Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

Dünyadan Haberler Dünyada Olup Bitenler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 07-05-2010, 17:06   #1
ALAKAZAM
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Tecrübe Puanı: 435
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Çiçek psikolojik harbi anlattı

Çiçek psikolojik harbi anlattı

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanığı Dursun Çiçek, çapraz sorgusunda psikolojik harekat ile ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.

Güncelleme: 13:27 TSİ 05 Temmuz. 2010 Pazartesi

İSTANBUL - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada üye hakim Hüsnü Çalmuk, çapraz sorgusu yapılan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'ten mesleki hayatına ilişkin bilgi vermesini istedi.
Çiçek de, öncelikle haftasonu bazı gazetelerde ''Çiçek suçu itiraf etti'' diye haberlerin çıktığını belirterek, ''Ben suçsuzluğumu itiraf ettim. Böyle bir sahte planı hazırlamadığımı ifade ettim. Malum medya bildiğini yazmaya devam ediyor. Hukuk devletinde karşınızda sanık olarak bulunuyorum. Mahkemenin yapabileceği varsa yapmasını istirham ediyorum'' dedi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yaptığını, 6 bin kişilik alaya 3 yıl komuta ettiğini, Arnavutluk'ta halkla ilişkiler subayı olarak çalıştığını, 2004 yılında da Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesinde şube müdürü olarak çalıştığını belirten Çiçek, 17 Hazirandan sonra bu birimden ayrıldığını, 7 Eylül 2009'dan itibaren de Deniz Kuvvetlerinde görev yaptığını kaydetti.Biriminde yaptığı bazı çalışmalarını anlatan Çiçek, Şubat Soğuğu adlı dizide İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesindeki her maddenin bölüm halinde yer aldığını tespit ettiklerini ifade etti.
Çiçek, dindar insanlara baskı yapıldığının temalar halinde dizide işlendiğini, bunları internetten indirerek komutanlarına arz ettiklerini söyledi.
Hüsnü Çalmuk'un sorusu üzerine NATO'yla ilgili görevleri nedeniyle her yıl bir kez yurt dışına çıktığını belirten Çiçek, psikolojik harekatla ilgili seminerler için Türkiye'yi temsilen 2 kez ABD'ye, bir kez Almanya'ya son olarak da Kanada'ya gittiğini bildirdi.
Eğitim gören oğlunu ziyaret için ailesiyle birlikte ABD'ye, yeğeninin düğünü için de Almanya'ya gittiklerini ifade eden Çiçek'e Ergenekon davası sanıklarından herhangi biriyle aynı uçakta seyahat edip etmediği soruldu.
Çiçek de, hiçbiriyle tanışmadığını, uçakta da karşılaşmadığını dile getirdi.
Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesinin isminin 2005 yılına dek Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı olduğunu ifade etti.
Hakim Çalmuk'un ''Psikolojik harekattan ne anlamamız gerekiyor?'' şeklindeki sorusuna Çiçek, ''Mehmetçiklere, subay ve astsubaylara yönelik yıpratma çalışmaları var. Bunlara karşı gerçekleri açıklamak yanlış izlenimleri önlemek için bilgilendirme, bilinçlendirme görevi. Komutanlarımızın bu konularda yapacağı konuşma metinlerini hazırlamalarında yardımcı oluruz'' yanıtını verdi.
Psikolojik harekat konusunda yaptığı son çalışmayı anlatan Çiçek, ''Ermeni, Pontus sorunu var. Asker olarak Afganistan ve NATO'da temsil ediliyoruz. Buralarda görev alacak personele eğitim verdik'' dedi. Hüsnü Çalmuk'un '''Somut olarak size görev verildi mi?'' sorusuna Çiçek, ''İçişleri Bakanlığı ile yapılan Pontus iddialarına karşı çalışma grubu var. Üç ayda bir toplanırlar. Subay olarak ben katıldım. Ermeni iddialarına ilişkin iç ve dış medyayı takip ettim. Devletin daha doğru politika yapması için destek verdik'' yanıtını verdi.
İddianameye konu olan internet siteleri hakkında bilgi veren Çiçek, internet sitelerinin altyapısının Milli Savunma Bakanlığının ihalesiyle kurulduğunu söyledi.
Görevli olduğu şubenin 'Türkses' adlı bir sitesi olduğunu, sitede Ermeni iddialarına ilişkin gerçek bilgilerin belgelerle yayınlandığını ifade eden Çiçek, bu sitelerin yayıncısının Ortadoğu Bilişim Şirketi olduğunu söyledi.
Çiçek, sitede Pontus ve Ermeni konularındaki gerçekleri açıkladıklarını dile getirerek, bu görevlerin devletin ilgili kurumları tarafından kendilerine verildiğini anlattı.
Çalmuk'un ''Psikolojik harekat uzmanlığınız nedir?'' sorusuna da Çiçek, Psikolojik harekat diye bir sınıfın olmadığını, oryantasyon kursundan sonra bu alanda çalışmaya başladıklarını belirtti.
Eğitimi, rütbesi ve dünyayı takip ettiği için bu bölüme atandığını söyleyen Çiçek, ''Psikolojik harekat sanki mikrop, virüs. Dağa çıkmanın kötülüklerini anlatmak da psikolojik harekattır'' dedi. Psikolojik harekatın bilgilendirme anlamına geldiğini ifade eden Çiçek, psikolojik harekatta yüzde yüz doğru bilgileri verdiklerini, ''beyaz propaganda'' yaptıklarını kaydetti. ''Bu birimin üstüne gittiler, dağa çıkışlar artıyor'' diyen Çiçek, ''Genelkurmay bu işe meraklı değil. Okuma yazma, sağlık taramaları yapıyor. Silah eğitimini bırakıp, askere okuma yazma kursu veriyoruz'' diye konuştu. Çiçek, psikolojik harekattaki görevinin yurt dışıyla ilgili olduğunu ifade etti.
Çiçek'in avukatı Celal Ülgen bu yöndeki sorulara itiraz ederek, ''Bu sorular savcılar tarafından gerektiğinde Genelkurmay Başkanlığına gizli olarak sorulabilecek şeyler. Ülke gerçekleriyle ilgili olabileceğinden müvekkilim bir çoğuna yanıt veremeyebilir. Bu soruların muhatabı Genelkurmay Başkanlığıdır'' dedi.
Çalmuk da, Çiçek'in Genelkurmay Başkanlığının sözcüsü olmadığını belirterek, ''Ben şahsi fikrini soruyorum. Bu işin uzmanısınız çünkü'' dedi.
Çalmuk, Çiçek hakkında bir ihbar yazısı olduğunu hatırlatarak, ''Bunun kurum içinden çıktığı değerlendirilirse sizin hedef seçilmeniz kimin işine yarar?'' diye sordu.
Çiçek de, şunları kaydetti: ''İnsan olarak hiç kimseye kötülük yapmadım. Kimsenin de beni hedef alacak komplo içine gireceğini sanmıyorum. Dursun Çiçek görevlerinden dolayı sevilen biri. Araştıran, okuyan, yurt dışı basını bilen, bu bilgilerini en icra köşede görev yapan subaya dağıtmaya çabalayan bir subay. Silahlı Kuvvetleri içinde bilinen ilk 3 albayın içine girerim. Kara Harp Okulundan gelen deniz piyadeyim. Kara ve Deniz Kuvvetlerinde de beni tanımayan çok azdır. İrtica konusu Dursun Çiçek'in konusu değil. Bunu herkes biliyor. Niye böyle yanlış yapılıyor? Bilgi Destek Dairesinde denizci olan tek şube müdürü Dursun Çiçek. Tutuklananların yarısı denizci. Denizcilerin güncel şeylerden haberi yoktur. Gemilerde seyir halinde olduklarından siyasi gelişmelerden bihaberler. Karadeniz'de, Doğu Akdeniz'de milli duruş sergileyen denizcilerdir. Hasdal'da bulunan 18 kişiden 13'ü denizci. Bu senaryoyu yazanlar denizcileri hedefe koymuşlardır.''
Çiçek, 28 Şubat sonrasında belge sızdırdığı gerekçesiyle yargılanan Onbaşı Kadir Sarmusak'a dikkat çekerek, ''28 Şubatta yaşananlar var. Bir kurumun tepkisini çekmiş, yargılanan istihbarat başkanın yazdığı kitaplarda intikamın alınacağı yazıyordu. Bunlara yorumluyorum. Tek denizci benim. İsmimin maksatlı yazıldığını düşünüyorum'' diye konuştu.
Taraf gazetesinde yer alan sivil toplum örgütleriyle ilgili ''Andıç'' konusuna ilişkin de Çiçek, ''Böyle bir çalışma yapılmadı. Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt da konuyu takip etti. Böyle bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Soruşturuldum ve hakkımda işlem yapılmadı'' şeklinde konuştu.
Hakim Hüsnü Çalmuk, dosyadaki ihbar mektuplarından alıntılar yaparak, mektupta, ''Erzincan Askeri Havaalanı'na dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Dursun Çiçek ve 2 albayın helikopterle geldiklerinin görüldüğü'' şeklindeki iddiaların bulunduğunu ifade etti.
Çalmuk, askeriyede helikopterlere binmeyle ilgili bir prosedür olup olmadığını sordu.
Çiçek de, görev verilen birimin tüm yolcularının listesinin Genelkurmay Başkanlığına verildiğini belirterek, ''Ergin Saygun, dönemin 1. Ordu Komutanı. Ben bir şube müdürüyüm. Böyle bir yolculuk olamaz. Resmi kayıtlarda benim olmadığım bellidir. İddianamede bu delillerin hepsi var. Haydi gidelim, diyerek askeri helikopterlerle yolculuk edilemez'' dedi.
Çalmuk'un, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'la ilgili bir sorusu üzerine Çiçek'in avukatı Celal Ülgen söz alarak, ''Müvekkilim Hasan Iğsız aleyhine tanık yapılmak isteniyor'' diyerek itiraz etti.
''Genelkurmay Başkanlığına bağlı birimlerde, bilgisayarların kullanımı'' konusundaki sorulara da itiraz eden avukat Ülgen, ''Burada 'Genelkurmay Başkanlığı hakkında bir soruşturma varmış da müvekkilim tanık olarak dinleniyormuş' gibi sorular soruluyor. Bunlara itiraz ediyoruz'' diye konuştu. ''Rumuz isim'' kullanıp kullanmadığı sorulan Çiçek, Genelkurmay Karargahında böyle bir uygulamanın olmadığını, operasyon bölümlerinde gizlilik açısından ''kod'' isim kullanıldığını ifade ederek, ancak kendisinin hiç ''kod'' ismi olmadığını anlattı.
Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerinde evrak temizliklerinin ilk 3 ay içinde yapıldığını, ayrıca imha edilecek evraklara ilişkin de tutanak tutulduğunu, kayıtsız evrakların ise her zaman imha edilebileceğini ifade etti.
Hakim Haşıloğlu'nun ''Andıç nasıl hazırlanır?'' şeklindeki sorusuna da Çiçek, andıçın bir iç çalışma olduğunu, bu çalışmaların komutana arz edildiğini, komutanın da ne yapılacağına ilişkin emir yayınladığını, alınacak tedbirlerin komutanın emrine bağlı olduğunu kaydetti. İmzasını değiştirmesine ilişkin başka bir soruya da Çiçek, taklit edilmesini önlemek için tedbir aldığını ve imzasını değiştirdiğini anımsatarak, şimdi de attığı imzaların sonuna ay ve gün yazdığını dile getirdi.
''Böyle bir plan yok. Böyle bir planın Erzincan ayağı yok'' diyen Çiçek'e Haşıloğlu ''Bunun senaryo olduğunu söylüyorsun. Senaryo konusunda somut bilgin var mı?'' diye sordu.
Çiçek de, soruşturma savcısı olsaydı bunu, yüzlerce delille ortaya koyabileceğini belirterek, ''Erzincan'daki iddialar ile ıslak imza dosyasındaki iddialar birbirinin devamı şeklinde. Bana da 'Erzincan'a gittiniz mi?' diye sorulması lazım. Senaryo gereği bu iki dosyanın birleştirilmesi lazım. Kurgunun çözülmesi için oradaki sanıklarla yan yana gelip, Cihaner ile yemek yeyip yemediğim, ordu evinde görüşüp görüşmediğimin de bana da sorulması lazım. Bizim bir araya gelip aynı mahkeme heyetine bunları anlatmamız lazım'' şeklinde konuştu.
Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de Çiçek'e, ''Genelkurmay Başkanlığında Bilgi Destek Dairesi gibi birçok daire var. Sizin gibi çalışanlar var. Sizin üstünüzde birçok asker var. Sizin hakkınızda ihbar mektubu, e-mail anlatımları, gizli tanık ihbarları var. İrtica ile mücadele eylem planı gibi belgelerle hep size bunlar niye yüklendi. Siz niçin seçildiniz, özelliğinizi anlatır mısınız? Size suç atmakla kimlerin eline ne geçecek, ne kazanacaklar?'' şeklinde soru yöneltti. Bilgi Destek Dairesinin son dönemde önem kazandığını, Silahlı Kuvvetlerle halkın arasını açmak gibi değişik maksatlı iç ve dış destekli propagandanın olduğunu savunan Çiçek, ''Bunları tespit edecek ve karşı tedbirler öneren birim de Bilgi Destek Dairesi. Denizci olmam nedeniyle seçildim'' dedi.
Başkan Şengün de, ''Kara, Hava Kuvvetleri var. Bir de Deniz Kuvvetleri var. Denizcileri yıpratmakla Hava, Kara Kuvvetlerini de yıpratacaklar mı?'' sorusuna da Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı bir tertip olduğunu anlattı.
Çiçek çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından doğruları söylemeye çalıştığını ifade ederek, ''Sorun ihbarların gerçekmiş gibi kabul edip huzurunuza getirilmesinden kaynaklanıyor. Bir yıldır bunu anlatıyorum, bu belge benim değil diye. Geçmişim ortada. Ey yüce yargıçlar, bunu yapan ben olabilir miyim? Bunlar, vicdanı olan bir insanın yapabileceği işler değil. Mantığı yok. Kuvvetli suç şüphesi, iftira ve yargısız infaz şüphesinin gölgesinde kalmıştır'' diyerek sözlerini tamamladı.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Harbi Harbi emo nickler Yaso Emo Avatarları, Emo imzaLari 0 11-18-2009 23:16
Harbi Harbi msn sözleri Yaso Msn Avatar & İfadeler & Göz Kırpmalar 0 11-12-2009 10:36
ilginç çiçekler - çiçek resimleri - çiçek resmi - güzel çiçekler Korax Bitki Resimleri 0 09-16-2009 21:59
sualtı çiçek resimleri - çiçek - çiçek resmi Korax Bitki Resimleri 0 09-16-2009 21:58
çiçek resimleri - çiçek fotoğrafları Korax Bitki Resimleri 0 09-16-2009 21:54


Şu Anki Saat: 08:09


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows