Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bilgisayar internet dünyası > Bilgisayar Donanım > Donanım Dünyası

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

A'dan Z'ye Donanım! Merak ettiğiniz herşey.

Donanım Dünyası


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-11-2009, 12:34   #1
 
ßy_Tropy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 169
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 306
ßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond repute
Standart A'dan Z'ye Donanım! Merak ettiğiniz herşey.

1.1- GirişBilgisayarsmilevkullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapanyaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen sakladığı bilgilereistenildiğinde ulaşılabilen elektronik bir makinedir. Bu işlemleriyaparken veriler girilir ve işlenir. Ayrıcasmilev istendiğinde yapılanişlemler depolanabilir ve çıkısı alınabilir. Bilgisayar işlem yaparkenhızlıdırsmilev yorulmazsmilev sıkılmaz. Bilgisayar programlanabilir. Bilgisayarkendi başına bir is yapmaz. Bilgisayar ile ilgili olarak kullanılan buterimlerin anlamları aşağıda verilmiştir.

Giriş: kişi tarafından veya bilgisayartarafından sağlanan verilerdir. Bu verilersmilev sayılarsmilev harflersmilevsözcüklersmilev ses sinyalleri ve komutlardır. Veriler giriş birimleritarafından toplanır.

İşlem: veriler insanların amaçları doğrultusundasmilev programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer.

Bellek: verilerin depolandığı yerdir. Giriş yapılan ve işlenen veriler bellekte depolanır.

Çıkış: bilgisayar tarafından işlembasamaklarından geçirilerek üretilen yazısmilev resimsmilev tablosmilev müziksmilev grafiksmilevhareketli görüntüsmilev vb gibi ekrandan ya da yazıcısmilev hoparlör gibi değişikçıkış birimlerinden alınmasıdır. Bir bilgisayarın işlem yapabilmesiiçin donanım ve yazılıma gereksinim vardır.

Donanım (Hardware): bilgisayarın fizikselkısımlarına donanım denilmektedir. Ekransmilev klavyesmilev sabit disk (sabitdisk)smilev faresmilev yazıcısmilev belleksmilev mikroişlemcismilev tarayıcı vb. Bilgisayardonanımını oluşturan parçalardır.

Yazılım (Software): bilgisayar donanımındakullanılan çeşitli programlara yazılım denir. Bilgisayar donanımınınçalışmasını sağlayan yazılımlar olduğu gibismilev bilgisayarda işlem yapmayısağlayan yazılımlarda vardır. Yazılıma örnek olaraksmilev kelime işlemciler(Word processor)smilev tablolama (Spread Sheet)smilev sunu (Presentation)smilevprogramlama dilleri (Pascalsmilev Csmilev Visual Basic vb.)smilev ses (Sound)programları verilebilir.

1.2 Bilgisayar Sistem Birimleri
Bu birimlersmilev bilgisayar kasası içindesmilev ana kart üzerinde ya da doğrudanana karta bağlı birimlerdir. Burada öncelikle bilgisayarın beynisayılan mikro işlemcinin de üzerinde bulunduğu ana karttan bahsetmekgereklidir.

1.2.1 Ana Kart
Ana kartsmilev fiberglastan yapılmışsmilev üzerinde bakir yolların bulunduğusmilevgenellikle koyu yeşil renkte büyükçe bir levhadır. Ana kart üzerindesmilevmikroişlemcismilev belleksmilev genişleme yuvalarısmilev BIOS ve diğer yardımcıdevreler yer alır. Sistem saati bu yardımcı devrelerden biridir. Anakartsmilev tüm sistemin temelini oluşturmaktadır. Diğer kartlar (I/O kartısmilevgrafik kartısmilev vb.) Ana kart üzerindeki genişleme yuvalarına takılır.Ana kartsmilev tüm kartların kendi üzerine takılmasından dolayı bu adıalmıştır. Çünkü bilgisayarın diğer bileşenleri bir şekilde ana kartabağlanıyorsmilev birbirleri ile anlaşmak için ana kartı bir platform olarakkullanıyor; yani bilgisayarın "sinir sistemi" ana kart üzerinde yeralıyor. Bir kişisel bilgisayar (PC) 'in hangi özelliklere sahipolabileceğini belirleyen en önemli bilesen ana karttırsmilev çünkü ana kartüzerindeki elektronik bileşenlersmilev bilgisayara hangi tür işlemcilertakılabileceğinismilev maksimum bellek kapasitesinin ne kadar olabileceğinismilevbazı bileşenlerin hangi hızlara çıkabileceğinismilev hangi yeni donanımteknolojilerini destekleyebileceğini belirlemektedir. Burada ana kartile ilgili sık kullanılan bazı teknik terimlerin bilinmesinde faydavardır. Bunlar:

Yonga Seti: yonga seti (Chip Set)smilev ana kartın"beynini" oluşturan entegre devrelerdir. Bunlara bilgisayarın trafikpolisleri diyebiliriz. Çünkü bu devreler işlemcismilev önbelleksmilev sistem veriyollarısmilev çevre birimlerismilev kısacası bilgisayar içindeki her şeyarasındaki veri akışını denetler. Veri akışısmilev bilgisayarın pek çokparçasının işlemesi ve performansı açısından çok önemli olduğundansmilevyonga seti de bilgisayarın kalitesismilev özellikleri ve hızı üzerinde enönemli etkiye sahip birkaç bileşenden biridir. Eski sistemlerdebilgisayarın farklı bilesen ve işlevlerinismilev çok sayıda yongadenetlerdi. Yeni sistemlerde hem maliyeti düşürmeksmilev hem tasarımıbasitleştirmeksmilev hem de daha iyi uyumluluk sağlamak için bu yongalar tekbir yonga seti olarak düzenlendi. Günümüzde en yaygın yonga seti Inteltarafından üretilmektedir. Intel kendi yonga setlerinismilev bunlarındesteklediği veri yolu teknolojilerini de temsil edecek şekilde PCI setve AGP set olarak da adlandırmaktadır. Silicon Integrated Systems(SIS)smilev Acer Labs Inc. (ALI)smilev VIA gibi üretici firmaların dageliştirdiği popüler yonga setleri vardır.

Veri Yolu: bilgisayarın içindeki bileşenlerbirbirleri ile çeşitli şekillerde "konuşurlar". Kasa içindekibileşenlerin çoğu (işlemcismilev önbelleksmilev belleksmilev genişleme kartlarısmilevdepolama aygıtları vs.) Birbirleri ile veri yolları aracılığı ilekonuşurlar. Basitçesmilev bilgisayarın bir bileşeninden diğerine verileriiletmek için kullanılan devrelere veri yolu (BUS) adı verilir. Bu veriyollarının ucunda da genişleme yuvaları bulunabilir. Sistem veri yoludenincesmilev genelde ana kart üzerindeki bileşenler arasındaki veri yollarıanlaşılır. Ayrıca ana karta takılan kartların işlemci ve belleğeerişebilmelerini sağlayan genişleme yuvalarına da veri yolu adıverilir. Tüm veri yolları adres ve standart veri yolu olmak üzere ikibölümden oluşur. Standart veri yolu bilgisayarda yapılan işlemlerleilgili verileri aktarırkensmilev adres veri yolusmilev verilerin nereleregideceğini belirler. Bir veri yolunun kapasitesi önemlidirsmilev çünkü birseferde ne kadar veri transfer edilebileceğini belirler. Örneğinsmilev 16bit'lik veri yolu bir seferde 16 bitsmilev 32 bit'lik veri yolu 32 bit veritransfer eder. Her veri yolunun MHz cinsinden bir saat hızı (frekans)değeri vardır. Hızlı bir veri yolusmilev verileri daha hızlı transfer ederekuygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlar. Kullandığımız bazı donanımaygıtları da bu veri yollarına uygun olarak üretilir. Sadece ikidonanım aygıtını birbirine bağlayan veri yoluna "port" adı verilir.(örneğin AGP = Advanced Graphics Port). Bugün bilgisayarlarımızda ısasmilevPCI ve AGP veri yolları bulunmaktadır. Ana kartın üzerindeki farklıboyut ve renklerde yan yana dizilmiş kart takma yuvalarından bunlarıtanıyabilirsiniz.

ISA (Industry Standard Architecture): anakartın kenarına yakin yerde bulunan uzun siyah kart yuvaları ısayuvasıdır. 17 yıldan beri kullanılan eski bir veri yolu mimarisidir.1984'te 8 bit'ten 16 bit'e çıkarılmıştır. Ama bugün bile 8 bitlikkartlar olabilir. Örneğin bir ISA kartınsmilev yuvaya giren iki bölmeliçıkıntısının sadece bir kenarında bağlantı bacakları varsasmilev bu 8 bitlikbir karttır. 90'lardan itibaren çoğu aygıtın daha hızlı PCI modeliçıktığından ısa yavaş yavaş terk edilmeye başlanmıştır. Hatta bugün ısaveri yolu olmayan ana kartlar da bulunmaktadır. 1993'te Intel veMicrosoftsmilev tak çalıştır ısa standardını geliştirmiştir. Böylece işletimsistemi ISA kartların konfigürasyonunusmilev sizin jumper'larlasmilev dipswitch'lerle boğuşmanıza gerek kalmadan otomatik yapmaktadır.

PCI (Peripheral Component Interconnect): anakartta PCI yuvalarısmilev ısa yuvalarının hemen yanında bulunur; beyazrenkte ve ISA’ dan biraz daha kısadır. PCI veri yolu tak çalışırdesteklidir. 1993'te Intel tarafından geliştirilen bu veri yolu 64bit'liktirsmilev ama uyumluluk problemleri nedeniyle uygulamada genelde 32bit'lik bir veri yolu olarak kullanılır. 33 veya 66 MHz saat hızlarındaçalışır. 32 bit ve 33 MHz PCI veri yolunun kapasitesi 133 MB/sn dir.

AGP (Advanced Graphics Port): sadece ekrankartları için çıkarılmış bir veri yoludur. Grafik ağırlıklı uygulamalargeliştikçe ( 3 boyutlu grafiklersmilev tam ekran video gibi) işlemci ilebilgisayarın grafik bileşenleri arasında daha geniş bir bantgenişliğine ihtiyaç doğmuştur. Bunun sonucunda grafik kartlarında ısa’dan bir ara veri yolu standardı olan VESA'yasmilev oradan da PCI'ageçilmiştir. Ama bu da yeterli görülmeyincesmilev grafik kartının işlemciyedoğrudan ulaşmasını sağlayacaksmilev ona özel bir veri yolu olan AGPsmilev 1997sonunda geliştirilmiştir. AGP kanalısmilev 32 bit genişliğindedir ve 66 MHzhızında çalışır. Yani toplam bant geniş ligismilev 266 MB/sn dir. Ayrıcaözel bir sinyalleşme metoduyla aynı saat hızında iki kat veya 4 katdaha hızlı veri akışının sağlanabildiği 2xAGP ve 4xAGP modları vardır.2xAGP'de veri akis hızı 533 MB/sn olmaktadır. Ancak sistem veri yoluhızı 66 MHz isesmilev 2xAGP tüm bant genişliğini kaplayıp diğer aygıtlarayer bırakmayacağı için 66 MHz'lik ana kartlarda 1xAGP kullanılır. 100MHz ana kartlarda bant genişliği 763 MB/sn 'ye çıktığından 2xAGP ileuyumludur. 1 GB/sn isteyen 4xAGP'nin ise 133 MHz'lik sistem veri yolunasahip ana kartlarla uyumlu olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.Peki bu kadar hıza ihtiyacımız var mı? Günümüzün en ağır 3d oyunlarıbile bu hıza ihtiyaç duymamaktadır. Bu yüzden aynı kartın PCI ve AGPversiyonları arasında pek performans farkı yoktur. Yine de grafik içindaha gelişmiş bir veri yolu olduğu ve bize fazladan bir PCI yuvası boşbıraktığı için AGP kartları tercih edilmektedir.

Portlarsmilev Konektörler: bilgisayar ileçalışırken kasa kapalı olduğundan ana kartı görmeyiz. Ama çeşitliaygıtları bağlamak için kasanın arkasında yer alan girişler (portlar)doğrudan ana karta bağlıdır. Eski ana kartlarda at form faktörükullanılırken bu portlar birer kablo aracılığı ile ana kart üzerindekikonektörlere bağlanırdısmilev ama ATX form faktörü ile bu portlar ana kartile bütünleşik duruma gelmiştir. Yani ana kartın bir kenarında bulunanbu portlarsmilev tam kasanın arka kısmındaki boşluklara denk gelmektedir. Buyüzden kasalar da ana kart form faktörlerine uygun olaraküretilmektedir. Ana kartınız ve kasanız ATX formundaysa (artik tüm yenibilgisayarlarda öyle) kasanın arkasında tipik olarak bir klavye portusmilevbir fare portusmilev iki USB portusmilev iki seri PC (com) portusmilev bir paralel(LPT) portu göreceksiniz. Günümüzde klavye ve fare için artik PS/2portu adı verilen küçük yuvarlaksmilev 6 pinli portlar kullanılıyor. Aslındafare seri portu da bir adaptör yardımıyla kullanabilir (veya zaten serikablolu fareler vardır)smilev ama farenin de kendine ait bir portu olmasıdaha iyidir. Seri portlara genelde harici modemler bağlanırsmilev ama seriport kullanan başka aygıtlar da vardır (yedekleme aygıtlarısmilev dijitalkameralar gibi). Paralel porta ise yazıcı veya tarayıcı bağlanır. USBportlara neredeyse her tür harici aygıt bağlanabilir. Ancak USBaygıtlar yeni yeni yaygınlaşmaktadır. USB'nin özelliğismilev seri ve paralelportlara göre çok daha hızlı olması ve USB aygıtlar üzerindeki yeni USBportları aracılığı ile ucuca çok sayıda aygıtın zincirlemebağlanabilmesidir. Bunların dışındasmilev ana kart üzerine takılan (veyabütünleşik olan) grafik kartısmilev ses kartısmilev TV kartısmilev SCSI kartı gibiaygıtların portları da kasa arkasında yer alır.
Ana kart üzerindesmilev kasa içinden ulaşılabilen portlar da bulunur. Bunlargenel olarak iki adet IDE portusmilev bir disket sürücü portusmilev ana kart ilebütünleşikse SCSI portudur. Bu portlara takılan yassı kablolararacılığı ile ana karta sabit disksmilev CD sürücüsmilev CD yazıcısmilev disket sürücügibi dahili aygıtlar bağlanabilir. Bir IDE portuna bağlı kabloyasmilevüzerindeki iki konektör aracılığıyla iki aygıt bağlanabilir. Bunlarındışındasmilev ana kart üzerinde işlemciyi takmak için bir soket veya Slotbulunur. Soketsmilev yassı dikdörtgen seklindesmilev işlemcinin iki düzlemüzerinde (enine ve boyuna) uzanan iğnelerin oturduğu yuvaya verilenaddır. Günümüz ana kartlarında pga370 tipinde 370 iğneli Celeronişlemciler için PGA soketlerismilev AMD K6-2 ve K6-3 işlemciler için AGP ve100 MHz sistem veri yolu desteği bulunan süper 7 soketlerismilev Cyrix (K6-2ve eski Pentium MMX işlemciler için) 66 MHz destekleyen Socket 7 tipisoketler bulunabilmektedir. Slot isesmilev genişleme yuvalarına benzersmilev uzunince dikdörtgen seklindeki işlemci yuvalarına verilen addır.

Önbellek: bugün bilgisayarlarda kullanılan tümdonanımlar 15 yıl öncesine göre çok daha hızlı. Ama her bir donanımbileşeninin hızı eşit ölçüde artmadı. Örneğinsmilev işlemcilerdekiperformans gelişimismilev sabit disktekilerden kat kat daha fazladır. Hanibir bilgisayarın gücü en zayıf halkası kadardır derler yasmilev işlemci vebellek çok hızlı olsa da yavaş kalan bir sabit disk ile bu performansartışını tam anlamı ile yaşamanız mümkün değildir. İşlemci boş boşoturup kendisine bilgi gelmesini bekler. Tabii bunu önlemek için bazıara çözümler geliştirildi. Örneğinsmilev yakin zamanda kullanılan bilgilerinsabit diskten önbellek (cache) adı verilen bir birime aktarılmasısmilevişlemcinin ihtiyaç duyduğunda sık kullanılan bilgileri bu önbellekalanından alması olanaklı kilindi. İşte önbellekle menin esasi budur.Bir bilgisayarda çeşitli bellek kademeleri vardır: birincil önbellek(L1 cache)smilev ikincil önbellek (L2 cache)smilev sistem belleği (ram) ve sabitdisk veya CD-rom. Diyelim ki işlemci bir bilgiye ihtiyaç duyuyor. Öncegidersmilev en hızlı bellek türü olan L1 önbelleğe bakar. Bilgi orada varsasmilevgecikme olmaksızın bu bilgileri alır ve işler. L1 önbellekte yoksaL2'ye bakar ve bilgiler buradaysa nispeten küçük bir gecikme ilebilgileri alır. Orada da yoksa önbelleğe göre daha yavaş kalan sistembelleğinesmilev yine yoksa en yavaşları olan sabit diske veya CD-rom vb.Bilginin geldiği aygıtlara bakar. L1 ön bellek en hızlısıdır ve günümüzbilgisayarlarında doğrudan işlemci üzerinde yer alır. Bu önbellekküçüktür (genelde 64k'ya kadar. Pentium IIIsmilev Pentium II ve Celeronişlemcilerde 32ksmilev AMD K6-2 ve k6-3 işlemcilerde 64k). L2 önbellek birazdaha yavaş ama biraz daha büyük olabilir. Pentium II ve III'lerdeboyutu 512k'dir ve işlemci ile işlemci hızının yari hızında haberleşir.İlk Celeron’larda yoktur; günümüz Celeron’larında boyutu 128k'dir veişlemciyle aynı hızda haberleşir. AMD K6-2'lerde işlemci üzerindedeğilsmilev ana kart üzerindeki bir yuvada 2gb'a kadar L2 önbellekbulunabilir ve veri yolu hızında (66 veya 100 MHz) haberleşir. AMDK6-3'de 256k önbellek bulunur ve işlemci ile aynı hızda haberleşir. AMDK6-3 L1 ve L2 önbelleği üzerinde bulundurduğusmilev aynı zamandakullanıldıkları ana kartlarda da sistem veri yolu hızında çalışan birönbellek daha bulunduğu için 3. Düzey (l3) önbelleği literatüresokmuştur.

IRQ (KESME): (Interrupt Request) bir sürebilgisayar kullanan herkes su ünlü "IRQ çakışması" tabirini duyar. IRQ‘nun Türkçesi "kesme" dir. Yani işlemci bir işle meşgulkensmilevbilgisayarın bir yerinden başka bir donanımdan işlemciye söyle bir emirgeliyor: "benimle de ilgilen!" bu istek işlemcinin isini böler. Tabiiişlemci aynı anda çok sayıda isi birden yapabilir. Klavye ve farekullanırken bir yandan ekrana gönderilen verileri işlersmilev sabit disktenokuma yaparsmilev modemin indirdiği dosyalara bakar vs. Ama işlemciye isinigörmesi için ihtiyaç duyan bir aygıtın ona sinyal gönderebilmesi içinözel bir hatta ihtiyacı vardır. Buna IRQ hattı adı verilir.Bilgisayarda 0'dan 15'e kadar numaralanan 16 IRQ hattı vardır. İkiaygıt aynı IRQ hattını kullanmaya kalkarsa çakışma meydana gelir ve oaygıtlar kullanılamaz. Aygıtın birinin ayarlanarak boş olan bir hattayönlendirilmesi gerekir.

DMA KANALLARI: (Direct Memory Access) doğrudanbellek erişim kanallarısmilev sistem içinde çoğu aygıtın doğrudan bellek ileveri alışverişi için kullandığı yollardır. IRQ'lar kadar "ünlü"değillerdirsmilev çünkü sayıları daha azdır ve daha az sayıda donanımdakullanılırlar. Bu yüzden de daha az soruna yol açarlar. Bildiğiniz gibiişlemci bilgisayarın beynidir. Eski bilgisayarlarda işlemci neredeyseher şeyi üstlenirdi. Tabiismilev tüm donanım aygıtlarına veri göndermek veonlardan veri almak isini üstlendi. Ancak bu pek verimli olmazdı.İşlemci veri transferi ile ilgilenmekten başka işlemleri doğru dürüstyerine getiremezdi. DMA sayesinde bazı aygıtlar kendi aralarında veritransferi yapıp bu yükü işlemcinin üzerinden aldı. DMA kanallarınormalde yonga setinin bir bölümünü oluşturur. Bir bilgisayarda 8 DMAkanalı bulunur ve 0'dan 7'ye kadar numaralandırılır. DMA'lar geneldeses kartlarısmilev disket sürücülersmilev teyp yedekleme birimlerismilev yazıcı portu(LPT1)smilev ağ ve SCSI kartlarısmilev ses özelliği olan modemler tarafındankullanılırlar.

BIOS: (Basic Input/Output System) BIOS’ unaçılımı temel giriş çıkış sistemi'dir. Bilgisayardaki en temel düzeyyazılımdır. Donanım ile (özellikle de işlemci ve yonga setiyle) işletimsistemi arasında bir ara yüz görevi görür. BIOS sistem donanıma erişimive üzerinde uygulamalarınızı çalıştırdığınız ileri düzey işletimsistemlerinin (Windowssmilev Linux vs.) Yaratılmasını sağlar. BIOS aynızamanda bilgisayarın donanım ayarlarını kontrol eder. Bilgisayarındüğmesine bastığınızda boot etmesinden ve diğer sistem işlevlerindensorumludur. BlOS da bir yazılımdır demiştik. Bu yazılım ana kartüzerindeki BIOS yongası üzerinde tutulur. Eskiden BIOS bir rom (ReadOnly Memory) idi. Yani sadece okunabiliyordusmilev üzerine yazılamıyordu.Daha sonra eklenen yeni donanımlara göre BlOS’ta güncellemeyapılmasının gerekmesi üzerine Flash BIOS adı verilenyazılabilir/güncellenebilir BIOS yongaları kullanılmaya başladı.Böylece kullanıcılar daha güncel bir BIOS sürümünü ana kartüreticisinin web sitesinden indirerek yükleyebilirler ( tabii yakinzamanlarda gündeme gelen Çernobil “Win CIH” virüsünü duymuşsunuzdur.İşte bu virüs de yazılabilir BlOS’lardaki bilgileri silerekbilgisayarın açılmasını engelliyor).

1.2.2 Merkezi İşlem Birimi (Central Processing Unit-CPU)
Bilgisayarın çalışmasını düzenleyen ve programlardaki komutları tek tekişleyen birimdir. Ana kart üzerinde bulunur. Merkezi işlem birimismilevaritmetik ve mantık birimi ile kontrol ünitesinden oluşur.

Aritmetik Ve Mantık Birimi (Arithmetic & Logic Unit -Alu) : dörtişlemsmilev verilerin karşılaştırılmasısmilev karşılaştırmanın sonucuna göre yeniişlemlerin seçilmesi ve kararların verilmesi bu birimin görevidir.

Kontrol Birimi (Control Unit-Cu): işlem akışını düzenlemeksmilev komutları yorumlamak ve bu komutların yerine getirilmesini sağlamak bu birimin görevidir.
Mikroişlemci veya CPU (Central Processing Unit) olarak da adlandırılanişlemcilersmilev bilgisayarın beyni sayılır. Bilgisayarda yapılan işlemlerdoğrudan veya dolaylı olarak işlemci tarafından gerçekleştirilir.Eskiden işlemci bilgisayarın en önemli parçası iken bir bilgisayarındeğerini belirleyen şeyin performans ve sunduğu imkanlar olduğunudüşünürsek artik en önemli parçalarından biri diyebiliyoruz. Çünkü birbilgisayarın performansını grafik kartısmilev sabit disksmilev bellek gibibileşenler de belirlediği gibismilev özellikleri de kullanılan ana kartasmilevçoklu ortam donanımlarına ve çevre birimlerine bağlı. Bu yüzden hızlıbir işlemci ile yavaş bir sabit disk veya grafik kartı kullanmak veyayavaş bir işlemciyle hızlı bir grafik kartı veya sabit disk kullanmakpek anlamlı olmuyor. Donanımların birbirine ayak uydurduğusmilev başka birdonanımın isini görmesi için nispeten daha az süre beklediği sistemlerdengeli sistemlerdir.
İşlemcilersmilev mekanik parçası bulunmayan entegre devrelerdir. İçlerindemilyonlarca transistor bulunur ve ne kadar çok transistor içerirlerse okadar hızlı olurlar. Isı problemleri nedeniyle bir işlemcismilev kullanılantransistor sayısını artırmak için her istenilen boyutta yapılamaz.Ancak teknolojik gelişmeler sayesinde çok daha küçük transistorlerismilevbirbirleri arasındaki devrelerin aralığını da küçülterek uygun birişlemci kalıp boyutuna sığdırmak mümkün olmuştur. İşte buna "mikronteknolojisi" denir. Bir zamanlarsmilev işlemci içindeki devrelerinaralığının 1 mikronun altına inmesinin imkansız olduğu sanılıyordu. Amabugün çoğu işlemci 0.25 mikron teknolojisi ile üretiliyor. 1999 yılıiçinde de bu 0.18 mikrona inecek. Böylece çok daha hızlı işlemcilerüretilebilecek. Bilim adamlarısmilev mevcut teknoloji ile 0.08 mikrona kadarinilebileceğini düşünüyorlar.

İşlemcinin Hızı: bir işlemcinin hızınısmilevkullanılan mikron teknolojisismilev üretim tekniklerismilev kalıp boyutu veüretim süreci kalitesi belirler. Ayrıca üretim sırasındaki koşullarsmilevaynı banttan çıksa bile bir işlemcinin diğerinden hızlı olmasına yolaçabilir. Ama sonuçta işlemci fabrikada son testlerden geçirilirkenüzerine güvenli olarak çalışabileceği hız basılır. İşlemcinin hızı MHzcinsindendir. Bunu biraz temelden anlatmak gerekirse; her bilgisayariçindesmilev komutların yerine getirilme hızını belirleyen ve çeşitlidonanım aygıtları arasında senkronizasyonu sağlayan dahili bir saatvardır (bu saatin hızını normal saat ile karıştırmayın). İşlemcismilev herbir komutu belirli bir saat tıklamasında (saat döngüsünde) yerinegetirir. Saat hızlıysasmilev işlemci saniyede daha fazla komutu yerinegetirir. 1 MHzsmilev saniyede 1 milyon saat tıklamasına (döngüye) karşılıkgelir. Yanismilev 400 MHz'lik bir işlemcismilev saniyede 400 milyon döngü yapar.Bir işlemcinin MHz cinsinden hızısmilev ana kartta kullanılan sistem veriyolu hızının belirli bir çarpanla çarpılması sonucu elde edilir.Örneğin 100 MHz'lik ana kartlarda 400 MHz'lik bir işlemci 4 çarpanınıkullanarak 4x100=400 MHz'e erişir. Farklı işlemci serilerismilev aynı hızasahip olsa da farklı mimarilere sahip olmaları nedeniyle aynı hızdaolmazlar; yani saniyede yerine getirdikleri komut sayı farklıdır.
__________________
yorumyy3
€M!N€'M

site81by3
imzaz

Konu ßy_Tropy tarafından (07-11-2009 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir.
ßy_Tropy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 07-11-2009, 12:36   #2
 
ßy_Tropy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 169
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 306
ßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond repute
Standart

1.2.2.1 Piyasadaki Belli Başlı İşlemci Modelleri

Intel Pentium IV:
su an piyasada yaygınlaşmaya başlayan bu işlemci en son 2200 MHz hıza ulaşmıştır.

Intel Pentium III: 99'un ilk çeyreğinde çıkanbu işlemcismilev su an 450smilev 500 ve 550smilev 660smilev 733smilev 800smilev 866smilev 1000 MHzhızlarında modellere sahiptir. 0.25 mikron teknolojisiyle üretilmişti(yakin zamanda 0.18 mikrona geçilecek). İçinde 9.5 milyonun üzerindetransistor bulunur. Yazılım desteği olarak üzerinde MMX ve SIMDkomutları bulunur bu komutlar sayesinde uygun yazılım ve donanımlarlabazı çoklu ortam uygulamalarının (videosmilev grafik işleme gibi) dahi hızlıve sorunsuz olmasını sağlar.

Intel Pentium II: bu seri 233 MHz'den başlayıpbugün 450 MHz'e kadar uzanır. Piyasada artik 350 MHz'ler aşağısınıbulmak pek mümkün değildir (bu modellerde artik 0.35 mikrondan 0.25mikrona geçilmiştir. MMX komutlarını içerir. 7.5 milyonu aşkıntransistor bulunur.

Intel Celeron: günümüz piyasasında 333 MHz'denbaşlayıp 466 MHz'e kadar uzanan modelleri bulunur. Pentium II vePentium III’ ün aksine Slot 1'e takılan modellerinin yanı sıra soket370'e takılan modelleri de bulunur. 128k L2 ön belleğe sahiptir ama buönbellek 512k önbelleğe sahip Pentium II’ dekinin aksine işlemci ileişlemci hızının yari hızında değil tam hızında haberleşir. Bu yüzdenperformansı Pentium ll' ye çok yaklaşır.

AMD K6-2: 9.3 milyon transistor ü vardır ve0.25 mikron teknolojisi ile üretilmiştir. Bugün 300 MHz'den 600 MHz'ekadar modelleri bulunmaktadır. Yazılım desteği olarak MMX komutlarınınyanı sıra 3dnow! Adı verilen komutları da içerir. Soket tipidir. 321pinli soket 7 ve super7 soketlere takılır.

AMD K6-3: 21.3 milyon transistor içerir; 0.25mikron teknolojisiyle üretilmiştir. 400 ve 450 MHz'lik modelleribulunur. Süper 7 sokete takılır. AMDsmilev bu işlemciyle performansaçısından rakibi Intel’e epey yetişmiştir.

1.2.2.2 İşlemcilerin Yazılım Destekleri

MMX: Intel’in geliştirdiği MMX'in açılımıçoklu ortam uzantılarıdır (Multimedia Extensions) ve işlemcilereeklenen 57 çoklu ortam komutuna verilen addır. AMD'de bu komut setininlisansını Intel’den almıştır. MMX işlemciler bazı genel çoklu ortamişlemlerini üstlenirler (örneğinsmilev normalde ses kartı veya modemlertarafından yapılan dijital sinyal işleme). Ancak bu komut setininkullanılabilmesi için MMX uyumlu yazılımların kullanılması gereklidir.MMX işlemcilere ekleneli uzun bir süre olmasına karşınsmilev MMX destekli
Yazılımların beklendiği kadar çabuk artmadığı gözlenmiştir.

3DNOW!: 3 boyutlu grafikler ile ilgilihesapların hızlandırılması için AMD işlemcilerde kullanılan komutsetinin adıdır. Özellikle 3dnow! Destekli oyunların sayısı hızlaartmıştır. Ekran kartlarının da 3dnow! Destekli sürücüleri olabilir.

SSE: (Streaming SIMD Extensions) burada SIMDaçılımı ise Single Instruction Multiple Data biçimindedir. MutlakaTürkçeleştirmek gerekirse "akıcısmilev tek komutla çoklu veri işlemeuzantıları" diyebiliriz. Yani işlemciye bir komut verirsinizsmilev birçokveriyi bir amaca yönelik olarak işler. Grafiksmilev resimsmilev videosmilev animasyonsmilev3 boyut işlemlerismilev ses tanıma öğelerine sahip ses destekliuygulamalarda ciddi bir performans artışı sağlar. Intel tarafındangeliştirilip Pentium III işlemcilere uygulanan 70 adetlik yeni komutsetidir. Yakında Celeron ve Pentium II işlemcilere de uygulanmasıbeklenmektedir.

1.2.3- Bellek
Bilgisayarda çeşitli programların çalıştırıldığısmilev geçici veya kalıcıbilgilerin bulunacağı hafıza alanlarıdır. Veri birimi byte'dir. BirByte 8 bittir.
1 bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0smilev açık devre=1) oluşur.
1 Byte 1 karakter'dir.
1024 Byte = 1 kilobyte'dir. (kilobyte = KB)
1024 KB = 1 MegaByte’dir. (MegaByte = MB)
1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB)
1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB)

Bilgisayar içinde ram ve rom bellek olmak üzere iki çeşit bellek bulunur.

Rom Bellek "Read Only Memory " sadece okunabilir bellektir. Bu belleküretici firma tarafından hazırlanmıştır. Bilgileri okunabilir fakatüzerinde bir değişiklik yapılamaz. Bu bilgiler makineyi kapatma veyaelektrik kesintisinden etkilenmezler ve silinmezler. Kullanıcıtarafından verilen komutları işleme koyar. Ram belleğe göre oldukçapahalıdır.

Ram Bellek "Random Access Memory": rast geleerişimli bellektir. İstenilen bölgesine bilgi depolanabilirsmilevsilinebilirsmilev okunabilirsmilev değiştirilebilir. Yalnız elektrik kesintisiveya makineyi kapatma durumunda tüm bilgiler silinir. 1 MBsmilev 4 MBsmilev 8 MBsmilev16 MBsmilev 32 MBsmilev 64 MB...

Boyutuna Göre Ram Bellekler:

30 Pinli SIMM Bellek: eski bilgisayarlardakullanılırdı. 486'lardan sonra üretimden kalktı. Ram belleğin ana kartabağlandığı yerdeki pin sayısı oldukça ufaktı ve küçük boyutlu birbellekti.

72 Pin SIMM Bellek: Pentium II'lerle birlikte üretimden kalktı. Ana karta bağlandığı yerdeki diş sayısı 72 idi.

168 Pin DIMM Bellek: günümüz ana kartlarında bu 168 dişli bellekler kullanılıyor. EDO ve SDRAM bellek modellerinde bu boyut kullanıldı.

Üzerindeki Yongalara Göre Ram Bellekler:

Standart Ram Bellek: piyasadan kalktısmilev üretimi yok.

Edo Ram Bellek: DIMM boyutunda olanları vardı. 50-60 nanosaniye (ns) hızındaydı. Bunlar da piyasadan kalktısmilev üretimi yok.

SDRAM Bellek: 10-12 ns hızında olanlarlapiyasaya girdi. Daha sonra 100 MHz veri yolunu kullanan işlemcilerlebirlikte PC/100 standardındasmilev 6-8 ns hızında olanları çıktı. PC/133bugün yaygın şekilde kullanılıyor.

RDRAM Bellek: Pentium IV ana kartlar bu türü desteklemektedir.

Özelliklerine Göre Ram Bellekler

Pariteli Ram Bellek: bilgi 0 ve 1'ler halindebelleğe ulaştığında fazladan bir yonga ikili sayı düzeninde hesap yapıptoplam rakam yanlış gelirse veriyi geri gönderip tekrar hesapyapılmasını sağlıyor.

Hata Düzeltmeli (ECC Ram) Bellek: yanlış bilgiyi anladığında hatanın hangi 0 ve 1 de olduğunu çözüp düzeltiyor.

Spd'li ram bellek: özellikle 100 MHz veriyolunu kullanan sistemlerde bellekteki yongaya uğrayıp hal hatırsoruyorsmilev yonganın hız ve özelliklerini öğreniyor. Ana kart bunudestekliyorsa gerekli bilgileri kullanarak komsu ram'ler ilearabuluculuk yapıyor. Yakin gelecektesmilev ana kartlarda 133 MHz'lik veriyolu kullanılmaya başlandığında ayrıca ram bus dram (rdram) belleklerde kullanıma geçecek. Sdram'in üzerine konduğu plakaya DIMM deniyordu.Yeni plakalara RIMM denecek. Öncelikle 72 dişli SIMM’den 168 dişliDIMM’e geçerken olduğu gibi.

1.2.4 Dış Bellek Birimleri (Secondary Memory Devices)
Verilerin kalıcı olarak saklandığı yerdir. Diş bellek birimleri sabitdisklersmilev disketlersmilev CD’ler ve teyplerdir. Günümüzde birimi giga Byte(GB)'dır. Bilgisayarlarda 2.1smilev 3.2 GB sabit diskler kullanılmaktadır.
__________________


1.3 Bilgisayar Çevre Birimleri

Bu birimler bilgisayar kasası dışında bulunup bilgisayara bağlananbirimlerdir. Çevre birimleri genel olarak üç grupta sınıflandırılır:bunlar giriş birimlerismilev çıkış birimlerismilev iletişim birimleri.1.3.1 Giriş Birimleri1.3.1.1 Klavye (Keyboard)Üzerinde harflersmilevsayılarsmilev işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır. Q klavye vef klavye (Türkçe daktilo klavyesi) olmak üzere iki şekildesınıflandırılabilir.1.3.1.2 Barkod Okuyucular

Mağaza ve büyük marketlerde kullanılan ve barkod okuyucu olarakadlandırılan tarayıcılar vardır. Mağazalarda her ürünün kendine ait birnumarası bulunmaktadır. İngilizce kısaltımı UPC olan uluslararası ürünkodu (uük) 'nun bir parçası olan bu numarasmilev ürün üzerindeki etikettedikey çubuklarla gösterilir. Bu çubuklarsmilev çubuk kodlar olarakalgılanmakta olupsmilev yalnızca çubuk kod okuyucusu tarafından okunabilir.Bu tarayıcılarsmilev satılan ürünlerin üzerindeki seri numarasını okuyarakbu numaranın karşılığı olan ve bilgisayarın belleğinde bulunan"fiyat-isim-model" gibi bilgilerin ekranasmilev oradan da fatura veya satışfişine yazdırılmasını sağlar. Barkodlarin bilgisayara takılmasısmilevbirlikte gelen bir ara kablo yardımı ile olur. Bu ara kablosmilev klavye vebarkodun aynı soket yardımı ile kullanılmasını sağlar. Takılması çokkolaydır. Barkod desteği olan yazılımların çoğundasmilev herhangi birtanımlamaya ihtiyaç olmadan sisteme uyarlanır.1.3.1.3 Grafik Masası

Özel bir kalem kullanarak ekranda yazı ve şekillerin gözükmesinisağlayan küçük kare biçiminde masadır. Masa üzerindeki hareketlerinbilgisayara aktarılmasını sağlar. Daha çok masa üstü yayıncılıktasmilevçizgi film ve karikatür hazırlanmasında kullanılır.1.3.1.4 Dokunma Ekranları (Touch Screen)
Ekranda gözüken komut üzerine parmak ile dokunduğunda o komutun çalışmasını sağlayan ekran tipidir.1.3.1.5 Oyun Çubuğu (Joystick)


Genellikle oyun oynamak için kullanılır. Üzerinde bulunan tuşlarlaçalıştırılarak bilgisayara komut verilmesi sağlanır. Bilgisayardakibazı oyunların rahat ve gerçeğe daha yakin kontrol edilmesine yarayanbir aygıttır. Oyun çubuğu olarak da bilinir. Bir bilgisayara iki oyunçubuğu bağlanarak bir oyunu iki kişinin karşılıklı oynamasısağlanabilir. Bilgisayara bağlanması çok kolaydır. Bir oyun çubuğubağlantısı içinsmilev ı/0 kartı üzerinde bulunan game port kullanılabilir.Ayrıca birçok ses kartı üzerinde de bir game port vardır. İki oyunçubuğu bağlanması durumunda ise iki adet oyun çubuğu bağlantısınaolanak tanıyan 8 bitlik bir joystick arabirimi kullanılmalıdır. Buradagame port ile ilgili bir durumu belirtmek gerekmektedir. Ses kartı veI/O kartı üzerinde aynı anda game port bulunması durumunda bir çakışmaolabilir. Bu nedenle oyun çubuğu sağlıklı çalışmaz. Bu sorunsmilev ses kartıya da I/O kartı üzerindeki game port devre dışı bırakılarakçözülebilir. Bu işlem için ses kartı ve I/O kartı kullanıcıkılavuzundan yararlanın. Ses kartları üzerindeki game portsmilev aynızamanda midi girişi olarak ta kullanılmaktadır.1.3.1.6 Fare (Mouse)
Ekranda gözüken imleç yardımıyla komut girişi yapmaya yarar. Fareninçevre birimi olarak kullanılmasıylasmilev işaretlemesmilev tıklama ve sürüklemeyapılarak işlemler yaptırılır.

İmleç: farenin ekran üzerinde nerede olduğunu gösterir.

Tıklama: farenin sol veya sağ tuşuna bir kez basılmasıdır.

Çift tıklama: farenin sol tuşuna kısa aralıklarla iki kez arka arkaya basılmasıdır. Bir simgeye yüklenen işlevin yerine getirilmesini sağlar.

Sürükleme:
farenin sol tuşunu basili tutarak imlecin yerinin değiştirilmesidir.
1.3.1.7 Tarayıcı (Scanner)

Son yıllarda bilgisayarlı yayıncılık ve tasarım işlerininyaygınlaşmasıyla birlikte sıkça kullanılan tarayıcılarsmilev kağıtüzerindeki grafik ve resimleri (renkli ya da siyah-beyaz) bilgisayaraaktaran aygıtlardır. Klavyeler yardımıyla harf ve karakterlerbilgisayara aktarılabilir ama resimlerin aktarılması ancaktarayıcılarla olanaklıdır. Tarayıcıların çalışma ilkeleri basit olmaklabirliktesmilev lazer yazıcının tersi bir işlem yaptığı söylenebilir.Taranacak kağıtsmilev üst tarafından alta doğru satır satırsmilev ışığa duyarlıelemanlar tarafından taranarak sayısallaştırılır. Tarama sırasındataranan nesne bir ışık kaynağı tarafından aydınlatılır. Bu şekildetaramanın daha iyi yapılması sağlanır. Taranması istenen görüntüüzerinden ışık geçtikten sonra bir mercek aracılığıyla fotoelektrikhücrelerden oluşan bir görüntü algılayıcı (image sensor) üzerinedüşürülür. Bu şekilde ışık değeri ölçülerek bu değere göre bir voltajdeğeri oluşur. Değişik voltajda elektrik sinyali üreten bu algılayıcısmilevdaha ışıklı ve daha açık tonlardaki sekilerli (desenleri) yüksekvoltajlasmilev koyu şekilleri ise düşük voltajla gösterir. Buradaki analogsinyallersmilev bir analog-sayısal dönüştürücü devresi ilesayısallaştırılarak bilgisayara iletilir. Sinyaller görüntü dosyasıolarak bilgisayar ortamında oluşur ve resim dosyası formatındakaydedilir. Bu resim dosyası üzerinde her türlü değişiklik yapılabilir.

Tarayıcılar çözünürlüklerinesmilev algılayabildikleri renk sayısına vetarayabildikleri kağıt boyutuna göre çeşitli model ve tipteüretilmişlerdir. Büyük boyutlarda olmayan çalışmalar için genelde eltarayıcılar kullanılır. Sayfa üzerinde gezdirilerek kullanılırlar. A4boyutundaki büyük tarayıcılara göre bazı üstünlükleri vardır. A4tarayıcılar bir fotokopi makinesi gibi kullanılır. Örneğinsmilev birfotokopi makinesine veya a4 tarayıcıya sığmayan kalın bir kitabinsayfaları el tarayıcısı ile kolayca taranabilir. Bu isesmilev eltarayıcılarınınsmilev fiyatları yanında önemli bir üstünlüktür.OCR ( Optical Character Recognition )

Tarayıcılar yardımıyla resimlerle birlikte yazılar da bilgisayaraaktarılabilmektedir . Ancak bilgisayar aktarılan yazıyı resim olarakgörmektedir. Bu nedenlesmilev bir fotoğraftan farklı olmayan grafik dosyasıiçindeki yazılar OCR (optical character recognition/optik karaktertanıma) adı verilen programlar aracılığıyla çözülüp metin (text)dosyalarına dönüştürülür. Böylece OCR programıyla ASCII metinleredönüştürülen yazılar üzerinde her türlü değişiklikler yapılabilir. Hemde bu şekilde saklanan dosyalarsmilev resim dosyalarından daha az yerkaplamaktadırlar. Ancaksmilev bunlara rağmen ocr programlarının hatasızçalışmaları henüz olanaklı değildir. Tarayıcıların bilgisayaratakılmasısmilev yanlarında gelen 8 bitlik bir ara birim kartı yardımı ilegerçekleşirdi. Günümüzde tarayıcılarsmilev her bilgisayarda olan USB portunadirekt bağlanabilmektesmilev ayrı bir karta ihtiyaç duyulmamaktadır. Dahasonra tarayıcının yazılımını sisteme yüklenir.1.3.1.8 CD-Rom Sürücü (Compact Disk-Read Only Memory ) Ve CD-Rom’larCD-Rom Sürücüler:

Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan veri depolamabirimidir. Bir CD’de yaklaşık 24 ciltlik bir anforumsonforumsonforumsonlopedideki tümbilgiler saklanabilir. Bir program yüklerken 40 disketin takılıpçıkarılması yerine CD-rom'lar tercih edilir. CDROM’lar özellikle çokbüyük yer kaplayan çoklu ortam (Multimedia) bilgilerini (sessmilev videosmilevresimsmilev animasyon) içeren yazılımlar için zorunludur. CD-rom üzerindekibilgiler silinip değiştirilememektedir. Ancak günümüzde defalarca(yaklaşık 3000 kez) yazılıp silinebilen CD-RW’ lerde mevcuttur.Yazılabilir CD-rom'lara CD-rom yazıcılarla kopyalama yapılmaktadır.CD-rom sürücülerde müzik CD’leri de dinlenebilir. Bir CD sürücü alırkenveri transfer hızı büyük olanlar tercih edilmelidir. Günümüzde yaygınolarak 50 hızlı CD-rom sürücüler satılmaktadır. Standart bir CD-rom'a650 MB veri depolanabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarla 700 MBveri depolanan CD-rom’larda yaygınlaşmıştır. Kapasite olarak 1 MBsmilevresimsiz kalın bir roman kadardır. Kapasitesi düşünülerek kıyaslanırsasmilevbir CDROM’a 20 cilt kalınlığındaki bir anforumsonforumsonforumsonlopedi depolanmaktadır. Buanforumsonforumsonforumsonlopediler sessmilev resimsmilev video görüntüsmilev animasyon ve grafik (çokluortam) özellikleri de içermektedir. Disketlere ve sabit diske verilermanyetik olarak kaydedilir. Verilerinizin bozulmaması içindisketlerinizi manyetik ortamdan uzak tutunuz. CD-rom'lardaki verileroptik olarak kaydedilirler. Kolay bozulmazlar. CD-rom'lardaki verilerinkorumak için çizilmemesine dikkat etmek gerekir. CD-rom sürücü varsahard diskten sonraki en son sürücünün adını alır. Örneğin: hard disk cve d isesmilev CD-rom sürücü e ile belirtilir. Bunların yanında lazer disksürücüsüsmilev videosmilev kamerasmilev mikrofonsmilev televizyon ve radyo'da giriş birimiolarak kullanılmaktadır.CD-Rom (Compact Disk-Read Only Memory/Kompakt Disk-Salt Okunur Bellek):

CD rom'larsmilev bazı özel durumlar dışında verilerin sadece okunabildiğiortamlardır. Bu özel durumlarsmilev okunur/yazılır CD’ler ve kayıtcihazlarıdır. CD rom'lar özellikle çoklu ortam uygulamalarının en gözdeelemanıdır. Bir CD rom içerisine büyük bir anforumsonforumsonforumsonlopediyi ya da yüzlerceoyunu sığdırmak olanaklıdır. CD rom'lar görünüş bakımından plaklarıandırmaktadır. Kapasiteleri isesmilev disketlerin çok üstünde olup 650 – 700MB’a kadar varmaktadır. Bilgisayarlarda kullanılan CD rom'lar müziksetlerinde bulunan CD’ler ile çok benzer olmalarına rağmensmilev aralarındabazı farklar vardır. Bu farklar;

CD rom üzerinde hata bulma ve düzeltme özelliği vardır. CD’lerde bu özellik yoktur.

CD rom’ların üzerine çeşitli veriler yani resimsmilev filmsmilev metin ve sesgibi bilgiler sayısal olarak kaydedilir.. CD’lere sadece müzik dekaydedilebilir. Birçok CD rom sürücüye CD takılarak müzik dinlenebilir.CD-Rom'un Okunması:

CD rom'lardaki bilgileresmilev bilgisayar üzerindeki CD rom sürücüleriaracılığıyla erişilir. CD rom üzerinde verilersmilev yani 0 ve 1 dizilerismilevbir grup girinti ve çıkıntı ile gösterilir. Bu girinti ve çıkıntılarsmilevçıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktürSabit Bir Hızla Dönen CD Rom Üzerinde Okuma İşlemi Su Şekilde Gerçekleşir:
lazer okuyucu kafa bir isin demeti yollar.

bu isinsmilev kafa üzerindeki bir dizi mercek yardımı ile CD üzerinde belli bir alana odaklanır.

lazer isinismilev CD’nin plastik kaplamasından geçerek alüminyum tabakaüzerindeki girinti ve çıkıntılardan yansıtılır. Işınsmilev girintilertarafından kötüsmilev çıkıntılar tarafından iyi yansıtılır.

yansıyan ışın elektriksel sinyallere çevrilir.

yorumlanan elektriksel sinyallersmilev verilere dönüştürülerek bilgisayara yollanır.
__________________
yorumyy3
€M!N€'M

site81by3
imzaz
ßy_Tropy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 07-11-2009, 12:39   #3
 
ßy_Tropy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 169
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 306
ßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond repute
Standart

1.3.2 Çıkış Birimleri1.3.2.1 Disket Sürücü (Disket Driver) Ve Disketler

Disketler:

Disketlersmilev bilgisayarda bilgi kaydetmek ve taşımak için kullanılır. Birzamanların tek sabit kayıt ortamları olduğu düşünülürsesmilev bilgisayardaçok önemli bir yer tuttukları söylenebilir. Disketler sabit diskleregöre çok yavaştırlar. Bilgisayarlarda en yaygın kullanılan disketlersmilev3.5" 1.44 MB’lık olanlardır.Disket Türleri


Disketler kapasitesmilev yüzey sayısı ve yoğunluklarına göre çeşitlitürlerdedir. Bu türler söyle sıralanabilir: 720 KB’lık : çift yüzeyli(double sided)smilev çift yoğunluklu (double density) DS/DD 1.44 MB’lık:çift yüzeyli (double sided)smilev yüksek yoğunluklu (high density) DS/HD 2.8MB’lık: çift yüzeyli (double sided)smilev geliştirilmiş yoğunluklu (extendeddensity) DS/EDDisket Sürücüler
Disketler üzerindeki işlemler (okuma/yazma)smilev disket sürücülertarafından gerçekleştirilir. Disket sürücü içindesmilev bir kafamekanizmasına bağlı iki adet okuma/yazma kafası vardır. Bu okuma/yazmakafaları bir motor yardımıyla hareket ettirilir. Sürücüye takılandisketin iki yüzünüsmilev iki kafanın aynı anda taramasıyla okuma/yazmaişlemi yapılır. Disketin manyetik kaplama yüzeyine kayıt yapmak içinmfm (modified frequency modulation/değiştirilmiş frekans modülasyonu)yöntemi kullanılır. Bu yöntemle veri hücrelerindeki manyetik yapıdeğiştirilir. Verismilev hücrelerde bir değişiklik olup/olmaması iletanımlanır. Bu manyetik yapı değişiklikleri okuma/yazma kafasıtarafından elektrik sinyallerine çevrilir. Disket sürücü üzerindebulunan kontrol devresismilev bu sinyalleri disket sürücü arabirimineyollar.

Her bilgisayarda bir disket sürücü bulunması gerekir. Farklı kapasite ve şekilde sürücüler vardır. Bunlar;

360 KBsmilev 5smilev25" disket sürücü

1.2 MBsmilev 5smilev25" disket sürücü

720 KBsmilev 3smilev5" disket sürücü

1.44 MBsmilev 3smilev5" disket sürücü

2.8 MBsmilev 3smilev5" disket sürücü 'lerdir.Günümüz bilgisayarlarında en yaygınkullanılan sürücü 3smilev5"smilev1.44mb'lik disket sürücüdür. Bu disket sürücü720kb ile 1.44mb'lik disketleri okuyup-yazabilmektedir.1.3.2.2 Ekranlar (Monitörler) Ve Ekran Kartları

Ekranlar (Monitörler):
Monitörsmilev çoğu zaman ekran olarak da bilinensmilev görüntüleri oluşturansmileviçeren ve sunan bir araçtır. Bilgisayarların çoğunda katot ışınlı(CRT-cathod ray tube) monitör kullanılır. Katot is inli monitörleringörüntü oluşturma mantığı TV ile aynıdır. LCD liquid cyrstal display vegaz plazma monitörler isesmilev daha hafif ve az yer kapladıkları içinçoğunlukla taşınabilir sistemlerde kullanılırlar. Monitörsmilev grafikkartları ile birlikte bilgisayarın temel görüntü sisteminin birparçasıdır. Hem giriş hem de çıkış birimi olarak kullanılır. Giriş veçıkış birimlerinden gelen verilerin sonuçlarının ekranda gözükmesinisağlar. Bilgisayarla kişi arasında iletişim sağlar.CRT (Cathode Ray Tube) Ekran (Monitör) Ve Ekran Kartları:
Crt monitörlerin çalışma prensibi hemen hemen tüm monitörlerde(monochromsmilev renkli) aynıdır. Crtsmilev elektron parçacıklarının hareketinikolaylaştırmak için havası alınmış bir tüpten ibarettir. Katod(elektron tabancası) tarafından seri halde yollanan elektronparçacıklarısmilev tüpün değişik kesimlerine doğru hızla çarpar. Renklimonitörlerin çalışma ilkeleri de temelde aynıdır. Ama renklimonitörlerde 3 adet katot bulunur. Yeşilsmilev mavi ve kırmızı ile bütünrenkler elde edilebildiğindensmilev renkli monitördeki her bir elektrontabancasısmilev ekranın gerisindeki tabakada bulunan bir fosfor noktacığınaateş eder. Elektron fosfora çarptığında onu parlatırsmilev ama bu parlaklıkçok uzun sürmez. Onun içindir kismilev görüntü değişmese bile aynı işlemintekrar tekrar yapılması gerekir. Katotlar ekranı sürekli olaraktazeler. Tarama ve tazeleme işlemismilev ekranda satır satır yapılır. Birtext ekranın genişliği 80 karaktersmilev boyu 25 satirdir. Grafik ekrandanoktalar (pikseller) bulunur. Bir ekranda ne kadar çok piksel varsaekranın çözünürlüğü artar. Örneğin çözünürlük 640 x 480smilev 800 x 600smilev1024 x 768 piksel olabilir. Ekranın kaliteli olmasının çok büyük önemivardır. Ekranlardan titreşimsiz ve az radyasyonlu olanları tercihedilmelidir. Ekranların boyutusmilev 14smilev 15smilev 17smilev 19 ve 21 inch 'dir.Ekranlardaki görüntü netliği noktalar arasındaki uzaklıkla ilgilidir.İki nokta arasındaki uzaklık ne kadar azsa o kadar iyi görüntü eldeedilir. Ekrandaki noktalar arası uzaklığı 0.28 mm ve daha az olanlartercih edilmelidir.LCD (Liquid Crystal Display) Monitörler:

Bu monitörler daha çok taşınabilir bilgisayarlarda kullanılır. LCDmonitörsmilev plastik bir tabaka içindeki sıvı kristalin ışığı yansıtmasıilkesine dayalı olarak çalışır. LCD monitörler ışığı yansıtarak görüntüoluşturdukları içinsmilev ışıksız bir ortamda bir şey görünmez. Fazla ışıklıortamda ise ekranda ışık yansıması olacağından görüntü yine sağlıklıolarak algılanamayacaktır. Hareketli görüntüler çok bulanıktır. Sıvıkristal akışının yavaşlığı görüntü izinin hemen silinmemesine nedenolur; bu dezavantajların yani sırasmilev harcadığı gücün düşük olmasısmilev çokküçük hacimleri ile taşınabilir bilgisayarlar için vazgeçilmezdir. LCDmonitörlerin taşıdığı olumsuzluklar son yıllarda üreticileri yeniarayışlara itmiştir. Bazı LCD modellerindesmilev "arkadan aydınlatma"yöntemi kullanılarak monitörün bulunduğu ortamdaki ışık dengelenir.Böylece ekrandaki istenmeyen yansımalar bir ölçüde önlenir.LCD Monitör Çeşitleri:

Su ana kadar çeşitli LCD monitör teknolojileri kullanılmıştır. Bunlarsmilev pasif matrissmilev dual scan ve aktif matris’tir.Pasif Matris Monitör: LCD monitörler genelilkelere göre çalışırlar. Farklılaşma piksellerin aydınlatılmasındaortaya çıkar. Pasif matris monitörlerdesmilev her bir pikselsmilev ekrantazelenmeden önce söner. Bu ekranlarda tek bir defada bir satırdakipikseller aktif hale getirilir. Bir piksel tekrar aktif halegetirilinceye kadar parlaklığını kaybeder. Ekran tazeleme hızı çokyavaşlayarak görüntü kalitesinin düşmesine neden olur.Dual Scan Monitör: bu monitörler genel olarakpasif matris monitör gibi çalışırlar. Temel farklılıksmilev ekranın ikiyebölünmüş olmasıdır. Ekranın her bir bölümü ayrı ayrı taranaraksmilev ekranyenileme hızının iki katına çıkması sağlanır. Bu farklılık görüntükalitesinde bir iyileşme sağlamaktadır.Aktif Matris Monitör: pasif matrismonitörlerin tersine aktif matrislerdesmilev her bir pikseli kontrol edenayrı ayrı transistorlar vardır. Bu transistorlersmilev piksellerin henüzparlaklığını yitirmeden yenilenmesini sağlarlar. Her pikselin kendineait bir regülatörü (dengeleyicisi) vardır. Bu dengeleyici yardımıylaher bir piksele ait voltaj diğerini etkilemediği için çok daha iyigörüntüler elde edilebilmektedir.Ekran Kartları:

Ekran kartlarısmilev önceleri görüntüleri metin tabanlı monitörlereaktarmaya yarayan basit kartlardı. Örneğinsmilev yazı yazdıkça bunları ifadeeden 0 ve 1'lerden oluşan sinyalleri monitöre görüntü halinde gönderensmilevişlemcinin işlediği verileri doğrudan ekrana karakterler halindeyansıtan kartlardan ibaretti. Daha sonra uygulamalar geliştikçe kartlarda geliştismilev ekranda grafik çizdirme özellikleri arttı. Bir gün videogörüntülerinin tam ekran oynatılmasını sağlayansmilev bol sıkıştırmalıolduğu için az yer kaplayan MPEG-1 standardı çıktı. Bu standartsmilevsıkıştırılmış görüntünün çözülerek kare atlamasız ve tam ekranoynatılabilmesi için özel MPEG-1 kartlar gerektiriyordu. Ancak kısasürede güçlü ekran kartları da MPEG-1 oynatmaya başladı. O zamanlar üçboyutlu modelleme ve tasarım çalışmaları yapan (örneğin buuygulamalarda oluşturdukları nesneleri bilgisayarda bir doku ilekaplatmak için güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duyan) profesyonellerdışında herkessmilev bir ekran kartında MPEG-1 oynatma özelliği bulunupbulunmadığından başka bir şeye bakmıyordu. Tabii bir de bir ekrankartının daha fazla rengi daha yüksek çözünürlükte gösterebilmesibellek kapasitesine bağlı olduğundansmilev ekran kartı üzerinde yeterlibellek bulunmasına özen gösterilirdi. Günümüzde ekran kartlarındabunların yani sıra aranacak başka ölçütler de var. Ancak sunu bastanbelirtmek gerekir: bugün ekran kartlarındaki gelişmeler işlemcilerdekigelişmeleri geçti. Teknolojisi en hızlı gelişen donanım diyebiliriz.Artik 5-6 ayda bir yeni bir ekran kartı teknolojisi çıkıyor.Günümüzdeki ekran kartları PCI ve AGP veri yolunu kullanıyorlar. Veriyollan konusuna "ana kart" bölümümüzde değinmiştik. Ekran kartlarınınkendi işlemcileri ve bellekleri olur. Bugün son kullanıcıya yönelikolarak yeni çıkan ekran kartlarındaki işlemcilerinsmilev tek basınasmilevPentium’lardan hemen önce kullandığımız 486 işlemciler kadar güçlüolduğu söyleniyor.Çözünürlüksmilev Renksmilev Hız : ekran üzerindekigörüntü binlerce (veya milyonlarca) noktadan oluşur. Bunlara piksel adıverilir. Her bir piksel farklı renk ve parlaklığa sahip olabilir. Birekranda görüntülenebilen piksel sayısına çözünürlük adı verilir.Ekranımız iki boyutlu olduğundan çözünürlük 1024x768 gibi iki rakamlaifade edilir. Bunların ilki yatay düzlemdekismilev ikincisi dikey düzlemdekipiksel adedini ifade eder. Çözünürlük arttıkça ekranda daha fazlapiksel görüntülenir. Ancak yüksek çözünürlükte küçülen piksellerindetay seviyesi yükselir ve monitörler boyutlarına bağlı olarak belirlibir çözünürlükten sonrasını gösteremezler. Çözünürlükler işletimsisteminde önceden belirlenmiş setler halinde tanımlanırlar (640x480smilev800x600smilev 1024x768 gibi) ve bir bilgisayarda genelde bunların 2 veya 3'ükullanılır. Standart monitörlerde en/boy oranı 4:3'tür. Buçözünürlükler de buna uygundur (sadece 1280x1024 5:4'e karşılık gelirsmilevama bu da 4:3'e çok yakindir). Böylece görüntüler ekranda buna göreçizilirsmilev bir daire elips seklinde görünmez. Ekran üzerindeki her pikselüç renk sinyalinin (kırmızısmilev yeşil ve mavi) bir bileşimi olarakgörünür. Her pinel’in görünümü bu üç isinin yoğunluğu (parlaklığı)tarafından belirlenir. Her üçü de en yüksek parlaklıktaysa piksel beyazgörünürsmilev en düşük ise siyah görünür vs. Bir pinel’de görüntülenebilenrenk adedismilev renk derinliğini belirler. Buna bit derinliği de denirsmilevçünkü renk derinliği bit cinsinden ölçülür. Piksel basına daha fazlabit kullanılırsasmilev görüntünün renk detayı daha hassassmilev daha gerçeğeyakin olur. Tabiismilev renk derinliği arttıkça bellekte saklanması gerekenbilgi sayısı da bit cinsinden artar. Bunun yanında ekran kartınınişlemesi gereken veri sayısı artarsmilev maksimum tazelenme hızı düşer.Aşağıdaki tabloda günümüz bilgisayarlarında kullanılan renkderinlikleri

Verilmiştir:

Renk derinliği görüntülenen

Renk adedi

Piksel basına bellekte

Kaplanan alan (Byte)

Renk derinliğinin genel ismi

4 bit (24) 16 0smilev5 standart VGA )

8 bit (2 256 1 256 renk )

16 bit (216) 65smilev536 2 yüksek renk (high color)

24 bit (224) 16smilev777smilev216 3 gerçek renk (true color)


Ekran Kartı Tazelenme Hızları Ve Interlace:bir ekran kartındasmilev ekran kartı belleğinin (video belleği) içeriğiniokumaktan sorumlu aygıt Ramdac'tir. Bellekteki sayısal verileri (1 ve0'lardan oluşan) okuyup monitörün görüntüleyebileceği analog videosinyallerine dönüştürür. Ramdac'in dönüştürme ve aktarma becerisismilevtazelenme hızını belirler. Bir ekran kartının tazelenme hızısmilevRamdac'inin video sinyallerini saniyede kaç kere monitöregönderebileceğine bağlıdır. Aynı şekilde monitörün de tazelenme hızıolursmilev çünkü o da bu gönderilen sinyallerle ekranı tekrar tekrar boyar.Bu işlemler belirli bir hızda yapılmazsa titreşim olur; gözü rahatsızeder. Tazelenme hızı bir frekans birimi olan Hz (hertz) cinsindenölçülür. "interlacing" daha yüksek çözünürlüğü "ucuza" sunmak içingeliştirilmiş bir tekniktir. Ekranın satırlardan oluştuğunu ve busatırlara bir numara konduğunu düşünün. Interlacing tekniğindesmilevmonitörün elektron tabancası her tazelenme sırasın-da ekranın sadeceyarısındaki satırları (tek veya çift numaralı satırları) yeniler.Intelacing normalde 87 Hz'de yapılır (aslında ekranın yarısıtarandığından 43.5 Hz). Bu işlem hızlı yapıldığı için gözümüz tek veçift satırlardaki renk değerlerini ayrı ayrı çiziliyormuş gibi görmezama toplam etkisi olumsuz olabilir. Örneğin yüksek tazelenme hızıisteyen animasyonsmilev video gibi uygulamalarda titreşim yaşanır; çoğuinsan da bunu fark edersmilev gözü rahatsız olur. Bu yüzden not-interlacedmonitörler kullanmayı tercih ederiz.Günümüzdeki Ekran Kartları:
Günümüzün ekran kartları daha çok 3d grafikleri hızlandırıcıözellikleri ile ön plana çıktılar. Bu yüzden bunlara "3d grafikkartları" veya "3d hızlandırıcı" adı da verilir. Piyasaya hakim olan bugrafik kartlar iki boyutlu işlemlerde de (örneğin Windows altındaçalışan ofis uygulamalarındasmilev veya doğrudan Windows’ta) yüksekperformans sunduklarındansmilev bugünlerde 3d hızlandırma özelliği olmayanekran kartı almak pek akıllıca değil. Üstelik oyunların dışındaki 3duygulamalar da bu kartlardan artik yeterince yararlanabiliyor. Yine desadece ofisinizde sadece Wordsmilev Excel gibi uygulamaları çalıştırmaksmilevInternet’e bağlanmak için bir ekran kartı istiyorsanızsmilev 3dözelliklerinin gelişmiş olup olmaması veya 3d uygulamalarda hızlı olupolmaması pek fark etmezsmilev ucuz kartlar da isinizi görür. Günümüz ekrankartlarının becerilerismilev büyük ölçüde üzerlerindeki işlemcilerebağlıdır. Nvidiasmilev 3dfxsmilev atismilev matroxsmilev Intelsmilev sissmilev s3 gibi firmalargrafik işlemcileri üretiyorlar. Örneğin nvidia firması riva 128smilev riva128zxsmilev riva tnt gibi işlemci modellerinin ardından riva tnt2'yi çıkardıve bu işlemcilere sahip kartlar yeni piyasaya giriyor. Nvidia'nin enbüyük rakibi 3dfx firması başlarda sadece oyuncular içinsmilev mevcut ekrankartına bağlanarak 3d oyunlarda çalıştırılabilen voodoo ve onu takibenvoodoo2 kartlar üretti. Arada firmanın aynı amaçla 2d ve 3duygulamalarda çalışan (yani ayrıca bir ekran kartı gerektirmeyen)modeli voodoo rush pek başarılı olamamıştı. Ardından 2d ve 3d'ninbaşarı ile uygulandığı ama sınırlı özelliklere sahip voodoo banshegeldi. Şimdi de firma voodoo3 ile kullanıcıların karsısına çıkıyor.Matrox firması ise g100 ve g200 işlemcilerinden sonra simdi de g400işlemcili modellerini piyasaya sürüyor. Bir zamanlar piyasanın lideriolmasına karşın 3d grafiklerde pek başarılı olamayarak geri plana düsens3 firması ise tekrar toparlanmak için bu alanda ürettiği savageişlemcisinin ardından savage4 işlemcisini çıkardı. Atı ise yarışa rageserisinin son üyesi rage 128 işlemcilerle katılıyor. İşlemcileri ilebildiğimiz Intel firmasısmilev i740 işlemcisi ile gruba dahil oldu ama buucuz işlemci oyun severler tarafından ekforumsonforumsonforumson özellikleri ile pek rağbetgörmedi. Firma bunun ardından henüz yeni bir grafik işlemcisi çıkarmasada üzerinde çalıştığı biliniyor.1.3.2.3 Sabit Disk (Hard Disk) Sürücü

Sabit disk bilgisayarın "veri merkezi”dir. Tüm programlarınız veverileriniz burada saklanır. CDROMsmilev teyp yedekleme birimismilev disket gibibaşka veri depolama ortamları da vardır ama sabit disklersmilev geneldehepsinden daha yüksek kapasiteli olabilmelerismilev daha hızlı olmaları vebilgisayar içinde sabit olmaları nedeniyle diğerlerinden ayrılır.

Yıllar boyunca sabit disklerin kapasitelerismilev hızları ve fiyatlarındabüyük değişiklikler oldu. 15 yıl önce 10 MB’lık bir disk 1000 $'aalınabilirkensmilev bugün 65 GB’lık (yani 6500 kati kapasiteye sahip) birsabit disk 180 $ civarında bir fiyata alınabiliyorsmilev üstelik yenidiskler çok daha yüksek hızlara sahip. Sabit disk içinde metalik birmaddeden yapılmışsmilev ama üzerindeki manyetik kaplama sayesinde yazılıpokunabilen bir veya daha fazla üst üste dizilmiş disk plakası vardır.Bu plakalar sabit bir hızda dönerken alttan ve üstten disk plakasıüzerine oturan okuyucu kafalarsmilev disk plakası üzerine bilgi yazar veyayazılmış bilgileri okur. Yani sabit disktesmilev diğer çoğu donanımaygıtının aksine hareketli parçalar vardır.

Disk üzerindeki verilersmilev silindirler (cylinder)smilev izler (track) vebölümler (sector) halinde düzenlenir. Silindirlersmilev diskin yüzeyindekikonsentrik izlerdir. Yani bir diskteki tüm disk plakalarının arka ve önyüzeyinde birbirine denk gelerek sütun oluşturan her bir izinoluşturduğu bu sütuna silindir adı verilir. İz ise sektörlerden oluşurve sektörler bir diskin 512 byte'lik en küçük birimidir.Bir Diskin Hızını Belirleyen Çeşitli Faktörler:

1. Dönüş Hızı (Devir/Sn): her disk belli bir hızda döner. Günümüzde IDEarabirimini kullanan çoğu disk 5400 devir/sn hızında dönerken yakinzamanlarda 7200 devir/sn IDE diskler de yaygınlaşmaya başlamıştır.Hızlı SCSI disklerde ise 10 bin devir/sn. ulaşılabilir2. İz Basına Sektör Sayısı: bir diske bilgiyazılırken dışarıdan başlanıp içeri doğru ilerlenir. Diş izler doğalolarak daha uzundur ve üzerlerinde daha fazla sayıda sektör vardır.Oysa diskin dairesel sekli nedeniyle her iz kafa altındaki tam birturunu aynı sürede tamamlar. Bu da diş izlerdeki sektörlere bilgiyazmak veya okumak için daha hızlı erişildiğini gösterir.3. Erişim Süresi (Access Time): aynı dosyanınveya çalıştırılmak istenen programın parçaları farklı izlerde olabilir.Erişim süresi kabacasmilev aranan bilgilere ulaşılması için bir izdendiğerinesmilev bir kafadan diğerine ve bir sektörden diğerine geçilerekaranan bilginin yer aldığı sektörün okunmasına kadar geçen ortalamasüredir ve milisaniye cinsinden ölçülür.4. Dahili Veri Transfer Hızı: amaç diske verigöndermek ve diskteki verileri almak olduğuna göresmilev transfer hızı birdiskin performansını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Dahilitransfer hızısmilev disk plakaları üzerinden okunan bilgilerinsmilev disküzerindeki tampon belleğesmilev disk dışına gönderilmeye hazır haldeaktarılması işleminin hızıdır. MB/sn cinsinden ölçülür.5. Kullanılan Arabirim: diskten çıkan verilersmilevişlenmek üzere belleğe gider demiştik. İşte bunun için bir arabirimkullanılır. Artik IDE disklerde saniyede 33 MB veri aktarımı yapanultra DMA/33 veri yolu standardı kullanılıyor. Oysa okunan bilgi diskintampon belleğine yeterince hızlı veri aktarımı yapılmazsa bukapasitenin pek bir önemi yoktur. Çünküsmilev diskin tampon belleğine dahayavaş bir sürede bilgi aktarılırken bu veri yolu atıl kalır. Bu yüzden16smilev6 MB/sn kapasiteye sahip ata-2 disklerden ultra DMA/33 diskleregeçildiğinde disklerin hızı iki kat artmamıştır. Çünküsmilev diskin dahilitransfer hızı daha önemlidir. Aynı şekilde bugünlerde ultra DMA/66-100disklere geçilmiştir. Bu da yine disklerin iki kat hızlanacağınıgöstermemektedir. Yine de yeni standartlar piyasaya hakim olmaktadır vehızı belirleyen diğer faktörlerde de iyileşme olmaktadır.Master/Slave: bir ana kart üzerinde iki IDEportu vardır ve her birine ikişer depolama aygıtı bağlanabilirdemiştik. Bu portlardan biri birincil (primary) diğeri ikincil'dir(secondary). Bu portlardan birine iki aygıt bağlanacaksa birisi anaaygıt (Master) diğeri ikincil aygıt (Slave) olacaktır. Bu aygıtlar dörtadede kadar sabit disk olabilir veya ana sabit disk dışında bunlardanbiri veya birkaçı yerine CD-rom sürücüsmilev CD yazıcısmilev DVD sürücübağlanabilir. Bir sistemde aynı IDE kablosu üzerinde iki disk varsabunlardan biri Mastersmilev diğeri Slave olacaktır. Çünkü normalde işletimsistemi ana sabit diske yüklenir ve buradan açılır. Bu ayarlamayıdiskin arkasındaki bir Jumper sayesinde yaparız. Diskin üzerinde Jumperhangi konumdayken diskin Mastersmilev hangi konumdayken Slave olduğu yazar.Aynı kuralsmilev aynı kablo üzerinde bir disksmilev bir CD sürücü veya CD yazıcıvarken de geçerlidir. Ayrıca bilgisayarda kullanılan ses kartı üzerindebir üçüncü IDE kanalı olabilir.1.3.2.4 Teyp Yedekleme Birimleri
Genellikle önemli ve çok sayıda verinin bulunduğu bilgisayarsistemlerinde kullanılır. Bankalar ve büyük hacimli is yerleri buna engüzel örnektir. Bilgilerin önemliliği ve çokluğusmilev disk/disket gibiyedekleme alternatiflerini güvenlik ve kapasite açısından ortadankaldırmaktadır. Örneğinsmilev bir ban
__________________
yorumyy3
€M!N€'M

site81by3
imzaz
ßy_Tropy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 07-11-2009, 12:57   #4
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 109
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 282
klipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud of
Standart

emeğine sağlık kardeş baya faydalı bilgiler olmuş
klipkolik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
adan, donanim, ettiginiz, hersey, merak, xye, zye

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
XBOX 360 Hakkında Herşey !! Merak Ettiğiniz Herşeyi Bu Başlıkta Bulabilirsiniz! DAVUTBEY Ps2 & Ps3 Tüm Oyun Konsolları 0 03-20-2009 19:03
Dinimizle İlgili Merak Ettiğiniz Konular уυѕυƒ Dini Programlar 0 12-22-2008 16:47
A'dan Z'ye Donanım endcastle13 Donanım Dünyası 1 08-15-2008 12:14
Amerikan seçimleri hakkında merak ettiğiniz herşey Haberci Dünyadan Haberler 0 07-18-2008 10:32


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:53 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628