Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dua, Ayet, Hadis

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Başörtüsü Dinin Emri Değil mi?

Dua, Ayet, Hadis


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-03-2009, 23:55   #1
•ÊMÊKTÃR•
 
DAVUTBEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Nerden: Giresun
Mesajlar: 469
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1301
DAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond reputeDAVUTBEY has a reputation beyond repute
DAVUTBEY - MSN üzeri Mesaj gönder
Post Başörtüsü Dinin Emri Değil mi?

NÛR SURESİ
(102/24. Sure)

Ayet 30-31:

İffet-örtünme ilişkisi ve örtünmenin esası.

Kur'an'ınsmiliv iffet ve saygınlığı korumada kadın ve erkeğe esas önerisi ve bu konunun temel ilkesi 30 ve 31. ayetlerde verilmiştir. Bu ilkenin özü şudur: Herkes kendi gözünesmiliv ırzına ve beline sahip olacaktır:

"Mümin erkeklere söyle: Bakışlarını kontrol altında tutsunlar. Edep yerlerini korusunlar... Mümin kadınlara da söyle: Gözlerine sahip olsunlarsmiliv edep yerlerini korusunlar."

Kur'an'da iffeti korumanın ve kadın erkek ilişkilerinin esası budur. Konunun hikmeti ve maksadı bu ilkede saklıdır. Ancak Kur'an bu maksadı göstermekle yetinmemişsmiliv bunun daha rahat bir biçimde elde edilmesi için araç hükümler (vesâil) de getirmiştir. Bu hükümlerden en önemlileri 31. ayette ifadeye konmaktadır. Bunlar başlıklar halinde şöyle verilebilir:

1. İstisna edilenler hariçsmiliv süs takılarının (zînetin) gösterilmemesismiliv

2. Örtülerin göğüs yırtmaçlarının üstüne konması.

Takılardasmiliv makul ölçülerin dışındasmiliv gizlilik esas alınmıştır. Çünkü onların reklam edilmesi hem karşı cinsi tahrik edebilir hem de onlara sahip olmayan kadınların kıskançlık ve huzursuzluğunu. Kur'an bu noktada insanı nimetlerden yararlanmada makul olmaya ve diğer insanların duygusmiliv düşünce ve heveslerine olumsuz etki yapmamaya çağırmaktadır.

Ayetteki zînetesmiliv kadın vücudunun tümünü veya bir kısmını dahil etmenin Kur'an'da dayanağı yoktur. İstisna edilen zînetin sınırlarını tartışmasız bir biçimde tanıtmak mümkün değildir. Nitekimsmiliv bu güne kadar böyle bir tanım verilememiştir. Kur'an birçok konuda yaptığı gibi burada da bir görecelik alanı vücuda getirerek değişik iklimsmiliv töre ve şartlara uyabilme kabiliyeti yaratmaktasmiliv örfe söz hakkı vermektedir.

Bu ölçüler içinde kadınsmiliv zînetini yalnız şu erkeklere gösterebilecektir: Eşsmiliv babasmiliv kayınpedersmiliv oğulsmiliv üveyoğulsmiliv kardeşsmiliv kardeş çocuğusmiliv hizmetçilersmiliv ihtiyaç içinde olmayan erkeksmiliv kadınların takılarına ilgi duyacak yaşa gelmemiş çocuklar. Açıktır kismiliv sağlık ve tedavi nedeniyle doktorsmiliv hastabakıcı vs. gibi görevli sağlık personeline karşı da herhangi bir yasak söz konusu edilemez. Busmiliv Kur'an'ın genel ilkelerininsmiliv özellikle zorunluluk (ıztırar) ilkesinin bir gereğidir.

Yaka yırtmaçlarının üzerine vurulması istenen örtü nedir?

Örtüler anlamındasmiliv 'humur' sözcüğü kullanılmıştır. Humur kelimesinin tekili olan hımarsmiliv esası bakımından herhangi bir örtü demektir. Arap dili lügatlarındasmiliv örfen kazandığı anlamla anılır ve başörtüsü olarak geçer. Aynı kökten türeyen ihtimarsmiliv başörtüsü kullanmaksmiliv başa örtü takmak demektir.
İşin örfî yanı budur. Biz konuyusmiliv Kur'an verileri ve din bilimleri açısından bir değerlendirmesini İslam Nasıl Yozlaştırıldı adlı kitabımızın Kadın maddesinde yaptık.

Örtünmesmiliv iffeti korumanın vesâil yani araç hükümleri cümlesindendir. Bu yüzdensmiliv örtünmeye ilişkin buyruksmiliv yorumasmiliv tevil ve içtihada açıksmiliv esnek ifadelerle verilmişsmiliv zaman ve zemine göre örfün devreye girmesine imkân hazırlamıştır. Araç hükümlerin temel özelliği bu imkânı bünyelerinde taşımalarıdır.

Örtünmeyesmiliv temelde iki açıdan bakmak gerekiyor:

1. İnsan hakları açısından: Bu açıdan bakıldığındasmiliv sınırsız bir biçimde açılma özgürlüğünün kullanıldığı bir dünyada sınırsız bir biçimde kapanma özgürlüğünün de bulunması gerekmektedir. Bunun aksini düşünmek insan haklarına aykırılıktır.

2. Dinsel yükümlülük açısından: Bu açıdan dinin temel verileri incelendiğinde örtünmenin farz olanınınsmiliv abdest uzuvları dışındaki vücut bölgelerinin kapatılması olduğu anlaşılmaktadır. Bundan fazlası kişisel tercihtir.
Öncelikle şunu ifade etmeliyiz: Geleneksel fıkhın kabulleri esas alındığında kadının örtünmesini bir 'din emri' olarak görmek mümkün değildir. Bu kabullerden yola çıktığımızda örtünmesmiliv sosyal konum belirleyici bir örf olur. Geleneksel anlayışsmiliv bu noktada çok ciddi bir çelişki içindedir. Özetleyelim:
Bu anlayışsmiliv kadın ve örtünme konusunda iki ayrı icma'dan söz eder:

1. Köle ve câriye kadınların avretlerine (örtünmesi gereken yerlerine) baş ve göğüslerin dahil bulunadığısmiliv

2. Hür kadınların el ve yüz dışındaki tüm vücut bölgelerinin avret olduğu ve sonuç olarak da örtünmesi gerektiği.

Geleneksel fıkha göresmiliv kadınlar hür ve câriye olarak iki kısma ayrılmaktadır. Kur'an'da böyle bir ayrım yoktur. Ayrımı kendisi koyan geleneksel anlayışa göresmiliv câriyelerin örtünmesi tıpkı erkeklerinki gibidir. Yani onlar edep yerlerini örttüklerinde örtünme görevlerini yerine getirmiş olurlar. Dahası da var: Câriyelersmiliv örtünmeme serbestisine sahip olarak kalmazlarsmiliv örtünmemeleri şart koşulur. Hattasmiliv namaz kılarken bilesmiliv örneğin başlarını örtmelerine izin verilmez. Böyle bir anlayış Kur'an'ın ruhuna aykırı olduğu gibi lafzına da aykırıdır.

Halife Ömer gibi bir sahabîninsmiliv başı örtülü olarak namaz kılmakta olan bir câriye kadının başını açtığı ve onu: "Sen hür kadınlara mı özeniyorsun?" diye azarladığısmiliv hatta dövdüğü rivayeti konuyla ilgili kaynaklarda yazılıdır.
Burada iki ihtimal var:

1. Ömer'in bu yaptığı bir bid'at olarak reddedilecektir kismiliv bizce de doğrusu budur. Çünkü Kur'ansmiliv kadınları câriye ve hür diye ikiye ayırmadığı gibismiliv hiçbir emrinismiliv özellikle ibadetleri hürler ve câriyeler için iki ayrı düzenlemeye tâbi tutmamıştır.

2. Ömer'in davranışı bir bid'at değilsmiliv dinin bir uygulamasıdır. O zaman örtünmenin bir din emri olduğunu iddia etmek tutarsızlık olur. Çünkü Allahsmiliv kullarından her sosyal sınıf için ayrı bir din göndermemiştir. Örtünmesmiliv kadınların bir sınıfı için bir türlüsmiliv ötekisi için başka bir türlü oluyorsa bir din emri olmaktan çıkarsmiliv sosyolojik bir sınıf göstergesi olur. O zaman da şunu söylemek gerekir: Bugünkü dünyada hür-câriyesmiliv hür-köle gibi ayrımlar olmadığına göre örtünme diye bir din emri de olamaz. İsteyen istediği gibi giyinebilir.

Olaya Kur'an açısından bakalım:

Kur'an'da kadının örtünmesiyle ilgili açık emirler vardır. Ancak bu emirlersmiliv bugünkü İslam dünyasındasmiliv siyasal bir simgeye dönüştürülen ve adına 'tesettür' (kelime anlamı; zorlasmiliv baskı ile kapanma ve kapatma) denen uygulamanın iddialarına destek verici nitelikte değildir. Günlük politikalarından uzak bilimsel çalışmalar şu noktaları açıkça ortaya koymaktadır:

Kur'an'ın örtünme emrismiliv abdets organlarınısmiliv o arada başı içermemektedir. Başın örtünmesi bir sosyal bir durum göstergesidirsmiliv bir din buyruğu değil. Eskidensmiliv toplumun hürler sınıfına mensup olanlar 'serbest' sözcüğüyle tanıtılırdı. Serbestsmiliv Farsça'daki ser (baş) kelimesiyle 'best' (bağlanmış) kelimesinin birleşmesidir ki 'başı bağlı' demektir. Başı açık olan kölelersmiliv işçiler ve câriyelerdi; başı bağlı olanlar ise hür ve seçkin tabaka idi. Fıkhınsmiliv kadınları hürler ve câriyeler diye ikiye ayırmasının dayandığı mantık da budur; Kur'an'ın herhangi bir ayeti değil.

Kur'an'ın örtünme emri tüm kadınlara yönelik bir emirdir. Câriye-hür diye bir ayrım yoktur. Ancak Nûr 31. ayette başın örtülmesini buyruk altına alan bir ifade de yoktur. Nûr 31'deki emir kipismiliv başa ilişkin bir emir değilsmiliv göğse ilişkin bir emirdir. Yani mutlak emir göğsün kapatılmasına yöneliktirsmiliv başın örtünmesine değil. Ayetin iniş sebebi ile siyak ve sibaktan (ayetin önünden ve sonrasından) emrinsmiliv göğse takılan süs takılarının örtülmesini amaçladığı anlaşılmaktadır.

Öte yandansmiliv fıkıh usulcüleri dediğimiz metodolojistlerin tümünün ortak kabulüsmiliv Kur'an'daki bütün emirlerin vücup (gerekliliksmiliv farzıyet) ifade etmediği merkezindedir. Başka bir deyişlesmiliv vücup içinsmiliv emir kipinin kullanılmış olması yetmezsmiliv o kipin farzıyet (gereklilik) anlamında bağlayıcılık ifade ettiğinin başka yollarla (karinelerle) gösterilmiş olması gerekir.

Emir kipinin hangi anlamları ifade ettiği uzun uzun anlatılmaktadır. On ila on beş arası anlamdan söz edilmiştir. Fahreddin Râzî (ölm. 606/1209)smiliv fıkıh usulüne ilişkin eseri el-Mahsûl'de Kur'an'daki emir kipinin on beş anlam ifade ettiğinismiliv bunlardan sadece birinin vücup olduğunu bildirmektedir. Aynı zamanda bir usulcü olan İmam Gazâlîsmiliv metodolojiye ilişkin ünlü eseri el-Müstasfa'nın emir kavramını ele alan bölümünde (bk. 1/737-777; 2/535) Kur'an'daki emir kiplerinin fıkıh açısından durumunu incelemektedir. Bu listede de vücup ifade eden emirler çok azdır. İmam Şâfiîsmiliv emrin temelde iki anlam ifade ettiğini söylemiştir: Vücup (gerekliliksmiliv farzıyet)smiliv nedb (edep ve terbiye tavrı)

Emrin vücup ifade etmesi için gerekli karinelerin başta gelenismiliv emir kipiyle bildirilen hususun aksini yapanların hesap ve ceza ile tehdit edilmesidir. Gazâlî buradasmiliv emrin vücup ifade etmesi içinsmiliv 'emrin yerine getirilmemesinin isyan anlamına geldiğinin bildirilmiş olması' gerektiğini söylüyor. (bk. 1/763) Yani emir kipi kullanılarak bildirilen bir husussmiliv eğer vücup ise (aksini yapmak haram ise) o emri çiğnemenin Allah'a isyan olduğunun ayrıca bildirilmesi gerekir. Gazâlî'ye göresmiliv emrin birkaç kez tekrarı da vücup ifade etmenin kanıtlarından biridir. Eğer bu iki özellik yoksa emrin nedb (mendupluksmiliv edep ve terbiye tavrı) ifade ettiği kabul edilir. Ve Gazâlî ekliyor: Ümmetin nedbe hamlettiği emirler çoğunluktadır. (el-Müstasfasmiliv 1/773) Yani ümmetin genel kabulü emrin nedb ifade ettiği merkezindedir.

Başın örtülmesi konusundasmiliv Gazâlî'nin vücup için gerekliliğinden söz ettiği dayanakların hiçbiri mevcut değildir. Gazâlî'ye göresmiliv emrin vücup veya nedb ifade ettiği hususunda tartışma çıkarsa 'tevakkuf' (hüküm vermekten kaçınıp beklemek) esas alınır.

Gerek Gazalî'ninsmiliv gerekse diğer usulcülerin emir kavramı ile ilgili bu anlayış ve kabulleri dikkate alındığında Nûr 31'deki emrinsmiliv başı örtmek anlamında vücup ifade ettiğini söylemek mümkün değildir. Bir keresmiliv o ayetteki emir başın örtülmesine ilişkin değilsmiliv göğsün örtülmesine ilişkindir. Yani emrin taalluk noktası baş değil göğüstür. Başın örtülmesine hamledilmek istendiğinde 'mânâya delalette kesinlik' yoktur. Çünkü emirsmiliv "Başlarını örtsünler" şeklinde değildir. Böyle olunca da vücup doğmaz. Vücubun doğması için iki kesinlik şarttır: 1. Nassın varlığının kesinliği yani sübûtsmiliv 2. Nassın mânâya delaletinin kesinliği. Nûr 31. ayette bu ikincisi kesin yoktur. Birincinin varlığı da tartışılabilir. Çünkü vücubun konusu sayılan 'baş' veya 'saç' kelimeleri ayette yoktur.

Nûr 31'desmiliv vücup çıkarmak için senet yapılabilecek diğer karineler de yoktur. Çünkü ne o emri terk edene hesap ve ceza tehdidi vardır ne de emrin defalarca tekrarı. O haldesmiliv emrismiliv ya fıkıh profesörü Yunus Vehbi Yavuz gibi 'nedb' kabul edeceğizsmiliv yahut Gazâlî'nin koyduğu ölçüyü işleterek tavakkuf edenlere (hüküm vermeyenlere) katılacağız. Bunun ötesine geçilmediği içindir kismiliv geleneksel kabulsmiliv örtünmeyismiliv köle-hür tüm kadınlar için farz görmemişsmiliv sadece hür kadınları bağlayan bir sosyal konum göstergesi olarak değerlendirmiştir.

Nûr 31. ayette vücup ifade eden bir emir vardır ama bu emir göğsün kapatılmasına yöneliktir. Başın-saçların kapatılmasına ilişkin bir emrin o ayetten çıkarılması zorlama ile bile mümkün olmaz.

Hanefî fıkhının ve fıkhî tefsirin öncülerinden biri sayılan el-Cassas (ölm. 370/980) Ahkâmü'l-Kur'an adlı tefsirinde Nûr 31. ayeti açıklarken oradaki örtüne emrinin 'göğüs ve boyunları örtmeyi' amaçladığını bildirmektedir. Cassas şöyle diyor: "Bu ayetten anlaşılır ki kadının göğsü ve boynu avrettirsmiliv yabancı erkeklerin görmesi caiz olmaz." (Cassas; Ahkâmü'l-Kur'ansmiliv 3/461) Cassas'ın aynı yerde bildirdiğine göresmiliv tâbiûn devri müfessirlerinin en ünlülerinden biri olan Said b. Cübeyr (ölm.95/713)e göre de saçların açılması haram değilsmiliv sadece mekruhtur.

Demek oluyor kismiliv başın kapatılması yönünde bir icma'ın varlığından söz etmek de tutarlı değildir. Said b. Cübeyr gibi bir zatın onaylamadığı bir görüşesmiliv icma' demek mümkün olamaz. Namazda setr-i avretin sadece sünnet olduğunu söyleyen İmamı Mâlik (ölm. 179/795)i de Said b. Cübeyr'in yanına koymak gerekir. Pekismiliv bu durumda icma' nerededir? Bu görüşlerin gerçekten Said'e ve İmam Mâlik'e ait olup olmadığı tartışılabilir denirsesmiliv o zaman şu veya bu konuda icma'ın olup olmadığı da pekâla tartışılabilir demek gerekir. Bu durumda da söz varacağı yere varır: Onun-bunun dediğinismiliv deyip demediğini teftiş yerine Kur'an'a bakıp çözümü orada bulalım!
Böyle bakıldığında söylenekcek şeyin şu olduğu kanısına varıyoruz: Vücubunsmiliv başın örtülmesine bağlanması geleneksel kabullere çok uygun bir yorum olduğu için tutulmuş ve kurallaşmıştır. O ayetten açıkça çıkan tek emirsmiliv göğüslerinsmiliv özellikle göğse takılmış bulunan süs takılarının kapatılmasıdır. Ayette geçen 'zînet:süs' tâbirini kadın vücudu olarak değerlendirmek sadece dayanaksız değilsmiliv saçmadır. Örfün din adı altında dayatılmasıdır. Kadın vücudunun 'zînet' olarak düşünülmesine dayanak olacak hiçbir Kur'an ayeti yoktur. Bunlarsmiliv egemen anlayışın hesabına uygun geldiği için dinleştirilmiş yorumlardır. İsteyensmiliv din adına bu yorumları elbette ki izlersmiliv ama başkalarının bunları din yapmasını isteyemez.

Şunu da unutmamak zorundayız: Abdestsmiliv vücudun açık havaya mâruz kalan bölgelerine uygulanır. Bu bölgeler kadın ve erkekte aynıdır ve bunlarsmiliv iki cinsin Allah katında eşitliğinin sembolüdür. Eller-kollarsmiliv yüzsmiliv ayaklar ve baş bu organlardır ve abdest bu organlara uygulanan bir temizlik hareketidir. Asrısaadet'tesmiliv abdesti kadın-erkek herkes toplu halde aynı yerdesmiliv hatta aynı kaptan alabilmekteydi. Bununsmiliv örtünme emrinden önce olduğusmiliv sonradan kaldırıldığı yolunda en küçük bir beyan yoktur. Bu sünnet olgusu dasmiliv Nûr 31'deki emrin nedb ifade ettiği yolunda aşılmaz bir kanıttır.
Kısacasısmiliv Kur'an ve sünnetin verilerismiliv abdest uzuvlarının örtünmeye dahil olmadığını göstermektedir. Kaldı ki kolların dirseklere kadarının avret olmadığısmiliv yani örtünmeye dahil bulunmadığı başka fakîhlerce de dile getirilmiştir. Irak fıkıh ekolünün babası sayılan İbrahim en-Nehaî (ölm. 96/714) bunların başında gelir. (bk. Taberî; Tefsirsmiliv 18/120) İmam Ebu Yusuf (ölm. 182/798)smiliv İmam es-Serahsî (ölm. 483/1090)smiliv Abdullah el-Mavsılî (ölm. 684/1285)smiliv İbnü Nüceym (ölm. 971/1563) bunlardan bazılarıdır.
Örtünmenin şeklinesmiliv deseninesmiliv renginesmiliv inceliğinesmiliv kalınlığına ait beyanların hiçbirinin dinlesmiliv Kur'an'lasmiliv sünnetle ilgisi yoktur. Bu mealdeki sözlerin tümü sonraki devirlerin ulema fetvalarıdır.

Nûr 31smiliv kapatılacak bölgelerde de 'açık kalabilecek yerler müstesna' kaydıyla değişik zeminsmiliv zaman ve şartlarasmiliv kısacası örfe bir pay bırakmıştır. Müslüman kadınsmiliv yaşadığı yerin örfünü de dikkate alarak elbette ki o paydan da yararlanır.

"İstisna edilen kısımlar hariç" ifadesi Müslüman kadının önünde bir esneklik alanı açarak onun rahatlamasını sağlamaktadır. Bu istisna edilen kısımların nereler olabileceğini gösteren en güzel ifade bizce Kaffâl'in (öl. 365/975) şu sözüdür: "Açılabilecek kısımlar müstesnadır ifadesinin anlamı insanınsmiliv yürürlükteki âdetlere göre açabileceği kısımlar demektir." (bk. Râzî; Tefsirsmiliv 23/206) Kaffâl (Ebu Bekr Muhammed b. Ali eş-Şâşî. Büyük Kaffâl diye anılır. Müfessirsmiliv muhaddis ve fakîhtir)smiliv bu ilkesel sözünün ardından kendi yöresinin âdetini ifade eden şu sözü söylüyor: "Bu da kadınlarda ellerle yüzdür." Kaffâl'in bu tespitismiliv yaşadığı zamanınsmiliv esas ilkeden ne anladığını gösterir. Önemli olansmiliv ilkedir. İlke ise 'yürürlükteki adetlerin dikkate alınması'dır. Elbette ki âdetlersmiliv nassın sınırlarını aşmaya gerekçe yapılamaz. Örneğinsmiliv âdet böyle diye göğsün açılması mubahlaştırılamaz.

Örtünme emrinden ne anlarsanız anlayınsmiliv bu nihayet 'vesâil:araç' hükümler cümlesindendir. Düzinelerle 'makaasıd:amaç' hükmün çiğnenişini kılı kıpırdamadan seyredenlersmiliv örtünmenin birkaç santimlik eksikliğini İslam'ın biricik Allah-iman meselesi gibi gündem de tutup Müslüman dünyanın yıllarını bu işle harcamışlardır. Bunun hayırlı ve iyi niyetli bir tutum olduğu söylenemez.

Birilerismiliv Müsümanları listenin en sonundaki 'vesile:araç' konularla oyalamakta ve esas amaç meselelerin gündem dışı kalmasını çok kurnaz bir biçimde sağlamaktadır.


Kur'an'daki İslam - Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk -
__________________
BANA ULAŞMAK İÇİN: davutbey@hotmail.com.tr

Yardım Istegı Icın Konu Acmadan Önce Arama Yapın!
Eğer konularım işine yarıyorsa +rep ve teşekkürü eksik etme!
Pvp Kurmayla Ilgılı Sorunlarınızı Öm İle Bıldırebılırsınız..|l|lllll|lll||ll||lll
²³¹³¹²³¹²³¹³²
DAVUTBEY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
başörtüsü, değil, dinin, emri, mi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hangi dinin ne kadar inananı var Yaso Araştırmacılar'ın bölümü 0 04-05-2008 23:09
Dinin Türk Toplumuna Etkileri уυѕυƒ Din KüLtüRü ve AhLak 0 04-03-2008 19:05
Dinin Türk Toplumuna Etkileri Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 13:19
Baykal: Türban Kuran-ı Kerim'ın emri değil PHoeNiX Siyaset Meydanı 0 02-19-2008 16:10
Diyanet Vakfı: Başörtüsü İslam'ın ön şartı değil Korax Yurttan Haberler 0 02-14-2008 09:57


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:08 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628