Allah için kullanıldığı zaman tam aynı hususiyeti ifade et*mezler. Aynca, bugünkü lisanlarda "şahıs" terimi belirli, Özerik, kendine has idrak gücü, iradesi ve sorumluluğu olan bir varlık, hem maddesel ve ruhsal unsurları ihtiva eden bir var*lık belirtmektedir; halbuki, eski zamanlarda bu terim böyle bir kavramı ifade etmezdi.

En sonunda Allah'ın gerçek cevheri ve mahiyeti veya özü bir sır veya gizdir, insan dilinin oluşturduğu hiç bir terim, in*san aklının oluşturduğu hiç bir kavram onu gerçekten olduğu gibi ifade edemez.

Şunları da ilâve etmeliyiz ki, filozoflar ve ilâhiyatçılar, -Hıristiyan olsun, olmasın, - asırlardan beri buna benzer bir mesele ile başbaşa bulunarak meşguldur ve onu tartışmakta*dırlar; bu mesele şundan ibarettir: Allah'a atfedilen "ilim", "vahdaniyet", "hayat", "adalet" v.s. sıfatlar, gerçekten Allah'ta bulunur mu, bulunmaz mı? Bulunursa, Allah'ın özü ya da mahiyeti ile aynı mıdır, ondan ayrı mıdırlar? Ayrı iseler, Allah'ın vahdaniyeti inkâr edilmez mi, tevhid ilkesine aykırı düşmez mi? Çokluk Allaha sokulmaz mı? Aynı iseler, bu deyimlerin manası ve lüzumu var mı, olabilir mi? Bu tartışmalar da asır*lar boyunca devam etmiş, devam eder ve devam edecektir, çünkü bugüne dek hiç bir kimse, bütün sorunlara çözüm gö*türen ve herkesi tatmin eden bir cevap veya bir çözüm bulup ortaya koyamamıştır. Yüzyıllardan beri sürüp giden bu tartış*malar aslında şunu gösterir ki, Allah'ın sırrını çözmek insan*ların aklını aşmaktadır.

Bu kısa açıklamalar Kutsal Üçlü-Birliğin ya da Teslis'in sırrını izah etmez, ancak, onun sadece ilâhiyatçıların bir na*zariyesi veya bir uydurması olmadığını, onun İncil'de bulunan bir çok ibarelerden kaynaklandığını, ve onun mantığa aykırı olmadığını, aklen caiz olduğunu göstermek ister. Hıristiyan*ların ne üç Tanrı kabul edip onlara tapmadığını, ne de 1=3 di*ye bir saçmalık öğrettiğini izah etmek ister(4).1). Filozoflar bu şahsiyet veya kişilik kelimesinin yerine daha teknik bir terim olan "uknum" terimini kullanıyorlar. Şahsiyeti ya da uknumu şu şekilde tarif edebiliriz: bilinçli bireyin kendini başkalarından ayırmasına imkân veren unsur ve de onu dile getiren sözcüktür, bir kişinin tüm sıfat ve eylemlerini taşıyan unsurdur, bir kişi onu "ben" demekle ifade eder, kısacası, "kim?" diye soruya cevap veren unsurdur.

2). Görüyoruz ki, bu oğul sıfatında hiç bir cinsiyet, hatta hiç bir mad*di taraf yoktur.

3). İncil'de Kutsal Ruh'a, şahıslara ait olan işlem veya etkinlikler ve sıfatlar atfolunur, meselâ: öğretiyor (Lk.12, 12; Yu. 14, 24); yöneltiyor (Yu. 16, 13); konuşuyor (H. İ. 8,29) istiyor (Yu. 4, 8); hayat veriyor (Yu. 6, 63; Rom. 8,11; 2. Kor. 3, 6), vs.

4). Bazı kişiler, Hıristiyanların Teslis veya Üçlü-Birliğin, Allah, İsa ve Hz.Meryem'den ibaret olduğunu ileri sürüyor. Hiç bir Hıristiyan bu nevi bir saçma düşünceyi savunmamıştır, bunun için bu iddia üzerine durmak lüzumunu görmedik.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
da, kutsal, teslis, ya, üçlübirlik

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kutsal Emanetler уυѕυƒ İbretlik Yazılar 1 09-11-2008 01:07
ÜÇLÜ İTTİFAK « Tarih нüzüη TaRiH 0 09-09-2008 13:37
Kutsal Emanetler. Korax Dini Resimler 1 09-02-2008 15:55
Uçakta üçlü Toplantı!.. D4NG3R3R Dünyadan Futbol 1 06-28-2008 11:42
Üçlü zirve olmayacak LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-13-2008 01:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:39 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628