Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dua, Ayet, Hadis

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Genel Dualar III

Dua, Ayet, Hadis


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-05-2008, 15:49   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Genel Dualar III

HASTALAR İÇİN ŞİFA DUÂLARI

(Üçer defa okumalı)


1-(Bismillâhi erkîke min külli şey'in yü'zîke ve min şerri külli nefsin ev aynin hâsidin Allâhü yeşfike).

Manası: "Seni rahatsız eden herşeyin şerrinden Allah adıyla sığınırım. Her nefsin kötülüğünden, her hasetçi gözün şerrinden sana ancak Allah şifa verir (veya versin)." demekdir.


2-(Bismillâhi erkîke min külli şey'in v-Allâhü yeşfîke min dâin fike min şerr'in-neffasâti fi-l-ukadi ve min şerri hâsidin izâ hased).

Manası: "Allah adıyla her şeyin şerrinden senin namına sığınırım. Allah sende olan her hastalığa şifa versin. Düğümlere üfleyen sihirbazların, haset ettiği vakit hasetçinin şerrinden de Allah seni korusun." demekdir.


3-(Bismillâhi eûzü bi ızzetillâhi ve kudretihî min şerri mâ ecidü ve ühâzirü).

Manası: "Allah adıyla... hissettiğim ve çekindiğim şeylerin şerrinden Allanın izzet ve kudretine sığınırım." demekdir.


4-(Allâhümme Rabbe'n-nâsi ezhib'il-be'se; işfî en- te'ş-şâfî lâ şifâe illâ şifâeke şifâen lâ yuğâdirü sakamen).

Manası: "Allahım! Ey insanların Rabbi! Sıkıntıyı gider. Şifa ver. Zira sen şifa verensin. Senin verdiğin şifadan başka şifa yoktur. Senin şifan hastalık bırakmaz." demekdir.


HASTAYA OKUNACAK DUÂ

(Üç kere okuna)

(Allâhümme salli âlâ Seyyidinâ Muhammedin tıb-bi'1-kulûbü ve devâihâ, ve âfiyet'eli'bdâni ve şifâihâ ve nûri'l-ebsâri ve zıyâihâ).

Manası: "Allahım! Kalblerin tıbbi ve şifası olan, bedenlerin afiyeti ve şifası olan, gözlerin nur ve ziyası olan efendimiz Muhammed (S.A.S.)'e rahmet et." demekdir


HACET DUASI

(Allâhümme yâ mütefettih'el-ebvâb yâ müseb- bib'el-esbâb, yâ mukallib'el-kulûbi ve'1-ebsâr, yâ delîl'el-mütehayyirîn, ya gıyâs'el-müsteğîsîn, tevekkeltü aleyke yâ Rabbi ve fevveztü emrî ileyke yâ Rabbi, velâ havle ve lâ kuv- vete illâ billâh'il-aliyy'il-Azîm, ve sallallâhü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ecma'în'et-tayyibîn).

Manası: "Ey kapılan açan, sebepleri yaradan, kalbleri ve gözleri çeviren, şaşkınlara yol gösteren, dara düşenlerin imdadına yetişen Allahım! Sana güvendim ya Rabbim! İşimi sana havale ettim ya Rabbim. Güç ve kuvvet ancak yüce Allah sayesindedir. Allah, tertemiz olan efendimiz Muhammed (S.A.S.)'e ehl-i beytine ve ashabına rahmet etsin." demekdir.

TECDİD-İ İMAN DUALARI

1-(Radînâ billahi Teâlâ rabben ve bi'l-İslâmı dînen, ve bi-Muhammedin Sallâllâhü teâlâ aleyhi ve selleme nebiy- yen ve resûlen ve bi'1-mü'minîne ihvânen ve bi's-Sıddîkı ve Fârukı ve Zinnûreyni ve Murtezâi Eimmeten ve bi'l Cenneti sevâben ve bi'n-nâri ıkâben).

Manası: "Rab olarak Allah'dan, din olarak islamdan, nebi ve rasul olarak Muhammed (S.A.S.)'den, kardeş olarak mü'minlerden, imam olarak Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali'den, sevap olarak cennetten, ceza olarak cehennemden razı olduk." demekdir.


2-(Âmentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve rüsulihî ve'1-yevmi'l-âhıri ve'lba'sü ba'del-mevti ve bi'l-ka-deri hayrihî ve şerrihî min-Allâhi Teâlâ ve'1-hısâbi ve'l-mîzânî ve'1-Cenneti ve'n-nâri hakkun küllühâ v-Allâh-ü Teâlâ vâhıdün la min tarîk-ıl adedi ve lâkin min tarîki ennehû la şerîke lehû, lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehû küfuven ehad).

Manası: "Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, öldükten sonra dirilmeye, hayrın ve şerrin Allah'dan geldiğine (kadere), hesaba, mizana, iman ettim. Hepsi de haktır. Allah birdir. Bu, sayı yönünden değil, Onun ortağı olmaması, doğmamış, doğurmamış ve hiç bir dengi olmaması yönündendir." demekdir.


3-(Allâhümme innî ürîdü en üceddid'el-îymâne ve'n- nikâhe bikavlı lâ ilâhe illallâh Muhammedün Resûlullâh).

Manası: "Allah'dan başka ilah yoktur. Muhammed (S.A.S.) Allah'ın elçisidir; Sözüyle imanımı, nikahımı tazelemek istiyorum." demekdir.


SABAH NAMAZINDAN SONRA OKUNMASI ŞAYANI TAVSİYE DUALARDANDIR


1-(Sübhân'el-ebediyy'il-ebed, Sübhân'el-Vâhıd'il-Ehad , Sübhân'el-Ferd'is-Samed, Sübhâne râfi'ıs-Semâî bi ğayri amed, Sübhâne men basata'1-arda âlâ mâin cemed, Sübhâne men kasem-er Rızka ve lem yense ahâd, Sübhâne'llezî lem yelid ve lem yûled ve lem yekûn lehû kü- füven ehad).

Manası: "Ebedi olan Allahı tesbih ederim. Biricik olan Allah'ı tesbih ederim. Tek ve her şeyin muhtaç bulunduğu Allah'ı tesbih ederim. Semayı direksiz yücelten Allah'ı tesbih ederim. Yeri donmuş su üzerine yapan Allah'ı tesbih ederim. Mahlukatı yaradan ve onları teker teker sayan Allah'ı tesbih ederim. Rızıkları taksim eden ve kimseyi unutmayan Allah'ı tesbih ederim. Doğmayan, doğurmayan, kendisinin dengi olmayan Allah'ı tesbih ederim" demekdir.


BU DUA DA SABAH NAMAZINDAN SONRA OKUNMASI ŞAYANI TAVSİYE DUALARDANDIR


2-Evvela üç kere istiğfardan sonra Seyyid'ül-İstiğfarı okumalı, sonra da (Lâ ilâhe illallâh'ül-hâlîm'ül-Azîm, lâilâhe illâllâhü Rabb'ül-Arş'ıl-Kerîm, lâ ilâhe illâllâhü Rabb'üs-Semâvât'is-Seb'ı ve Rabb'ül Ardı ve Rabb-ül Arş'il Azîm, Allâhümme Âfinâ min külli belâ'id dünya ve azâb'il-Âhire, v'asrif annâ şerr'ed-dünyâ ve şerr'el-ahireti v'er-zuknâ şefâat'en-nebiyyi sallallâhü teâlâ aleyhi ve selleme yevm'el-kıyâme, Allâhümme yâ musarrifel-kulûb sarrif kulûbenâ âlâ dînike ve tâatike bi rahmetike yâ Erham’er-Râhımîn ve bi hürmeti 's-Seyyidi'1-mürselin).

Manası: "Halim ve yüce olan Allah'dan başka ilah yoktur. Yüce arşın Rabbi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Yüce arşın, yerin ve yedi kat göklerin Rabbi olan Allahdan başka ilah yoktur. Allahım! Bizi ahiret azabından ve dünyanın bütün belalarından koru. Dünyanın ve ahiretin şerrini bizden uzaklaştır. Kıyamet günü Hz. Peygamber (S.A.S.)'in şefaatiyle bizi rızıklandır. Ey kalpleri istediğine çeviren! Bizim kalblerimizi de dinine ve sana itaata çevir. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi! Rahmetinle ve peygamberlerin efendisinin hürmetine duamızı kabul et." demekdir.

Bu duaya başlarken okunan seyyidül istiğfar (dualar-2 de) bizzat Resulullâh (S.A.V.) efendimizin istiğfarlarındandır ki bunu her duaya başlarken okumakta ve ezberlemekte fayda vardır.


Bu dua Sabah namazından sonra yedi gün yirmişer kere okunursa okuyanın dilediği olur.

3-( Yâ Mâlik'el-Mülk, yâ Hayyü yâ Kayyum yâ ze'l-Celâli ve'1-İkrâm ve lâ havle ve lâ Kuvvete illâ billâh'il- aliyy'il-Azîm, Allahümme innî es'elüke hayre hâz'es-sabahı ve hayr'el-mesâi ve hayre'1-kaderi ve hayre'1-hazarî ve hay-re's-seferi ve hayre’d-dünya ve hayre'l-âhire ve hayre mâ cerâ bihi'l-kalemü ve eûzü bike min şerri's-sabahı ve şerri'l-mesâi ve şerri'l-kazâi ve şerr'il-kaderi ve şerri'l-hazari ve şer-ri's-seferi ve şerri'd-dünya ve şerr’l-Âhıra ve şerri mâ cerâ bihi'l-kalemü).

Mânası: "Ey mülkün sahibi! Ey diri ve herşeyi gözetici olan! Ey celal ve ikram sahibi olan! Güç ve kuvvet ancak senin sayendedir. Allahım! Sabahın, akşamın, kazanın, kaderin, hazarın, seferin, dünyanın, ahiretin ve kalemin yazdığı şeylerin hayrını ister, sabahın, akşamın, kazanın, kaderin, hazarın, seferin, dünyanın, ahiretin ve kalemin yazdığı şeylerin şerrinden sana sığınırım." demekdir.


SABAH VE AKŞAM NAMAZLARINDAN SONRA OKUNMASI HADİS-İ ŞERİFTE TAVSİYE EDİLEN DUA


1-( Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerike leh, leh'ül-Mülkü ve lehü'l-Hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve âlâ külli şeyin kadîr (10 kere), den sonra (yedi kere) Allâhümme ecirnâ mine'n-nâr, (daha sonra) bi afvike yâ settâr ve edhıl-ne'l-Cennete maâ'l-ebrâr, bi rahmetike yâ azîzü yâ gaffar) diyerek bitirmelidir.

Manası: "Allahdan başka ilah yoktur. Onun ortağı da yoktur. Mülk onun, hamd onadır, diriltir, öldürür. O her şeye kadirdir. (On kere), Allahım! Bizi ateşten koru (yedi kere). Ey koruyucu! Ey ayıpları örten Allahım! Affinla bizi faziletlilerle birlikte cennete koy. Ey çok bağışlayıcı, aziz olan Allahım rahmetinle duamızı kabul et." demekdir.


BU DUAYI SABAH VE AKŞAM OKUYAN KİMSE BÜTÜN KÖTÜLÜKLERDEN MAHFUZ OLUR


2-( Esbahnâ ve esbaha'l-mülkü lillâhi ve'l-hamdü lillâhi; lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîkeleh leh'ül-mülkü ve leh-ül-hamdü ve hüve âlâ külli şey'in kadîr, Rabbi es'elüke hayre mâ fî hâze'l-yevmi ve'l-leyli ve hayre mâ ba'dehû ve eûzü bike min şerri mâ haze'l-yevmi vel'leyli ve şerri mâba'dehû ve eûzü bike mine'l-keseli ve sûi'l-kiberi, Rabbi eûzü bike min azâbin fi'n-nâri ve azâbin fi'l-kabri).

Manası: "Mülk Allah'a has olarak sabahladık. Hamd, kendinden başka ilah ve ortağı olmayan Allah'a mahsustur. Mülk onun, hamd onadır. Onun her şeye gücü yeter. Rabbim! Bu gün ve gecede ve daha sonra olacak şeylerin hayrını ister, bu gün ve gecede ve daha sonra olacak şeylerden sana sığınırım. Tembellikten, yaşlılığın zilletinden, cehennem ve kabir azabından sana sığınırım." demekdir.


SABAH VAKTİ OKUNMASI ÇOK SEVAB OLAN BİR DUADIR


1-(Esbahnâ ve esbaha'l-Mülkü lillâhi, ve'l-azemetü ve'l-kibriyâü lillâhi, ve'l-halku ve'l-emrü ve'l-leylü ve'nnehârü, ve mâ sekene fîhimâ küllühû lillâhi Teâlâ vahdehû lâ şerîke leh. Esbâhnâ alâ fıtrat'il-İslâm ve keli-met'il-İhlâs ve alâ dîn-i nebiyyinâ Muhammedin aleyh'is-salâtü ve's-selâmü ve alâ millet-i ebînâ İbrâhîme aleyhi's-selâtü ve's-selâmü, Allâhümmeca'l evvele yevminâ hazâ salâhan ve evsatehû felâhan ve Ahırehû necâhan, bi rahmeti- ke yâ Erhamerrâhımîn).

Manâsı: "Yücelik, azamet, mülk, halk, gece, gündüz ve ikisinde var olan her şey eşi bulunmayan Allah'a has olarak sabahladık. İslam fıtradı, ihlas kelimesi, peygamber efendimizin dini ve babamız İbrahim aleyhisselamın milleti üzere sabahladık.. Allahım! Bu günümüzün başlangıcını salah, ortasını felah sonunu da necah (kurtuluş) yap. Ey merhametlilerin en merhametlisi." demekdir.


DİLİNİ KELİME-İ KÜFÜRDEN KORUMAK İÇİN DUADIR


2-(Allâhümme innî eûzü bike min en nüşrike bihî şey'en, na'lemühû, ve nestağfırüke limâ la na'lemühû, inneke ente allâm'ül-ğuyûb).

Manası: "Allahım! Bildiğimiz bir şeyi sana ortak koşmaktan sana sığınırım. Bilmediğim şey hususunda senden af dileriz. Sen gizli olanları çok iyi bilensin." demekdir.


MESCİDDEN ÇIKARKEN OKUNMASI SEVAB OLAN DUADIR


1-(Bismillâh ves'selâmü alâ Resûlillâh, Allâhümme innî es'elüke min fadlike, Allâhümme a'sımnî mine'ş-şeytân'irracîm).

Manası: "Allahın adıyla. Rasûlullah'a selam olsun. Allahım! Lutfunu isterim. Beni taşlanmış şeytanın şerrinden koru." demekdir.


NAMAZDAN ÖNCE OKUNMASI SEVAB OLAN DUALARDANDIR


2-Eûzü Besmeleden sonra (Allâhümme İnnî veccehtü vechiye-lillezî fatare’s-Semâvâti ve'l-ardı hanîfen ve mâ ene minel Müşrikîn).

Manası: "Allahım! Ben bütün varlığımla hakka yönelerek gökleri ve yeri yaradan Allaha döndüm. Ben müşriklerden değilim." demekdir.


NAMAZDAN SONRA OKUNMASI SEVAB OLAN DUALAR


3-Eûzü Besmeleden sonra (Allâhümme innî es'elü-ke'l-afve ve'l-âfiyete fi'd-Dinî ve'd-Dünya ve'l-âhire).

Manası: "Allahım! Senden din, dünya ve ahirette af ve afiyet isterim." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

4-(Allâhümme inneke afüvvün tuhıbbü'l-afve fa'fü annâ yâ Kerîm, fa'fü annâ yâ Rahîm bi rahmetike yâ Erha-me'r-Rahımîn).

Manası: "Allahım sen çok affedicisin. Affi seversin. Ey cömert olan Rabbimiz bizi affet. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan rahim mevlamız bizi bağışla." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

5-(Allâhümme sellimnâ ve sellim dînenâ ve lâ teslüb vakt'en-nez'i îmânenâ ve lâ tusallit aleynâ bi zünûbinâ men lâ yehâfüke ve lâ yerhamünâ, ve'r-zuknâ hayrey'id-Dünyâ ve'l-âhıra, bi yedik'el-hayr, inneke alâ külli şey'in kadîr).

Manası: "Allahım bize selamet ver. Dinimizi selametli kıl. Ruhumuzu teslim ederken imanımızı alma. Günahlarımız sebebiyle senden çekinmeyen, bize merhamet etmeyen kimseleri başımıza musallat etme. Bize dünya ve ahiret hayırları ihsan et. Senin her şeye gücün yeter." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

6-(Allâhümme yâ mukallib'el-kulûbi ve'l-ebsâr ve yâ müdebbir'el-leyli ve ve'n-Nehâr sebbit alâ dînike ve tâatike, felâ tekilnâ ilâ enfüsinâ tarfete aynin ebedâ).

Manası : "Ey kalbleri ve gözleri dilediği gibi değiştiren. Ey gece ve gündüzü düzene koyan Rabbimiz! Bizi dinin ve sana itaat hususunda sabit kıl. Bizi asla göz açıp kapayıncaya kadar nefsimizle başbaşa bırakma." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

7-(Allâhümme yâ Hayyü yâ Kayyûm, yâ bedî'a's-semâvâti ve'l-ardı yâ ze'l-Celâli ve'l-İkrâm, es'elüke en tuh-yiye kulûbenâ ve ecsâmenâ ve ervâhenâ ve urûkanâ, bi nûr-i ma'rifetike ve vaslike ve tecellîke, ebeden, dâimen, bakiyen, hâdiyen, yâ Allah, yâ Allah, yâ Allah. Ve sallallâhü alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve Sahbihi ecma'în, ve'l-hamdü lillâhi Rabb'il-Alemîn).

Manası: "Allahım! Ey Hay ve Kayyûm! Ey göklerin ve yerin eşsiz yaradanı! Ey Celal ve ikram sahibi Allahım! Tecellinin, sana kavuşmanın, seni tanımanın nuruyla ebedi ve hidayet üzere kalblerimizi, cisimlerimizi, ruhlarımızı ve damarlarımızı canlı tutmanı isteriz. Ya Allah, ya Allah, ya Allah! Efendimiz Muhammed (S.A.S.)'e ehline ve ashabına topyekun rahmet et. Hamd, âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

8-(Allâhümmec'alnâ min'et-Tevvâbîn, ve'c-alnâ min'el-mutatahhirîn, ve'c-alnâ min ibâdike's-Sâlihîn, ve'calnâ min'ellezîne lâ havfün aleyhim ve lâ hüm yahzenûn).

Manası: "Allahım! Bizi tevbe edenlerden temizlenenlerden, salih kullarından, korku ve üzüntü görmeyeceklerden eyle." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

9-(Allâhümme'hdinâ min ındik, ve efız aleynâ min fadlik, ve esbiğ aleynâ min rahmetik ve enzil aleynâ min berekâtik.)

Manası: "Allahım! Bize katından hidayet ver, üzerimize lütfundan rahmet saç. Üstümüze rahmetini dök. Bereketlerini akıt." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

10-(Allâhümme innâ nes'elüke îmânen yübâşirü kulûbenâ ve îmânen dâimen ve kâmilen, ve kalben hâşi'an ve şâkiren, ve lisânen sâdıkan ve zâkiren, ve dînen kayyimen, Ve ılmen nâfi'an ve rızkan vâsi'an, ve amelen makbûlen, ve ticâreten len tebûr).

Manası: "Allahım! Senden kalblerimizden fışkıran iman, olgun ve devamlı bir iman, korkan ve şükreden bir kalb, doğru söyleyen ve zikreden bir dil, sağlam bir din, faydalı bir ilim, bol rızık, makbul amel ve zarar görmeyen bir ticaret istiyoruz." demekdir,

Eûzü Besmeleden sonra:

11-(Allâhümme ahsin âkıbetenâ fi'l-umûri külliha ve ecirnâ min hızy'id-dünyâ ve azâbi'l-âhira, Allâhümme belliğ rûhahû ve ervâha ehl-i beytihî minnâ tahiyyeten ve selâmâ).

Manası: "Allahım! Bütün işlerimizde akibetimizi güzel eyle. Bizi dünyanın zilletinden, ahiretin azabından muhafaza eyle. Allahım! Hz. Peygamber (S.A.S.)'in ruhuna ve ehl-i beytinin ruhlarına bizim selam ve saygılarımızı ulaştır." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

12-(Allâhümme'r-hamnâ bi terk'il-meâsî ebeden mâ ebkaytenâ. Allâhümme erine'l-hakka hakkan ve'rzuknâ ıttibâ'hû ve erine'l-batıle bâtılen ve'rzüknâ ictinâbehû).

Manası: "Allahım! Bizi yaşattıkça daima günahları terkettirerek bize rahmet eyle. Allahım! Bize hakkı hak olarak göster, ona uymayı nasib eyle. Batılı da batıl olarak göster, ondan kaçınmaya muvaffak kıl." demekdir.

Eûzü Besmeleden sonra:

13-(Allâhümme) Rabbenâ âtinâ fi'd-dünyâ haseneten ve fi'l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe'n-nâr, ve edhılne'l-Cennete maa'l-ebrâr bi rahmetike yâ azîzü yâ ğaffar. (Allâhümme) rabben'ağfirlî ve li vâlideyye ve li'l-mü'minîne ve'1-mü'minâti yevme yekûmü'l-hısâb).

Manası: "Rabbimiz! Bize dünyada da, ahirette de güzellik ver, bizi cehennem azabından koru. Ey çok bağışlayan, aziz olan Rabbimiz! Rahmetinle bizi iyilerle birlikte cennete koy. Rabbim! Beni, anamı, babamı, bütün mümin erkek ve kadınları hesap gününde bağışla." demekdir.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dualar, genel, iii

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Genel Dualar IIIII Yaso Dua, Ayet, Hadis 1 09-21-2016 23:05
Genel Dualar IIII Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 03-05-2008 15:50
Genel Dualar II Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 03-05-2008 15:48
Genel Dualar I Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 03-05-2008 15:47
Resimli Dualar AzRaiL Dua, Ayet, Hadis 1 02-02-2008 23:58


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628