Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

Dünyadan Haberler Dünyada Olup Bitenler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 06-02-2010, 11:25   #1
ALAKAZAM
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Tecrübe Puanı: 435
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart ABD: Soruşturmayı en iyi İsrail yürütebilirABD: Soruşturmayı en iyi İsrail yürütebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, ''Bu soruşturmayı yürütmede en iyi pozisyondaki ülkenin İsrail olduğuna inanıyoruz.

WASHINGTON (A.A) - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırmasıyla ilgili olarak, ''Bu soruşturmayı yürütmede en iyi pozisyondaki ülkenin İsrail olduğuna inanıyoruz. Daha geniş katılımın nasıl olabileceği konusundaki fikirlere de açığız'' dedi.
Crowley, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile planlanandan çok daha uzun süren, çok ayrıntılı ve derinlemesine bir görüşme yaptığını, görüşmenin ilk bölümünü İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı, ikinci bölümünü de İran konusunun oluşturduğunu bildirdi.
Sözcü, görüşme boyunca hem Clinton hem de Davutoğlu'nun, iki müttefik olarak burada bulunduklarını ve bölgede önemli hissiyatlara yol açan çok trajik olaylar üzerinde çalışmakta ortak çıkarlarının olduğunu birçok kez tekrarladıklarını aktardı.
Crowley, Davutoğlu'nun, olayda trajik biçimde hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının Türkiye'ye iadesine dair kaygılarını dile getirdiğini, Clinton'ın da bunu tam olarak anladığını, Türkiye'nin bu konudaki arzularını İsrail'e ileteceklerini belirttiğini ve bunu da yaptıklarını ifade etti.
Sözcü Crowley, ''Aslında bizim de kendi kaygılarımız var ve filoda yer alan 11 Amerikan vatandaşına bugün konsolosluk yardımı sağladık'' dedi.
İsrailli yetkililerle diyaloglarında sadece Türkiye'nin değil, farklı ülkelerin vatandaşlarının salıverilmesinin önemini vurguladıklarını belirten Crowley, bir soru üzerine, görüşmede Gazze'deki durum ve Hamas konusunun ele alınmadığını kaydetti.
Crowley, ''(Görüşme) şu anda hangi noktada olduğumuz ve kısa ve orta vadede neler yapılması gerektiği hususları üzerine odaklandı'' diye konuştu.
BM Güvenlik Konseyinin acil, tarafsız, güvenilir ve şeffaf soruşturma yapılması çağrısını desteklediklerini kaydeden Crowley, ''İsrail'in soruşturma yapmasını destekliyoruz, ancak uluslararası katılım da dahil olmak üzere güvenilir soruşturmayı sağlayacak farklı yollara da açığız'' ifadesini kullandı.
-"SORUŞTURMAYI YÜRÜTMEDE EN İYİ POZİSYONDAKİ ÜLKE İSRAİL"-
Basın toplantısında gazetecilerin, İsrail'i kastederek, ''olaya ilişkin yürütülecek olası soruşturmanın bir tarafının, kendisi hakkındaki bir soruşturmada nasıl tarafsız olabileceğine'' dair ısrarlı sorularıyla karşılaşan Crowley, "Bu soruşturmayı yürütmede en iyi pozisyondaki ülkenin İsrail olduğuna inanıyoruz. Daha geniş katılımın nasıl olabileceği konusundaki fikirlere de açığız. Bu eylemi yapanlar İsrail güçleriydi. Bunun, bu güçlere hangi talimatların verildiği, filoya yaklaşırken durumu nasıl gördükleri ve gemide neler olduğu konularının araştırılmasında en iyi pozisyonda oldukları anlamına geldiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
Bu soruşturmanın acil, tarafsız, güvenilir ve şeffaf olması gereğini yineleyen Crowley, "İsrail'in, kendi halkına karşı sorumlu canlı bir demokrasi olarak, bu olayı soruşturmada tam kapasiteye sahip olduğuna her yönüyle inanıyoruz" dedi.
Crowley, olası soruşturmaya uluslararası ögenin nasıl katılabileceği konusunda ise BM Güvenlik Konseyi bünyesinde çalışacaklarını söyledi. Gemide tam olarak neler olduğunu hala tespit etmeye çalıştıklarını belirten Crowley, İsraillilere Gazze halkına insani yardımların miktarını genişletmeleri için baskı yaptıklarını kaydetti.
''Gazze'ye yeni bir gemi gönderilmesi yönünde yeni bir girişimin olacağı'' hatırlatılarak, ''ABD hükümetinin İsrail'e, 'bunu durdurmak istiyorsanız, bu sefer bunu farklı şekilde yapın' gibi bir uyarı mesajı gönderip göndermediğine'' dair bir soruya da Crowley, Clinton'ın dün telefonda görüştüğü İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'a, olaydaki can kayıpları ve yaralanmalardan ve bunun bölgedeki hissiyatlara yönelik etkisinden duyduğu kaygıyı dile getirdiği karşılığını verdi.
Crowley, ''Clinton bu noktada, ABD, İsrail ve diğer ülkeler açısından, olanların ışığında önümüzdeki günlerde neler söylediğimiz ve neler yaptığımız hususlarında çok dikkatli olmamız gerektiğini ifade etti'' dedi.
Gazze'ye doğru hareket eden bir ya da daha fazla geminin varlığının farkında olduklarını kaydeden Crowley, ''Yaşanan olay çok ciddi. Can kayıpları trajik. Bakan Clinton, can kayıplarından dolayı Davutoğlu'na taziyelerimizi iletti. Hiç kimsenin önceki gün olanların bir daha yaşandığını görmeyi istemediğini düşünüyorum'' diye konuştu.
-"DAVUTOĞLU, SPESİFİK BİR TALEPTE BULUNMADI"-
Crowley, Davutoğlu'nun İsrail'in gemilere uluslararası sularda müdahale etme hakkının olmadığı yönündeki sözlerinin hatırlatılması ve ABD'nin bu konudaki görüşünün sorulması üzerine, bu konunun da ilerleyen safhalarda inceleneceğinden emin olduğunu belirtti.
İsrail'in kendini savunma hakkının olduğunu söyleyen Crowley, yine de geçinmeleri ve yeniden toparlanmalarına yardım etmek için Gazze halkına insani yardım malzemesi tedarik edilmesi gereğinin de farkında olduklarını vurguladı.
Sözcü, Gazze'deki durumun sürdürülemez olduğunu ve İsrail'in kendini savunma yönündeki meşru hakkını muhafaza ederken, Gazze halkına nasıl daha fazla yardım sağlayabilecekleri konusu üzerinde durduklarını kaydetti.
ABD'nin Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell'ın bugün bölgeyi ziyaret ederek Filistinli yetkililerle görüşmesinin öngörüldüğünü belirten Crowley, olayın bölgedeki barış çabalarına olası etkisine dair soru üzerine, gelecekte bu tür durumların oluşmaması için tek yolun kapsamlı barıştan geçtiğini belirtti.
Crowley, bir soru üzerine, Davutoğlu'nun görüşmede Clinton'dan, olayı kınaması yönünde spesifik bir talepte bulunmadığını da söyledi.
-İRAN-
Crowley, Davutoğlu'nun, görüşmesinde, Tahran'da neler olduğuna dair birtakım bilgiler verdiğini, Clinton'ın ise İran'ın davranışları konusundaki kaygılarını dile getirdiğini bildirdi.
Clinton'ın, İran'ın uluslararası ek baskıya maruz kalmadıkça tavrını değiştirmeyeceği yönündeki görüşünü ifade ettiğini belirten Crowley, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyinde olası yaptırım oylamasında nasıl tutum takınacağı konusundaki kararı kendisinin vereceğini söyledi.
Crowley, tasarının çeşitli unsurları üzerindeki çalışmaların devam ettiğini ve bunun önümüzdeki günlerde tamamlanmasını beklediklerini aktardı.
Görüşmede ele alınan konunun genellikle, Tahran'daki araştırma reaktörüyle ilgili teklifin içinde neler olduğuyla değil, İran'ın neyi yapmayı seçtiğiyle alakalı olduğunu kaydeden Crowley, Clinton'ın, Türkiye'nin diplomatik çözüm arayışı çerçevesinde yaptığı ve yapmaya devam ettiklerini takdir ettiğini bildirdi.
Bakan Davutoğlu'nun görüşmede, Türkiye'nin, ABD ile aynı kaygıları taşıdığını, komşusu İran'ın nükleer silah sahibi olmasının etkilerini hisseden ilk ülkelerden biri olacaklarını ve tıpkı ABD gibi buna hoşgörüyle bakmadıklarını söylediğini ifade eden Crowley, ''Paylaşılmış stratejik görüşü temel alarak ileriye doğru en iyi yolun hangisi olduğu hususunu tartışıyoruz. Önümüzdeki günlerde de Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz ve Türkiye, BM Güvenlik Konseyinde yaptırım tasarısı oya sunulduğunda bir karar vermek durumunda kalacak'' diye konuştu.
Sözcü, İsrail'in yardım gemilerine saldırısının, İran'a karşı güçlü yaptırımlar getirilmesi çabalarını karmaşıklaştırıp karmaşıklaştırmadığı sorusuna da "hayır" yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, Türkiye'nin, "İran'a olası yaptırımları en çok hissedecek ülkeler biri olacağına" işaret ederek, Davutoğlu'nun bu konuda Clinton'dan güvence talep edip etmediği ya da ABD'nin Türkiye'ye böyle bir öneride bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Crowley, "BM Güvenlik Konseyi tasarısının detayları üzerinde çalışırken, Türkiye ile ayrıntılı biçimde temas halinde olduklarını, Türkiye'nin ekonomisinin İran'ınkiyle bağlantılı olduğunu çok iyi anladıklarını ve uluslararası toplumun destekleyebileceği bir tasarının hazırlanması açısından bu hususu hesaba kattıklarını" belirtti.
Crowley, bir soru üzerine, terör örgütü PKK'nın İskenderun'da düzenlediği saldırıdan kaygı duyduklarını da sözlerine ekledi.Konu ALAKAZAM tarafından (06-02-2010 Saat 11:30 ) değiştirilmiştir.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Karikatürlerdeki İsrail alçak'lığı ALAKAZAM Siyaset Meydanı 0 01-28-2010 21:45
İsrail Dışişleri'nden şok rapor ALAKAZAM Dünyadan Haberler 0 01-27-2010 13:50
Kanadoğlu: Ben de bu soruşturmayı açardım Haberci Yurttan Haberler 0 07-11-2008 15:00
Beyoğlu'nda İsrail protestosu Korax Yurttan Haberler 0 03-04-2008 00:00
İsrail, er ya da geç yok olacak LeGoLaS Dünyadan Haberler 1 01-30-2008 12:29


Şu Anki Saat: 12:18


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows