Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

Dünyadan Haberler Dünyada Olup Bitenler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 05-05-2010, 20:49   #1
Korax
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 34
Mesajlar: 21.062
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Anayasa maratonunda HSYK günü

Anayasa maratonunda HSYK günü

21. MADDE OYLAMASI BAŞLADI

Anayasa değişikliği teklifinin 21. maddesi gizli oylaması yapılmaya başlandı.
BAKAN YAZICI'DAN BAŞBAKAN'A SAVUNMA

Bakan Hayati Yazıcı konuşuyor:

Ya fikir var ya küfür var. Gerçekler kanıtlanmış olaylar varsa onları dile getirin. Kanıtlanmamış hayalinizde gördüğünüz iddialarla bu kürsüde konuşmak hiçbir değerle bağdaşmaz. Başbakan dün değil bugün değil uzun zamandır özel olarak görevli müfettişler ile incelendi. 65 dava açıldı. Hepsi sonuçlandı. Hepsi beraat etti. Mal varlığı diyorsunuz. Ben avukatı oldum. Mal varlığı oldukça şeffaf. Bunları açıklayın. 17 yıllık işadamlığı var. Orada payları var. Bunların kuruş kuruş hesabını vermiştir verecektir.
FRENİ PATLAMIŞ ÇÖP ARABALARI

AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ konuşuyor:

Neredeyse ellerinde değnek ek..................... Başkanı dövüp aşağıya indirecekler. Ama hakaretleri tehditleri görüyor. Ben de Başkana bu hakaret ve tehditlere tavır koymadığı için de tepki gösteriyorum. İddiaları söylemek onu haklı kılmaz. İnternet sitesinde bu malvarlığı yayınlanıyor. Geçmişte de sizin gibi biri kalktı söyledi meşhur bir iş adamı... Bütün tazminat davalarında bu iftiradan dolayı çakma internet sitesinde bu geziyor ama bu haber o sitede yok. Başbakan bu mal varlığını birden bire edinmedi. Ondan önce ticaret yapmış 17 yıl ticaret yapmış. alnının teriyle kazanmış kazandığını da milletin bilgisine sunmuş. Onun kadar mal varlığı incelenen ikinci bir insan var mıdır... Yok.. Bir tane açık bulamadılar ama iftiralarla sadece freni patlamış çöp arabalarıyla bunu sağlamaya çalışıyorlar ama çöpler de bunu gideremez.
BAŞBAKAN FRENİ PATLAMIŞ BMC KAMYONU

Meclis Başkanı Şahin'in CHP'li Engin Altay konuşuyor:
Bu kürsü milletin kürsüsüdür. Bir grup başkanvekilinin buranın kirletildiğini söylemesi utanç vericidir. Ben Başbakan'a en zengin 8. Başbakanı dedim. Arap şeyhlerini saymazsanız doğrudur. Ben Kısıklı'daki villaları sordum neden cevap vermedim. Ben 7 yıllık milletvekiliyim bir kredi kartımdan alıp birine yatırıyorum. 16 yılda bu parayı nasıl kazandı. Akbil'de ne kadar yolsuzluk varsa oralarda aklansın sonra başkan yarı başkan... Başbakan freni patlamış BMC kamyonu gibi. Ona ayar verin.

Altay sözlerinin düzeltimesi istenince, "Başbakan Freni patlamamış kamyon gibi" dedi.
MECLİS BAŞKANI DA KİNAYEYE KATILDI

Meclis Başkanı Şahin Gök'ü kutladı. Şahin, "Tarihe geçecek bir konuşmaydı. Ben de sizi tebrik ediyor destekliyorum" dedi.
MECLİS BÖYLE KONUŞMA GÖRMEDİ

Meclis Başkanı Şahin'in tutumu usül tartışmasına neden oldu. CHP'li İsa Gök Başkanın tutumunu savunmak için lehte söz istedi. Başkan Şahin'de, "Merak ediyorum beni nasıl savunacağınızı buyrun Sayın Gök" dedi.

Gök kinayeli bir konuşma yaparak şöyle dedi:
Benim Meclis Başkanım öyle adildir ki tutanaklar yanlıştır. Ben söz almadım aslında. Meclis Başkanım öyle adildirki ilk söz istedim. Benim Meclis Başkanı çok adildir. Elitaş'a söz vermeli. Sora Suat Kılıç'a sonra Canikli'ye. Doğru yönetiliyor. Yönetim böyle olur. Öyle adildir ki. Dün .bir üye el hareket yaptı ama benim Meclis başkanım görmez uzağı göremez çünkü... Kamer Genç'e söylediği sözler... Genç haketmiştir. Meclis Başkanım en doğrusunu yapmıştır. Hukuk fakültesi okumamış olabilir ama iyi hukukçudur. Tüzük yanlış basılmıştır. Tüzük Meclis Başkanıın tarafsız adil olması gerektiğini yazmıyor. Melcis Başkanımı tebrik ediyorum. O koltukta Atatürk oturmuştu içim ağlıyor. Çünkü o koltukta Meclis Başkanım oturuyor.
BAŞBAKAN'IN MAL VARLIĞI DEĞİL KAYNAĞI AÇIKLANSIN

Kılıçdaroğlu konuşuyor:
Başkan tarafsız olmalı. Tarım politikaları eleştirildi. Bunun üzerine Bakan'a söz verdiniz. Neden müdahale etmediniz. Hangi konuda yanıt verecekti. Oluşturduğu rüşvet çarkının hesabını versin önce. Bunun hesabını sorsun önce. İkincisi Sayın Başbakanın mal varlığı sorgulandı. Sonra dediler, bunları ispat etmeyen müfteridir. Bunları ispata davet ettiniz. O zaman söz verin ispat etsinler. Kimse kürsüyü kirletmiyor. Aldığı maaşlar belli Başbakanın. Başbakının mal varlığı ile ilgili soruşturma Adliyeye gelmemiştir. Götürmeyen savcı da Adalet Bakanlığına müsteşar yapılmıştır. İnternet sitesinde var deniliyor. Ama o mal varlığının kaynağı açıklanmalı. Oğluna gelen kilolarca altınla açıklıyor. Oğluna borcunu ne zaman ödeyecek. Arkadaşlarımıza söz verin.

CHP SIRA KAPAKLARINA VURUYOR

AK Partili Bozdağ'ın "Kürsüyü kirletmeyin" sözleri CHP'lilerin tepkisini çekti. CHP'liler sataşma için söz istedi. Ancak Şahin CHP'ye yönelik değil genel bir niteleme olduğunu belirterek söz vermedi. Bunun üzerine CHP'liler sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

Melcis Başkanı Şahin tepki gösterdi. CHP'li Öztürk'e, "Oğlunu evde böyle seslenebiliyor musun" diye bağırdı. "Otur yerine" dedi.

CHP'DE SADECE İFTİRA VAR

Tarım Bakanı Eker konuşuyor:

Bize bu lafları söyleyenler geçmişte çayı şekerle değil kuru üzüm pekmezle içiyordu. Önce bunların hesabını verin. Bunların döneminde çiftçiler mazot bulamıyordu. bunları bize yakıştıranların iktidarında tezgah altlarında bir paket yağ için kavga ediyorlardı. Bizim iktidarmızda ise hayvansal bitkisel üretimde iyi noktayız. 11.5 milyar dolarlık gıda maddesi ihracı yapılıyor.
Pirinç meselesinde de et meselesinde de spekülasyonlar oldu. Tedbirler alınmadan daha yüzde 20 düşüş oldu. CHP'nin tarım politikaları ne de başka konuda söyleyecek sözü yok. Sadece iftira var isnat var.

BAYKAL'IN MAL VARLIĞI NEREDE?

AK Partili Bozdağ konuşuyor:

Başbakanla ilgili söylenen sözler iftiradır. 1994'Ten 98'e hapise gidene kadar belediye başkanıydı. dokunulmazlığı var mışdı yoktu. Dönemin iktidarları dünyayı dar etmek için aradılar mı? Aradılar bulamadılar ama. Dirlik birlikten mahkum ettiler. Hapisten sonra dokunulmazlığı var mı yok. Niye mahkeme karşısına çıkaramadınız. Neden çünkü alnı ak kendisi ak bir lider vardı. O nedenle kirletemediniz.

Mal varlığına gelince internet sitelerinde hergün günvelleniyor. Sayın Baykal'ın mal varlığı nerede. İnternette var mı? Buraya çıkıp konuşuyorsunuz. Geçmişte istendi vermediniz. 2 milyor dolarla dünyanın 10. zenginiymiş. ispat edemeyen müfteridir. Başbakan bununla ilgili dava açmışıtr. Bu kürsüyü iftiralarla kirletmeyelim. Bu millet kimin hakkı hukukunu koruduğunu seçimlerdeki oylarla ortaya koymakta.

PAKETİNİZ DELİK DEŞİK OLMUŞTUR

CHP'li Engin Altay konuşuyor:
Dün akşamdan beri keyfiniz yerinde. Ancak şunu bilin paketiniz delinmişitr,. İster bir ister üç delik. Gazete manşetlerinde meclis manzarası içinize siniyor mu? Parlamontunun içine itibarına gölge düşürülüyor. Majestelerinin parlamentosu yapamaz. Buna onun gücü yetmeyecek. sizin ittatınız da buna yetmeyecek. Günlerdir CHP oylamaya neden girmiyor diyorsunuz. Bu kararımızın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Siz CHP'nin katılmadığı anayasa değişikliğinin meşruiyetinden kuşku duyuyorsunuz. Parti tüzüğü gibi anayasa değiştirirseniz böyle olur delik deşik olursunuz.
Başbakan 10 Ekim'de öyle konular vardır ki bunları referanduma götürürseniz haksızlık yaparsınız. Şimdi çockular kadınlar için referandum diyor. Bu başbakan hep çam devirip pot kırıp da bunların altından kalkamaz. Sayın milletvekilleri demokrasiyi araç olarak kullanıp cumhuriyetin şeklini edğiştirmek isteyenler demokrasiyi yartanları ağızlarına alamaz.
Bir tarafta Sümerbank'ın Nazilil Basma fabrikasında 25 kuruş usulsüzlük var diye istifa eden Başbakan var, dünyanın 8. zengni başbakanı var. 7 yılda bu noktaya gelen biri o Başbakanı eleştiremez. Hitler'e benzese benzese 2.5 milon kişimi
el beşiri baş tacı yapanlar benzer: Bir laf abakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye..
BAŞBAKANIN MAL VARLIĞI İNTERNETTE

AK Partili Bahçekapılı konuşuyor:
Başbakanımız hakkında mal varlığıyla ilgili bu değişiklik veya diğerleri görüşülürken gerçekle ilgisi olmayan içi boy ididalarda bulunuluyor. Sözü olmayan kişilerin genel anlamda düşeceği yanlışlıktır. Bu konuda tereddütü olan varsa internet sitesinden mal varlığı ile bilgi alırlar.
PEPE'DEN AMASRA AÇIKLAMASI

Ekici'nin sözleri üzerine eski Orman Bakanı Pepe söz aldı. Pepe:

Ekici bir fotoğraf gösterdi. Orjinali bu. Tıpkı Güney Mmerika dizileri gibi dizi yapıyor. Bu ormana nasıl kıydınız deniyor. Buraya bir maden oacağı kurulmuş. bu ocakla bizim yakınlarımızın alaksı yok. konuyla alakalı ihtarnameyi çekti. Her haber için tazminat davaları açtık açacağız. Ama siyaset omurgalı dürüst olmayı gerektirir. başkalarının ithamı ile sanki doğruymuşçasına başkasının yalanı üzerine siyaseti icra etmek. Bununla alakalı gazetelerde yazılan herşeyi doğru görürseniz olmaz. Sayın Baykal 29 temmuz seçimi öncesi 650 dairesi var dedi. Var mıydı... Yoktu... İspata davet ttim..Edebildi mi... Tık Yok...Baykal tuzağa düşmüştü. İstanbul İl başkanı düzmece bir haberi gerçek gibi koydu, ama yalandı. Bu haberde onun gibi yalan.
BAŞBAKANIN MAL VARLIĞI TARTIŞILIYOR

CHP'li Ekici konuşuyor:

Başbakan dünyada 10 zengin arasına girdi. Çocuklarına burs ararken gemicik alan başbakan değil mi? Bakan çocukları bir ticaret dehası mıdır. Amasra... Pepe çıktı kendinde hiç problem yokmuş gibi inanmak durumunda kaldık. Bakın ormanın içi. Başbakan Recep Erdoğan İnönü'yle ilgili bir başbakana, milletvekiline hatta bir vatandaşa yakışmayan kelimeler kullanmakta. Söylediği laf kadar söyleyene, kişiliğine bakmak gerek.

Ekici'nin bu sözlerinin ardından AK Parti grubunun üzerine doğru yürüdü. Bu sırada Başkan Şahin, "Bir grubun üzerine yürüyorsunuz. Hiç yakışır ım" diye tepki gösterdi. Ekici araya giren milletvekilleri ile yerine götürüldü.

20. MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa Değişiklik teklifinin 20. maddesi kabul edildi. 408 katılım, 336 kabul, 71 ret ve 1 çekimser oy kullanıldı.
İlk oylamada 408 katılım, 338 kabul, 70 ret verilmişti.

ŞAHİN'DEN TRABZONSPOR'A TEBRİK

Meclis Başkanı Şahin Fenerbahçe'yi 3-1 yenen Trabzonspor'u tebrik etti. Trabzonspor'un UEFA kupasını da almasını dileyen Şahin, CHP'li Mehmet Sevigen'e seslenerek, "Sayın Sevigen lütfen siz de alkışlayın" dedi.

Bu arada iktidar sıralarından "Fenerbahçe'ye sataşma üzerine söz istemeyecek misiniz?" diye espri yapıldı.

20. MADDE OYLANIYOR

Anayasa teklifinin 20. madde oylaması başladı. Madde kabul edilirse Anayasa iptalleri ve partilerin kapatılmasına, en az 12 üyenin oyuyla karar verilecek.
İNÖNÜ OLMASA BAŞBAKAN OLAMAZDI

CHP'li Bülent Baratalı konuşuyor:
Biz işkence evlerinde yatarken siz nerdeydiniz. Maraş'ta Çorum&da yoktunuz. 1 Mayıs'ta yoktunuz. Şimdi gelip burada edebiyat yapmanıza izin vermeyiz. Eğer siz tatlı su demokrati değilseniz yarın denizlerin idam günü. Kanun teklifi var gelin ona imza atın. Sizin demokrat olduğunuzu söyleyeceğim. Aksi halde siz tatlı su demokratısınız.
İnönü olmasa Tayyip Erdoğan'ın adı Recep Bin Ahmet olacaktı. Güneysu'da belki mürit, belki tarikat şeyhi olacaktı.
Ama bir tek şey olmayacaktı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmayacaktı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olması ona bağlı.
İnönü'ye neden kızıyor. Garp cephesi, lozan, çağdaş hukuk için kadın erkek eşitilği için basma fabrikaları, köy enstitüleri kurduğu için kızıyor. 1950'de yenildiğinde "Benim en büyük zaferim bu yenilgim" dediği için kızıyor.
Gazi'ye de kızıyor. Ne mutlu Türküm dediği için kızıyor Gazi'ye.

IRKÇI, FAŞİST, UTAN...

CHP'li Koç'un konuşmasının ardından AK Partililer sert tepki gösterdi. Ak Parti sıralarından "Mert ol, cesur ol, ırkçı, faşistsin sen" sözleri yükseldi. Bu sözleri "Kanı bozuklar" sözü nedeniyle uzaklaştırma cezası alan AK Partili Ahmet Aydoğmuş'un söylediği ileri sürüldü. CHP'liler Aydoğmuş'a, "Başbakan gördü seni otur" diye bağırdı.

Kendinden utan... İnönü kim sen kim... O olmasa burada olmazdın... sözleri havada uçuştu.

Birbirlerinin üzerine yürüyen milletvekillerinin arasına AK Partili Kapusuz girdi. Çetin Soysal bağırdı. Gerilim tırmanınca bir önceki oturumda büyük tepkiye neden olan "Acıttı mı" sözleri yeniden duyuldu.

CHP'li milletvekilleri "Dışarı çıkalım kavgayı orada yapalım" diye bağırdı. Oturuma 5 dakika ara verildi.

DERDİNİZ ATATÜRK'E SÖVMEK

CHP'li Haluk Koç:
Atatürk'ü Koruma Kanunu 1950'de iktidar el değiştirdikten sonra Atatürk'e yönelik sistemli bir saldırı oldu. DP irticayı hortlatma idiasından kaçınmak için bu kanunu çıkartmıştır.Hepsinin dilinin altında bir bakla var. Aslında Atatürk'e sövmek istiyorlar ama dilleri varmıyor.
İNÖNÜ'YÜ HİTLERE BENZETEN ZAVALLIDIR

CHP'li Kılıçdaroğlu konuşuyor:

Başbakan öyle bir gaf yaptı ki. Hiçbir siyasetçinin ağzına alamayacağı bir laf etti. Karabekir, İnönü, Atatürk... sever veya sevmeyiz. Ama dünyanın hiçbir canisi ile karşılaştırma yapmayız. Birileri bunu yapıyorsa onları da eleştiririz. Onlar zavallı aşağılık insanlardır. Biz onları da eleştiririz. Siz yine kendi tarihine sahip çıkın.
ATATÜRK'E SAHİP ÇIKMAYAN SİZSİNİZ

AK Partili Elitaş konuşuyor:

Anayasa teklifi başladığından bu yana bu değişiklik teklifinin bunu dikta rejimine götürdüğünü söylüyor. Sayın baykal haddini aşarak genel başkanı Hitlere benzetti. O zaman Başbakan Hitler arıyorsan kendi geçmişinle yüzleş dedi.
Dün cumhurbaşkanı siyasi parti genel başkanı isen incitici olsa bile eleştiriye tahammül edeceksin.
İnönü naptı önce paradan atatürk resmini çıkardı. Atatürk'ü koruma kanunu ne zaman çıktı. 51'de çıktı. Atatürk'ü kimden korkuyorlardı. Onu Atatürk'ü paralardan ıçkaradan CHP'den koruyorlardı. Komisyon tutanaklarında muhalefet şerhi koymuşlar CHP'liler. Atatürk'de sıradan bir vatandaştır. Diğer vatandaşlardan farkı yoktur diye.
Bizim tek milli kahramanımız var o da Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk'ü koruma kanunuda 232 milletvekili kabul ediyor. Sadece 5'i CHP'lidir. Şimdi Atatürk'ün üzerinden geçinmeye...
SİZ ACIMASIZSINIZ

CHP'li Aslanoğlu konuşuyor.

Malatya milletvekili olarak konuşuyorum. Bu ülkenin bağımsızılğı için büyük mücadaele veren insanı dünyanın en faşist en acımısaz insan katili insanına benzetiyorsunuz. Bu size yakışmıyor. Ölmüş bir insanın arkasından laf etmek günahtır.
Sen günahtan da korkmuyorsun. Ölmüş bir insanı zalime benzetmek en büyük günahtır. Siz acımasızsınız. Dünyada hangi ülkede kurtuluş mücadelesi veren biri hakkında konuşuluyor. bu konuşma gelenek göreenğe ihanet etmektir. Ben Malatya miletvekiliyim. Dürüstlüğü namusu ile oynayamazsnız. Bırakın bu işleri. Suçunuzu örtmeyin. Sayın inönüün herşeyi bitti bıyıkları mı kaldı. Onun vizyonu ile namusu ile uğraşın örnek alın feyz alın. Bir bıyıkları mı kaldı.

20. MADDE GÖRÜŞÜLECEK

Anayasa Değişikliğinin 20. maddesi görüşülmeye başlandı. Yapılacak düzenleme ile Anayasa Mahkemesi, Anayasa iptalleri ve partilerin kapatılmasına, en az 12 üyenin oyuyla karar verecek.
ANAYASA'YA MAÇ ARASI

Fenerbahçe ile Trabzonspor'un Türkiye Ziraat Kupası maçı Meclis'teki Anayasa görüşmelerine de ara verilmesine neden oldu. Milletvekileri maç başladıktan sonra verilen yarım saatlik arada kulisteki televizyon ekranlarından maçı izleyerek biraz da olsa stres attı.
AK PARTİ 337'DE SABİTLEDİ

Anayasa teklifinin 19. maddesi 337 oyla kabul edildi. 408 katılım, 337 kabul, 70 ret, 1 boş.
İlk oylamada 407 katılım, 337 kabul, 69 ret, 1 boş çıkmıştı.
Son üç madde de 337 ile geçti. AK Parti oyları sabitlemiş oldu.

GENÇ'İN MAL VARLIĞI ORTAYA DÖKÜLDÜ

AK Partili Kemalettin Göktaş konuşuyor:
Önemli bir mesleği var Genç'in. Büyük emlakçıymış. Elimdeki mal varlığı. Hanginizde var. Dikili de mi ararsınız, tarlalar bloklar, apartmanlar dolu. Nerden kazandığnıı bilmiyoruz. Kızı eşi kendi üzerine 20 daire. Tarla, arsa, 8880 metrekare tarla. Meclis Başkanı önerge üzerine konuşmaya davet etti. Göktaş, O ne kadar önerge üzerinde konuştuysa ben de o kadar konuşacağım diyor. Burada Tunceli edebiyatı yapıyor. Bu kadar seviyorsunda bir iki tarlayı satsan Tunceli fukaralaktan kurtulur. Tunceli gençlerden bahseder. Lise mezunu oğlunu kadrolu olarak Meclis'e aldı. 5 daire, 2 tarla oğlu nereden aldı. Bu kadar Tunceli'yi seciyordun neden birini işe aldırmadın. Bu serveti nereden edindiğini bilmek isityoruz.
BAŞBAKANLA İLGİLİ VARSA FEZLEKE GETİRİN

AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ:

Çarpıtılan bir iki hususun gerçeği için konuşuyorum. Bunlar Yüce Divan'da yargılanacaklar. Kendilerini yargılayacakları mahkemeyi ayarladığımız söyleniyor. Anayasa Mahkemesi kimleri yargılıyor. Yargıtay, Danıştay üye seçiyor. Onlar seçince kendilerini yargılayacakları üyeyi seçmiş olmuyor, Meclis seçince onlar kendilerini yargılayacakları seçiyor demek bu meclise hakarettir. Anayasa Mahkemesi kurulduğundan bu yana 40-50 yılda 12 davada, 17 insan yargılanmış. Erdoğan dokunulmazlığı yoktu belediye başkanlığında. Çatır çatır aradılar yolsuzluk. Bir tek şey bulamadılar. Bulsalar birlik dirlik şiirinden değil, yolsuzluktan mahkum ederlerdi. Başbakanla ilgili bir dosya var. AK Parti'yi kurduğunda. O dosyadan yargılananlar da beraat etti. Oranın değişmesi bizim için edğil hukuk devleti olmak için. Burada bir takım ihalelerden bahsediliyor. Yapın şikayetlerinizi gelsin fezlekeleri. Başbakanla ilgili bir fezleke var mı komisyonda.
Biz saygı duyduğumuz insanlardan adamların selamını alırız.

GENÇ'TEN KUZU'YA: ANAYASA'YI OKUTURUM SANA

Kamer Genç konuşuyor:
"Kuzu Anayasa profesörüyüm diyor ama bunun onunla ilgisi yok. Utanıyorum senin Anayasa Komisyonu Başkanı olmandan. Dün zafer çığlıkları attınız. Tayyip faşizmi getirdik onun çığılığını atıyorsunuz. Orada iki alevi vatandaş var. Sizin bakan müsteşar oyununa gelmiyor. Tarafsız atamalar yapıyorlar. Yerlerine başkalarına getiriyorsunuz. (Kuzu'ya) Senin kafan neye erer. Bu anayasa ne getiriyor. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakıknıın anlamı danıştay yargıtay'da kaybettiğinizi orada kazanmaya çalışacaksınız. Orada o kadar hakim var mı?
(Kuzu'ya) Anayasa'yı okuturum sana. Yiğikliğin varsa gel TV'de tartışalım.

Selam için mikrofon açıldı:
Genç, "Ben size selam vermiyorum. Muhalefete veriyorum" dedi.

Genç Anayasa Mahkemesi'yle ilgili 17. madde oylamasında Bakan Hayati Yazıcı'nın biriyle kabine girip oyuna müdahale ettiğini ileri sürdü.


18. MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa Değişikliğinin 18. maddesi kabul edildi. 408 katılım, 337 kabul, 71 ret oyu kullanıldı. Yeni düzenlemeye göre
Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süresine 12 yıl limit getirildi.
İlk oylamada 406 katılım, 335 kabul, 70 ret, 1 boş çıktı.
VEKİLLERE KAVGA TEŞEKKÜRÜ!

BDP'li Pervin Buldan konuşuyor:
Kavga gürültü izlemek hergün... bundan rahatsızız. Biz de alıştık milletimiz de... Teşekkürler sayın miletvekilleri.
CHP'DEN BAHÇEKAPILI'YA "YAVRUM"

CHP sıralarından bir milletvekili Ayşenur Bahçekapılı'ya "Yavrum otur yerine" diye bağırdı. Bunun üzerine Bahçekapılı, "Bana yavrum diyemezsin. Ağzını topla" diye çıkıştı.
DÜN GECE ACITTI MI?

AK Partili Cemal Öztaylan CHP'lilerin sıralarına, "Dün gece acıttı mı" diye bağırdı. CHP'li Aslanoğlu ve Ağyuz ise "Ne demek acıttı. Nasıl bir üslup bu" diye tepki gösterdi.

Bu arada Roman açılımı yapan AK Parti sıralarından CHP sıralarına, "Otur Çİngeneler" diye bağırışlar duyuldu.
LANETLİ PARTİ İÇİN AYNAYA BAKIN

AK Partili Nurettin Canikli konuşuyor:
Lanetlenen parti 30 yıldır ikitdara gelmeyen milletten destek görmeyen siyasi partidir. Milletimiz bizi iki kez iktidar yapmış. Lanetli bir parti böyle bir Lanetli parti arıyorsunuz aynaya bakın.

MECLİS'TE YÜKSEK TANSİYON
AK Partili Abdurrahman Kurt CHP'li İsa Gök'ün üzerine yürüdü. Miletveklileri iki vekili tuttu. Kurt Gök'ü dışarı davet etti.

HALKA GOL ATTINIZ

CHP'li İsa Gök konuşuyor:
Dünkü gol atmanın esvinciyle genel kurulu geriyorsunuz. Oylama sonrasında alkışlar. Garajda nara atanlar var. Dün el hareketi yapıldı. Bugün 23 geçince konfeti atıp havai fişek atarsınız. Bir vekiliniz fişleme sırası bizde dedi. Dün fişlediniz. Sonra fişleneni mevcutlu oy inzibatla oy kullandırdınız. Bunun adı demokrasi değildir. Neyi alkışlıyorsunuz. Halka gol attınız diye bunu mu alkışlıyorsunuz. Her şeyi satıp yediniz, ama doymuyorsunuz.
Haram lokma yiyenleri yargılatmamak için yasa çıkarıp bunu alkışladınız. Hanginiz rahat uyudunuz gece. Rahat uyuyanın da vicdanında sorun vardır.
12 Eylül hukukunu yaratanlar yıllardır lanetleniyor. Siz 12 Eylül hukuku ve darbesinden daha beter bir karşı darbe gerçekleştiriliyorsunuz. O hukuku yaratanlardan daha kötü lanetleniyorsunuz. Yatacak yeriniz yok. Utanmanız gerek.
BİZ AK PARTİ'NİN İKNA ODALARINI DA BİLİRİZ

CHP'li Nur Serter konuşuyor:
Ben ne zaman konuşsam 10 yıl önceki konuyu getiriyorsunuz. Başka barutunuz kalmadı galiba. Ben AKP'nin oy kullanma sürecinde ikna odalarından bahsetmedim. Başörtül öğrencilerin eğitime devamları dışında başka anlam taşımayan çabayı kullanıp duruyorsunuz. Biz sizin hangi ikna odalarında ikna edilip geldiğinizi iyi görüyoruz.
ANADOL'DAN KILIÇ'A SUÇLAMA

Kemal Anadol konuşuyor:
Suat Kılıç sana sataşıyorum, Turgutlu Belediyesine ikinci el arabayı sıfır fiyatının fazlasına sattın mı satmadın mı?


CHP'NİN OYLARI İPOTEK ALTINDA

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç konuşuyor:
Oy kulanma hakkı CHP atarfından gasp edilirdği için onun ızdırabını taşımıştır. Gizli oy kullanma prensibi içinde biz kullandık kullanacağız. AK Partili milletvekilerine bu suçlamaları yapanlar gaflet dalalet içine bırakılmış.

18-19 kız çocuklarını ikna odalarına alan başlarındaki türbanı çıkarana kadar uğraşan biridir. AK Partinin geleneğinde masum kız çocuklarını ikna etmek, baskı oluşturmak yoktur. Oy kullanma hakkını cebren ve hile ile gasp etmek yoktur. 46 madde oylaması yapılıd. CHP'li 97 vekil hiçbirine ret oyu bile kullanmadılar. Sizler parti yönetimi tarafından kendilerine güven duyulmayan milletvekilerisiniz.

Haydi buyrun referanduma gidelim. Halkın 3'te 2'si evet demeye hazırlanıyor. Siz bu teklifin karşısında... AK Partili vekiller özgür iradeleriyle oy kullanmaya devam edecek. Umut ederim de CHP milletveklleri iradeleri üzerindeki ipoteiği kaldıracak.

BAŞBAKANIN DOĞMALARI İLE OY VERİYORSUNUZ

CHP'li Nur Serter konuşuyor:

Başbakan'ın görüşleri AKP'nin doğmaları haline gelmiştir. Ben özgür irademle Hayır diyorum. Burada gayri meşru anayasa paketine oy vermemeyi özgür irademle seçiyorum. Diğer arkadaşlarıma soruyorum baskı altında mı oy kullanmıyorsunuz. Hepimiz özgür irademizle oy vermemeyi seçiyoruz. Biz sizin gibi Başbakanın doğmalarının esareti altında, kişisel çıkarlarımızla oy veren insanlar değiliz.
Anayasa'yı demokratikleştirmek için o zihniyetin özgür olması gerekir. Tarafsız yargı derken Başbakan'ın isteğine uygun kara vereni taarfısız ilan edeceksiniz. Dayatma baskı altında oy kullanan milletvekilleri olarak CHP'ye söz söyleme hakkına sahip değilsiniz. Dönüp bir aynaya bakın, aynaya... İnönü'ye dil uzatan Erdoğan'ın Başbakana bakmasını tavsiye ediyoruz.
SİVİL DARBE YOLU AÇILIYOR

CHP'li Nur Serter konuşuyor:
Erdoğan ve arkadaşlarının sunduğu bir anayasa edğişikliği dayatması yapılıyor. AKP'nin bu değişiklikten neyi amaçladığı açıktır. Tarafsız yargıyı sonlandırmak. Kuvvetler ayrıılğın ortadan kaldırmak. Yürütmenin baskısı altına almak. Kuvvetler ayrılığı bakımından bu değişikilğin ne anlam ifade ettiğini...Üç kuvvetten birinin diğer kuvvete darbe yapacağı bir yapılanma içine Türkiye girmiştir diyor. Bu Anayasa değişikliğinin sivil darbe yapılacağı bir Anayasa değişikilği olduğu ifade ediliyor.
Bu değişikliğin tek paket olarak referanduma götürelecek olması ulusal iradeye saygısızlık halktan korkmaktır. AKP baskıcı dayatmacı tehditkar tavrı bir yönetim geleneğini dönmüştür.

ANAYASA MAHKEMESİ RAKİP GÖRÜLEMEZ

MHP'li Cemalettin Uslu konuşuyor:
Yapılan değişiklikler Anayasa'nın bütününe aykırı olmamalı. Ama siz devletin bütün kurumlarını ele geçirip etkisiz hale getirdikten sonra şimdi yargıyı ele geçirip kendi amacınıza kullanırsanız bunun ülkeye faydası olmayacaktır. Başbakan Anayasa Mahkemesi'ne "Ana muhalefet mahkemesi" dedi. Yargıyı bu şekilde rakip görmek, düşman gibi göstermek geleceği karartır. İktidar tarafından belirlenmesi sizin eleştirdiğiniz gibi olmayacak mı? Bu anayasa değişikliği millet için edğil kendi için yaptığı bir dayatmadır.

18. MADDE GÖRÜŞÜLÜYOR
Yeni Anayasa Mahkemesi üyelerinin 12 yıl görev yapmasını içeren 18. madde görüşmeleri başladı.
ANAYASA MARATONUNDA HSYK GÜNÜ

Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştiren maddenin ardından bugün de gündemde Anayasa Mahkemesiyle bağlantılı üç madde var. Anayasa Mahkemesine seçilecek üyelerin süresi, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davalarındaki oy sayılarıyla ilgili maddeler görüşülecek.

Ardından "askeri hakimler kararlarında" askerlik hizmetlerinin gereklerini" dikkate almayacak düzenlemesi görüşülecek.

Görüşmelerin en kritik maddesi ise HSYK'nın yapısını içeren düzenleme olacak.


Anayasa Değişikliği Teklifi 2. tur görüşmeleri devam ediyor.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
HSYK hakkında suç duyurusu Haberci Son Dakika Haberleri 0 03-24-2010 16:30
Emin Çölaşan yazdı HSYK sahneledi Haberci Son Dakika Haberleri 0 03-24-2010 16:30
HSYK üyesi, o savcıdan niye rahatsız? Korax Köşe Yazıları 0 08-05-2009 09:43
Anayasa Dili nedir anayasa hakkında bilgi ödev tez Korax TaRiH 0 04-07-2009 12:53
Gül, HSYK Yedek Üyeliğine Altınok'u seçti Haberci Yurttan Haberler 0 09-29-2008 18:30


Şu Anki Saat: 07:24


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows