Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bilgisayar internet dünyası > Bilgisayar Donanım > Donanım & Teknik Destek

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kablosuz Ağ Kurulumu & İnternet Bağlantısı Detaylı Anlatım (Resimli)

Donanım & Teknik Destek


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-28-2008, 22:49   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Kablosuz Ağ Kurulumu & İnternet Bağlantısı Detaylı Anlatım (Resimli)

Kablosuz Ağ Kurulumu & İnternet Bağlantısı Detaylı Anlatım (Resimli)

Kablosuz Ağlara Giriş

Bugün artık kablosuz teknoloji bir çok cihaza yayılmış durumda PC, Laptop, Printer, PDA vs.. derken bu cihazların iletişimde kablosuz haberleşmeleri hem bizim özgürce hareket etmemize izin veriyor, hem de kablonun oluşturduğu o karmaşadan kurtulmamıza olanak sağlıyor.

nl10-Wifi

Kablosuz ağlar için 802.1x Standartları

Çevrenizdeki her bir ürünün bir çok farklı üretici tarafından üretebileceğini biliyoruz. Bu ürünlerin kendi bünyesinde belli standartlar çercevesinde üretilebilmesi ve buna uyulması gereklidir. Bu standartların belirlenmesi beraberinde belli bir kalite , uyum ve sürekliliği getirir. Konumuz olan kablosuz ağlar için bu standartı belirleyen kurum olan IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers), bilgi teknolojileri, telekominikasyon, enerji-güç vs.. gibi endüstri alanları için standartları da belirlemektedir.

IEEE 802 Kablolu-Kablosuz ağlar için LAN/MAN stadartlarını belirleyen komite ve alt çalışma gruplarından oluşmaktadır.

802.11 WLAN (Wireless Local Area Network)

Bugünkü konumuz olan kablosuz yerel alan ağlarının WLAN standartı 802.11, sürekli gelişmekte olan Wi-Fi için standartları temsil eder. Wi-Fi cihazlar radyo dalgasıyla iletişim kurarlar. Bu radyo dalgaları ISM(Industrial, Scientific, and Medical) frekansından yayın yapıyorlar. ISM frekansı lisans gerektirmeyen bir band. FCC (Federal Communications Commission) izin verdiği 902-928Mhz, 2400-2483.5 Mhz ve 5725-5850Mhz aralığında 1 Watt gücün altında lisans gerektirmeden bütün cihazlar haberleşme yapabilir. Tabii bu frekansı kullanan Wireless cihazlarınızla telsiz telefon gibi cihazlarda frekans çarpışmaları sonucu performans düşüşü söz konusu olabiliyor. Veri iletiminde Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS) (Frekanas aralığını izin verilen aralıkta sık sık değiştirme), Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

-IEEE 802.11 : 2.4 GHz ISM frekansında 2 Mbps veri iletimi desteği vardır.
-IEEE 802.11b :2.4 GHz ISM frekansında 11 Mbps veri letimi desteği vardır.
-IEEE 802.11a :5 Ghz ISM frekansında 54 Mbps veri iletimi desteği vardır.
-IEEE 802.11g :2.4 Ghz ISM frekansında 54 Mbps veri iletimi desteği vardır.

802.15 WPAN (Wireless Personel Area Network)
Kişisel alan ağları adında anlaşılacağı üzere ufak alanlarda örneğin bir oda içersinde kablosuz iletişimi sağlarlar Örneğin Bluetooth, HomeRF teknolojileri bu standartı destekliyor.Örneğin Bluetooth'a sahip cihazlar 10m mesafe içinde çalışabilmektedir.

802.16 WMAN (Wireless Metropolitan Area Network)
Km'lerce mesafedeki cihazlarla haberleşmek için geliştirilmiş bu protokol daha güçlü bir anten ve lisansa sahip frekansta çalışmak zorunda. Tahmin edersiniz ki pahalı bir ekipmana sahip.

Kablosuz ağlarla ilgili olarak IEEE 802 Wireless çalışma grupları sürekli bu standartları geliştirmek için çaba gösteriyorlar.

Kablosuz Ağ Topolojisi

Ad-Hoc (Peer to Peer) (Doğrudan Bağlantı)
Üzerinde kablosuz ağ kartı bulunan iki istasyon bu şekilde peer to peer haberleşme sağlayabilirler. Aynı kablolu ağlardaki "cross" bağlantı gibi.

wds ah

Infrastructure

Ortada bulunan AP (Erişim noktası) diğer istasyonlarla haberleşmeyi sağlıyor. Kablolu ağlarda Hub ya da Switch bu görevi görüyordu.

wds ap

Kablosuz Ağlarla İlgili bazı Terimler

* Access Point: Kablosuz erişim noktası. AP, diğer istasyondaki kablosuz ağ bağdaştırıcısına sahip ürünlerle haberleşme sağlayan merkez olarak düşünebilirsiniz.
* STA-Station: AP'ye bağlanacak istasyonlara deniliyor.
* HotSpot: AP'lerin bulunduğu çevreye verilen ad. Havaalanları, Oteller ve yakın çevreleri.
* SSID : Kablosuz cihazların birbirlerinin ağına girebilmeleri için gerekli ağ ismi gibi düşünün.
* Channel: 802.11g için 1-13 arası kanallar mevcut Bu kanalar 54-1Mbps arası hızlara takabül ediyor. Eğer Auto modda ise sinyal gücüne göre hızı ve dolayısıyla kanalı kendi belirliyor. Böylece sinyalde herhangi bir sorun olursa kanal otoamtik olarak düşerek düşük hızda fakat daha kararlı bir ağ'a sahip olabilirsiniz.

Kablosuz Ağlarda Güvenlik

Kablosuz ağlar fizikselsel anlamda eğer gerekli güvenlik ayarları yapılmasşa güvenliksiz bir ortam içindesinizdir. Birazdan sizlerede incelemeler sırasında aktaracağım olayda da göreceksiniz.

Kablosuz ağlar varsayılan ayarlarda güvenlikten yoksul bir şekilde geliyorlar. Güvenlik için ise daha çok standartlaşmış WEP (Wired Equivalent Privacy) kullanılmaktadır.

1) Authentication Metod (Doğrulama Metodu)


* Open System (Açık Sistem): Adı üzerinde güvenlik sistemi kapalı.
* Shared Key (Paylaşılmış anahtar): Şifrelenmiş belli bir anahtara sahip olan kişiler aynı güvenlik ayarlarını kendilerinde yaparak girebilir.

2) Encyrptions (Şifreleme)

* 64 bit WEP (Shared Key aktifken): 5 ASCII karekter ya da 13 Hexadecimal numaradan oluşuyor
* 128 bit WEP(Shared Key aktifken): 10 ASCII karekter ya da 26 Hexadecimal numaradan oluşuyor.

Bu rakamları diğer istasyonlarda kablosuz ağ kartınızın yazılımınının güvenlik kısmına girmeniz gerekiyor. Tabi bu kadar uzun ve karışık karekterleri akılda tutmak zor olur. O yüzden Passpharase denilen kendinizin belirleyeceği kısaltılmış şifreyle otomatik olarak şifrelemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca WPA denilen daha güvenli başka bir bir teknolojide mevcut. Ama tüm cihazlar tam olarak bu teknolojiyi desteklemiyor henüz.

3) MAC adres Filtreleme


AP'in güvenlik kısmından sadece ağınıza izin verdiğiniz kablosuz ağ bağdaştırıcıların MAC adreslerini girerek filtreleme yapabilirsiniz.

4) SSID Yayın Engelleme

AP'lerde SSID (Ağ isimleri) normal olarak direk ortama yayın yaparlar "Ben buradayım" diye. Eğer güvenlik önlemlerinizi almışsanız sorun değil. Ancak güvenliksiz bir AP her türlü saldırıya açıktır. Eğer gerekli ayar varsa, SSID'yi yayın yapmasını engelleyebilirsiniz. Böylece istasyondan bağlanacak kişi manuel olarak SSID ismini kendisi girmesi gerekecektir.
Asus WL-167G: Kablosuz USB Ağ Bağdaştırıcısı İncelemesi

HPIM2154

Kablosuz ağ bağdaşcıları genelde PC'ler için PCI, Laptop'lar için PCMCIA arayüzünü kullanıyorlardı. Asus WL-167G USB arabirimi ile dikkat çekiyor. ASUS WL-167G bize USB disk izlenimi veriyor ve çoğu kişi uzaktan öyle zannediyor.

Genel Özellikler

* Standart: IEEE 802.11g
* Arayüz : USB 2.0
* Teknoloji : Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM)
Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS)
* Veri tranferi : 802.11g: 54Mbps otomatik modda 48, 36,24, 18, 12, 9, ve 6Mbps belirleme
802.11b: 11Mbps otomatik olarak 5.5, 2,and 1Mbps belirleme
* Ağ bağlantısı tipi : Infrastructure ve Ad-hoc
* Frekans bandı : 2.4GHz ~ 2.5GHz
* Güvenlik : 64-bit/128-bit WEP şifreleme
* Çalışma mesafesi : Kapalı alanda @ 11Mbps : 40 m
Kapalı alanda @ 54Mbps : 25 m
Açık alanda @ 11Mbps (Görüş alanı içinde) : 310 m
Açık alanda @ 54Mbps (Görüş alanı içinde) : 60 m
* Uyumluluk : IEEE 802.11g ve IEEE 802.11b aygıtlarıyla uyumlu
* Güç : Gücü USB 'den alıyor.
* İşletim Sistemi destesi : Windows® 98SE/ME/2000/XP

Gördüğünüz üzere Asus WL167-G, bir erişim noktası değil. WL167-G'yi, sisteminizi varolan bir kablosuz ağa bağlanmak için kullanabileceğiniz gibi, ad-hoc (peer to peer - bire bir) bağlantılar için de kullanabilirsiniz. Ad-hoc bağlantı şekli, sadece 2 bilgisayarın kablosuz iletişim kurması gerektiği noktalarda kullanılması tavsiye ediliyor. Ama WL167-G ile, bir çok bilgisayarın bağlanması için gereken alt yapıyı (infrastructure) sağlamak için gereken access point (erişim noktası) özelliğini sunmuyor.

Kutu İçeriği ve Kullanımı

HPIM2149

Kutu içerisinden;

* USB 2.0 uzatma kablosu
* USB 2.0 eklem aparatı
* Boyun askısı
* Kurulum CD'si
* Hızlı başlangıç rehberi çıkıyor.

HPIM2151

USB eklem aparatını WL-167G'ye taktığımız zaman anten şeklini alıyor. Böylece değişik açılara getirebiliyorsunuz ama eklem yeri biraz gevşek bazen istenilen pozisyonda durmuyor.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 02-28-2008, 22:49   #2
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Kablosuz Ağ Kurulumu & İnternet Bağlantısı Detaylı Anlatım (Resimli)
HPIM2156

Windows XP SP2 kurulu sistemime WL-167G'yi taktığım zaman hiç bir sürücüye gerek kalmadan otomatik olarak 802.11g aygıtı tanıyor. Biz ürünün kurulum CD'sinden daha detaylı ayrıntılara bakmak için yazılımını kurduk.

Süpriz bir konuk

Ben yazılımı incelerken birden evimin yakın çevresinden birilerinin Wireless AP (kablosuz erişim noktasına) sahip olduğunu farkettim. Üstelik güvenlik ayarları yapılmamış, yani direk bağlantı kurabiliyordunuz. Bende fırsat bu fırsat deyip hemen bağlantı kurdum. Tabii erişim noktasını bulmasının PC'min pencerinin hemen yanında olması büyük etken, çünkü daha sonraki denemelerimde odanın ortalarında bulamıyor.

Kablosuz ağlarda bir ağa bağlanmak için SSID ismini ve eğer güvenlik ayarları yapılmışsa güvenlik anahtarını girmek zorundasınız. Ben elimdeki Asus WL-330G' yi diğer bilgisayara takmadan bu ufak aleti incelemek için uğraşıyordum. WL-167G ilen gelen yazılımın "Survey" kısmından bir arama yaparken birden karşımda SSID'si "USR9106" olan bir ağ gördüm! Tabi tanıdık geldi bu isim.

ADSL-01

Ağa bağlandıktan sonra işim hemen IP adreslerini kontrol etmek oldu. Varsayılan ağ geçidimde duran bu IP benim rastgele bulup bağlandığım kablosuz erişim noktasından başkasının IP'si değildi. Üstelik bir de otomatik IP almıştım.

ag-baglantisi2

Daha önceden de bir çok ADSL Router'la tecrübem olduğu için web tarayacısına 192.168.1.1 yazıp girdim. Karşımda U.S Robotics Wireless ADSL Router'ının Web Konsola erişmem için giriş ekranı vardı.

ADSL-1

Kullanıcı adı ve şifresini kendi yazmış olduğum bir algoritmayla çözdüm lafını beklemeyin smile Bildiğimiz şifre ve kullanıcı adı varsayılan olarak gelen "admin" imiş.

wol errorBu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 552x400.ADSL-2

Ben karşıma gelen web konsolun ekranını görünce biraz da şaşkına dönmüş bir haldeyken bir yandan da çevre apartmanlarda ya da apartmanımda oturan kişiler gelip gidiyordu kafamda.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 02-28-2008, 22:50   #3
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Kablosuz Ağ Kurulumu & İnternet Bağlantısı Detaylı Anlatım (Resimli)
wol errorBu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 552x400.ADSL-3

Evet ekran görüldüğü gibi SSID ismi varsayılan olarak gelen USR9106. Kablosuz ağ aktif ve SSID yayınlama seçeneği aktfi; yani herkese "ben buradayım" diye duyuru yapıyor. Arkadaşımız "Disable SSID Broadcast"i işaretleseydi eğer ASUS yazılımında ağ arattığımda bulamayacaktım. Ama SSID'yi elimle girdiğim zaman ağa yine bağlanabilecektim.
wol errorBu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 552x400.ADSL-5

"Wireless Security", yani güvenlik kısmı, yine varsayılan ayarlarda kalmış. Burada "Network Authentication" devre dışı. Burada da bunu aktif hale getirseydi, benim SSID'sini bilsem bile ağ'a bağlanmam için gerekli şifreyi bilemediğim için yine giremeyecektim.

Aslında sizlere bir de U.S Robotics yazısı yazacak kadar ekran görüntüsü aldım ama ben kablo neti kapatıp biraz US Robotics üzerinden sörf yaptıktan sonra kendi işime döndüm. Bu kadar görüntü yeterli sanırım. Kendimin nasıl otomatik IP aldığını söylememe gerek yok sanırım: USR üzerinde DHCP kurulu; ağ'a katılan herkese otomatik IP atıyor.

WL-167G'ye ağ kurulum rehberinde tekrar değineceğiz; şimdi WL-330G'ye geçelim.

Asus WL-330G: Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı + Cep Erişim Noktası İncelemesi

İnceleyeceğimiz ikinci ürün ise Asus WL-330G. Bu cihaz'ın iki modu mevcut. Hem kablosuz ağ bağdaşdırıcısı olarak çalışabiliyor hem de erişim noktası (Access Point) olarak çalışabiliyor. Gömlek cebine sığacak kadar ufak. Böyle olması sayesinde her yere taşıyıp diğer kablosuz bilgisayar ve cihazlarla ağ kurabilir ve kaynak paylaşımı yapabilirsiniz.

HPIM2167

Genel Özellikler

* Standart: IEEE 802.11g
* Teknoloji : Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM)
Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS)
* Veri tranferi : 802.11g: 54Mbps otomatik modda 48, 36,24, 18, 12, 9, ve 6Mbps belirleme
802.11b: 11Mbps otomatik olarak 5.5, 2,and 1Mbps belirleme
* Çalışma Modları: Erişim Noktası
Ağ bağdaştırıcısı
* Frekans bandı : 2.4GHz ~ 2.5GHz
* Güvenlik : 64-bit/128-bit WEP şifreleme
Wi-Fi Protec Access (WAP)
* Çalışma mesafesi : Kapalı alanda @ 11Mbps : 40 m
Kapalı alanda @ 54Mbps : 25 m
Açık alanda @ 11Mbps (Görüş alanı içinde) : 310 m
Açık alanda @ 54Mbps (Görüş alanı içinde) : 60 m
* Uyumluluk : IEEE 802.11g ve IEEE 802.11b aygıtlarıyla uyumlu
* Güç : DC adaptör yada USB 'den alıyor.
* Boyutları: 86mm x 62mm x 17mm
* İşletim Sistemi destesi : Windows® 98SE/ME/2000/XP
* Anten: 2 dahili 3D çevirilmiş F anten
* Montaj: Masaüstü yada Duvara monte edilebilir

HPIM2169

WL 330G'nin arkadan görüntüsü.

Kutu içeriği

HPIM2159

Kutu içindekiler;

* USB adaptör
* DC adaptör
* RJ 45 bağlantı kablosu
* Kurulum CD'si
* Hızlı Kurulum Rehberi
* Taşıma çantası

HPIM2165
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 02-28-2008, 22:50   #4
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

etaylarla WL-330G

HPIM2172
RJ 45 girişi - Güç bağlantısı - Reset düğmesi. WL-330G, sisteme ethernet portundan bağlanıyor.

HPIM2170
Ön tarafta: Ethernet - Wireless - Power durum ışıkları

HPIM2168

Arka taraftan çalışma modunu anahtarla değiştirebilirsiniz. Eğer ofisinizdeki 10 bilgisayarı kablosuz ağ ile aynı çatı altında tutmak istiyorsanız, erişim noktası özelliğini aktif hale getirerek, kablosuz ağ yayını yapabilmeniz mümkün. Ethernet adaptörü moduna geldiğinde ise, ad-hoc(bire bir) bağlantı şeklinin kullanabilir, evinizdeki diğer bilgisayarla bir kablosuz ağ kurabilirsiniz.

HPIM2174

DC ve USB adaptör. Gücü ister USB'den, ister elektrik şebekesinden alabiliyor.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 02-28-2008, 22:50   #5
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

WL-330G'yi taşımanız için gayet şık bir çanta.APS2ETSArka taraftaki anahtardan çalışma modunu ayarladıktan sonra Wireless ayarlarını yaptığınız ekranda hangi modda çalıştığı gözüküyor.WEBÜrünle ilgili ayarları web tabanlı konsoldan da yapmanız mümkün.Şimdi iki üründen faydalanarak hazırladığımız kablosuz ağ kurulum rehberine geçelim. Değinmediğimiz noktaları göz gezdirelim.Kablosuz Ağ Kurulum RehberiTest Sistemi 1


PC üzerinde Asus WL-330G


USB 2.0 girişi


100 Mbps'lik EthertnetTest Sistemi 2


Laptop üzerinde Asus WL-167G


USB 2.0 girişi


100 Mbps'lik EthernetWL-330G'nin enerji girişini USB'den alıp RJ45 kablo ile PC'nin 100 Mbps'lik ethernet girişine taktım. WL -167G ise Laptop'un USB 2.0 girişine bağladım. Sonuçta 2 ürünü de bilgisayara gerekli şekilde bağladık.laptopWL 167G'nin Laptop'a bağlanmış görüntüsü.Kablosuz ağ kurarken adım adım planlı bir şekilde kurmaya çalışacağız.wifi1) Fiziksel Olarak Mesafe:Kablosuz ağ kurarken aradaki mesafeyi dikkat etmeniz gerekli. Biz normal test aşamasında daha çok 1-2 metre mesafede çalıştıysakta aynı apartman içinde (4 katlı bina) ve bahçede bu ikili ile bir sorun yaşamadan bağlantı gerçekleştirdik. ASUS'un incelediğimiz ürünlerinde harici anten desteği olmadığı için, daha geniş mesafelerde sorunlar çıkacaktır. Bunu aşmak için, anten desteği sunan erişim noktaları kullanmak mümkün.2) Kullanacağınız Temel Ağ Topolojisi:temel ayarlar


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 02-28-2008, 22:50   #6
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Yukarıda anlatığımız gibi temel olarak 2 tane topolojiden söz etmek mümkün Ad-Hoc (peer-to-peer) ya da infrastructure. Eğer sadece 2 sistemi kablosuz bağlnatı ile bağlayacaksanız ad-hoc, eğer birçok sistemi aynı çatı altında tutmak istiyorsanız "Infrastructure" network tipini kullanmanız gerekiyor. Tabii bu işlemleri erişim noktası özelliği sunan kablosuz ağ kartında yapmak gerekiyor.

3) Ağ adınızı (SSID) Belirleyin


survey

Eğer bir erişim noktasına(AP) bağlanacaksanız ve erişim noktasında "SSID yayınlama" özelliği aktifse, istemci sistemdeki kablosuz ağ kartı tarafından yapılacak taramada erişim noktasının sahip olduğu SSID'yi bulabilirsiniz. Ya da manuel olarak SSID'yi sisteme girebilirsiniz.

AP-basic

SSID'nin ereişim noktası tarafında ayarlaması ise sadece kendinize bir isim belirlemekten ibaret. Tabi, ereişim noktası kullandığımız bu yöntem "infrastructure" topolojisi oluyor.

ET-Basic

Add-Hoc modunda, iki istasyonu bağlıyacaksanız ayarlamaları her iki istasyonda da aynı SSID'yi vererek tamamen manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

4) Güvenlik Ayarları


sifresiz ayarlar

Bütün ürünler genelde varsayılan ayarlarda güvenlik ayarlarından yoksun olarak gelirler. Bu ayarları siz boş geçmeyin. Örneğin artık kablosuz ağ ürünlerinde standart hale gelen 64/128 WEP şifreleme'yi kullanabilirsiniz.

sifreleme ayarlari

Passphrase:Girdiğiniz kelime size 26 basamaklı Hexadecimal kodu diğer istasyonlarda girmekten kurtarıyor.

Eğer şifreleme yaparsanız diğer istasyonlarında şifreleme kısmında aynı ayarları yapmanız gerek.

Sonuç olarak bir kablosuz ağ'a kurarken önemli iki nokta mevcut: SSID ve varsa güvenlik ayarları ikisininde bütün istasyon ve AP(Erişim noktalarında) aynı şekilde ayarlanması gerek. SSID'yi mutlaka kendi atayacağınız bir isimle değiştirmenizi ve güvenlik ayarlarını mutlaka aktive etmenizi öneriyoruz.

5-) Diğer Önemli Hususlar ve Ağ Bağlantısının Sağlanması


Bildiğiniz gibi normal şartlarda(ortamda bulunana herhangi bir routerın ayarlanmamış olduğu) bir ağ'da haberleşebilmek için aynı subnet'te olmanız gerek. Yani İki istasyonun da IP adresini aynı aralıkta vermeniz gerek.

Örneğin 192.168.0.1 ve 192.168.0.2 eğer ortamda DHCP(Kısa olarak tekrar değinirsek belirlenmiş bir aralıkta IP adreslerinin otomatik olarak istemcilere atanması) varsa ve her iki istasyonda otomatik IP adresi almaya ayarlanmışsa IP sorunu yaşamayacaksınız.

Gelişmiş ereişim noktalarında, DHCP Server görevini gören fonksiyonuda mevcut. Örneğin benim çevremde bulunan USR9106 Wireless ADSL modemde şak diye bağlanmamda ve Internete çıkmamda üzerindeki DHCP'ninde aktif olması önemli bir rol. Elimizdeki ASUS WL-330G bu cep erişim noktasında böyle bir özellik yok. Ama siz bu özelliği basit olarak üzerinizden Microsoft'un ICS ile hem Interneti kablosuz olarak paylaştırabilir, hem de istasyonlara otomatik olarak IP ataması da sağlayabilirsiniz.

taskbar
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ag, anlatim, baglantisi, detayli, internet, kablosuz, kurulumu, resimli

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Skystar HD Kurulumu Ve Ön Testleri (Resimli Anlatım) Korax DVB-S (Dig. TV Kartları) 0 08-13-2008 22:34
Skystar HD Kurulumu Ve Ön Testleri (Resimli Anlatım)(wistada) Korax DVB-S (Dig. TV Kartları) 0 08-13-2008 22:33
vBulletin Kurulumu Resimli Anlatım Korax vBulletin 0 02-22-2008 23:56
Suse 9.2 Proffesional Kurulumu (Resimli Anlatım) LeGoLaS Linux ve MAC İşletim Sistemi 0 01-28-2008 23:26
Mandrake 10.0 ve 10.1 Kurulumu (Resimli Anlatım) LeGoLaS Linux ve MAC İşletim Sistemi 0 01-28-2008 23:23


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:26 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628