Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bilgisayar internet dünyası > Bilgisayar Donanım > Donanım Dünyası

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Türkiye'de en çok karşılaşılan güvenlik açıkları!!

Donanım Dünyası


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-11-2009, 12:24   #1
 
ßy_Tropy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 169
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 307
ßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond repute
Standart Türkiye'de en çok karşılaşılan güvenlik açıkları!!

Bu haber web hizmetlerini Türkiye üzerinden yürüten kamu kurum ve kuruluşlarını ve özel is yerlerini bilgilendirmek amaçlı verilmiştir.

INFOSECURE şirketi tarafından şirketlerde yapılan denetimler sonucu ortaya çıkan en önemli 10 güvenlik açığı aşağıdaki şekildedir;

Türkiye’deki Şirketlerde En Sık Rastlanan Güvenlik Açıkları :

1. Hatalı Kablosuz Ağ Yapılandırması
2. Hatalı Yapılandırılmış Sanal Özel Ağ (VPN) Sunucuları
3. Web Uygulamalarında SQL Sorgularının Değiştirilebilmesi
4. Web Uygulamalarında Başka Siteden Kod Çalıştırma
5. Kolay Tahmin Edilebilir Şifrelere Sahip Kullanıcı Hesapları
6. SNMP Servisi Kullanımı
7. Güncellemeleri Yapılmamış Web Sunucusu
8. İşletim Sistemi ve Uygulamaların Standart Şekilde Kurulması
9. Hatalı Yapılandırılmış Saldırı Tespit Sistemleri
10. Güvenlik Duvarı Tarafından Korunmayan Sistemler

1. Hatalı Kablosuz Ağ Yapılandırması

Açıklama :

Günümüzde kullanımı oldukça artan kablosuz ağlarsmilev birçok kurumun yerel ağının bir parçası olmuştur. Ancak kablosuz ağ erişim noktalarınınsmilev istemcilerin ve kablosuz ağ tasarımlarının yapılandırmasında güvenlik gereksinimleri gözönüne alınmamaktadır. İstemcilerin kimlik doğrulamasının yapılmamasısmilev kriptolu erişim kullanılmamasısmilev kablosuz ağların güvenlik duvarı aracılığıyla erişim denetimine tabi tutulmaması ve sinyal kalitesinde kısıtlama olmamasısmilev saldırganların kablosuz ağlara sızmasını kolaylaştırmaktadır. Kablosuz ağlara sızabilen bir saldırgansmilev kurum yerel ağına girebilirsmilev sunuculara erişim sağlayabilirsmilev tüm ağ erişimlerini izleyebilir veya değiştirebilir.

Çözüm Önerileri :

Kablosuz ağ tasarımı yapılırkensmilev kablosuz ağın Internet gibi güvensiz bir ağ olduğu göz önüne alınmalısmilev güvenlik duvarının DMZ bölümünden giriş yapılması sağlanmalısmilev tercihen sanal özel ağ (VPN) sistemleri kullanılmalısmilev sinyal kalitesinde kısıtlamalara gidilmeli ve istemciler harici doğrulama sistemleri tarafından kimlik kontrolüne tabi tutulmalıdır. Kurum güvenlik politikası dahilindesmilev gezgin kullanıcıların sistemlerinde kurumda kullanılmamasına rağmen kablosuz ağ kartı bulunması engellenmeli ve istemci kurumda iken ağ kartının devre dışı olması sağlanmalıdır.


2. Hatalı Yapılandırılmış Sanal Özel Ağ (VPN) Sunucuları

Açıklama :

Sanal özel ağ (VPN) sunucuları güvensiz ağlar üzerinde güvenli iletişim tünelleri oluşturmak için kullanılmaktadır. Genel kullanım alanları arasında; kurum bölgeleri arası bağlantılarısmilev çözüm ortakları ile iletişimsmilev veya gezgin istemcilerin yerel ağa güvenli bağlanabilmesi sayılabilmektedir. Sıkça karşılaşılan sanal özel ağ güvenlik açıkları arasındasmilev sanal özel ağ sunucularında harici kimlik doğrulama sistemleri kullanılmamasısmilev sunucunun yerel ağda bulunması sonucu yerel ağa doğrudan erişimsmilev istemciler ile Internet arasında iletişim izolasyonu olmaması ve zayıf kriptolama algoritmalarının seçilmesi sayılabilmektedir. Güvenlik açığı barındıran sanal özel ağa sızabilen bir saldırgansmilev kurum ağına doğrudan erişim sağlayabilmekte ve yerel kullanıcı haklarına sahip olabilmektedir.

Çözüm Önerileri :

Sanal özel ağ sunucuları kendilerine ayrılmış bir DMZ bölümü ve güvenlik duvarı aracılığıyla yerel ağa bağlanmalıdır. Böylece güvenlik duvarına gelen iletişim kriptosuz olacak ve üzerinde erişim denetimi yapılabilecektir. Gezgin kullanıcıların bağlantısında ise sayısal sertifika veya tek seferlik şifre gibi kimlik doğrulama yöntemleri kullanılmalıdır. Kriptolama amaçlı kullanılacak algoritma mutlak suretle günümüzde kolayca kırılamayan algoritmalar (3DESsmilev AES vb.) arasından seçilmelidir. Kullanılacak istemci yazılımlarısmilev Internet kullanımı ile sanal özel ağ kullanımı arasında izolasyon yapmalı ve istemcilerin Internet’te farklı kaynaklara erişimini kısıtlamalıdır. Ayrıca uzak erişimlerde sahip olunan yetkilersmilev yerel ağda sahip olunan yetkilerden çok daha az olacak şekilde yapılandırılmalıdır.


3. Web Uygulamalarında SQL Sorgularının Değiştirilebilmesi

Açıklama :

Web uygulamalarında bazı bilgilerin tutulabilmesi için SQL veritabanları kullanılmaktadır. Uygulama geliştiricilerismilev bazı durumlarda kullanıcılardan gelen verileri beklenen veri türü ile karşılaştırmayarak SQL sorguları içinde kullanmaktadırlar. Genel olarak problemlersmilev uygulama geliştiricinin SQL sorgularında anlam ifade edebilecek ‘ ; UNION gibi kötü niyetli karakterlere karşı bir önlem almadığı zaman ortaya çıkmaktadır. Bu durum kullanıcıya önceden planlanmamış uygulama düzeyinde erişim sağlayabilir. İçinde SQL sorgulama barındıran bir çok ürün SQL sorguları değiştirilebilmesine (SQL Injection) karşı savunmasızdır. Saldırganlar SQL sorgularını değiştirme tekniklerini web sitelerine ve uygulamalara zarar vermek amaçlı kullanmaktadırlar. SQL enjeksiyon ile saldırgan tablo yaratabilirsmilev değişiklikler yapabilirsmilev veritabanı üzerinde erişim sağlayabilir veya veritabanı kullanıcısının hakları doğrultusunda sunucuda komut çalıştırabilir.

Çözüm Önerileri :

Uygulamanın tüm bileşenlerinde kullanılan değişkenler için kontroller oluşturulmalı ve değişkene atanması beklenen veri türü ile kullanıcı girdisi karşılaştırılmalıdır. Beklenen girdi türünden farklı karakterler saptanması durumundasmilev karakterler SQL sorgularında anlam ifade etmeyecek biçimde değiştirilmelismilev silinmeli veya kullanıcıya uyarı mesajı döndürülmelidir. Tercihen uygulamanın tamamı için geçerli olacaksmilev değişken türü ve atanabilecek girdi türünü parametre olarak alan ve kontrolleri yaptıktan sonra girdi kabul sonucu üreten sabit bir fonksiyon tercih edilmelidir.


4. Web Uygulamalarında Başka Siteden Kod Çalıştırma

Açıklama :

Başka siteden kod çalıştırma (Cross-Site Scripting) açıklarısmilev bir saldırganın hedef web sitesi aracılığıyla site ziyaretçilerinin sisteminde komut çalıştırabilmesine olanak tanımaktadır. Saldırı sonucu olarak site ziyaretçilerinin browser’larında bulunabilecek güvenlik açıklarının kullanılmasısmilev JavaScript/ActiveX ve VBScript komutlarının çalıştırılmasını mümkün kılmaktadır. Bu tür komutlar ile kullanıcıya ait site çerezleri alınabilirsmilev kaydedilmiş şifreler çalınabilir veya browser’da bulunabilecek güvenlik açıkları ile kullanıcı sistemi ele geçirilebilir. Ayrıca elektronik ticaret veya bankacılık uygulamaları için sahte giriş ekranları oluşturularak ziyaretçilerin yanıltılması ve sonucunda kullanıcıya ait önemli bilgilerin ele geçirilmesi mümkün olabilir.

Çözüm Önerileri :

Uygulamanın tüm bileşenlerinde kullanılan değişkenler için kontroller oluşturulmalı ve değişkene atanması beklenen veri türü ile kullanıcı girdisi karşılaştırılmalıdır. Beklenen girdi türünden farklı karakterler (örn. <>/;()) saptanması durumundasmilev karakterler anlam ifade etmeyecek biçimde değiştirilmelismilev silinmeli veya kullanıcıya uyarı mesajı döndürülmelidir. Tercihen uygulamanın tamamı için geçerli olacaksmilev değişken türü ve atanabilecek girdi türünü parametre olarak alan ve kontrolleri yaptıktan sonra girdi kabul sonucu üreten sabit bir fonksiyon tercih edilmelidir.


5. Kolay Tahmin Edilebilir Şifrelere Sahip Kullanıcı Hesapları

Açıklama :

Ağda bulunan istemcismilev sistem yöneticisi veya servislere özel kullanıcı hesaplarının kolay tahmin edilebilir şifrelere sahip olmasısmilev bir saldırganın kurum ağına yönelik kullanabileceği en basit saldırı yöntemidir. Özellikle yönlendirici yönetim şifreleri veya sunucu servislerine ait kullanıcı hesaplarının şifreleri kolayca tahmin edilebilmektedir. Web temelli uygulamaların yaygınlaşması ile web temelli uygulamalar da şifre seçim hatalarından etkilenmektedir. Bir saldırganınsmilev yönetim hesaplarını veya geçerli bir kullanıcıya ait şifreleri ele geçirmesi durumundasmilev kurum ağına sınırsız erişim sağlanabilmekte ve istenen ağ sistemi kolayca ele geçirilebilmektedir.

Çözüm Önerileri :

Şifre seçimismilev kalitesi ve yönetimi konusunda kurum politikası oluşturulmalıdır. Başta sistem yöneticileri olmak üzere kullanıcıların şifre seçim kriterlerine uyumusmilev dizin hizmetleri veya alan denetçileri ile sağlanmalı ve kullanıcıların daha zor tahmin edilebilir şifre seçimleri yapmaları sağlanmalıdır. Özel uygulama alanlarında (sanal özel ağsmilev ERP yazılımlarısmilev bankacılık uygulamaları vb.) harici doğrulama sistemleri veya sayısal sertifikalar kullanılmalıdır. Web temelli uygulamaların tasarımındasmilev kullanıcı hesap yönetimi ve şifre seçimi konusundasmilev beklenen kriterlerin uygulanması zorlayıcı olmalıdır.


6. SNMP Servisi Kullanımı

Açıklama :

SNMP protokolüsmilev ağ yönetim ve izleme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kurumsal ağlardasmilev birçok sunucu veya ağ bileşeninde SNMP servisi kullanılmaktadır. Kurumlarsmilev Internet erişim ortamında güvenlik duvarı aracılığıyla sunucularda bulunan SNMP servisine erişimleri engellenmektedir. Ancak güvenlik duvarının önünde yer almakta olan birçok yönlendirici SNMP servisini ve SNMP servisinin yapısından kaynaklanan güvenlik sorunlarını içermektedir. UDP protokolü temelli olmasısmilev kullanıcı adı ve şifre doğrulamaları kullanmamasısmilev SNMP protokolünün en zayıf yönlerindendir. Yönlendirici üzerinde bulunan SNMP servisini ele geçiren bir saldırgansmilev tüm kurumsal ağ trafiğini tünelleme ile kendisine aktarabilirsmilev yönlendirme tablolarında değişiklik yapabilir ve kurum ağına geçiş için yönlendiriciyi atlama noktası olarak kullanabilir.

Çözüm Önerileri :

Internet erişimine açık sistemlerde SNMP servisinin kullanılmaması tavsiye edilir. SNMP protokolünün kullanılması gerekli ise yönlendirici/sunucu üzerinde bulunan paket filtreleme seçenekleri ve erişim denetim kuralları aracılığıyla sadece bağlanması istenen sistemlere izin verilmelidir. Ayrıca SNMP erişimi için zor bir iletişim kelimesi tanımlanmalı ve iletişim TCP protokolü temelli veya yönlendirici/sunucu destekliyor ise kriptolu veri trafiği üzerinden yapılmalıdır.


7. Güncellemeleri Yapılmamış Web Sunucusu

Açıklama :

Birçok kurumsmilev ağlarında bulunan web sunucu yazılımlarını düzenli olarak güncellememektedir. Microsoft IIS veya ASF Apache web sunucu yazılımların eski sürümleri birçok güvenlik açığı barındırmaktadır. Web sunucularının düzenli güncellenememesinin sebeplerinden en önemlisismilev bu yazılımların parçası olduğu ticari ürünlerin kullanılıyor olmasıdır. Web sunucuda yapılacak sürüm değişikliği veya güncellemelersmilev ürün firması tarafından desteğin kesilmesine neden olabilmektedir. Her iki web sunucusunda da saptanan güvenlik açıklarısmilev web sunucusunun servis dışı kalmasına veya tüm sunucunun ele geçirilmesine neden olmaktadır. Önceden belirlenmiş yapılandırma ile kurulan web sunucularısmilev gerekli olmayan birçok bileşeni bünyelerinde barındırmakta ve gelecekte bu bileşenlere ait ortaya çıkabilecek güvenlik açıklarından etkilenebilmektedir.

Çözüm Önerileri :

Web sunucu yazılımların düzenli güncellenmeleri oldukça önemlidirsmilev ayrıca gerekli olmayan tüm bileşenler (WebDAVsmilev HTTP Tracesmilev Frontpage Uzantılarısmilev Yazıcı desteğismilev Index oluşturma desteği ve örnek CGI uygulamaları) sistemden çıkarılmalıdır. Böylece gelecekte söz konusu bileşenler için duyurulacak güvenlik açıklarından etkilenilmeyecektir. Microsoft IIS web sunucusu için Microsoft URLScan aracı kullanılmalı ve tüm web istekleri içeriklerine göre süzülmelidir. Microsoft IIS veya ASF Apache’nin parçası olduğu ticari ürünler kullanılıyor ve güncellemeler yapılması durumunda üretici firmanın desteğinin kesilmesi söz konusu ise alternatif yöntemler kullanılmalıdır. Bir ters proxy aracılığıyla güvenlik açığı barındıran web sunucusuna doğrudan erişimin kısıtlanmasısmilev uygulama katmanında kullanılabilecek içerik denetim sistemlerismilev uygulama güvenlik duvarları veya saldırı tespit sistemleri verimli sonuçlar üreten çözümlerdendir.


8. İşletim Sistemi ve Uygulamaların Standart Şekilde Kurulması

Açıklama :

İşletim sistemleri ve uygulamalar temel kullanım standartları doğrultusunda öntanımlı bir yapılandırma ile kurulmaktadırlar. Öntanımlı yapılandırmasmilev etkin kullanımda gerekmeyecek birçok desteği içermekte ve ürünün kullanımının kolaylaştırılması için sunulmaktadır. İşletim sistemi ve uygulamaların öntanımlı kurulumlarında kolay tahmin edilebilir şifrelersmilev güvenlik açığı içermekte olan bileşenler ve örnek uygulamalar kolay kurulum sebebiyle tercih edilmektedir. Bu şekilde kurulan işletim sistemi ve uygulamalar genel özelliklere sahip olmaktasmilev yayınlanmış ve kullanılmayan bileşenlerinde içermekte olduğu güvenlik açıklarından etkilenmektedir. Yazılımlarda bulunan yayınlanmış güvenlik açıklarısmilev kullanımlarının güvenlik tehditi içerebileceği öngörülmemiş uygulamalar ve gerekli olmayan servisler sonucusmilev sistemin tamamen ele geçirilmesi veya servis dışı bırakılması mümkün olmaktadır.

Çözüm Önerileri :

İşletim sistemi ve uygulama kurulumlarındasmilev kurulum seçenekleri özelleştirilmelismilev yönetim şifreleri zor tahmin edilebilir olmalısmilev gerekli olmayan servisler durdurulmalı ve örnek uygulamalar sistemden çıkarılmalıdır. Ürün geliştiricisi tarafından sağlanan tüm güvenlik yamaları ve yapılandırma önerileri yazılımlara uygulanmalıdır. Kurulumlarda minimalist bir yaklaşım belirlenmeli ve gerekli olmayan tüm erişim yetkileri kısıtlanmalıdır. Ayrıca düzenli olarak üretici tarafından yayınlanmış güvenlik duyuruları ve güncel güvenlik e-posta listeleri takip edilmelismilev yönergeler izlenmelidir.


9. Hatalı Yapılandırılmış Saldırı Tespit Sistemleri

Açıklama :

Saldırı tespit sistemleri etkin güvenlik için vazgeçilmez uygulamalardır; ancak hatalı yapılandırılmaları durumunda saldırganların ağ iletişimini aksatabilmesi için en önemli araçlardandır.

Tespit edilen saldırılara kontrolsüz tepkiler verilmesi durumundasmilev

• saldırganlar saldırı tespit sisteminin türünü ve özelliklerini saptayabilirsmilev
• çokça yapılan saldırı ile kayıt veritabanlarını doldurabilirsmilev
• sunuculara yönelik servis engelleme saldırısı yapabilirsmilev
• ağda gereksiz veri trafiği oluşturabilirsmilev
• saldırılarını gizleyebilirsmilev
• sahte saldırılar ile kritik görevdeki yönlendirici ve alan adı sunucularına erişimi kesebilir
• veya güvenlik duvarı aracılığıyla saldırgan engelleme yapılıyor ise güvenlik duvarının kural tablosunu taşırabilir.

Öntanımlı yapılandırmalardasmilev saldırı tespit sistemleri saldırı önleme yapmamaktadırlarsmilev ancak optimizasyon yapılmamış birçok sistemde kontrolsüz olarak saldırı önleme yapılmaktadır. Güncelleme ve tanımlamaları doğru yapılmamışsmilev güncel yamaları uygulanmamış sistemlerdesmilev farklı veri ve iletişim türleri seçilmesi durumunda saldırı tespit edilememektedir.

Çözüm Önerileri :

Ağ üzerinde bir süre saldırı tespit sistemi izleme durumunda çalıştırılmalı ve gelen veri trafiği türüne bağlı olarak saldırı tespit sistemi kural ve tepki optimizasyonu yapılmalıdır. Saldırı tespit siteminin saldırı türlerine göre tepki vermesi sağlanmalısmilev zorunlu kalmadıkça tepki üretilmemelidir. Güvenilir sistemler tanımı oluşturulmalısmilev önemli yönlendiriciler ve alan adı sunucuları ile kritik güvenlik sistemleri güvenilir olarak tanımlanmalıdır. Tepkiler öncelikle ICMP/TCP/UDP paketleri ile üretilmelismilev çok sayıda saldırı olması durumunda tek bir işlem olarak ele alınmalı ve sürekli saldırılarda saldırgan sistem güvenlik duvarı tarafından engellenmelidir. Paket ve iletişim analiz seçenekleri için önerilen yama ve yardımcı yazılımlar kullanılmalısmilev ürün geliştiricilerinin hazırlamış oldukları rehber dökümanlarla karşılaştırılarak yapılandırmalar gözden geçirilmelidir.


10. Güvenlik Duvarı Tarafından Korunmayan Sistemler

Açıklama :

Güvenlik duvarlarısmilev kurumların güvenlik sürecinde en önemli bileşenlerdendir. Doğru yapılandırılmamış veya tasarım hatası içermekte olan güvenlik duvarlarısmilev istenen güvenlik seviyesini sağlayamamaktadır. Özel istemci veya sunuculara verilmiş sınırsız erişim haklarısmilev güvenlik duvarının önünde bulunan sunucu ve istemciler ile erişim denetim kuralları özelleştirilmemiş güvenlik duvarlarısmilev saldırganların kurum ağına sınırsız olarak erişimine imkan tanımaktadır. Yayınlanmış güvenlik açıklarının takip edilmemesi veya yapılandırma hatası sonucu güvenlik duvarı tarafından korunmayan bir sistemsmilev saldırganın kurum ağına girebilmesi için atlama noktası olabilmektedir.

Çözüm Önerileri :

Güvenlik duvarı tasarımı yapılırkensmilev kurum ağında bulunan ve Internet üzerinden hizmet sunacak sistemler DMZ bölümüne taşınmalısmilev yönlendirici ile güvenlik duvarı arasındaki ağa fiziksel giriş imkanları önlenmeli ve güvenlik duvarı üzerinde düzenli kontroller yapılaraksmilev özel haklar sağlayan kurallar devre dışı bırakılmalıdır. Özel amaçlar için güvenlik duvarının dışına yerleştirilmesi gereken sistemlerinsmilev yapılandırmaları özelleştirilmelismilev gerekmeyen servisler durdurulmalısmilev güvenlik yamaları tamamlanmalı ve güvenlik duvarı üzerinden ağa erişimlerinde hiçbir özel erişim kuralı belirlenmemelidir.
__________________
yorumyy3
€M!N€'M

site81by3
imzaz
ßy_Tropy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
aciklari, çok, en, guvenlik, karsilasilan, turkiyede

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
red alert açıkları нüzüη Oyun Hileleri 2 11-15-2008 21:42
Opera Çoklu Güvenlik Açıkları Yaso Güvenlik ve güvenlik açıkları 1 09-26-2008 21:29
En Sık Karşılaşılan 8 Cilt Problemi _Seda_ Cilt Bakımı 0 04-12-2008 10:03
Resimli Yazılım Yükleme TALİMATI & Karşılaşılan SORUNLAR...!!! Yaso Dijital Uydu Cihazları 0 03-14-2008 11:10
En Sık Rastlanan Güvenlik Açıkları ve Çözümleri Yaso İnternet 0 03-10-2008 21:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:50 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628