Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dua, Ayet, Hadis

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

"Kur'an-ı Kerim" in Türkçe Meali" SURELER

Dua, Ayet, Hadis


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-07-2010, 22:47   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart "Kur'an-ı Kerim" in Türkçe Meali" SURELER

"Kur'an-ı Kerim" in Türkçe Meali" SURELER 1-FATİHA:

1 - Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

2 - Hamd o âlemlerin Rabbismiliv

3 - O Rahmân ve Rahimsmiliv

4 - Osmiliv din gününün maliki Allah'ın.

5 - Ancak sana ederiz kulluğusmiliv ibadeti ve ancak senden dileriz yardımısmiliv inayeti. (Ya Rab!).

6 - Hidayet eyle bizi doğru yolasmiliv

7 - O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:47   #2
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

2-BAKARA:

1 - (Elifsmiliv Lâmsmiliv Mîm.)

2 - İşte o kitapsmiliv bunda şüphe yoksmiliv müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidayettir.

3 - Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.

4 - Ve onlar ki hem sana indirilene iman ederlersmiliv hem senden önce indirilene. Ahirete de bunlar kesinlikle iman ederler.

5 - Bunlarsmiliv işte Rabblerinden bir hidayet üzerindedirler ve bunlar işte felaha erenlerdir.

6 - Şu muhakkak ki inkâr edenleri uyarsan dasmiliv uyarmasan da onlar için birdir. Onlar inanmazlar.

7 - Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinin üzerinde bir de perde vardır. Ve büyük azab onlaradır.

8 - İnsanlardan öyleleri de vardır kismiliv inanmadıkları haldesmiliv "Allah'a ve ahiret gününe inandık." derler.

9 - Allah'ı ve müminleri aldatmaya çalışırlar. Halbuki sırf kendilerini aldatırlar da farkına varmazlar.

10 - Kalplerinde hastalık vardır. Allah da onların hastalığını arttırmıştır. Yalan söylemelerine karşılık onlara elem verici bir azab vardır.

11 - Hem onlara: "Yeryüzünde fesat çıkarmayın." denildiğinde: "Biz ancak ıslah edicileriz." derler.

12 - İyi bilin kismiliv onlar ortalığı bozanların ta kendileridirsmiliv fakat anlamazlar.

13 - Onlara: "İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilincesmiliv "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. İyi bilin kismiliv asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler.

14 - Onlar iman edenlere rastladıkları zaman: "İnandık" derler. Fakat şeytanlarıyle yalnız kaldıkları zaman: "Bizsmiliv sizinle beraberizsmiliv biz sadece (onlarla) alay ediyoruz." derler.

15 - (Asıl) Allah onlarla alay eder ve taşkınlıkları içinde serserice dolaşmalarına mühlet verir.

16 - İşte onlar o kimselerdir kismiliv hidayet karşılığında sapıklığı satın aldılar dasmiliv ticaretleri kâr etmedismiliv doğru yolu da bulamadılar.

17 - Onların durumusmiliv bir ateş yakanın durumu gibidir. (Ateş) çevresini aydınlatır aydınlatmaz Allah onların (gözlerinin) nurlarını giderdi ve onları karanlıklar içinde bıraktısmiliv artık görmezler.

18 - (Onlar) sağırdırlarsmiliv dilsizdirlersmiliv kördürler. Artık (hakka) dönmezler.

19 - Yahut (onların durumu)smiliv gökten boşanansmiliv içinde karanlıklarsmiliv gök gürlemesi ve şimşek(ler) bulunan bir yağmur(a tutulmuşun hali) gibidir. Yıldırımlardan ölmek korkusuyla parmaklarını kulaklarına tıkarlar. Oysa Allahsmiliv inkârcıları tamamen kuşatmıştır.

20 - O şimşek nerdeyse gözlerini (n nûrunu) kapıverecek. Önlerini aydınlattımı ışığında yürürlersmiliv karanlık üzerlerine çöktümü de dikilip kalırlar. Allah dilemiş olsaydı işitmelerinismiliv görmelerini de alıverirdi. Şüphesiz Allah her şeye kâdirdir.

21 - Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabb'inize kulluk edin ki (Allah'ın) azabından korunasınız.

22 - O (Rabb) ki yeri sizin için bir döşeksmiliv göğü de bir bina yaptı. Gökten su indirdismiliv onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkardı. Öyleyse siz desmiliv bile bilesmiliv Allah'a eşler koşmayın.

23 - Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur'ân)den şüphe içinde isenizsmiliv haydi onun gibi bir sûre getirinsmiliv Allah'tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz.

24 - Yok yapamadıysanızsmiliv ki hiçbir zaman yapamayacaksınızsmiliv o halde yakıtı insanlar ve taşlar olansmiliv inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının.

25 - İnanıp yararlı işler yapanlarasmiliv altlarından ırmaklar akan cennetlerin kendilerine ait olduğunu müjdele! Onlardaki herhangi bir meyveden rızıklandırıldıklarında: "Bu daha önce de rızıklandığımız şeydir" derler ve o rızık birbirinin benzeri olmak üzeresmiliv kendilerine sunulacak. Orada çok temiz zevceler de onların. Hem onlar orada ebedî kalacaklar.

26 - Muhakkak ki Allah bir sivri sineğismiliv hatta daha üstününü misal getirmekten çekinmez. İman edenler bilirler kismiliv o şüphesiz haktırsmiliv Rabb'lerındandır. Ama küfre saplananlar: "Allah böyle bir misal ile ne demek istedi?" derler. Allah onunla birçoklarını şaşırtırsmiliv yine onunla birçoklarını yola getirir. Onunla ancak o fasıkları şaşırtır.

27 - Onlar kismiliv söz verip andlaştıktan sonra Allah'a verdikleri sözü bozarlar. Allah'ın birleştirmesini emrettiği şeyi (iman ve akrabalık bağlarını) keserler ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar. İşte zarara uğrayanlar onlardır.

28 - Allah'ı nasıl inkâr edersiniz kismiliv ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldüreceksmiliv sonra yine dirilteceksmiliv sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz.

29 - O kismiliv yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yarattı . Sonra göğe yöneldismiliv onları yedi gök olarak düzenledi. Osmiliv her şeyi bilir.

30 - Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.

31 - Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğrettismiliv sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.

32 - Dediler ki: "Yücesin sen (ya Rab!). Bizimsmiliv senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen bilensinsmiliv hakîmsin".

33 - (Allah): "Ey Âdemsmiliv bunlara onları isimleriyle haber ver." dedi. Bu emir üzerine Âdem onlara isimleriyle onları haber verincesmiliv (Allah): "Ben sizesmiliv ben göklerin ve yerin gayblarını bilirimsmiliv sizin açıkladığınızı dasmiliv içinizde gizlediğinizi de bilirim" dememiş miydim?" dedi.

34 - Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dediksmiliv hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattısmiliv kibrine yediremedismiliv inkârcılardan oldu.

35 - Dedik ki: "Ey Âdemsmiliv sen ve eşin cennette oturunsmiliv ikiniz de ondan dilediğiniz yerde bol bol yeyinsmiliv fakat şu ağaca yaklaşmayınsmiliv yoksa zalimlerden olursunuz."

36 - Bunun üzerine şeytan onları(n ayağını) oradan kaydırdısmiliv içinde bulundukları (cennet yurdu)ndan çıkardı. Biz de: "Birbirinize düşman olarak ininsmiliv orada belirli bir vakte kadar sizin için bir karar yeri ve bir nasib vardır." dedik.

37 - Derken Âdem Rabb'ından birtakım kelimeler aldısmiliv (onlarla tevbe etti. O da) tevbesini kabul etti. Muhakkak Osmiliv tevbeyi çok kabul edensmiliv çok esirgeyendir.

38 - Onlara dedik ki: "Hepiniz oradan inin. Size benim tarafımdan bir hidayet rehberi geldiğindesmiliv kim o hidayetçimin izinde gidersesmiliv onlar için hiçbir korku yoktursmiliv onlar mahzun da olmayacaklardır.

39 - İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlara gelincesmiliv onlar da cehennem ehlidirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır.

40 - Ey İsrailoğullarısmiliv size verdiğim nimetimi hatırlayınsmiliv bana verdiğiniz sözü tutun kismiliv ben de size verdiğim sözü tutayım ve sadece benden korkun!

41 - Yanınızdakini (Tevrat'ı) tasdik edici olarak indirdiğim (Kur'ân)a iman edinsmiliv O'nusmiliv inkar edenlerin ilki siz olmayınsmiliv benim âyetlerimi birkaç paraya değişmeyin. Ancak benden korkun.

42 - Hakk'ı batıla karıştırıp dasmiliv bile bile hakkı gizlemeyin.

43 - Hem namazı dosdoğru kılınsmiliv zekatı verinsmiliv rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.

44 - İnsanlara iyiliği emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitab (Tevrat)ı okuyorsunuz. Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız?

45 - Bir de sabırlasmiliv namazla yardım isteyin. Şüphesiz busmiliv (Allah'a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.

46 - Onlar kismiliv Rablerine kavuşacaklarını ve gerçekten O'na döneceklerini bilirler.

47 - Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimeti ve vaktiyle sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın.

48 - Ve öyle bir günden korunun kismiliv kimse kimsenin yerine bir şey ödeyemezsmiliv kimseden şefaat da kabul edilmezsmiliv kimseden fidye de alınmaz ve onlara hiçbir yardım da yapılmaz.

49 - (Hem hatırlayın ki bir zaman) sizi Firavun ailesinden de kurtardıksmiliv (onlar) size azabın en kötüsünü reva görüyorsmiliv oğullarınızı boğazlıyorsmiliv kadınlarınızı sağ bırakıyorlardı. Ve bunda size Rabbiniz tarafından büyük bir imtihan vardı.

50 - Hani bir zamanlar sizin için denizi yarıpsmiliv sizi kurtardık da Firavun'un adamlarını suda boğduksmiliv siz de bakıp duruyordunuz.

51 - Hani bir zamanlar Musa'ya kırk gecelik vaad verdik de sonra siz onun arkasından buzağıyı put edindiniz ve o halinizle zalimler idiniz.

52 - Sonra yine de sizi affettiksmiliv artık şükretmeniz gerekiyordu.

53 - Ve hani bir zamanlar Musa'ya o kitabı ve furkanı verdiksmiliv gerekirdi kismiliv doğru yolda gidesiniz.

54 - Hani bir zamanlar Musa kavmine dedi ki; Ey kavmim cidden siz o buzağıyı put edinmekle kendi kendinize zulmettinizsmiliv bari gelin Rabbinize tevbe ile dönün de nefislerinizi öldürün. Böyle yapmanız Bârî Teâlânız katında sizin için hayırlıdırsmiliv böylece tevbenizi kabul buyurdu. Gerçekten de o Tevvab ve Rahîm'dir.

55 - Hani bir zamanlar "Ey Musa biz Allah'ı açıkça görmedikçe senin sözünle asla inanmayacağız." demiştiniz de bunun üzerine sizi yıldırım çarpmıştı ve siz de bakakalmıştınız.

56 - Sonra şükredesiniz diye sizi ölümünüzün ardından yeniden diriltmiştik.

57 - Ve üstünüze o bulutu gölge yaptıksmiliv ve size ihsan ettiğimiz hoş rızıklardan yiyinsmiliv diye üzerinize kudret helvası ve bıldırcın indirdik. Onlarsmiliv bize zulmetmedilersmiliv lakin kendi nefislerine zulmediyorlardı.

58 - Hani bir zamanlar "Şu şehre girin de onun nimetlerinden dilediğiniz şekilde bol bol yiyin ve kapıdan secde ederek girin ve "hıtta" (bizi bağışla!) deyin kismiliv sizesmiliv hatalarınızı mağfiret ediverelimsmiliv iyilik yapanlara nimetlerimizi daha da arttıracağız" dedik.

59 - Bunun üzerine o zulme devam edenler sözü değiştirdilersmiliv onu kendilerine söylenildiğinden başka bir şekle soktular. Biz de kötülük yaptıkları için o zalimlere murdar bir azap indirdik.

60 - Hani bir zamanlar Musasmiliv kavmi için su istemiştismiliv biz de "asanla taşa vur!" demiştiksmiliv bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kısım insan kendi su alacağı yeri bildi. Allah'ın rızkından yiyin ve için de bozgunculuk ve saldırganlık yaparak yeryüzünü fesada vermeyin.

61 - Hani bir zamanlarsmiliv "Ey Musasmiliv biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağızsmiliv yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesindensmiliv kabağındansmiliv sarmısağındansmiliv mercimeğinden ve soğanından çıkarsın." dediniz. O da size "O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın o vakit istediğiniz elbette olacaktır." dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet öyle oldusmiliv çünkü Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet öyle oldusmiliv çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı.

62 - Şüphe yok kismiliv iman edenlersmiliv yahudilersmiliv hıristiyanlar ve sabiîlersmiliv bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardırsmiliv bunlara bir korku yoktursmiliv bunlar mahzun da olacak değillerdir.

63 - Hani bir zamanlar sizden mîsak (sağlam bir söz) almıştıksmiliv Tur'u üstünüze kaldırıp demiştik ki; size verdiğimiz kitaba kuvvetle tutunun ve içindekilerden gafil olmayınsmiliv gerek kismiliv korunursunuz.

64 - Sonra verdiğiniz sözün arkasından yüz çevirdinizsmiliv eğer üzerinizde Allah'ın lütfu ve rahmeti olmasa idi herhalde zarara uğrayanlardan olurdunuz.

65 - İçinizden cumartesi günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz. İşte bundan dolayı onlara "sefil maymunlar olun!" dedik.

66 - Bu ibret dolu cezayı öncekilere ve sonrakilere bir derssmiliv korunacaklara da bir nasihatsmiliv bir öğüt yaptık.

67 - Hani bir zamanlar Musa kavmine demişti ki Allahsmiliv size bir bakara (sığır) boğazlamanızı emrediyor. Onlar da "Sen bizimle eğleniyorsmiliv alay mı ediyorsun?" dediler. Musa da: "Böyle cahillerden biri olmaktan Allah'a sığınırım." dedi.

68 - Onlarsmiliv "Bizim için Rabbine dua etsmiliv her ne ise onu bize açıklasın." dediler. Musasmiliv "Rabbim buyuruyor kismiliv o ne pek yaşlısmiliv ne de pek tazesmiliv ikisi arası dinç bir sığırdırsmiliv haydi emrolunduğunuz işi yapınız." dedi.

69 - Onlarsmiliv "Bizim için Rabbine dua etsmiliv rengi ne ise onu bize açıklasın." dediler. Musasmiliv "Rabbim buyuruyor kismiliv osmiliv bakanlara sürur verensmiliv sapsarı bir sığırdır." dedi.

70 - Onlarsmiliv "Bizim için Rabbine dua etsmiliv o nedir bize iyice açıklasınsmiliv çünkü o bize biraz karışık geldismiliv bununla beraber Allah dilerse onu elbette buluruz." dediler.

71 - Musasmiliv "Rabbim buyuruyor ki osmiliv ne çifte koşulup tarla sürensmiliv ne de ekin sulayansmiliv ne de salma gezen ve hiç alacası olmayan bir sığırdır". Onlar da: "İşte tam şimdi gerçeği ortaya koydun." dediler. Nihayet onu bulup boğazladılar. Az kaldı yapmayacaklardı.

72 - Hani bir zamanlar siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmış ve onu üstünüzden atmıştınızsmiliv halbuki Allahsmiliv saklamış olduğunuzu açığa çıkaracaktı.

73 - İşte bundan dolayısmiliv o sığırın bir parçası ile o ölüye vurunsmiliv dedik. Allah ölüleri işte böyle diriltir ve size âyetlerini gösterirsmiliv belki aklınızı başınıza toplarsınız.

74 - Sonra bunun arkasından yine kalbleriniz katılaştısmiliv şimdi de taş gibismiliv ya da taştan da beter hale geldi. Çünkü taşlardan öylesi var ki; içinden nehirler kaynıyorsmiliv yine öylesi var kismiliv çatlıyor da bağrından sular fışkırıyorsmiliv öylesi de var kismiliv Allah korkusundan yerlerde yuvarlanıyor... Ve sizin neler yaptığınızdan Allah gafil değildir.

75 - Şimdi bunlarınsmiliv size hemen inanacaklarını ümit mi ediyorsunuz? Halbuki bunlardan bir grup vardı kismiliv Allah'ın kelâmını işitirlerdi de sonra ona akılları yattığı halde bile bile onu tahrif ederlerdi.

76 - Üstelik iman edenlere rastladıklarında inandık derlersmiliv birbirleriyle başbaşa kaldıkları zamansmiliv "Rabbinizin huzurunda aleyhinize delil olarak kullansınlar diye mi tutup Allah'ın size açıkladığı gerçekleri onlara da söylüyorsunuz? Hiç aklınız yok mu be?" derlerdi.

77 - Peki bilmezler mi kismiliv onlar neyi sır olarak saklar ve neyi açıkça söylerlerse Allah hepsini bilir.

78 - Bunların bir de ümmî (okuma yazması olmayan) kısmı vardırsmiliv kitabı bilmezlersmiliv ancak birtakım kuruntu yığınınasmiliv boş saplantılara kapılır ve zan içinde dolaşır dururlar.

79 - Artık o kimselerin vay haline kismiliv kendi elleriyle kitap yazarlar da sonra biraz para almak için "Bu Allah katındandır." derler. Artık vay o elleriyle yazdıkları yüzünden onlarasmiliv vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara!..

80 - Bir de dediler ki: "Bize sayılı birkaç günden başka asla ateş azabı dokunmaz". De ki; "Siz Allah'dan bir ahit mi aldınız? Böyle ise Allah sözünden dönmez. Yoksa siz Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"

81 - Evet kim bir günah işlemiş de kendi günahı kendisini her yandan kuşatmış isesmiliv işte öyleleri ateş ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar.

82 - İman edip salih ameller işleyenlersmiliv işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar.

83 - Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınızsmiliv ana-babaya iyiliksmiliv yakınlığı olanlarasmiliv öksüzleresmiliv çaresizlere de iyilik yapacaksınızsmiliv insanlara güzellikle söz söyleyeceksmiliv namazı kılacaksmiliv zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüzsmiliv hâlâ da dönüyorsunuz.

84 - Yine bir zamanlar mîsakınızı almıştık; birbirinizin kanlarını dökmeyeceksinizsmiliv nüfusunuzu diyarınızdan çıkarmıyacaksınız. Sonra siz buna ikrar da verdiniz ve ikrarınıza şahit de oldunuz.

85 - Sonra sizler öyle kimselersiniz kismiliv kendilerinizi öldürüyorsunuz ve sizden olan bir grubu diyarlarından çıkarıyorsunuzsmiliv onlar aleyhinde kötülük ve düşmanlık güdüyor ve bu konuda birleşip birbirinize arka çıkıyorsunuzsmiliv şayet size esir olarak gelirlerse fidyeleşmeye kalkıyorsunuz. Halbuki yurtlarından çıkarılmaları size haram kılınmış idi. Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Şu halde içinizden böyle yapanlarsmiliv netice olarak dünya hayatında perişanlıktan başka ne kazanırlarsmiliv kıyamet gününde de en şiddetli azaba uğratılırlar. Allahsmiliv yaptıklarınızdan gafil değildir.

86 - Bunlar ahiretismiliv dünya hayatına satmış kimselerdir. Onun için bunlardan azap hafifletilmez ve kendilerine bir yerden yardım da gelmez.

87 - Celâlim hakkı için Musa'ya o kitabı verdiksmiliv arkasından birtakım peygamberler de gönderdiksmiliv hele Meryem oğlu İsa'ya apaçık mucizeler verdiksmiliv onu Rûhu'l-Kudüs ile de destekledik. Size nefislerinizin hoşlanmayacağı bir emirle gelen her peygambere kafa mı tutacaksınız? Kibrinize dokunduğu için onların bir kısmına yalan diyeceksmiliv bir kısmını da öldürecek misiniz?

88 - (Yahudilersmiliv peygamberimize karşı alaylı bir ifade ile): "Bizim kalblerimiz kılıflıdır." dediler. Bilakis Allahsmiliv onları kâfirlikleri yüzünden lanetledi. Bundan dolayı çok az imana gelirler.

89 - Yanlarındakini tasdik etmek üzere onlara Allah katından bir kitap gelincesmiliv daha önceleri inanmayanlara karşı onunla yardım isteyip durdukları haldesmiliv o tanıdıkları kendilerine gelincesmiliv bu sefer kendileri onu inkâr ettiler. İşte bundan dolayı Allah'ın laneti kâfirleredir.

90 - Ne kadar çirkindir o uğruna kendilerini sattıkları şey ki; Allah'ın kullarından dilediğine kendi lütuf ve kereminden vahiy indirmesine kafa tutaraksmiliv Allah ne indirdiyse hepsini inkâr ettiler. İşte bu yüzden de gazap üstüne gazaba uğradılar. Can yakıcı azap asıl kâfirler içindir.

91 - Onlarasmiliv "Allah ne indirdiyse ona iman edin." denildiği zamansmiliv onlar "Biz kendimize indirilene iman ederiz." derler ve ondan başkasını inkâr ederler. Oysa yanlarındaki Tevrat'ı tasdik eden gerçek vahiy odur. Onlara de ki; "Peki madem gerçek mümin sizsiniz de ne diye daha önce Allah'ın peygamberlerini öldürüyordunuz?

92 - Celâlim hakkı için Musa size belgelerle gelmişti de onun arkasından tuttunuz o buzağıya taptınız. Siz işte o zâlimlersiniz.

93 - Bir zamanlar sizesmiliv "verdiğimiz kitaba kuvvetle sarılın ve onu dinleyin." diye Tûr'u tepenize kaldırıp mîsakınızı aldık. (O yahudiler): "Duyduksmiliv dinlediksmiliv isyan ettik." dedilersmiliv kâfirlikleri yüzünden o danayı yüreklerinde besleyip büyüttüler. De kismiliv "Eğer siz mümin kimseler isenizsmiliv bu imanınız size ne çirkin şeyler emrediyor!

94 - De ki; Allah yanında ahiret yurdu (cennet) başkalarının değil de yalnızca sizin isesmiliv eğer iddianızda da sadık iseniz haydi hemen ölümü temenni edinizsmiliv ölmeyi cana minnet biliniz.

95 - Fakat elleriyle işledikleri yüzünden onu hiçbir zaman temenni edemiyecekler. Allah o zâlimleri bilir.

96 - Elbette onları insanların hayata en hırslısmiliv en düşkün olanları olarak bulacaksmiliv hatta müşriklerden bile daha düşkün bulacaksın. Onların her biri bin sene ömür sürmeyi arzularsmiliv oysa uzun yaşamak kendisini azaptan kurtarıp uzaklaştıracak değildir. Allahsmiliv onların neler yaptığını görüp duruyor.

97 - Söyle; her kim Cebrail'e düşman ise iyi bilsin kismiliv Kur'ân'ı senin kalbine Allah'ın izniyle kendinden önceki vahiyleri onaylayıcısmiliv müminlere hidayet ve müjde kaynağı olmak üzere o indirdi.

98 - Her kim Allah'asmiliv Allah'ın meleklerinesmiliv peygamberlerinesmiliv Cebrail ile Mîkâil'e düşman olursasmiliv iyi bilsin kismiliv Allah da o kâfirlerin düşmanıdır.

99 - Şanım hakkı için sana çok açık âyetler; parlak mucizeler indirdik. Öyle kismiliv iman sahasından uzaklaşmış fasıklardan başkası onları inkâr etmez.

100 - O fasıklar hem bunları tanımıyacaklarsmiliv hem de ne zaman bir ahd üzerine antlaşma yapsalarsmiliv her defasında mutlaka içlerinden bir güruh çıkıp onu bozacak ve atıverecek öyle mi? Hatta az bir güruh değilsmiliv onların çoğu ahit tanımaz imansızlardır.

101 - Üstelik Allah tarafından onlarasmiliv yanlarındaki kitabı tasdik edici bir peygamber gelincesmiliv daha önce kendilerine kitap verilenlerden bir kısmısmiliv Allah'ın kitabını sırtlarından geriye attılarsmiliv sanki hiçbir şey bilmiyorlarmış gibi yaptılar.

102 - Tuttular da Süleyman mülküne dair şeytanların uydurup izledikleri şeyin ardına düştüler. Halbuki Süleyman inkâr edip kâfir olmadısmiliv lakin o şeytanlar kâfirlik ettiler; insanlara sihir öğretiyorlar ve Bâbil'de Harut ve Marut'asmiliv bu iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Halbuki o ikisi "biz ancak ve ancak sizi denemek için gönderildiksmiliv sakın sihir yapıp da kâfir olmayın!" demeden kimseye birşey öğretmezlerdi. İşte bunlardan karı ile kocanın arasını ayıracak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah'ın izni olmadıkça bununla kimseye zarar verebilecek değillerdi. Kendi kendilerine zarar verecek ve bir fayda sağlamayacak bir şey öğreniyorlardı. Yemin olsun kismiliv onu her kim satın alırsasmiliv onu alanın ahirette bir nasibi olmayacağını da çok iyi biliyorlardı. Hakkiyle bilselerdismiliv uğruna canlarını sattıkları şey ne çirkin bir şeydi.

103 - Şayet onlar iman edip de korunmuş olsalardısmiliv elbette Allah tarafından verilecek mükafat çok hayırlı olacaktı. Keşke bunu bilselerdi.

104 - Ey iman edenler! "râine" demeyinsmiliv "unzurna" deyin ve iyi dinleyinsmiliv kâfirler için elemli bir azap vardır.

105 - Ne Kitap ehlindensmiliv ne de müşriklerden hiçbirismiliv size Rabbinizden bir hayır indirilsin istemez. Allah isesmiliv üstünlüğüsmiliv rahmetiyle dilediğine mahsus kılar ve Allah çok büyük lütuf sahibidir.

106 - Biz bir âyetten her neyi nesheder veya unutturursaksmiliv ondan daha hayırlısını yahut mislini getiririz. Bilmez misin kismiliv Allah her şeye kâdirdir.

107 - Bilmez misin kismiliv hakikaten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındırsmiliv hepsi O'nundur. Size de Allah'dan başka ne bir dostsmiliv ne de bir yardımcı vardır.

108 - Yoksa siz peygamberinizismiliv bundan önce Musa'ya sorulduğu gibismiliv sorguya çekmek mi istiyorsunuz? Halbuki her kim imanı küfürle değiştirirse artık düz yolun ortasında sapıtmış olur.

109 - Ehl-i kitaptan birçoğu arzu etmektedir kismiliv sizi imanınızdan sonra çevirip kâfir etsinler: Hak kendilerine iyice belirdikten sonra bile sırf nefsaniyetlerinden ve kıskançlıktan dolayı bunu yaparlar. Buna rağmen siz şimdi af ilesmiliv hoşgörüyle davranın tâ Allah emrini verinceye kadar. Şüphe yok ki Allah her şeye kâdirdir.

110 - Siz namazı hakkıyle kılmaya bakın ve zekatı verin! Kendi nefsiniz için her ne hayır yaparsanızsmiliv Allah katında onu bulursunuz. Muhakkak kismiliv Allah bütün yaptıklarınızı görmektedir.

111 - Bir de "yahudi ve hıristiyanlardan başkası asla cennete giremeyecek" dediler. Bu onların kendi kuruntularıdır. Sen de onlara de ki; "Eğer doğru isenizsmiliv haydi bakalım getirin delilinizi."

112 - Hayırsmiliv hayır! Kim özü iyilik dolu olarak yüzünü Allah'a tertemiz döndürür ve teslim edersesmiliv işte onun Rabbi katında ecri vardır. Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olacak değiller.

113 - Yahudiler dediler kismiliv "Hıristiyanlar birşey üzerinde değiller"smiliv Hristiyanlar da "Yahudiler bir şey üzerinde değiller" dediler. Oysa hepsi de kitabı okuyorlar. Hiçbir bilgisi olmayanlar da öyle onların dedikleri gibi dediler. İşte bundan dolayı Allahsmiliv ihtilafa düştükleri bu gibi şeylerdesmiliv kıyamet günü aralarında hüküm verecektir.

114 - Allah'ın mescitlerinismiliv içlerinde Allah'ın isminin anılmasından meneden ve onların harap olmalarına çalışan kimselerden daha zâlim kim olabilir! İşte bunlarsmiliv oralara korka korka girmekten başka birşey yapmazlar. Bunlara dünyada perişanlıksmiliv ahirette de büyük bir azap vardır.

115 - Bununla berabersmiliv doğu da Allah'ınsmiliv batı da Allah'ındır. Artık nereye dönerseniz dönünsmiliv orası Allah'a çıkar. Şüphe yok kismiliv Allah(ın rahmeti) geniştirsmiliv Osmiliv her şeyi bilendir.

116 - O zalimlersmiliv "Allah kendisine çocuk edindi." dediler. Hâşâsmiliv O sübhândır. Doğrususmiliv göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Hepsi O'na boyun eğmiştir.

117 - Osmiliv göklerin ve yerin yoktan var edicisidir ve Osmiliv bir işin olmasını murad edincesmiliv ona yalnızca "ol!" dersmiliv o da hemen oluverir.

118 - Bilgiden nasibi olmayanlar da "Allah bizimle konuşsa yasmiliv yahut bize de bir mucize gelse ya!" dediler. Bunlardan öncekiler de tıpkı böylesmiliv bunların dedikleri gibi demişlerdi. Onların kalbleri birbirlerine benzedi. Gerçekten de yakîne ermek (hakikati bilmek) isteyen bir kavim için biz mucizeleri çok açık seçik gösterdik.

119 - Şüphe yok kismiliv Biz seni hak ile rahmetimizin müjdecisi ve azabımızın habercisi olarak gönderdik. Sensmiliv o cehennemliklerden sorumlu değilsin.

120 - Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudilersmiliv ne de hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De kismiliv gerçekten de Allah'ın hidayetismiliv hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı içinsmiliv sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonrasmiliv kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursansmiliv sana Allah'dan ne bir dost bulunursmiliv ne de bir yardımcı.

121 - Kendilerine kitabı verdiğimiz ehliyetli kimseler onusmiliv tilavetinin hakkını vererek okurlar. İşte onlarsmiliv ona iman ederler. Her kim de onu inkâr edersesmiliv işte o inkârcılar hüsran içindedirler.

122 - Ey İsrailoğulları! Sizlere ihsan ettiğim nimetimi ve sizi vaktiyle âlemdeki ümmetlere üstün tuttuğumu hatırlayın!

123 - Ve öyle bir günden sakının kismiliv o gün kimsesmiliv kimsenin yerine bir şey ödeyemezsmiliv kimseden fidye kabul edilmez ve ona şefaat de fayda vermezsmiliv hiçbir taraftan yardım da görmezler.

124 - Şunu da unutmayın kismiliv bir zamanlar İbrahim'i Rabbismiliv birtakım kelimeler ile imtihan ettismiliv osmiliv onları sona erdirincesmiliv Rabbi onasmiliv "Ben seni bütün insanlara imam yapacağım." buyurdu. İbrahimsmiliv "Zürriyetimden de yap!" dedi. Rabbi ona "zâlimler benim ahdime nail olamaz!" buyurdu.

125 - Biz ta o zaman bu Beyt'ismiliv insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail'e şöyle ahid verdik: "Beytimismiliv hem tavaf edenler içinsmiliv hem ibadete kapananlar içinsmiliv hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!"

126 - Ve o vakit İbrahim "Ey Rabbimsmiliv burasını güvenli bir belde kılsmiliv halkından Allah'a ve ahiret gününe iman edenleri çeşitli meyvalarla rızıklandır" diye yalvardı. Allah buyurdu ki: "küfredeni dahi rızıklandırır da hayattan biraz nasip aldırırımsmiliv sonra da onu ateş azabına uğratırım kismiliv orası ne yaman bir duraktır!"

127 - Ve ne vakit ki İbrahimsmiliv Beyt'in temellerini yükseltmeye başladısmiliv İsmail ile birlikte şöyle dua ettiler: Ey Rabbimizsmiliv bizden kabul buyursmiliv hiç şüphesiz işiten sensinsmiliv bilen sensin.

128 - Ey bizim Rabbimizsmiliv hem bizim ikimizi yalnız senin için boyun eğen müslümanlar kılsmiliv hem de soyumuzdan yalnız senin için boyun eğen müslüman bir ümmet meydana getir ve bize ibadetimizin yollarını göstersmiliv tevbemize rahmetle bakıver. Hiç şüphesiz Tevvâb sensinsmiliv Rahîm sensin.

129 - Ey bizim Rabbimizsmiliv bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder kismiliv onlara senin âyetlerini tilavet eylesinsmiliv kendilerine kitabı ve hikmeti öğretsinsmiliv içlerini ve dışlarını tertemiz yapıp onları pâk eylesin. Hiç şüphesiz Azîz sensinsmiliv hikmet sahibi Sensin.

130 - İbrahim'in milletindensmiliv kendine kıyan beyinsizden başka kim yüz çevirir? Biz onu dünyada seçkin birisi yaptıksmiliv hiç şüphesiz osmiliv ahirette de iyilerden biridir.

131 - Rabbi onasmiliv "İslâm ol!" emrini verincesmiliv o "Ben âlemlerin Rabbine teslim oldum." dedi.

132 - Bu dini İbrahimsmiliv kendi oğullarına vasiyyet ettismiliv Yakub da öyle yaptı: "Ey oğullarım! Muhakkak kismiliv bu dini size Allah seçtismiliv başka dinlerden uzak durunsmiliv yalnızca müslüman olarak can verin!" dedi.

133 - Yoksa siz de olaya şahit mi oldunuz; Yakub'a ölüm hali gelip çattığı zamansmiliv oğullarına; "Benden sonra neye ibadet edeceksiniz?" dediği zamansmiliv oğulları; "Senin Allah'ına ve ataların İbrahimsmiliv İsmail ve İshak'ın Allah'ınasmiliv tek olan o Allah'a ibadet edeceğiz. Biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız." dediler.

134 - Onlar bir ümmettismiliv geldi geçti. Onlara kendi kazandıklarısmiliv size de kendi kazandığınız. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilecek değilsiniz.

135 - Bir de: "yahudi veya hıristiyan olunuz kismiliv hidayet bulasınız." dediler. Sen onlara de ki: "Hayır! Hanif olarak hakka tapan İbrahim'in dinine (uyarız) kismiliv o hiçbir zaman müşriklerden olmadı."

136 - Deyiniz kismiliv "Bizsmiliv Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'esmiliv İsmail'esmiliv İshak'asmiliv Yakup'a ve torunlarına ne indirildiysesmiliv Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."

137 - Eğer onlar da sizin iman ettiğiniz gibi iman ederlerse doğru yola girmişsmiliv hidayeti bulmuş olurlar. Yok eğer yüz çevirirlerse onlar sadece ve sadece didişmenin içindedirler. Allah onlara karşı sana yeter. Ve Osmiliv işitendirsmiliv bilendir.

138 - Allah'ın boyasına baksmiliv (vaftiz nolacak?) Kimsmiliv Allah'dan daha güzel boya vurabilir ki? İşte biz O'na ibadet edenleriz.

139 - De ki: "Allah hakkında bizimle didişmeye mi gireceksiniz? Oysa Osmiliv bizim de Rabbimizsmiliv sizin de Rabbinizdir. Bizim amellerimiz bizesmiliv sizin amelleriniz de size. Şu kadar var kismiliv biz O'na ihlas ile sarılıyoruz.

140 - "Yoksa sizsmiliv İbrahim desmiliv İsmail desmiliv İshak dasmiliv Yakup da ve torunları da hep yahudi ve hıristiyan idiler mi demek istiyorsunuz?" De ki: "Siz mi daha iyi bilirsinizsmiliv yoksa Allah mı?" Allah'ın şahitlik ettiği bir hakikatı bile bile inkar edenden daha zâlim kim olabilir? Allahsmiliv yaptıklarınızdan gafil değildir.

141 - Onlar bir ümmet idilersmiliv gelip geçtiler. Onlara kendi kazandıklarısmiliv size de kendi kazandıklarınız. Ve siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz.

142 - İnsanlar içinde bir kısım beyinsizler takımısmiliv "Bunları bulundukları kıbleden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu dasmiliv batı da Allah'ındır. Osmiliv kimi dilerse onu hidayete erdirir."

143 - Ve işte böylesmiliv sizi ortada yürüyen bir ümmet kıldık kismiliv siz bütün insanlar üzerine adalet örneği ve hakkın şahitleri olasınızsmiliv Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun. Daha önce içinde durduğun Kâ'be'yi kıble yapmamız da şunun içindir: Peygamber'in izince gideceklerismiliv iki ökçesi üzerinde geri döneceklerden ayıralım. Bu iş elbette Allah'ın hidayet ettiği kimselerin dışındakilere çok ağır gelecekti. Allah imanınızı kaybedecek değildir. Hiç şüphesiz Allahsmiliv bütün insanlara çok şefkatlidirsmiliv çok merhametlidir.

144 - Doğrususmiliv bizsmiliv yüzünün semaya yöneldiğinismiliv orada şekilden şekile geçereksmiliv aranıp durduğunu görüyorduk. Artık seni hoşnud olacağın bir kıbleye çevireceğiz. Haydi bakalımsmiliv yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir. Siz de ey müminlersmiliv nerede olursanız olunsmiliv yüzünüzü o tarafa doğru çevirin! Kendilerine kitap verilmiş olanlar da kesinlikle bilirler kismiliv Rabblerinden gelen o emir haktır. Ve Allahsmiliv onların yaptıklarından ve yapmakta olduklarından gafil değildir.

145 - Celâlim içinsmiliv sen o kitap verilmiş olanlarasmiliv bütün delilleri de getirsensmiliv yine de senin kıblene tabi olmazlarsmiliv sen de onların kıblesine tabi olmazsın. Zaten onlar da birbirlerinin kıblesine tabi değiller. Celâlim hakkı içinsmiliv sana gelen bunca ilmin arkasından sen tutar da onların arzu ve heveslerine uyacak olursansmiliv o zaman hiç şüphesizsmiliv sen de zâlimlerden olursun.

146 - O kendilerine kitap verdiğimiz ümmetlerin âlimleri onu o peygamberi oğullarını tanır gibi tanırlarsmiliv böyle iken içlerinden bir takımı gerçeği bile bile gizlerler.

147 - O haksmiliv Rabbindendir. Artık şüpheye düşenlerden olma sakın!

148 - Ümmetlerden her birinin bir yönü vardırsmiliv o ona yönelirsmiliv haydinsmiliv hep hayırlara koşunsmiliv yarışın. Her nerede olsanız Allah sizi toplarsmiliv bir araya getirir. Şüphesiz ki Allah her şeye kâdirdir.

149 - Hem her nereden yola çıkarsan (namazda) hemen Mescid-i Haram'a doğru yüzünü çevir. Bu emir şüphesiz haksmiliv Rabbinden olduğu gerçektir. Allah yaptıklarınızdan habersiz de değildir.

150 - Her nereden yola çıkarsan yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevirsmiliv ve her nerede olsanız yüzünüzü ona doğru çevirin ki insanlar için aleyhinizde bir delil olmasın. Ancak içlerinden haksızlık edenler başka. Siz de onlardan korkmayınsmiliv benden korkun. Hem üzerinizdeki nimetimi tamamlayayımsmiliv hem gerek ki doğru yolu bulasınız.

151 - Nitekim içinizden size bir peygamber gönderdik. O size âyetlerimizi okuyorsmiliv sizi temizliyorsmiliv size kitabı ve hikmeti öğretiyor. Size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor.

152 - O halde beni anınsmiliv ben de sizi anayım. Bana şükredin de nankörlük etmeyin.

153 - Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allahsmiliv sabredenlerle beraberdir.

154 - Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Hayırsmiliv onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz.

155 - Çaresiz biz sizi biraz korkusmiliv biraz açlıksmiliv biraz da mallardansmiliv canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!

156 - Onlar başlarına bir musibet geldiği zaman: "Biz Allah'a aidiz ve sonunda O'na döneceğiz." derler.

157 - İşte onlar var yasmiliv Rablerindensmiliv mağfiretler ve rahmet onlaradır. İşte hidayete erenler de onlardır.

158 - Gerçekten Safâ ile Merve Allah'ın alâmetlerindendir. Onun için her kim hac veya umre niyetiyle Kâ'be'yi ziyaret edersesmiliv bunları tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlersesmiliv şüphesiz Allah iyiliğin karşılığını verirsmiliv o her şeyi bilir.

159 - İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayetin kendisi olan âyetleri insanlar için biz kitapta açıkladıktan sonra gizleyenler var ya mutlaka onlara Allah lanet eder. Lanet edebilecek olanlar da lanet ederler.

160 - Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyimsmiliv tevbeleri çokça kabul ederim.

161 - Ama âyetlerimizi inkar etmiş ve kâfir olarak can vermiş olanlara gelincesmiliv işte Allah'ın lanetismiliv meleklerin laneti ve insanların laneti hep onların üzerine olsun.

162 - Onlar ebedi olarak onun altında kalırlar. Ne azabları hafifletilirsmiliv ne de kendilerine göz açtırılır.

163 - Her halde hepinizin ilâhısmiliv bir tek ilâhtır. Ondan başka bir ilâh yoktur. O Rahmân ve Rahîm'dir.

164 - Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışındasmiliv gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişindesmiliv insanlara yarar şeylerle denizde akıp giden gemidesmiliv Allah'ın yukarıdan bir su indirip de onunla yeri ölümünden sonra diriltmesindesmiliv diriltip de üzerinde deprenen hayvanları yaymasındasmiliv rüzgarları değiştirmesindesmiliv gök ile yer arasında emre hazır olan bulutta şüphesiz akıllı olan bir topluluk için elbette Allah'ın birliğine deliller vardır.

165 - İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onlarısmiliv Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenlersmiliv azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı.

166 - O zaman kendilerine uyulan kimselersmiliv azabı görerek kendilerine uyanlardan kaçıp uzaklaşmışlar ve aralarındaki bütün bağlar parça parça kopmuştur.

167 - Onlara uyanlar da şöyle demektedirler: "Ahsmiliv bizim için dünyaya bir dönüş olsaydı da onların bizden uzaklaştıkları gibi biz de onlardan uzaklaşsaydık!" İşte böylece Allah onlara bütün amellerinismiliv üzerlerine yığılmış hasretler (pişmanlık ve üzüntüler) halinde gösterecektir. Onlar bu ateşten çıkacak değillerdir.

168 - Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmaksmiliv temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır.

169 - O size hep çirkin ve murdar işleri emredersmiliv Allah'a karşı bilmediğiniz şeyler söylemenizi ister.

170 - Onlara: "Allah'ın indirdiğine uyun." dendiği vakit de: "Yoksmiliv atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız." dediler. Ya ataları bir şeye akıl erdiremez ve doğruyu seçemez idiyseler de mi onlara uyacaklar?

171 - O kâfirlerin halismiliv sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyerek haykıranın haline benzer; onlar sağırdırlarsmiliv dilsizdirlersmiliv kördürlersmiliv akıl da etmezler.

172 - Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah'a şükredinsmiliv eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız.

173 - Osmiliv size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvansmiliv kansmiliv domuz etismiliv bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsasmiliv başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhametlidir.

174 - Allah'ın indirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip de bununla biraz para alanlar gerçekten karınları dolusu ateşten başka birşey yemezler. Kıyamet günü Allah onlara ne söz söylersmiliv ne de kendilerini temize çıkarır. Onlara sadece acı veren bir azab vardır.

175 - İşte onlarsmiliv hidayeti verip sapıklığısmiliv affedilmeyi bırakıp azabı satın alan kimselerdir. Bunlarsmiliv ateşe karşı ne kadar da sabırlıdırlar!

176 - Şüphesiz ki Allah kitabı hak bir sebeple indirmiştir. Kitap hakkında ihtilafa düşenler isesmiliv şüphesiz haktan uzaksmiliv bir anlaşmazlık içindedirler.

177 - Yüzlerinizi bazan doğusmiliv bazan batı tarafına çevirmeniz erginlik değildir. Fakat eren o kimselerdir kismiliv Allah'asmiliv ahiret gününesmiliv melekleresmiliv kitaba ve bütün peygamberlere iman edipsmiliv yakınlığı olanlarasmiliv öksüzleresmiliv yoksullarasmiliv yolda kalmışasmiliv dilenenlere ve esirleri kurtarmaya seve seve mal verirler. Namazı kılarlarsmiliv zekatı verirler. Bir de andlaştıkları zaman sözlerini yerine getirenlersmiliv hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve harbin şiddetli zamanında sabır ve kararlılık gösterenler var yasmiliv işte doğru olanlar da bunlardırsmiliv korunanlar da bunlardır.

178 - Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hürsmiliv köleye kölesmiliv kadına kadın. Ama her kimsmiliv ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsasmiliv o zaman örfe uymasısmiliv ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Busmiliv Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsasmiliv artık ona acı veren bir azab vardır.

179 - Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir kismiliv korunursunuz.

180 - Birinize ölüm geldiği vakitsmiliv bir hayır (bir mal) bırakacaksasmiliv babasısmiliv anası ve en yakın akrabası için meşru bir surette vasiyet etmeksmiliv Allah'tan korkan kimseler üzerine yerine getirilmesi vacib bir hak olarak size farz kılındı.

181 - Şimdi her kimsmiliv bunu duyduktan sonra onu değiştirirsesmiliv her halde vebalismiliv sırf o değiştirenlerin boynunadır. Şüphe yok ki Allahsmiliv her şeyi işitir ve bilir.

182 - Her kim de vasiyet edeninsmiliv bir hata işlemesinden veya bir günaha girmesinden endişe eder de tarafların arasını düzeltirsesmiliv ona bir vebal yoktur. Şüphesiz kismiliv Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

183 - Ey iman edenler! Oruçsmiliv sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

184 - (Size farz kılınan oruç)smiliv sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan isesmiliv diğer günlerdesmiliv tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsasmiliv hakkında daha hayırlıdır. Bununla berabersmiliv eğer bilirsenizsmiliv oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

185 - O Ramazan ayı kismiliv insanları irşad içinsmiliv hak ile batılı ayıracak olansmiliv hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur'ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hastasmiliv yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızısmiliv size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.

186 - Şayet kullarımsmiliv sana benden sordularsasmiliv gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edincesmiliv duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler kismiliv doğru yola gidebilsinler.

187 - Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanızsmiliv size helâl kılındı. Onlarsmiliv sizin için bir örtüsmiliv siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allahsmiliv nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyinsmiliv için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlarsmiliv Allah'ın sınırlarıdırsmiliv sakın onlara yaklaşmayın. Allahsmiliv âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar.

188 - Bir de aranızda mallarınızı batıl sebeplerle yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günah ile yemek içinsmiliv o malları hakimlere rüşvet olarak vermeyin.

189 - Sana hilâllerden soruyorlar. De ki: Onlar insanlar için desmiliv hac için de vakit ölçüleridir. Bununla beraber iyiliksmiliv evlere arkalarından gelmeniz değildir. Fakat iyiliğe erensmiliv kötülükten korunan kimsedir. Evlere kapılarından gelinsmiliv Allah'tan korkun kismiliv kurtuluşa eresiniz.

190 - Size savaş açanlarla Allah yolunda çarpışın. Fakat haksız saldırıda bulunmayın. Çünkü Allahsmiliv haksız saldırıda bulunanları sevmez.

191 - Onları nerede yakalarsanız öldürün ve sizi çıkardıkları yerden onları çıkarın. O fitnesmiliv öldürmeden daha şiddetlidir. Yalnız Mescid-i Haram yanında onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. Fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsasmiliv hemen onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.

192 - Artık şirkten vazgeçerlersesmiliv şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

193 - Hem bir fitne kalmayıpsmiliv din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla çarpışın . Vazgeçerlersesmiliv düşmanlık ancak zalimlere karşıdır.

194 - Hürmetli ay hürmetli aya ve bütün hürmetler birbirine karşılıktır. O halde kim size saldırdıysasmiliv siz de ona yaptığı saldırının aynıyle saldırın da ileri gitmeye Allah'tan korkun ve bilin ki Allahsmiliv takva sahipleriyle beraberdir.

195 - Allah yolunda mal harcayın da kendinizi ellerinizle tehliaaae bırakmayın ve güzel hareket edin. Çünkü Allah güzellik ve iyilik edenleri sever.

196 - Hac ve umreyi de Allah için tamam yapın. Eğer bunlardan alıkonursanızsmiliv o zaman kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Bununla beraber bu kurbansmiliv kesileceği yere varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olana veya başından bir rahatsızlığı bulunana tıraş için oruç veya sadaka yahut da kurbandan ibaret bir fidye gerekir. Engellemeden kurtulduğunuz zaman da her kim hacca kadar umre ile sevab kazanmak istersesmiliv ona da kolayına gelen bir kurban gerekir. Bunu bulamayana ise üç gün hacdasmiliv yedi de döndüğünüzde ki tam on gün oruç tutması lazım gelir. Bu hükümsmiliv ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah'ın azabı gerçekten çok şiddetlidir.

197 - Hacsmiliv bilinen aylardadır. Her kim o aylarda hacca başlayıp kendisine farz ederse; artık hacda kadına yaklaşmaksmiliv günah işlemek ve kavga etmek yoktur. Siz hayırdan ne işlersenizsmiliv Allah onu bilir. Kendinize azık edinin. Şüphesiz ki azıkların en hayırlısı Allah korkusudur. Ey akıl sahipleri! Benden korkun!

198 - Rabbinizin lütfunu istemenizde size bir günah yoktur. Arafat'tan indiğiniz zaman Meş'ar-i Haram yanında (Müzdelife'de) Allah'ı zikredin. O'nusmiliv size gösterdiği şekilde zikredin. Doğrusu sizsmiliv bundan önce gerçekten sapmışlardandınız.

199 - Sonra insanların akıp geldiği yerden siz de akıp gelin. Allah'tan bağışlanmanızı isteyin. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

200 - Nihayet hac ibadetlerinizi bitirdiğiniz zamansmiliv önceleri babalarınızı andığınız gibismiliv hatta daha kuvvetli bir anışla Allah'ı anın. İnsanlardan kimisi: "Ey Rabbimiz! Bize dünyada ver!" der. Onun için ahirette hiçbir kısmet yoktur.

201 - Yine onlardan: "Ey Rabbimiz! Bize dünyada bir güzellik ve ahirette de bir güzellik ver ve bizi ateş azabından koru!" diyenler vardır.

202 - İşte onlar içinsmiliv kazandıklarından bir nasib vardır. Allahsmiliv hesabı çok çabuk görür.

203 - Bir de sayılı günlerde Allah'ı zikredin (tekbir alın). Bunlardan kim iki gün içinde (Mina'dan) dönmek için acele ederse ona günah yoktur. Kim geri kalırsa ona da günah yoktur. Ama busmiliv takva sahipleri içindir. Allah'tan korkun ve bilin kismiliv siz ancak O'nun huzuruna varıp toplanacaksınız.

204 - İnsanlardan kimi de vardır kismiliv dünya hayatı hakkındaki sözleri senin hoşuna gider ve o kalbindekine Allah'ı şahit tutar. Halbuki Osmiliv İslâm düşmanlarının en yamanıdır.

205 - İş başına geçti mi yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaksmiliv ekini ve nesli helak etmek için koşar. Allah ise bozgunculuğu sevmez.

206 - Ona: "Allah'tan kork!" dendiği zaman da kendisini onuru (gururu) günah işlemeye sevkeder. Cehennem de onun hakkından gelir. O ne kötü bir yataktır!

207 - Yine insanlardan kimi de vardır kismiliv Allah'ın rızasına ermek için kendini feda eder. Allah ise kullarına çok merhametlidir.

208 - Ey iman edenler! Hepiniz barış ve selamete girin de şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o sizin aranızı açan belli bir düşmandır.

209 - Size bunca deliller geldikten sonra yine kayarsanızsmiliv iyi bilin kismiliv Allah çok güçlüdürsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

210 - Onlar sadece gözetiyorlar kismiliv Allahsmiliv buluttan gölgelikler içinde meleklerle birlikte geliversin de iş bitiriliversin. Halbuki bütün işler Allah'a döndürülüp götürülür.

211 - İsrailoğullarına sor: Biz onlara ne kadar açık âyetler vermiştik. Fakat Allah'ın nimetini her kim kendisine geldikten sonra değiştirirsesmiliv şüphe yok kismiliv Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

212 - Dünya hayatısmiliv inkar edenler için bezendi. (Onlar)smiliv iman edenlerle eğleniyorlar. Halbuki takva sahibi olan o müminlersmiliv kıyamet günü onların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.

213 - İnsanlar tek bir ümmetti. Ayrılmaları üzerine Allahsmiliv rahmetinin müjdecileri ve azabının habercileri olmak üzere peygamberler gönderdi ve beraberlerinde hak ile ilgili kitap indirdi kismiliv insanlarınsmiliv aralarında ihtilaf ettikleri şeyler hakkında hakem olsun. Bunda da sırf o kitap verilenlersmiliv kendilerine bunca deliller geldikten sonra tuttularsmiliv aralarındaki hırs ve kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah kendi izniylesmiliv iman edenlerismiliv onların hakkında anlaşmazlığa düştükleri hakkasmiliv ulaştırdı. Allahsmiliv dilediğini doğru yola iletir.

214 - Yoksa sizsmiliv kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklarsmiliv öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar kismiliv hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır.

215 - Ey Muhammed! Sana nereye infak edeceklerini soruyorlar. De ki: Hayır olarak verdiğiniz nafakasmiliv ana babasmiliv yakınlarsmiliv öksüzlersmiliv yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız herhalde Allah onu bilir.

216 - Savaş size farz kılındısmiliv gerçi o size hoş gelmez. Olabilir ki sizsmiliv bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir kismiliv siz bir şeyi seversinizsmiliv oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilirsmiliv siz bilmezsiniz.

217 - Ey Muhammed! Sana haram aydan ve o ayda savaşmaktan soruyorlar. De ki: O ayda savaşmaksmiliv büyük bir günahtır. Bununla beraber Allah yolundan alıkoymaksmiliv O'nu inkar etmeksmiliv insanlarısmiliv Mescid-i Haram'dan menetmek ve halkını oradan çıkarmaksmiliv Allah yanında daha büyük bir günahtır ve fitnesmiliv öldürmekten daha büyük bir vebaldir. Onlarsmiliv güçleri yetersesmiliv sizi dininizden döndürmek için sizinle savaşmaktan hiçbir zaman geri durmazlar. Sizden de her kimsmiliv dininden döner ve kâfir olarak can verirse artık onların bütün amellerismiliv dünyada ve ahirette boşa gitmiştir. İşte onlarsmiliv cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi olarak kalacaklardır.

218 - Şüphesiz ki iman edenleresmiliv Allah yolunda hicret edipsmiliv cihad edenlere gelincesmiliv işte onlarsmiliv Allah'ın rahmetini umarlar. Allahsmiliv çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

219 - Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günahsmiliv bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahlarısmiliv menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allahsmiliv size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.

220 - Dünya ve ahiret hakkında (düşünürsünüz.) Sana bir de yetimlerden soruyorlar. De ki: Onlar hakkında yapacağınız bir ıslahsmiliv işlerine karışmamaktan daha hayırlıdır. Eğer onlara karışırsanızsmiliv onlar sizin kardeşlerinizdir. Allahsmiliv bozguncuyla ıslah ediciyi bilirsmiliv birbirinden ayırd eder. Eğer Allah dileseydismiliv sizi zora koşardı. Şüphesiz ki Allah çok güçlüdürsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

221 - Müşrik kadınlarısmiliv iman etmedikçe nikâhlamayın. Bir müşrik kadınsmiliv sizin hoşunuza gitse bilesmiliv iman etmiş olan bir cariye herhalde ondan daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de mümin kadınları nikâh ettirmeyin. Bir müşriksmiliv sizin hoşunuza gitse bilesmiliv mümin bir köle elbette ondan daha hayırlıdır. Onlar sizi ateşe davet ederlersmiliv Allah isesmiliv kendi izniyle cennete ve mağfirete davet ediyor ve âyetlerini insanlara açıklıyor. Umulur ki onlar hatırda tutupsmiliv öğüt alırlar.

222 - Ey Muhammed! Sana kadınların ay başı halinden de soruyorlar. De ki: O bir eziyettir Onun için ay başı halinde oldukları zaman kadınlardan çekilin ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendikleri zaman ise Allah'ın emrettiği yerden onlara varınsmiliv yaklaşın Şüphesiz ki Allah çok tövbe edenleri de seversmiliv çok temizlenenleri de sever.

223 - Kadınlarınızsmiliv sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah'tan korkun ve bilin ki siz mutlaka O'nun huzuruna varacaksınız. Ey Muhammedsmiliv müminleri müjdele!

224 - Sözünüzde durmanızsmiliv kötülükten sakınmanız ve insanların arasını düzeltmeniz içinsmiliv Allah'ı yeminlerinize hedef veya siper edip durmayın. Allahsmiliv her şeyi işitir ve bilir.

225 - Allahsmiliv sizi yeminlerinizde bilmeyerek ettiğiniz lağıv (herhangi bir kasıt olmadansmiliv kanaate göre yanlış yere yapılan yemin)dan sorumlu tutmaz. Fakat kalbinizin kazandığı yalan yere yapılan yeminden sorumlu tutar. Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok halimdir.

226 - Kadınlarından îlâ edenler (onlara yaklaşmamaya yemin edenler) için dört ay beklemek vardır. Eğer bu yeminlerinden dönerlersesmiliv şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

227 - Yok eğer boşamaya karar vermişlersesmiliv şüphesiz ki Allah söylediklerini işitirsmiliv kurduklarını bilir.

228 - Boşanan kadınlarsmiliv kendi kendilerine üç adet süresi beklerler ve Allah'ın rahimlerinde yarattığını gizlemelerismiliv kendilerine helâl olmaz. Eğer Allah'a ve ahiret gününe inanıyorlarsa gizlemezler. Kocaları dasmiliv barışmak istedikleri takdirde o süre içersinde onları geri almaya daha layıktırlar. O kadınlarınsmiliv üzerlerindeki meşru hak gibismiliv kendilerinin de hakları vardır. Yalnız erkekler içinsmiliv onların üzerinde bir derece vardır. Allah çok güçlüdürsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

229 - Boşamak (talak) iki defadır. Ondan sonrası ya iyilikle tutmak veya güzellikle salmaktır. Onlara verdiklerinizden bir şey almanız da size helâl olmaz. Ancak Allah'ın çizdiği hudutta duramayacaklarından korkmaları başka. Eğer siz de bunlarınsmiliv Allah'ın çizdiği hudutta duramayacaklarından korkarsanızsmiliv kadınınsmiliv ayrılmak için hakkından vazgeçmesinde artık ikisine de günah yoktur. İşte bunlarsmiliv Allah'ın çizdiği hudududur. Sakın bunları aşmayınsmiliv Her kim Allah'ın hududunu aşarsasmiliv işte onlar zalimlerdir.

230 - Eğer kadını bir daha boşarsasmiliv bundan sonra artık başka bir kocaya varıncaya kadar ona helâl olmaz. Eğer ikinci koca da onu boşarsasmiliv Allah'ın hududunu sağlam tutacaklarını ümid ettikleri takdirde öncekilerin birbirlerine dönmelerinde her ikisine de günah yoktur. İşte bunlarsmiliv Allah'ın tayin ettiği hudududur. Bunlarısmiliv bilen bir kavim için açıklıyor.

231 - Kadınları boşadığınız zaman iddetlerini bitirdiklerindesmiliv artık kendilerini ya iyilikle tutun veya güzellikle salın. Yoksa haklarına tecavüz için zararlarına olarak onları tutmayın. Her kim bunu yaparsa nefsine zulmetmiş olur. Sakın Allah'ın âyetlerini alay konusu edinmeyinsmiliv Allah'ın üzerinizdeki nimetinismiliv size kendisiyle öğüt vermek üzere indirdiği kitap ve hikmeti hatırlayıpsmiliv düşünün. Hem Allah'tan korkun ve bilin ki Allah her şeyi bilir.

232 - Kadınları boşadığınız zaman iddetlerini bitirdiklerindesmiliv aralarında meşru bir şekilde rızalaştıkları takdirdesmiliv kendilerini kocalarıyla nikâhlanacaklar diye sıkıştırıpsmiliv engellemeyin. İşte busmiliv içinizden Allah'a ve ahiret gününe iman edenlere verilen bir öğüttür. Busmiliv sizin hakkınızda daha hayırlı ve daha nezihtir. Allah bilirsmiliv siz bilemezsiniz.

233 - Annelersmiliv çocuklarınısmiliv emzirmenin tamamlanmasını isteyenler için tam iki yıl emzirirler. Çocuk kendisine ait olan babaya da emzirenlerin yiyecekleri ve giyecekleri geleneklere uygun olarak bir borçtur. Bununla beraber herkes ancak gücüne göre mükellef olur. Çocuğu sebebiyle bir anne desmiliv çocuğu sebebiyle bir baba da zarara sokulmasın. Varise düşen de yine aynı borçtur. Eğer ana ve baba birbirleriyle istişare edipsmiliv her ikisinin de rızasıyla çocuğu memeden ayırmak isterlerse kendilerine bir günah yoktur. Eğer çocuklarınızı başkalarına emzirtmek isterseniz vereceğinizi güzel güzel verdikten sonra bunda da size bir günah yoktur. Bununla beraber Allah'tan korkun ve bilin kismiliv Allah yaptıklarınızı görür.

234 - İçinizden vefat edip de geride eşler bırakan kimselerin hanımlarısmiliv kendi başlarına dört ay on gün beklerler. İddet (bekleme) sürelerini bitirdikleri zamansmiliv artık kendileri hakkında meşru bir şekilde yapacakları hareketten size bir günah yoktur. Allahsmiliv yaptıklarınızdan haberdardır.

235 - Böyle kadınlara evlenme isteğinizi üstü kapalı biçimde çıtlatmanızda veya gönlünüzde tutmanızda size bir vebal yoktur. Allah biliyor ki siz onları mutlaka anacaksınız. Fakat meşru bir söz söylemekten başka bir şekilde kendileriyle gizlice sözleşmeyin. Farz olan iddet sona erinceye kadar da nikâh akdine azmetmeyin (kesin karar vermeyin). Bilin ki Allah gönlünüzdekini bilir. Öyle ise O'nun azabından sakının. Yine bilin ki Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok yumuşaktır.

236 - Eğer kadınlarısmiliv kendilerine dokunmadan veya onlara bir mehir takdir etmeden boşarsanız (bunda) size bir vebal yoktur. Şu kadar ki onlara (mal verip) faydalandırın. Eli geniş olan hâline göresmiliv eli dar olan da haline göre ve güzellikle faydalandırmalıdır. Busmiliv iyilik yapanlar üzerine bir borçtur.

237 - Eğer onlarısmiliv kendilerine dokunmadan önce boşar ve mehri de kesmiş bulunursanızsmiliv o zaman borçsmiliv o kestiğiniz miktarın yarısıdır. Ancak kadınlar veya nikâh akdini elinde bulunduran kimse bağışlarsa başka. Ey erkekler! sizin bağışlamanız ise takvaya daha yakındır. Aranızdaki fazileti unutmayın şüphesiz ki Allahsmiliv her ne yaparsanız hakkiyle görür.

238 - Namazlara ve orta namaza devam edin ve Allah için boyun eğerek kalkıp namaza durun.

239 - Eğer bir korku hâlindeysenizsmiliv yaya veya binekli olarak giderken kılınsmiliv (korkudan) emin olduğunuz zaman da böyle bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin (namazlarınızı yine her zamanki gibi huşû ile kılın).

240 - İçinizden hanımlarını geride bırakarak vefat edecek olanlarsmiliv eşleri için senesine kadar evlerinden çıkarılmaksızın kendilerine yetecek bir malı vasiyet ederler. Bununla birlikte eğer kendileri çıkarlarsasmiliv kendi haklarında yaptıkları meşru bir hareketten dolayı size bir sorumluluk yoktur. Allah çok güçlüdürsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

241 - Boşanmış kadınlar için de meşru ve geleneğe uygun şekilde bir :-):-):-):-)'(intifa hakkı) vardır ki verilmesismiliv Allah'tan korkanlar üzerine bir borçtur.

242 -İşte akıllarınız ersin diyesmiliv Allah size âyetlerini böylece açıklıyor.

243 - Görmedin mi o kimseleri ki kendileri binlerce kişi iken ölüm korkusuyla yurtlarından çıktılar. Allah da kendilerine "ölün!" dedismiliv sonra da onlara bir hayat verdi. Şüphesiz ki Allahsmiliv insanlara karşı bir lütuf sahibidir. Fakat insanların pek çokları şükretmezler.

244 - O halde Allah yolunda çarpışın ve bilin ki Allahsmiliv her şeyi işitir ve bilir.

245 - Kimdir o adam ki Allah'a güzel bir ödünç versin de Allah da ona birçok katlarını ödesin. Allah darlık da verirsmiliv genişlik de verir. Hepiniz de O'na döndürülüp götürüleceksiniz.

246 - Baksanasmiliv İsrail oğullarının Musa'dan sonra ileri gelenlerine! Hani onlarsmiliv bir peygamberlerine: "Bize bir kumandan gönder de Allah yolunda savaşalım..." dediler. O da: "Size savaş farz kılınırsasmiliv acaba yapmamazlık eder misiniz?" dedi. Onlar: "Bize ne oldu da yurtlarımızdan çıkarıldığımız ve çocuklarımızdan ayrıldığımız halde Allah yolunda savaşmayalım?" dediler. Bunun üzerine savaş kendilerine farz kılınınca da onlardan pek azı hariçsmiliv yüz çevirdiler. Ama Allahsmiliv o zalimleri bilir.

247 - Peygamberleri onlara: "Allahsmiliv size hükümdar olmak üzere Talût'u gönderdi." demişti. Onlar: "Ona bizim üzerimize hükümdar olmak nereden geldi? Oysa hükümdarlığa biz ondan daha lâyıkızsmiliv ona maldan bir genişliksmiliv bir bolluk da verilmemiştir." dediler. Peygamberleri de "Onu sizin başınıza Allah seçmiş ve ona bilgi ve vücut bakımından bir güçsmiliv bir genişlik vermiştir." dedi. Hem Allahsmiliv mülkünü dilediğine verir. Allah'ın rahmeti geniştirsmiliv o her şeyi bilir.

248 -Peygamberlerismiliv onlara şunu da söylemişti: Haberiniz olsunsmiliv Onun hükümdarlığının alâmetismiliv size o tabutun gelmesi olacaktır ki onda Rabbinizden bir sekine (sükûnetsmiliv gönül rahatlığı)smiliv Musa ve Harun ailelerinin bıraktıklarından bir bakiyye (kalıntı) vardır. Onu melekler getirecektir. Eğer iman etmiş kimselerden isenizsmiliv bunda sizin için kesin bir ibretsmiliv bir alâmet vardır.

249 -Talutsmiliv ordu ile hareket edince dedi ki: "Allah sizi mutlaka bir nehirle imtihan edecek. Kim ondan içersesmiliv benden değildir. Kim de onu tatmazsasmiliv işte o bendendir. Ancak eliyle bir avuç alan başka (bu kadarına ruhsat vardır)." Derken içlerinden pek azı hariçsmiliv hepsi de varır varmaz ondan içtiler. Talut ve beraberindeki iman eden kimseler nehri geçtiklerinde. "Bizim bugünsmiliv Calut ile ordusuna karşı duracak gücümüz yok." dediler. Allah'a kavuşacaklarına inanıpsmiliv bilenler ise şu cevabı verdiler: "Nice az topluluklarsmiliv Allah'ın izniyle nice çok topluluklara galip gelmişlerdir. Allahsmiliv sabırlılarla beraberdir."

250 -Calut ve ordusuna karşı savaş meydanına çıktıkları zaman da şöyle dediler: "Ey Rabbimiz! Üzerlerimize sabır döksmiliv ayaklarımızı sabit tut ve kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et!"

251 -Derkensmiliv Allah'ın izniyle onları tamamen bozdular. Davudsmiliv Calut'u öldürdü ve Allahsmiliv kendisine hükümdarlık ve hikmet (peygamberlik) verdi ve ona dilediği şeylerden de öğretti. Eğer Allah'ınsmiliv insanları birbirleriyle savması olmasaydısmiliv yeryüzü mutlaka bozulur giderdi. Fakat Allahsmiliv bütün âlemlere karşı büyük bir lütuf sahibidir.

252 -İşte bunlarsmiliv Allah'ın âyetleridir. Onları sana hakkıyla okuyoruz. Şüphesiz ki sen o gönderilen resullerdensin.

253 - O işaret olunan resuller yok musmiliv biz onların bazısınısmiliv bazısından üstün kıldık. İçlerinden kimi var ki Allahsmiliv kendisiyle konuştusmiliv bazısını da derecelerle daha yükseklere çıkardı. Biz Meryem oğlu İsa'ya da o delilleri verdik ve kendisini Rûhu'l-Kudüs (Cebrail) ile kuvvetlendirdik. Eğer Allah dileseydismiliv bunların arkasındaki ümmetlersmiliv kendilerine o deliller geldikten sonra birbirlerinin kanına girmezlerdi. Fakat ihtilâfa düştülersmiliv kimi iman ettismiliv kimi inkâr etti. Yine Allah dileseydismiliv birbirlerinin kanına girmezlerdi. Fakat Allah dilediğini yapar.

254 - Ey iman edenler! Kendisinde hiçbir alış verişinsmiliv hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin bulunmadığı bir gün gelmeden öncesmiliv size verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcayın. Kâfirlere gelincesmiliv onlar zalimlerdir.

255 - Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır)smiliv bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O'nu ne gaflet basarsmiliv ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? Osmiliv kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar isesmiliv O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O'nun kürsisismiliv bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O'na bir ağırlık vermez. O çok yücedirsmiliv çok büyüktür.

256 -Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluksmiliv sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edipsmiliv Allah'a inanırsasmiliv sağlam bir kulpa yapışmıştır kismiliv o hiçbir zaman kopmaz. Allahsmiliv her şeyi işitir ve bilir.

257 - Allahsmiliv iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin velileri de tağuttursmiliv onları aydınlıktan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî olarak kalırlar.

258 - Allahsmiliv kendisine hükümdarlık verdi diyesmiliv Rabbi hakkında İbrahim'le tartışanı görmedin mi? Hani İbrahimsmiliv ona: "Benim Rabbim odur kismiliv hem diriltirsmiliv hem öldürür." dediği zaman: "Ben de diriltir ve öldürürüm." demişti. İbrahim: "Allah güneşi doğudan getiriyorsmiliv haydi sen onu batıdan getir!" deyince o inkâr eden herif şaşırıp kaldı. Öyle yasmiliv Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.

259 - Yahut o kimse gibisini (görmedin mi) kismiliv bir şehre uğramıştısmiliv altı üstüne gelmişsmiliv ıpıssız yatıyordu. "Bunu bu ölümünden sonra Allahsmiliv nerden diriltecek?" dedi. Bunun üzerine Allah onu yüz sene öldürdüsmiliv sonra dirilttismiliv "Ne kadar kaldın?" diye sordu. O da: "Bir günsmiliv yahut bir günden eksik kaldım." dedi. Allah buyurdu ki: "Hayırsmiliv yüz sene kaldınsmiliv öyle iken bak yiyeceğinesmiliv içeceğine henüz bozulmamışsmiliv hele eşeğine baksmiliv hem bunlarsmiliv seni insanlara karşı kudretimizin bir işareti kılalım diyedir. Hele o kemiklere baksmiliv onları nasıl birbirinin üzerine kaldırıyoruz? Sonra onlara nasıl et giydiriyoruz?" Böylece gerçek ona açıkça belli olunca: "Şimdi biliyorum kismiliv Allah her şeye kadirdir." dedi.

260 - Bir zamanlar İbrahim de: "Ey Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster!" demişti. Allah: "İnanmadın mı ki?" buyurdu. İbrahim: "İnandımsmiliv fakat kalbim iyice yatışsın diye istiyorum." dedi. Allah buyurdu ki: "Öyle ise kuşlardan dördünü tut da onları kendine çevirsmiliv iyice tanıdıktan sonra (kesip) her dağın başına onlardan birer parça dağıtsmiliv sonra da onları çağırsmiliv koşa koşa sana gelecekler ve bil kismiliv Allah gerçekten çok güçlüdürsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir."

261 - Mallarını Allah yolunda harcayanların durumusmiliv bir tanenin durumu gibidir kismiliv yedi başak bitirmiş ve her başakta yüz tane var. Allahsmiliv dilediğine daha da katlar. Allah'ın rahmeti geniştir. Osmiliv her şeyi bilir.

262 - Allah yolunda mallarını infak edensmiliv sonra verdiklerinin arkasından başa kakmayısmiliv gönül incitmeyi uygun görmeyen kimselerin Rableri yanında mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku yoktur ve onlarsmiliv üzülmeyeceklerdir.

263 - Bir tatlı dil ve kusurları bağışlamaksmiliv arkasından eza ve gönül bulantısı gelecek bir sadakadan daha hayırlıdır. Allahsmiliv hiçbir şeye muhtaç değildirsmiliv halimdirsmiliv yumuşak davranır.

264 - Ey iman edenler! Sadakalarınızısmiliv başa kakmaksmiliv gönül kırmakla boşa gidermeyin. O adam gibi kismiliv insanlara gösteriş için malını dağıtır da ne Allah'a inanırsmiliv ne ahiret gününe. Artık onun hâlismiliv bir kayanın hâline benzer kismiliv üzerinde biraz toprak varmışsmiliv derken şiddetli bir sağnak inmiş de onu yalçın bir kaya halinde bırakıvermiş. Öyle kimselersmiliv kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allahsmiliv kâfirler topluluğunu doğru yola iletmez.

265 - Allah'ın rızasını aramaksmiliv kendilerini veya kendilerinden bir kısmını Allah yolunda sabit kılmak için mallarını Allah yolunda harcayanların hâli isesmiliv bir tepedeki güzel bir bahçenin hâline benzer kismiliv ona kuvvetli bir sağnak düşmüş de yemişlerini iki kat vermiştir. Böyle bir bahçeye yağmur düşmese bile mutlaka bir çisenti vardır. Allahsmiliv yaptıklarınızı görür.

266 - Hiç biriniz ister mi kismiliv kendisinin hurmalık ve üzümlüklerden bir bahçesi olsunsmiliv altında ırmaklar aksınsmiliv içinde her türlü ürünü bulunsun dasmiliv kendi üzerine de ihtiyarlık çökmüş ve elleri ermezsmiliv güçleri yetmez küçüksmiliv zayıf çocukları olsun. Derken ona ateşli bir bora isabet ediversin de o bahçe yanıversin. İşte Allahsmiliv âyetlerini size böylece açıklıyor. Umulur kismiliv düşünürsünüz.

267 - Ey iman edenler! İnfakı gerek kazandıklarınızınsmiliv gerek sizin için yerden çıkardıklarımızın temizlerinden yapın. Kendinizin göz yummadan alıcısı olamıyacağınız fenasını vermeye yeltenmeyin. Biliniz kismiliv Allah sadakalarınıza muhtaç değildir ve hamde layık olandır.

268 - Şeytan sizi fakirlikle korkutup çirkin çirkin şeylere teşvik eder. Allah da lütfundan ve bağışlamasından birtakım vaatlerde bulunuyor. Allah'ın lütfu geniştir. O herşeyi bilendir.

269 - Dilediğine hikmet verirsmiliv hikmet verilene ise pek çok hayır verilmiş demektir. Ve bunu ancak üstün akıllılar anlar.

270 - Her ne çeşit nafaka verdinizse veya ne türlü bir adak adadınızsasmiliv Allah onu kesinlikle bilir. Ve zalimlere hiçbir şekilde yardım olunmayacaktır.

271 - Sadakaları açıkça verirseniz osmiliv ne iyi olur; yok eğer onları gizler de fakirlere öyle verirseniz bu sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızın birçoğunun bağışlanmasına sebep olur. Bilin kismiliv Allahsmiliv her ne yaparsanız hepsinden haberdardır.

272 - Onları yola getirmek senin boynuna borç değildirsmiliv ancak Allah dilediğini yola getirir. Yaptığınız her iyilik sırf kendiniz içindir. Siz yalnızca Allah rızasını gözetmenin dışında infak etmezsiniz. İyilik cinsinden ne infak ederseniz o size aynen ödenir. Size hiçbir şekilde haksızlık yapılmaz.

273 - Sadakalarınızısmiliv kendilerini Allah yoluna adamış olan fakirlere veriniz. Onlar yeryüzünde gezip dolaşmaya güç yetiremezler. Utangaç olduklarından dolayısmiliv bilmeyenlersmiliv onları zengin sanırlar. Oysa sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük yapıp kimseden birşey de isteyemezler. Ne türden bir iyilik yaparsanızsmiliv şüphe yok kismiliv Allah onu bilir.

274 - Mallarını gece ve gündüzsmiliv gizlice ve açıkça infak edenler yok musmiliv işte onların Rableri katında ecir ve mükafatları vardır. Ve onlara herhangi bir korku yoktursmiliv onlar hiçbir zaman mahzun da olmazlar.

275 - Riba (faiz) yiyen kimselersmiliv şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlarasmiliv "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allahsmiliv alışverişi helalsmiliv faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kimsmiliv Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirsesmiliv geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

276 - Allah faizi mahvedersmiliv oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

277 - İman edip iyi işler yapansmiliv namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibismiliv onlar mahzun da olmazlar.

278 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakınsmiliv eğer gerçekten müminler iseniz.

279 - Eğer böyle yapmazsanızsmiliv o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe edersenizsmiliv sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsinizsmiliv haksızlığa da uğramazsınız.

280 - Eğer borçlu darlık içindeysesmiliv ona ödeme kolaylığına kadar bir süre tanıyın. Ve bu gibi borçlulara alacağınızı bağışlayıp sadaka etmeniz eğer bilirseniz sizin içinsmiliv daha hayırlıdır.

281 - Öyle bir günden korkunuz kismiliv o gün Allah'a döndürüleceksiniz. Sonra da herkese kazancı tamamıyla ödenecek ve hiç kimse haksızlığa uğramayacaktır.

282 - Ey iman edenler! Belli bir vade ile karşılıklı borç alış verişinde bulunduğunuz vakit onu yazın. Hem aranızda doğruluğuyla tanınmış yazı bilen biri yazsın. Yazı bilen birismiliv Allah'ınsmiliv kendisine öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın da yazsın. Bir de hak kendi üzerinde olan adam söyleyip yazdırsın ve herbiri yazarken Rabbi olan Allah'dan korksun da haktan birşey eksiltmesin. Şayet borçlu bir bunak veya küçük bir çocuk veya söyleyip yazdıramıyacak durumda biri ise velisi doğrusunu söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden hazırda olan iki kişiyi şahit de yapın. Şayet iki tane erkek hazırda yoksasmiliv o zaman doğruluğuna güvendiğiniz şahitlerden bir erkekle iki kadın kismiliv birisi unutuncasmiliv öbürü hatırlatsınsmiliv şahitler de çağırıldıklarında kaçınmasınlar; siz yazanlar da az olmuşsmiliv çok olmuşsmiliv onu vadesine kadar yazmaktan usanmayın. Busmiliv Allah katında adalete daha uygun olduğu gibi; hem şahitlik için daha sağlamsmiliv hem şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Meğer kismiliv aranızda hemen devredeceğiniz bir ticaret olsunsmiliv o zaman bunu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alım satım yaptığınız vakit de yine şahit tutun. Ayrıca ne yazansmiliv ne de şahitlik eden bir zarar görmesin. Eğer onlara zarar verirsenizsmiliv o işte mutlaka size dokunacak bir günah olur. Üstelik Allah'dan korkun. Allah size ayrıntılarıyla öğretiyor ve Allah her şeyi bilir.

283 - Şayet siz sefer üzere olur bir kâtip de bulamazsanızsmiliv o vakit alınmış bir rehin belge yerine geçer. Yok eğer birbirinize güveniyorsanız kendisine güvenilen adam Rabbi olan Allah'dan korksun da üzerindeki emaneti ödesin. Bir de şahitliğinizi inkâr edip gizlemeyinsmiliv onu kim inkâr ederse mutlaka onun kalbi vebal içindedir. Her ne yaparsanız Allah onu bilir.

284 - Göklerde ne varsmiliv yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlarsmiliv dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.

285 - Peygambersmiliv Rabbi'nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah'asmiliv meleklerinesmiliv kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah'ın peygamberleri arasında ayırım yapmayızsmiliv duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimizsmiliv bağışlamanı dilerizsmiliv dönüş ancak sanadır." dediler.

286 - Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisinesmiliv yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimizsmiliv eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimizsmiliv bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimizsmiliv bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizismiliv mağfiret et bizismiliv rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamızsmiliv kâfir kavimlere karşı yardım et bize.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:48   #3
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

4-NİSA:

1 - Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan eşini yaratıp ikisinden bir çok erkekler ve kadınlar üreten Rabbinizden korkun; kendi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'dan ve akrabalık (bağlarını kırmak)tan sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözeticidir.

2 - Öksüzlere mallarını verin ve kötüsünü (onlara vererek) iyisiyle değiştirmeyin. Onların mallarınısmiliv kendi mallarınıza karıştırıp yemeyin. Zira busmiliv büyük bir günahtır.

3 - Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanızsmiliv hoşunuza giden diğer kadınlardan ikismiliv üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanızsmiliv o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.

4 - Kadınlara mehirlerini gönül hoşluğuyla verin. Eğer onlar gönül rızasıyla size bir şey bağışlarlarsa onu afiyetle yiyin.

5 - Allah'ınsmiliv sizi başına diktiği mallarınızı aklı ermezlere vermeyin; o mallarla onları besleyinsmiliv giydirin ve onlara güzel söz söyleyin.

6 - Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürsenizsmiliv mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf edereksmiliv aaa elden yemeyin. Zengin olansmiliv onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan isesmiliv meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zamansmiliv bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter.

7 - Anasmiliv baba ve akrabaların miras olarak bıraktıklarında erkeklerin hissesi vardır. Kadınların da anasmiliv baba ve akrabaların bıraktıklarında hisseleri vardır. Bunlarsmiliv az olsun çok olsunsmiliv farz kılınmış bir hissedir.

8 - Paylaşma sırasında akrabalarsmiliv öksüzlersmiliv yoksullar hazır bulunurlarsasmiliv onlara da bir şey verin ve onlara güzelce sözler söyleyerek gönüllerini alın.

9 - Kendilerismiliv geriye zayıf çocuklar bıraktıkları takdirdesmiliv onların geleceğinden endişe duyacak olanlarsmiliv (yetimler hakkında da aynı) endişeyi duysunlarsmiliv Allah'dan sakınsınlar ve doğru söz söylesinler.

10 - Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenlersmiliv muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar.

11 - Allah size evlatlarınızın miras taksimini şöyle emrediyor: Çocuklarınızdasmiliv erkeğe iki kadın payı kadarsmiliv eğer hepsi kadın olmak üzere ikiden de fazla iselersmiliv bunlara mirasın üçte ikisi ve eğer bir tek kadın ise o zaman ona malın yarısı vardır. Eğer ölensmiliv ana ve baba ile birlikte çocuklar da bırakmışsa ana babanın her birine ölenin terekesinden altıda bir; şâyet ölenin çocuğu yok dasmiliv mirasçı olarak ana ve babası kalmışsasmiliv ananın payı üçte birdir. Eğer ölenin kardeşleri varsa terekenin altıda biri ananındır. Bu paylarsmiliv ölenin borçları ödenipsmiliv vasiyeti de yerine getirildikten sonra hak sahiplerine verilir. Baba ve çocuklardansmiliv hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunusmiliv siz bilmezsiniz. Bütün bunlar Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz Allah alîmdirsmiliv hakîmdir.

12 - Eğer hanımlarınızın çocukları yoksasmiliv bıraktıkları mirasın yarısı sizindir. Şâyet bir çocukları varsa o zaman mirasın dörtte biri sizindir. Bu paylarsmiliv ölenin vasiyeti yerine getirildikten ve varsasmiliv borcu ödendikten sonra verilir. Eğer siz çocuk bırakmadan ölürsenizsmiliv geriye bıraktığınız mirasın dörtte biri hanımlarınızındır. Şâyet çocuklarınız varsa o zaman bıraktığınız mirasın sekizde biri hanımlarınızındır. Bu paylarsmiliv yaptığınız vasiyetler yerine getirilip ve varsa borcunuz ödendikten sonra verilir. Eğer ölen bir erkek veya kadının çocuğu ve babası bulunmadığı halde kelâle olarak (yan koldan) mirasına konuluyor ve kendisinin bir erkek veya kızkardeşi bulunuyorsasmiliv bunlardan herbirinin miras payı terekenin altıda biridir. Eğer mevcut olan kardeşler bundan daha çok iselersmiliv bu takdirde kardeşler mirasın üçte birini zarara uğratılmaksızın aralarında eşit olarak taksim ederler. Bu paylar ölenin vasiyeti yerine getirilip ve varsa borcu ödendikten sonra verilir. Bunlarsmiliv Allah tarafından bir emirdir. Allah her şeyi bilen ve yarattıklarına çok yumuşak davranandır.

13 - İşte bütün bu hükümlersmiliv Allah'ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır. Kim Allah'a ve Peygamberine itâat ederse Allah onu altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onlarsmiliv orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte büyük kurtuluş budur.

14 - Kim de Allah'a ve Peygamberine isyan eder ve Allah'ın koyduğu sınırları aşarsa Allah onu da ebedî kalacağı cehennem ateşine koyar. Onun için alçaltıcı bir azab vardır.

15 - Kadınlarınızdan zina edenlere karşısmiliv içinizden dört şahit getirin. Eğer onlarsmiliv şahitlik yaparlarsasmiliv bu kadınlarısmiliv ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde hapsedin.

16 - Sizlerden zina edenlerin her ikisine de eziyet edin. Eğer onlar tevbe edip kendilerini ıslah ederlerse onlardan vazgeçin. Çünkü Allah tevbeleri kabul eden ve çok merhamet edendir.

17 - Ancak Allah'ın kabul etmesini vaad buyurduğu tevbesmiliv o kimseler içindir kismiliv bilmeyerek günah işleyip hemen tevbe edenlerin tevbesidir. İşte Allah bunların tevbelerini kabul eder. Allah alîmdir hakîmdir. (Her şeyi bilendirsmiliv hikmet sahibidir).

18 - Yoksa günah işleyip de kendisine ölüm gelince: "İşte ben şimdi tevbe ettim." diyen kimselerin tevbesi kabul edilmez. Kâfir olarak ölenlerin de tevbeleri kabul edilmez. İşte bunlara ahirette can yakıcı bir azap hazırlamışızdır.

19 - Ey iman edenler! Kadınlara zorla varis olmanız size helal değildir. Verdiğiniz mehrin bir kısmını kurtaracaksınız diyesmiliv onları sıkıştırmanız da helal değildir. Ancak açık bir hayasızlık yapmış olurlarsa başka. Onlarla iyi geçinin. Eğer kendilerinden hoşlanmadınızsasmiliv olabilir kismiliv siz bir şeyden hoşlanmasanız da Allah onda bir çok hayır takdir etmiş bulunur.

20 - Eğer bir eşi bırakıp da yerine diğer bir eş almak istersenizsmiliv öncekine yüklerle mehir vermiş de bulunsanızsmiliv ondan bir şey geri almayın. O malı bir iftira ve açık bir günah isnadı yaparak geri alır mısınız?

21 - Birbirinizle kaynaşıp başbaşa kalmışken ve onlar sizden kuvvetli bir teminat almışken verdiğinizi nasıl geri alabilirsiniz?

22 - Cahiliye devrinde geçenler müstesnasmiliv babalarınızın nikahladığı kadınlarla evlenmeyiniz. Şüphe yok ki osmiliv pek çirkindismiliv iğrenç idismiliv o ne fena bir âdetti.

23 - Size şunları nikahlamak haram kılındı: Annelerinizsmiliv kızlarınızsmiliv kız kardeşlerinizsmiliv halalarınızsmiliv teyzelerinizsmiliv erkek ve kız kardeşlerinizin kızlarısmiliv sizi emziren süt annelerinizsmiliv süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın annelerismiliv ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şüphesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir.

24 - Bir de harb esiri olarak sahibi bulunduğunuz cariyeler müstesnasmiliv evli kadınlarla evlenmeniz de size haram kılındı. Bütün bunlar Allah'ın üzerinize farz kıldığı hükümlerdir. Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı. O halde onlardan nikah ile faydalanmanıza karşılık mehirlerini kendilerine verin kismiliv bu farzdır. O mehri takdir edip kesinleştirdikten sonra birbirinizi razı etmenizde bir mahzur yoktur. Şüphesiz ki Allah her şeyi çok iyi bilendirsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

25 - Sizden her kim hür mümin kadınları nikah edecek bir zenginliğe gücü yetmiyorsasmiliv ona da ellerinizin altındaki mümin cariyelerinizden efendilerinin rızası ile nikahlamak var. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Siz birbirinizdensiniz. O halde sahiplerinin izni ile ve mehirlerini örfe göre vermek suretiyle cariyelerden iffetli olansmiliv zina etmeyensmiliv dost da edinmeyenlerle evlenin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsasmiliv o vakit hür kadınlar hakkında gerekli bulunan cezanın yarısı kendilerine lazım gelir. Bu hükümlersmiliv içinizden günah işlemekten korkanlaradır. Sabretmeniz isesmiliv sizin için daha hayırlıdır. Allah Gafûrdursmiliv Rahimdir (çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir).

26 - Allahsmiliv sizlere bilmediklerinizi bildirmeksmiliv sizden öncekilerin yollarını size göstermek ve tevbenizi kabul etmek istiyor. Allahsmiliv her şeyi çok iyi bilendirsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

27 - Allah sizin tevbenizi kabul etmek istiyor. Halbuki şehvetlerine uyanlar isesmiliv sizin doğru yoldan büyük bir meyl ile sapmanızı istiyorlar.

28 - Allahsmiliv din hususundaki ağır teklifleri sizden hafifletmek istiyor. Çünkü insan sabır ve tahammül bakımından zayıf yaratılmıştır.

29 - Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz Allahsmiliv size karşı çok merhametlidir.

30 - Kimsmiliv zulüm ve tecavüz yolu ile bu yasakları işlersesmiliv yakında onu cehennem ateşine atacağız. Onu ateşe atmak da Allah'a pek kolaydır.

31 - Eğer sizsmiliv yasaklandığınız büyük günahlardan sakınırsanızsmiliv diğer kusurlarınızı örtersmiliv sizi güzel bir makama koyarız.

32 - Bir de Allah'ın bazınızasmiliv diğerinden fazla verdiği şeyleri temenni etmeyin. Erkeklere hak ettiklerinden bir pay vardır. Kadınlara da kendi kazandıklarından bir pay vardır. İsteklerinizi Allah'ın fazlından ve kereminden isteyin. Gerçekten Allah her şeyi hakkıyla bilendir.

33 - Annesmiliv baba ve akrabaların bıraktıkları her şey için bir mirasçı tayin ettik. Yemin akdiyle mirasçı kıldıklarınızın paylarını da verin. Şüphesiz Allahsmiliv her şeye şahittir.

34 - Erkeklersmiliv kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihadsmiliv imametsmiliv miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlarsmiliv itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verinsmiliv yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedirsmiliv çok büyüktür.

35 - Eğer karı-koca arasının açılmasından endişeye düşerseniz bir hakem erkeğin tarafındansmiliv bir hakem de kadının ailesinden kendilerine gönderin. Bu arabulucu hakemler gerçekten barıştırmak isterlersesmiliv Allah karı-koca arasındaki dargınlık yerine geçim verir. Şüphesiz ki Allah hakkıyla bilendirsmiliv her şeyin aslından haberdardır.

36 - Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Sonra anayasmiliv babayasmiliv akrabayasmiliv yetimleresmiliv yoksullarasmiliv akraba olan komşularasmiliv yakın komşularasmiliv yanında bulunan arkadaşasmiliv yolda kalanlarasmiliv sahip olduğunuz kölelere iyilik edin. Şüphesiz Allahsmiliv kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.

37 - Onlar ki hem kıskanırsmiliv cimrilik ederlersmiliv hem de herkese cimrilik tavsiye ederler ve Allah'ın kendilerine lütfundan verdiği nimeti gizlerler. Biz kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırladık.

38 - Bunlarsmiliv Allah'a ve ahiret gününe iman etmedikleri halde mallarınısmiliv insanlara gösteriş yapmak için harcarlar. Şeytan kimin arkadaşı olursasmiliv o ne kötü arkadaştır!

39 - Bunlarsmiliv Allah'a ve ahiret gününe iman etselerdi ve Allah'ın verdiği rızıktan gösterişsiz harcasalardı kendilerine ne zarar gelirdi? Allah onların söz ve işlerini çok iyi bilendir.

40 - Şüphesiz ki Allahsmiliv hiç kimseye zerre kadar zulüm etmez. Eğer yapılan iyilik zerre kadar da olsasmiliv onun sevabını kat kat artırır. Ve kendi katından büyük bir mükafat verir.

41 - Her ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de onların üzerine bir şahit yaptığımız zaman bakalım kâfirlerin hali ne olacak!..

42 - Allah'ısmiliv inkar edip peygambere isyan edenlersmiliv o kıyamet günü yerle bir olmayı isterler. Allah'tan hiçbir sözü gizleyemezler.

43 - Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olursmiliv veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunupsmiliv su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidirsmiliv çok bağışlayıcıdır.

44 - Kendilerine kitaptan bir nasib verilmiş olanları görmüyor musun? Onlarsmiliv sapıklığı satın alıyorlar ve sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar.

45 - Allah sizin düşmanlarınızı çok iyi bilir. Gerçek bir dost olarak Allah yeter. Ve yardımcı olarak da Allah yeter.

46 - Yahudilerden bir kısmısmiliv (Allah'ın kitabındaki) kelimeleri esas mânâsından kaydırıp; dillerini eğerek ve dine saldıraraksmiliv "Sözünü işittiksmiliv emirlerine isyan ettiksmiliv dinlesmiliv dinlemez olası ve râinâ (bizi gözet)" diyorlar. Halbuki onlarsmiliv "İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize de bak" deselerdi busmiliv kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allahsmiliv küfürleri yüzünden kendilerini lanetlemiştir. Artık onlarsmiliv pek azı müstesnasmiliv iman etmezler.

47 - Ey kendilerine kitap verilenler! Gelin yanınızda bulunan (Tevrat)ı tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba iman edin. Biz birtakım yüzleri silip de enselerine çevirmeden yahut cumartesi halkını (yahudileri) lanetlediğimiz gibi onları lanetlemeden önce iman edin. Yoksa Allah'ın emri mutlaka yerine gelecektir.

48 - Doğrusu Allahsmiliv kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) isesmiliv dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.

49 - Kendi nefislerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Ancak Allahsmiliv dilediğini temize çıkarır. Onlara kıl kadar zulmedilmez.

50 - Bak nasıl da Allah'a yalan uyduruyorlar. Apaçık bir günah olarak bu yeter.

51 - "Şu kendilerine kitaptan (okuma yazmadan) bir nasib verilmiş olanları görmüyor musun! Onlar puta ve şeytana inanıyorlar. Ve Allah'ı tanımayanlarasmiliv "Bunlarsmiliv müminlerden daha doğru yoldadır." diyorlar.

52 - Onlarsmiliv Allah'ın lanet ettiği kimselerdir. Allah kime lanet ederse artık ona asla bir yardımcı bulamazsın.

53 - Yoksa onların mülkten bir payı mı vardır. Eğer öyle olsaydısmiliv insanlara bir çekirdeğin zerresini bile vermezlerdi.

54 - Yoksa onlarsmiliv Allah'ın lütuf ve kereminden insanlara verdiği nimetleri kıskanıyorlar mı? Şüphesiz bizsmiliv İbrahim ailesine de kitap ve hikmeti vermiştik. Hem de onlara büyük bir mülk ve saltanat ihsan ettik.

55 - İşte o yahudilerden bir kısmı ona iman etti. Bir kısmı da ondan yüz çevirdi. O iman etmeyenlere cehennem alevi yeter.

56 - Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diyesmiliv kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünküsmiliv Allah gerçekten çok güçlüdürsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

57 - İman edip salih ameller işliyenleri isesmiliv altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Orada ebedî olarak kalacaklar. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onlarısmiliv koyu gölgeler altında bulunduracağız.

58 - Allah sizesmiliv emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allahsmiliv bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işitensmiliv hakkıyla görendir.

59 - Ey iman edenler! Allah'a itaat edinsmiliv Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanızsmiliv onu Allah ve Resulüne arz edin. Busmiliv daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.

60 - Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu haldesmiliv tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor.

61 - Onlara: "Allah'ın indirdiğine ve Peygambere gelin!" denincesmiliv münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.

62 - Ya nasılsmiliv elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir felaket gelincesmiliv hemen sana geldiler de: "Biz sadece iyilik etmek ve arayı bulmak istedik." diye Allah'a yemin ediyorlar.

63 - Onlarsmiliv Allah'ın kalblerindekini bildiği kimselerdir; Onlara aldırmasmiliv onlara öğüt ver ve onların içlerine tesir edecek güzel söz söyle!

64 - Biz hangi peygamberi gönderdiksesmiliv sırf Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan günahlarının bağışlanmasını dileselerdi ve Resul de onların bağışlanmasını dileseydismiliv elbette Allah'ı affedicismiliv merhametli bulurlardı.

65 - Hayır! Rabbine andolsun ki iş bildikleri gibi değilsmiliv onlar aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp sonra da senin verdiğin hükme karşı içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızınsmiliv tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olamazlar.

66 - Eğer biz onlara: "Kendinizi öldürünsmiliv veya yurtlarınızdan çıkın." diye yazmış olsaydıksmiliv içlerinden pek azı hariçsmiliv bunu yapamazlardı. Fakat kendilerine verilen öğütleri tutsalardısmiliv elbette haklarında hem daha hayırlısmiliv hem de daha sağlam olurdu.

67 - Ve o zaman elbette kendilerine katımızdan büyük mükafat verirdik.

68 - Ve onları elbette doğru yola iletirdik.

69 - Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse işte onlarsmiliv Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerlesmiliv sıddıklarlasmiliv şehidlerlesmiliv iyilerle birliktedir. Bunlar ne güzel arkadaştır!

70 - Bu lütuf Allah'tandır. Bilen olarak Allah yeter.

71 - Ey iman edenler! Düşmana karşı her türlü savunma tedbirinizi alınız. Onlara karşı ya küçük birlikler halinde hareket ediniz veya topyekün seferber olunuz.

72 - Şüphesiz içinizden bir kısmı vardır kismiliv pek ağır davranır. Eğer başınıza bir musibet gelirse: "Allah bana lutfetti de onlarla beraber bulunmadım." der.

73 - Ve eğer Allah'tan size bir lütuf ve zafer erişecek olsasmiliv sizinle kendisi arasında hiç sevgi yokmuş gibismiliv bu sefer de hiç şüphesiz şöyle diyecek: "Ah ne olurdusmiliv onlarla beraber olaydım da büyük murada ereydim."

74 - O halde geçici dünya hayatınısmiliv ebedî ahiret hayatı karşılığında satacak olanlarsmiliv Allah yolunda savaşsınlar. Her kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirsesmiliv her iki durumda da biz ona yarın pek büyük bir mükafat vereceğiz.

75 - Hem size ne oluyor kismiliv Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkarsmiliv tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkeklersmiliv kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?

76 - İman edenlersmiliv Allah yolunda savaşırlar. İnkâr edenler de tağut yolunda savaşırlar. O halde siz şeytanın taraftarlarına karşı savaşın. Çünkü şeytanın hilesi zayıftır.

77 - Kendilerinesmiliv "Ellerinizi savaştan çekinsmiliv namazı kılınsmiliv zekatı verin" denilenleri görmedin mi? Üzerlerine savaş yazılınca hemen içlerinden bir kısmı insanlardansmiliv Allah'tan korkar gibismiliv hatta daha çok korkarlar ve "Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın? Ne olurdu bize azıcık bir müddet daha tanımış olsaydın da biraz daha yaşasaydık?" derler. Onlara de ki: "Dünya zevki ne de olsa azdırsmiliv ahiretsmiliv Allah'a karşı gelmekten sakınan için daha hayırlıdır ve size kıl kadar haksızlık edilmez."

78 - Her nerede olursanız olun ölüm size yetişirsmiliv son derece sağlam kaleler içinde de bulunsanız yine kurtulamazsınız. Onlara bir iyilik erişirse "Busmiliv Allahtandır" derlersmiliv bir kötülüğe uğrarlarsasmiliv "Busmiliv senin yüzündendir." derler. Ey Muhammed! De ki: "Hepsi Allah'tandır." Bu topluma ne oluyor kismiliv hiç söz anlamaya yanaşmıyorlar?

79 - (Ey insanoğlu!) sana gelen her iyilik Allah'tandırsmiliv sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Ey Muhammed! Biz seni bütün insanlara bir elçi olarak gönderdik. Buna şahit olarak da Allah yeter.

80 - Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirsesmiliv biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.

81 - Sana "Peki" derlersmiliv fakat senin yanından çıktıklarındasmiliv içlerinden birtakımısmiliv geceleyin (gündüz) söylemiş olduklarının tersini kurarlar. Allah onların geceleyin tasarladıklarını yazıyor. Sen onlara aldırma. Allah'a güven. Vekil olarak Allah yeter.

82 - Onlar hâlâ Kur'ân'ı gereği gibi düşünüp anlamaya çalışmazlar mı? Eğer o Allah'tan başkası tarafından indirilmiş olsaydı mutlaka onda birçok çelişkiler bulurlardı.

83 - Kendilerine güven veya korku hususunda bir haber geldiğinde onu hemen yayıverirler. Halbuki onu peygambere ve aralarında yetkili kimselere götürselerdismiliv onlardan sonuç çıkarmaya gücü yetenlersmiliv onu anlarlardı. Allah'ın üzerinizdeki lütfu ve rahmeti olmasaydısmiliv pek azınız hariçsmiliv şeytana uyardınız.

84 - (Ey Muhammed) Allah yolunda savaş! Sen ancak kendi yaptığından sorumlusun. Müminleri de savaşa teşvik et. Umulur kismiliv Allah kâfirlerin gücünü kırar. Hiç şüphesiz ki Allah kuvvet ve kudretçe çok daha güçlüsmiliv ve cezası daha çetindir.

85 - Kim güzel bir işte aracılık edersesmiliv ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir şeyde aracılık yaparsasmiliv ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah her şeyi gözetip karşılığını verir.

86 - Siz bir selam ile selamlandığınız zamansmiliv siz de ondan daha güzeliyle karşılık verin veya verilen selamı aynen iade edin. Şüphesiz Allahsmiliv her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.

87 - Kendinden başka ilâh olmayan Allahsmiliv sizi kıyamet gününde mutlaka biraraya toplayacaktır. Bunda asla şüphe yoktur. Allah'tan daha doğru sözlü kim olabilir?

88 - O haldesmiliv siz niçin münafıklar hakkında iki gruba ayrılıyorsunuz? Allah onları kazandıkları günah yüzünden terslerine döndürdüğü halde Allah'ın saptırdığını yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah kimi saptırırsasmiliv sen onun için bir çıkış yolu bulamazsın.

89 - Onlarsmiliv küfür işledikleri gibismiliv sizin de küfür işleyip kendileriyle bir olmanızı arzu ettiler. Onun içinsmiliv onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün; Onlardan ne bir dostsmiliv ne de bir yardımcı edinmeyin.

90 - Ancak o kimselere dokunmayın kismiliv sizinle aralarında anlaşma olan bir kavme sığınmış bulunurlar. Yahut ne sizinlesmiliv ne de kendi kavimleriyle savaşmayı gönüllerine sığdıramayıp tarafsız olarak size gelmişlerdir. Eğer Allah dileseydismiliv onları size musallat kılardısmiliv onlar da sizinle savaşırlardı. Eğer onlar sizden uzak dururlarsmiliv sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlersesmiliv Allahsmiliv sizin için onlar aleyhine bir yol vermemiştir.

91 - Diğer birtakım kimseleri de bulacaksınız ki; hem sizden emin olmaksmiliv hem de kavimlerinden emin olmak isterler. Fitne için her davet olunuşlarında onun içine başaşağı dalarlar. Eğer bunlar sizden çekinmezlersesmiliv kendilerini bulduğunuz yerde yakalayın ve öldürün. İşte bunlar aleyhinde size açık bir ferman verdik.

92 - Hata dışında bir müminsmiliv diğer bir mümini öldüremez. Ve kim bir mümini yanlışlıkla öldürürsesmiliv mümin bir köle azad etmesi ve ölenin ailesine (varislerine) teslim edilecek bir diyet vermesi gerekir. Ancak ölünün ailesinin bağışlaması müstesnadır. Eğer öldürülensmiliv mümin olmakla beraber size düşman bir kavimden isesmiliv o zamansmiliv öldürenin bir köle azad etmesi gerekir. Eğer öldürülen sizinle aralarında antlaşma olan bir kavimden isesmiliv öldüreninsmiliv ölenin ailesine diyet vermesi ve mümin bir köle azad etmesi gerekir. Bunlara gücü yetmeyenin de Allah tarafından tevbesinin kabulü için arka arkaya iki ay oruç tutması gerekir. Allahsmiliv Alimdir (her şeyi bilendir)smiliv Hakimdir (hüküm ve hikmet sahibidir).

93 - Kim bir mümini kasten öldürürsesmiliv cezasısmiliv içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır.

94 - Ey İman edenler! Allah yolunda cihada çıktığınız zamansmiliv mümini kâfirden ayırmak için iyice araştırın. Size selam veren kimseyesmiliv dünya hayatının menfaatini gözetereksmiliv "Sen mümin değilsin" demeyin. Allah katında çok ganimetler var. İslâm'a ilk önce girdiğiniz zaman siz de öyle idiniz. Sonra Allah size lutufta bulundu. Onun için iyice araştırın. Şüphesiz ki Allahsmiliv yaptıklarınızdan haberdardır.

95 - Müminlerden özür sahibi olmaksızın oturanlarla Allah yolunda mallarıylasmiliv canlarıyla cihad edenler eşit olamazlar. Allahsmiliv mallarıylasmiliv canlarıyla cihad edenlerismiliv derece itibariylesmiliv oturanlardan üstün kıldı. Allah onların hepsine de cenneti vaad etmiştir. Bununla beraber Allah mücahitleresmiliv oturanların üzerinde büyük bir ecir vermiştir.

96 - Kendi katından derece derece rütbelersmiliv bir mağfiret ve rahmet vermiştir. Öyle yasmiliv O çok bağışlayıcısmiliv çok merhamet edicidir.

97 - Meleklersmiliv kendilerine zulmeden kişilerin canlarını aldıklarındasmiliv onlarasmiliv "Ne işte idiniz?" derler. Onlar da: "Biz yer yüzünde zayıf kimselerdik." derler. Melekler: "Allah'ın yeryüzü geniş değil miydismiliv siz de orada hicret etseydiniz ya?" derler. İşte bunların varacakları yer cehennemdir. O ne kötü gidiş yeridir.

98 - Ancak gerçekten aciz ve zayıf olansmiliv çaresiz kalan ve hicret etmeye yol bulamayan erkeklersmiliv kadınlar ve çocuklar hariç...

99 - Umulur kismiliv Allah bu kimseleri affeder. Allah çok affedicismiliv çok bağışlayıcıdır.

100 - Her kim Allah yolunda hicret edersesmiliv yeryüzünde gidecek çok yer de bulursmiliv genişlik de bulur. Her kim Allah'a ve Peygamberine hicret etmek maksadıyla evinden çıkar da sonra kendisine ölüm yetişirsesmiliv kuşkusuz onun mükafatı Allah'a düşer. Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

101 - Yeryüzünde sefere çıktığınızda kâfirlerin size bir kötülük yapacağından korkarsanız namazı kısaltmanızda size bir vebal yoktur. Kuşkusuz kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.

102 - Sen onların aralarında bulunup da onlara namaz kıldırdığında içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında diğer bir kısmı arkanızda beklesin. Sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlarsmiliv silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler arzu ederler kismiliv silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. Eğer size yağmur gibi bir eziyet erişir veya hasta olursanız silahlarınızı bırakmanızda bir vebal yoktur. Bununla beraber ihtiyatı elden bırakmayın. Kuşkusuz Allah kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.

103 - O korkulu zamanda namazı kıldınız mı gerek ayaktasmiliv gerek otururken ve gerek yanlarınız üzerinde hep Allah'ı zikredin. Korkudan kurtulduğunuzda namazı tam erkanı ile kılın. Çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde yazılı bir farzdır.

104 - Düşman topluluğunu takip etmede gevşeklik göstermeyin. Eğer siz acı duyuyorsanızsmiliv kuşkusuz onlar da sizin acı duyduğunuz gibi acı çekiyorlar. Oysa siz Allah'tan onların ümit edemeyecekleri şeyleri umuyorsunuz. Kuşkusuz Allah her şeyi bilendirsmiliv hikmet sahibidir.

105 - Biz sana Kitab (Kur'ân)ı hak olarak indirdik kismiliv insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği şekilde hüküm veresin. Sakın hainlerin savunucusu olma!

106 - Allah'tan bağışlanmanı dile. Şüphesizsmiliv Allah bağışlayıcıdırsmiliv esirgeyicidir.

107 - Kendilerine hainlik edenleri savunma. Muhakkak Allah hain günahkârları sevmez.

108 - Bunlarsmiliv insanlardan (hainliklerini) gizlerler desmiliv Allah'tan gizlemezler. Oysa Osmiliv geceleyin istemediği şeyi kurarlarken onların yanı başlarındadır. Allahsmiliv onların yaptıklarını (ilmiyle) kuşatmıştır.

109 - Haydi siz dünya hayatında onları savunuverdiniz (diyelim). Peki kıyamet gününde Allah'ın huzurunda onları kim savunacaktır? Yahut onlara kim vekil olacaktır?

110 - Kim bir kötülük işlersmiliv yahut nefsine zulmedersmiliv sonra da Allah'tan bağışlanmasını dilersesmiliv Allah'ı bağışlayıcı ve esirgeyici bulur.

111 - Kim bir kötülük işlersesmiliv kendi nefsine kötülük etmiş olur. Allah her şeyi hakkıyle bilendirsmiliv hikmet sahibidir.

112 - Kim bir hata veya bir günah işler de sonra onu bir suçsuzun üzerine atarsasmiliv muhakkak iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmiş olur.

113 - Eğer Allah'ın sana lütuf ve merhameti olmasaydısmiliv onlardan bir güruh seni sapıtmaya çalışırdı. Halbuki onlarsmiliv ancak kendi nefislerini saptırırlarsmiliv sana hiçbir zarar veremezler. Allahsmiliv sana Kitab (Kur'an)ı ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğin şeyleri öğretmiştir. Allah'ın sana olan lütfu büyüktür.

114 - Bir sadaka vermeyi yahut iyilik yapmayı veyahut da insanlar arasını düzeltmeyi emreden(ler)inki hariçsmiliv onların aralarındaki gizli gizli konuşmalarının çoğunda hiçbir hayır yoktur. Kim bunları sırf Allah'ın rızasını kazanmak için yaparsasmiliv yakında ona büyük bir mükafat vereceğiz.

115 - Kim kendisine doğru yol besbelli olduktan sonra Peygamber'e karşı çıkarsmiliv müminlerin yolundan başkasına uyup giderse onu döndüğü yolda bırakırız ve cehenneme sokarız. Orası ne kötü bir gidiş yeridir.

116 - Şüphesiz Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında dilediğini bağışlar. Allah'a ortak koşansmiliv muhakkak kismiliv derin bir sapıklığa düşmüştür.

117 - Onlarsmiliv Allah'ı bırakırlar dasmiliv yalnız dişilere taparlar. Böylece ancak inatçı şeytana tapmış olurlar.

118-119 - Allah o şeytana lanet etti. Ve o da: "Elbette senin kullarından belirli bir pay alacağımsmiliv onları mutlaka saptıracağımsmiliv onları boş kuruntulara sokacağımsmiliv ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklarsmiliv onlara emredeceğim de Allah'ın yaratışını değiştirecekler" dedi. Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirsesmiliv şüphesiz osmiliv apaçık bir ziyana uğramış olur.

120 - Şeytan onlara vaad eder ve onları boş umutlarla oyalar. Oysa şeytanın onlara vaadismiliv aldatmadan başka bir şey değildir.

121 - Bunların varacakları yer cehennemdir. Ondan kurtulmak için çare bulamazlar.

122 - İman edip iyi işler yapanları da altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacağızsmiliv orada ebedî olarak kalacaklardır. Busmiliv Allah'ın gerçek vaadidir. Allah'dan daha doğru sözlü kim olabilir?

123 - (İş)smiliv ne sizin kuruntunuzasmiliv ne de kitap ehlinin kuruntusuna göredir. Kötülük yapansmiliv o yüzden cezalandırılır. Osmiliv kendisine Allah'tan başka ne bir dostsmiliv ne de bir yardımcı bulabilir.

124 - Erkek veya kadınsmiliv kim mümin olur da güzel amellerden işlersesmiliv işte onlar cennete girerler. Zerre kadar da haksızlığa uğratılmazlar.

125 - İyilik yaparak kendisini Allah'a teslim eden ve İbrahim'in dinine dosdoğru olarak tâbi olan kimsedensmiliv din bakımından daha iyi kim olabilir? Allahsmiliv İbrahim'i dost edinmişti.

126 - Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ındır. Allahsmiliv her şeyi kuşatıcıdır.

127 - Kadınlar hakkında senden fetva isterler. De ki: Onlar hakkındaki fetvayı size Allah veriyor: Yazılmış hakları olan mirası kendilerine vermediğiniz ve nikahlanmayı istemediğiniz öksüz kızlar ve zavallı çocuklara ve bir de yetimlere adaletle davranmanız hakkında Kitap'ta size okunan âyetler vardır. Sizin her yaptığınız iyiliğismiliv muhakkak Allah bilir.

128 - Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğindensmiliv yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe edersesmiliv aralarında bir sulh yapmalarındasmiliv onlara bir günah yoktur. Sulh hep hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve geçimsizlikten sakınırsanızsmiliv şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

129 - Kadınlarınız arasında her yönden adaletli davranmaya ne kadar uğraşsanız buna güç yetiremezsiniz. Bari birisine tamamen kapılıp da diğerini askıya alınmış gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve haksızlıktan korunursanızsmiliv şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

130 - Eğer karı-koca birbirlerinden ayrılacak olurlarsasmiliv Allahsmiliv onların her birini geniş lutfuyla muhtaç bırakmaz. Allah'ın lutfu geniştirsmiliv hikmeti büyüktür.

131 - Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Sizden önce kendilerine kitap verilenlere ve size Allah'tan korkmanızı emrettik. Eğer inkâr edersenizsmiliv biliniz kismiliv göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Allah hiçbir şeye muhtaç değildirsmiliv hamd ve senâ O'na yakışır.

132- Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Vekil olarak Allah yeter.

133 - Ey insanlar! Eğer Allah dilerse sizi giderir de başkalarını getirir. Ve Allahsmiliv buna kadirdir.

134 - Kim dünya nimetini istersesmiliv bilsin ki dünya ve ahiret nimeti Allah katındadır. Allah her şeyi çok iyi işiten ve çok iyi görendir.

135 - Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendinizsmiliv ana-babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsasmiliv yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsasmiliv fakir de olsasmiliv Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğersmiliv bükerseniz veya çekinirsenizsmiliv şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

136 - Ey iman edenler! Allah'asmiliv Peygamberinesmiliv Peygamberine indirdiği Kitab'asmiliv ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah'ısmiliv meleklerinismiliv kitaplarınısmiliv peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse sapıklığın en koyusuna düşmüş olur.

137 - İman edip sonra inkâr edensmiliv sonra iman edip tekrar inkâr edensmiliv sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacaksmiliv ne de doğru yola eriştirecektir.

138 - Münafıklara da haber ver kismiliv kendileri için çok acı bir azab vardır.

139 - Onlarsmiliv müminleri bırakıp kâfirleri dost ediniyorlar. Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Halbuki bütün izzet ve şeref Allah'a aittir.

140 - Allah size Kitab (Kur'an)da: "Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zamansmiliv başka bir söze geçmedikleri müddetçesmiliv o kâfirlerle oturmayın. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz" diye hüküm indirdi. Muhakkak ki Allahsmiliv münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.

141 - Onlar sizi gözetleyip dururlar. Eğer Allah tarafından size bir zafer nasip olursa: "Biz sizinle beraber değil miydik?" derler. Şayet kâfirlerin zaferden bir payı olursa: (Bu defa da onlara): "Size üstünlük sağlayarak sizi müminlerden korumadık mı?" derler. Allahsmiliv kıyamet gününde aranızda hükmünü verecektir. Allahsmiliv müminlerin aleyhine kâfirlere hiçbir yol vermeyecektir.

142 - Münafıklarsmiliv Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allahsmiliv onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlarsmiliv namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar.

143 - Münafıklarsmiliv küfür ile iman arasında bocalamaktadırlar. Ne bu müminlere bağlanırlarsmiliv ne de şu kâfirlere. Allah kimi doğru yoldan saptırırsasmiliv sen artık ona kurtuluş yolu bulamazsın.

144 - Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinizde Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?

145 - Şüphesiz ki münafıklarsmiliv cehennem ateşinin en aşağı tabakasındadırlar. Onlara bir yardım edici de bulamazsın.

146 - Ancak tevbe edenlersmiliv durumlarını düzeltenlersmiliv Allah'a sarılanlar ve Allah için dinlerine samimi olarak bağlananlar müstesna. İşte bunlar müminlerle beraberdirler. Allahsmiliv müminlere büyük bir mükafat verecektir.

147 - Eğer şükreder ve iman ederseniz Allah size azabı ne yapar? Allahsmiliv şükredenlerin mükafatını veren ve her şeyi bilendir.

148 - Allahsmiliv zulme uğrayanların dışındasmiliv çirkin sözün açıkça söylenmesinden hoşlanmaz. Allah her şeyi hakkıyla işitensmiliv hakkıyla bilendir.

149 - Bir hayrı açıklar yahut gizlersenizsmiliv yahut da bir kötülüğü bağışlarsanızsmiliv biliniz kismiliv Allah da çok bağışlayıcıdırsmiliv her şeye hakkıyla kadirdir.

150 - Onlarsmiliv Allah'ı ve peygamberlerini inkâr ederlersmiliv Allah ile peygamberlerinin arasını ayırmak isterler. "Kimine inanırızsmiliv kimini inkâr ederiz" derler. Bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isterler.

151 - İşte onlar gerçek kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azab hazırlamışızdır.

152 - Allah'a ve peygamberlerine iman edenler ve onlar arasında ayırım yapmayanlara (Allah) pek yakında mükafatlarını verecektir. Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhametlidir.

153 - Kitap ehlismiliv sendensmiliv kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyorlar. Musa'dan bundan daha büyüğünü istemişler ve: "Allah'ı bize açıkça göster" demişlerdi. Haksızlıkları sebebiyle onları yıldırım çarptı. Sonra kendilerine açık deliller geldiği halde buzağıyı (tanrı) edinmişlerdi. Onları bundan dolayı da affettik. Ve Musa'ya açık bir delil (yetki) verdik.

154 - Söz vermeleri için Tur dağını üzerlerine kaldırdık. Onlara: "O kapıdan secde ederek girin" dedik. Yine onlara: "Cumartesi yasağını çiğnemeyin" dedik ve onlardan sağlam bir söz aldık.

155 - Verdikleri sözden dönmelerismiliv Allah'ın âyetlerini inkâr etmelerismiliv haksız yere peygamberlerini öldürmeleri ve "kalblerimiz kılıflıdır" demelerinden dolayı (başlarına türlü belalar verdik). Doğrusu Allahsmiliv inkârları sebebiyle onların kalplerini mühürlemiştir. Pek azı hariç onlar inanmazlar.

156 -(Kalblerinin mühürlenmesinin diğer bir sebebi de İsa'yı) inkâr etmeleri ve Meryem'e büyük bir iftirada bulunmalarıdır.

157 - Bir de "Biz Allah'ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demeleridir. Oysa onu ne öldürdülersmiliv ne de astılar. Fakat öldürdükleri kimsesmiliv onlara İsa gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenlersmiliv ondan yana tam bir kuşku içindedirler. O hususta bir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesinlikle öldürmediler.

158 - Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allahsmiliv aziz (daima üstün)dirsmiliv hikmet sahibidir.

159 - Kitap ehlinden hiçbir kimse yoktur kismiliv ölmeden önce ona (İsa'ya) iman etmiş olmasın. Kıyamet gününde osmiliv onlara şahitlik edecektir.

160-161 - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymalarısmiliv yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

162 - Fakat onlardan ilimde derinleşmiş olanlar ve iman edenlersmiliv sana indirilene ve senden önce indirilenlere iman ederler. Onlarsmiliv namazı kılansmiliv zekatı verensmiliv Allah'a ve ahiret gününe iman edenlerdir. İşte onlara büyük bir mükafat vereceğiz.

163 - Muhakkak bizsmiliv Nuh'a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gibismiliv sana da vahyettik. İbrahim'esmiliv İsmail'esmiliv İshak'asmiliv Yakub'asmiliv torunlarınasmiliv İsa'yasmiliv Eyyûb'asmiliv Yunus'asmiliv Harun'a ve Süleyman'a da vahyettik. Davud'a da Zebur'u verdik.

164 - Daha önce sana anlattığımız peygamberlerlesmiliv anlatmadığımız başka peygamberlere de (vahyettik). Ve Allah Musa ile de konuştu.

165 - Peygamberleri müjdeciler ve azab habercileri olarak gönderdik kismiliv peygamberlerden sonra insanların Allah'a karşı bir bahaneleri olmasın. Allah mutlak üstündürsmiliv yegane hikmet sahibidir.

166 - Fakat Allahsmiliv sana indirdiğini kendi ilmiyle indirmiş olduğuna şahitlik eder. Melekler de buna şahitlik ederler. Allah'ın şahitliği de kafidir.

167 - Şüphesiz inkâr edipsmiliv insanları Allah yolundan alıkoyanlarsmiliv derin bir sapıklığa düşmüşlerdir.

168 - Muhakkak Allahsmiliv inkâr edenleri ve zulmedenleri ne bağışlarsmiliv ne de doğru bir yola eriştirir.

169 - Onları ancak cehennemin yoluna (iletecek ve) onlar orada ebedî olarak kalacaklardır. Bu ise Allah'a çok kolaydır.

170 - Ey insanlarsmiliv Resul sizesmiliv Rabbi'nizden hakkı (gerçeği) getirdi. Kendi yararınıza olarak ona inanın. Eğer inkâr edersenizsmiliv bilin ki göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ındır. Allah bilendirsmiliv hikmet sahibidir.

171 - Ey kitab ehli! Dininizde taşkınlık etmeyin ve Allah hakkında ancak doğru olanı söyleyin! Meryem oğlu İsa Mesihsmiliv sadece Allah'ın elçisismiliv Meryem'e atmış olduğu kelimesi ve O'ndan bir ruhtur. Allah'a ve peygamberlerine inanın (Allah) üçtür demeyin. Kendi yararınız için buna son verin. Muhakkak ki Allah tek bir ilâhtır. Osmiliv çocuk sahibi olmaktan yüce (münezzeh)dir. Göklerdeki ve yerdekilerin hepsi O'nundur. Vekil olarak Allah yeter.

172 - Hiçbir zaman Mesih de Allah'ın bir kulu olmaktan çekinmezsmiliv Allah'a yakın melekler de. Kim O'na kulluk etmekten çekinir ve büyüklük taslarsa bilsin ki Osmiliv onların hepsini huzuruna toplayacaktır.

173 - İnanıp güzel işler yapanlara gelincesmiliv onların mükafatlarını eksiksiz ödeyecek ve lütfundan onlara daha fazlasını da verecektir. Allah'a kulluktan çekinip büyüklük taslayanlara da şiddetli bir şekilde azab edecek ve onlar Allah'dan başka kendilerine ne bir dostsmiliv ne de bir yardımcı bulamayacaklardır.

174 - Ey insanlar! Size Rabbinizden bir delil (Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur indirdik.

175 - Allah'a inanıp O'na sımsıkı sarılanları (Allah)smiliv kendisinden bir rahmet ve lutfa sokacak ve kendisine varan dosdoğru yola iletecektir.

176 - Senden fetva istiyorlar. Deki: "Allah size kelâle (babasız ve çocuksuz kimse) nin mirası hakkında hükmünü açıklıyor: Çocuğu olmayansmiliv fakat kız kardeşi bulunan bir kişi ölürsesmiliv bıraktığı malın yarısı o (kız kardeşi)nundur. Çocuğu olmayan kız kardeş ölürsesmiliv erkek kardeş ona varis olur. Eğer (ölenin) iki kız kardeşi varsasmiliv bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kardeşler erkek ve kız olurlarsasmiliv erkeğin hissesismiliv iki kızın hissesi kadardır. Şaşırmamanız için Allah size (hükümlerini) açıklıyor. Allahsmiliv her şeyi hakkıyla bilendir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:49   #4
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

6-EN'AM:

1 - Hamdsmiliv gökleri ve yeri yaratansmiliv karanlıkları ve aydınlığı var eden Allah'a mahsustur. Böyleyken kâfirler hâlâ Rablerine başkalarını eşit sayıyorlar.

2 - Sizi çamurdan yaratansmiliv sonra size bir ecel takdir eden O'dur. Tayin edilen bir ecel de (kıyamet zamanı) O'nun katındadır. Sonra bir de şüphe ediyorsunuz.

3 - Osmiliv göklerde desmiliv yerde de (tek) Allah'tır. Sizin gizlinizismiliv açığınızı ve ne kazandığınızı bilir.

4 - Onlara Rab'lerinin âyetlerinden hiçbir âyet gelmez kismiliv ondan yüz çevirmesinler.

5 - Haksmiliv kendilerine gelince onu yalanladılar. Alaya aldıkları şeyin haberi yakında kendilerine gelecektir.

6 - Kendilerinden önce nice nesilleri helak ettiğimizi görmediler mi? Yeryüzünde size vermediğimiz imkanları onlara vermiştik. Onlara gökten bol bol yağmur indirmişsmiliv altlarından ırmaklar akıtmıştık. Fakat onları günahlarından dolayı helak ettik. Ve kendilerinden sonra başka bir nesil yarattık.

7 - Eğer sana kağıtta yazılı bir kitap indirmiş olsak da onu elleriyle tutsalardısmiliv yine de o kâfirler: "Muhakkak ki busmiliv apaçık bir sihirdir" derlerdi.

8 - "O'na bir melek indirilmeli değil miydi?" dediler. Eğer bir melek indirseydiksmiliv iş bitirilmiş olurdusmiliv sonra kendilerine hiç göz açtırılmazdı.

9 - Eğer Peygamberismiliv biz bir melek yapsaydıksmiliv yine de onu bir adam şeklinde yapardık ve onları yine düştükleri kuşkuya düşürürdük.

10 - Senden önce de peygamberlerle alay edilmişti. Fakat onlardan alay edenlerismiliv alay ettikleri şey kuşatıverdi.

11 - De ki: "Yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların sonu nasıl olmuşsmiliv görün!".

12 - De ki: "Göklerde ve yerde olanlar kimindir?" "Allah'ındır" de. Osmiliv rahmet etmeyi kendi nefsine yazmıştır. Sizismiliv varlığında asla şüphe olmayan kıyamet gününde toplayacaktır. Ama kendilerini zarara sokanlar inanmazlar.

13 - Gecedesmiliv gündüzde barınan her şey O'nundur. Osmiliv işitendirsmiliv bilendir.

14 - De ki: "Gökleri ve yeri yoktan var edensmiliv besleyensmiliv fakat kendisi beslenmeyen Allah'tan başka dost mu tutayım?" "Ben İslâm olanların ilki olmakla emrolundum" de ve sakın Allah'a ortak koşanlardan olma.

15 - De ki: "Eğer Rabbime isyan edersemsmiliv büyük bir günün azabından korkarım".

16 - O gün kimden azab giderilirsesmiliv kuşkusuz Allah ona rahmet etmiştir. İşte apaçık kurtuluş budur.

17 - Allah sana bir zarar dokundurursasmiliv onu yine kendisinden başka açacak yoktur. Ve eğer sana bir hayır dokundursasmiliv kuşkusuz Osmiliv herşeyi yapabilendir.

18 - Osmiliv kullarının üstünde tam hâkimdir. Osmiliv hüküm ve hikmet sahibidirsmiliv herşeyden haberdardır.

19 - De ki: "Şahitlik yönünden hangi şey daha büyüktür?". De ki: "Allahsmiliv benimle sizin aranızda şahittir ve bana bu Kur'ân vahyolundu kismiliv onunla hem sizismiliv hem de sizden sonra kendisine ulaşan herkesi uyarayım. Allah'la beraber başka ilâhlar olduğuna siz gerçekten şahitlik eder misiniz?" De ki: "Ben buna şahitlik etmem". "Osmiliv ancak ve ancak bir tek ilâhtır ve gerçekten bensmiliv sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım"de.

20 - Kendilerine Kitap verdiğimiz kimselersmiliv Peygamber'ismiliv kendi oğullarını bildikleri gibismiliv bilirler. Kendilerine yazık edenler var ya! İşte onlar iman etmezler.

21 - Allah'a iftira ederek yalan uydurandan veya âyetlerini yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Hiç şüphe yok ki zalimler kurtuluşa eremezler.

22 - O gün hepsini mahşere toplayacağız. Sonra Allah'a ortak koşanlara: " Hani nerede o Allah'a ortak saydığınız ortaklarınız?" diyeceğiz.

23 - Sonrasmiliv (Onlar): "Rabbimizsmiliv Allah'a yemin ederiz kismiliv biz müşriklerden değildik" demekten başka bir özür bulamayacaklar.

24 - Baksmiliv vicdanlarına karşı nasıl yalan söylediler! O uydurdukları putlar da kendilerinden kaybolup gitti.

25 - İçlerinden seni dinleyenler de vardırsmiliv fakat bizsmiliv onu anlamalarına engel olmak için kalblerinin üstüne örtülersmiliv kulaklarının içine de ağırlık koyduk. Onlarsmiliv bütün delilleri görseler bile yine ona inanmazlar. Hatta sana geldiklerinde seninle tartışırlar. Ve o kâfirler: "Busmiliv öncekilerin masallarından başka bir şey değildir" derler.

26 - Onlarsmiliv insanları Kur'ân'a iman etmekten menederlersmiliv hem de kendileri ondan uzak dururlar. Böylece yalnız kendilerini mahvediyorlar ama farkında değiller.

27 - Onlarınsmiliv ateşin üzerinde durduruldukları zaman: "Ne olurdu dünyaya döndürülseydiksmiliv Rabb'imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık" dediklerini bir görsen!

28 - Hayırsmiliv daha önce gizleyip durdukları karşılarına çıktı da ondansmiliv yoksa geri çevrilselerdi yine menedildikleri şeyi yapmaya dönerlerdi. Çünkü onlar yalancıdırlar.

29 - Dediler ki:" Dünya hayatımızdan başka bir hayat yoktursmiliv biz diriltilecek değiliz".

30 - Rablerinin huzurunda durduruldukları zaman onları bir görsen! Rableri onlara şöyle der: "Busmiliv bir gerçek değil midir?". Onlar da: "Rabbimize yemin ederiz ki gerçektir" derler. Rableri de onlara: "Öyleyse inkârınız sebebiyle azabı tadın!" der.

31 - Allah'ın huzuruna çıkmayı yalanlayanlarsmiliv gerçekten hüsrana uğramışlardır. Kıyamet günü ansızın gelince onlarsmiliv günahlarını sırtlarına yüklenmiş olarak şöyle derler: "Dünyada yaptığımız kusurlardan dolayı yazıklar olsun bize!" Bakın yüklendikleri günah ne kötüdür!

32 - Dünya hayatısmiliv eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu isesmiliv Allah'tan korkanlar için daha hayırlıdır. Aklınızı kullanmaz mısınız?

33 - Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Onlar aslında seni yalanlamıyorlarsmiliv fakatsmiliv o zalimler Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar.

34 - Senden önce de peygamberler yalanlanmıştı. Kendilerine yardımımız gelinceye kadar yalanlanmaya ve eziyet olunmaya sabrettiler. Allah'ın sözlerini değiştirecek hiçbir kimse yoktur. Şüphesiz ki sanasmiliv peygamberlerin haberlerinden bir kısmı gelmiştir.

35 - Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldiysesmiliv haydi gücün yetiyorsa yerin içine (inebileceğin) bir deliksmiliv ya da göğe (çıkabileceğin) bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! Allah dileseydismiliv elbette onları hidayet üzerinde toplardı. O halde cahillerden olma!

36 - Daveti ancak dinleyenler kabul ederler. Ölülere gelincesmiliv Allah onları diriltirsmiliv sonra O'na döndürülürler.

37 - Dediler ki: "Ona Rabbinden bir mucize indirilmeli değil miydi?" De ki: "Şüphesiz ki Allahsmiliv bir mucize indirmeye kâdirdirsmiliv fakat çokları bilmezler".

38 - Yeryüzünde yürüyen hiçbir hayvan ve iki kanadıyla uçan hiçbir kuş yoktur kismiliv sizin gibi birer ümmet olmasınlar. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmamışızdırsmiliv sonra hepsi Rablerinin huzurunda toplanırlar.

39 - Âyetlerimizi yalanlayanlarsmiliv karanlıklar içinde kalmış sağır ve dilsizlerdir. Allah dilediği kimseyi şaşırtırsmiliv dilediği kimseyi de doğru yola koyar.

40 - De ki: "Kendinizi hiç düşündünüz müsmiliv Allah'ın azabı size gelse veya kıyamet vakti gelsesmiliv Allah'tan başkasına mı yalvarırsınız? Eğer sözünde doğru kimselerseniz cevap verin".

41 - Hayırsmiliv yalnız o Allah'a yalvarırsınız. O da dilerse kaldırılmasını istediğiniz belayı kaldırır ve o zaman ortak koştuğunuz şeyleri unutursunuz.

42 - Şüphesiz ki senden önceki ümmetlere de peygamberler gönderdik. Bize yalvarsınlar diye onları darlık ve sıkıntı ile yakalayıp cezalandırdık.

43 - Hiç olmazsa kendilerine baskınımız geldiği zaman olsunsmiliv yalvarmalı değiller miydi? Fakat kalbleri katılaştı ve şeytan yaptıklarını kendilerine güzel gösterdi.

44 - Kendilerine hatırlatılanları unuttuklarındasmiliv onlara her şeyin kapısını açtık. Nihayet kendilerine verilen o nimetlerle sevinip zevke dalınca onları azabımızla ansızın yakalayıverdik. Hemen ümitsizliğe kapılıp şaşkına döndüler.

45 - Böylece zulmeden kavmin kökü kesildi. Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun.

46 - De ki: "Söyleyin bakalımsmiliv eğer Allah kulaklarınızı ve gözlerinizi alır da kalblerinize mühür vurursasmiliv Allah'tan başka onları size getirecek tanrı kimdir?". Dikkat etsmiliv âyetlerimizi nasıl türlü türlü açıklıyoruzsmiliv sonra da onlar yüz çeviriyorlar?

47 - De ki: "Söyler misiniz bana! Size Allah'ın azabı ansızın veya açıkça gelirsesmiliv zalim toplumdan başkası mı helak olur?"

48 - Biz peygamberlerismiliv ancak rahmetimizin müjdecileri ve azabımızın habercileri olmak üzere göndeririz. Artık kim iman edip durumunu düzeltirsesmiliv onlara hiç korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.

49 - Âyetlerimizi yalanlayanlara gelincesmiliv yapmakta oldukları fenalıklar yüzünden onlara azap dokunacaktır.

50 - De ki: "Size Allah'ın hazineleri benim yanımdadırsmiliv demiyorum. Gaybı da bilmiyorum. Ve sizesmiliv ben bir meleğim de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum." De ki: "Kör ile gören bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?"

51 - Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları Kur'an'la uyar. Onlar için Allah'tan başka ne bir dostsmiliv ne de bir şefaatçi vardır. Gerekir ki Allah'tan korkarlar.

52 - Sırf Allah'ın rızasını dileyerek sabah akşam Rab'lerine dua edenleri huzurundan kovma. Onların hesabından sen sorumlu değilsinsmiliv onlar da senin hesabından sorumlu değiller. Onları yanından kovduğun takdirde zalimlerden olursun.

53 - Biz onlardan kimini kimi ilesmiliv "Allah aramızdan bunlara mı lutfunu layık gördü" desinler diyesmiliv işte böyle imtihan ettik. Allahsmiliv şükredenleri daha iyi bilen değil midir?

54 - Âyetlerimize inananlar sana geldikleri zaman onlara şöyle söyle: Selam olsun size! Rabbiniz rahmeti kendi üzerine yazdı. Sizden her kim bilmeyerek bir kötülük işleyip de sonra arkasından tevbe edersmiliv kendini düzeltirsesmiliv muhakkak ki Osmiliv bağışlayansmiliv esirgeyendir".

55 - Suçluların tuttuğu yol açığa çıksın diyesmiliv âyetleri işte böyle genişçe açıklıyoruz.

56 - De ki: "Şüphesiz ki banasmiliv Allah'tan başka yalvardıklarınıza ibadet etmem yasaklandı". De ki: "Sizin çarpık isteklerinize uymayacağımsmiliv (eğer uyarsam) o zaman sapıtmış olursmiliv doğru yolda gidenlerden olmamış olurum".

57 - De ki: "Ben Rabbimden apaçık bir delile dayanmaktayımsmiliv siz ise onu yalanladınız. O çabuk gelmesini istediğiniz azab benim elimde değildirsmiliv hüküm ancak Allah'a aittirsmiliv gerçeği O anlatır ve Osmiliv hakkı bâtıldan ayırdedenlerin en hayırlısıdır".

58 - De ki: "Sizin çabuk gelmesini istediğiniz azab benim elimde olsaydısmiliv benimle sizin aranızdaki durum herhalde sonuçlanmış olurdu. Allahsmiliv zulmedenleri en iyi bilendir".

59 - Gaybın anahtarları O'nun katındadırsmiliv onları O'ndan başkası bilmezsmiliv karada ve denizde olanları O bilir ve bir yaprak düşmez kismiliv onu O bilmesin; ne toprağın karanlıklarında bir tanesmiliv ne de kuru ve yaş hiçbir şey yoktur kismiliv o herşeyi açıklayan Kitap'ta bulunmasın.

60 - Sizi geceleyin ölü gibi uyutansmiliv gündüzün ne yaptıklarınızı bilensmiliv sonra ölüm ânı gelinceye kadar gündüzleri sizi uyandırıp kaldıran O'dur. Sonunda da dönüşünüz ancak O'nadır. Sonra bütün yaptıklarınızı size O haber verecektir.

61 - Osmiliv kulları üzerinde hükümranlığı sürdürür ve size koruyucular gönderirsmiliv sonunda sizden birinize ölüm geldiği vakit elçilerimizsmiliv hiç eksiklik yapmadansmiliv onun canını alırlar.

62 - Sonra da gerçek Mevlâlarına döndürülürler. Dikkatli olunsmiliv hüküm ancak O'nundur ve Osmiliv hesap görenlerin en süratlisidir.

63 - De ki: "Bizi bu tehlikeden kurtarırsa elbette şükredenlerden olacağız" diye gizli ve aşikâr O'na yalvarıp dururkensmiliv karanın ve denizin karanlıklarından sizi kim kurtarır?

64 - De ki: "Allahsmiliv sizi ondan ve bütün sıkıntılardan kurtarırsmiliv sonra da siz yine ortak koşarsınız".

65 - De ki: "O'nun üstünüzden ve ayaklarınızın altından azab göndermeyesmiliv yahut sizi fırkalara ayırıp kiminizin kiminize hıncını tattırmaya gücü yeter". Baksmiliv âyetlerimizi nasıl inceden inceye açıklıyoruz kismiliv onlar iyice anlasınlar.

66 - Kavmin o (Kur'ân'ı) yalan saydısmiliv halbuki o gerçektir . De ki: " Ben sizin vekiliniz değilim".

67 - Her haberin kararlaştırılmış bir zamanı vardırsmiliv siz de onu yakında bileceksiniz.

68 - Âyetlerimiz hakkında münasebetsizliğe dalanları gördüğün zaman hemen onlardan uzaklaş kismiliv ondan başka söze dalsınlar. Eğer şeytan bunu sana unutturursa hatırladıktan sonra hemen kalksmiliv o zalimler topluluğuyla oturma.

69 - Allah'tan korkanlara o zalimlerin hesabından bir sorumluluk yoktur. Fakat bu bir hatırlatmadır. Gerekir ki sakınırlar.

70 - Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak! Ve hiçbir kimsenin kazandığı şey yüzünden kendisini helake atmamasınısmiliv kendisi için Allah'tan başka hiç bir dost ve hiçbir şefaatçi bulunmadığını Kur'ân ile hatırlat. Osmiliv azaptan kurtulmak için bütün varını feda etsesmiliv kendisinden alınmaz. Onlar kazandıkları şey yüzünden helake uğratılmışlardır. Onlar içinsmiliv inkâr ettiklerinden dolayı kaynar bir içecek ve can yakıcı bir azab vardır.

71 - De ki: "Biz Allah'ı bırakıp da bize fayda veya zarar vermeyen şeylere mi yalvaralım? Allah bizi doğru yola kavuşturduktan sonra ardımıza mı dönelim? Arkadaşlarısmiliv bize gelsmiliv diye doğru yola çağırdıkları halde yeryüzünde şaşkın şaşkın dolaşıpsmiliv şeytanların ayartarak uçuruma çektikleri ahmak gibi mi olalım?". De ki: "Allah'ın gösterdiği yolsmiliv yegane doğru yoldur. Bizesmiliv bütün âlemlerin Rabb'ine teslim olmamız emrolundu".

72 - Bize: "Namazı dosdoğru kılınsmiliv Allah'a karşı gelmekten sakının" (diye emredildi)smiliv toplanacağınız yer O'nun huzurudur.

73 - Gökleri ve yerismiliv yerli yerince yaratan O'dur. Bir şeye "ol" dediği gün hemen oluverir. O'nun sözü haktır. "Sûr"a üfürüldüğü gün de mülk ancak O'nundur. Osmiliv gizliyi ve açığı bilendir. Osmiliv hikmet sahibismiliv her şeyden haberdardır.

74 - İbrahimsmiliv babası Âzer'e demişti ki: "sen putları tanrı mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum".

75 - Böylece biz İbrahim'e göklerin ve yerin melekûtunu (muhteşem varlıklarını) gösteriyorduk kismiliv kesin inananlardan olsun.

76 - Üzerine gece bastırıncasmiliv bir yıldız gördü:"Rabb'im budur" dedi. Yıldız batınca da:" Ben batanları sevmem" dedi.

77 - Ay'ı doğarken gördü: "Rabb'im budur" dedi. O da batınca: "Yemin ederim kismiliv Rabbim bana doğru yolu göstermeseydismiliv elbette sapıklığa düşen topluluktan olurdum" dedi.

78 - Güneş'i doğarken görünce: "Rabb'im budursmiliv bu hepsinden büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım".

79 - "Ben yüzümü tamamensmiliv gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah'a ortak koşanlardan değilim".

80 - Kavmi onunla tartışmaya başladı. O da onlara dedi ki: "Beni doğru yola eriştirdiği halde Allah hakkında benimle mücadele mi ediyorsunuz? O'na ortak koştuklarınızdan hiç korkmuyorumsmiliv ancak Rabbimin dilediği şey hariç. Rabbim ilmiyle her şeyi kuşatmıştır. Hiç düşünmez misiniz?"

81 - "Hakkında hiçbir delil indirmediği haldesmiliv siz Allah'a ortak koşmaktan korkmuyorsunuz dasmiliv ben sizin ortak koştuklarınızdan nasıl korkarım?" Eğer bilirseniz söyleyinsmiliv bu iki topluluktan hangisi güven içinde olmaya daha layıktır?

82 - İman edenler ve imanlarını zulüm ile karıştırmayanlar... İşte güven onlarındır ve doğru yolu bulanlar da onlardır.

83 - İşte bunlarsmiliv kavmine karşı İbrahim'e verdiğimiz delillerimizdir. Dilediğimizi derecelerle yükseltiriz. Muhakkak Rabbin hikmet sahibidirsmiliv bilendir.

84 - Biz ona İshak'ı ve Yakub'u da hediye ettik: Hepsine de doğru yolu gösterdik. Nitekim daha önce Nuh'a ve onun soyundan Davud'asmiliv Süleyman'asmiliv Eyyub'asmiliv Yusuf'asmiliv Musa'ya ve Harun'a da yol göstermiştik. Biz güzel davrananlara böyle karşılık veririz.

85 - Zekeriyyasmiliv Yahyasmiliv İsa ve İlyas'a da (hidayet ettik). Hepsi de salih kullarımızdandı.

86 - İsmailsmiliv Elyesasmiliv Yunus ve Lut'u da (hidayete erdirdik). Hepsini âlemlere üstün kıldık.

87 - Babalarındansmiliv çocuklarından ve kardeşlerinden bazılarını da (üstün kıldık). Onları seçtik ve doğru yola ilettik.

88 - İşte busmiliv Allah'ın doğru yoludur. Kullarından dilediğini o doğru yola iletir. Eğer onlar Allah'a ortak koşsalardısmiliv yaptıkları bütün amelleri boşa giderdi.

89 - İşte onlarsmiliv kendilerine kitapsmiliv hüküm (hikmet ve hükümranlık) ve peygamberlik verdiğimiz kimselerdir. Bunlarsmiliv ona inanmayacak olurlarsasmiliv yerlerinesmiliv onu tanımamazlık etmiyecek bir toplum getiririz.

90 - Bunlarsmiliv Allah'ın hidayet ettiği kimselerdir. Sen de onların hidayetine uy. De ki:"Ben ona karşılık sizden bir ücret istemiyorum. Osmiliv sadece bütün âlemlere bir öğüttür.

91 - Onlar: "Allah insanlara hiçbir şey göndermemiştir" demeklesmiliv Allah'ı gereği gibi tanıyamadılar. De ki: Musa'nın insanlara aydınlık ve hidayet olmak üzere getirdiğismiliv sizin parça parça kâğıtlara çevirdiğinizsmiliv bir kısmını belli ettiğinizsmiliv birçoğunu gizlediğiniz; sizinle babalarınızınsmiliv sayesinde bilmediğiniz birçok şeyleri öğrendiğiniz Kitab'ı kim gönderdi? (Onlara karşı sen) "Allah" de. Sonra onları bıraksmiliv boş laflara dalarak oyalansınlar.

92 - Bu Kitap (Kur'ân)smiliv kendinden önceki kitapları tasdik edensmiliv şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab'a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar.

93 - Allah'a karşı yalan uyduransmiliv yahut kendisine hiçbir şey vahyolunmadığı halde: "bana vahyedildi" diyen ve: "Allah'ın indirdiği gibi bir kitap da ben indireceğim" diye iddiada bulunandan daha zalim kim olabilir? O zalimlerin halini ölüm şiddeti içindeyken bir görsen! Melekler onlara ellerini uzatırlar ve:" Ruhunuzu teslim edin. Bugünsmiliv Allah'a karşı haksız şeyler söylediğinizden ve O'nun âyetlerine karşı böbürlenmenizden dolayı alçaltıcı bir azapla cezalandıralacaksınız" derler.

94 - Bugünsmiliv sizi ilk defa yarattığımız zamanki gibi yapayalnız huzurumuza geldinizsmiliv size verdiğimiz herşeyi arkanızda bıraktınız. Allah'ın size göre ortağı olduklarını iddia ederek yardımlarınasmiliv şefaatlarına güvendiğiniz ortakları yanınızda görmüyoruz. Aranızdaki bütün bağlar artık kesilmişsmiliv güvendiklerinizin hepsi kaybolup gitmiştir.

95 - Şüphesiz ki taneleri ve çekirdekleri yaran Allah'tır. Osmiliv ölüden diriyi çıkarırsmiliv diriden de ölüyü çıkaran O'dur. İşte Allah budur. O halde nasıl yüz çevirirsiniz?

96 - Karanlığı yarıp tanyerini ağartan O'dur. Geceyismiliv dinlenmek için; Güneş'ismiliv Ay'ı (vakitlerinizi) hesaplamak için yaratmıştır. İşte busmiliv her şeye galip gelen ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

97 - Kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye yıldızları sizin için yaratan O'dur. Şüphesiz bizsmiliv bilen bir toplum için âyetleri geniş bir şekilde açıkladık.

98 - Sizi bir tek candan yaratan O'dur. Sonra sizin için bir karar yerismiliv bir de emanet yeri vardır. Biz âyetlerimizismiliv anlayan bir toplum için apaçık beyan ettik.

99 - Gökten suyu indiren O'dur. Onunla her çeşit bitkiyi çıkardıksmiliv o bitkiden bir yeşillik çıkardıksmiliv ondan da birbiri üzerine binmiş taneler; hurmanın tomurcuğundan sarkan salkımlarsmiliv üzüm bağlarısmiliv zeytin ve nar (bahçeleri) çıkarıyoruz. (Bunların) kimi birbirine benzersmiliv kimi benzemez. Bunlar meyvelendikleri zaman meyvelerinin olgunlaşmasına bakın! Bunlarda inanan bir toplum için ibretler vardır.

100 - Onlarsmiliv Allah'a cinlerden de ortak koştular. Halbuki onları yaratan O'dur. Bilgileri olmadan O'na oğullarsmiliv kızlar uydurdular. O'nun şânı onların uydurdukları sıfatlardan münezzeh ve yücedir.

101 - Gökleri ve yeri yoktan var eden O'dur. Eşi de olmadığı haldesmiliv nasıl olur da çocuğu olur? Her şeyi yaratan O'dur. Ve Osmiliv herşeyi bilendir.

102 - İşte Rabbiniz Allah bu! O'ndan başka ilâh yoktur; Osmiliv her şeyin yaratanıdır. O'na kulluk edinsmiliv O her şeye vekildir.

103 - Gözler onu göremezsmiliv O ise bütün gözleri görür; Osmiliv lütuf sahibidirsmiliv her şeyden haberlidir.

104 - Muhakkak size Rabbinizden basiretler (kalb gözleri) geldi. Artık kim hakkı görürse faydası kendisinesmiliv kim de körlük ederse zararı kendisinedir. Ben sizin bekçiniz değilim!

105 - İşte böylece âyetleri türlü türlü çevirip açıklıyoruz kismiliv onlar sana: "Sen bunları bir yerlerden okuyup öğrenmişsin" desinler ve bilen bir toplum için de onu iyice beyan edelim.

106 - Rabbinden sana vahyedilene uy. O'ndan başka ilâh yoktur. Ortak koşanlardan da yüz çevir.

107 - Allah dileseydismiliv ortak koşmazlardı. Bizsmiliv seni onlar üzerine bekçi yapmadıksmiliv sen onlara vekil de değilsin!

108 - Onların Allah'tan başka yalvardıklarına sövmeyin kismiliv onlar da bilmeyerek sınırı aşıp Allah'a sövmesinler. Bizsmiliv her ümmete yaptıkları işi böyle süslü gösterdik. Sonunda dönüşleri Rablerinedir. Osmiliv onlara ne yaptıklarını haber verir.

109 - Müşriklersmiliv kendilerine bir mucize gelirse ona mutlaka iman edeceklerine dair en ağır yeminleriyle Allah'a yemin ettiler. De ki: "Mucizeler ancak Allah katındadır". Onlara mucizeler geldiğinde de iman etmeyeceklerini siz nerden bileceksiniz?

110 - Biz onların kalblerini ve gözlerini çeviririz desmiliv onlarsmiliv ilkin iman etmedikleri gibismiliv gene de iman etmezler. Biz de onları taşkınlıkları içerisinde kör ve şaşkın bırakırız.

111 - Eğer biz onlara melekleri indirseydiksmiliv ölüler de kendileriyle konuşsaydı ve her şeyi toplayıp karşılarına getirseydiksmiliv Allah'ın diledikleri hariçsmiliv yine de inanacak değillerdismiliv fakat çokları bunu bilmezler.

112 - Biz böylecesmiliv her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar birbirini aldatmak için süslü sözlerle vesvese verirler. Rabbin dileseydi onu yapamazlardı. Artık onları iftiraları ile başbaşa bırak.

113 - Bir de ahirete iman etmeyenlerin kalblerismiliv o yaldızlı söze kansınsmiliv ondan hoşlansın ve işledikleri suçları işlemeye devam etsinler diye böyle yaparlar.

114 - Allahsmiliv size Kitab'ı (Kur'ân'ı) açıklanmış olarak indirdiği haldesmiliv ondan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine kitap verdiklerimizsmiliv o Kur'ân'ınsmiliv gerçekten Rabbin katından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. O halde sakın şüphe edenlerden olma.

115 - Rabbinin sözü hem doğrulukçasmiliv hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. Osmiliv işitendirsmiliv bilendir.

116 - Eğer yeryüzündekilerin çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Çünkü onlar sadece "zann"a uyarlar ve saçmalarlar.

117 - Şüphesiz ki Rabbinsmiliv yolundan kimlerin saptığını çok iyi bilir. Osmiliv doğru yolda olanları da çok iyi bilir.

118 - Eğer Allah'ın âyetlerine iman ediyorsanızsmiliv Allah'ın adı anılarak kesilen hayvanlardan yiyin.

119 - Size ne oluyor da Allah'ın adı anılarak kesilenlerden yemiyorsunuz? Halbuki O sizesmiliv mecbur kalmanızın dışında haram olan şeyleri genişce açıklamıştır. Doğrusu birçokları bilmeden aaaiflerine uyarak insanları doğru yoldan saptırıyorlar. Muhakkak kismiliv Rabbinsmiliv sınırı aşanları çok iyi bilir.

120 - Günahın açığını dasmiliv gizlisini de bırakın! Günah kazananlarsmiliv yaptıklarının cezasını çekecekler.

121 - Üzerlerine Allah'ın ismi anılmamış olanlardan yemeyinsmiliv çünkü onu yemek yoldan çıkmaktır. Şeytanlarsmiliv dostlarınasmiliv sizinle mücadele etmeleri için telkinde bulunurlar. Eğer onlara uyarsanızsmiliv muhakkak kismiliv Allah'a ortak koşanlardan olursunuz.

122 - Ölü iken hidayetle dirilttiğimizsmiliv kendisine insanlar arasında yürüyecek bir nûr verdiğimiz kimsesmiliv karanlıklar içinde kalıpsmiliv ondan çıkamayan kimse gibi olur mu? Fakat kâfirleresmiliv yaptıklarısmiliv böyle süslü gösterilir.

123 - Böylecesmiliv her kentte ileri gelenlerismiliv oranın suçluları yaptık kismiliv orada hileler çevirsinler. Halbuki bunlarsmiliv kötülüğü başkasına değil kendilerine yapıyorlar da farkına varmıyorlar.

124 - Onlara bir âyet geldiği zaman: "Allah'ın peygamberlerine verilenin aynısı bize de verilmedikçe iman etmeyiz" derler. Allah peygamberliğini kime vereceğini daha iyi bilir. Suçlu olanlarasmiliv yaptıkları hilelerinden dolayı Allah katından bir zillet ve şiddetli bir azap erişecektir.

125 - Allah kimi hidayete erdirmek istersesmiliv onun gönlünü İslâm'a açar. Kimi de saptırmak istersesmiliv sanki göğe yükseliyormuş gibismiliv göğsünü dar ve sıkıntılı yapar. Allahsmiliv inanmayanları işte böyle pislik içinde bırakır.

126 - İşte Rabbinin doğru yolu budur. Şüphesiz bizsmiliv hatırlayıp ibret alan bir kavim için âyetleri geniş bir şekilde açıkladık.

127 - Onlar için Rableri katında selâmet yurdu vardır. Yaptıkları iyi amellerden dolayısmiliv Allah onların dostudur.

128 - (Allah)smiliv onların hepsini topladığı günsmiliv cinlere: "Ey cin topluluğu! İnsanların çoğunu yoldan çıkardınız" der. İnsanlardan cinlerin dostu olanlar da şöyle derler: "Rabbimiz! Biz birbirimizden faydalandık. Nihayet bize tayin ettiğin vademize ulaştık". Allah da:"Sizin durağınız cehennemdir. Oradasmiliv Allah'ın dilemesi müstesnasmiliv ebedi olarak kalacaksınız" der. Şüphesiz Rabbin hikmet sahibidirsmiliv her şeyi bilendir.

129 - İşte biz böylecesmiliv kazandıkları günahlardan dolayı zalimlerin bir kısmınısmiliv diğer bir kısmına dost yaparız.

130 - (Allah) "Ey cin ve insan topluluğu! İçinizden size âyetlerimi anlatan ve bugününüze kavuşacağınız hususunda sizi uyaran peygamberler gelmedi mi?" deyince onlar: "Kendi aleyhimize şahidiz" derler. Dünya hayatı onları aldattı ve kendilerinin kâfir olduklarına şahitlik ettiler.

131 - Bu (şundan dolayıdır ki) Rabbinsmiliv halkı habersiz iken ülkeleri zulüm ile helak edici değildir.

132 - Her birinin yaptıklarına göre dereceleri vardır. Rabbin onların yaptıklarından habersiz değildir.

133 - Rabb'ınsmiliv hiçbir şeye muhtaç değildirsmiliv merhamet sahibidir. Sizismiliv başka bir kavmin soyundan getirdiği gibismiliv dilersesmiliv sizi de yok edipsmiliv sizden sonra yerinize dilediğini getirir.

134 - Size vaad edilenler muhakkak gelecektirsmiliv sizsmiliv onun önüne geçemezsiniz.

135 - De ki: "Ey kavmim! Gücünüz yettiğince yapacağınızı yapınsmiliv ben de yapıyorum. Yakında (dünya) yurdunun sonunun kimin olduğunu bileceksiniz. Muhakkak zalimler kurtuluşa eremezler".

136 - Allah'ın yarattığı ekin ve hayvanlardan Allah'a bir hisse ayırmakta ve kendilerince: "Busmiliv Allah'a ait; şu da ortaklarımıza ait" demektedirler. Ortakları için olan hisse Allah'a ulaşmamaktasmiliv fakat Allah'a ayrılan hisse ortaklarına ulaşmaktadır. Verdikleri hüküm ne kötüdür.

137 - Yine ortaklarısmiliv müşriklerden çoğuna evlatlarını öldürmeyi güzel gösterdi kismiliv hem kendilerini mahvetsinlersmiliv hem de dinlerini karıştırıp bozsunlar. Allah dileseydi bunu yapamazlardı. O halde onlarısmiliv uydurduklarıyla baş başa bırak!

138 - Zanlarınca dediler ki:"Bunlar dokunulmaz hayvanlar ve ekinlerdir. Bunları bizim dilediğimizden başkası yiyemez. Bunlar da sırtına binilmesi yasaklanmış hayvanlar." Bir kısım hayvanları da üzerlerine Allah'ın adını anmadan boğazlarlar. Bütün bunları Allah'a iftira ederek yaparlar. Allah onları iftiralarıyla cezalandıracaktır.

139 - Dediler ki: "Bu hayvanların karınlarındakiler sadece erkeklerimize ait olup kadınlarımıza haramdır". Eğer ölü doğarsa o zaman hepsi onda ortaktır. Bu nitelemelerinden dolayı Allah onların cezasını verecektir. Çünkü O hikmet sahibidirsmiliv her şeyi bilendir.

140 - Bilgisizlik yüzünden beyinsizce çocuklarını öldürenler ve Allah'ın kendilerine verdiği rızkısmiliv Allah'a iftira ederek haram kılanlar muhakkak kismiliv ziyana uğradılar. Bunlarsmiliv doğru yoldan sapmışlardır; hidayete erecek de değillerdir.

141 - Asmalı ve asmasız (üzüm) bahçelerismiliv hurmalarısmiliv ürünleri çeşit çeşit ekinlerismiliv zeytinleri ve narlarısmiliv birbirine benzer ve benzemez biçimde yaratan O'dur. Her biri meyve verince meyvesinden yiyinsmiliv hasat günü de hakkını (zekat ve sadakasını) verin; ama israf etmeyinsmiliv çünkü Osmiliv israf edenleri sevmez.

142 - Hayvanlardan da (çeşit çeşit yarattı). Kimi yük taşırsmiliv kiminin yününden döşek yapılır. Allah'ın size verdiği rızıktan yiyin ve şeytanın adımlarına uymayın (peşinden gitmeyin); çünkü osmiliv sizin için apaçık bir düşmandır.

143 - Sekiz çift: Koyundan ikismiliv keçiden iki. De ki: "(Allah)smiliv iki erkeği mi haram kıldı yoksa iki dişiyi mismiliv ya da iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı? Eğer doğru iseniz bana ilimle haber verin."

144 - Ve deveden ikismiliv sığırdan iki. De ki: (Allah)smiliv "İki erkeği mi haram kıldısmiliv yoksa iki dişiyi mismiliv ya da iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı? Yoksasmiliv Allah'ın size böyle vasiyet ettiğine şahitler mi oldunuz? (O'nun yanında mıydınız?). Böyle hiçbir bilgiye dayanmadansmiliv insanları saptırmak içinsmiliv Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Şüphesiz Allahsmiliv o zalimler topluluğunu doğru yola iletmez"

145 - De ki: "Bana vahyolunandasmiliv (bu haram dediklerinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leşsmiliv veya akıtılmış kansmiliv yahut domuz eti - ki bu gerçekten pistir yahut Allah'tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursasmiliv bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsasmiliv (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir)" Çünkü Rabbin çok bağışlayandırsmiliv merhamet edendir.

146 - Yahudilere bütün tırnaklı hayvanları haram kıldık. Sırtlarındasmiliv yahut bağırsaklarında bulunansmiliv ya da kemiğe karışan yağlar dışındasmiliv sığır ve koyunun dasmiliv yağlarını onlara haram ettik. Saldırganlıkları yüzünden onları böyle cezalandırdık. Biz elbette doğru söyleyenleriz.

147 - Eğer seni yalanladılarsasmiliv de ki: "Rabbiniz geniş rahmet sahibidir. Bununla beraber O'nun azabı da suçlu toplumdan geri çevrilmez."

148 - Allah'a ortak koşanlar diyecekler ki: "Allah dileseydi ne biz ortak koşardıksmiliv ne de atalarımız ortak koşardısmiliv hiçbir şeyi de haram kılmazdık." Onlardan önce yalanlayanlar da böyle söylemişlerdi de sonunda azabımızı tatmışlardı. De ki: "Yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir bilgi mi var? Sizsmiliv sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz."

149 - De ki: "En kesin ve üstün delilsmiliv Allah'ındır. Allah isteseydismiliv elbette hepinizi doğru yola iletirdi."

150 - De ki: "Haydismiliv Allah bunu yasak etti diye tanıklık edecek şahitlerinizi getirin.". Eğer onlar şahitlik ederlersesmiliv sen onlarla beraber şahitlik etme. Âyetlerimi yalanlayanların ve ahirete inanmayanların aaaiflerine uyma. Çünkü onlar Rablerine başkasını denk tutuyorlar.

151 - De ki: Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayınsmiliv ana babaya iyilik edinsmiliv fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyinsmiliv sizin de onların da rızkını biz veriyoruz. Kötülüklerin açığına dasmiliv gizlisine de yaklaşmayın. Haksız yere Allah'ın haram kıldığı cana kıymayın. Düşünesiniz diye Allah size bunları emretti.

152 - Yetimin malına yaklaşmayın; yalnız erginlik çağına erişinceye kadar (malına) en güzel biçimde (yaklaşabilir ve uygun şekilde harcayabilirsiniz). Ölçü ve tartıyı tam adaletle yapın. Biz kimseye gücünün yettiğinden fazlasını teklif etmeyiz. Söylediğiniz zaman dasmiliv yakınınız da olsa âdil olun ve Allah'a verdiğiniz sözü tutun. Öğüt alıp düşünesiniz diye Allah bunları size emretmiştir.

153 - İşte benim doğru yolum budur; ona uyun. Sizi O'nun yolundan ayıracak başka yollara uymayın. (Azabından) korunmanız için Allah size böyle tavsiye etmiştir.

154 - Sonra iyilik edenlere (nimetimizi) tamamlamaksmiliv her şeyi açıklamak ve doğru yola iletici ve rahmet olmak üzere Musa'ya Kitab'ı verdik kismiliv Rablerinin huzuruna varacaklarına inansınlar.

155 - İşte bu (Kur'ân) da mübarek bir Kitap'tır. Onu biz indirdik. Ona uyun ve Allah'tan korkun kismiliv size rahmet edilsin.

156 - (Onu size indirdik kismile "Kitapsmiliv sadece bizden önceki iki topluluğa (yahudi ve hıristiyanlara) indirildi; biz isesmiliv onların okumasından habersizdik (o kitapları okuyamıyor ve dillerini anlayamıyorduk)" demeyesiniz.

157 - Yahut: "Eğer bize kitap indirilseydismiliv biz onlardan daha çok doğru yolda olurduk"smiliv demeyesiniz. İşte size de Rabbinizden açık delilsmiliv hidayet ve rahmet geldi. Allah'ın âyetlerini yalanlayıpsmiliv onlardan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Âyetlerimizden yüz çevirenlerismiliv yüz çevirmeleri sebebiyle azabın en kötüsüyle cezalandıracağız.

158 - (İnanmak için) ille meleklerin gelmesinismiliv yahut Rabbinin gelmesinismiliv ya da Rabbinin bazı âyetlerinin gelmesini mi bekliyorlar? Ama Rabbinin (azab) işaretlerinin geldiği günsmiliv daha önce iman etmemişsmiliv yahut imanında bir hayır kazanmamış kimseyesmiliv artık inanması bir fayda sağlamaz. De ki: "Bekleyin; biz de beklemekteyiz."

159 - Dinlerini parça parça edipsmiliv grup grup olanlar var yasmiliv senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştırsmiliv sonra (Allah) onlara yaptıklarını haber verecektir.

160 - Kim iyilik getirirsesmiliv ona o (getirdiği)nin on katı vardır. Kim kötülük getirirsesmiliv sadece onun dengiyle cezalandırılır; onlar haksızlığa uğratılmazlar.

161 - De ki: Rabbimsmiliv beni doğru yola iletti. Dosdoğru dinesmiliv Allah'ı birleyen İbrahim'in dinine. Osmiliv ortak koşanlardan değildi.

162 - De ki: Benim namazımsmiliv ibadetimsmiliv hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.

163 - Onun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.

164 - De ki: Allah herşeyin Rabbi ikensmiliv ben O'ndan başka Rab mi arayayım? Herkesin kazandığı yalnız kendisine aittir. Kendi (günah) yükünü taşıyan hiç kimsesmiliv bir başkasının (günah) yükünü taşımaz. Sonra dönüşünüz Rabbinizedir. Osmiliv ayrılığa düştüğünüz gerçeği size haber verecektir.

165 - Sizi yeryüzünün halifeleri yapansmiliv size verdiği şeylerdesmiliv sizi denemek içinsmiliv kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O'dur. Şüphesiz Rabbinsmiliv cezası çabuk olandır ve Osmiliv bağışlayansmiliv esirgeyendir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:50   #5
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

8-ENFAL:

1 - Sana ganimetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De kismiliv ganimetlerin taksimi Allah'a ve Resulüne aittir. Onun için siz gerçekten mümin kimseler iseniz Allah'tan korkun da biribirinizle aranızı düzeltin. Allah'a ve Resulü'ne itaat edin.

2 - Gerçek müminler ancak o müminlerdir kismiliv Allah anıldığı zaman yürekleri ürperirsmiliv âyetleri okunduğu zaman imanlarını arttırır. Ve bunlar yalnızca Rablerine tevekkül ederler.

3 - Onlar kismiliv namazı gereği gibi kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yoluna harcarlar.

4 - İşte gerçekten mümin olanlar onlardır. Onlara Rablerinin katında dereceler vardırsmiliv bağışlanma ve değerli rızık vardır.

5 - Nitekim Rabbin senismiliv hak uğruna savaşmak için evinden çıkarmıştı. Oysa müslümanların bir kısmı o zaman bundan hoşlanmamışlardı.

6 - Ve gerçeksmiliv gün gibi açığa çıktıktan sonra bile seninle münakaşaya devam etmişlerdi; sanki göz göre göre ölüme sürükleniyorlardı.

7 - İşte o zaman Allah size iki taifeden (kervan veya kureyş ordusundan) birini vaad ediyordu kismiliv sizin olacaktı. Siz ise arzu ediyordunuz kismiliv şanı ve şerefi olmayan şey (kervan) sizin olsun. Halbuki Allahsmiliv âyetleriyle hakkı yerine oturtmak ve kâfirlerin arkasını kesmek istiyordu.

8 - Kismiliv hakkın hak olduğunu tanıtsın ve batılı büsbütün yok etsinsmiliv varsın o günahkârlar istemesin.

9 - O vakit siz Rabbinizden yardım diliyordunuz. O da: "Ben işte ardarda bin melekle size yardım ediyorum" diye duanızı kabul buyurmuştu.

10 - Bunu da Allah size sırf bir müjde olsun ve bununla kalbleriniz yatışsın diye yapmıştı. Yoksa zafer ancak Allah katındandır. Gerçekten Allah mutlak galiptir ve hikmet sahibidir.

11 - O sırada sizesmiliv yine katından bir güven ve esenlik olmak üzere bir uyku sardırıyordusmiliv sizi temizlemeksmiliv şeytanın vesvesesini sizden gidermeksmiliv yüreklerinize kuvvet vermek ve ayaklarınızı sağlam durdurmak için gökten üzerinize yağmur indiriyordu.

12 - İşte o anda Rabbin meleklere şöyle vahyediyordu: Ben sizinle beraberimsmiliv müminlere sebat verin. Kâfirlerin yüreğine korku salacağımsmiliv hemen boyunlarının üstüne vurunsmiliv parmaklarınasmiliv parmaklarına vurun".

13 - Çünkü onlar Allah'a ve Resulüne karşı geldiler. Kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirsesmiliv bilsin ki Allah'ın azabı çok çetindir.

14 - İşte gördünüz yasmiliv şimdilik siz bunu tadınsmiliv şu da kesindir kismiliv ahirette kâfirlere cehennem azabı vardır.

15 - Ey iman edenler! Toplu olarak kâfirlerle karşılaştığınız zamansmiliv onlara arkalarınızı dönmeyin (kaçmayın).

16 - Böyle bir günde her kim onlarasmiliv tekrar dönüp çarpışmak için geri çekilmek veya diğer bir safta yeniden mevzilenmek hâlleri dışındasmiliv arkasını dönersesmiliv muhakkak Allah'dan bir gazaba uğramış olur ve varacağı yer cehennemdirsmiliv orası da ne kötü bir akıbettir.

17 - Sonra onları siz öldürmedinizsmiliv lâkin Allah öldürdü. Attığın zaman da sen atmadınsmiliv lâkin Allah attı. Bu da müminlere güzel bir imtihan geçirtmek içindi. Allah işitendirsmiliv bilendir.

18 - Gördünüz yasmiliv Allahsmiliv kâfirlerin kurduğu tuzağı işte böyle boşa çıkarır.

19 - Fetih istiyorsanızsmiliv işte size fetih gelmiştirsmiliv eğer aşırı gitmez de son verirsenizsmiliv hakkınızda daha hayırlıdır. Yok eğer dönersenizsmiliv biz de döneriz. O vakit askeriniz çok da olsa size hiç bir şekilde fayda vermez. İyi biliniz kismiliv Allah müminlerle beraberdir.

20 - Ey iman edenlersmiliv Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. İşitip durduğunuz halde onun emirlerinden yüz çevirmeyin!

21 - Ve işitmedikleri halde "işittik" diyenler gibi olmayın!

22 - Çünkü yeryüzünde dolaşan canlıların Allah katında en kötüsü anlamayan ve düşünmeyen sağırlarla dilsizlerdir.

23 - Allah onlarda hayır görseydi onlara işittirirdismiliv işittirseydi yine de aldırmaz arka dönerlerdi.

24 - Ey iman edenler! Peygamber sizismiliv size hayat verecek şeylere davet ettiği zamansmiliv Allah'a ve Resul'e icabet edin. Ve bilin ki Allahsmiliv kişi ile kalbi arasına girer. Ve siz kesinkes O'nun huzurunda toplanacaksınız.

25 - Ve öyle bir fitneden sakının kismiliv içinizden yalnızca zulüm yapanlara dokunmakla kalmaz. Ve bilin kismiliv Allah'ın cezası şiddetlidir.

26 - Düşünün ve hatırlayın o zamanları kismiliv hani bir vakitler siz yeryüzünde güçsüzdünüzsmiliv hor görülen bir azınlıktınız. İnsanların sizi hırpalamasından korkuyordunuzsmiliv öyle iken Osmiliv sizi barındırdı ve sizi yardımıyla destekleyip güçlendirdi ve şükretmeniz için temizlerinden rızık verdi.

27 - Ey iman edenler! Allah'a ve Resul'e hainlik etmeyiniz kismiliv bile bile kendi emanetlerinize hıyanet etmiş olmayasınız.

28 - Ve iyi biliniz kismiliv mallarınız ve evlatlarınız birer imtihan aracından başka birşey değildir. Allah katında büyük ecir vardır.

29 - Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınırsanızsmiliv Osmiliv size bir furkan (hakkı batıldan ayırdedecek bir anlayış) verir ve günahlarınızı örtbas edersmiliv sizi bağışlar. Allah büyük lütuf sahibidir.

30 - Hani bir vakitlersmiliv o kâfirlersmiliv seni tutup bağlamak veya öldürmek veya sürüp çıkarmak için sana tuzak kuruyorlardı dasmiliv onlar tuzak kurarken Allah da karşılığında tuzak kuruyordu. Öyle yasmiliv Allah tuzakların en hayırlısını kurar.

31 - Onlara âyetlerimiz okunduğu zamansmiliv "işittiksmiliv dilersek bunun gibisini biz de söylerizsmiliv busmiliv eskilerin efsanelerinden başka bir şey değildir" diyorlardı.

32 - Bir vakit desmiliv "Ey Allahsmiliv eğer bu Senin katından gelmiş bir hak kitap isesmiliv hiç durma üstümüze gökten taşlar yağdır veya bize daha acı bir azap ver" demişlerdi.

33 - Halbuki sen içlerinde iken Allahsmiliv onlara azab edecek değildi. İstiğfar ettikleri sürece de Allah onlara azab edecek değildir.

34 - Şimdi ise Allah'ın kendilerine azab etmemesi için neleri var ki? Oysa Mescid-i Haram'dan menediyorlar. Üstelik onun hizmetine ehil kişiler de değiller. Çünkü onun hizmetine ehil olanlar ancak müttakilerdir. Lâkin çoğu bunu bilmezler.

35 - Kâbe huzurunda onların duaları ise ıslık çalıp el çırpmaktan başka birşey değildir. O halde inkârınızdan (ve nankörlüğünüzden) dolayı bu azabı tadın bakalım.

36 - Mallarınısmiliv Allah yolundan engellemek için sarfeden o kâfirlersmiliv hiç şüphesiz yine onu sarfedecekler. Varsın sarfetsinlersmiliv sonra o yüreklerine inen bir acı olacaksmiliv sonra da mağlup olacaklar. Zaten kâfirler toplanıp cehenneme gönderilecekler.

37 - Allahsmiliv murdarı temizden ayırdetmek için ve bir de murdar kısmını birbiri üzerine bindirip hepsini bir araya getirmek ve topunu birden cehenneme koymak için böyle yapar. İşte bunlar o hüsran içinde kalanların ta kendileridir.

38 - O kâfirlere de ki: Eğer bu işe son verirlerse daha önce yaptıkları bağışlanacak. Yok yine karşı koymaya başlarsmiliv isyana dönerlersesmiliv önceki ümmetlere uygulanan kurallar kendilerine de uygulanacak. (Artık o ilâhî uygulamayı beklesinler.)

39 - Ortalıkta fitne kalmayıpsmiliv din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak kismiliv Allah yaptıklarını görür.

40 - Yok vazgeçmez de tekrar eskiye dönerlerse artık bilin kismiliv Allah sizin yardımcınızdır. O ne güzel mevlasmiliv ne güzel yardımcıdır.

41 - Şunu da biliniz kismiliv ganimet olarak aldığınız her hangi bir şeyden beşte biri mutlaka Allah içindir. O da peygambere ve ona yakınlığı olanlarasmiliv yetimleresmiliv miskinlere ve yolda kalmışlara aittir. Eğer siz Allah'a iman etmişsmiliv hak ile batılın ayrıldığı o günsmiliv iki ordunun karşı karşıya geldiği o (Bedir) günü kulumuza indirdiğimiz âyetlere iman getirmiş iseniz bunu böyle biliniz. Ve biliniz kismiliv Allahsmiliv herşeye kâdirdir.

42 - O vakit siz vadinin yakın bir yamacında idinizsmiliv onlarsa uzak yamacında idiler. Kervan da sizden daha aşağıda idi. Öyle kismiliv şayet onlarla sözleşmiş olsaydınızsmiliv öyle bir buluşma yeri için mutlaka anlaşmazlık çıkarırdınız. Fakat olması gereken (zafer)in olması için Allah böyle takdir etti. Tâ kismiliv helak olan apaçık bir delil gördükten sonra helak olsunsmiliv sağ kalanlar da yine apaçık bir delilden sonra yaşasın. Kesindir ki Allahsmiliv işitendirsmiliv bilendir.

43 - Hani o vakitler Allah sana uykunda (rüyanda) onları az gösteriyordu. Eğer Allah sana onları kalabalık gösterseydi korkacaktınız ve savaş konusunda anlaşmazlığa düşecektiniz. Fakat Allah böyle bir şeyden sizi uzak tuttu. Çünkü Osmiliv gönüllerde yatanı da bilir.

44 - Ve işte onlarla karşılaştığınız vakit onları sizin gözünüze az gösteriyordusmiliv sizi de onların gözlerinde azaltıyordu. Çünkü Allah o mukadder olan işi yerine getirecekti. Bütün işler Allah'a döndürülür.

45 - Ey iman edenlersmiliv bir düşman topluluğu ile karşılaştığınız zaman sebat edin ve Allah'ı çokça zikredin kismiliv kurtuluşa eresiniz.

46 - Ayrıca Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. Ve birbirinizle didişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Sabırlı olunsmiliv çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

47 - Çalım atarak ve halka gösteriş yaparak yurtlarından çıkanlar ve Allah yoluna engel koyanlar gibi olmayın. Allah onların bütün yaptıklarını çepeçevre kuşatmıştır.

48 - Şeytansmiliv onlara amellerini güzel gösterdiği zamansmiliv "Bu gün insanlardan size galip gelecek yoktursmiliv ben de size yardımcıyım." demişti. Fakat iki tarafın karşı karşıya geldiği görününce arkasını dönüp kaçtı ve şöyle dedi: "Ben sizden kesinlikle uzağım. Ben sizin göremeyeceğiniz şeyler görüyorum ve ben Allah'dan korkarım. Ayrıca Allah'ın azabı çok çetindir."

49 - O sırada münafıklar ve kalblerinde hastalık bulunanlarsmiliv (müslümanlar hakkında) "şu adamları dinleri aldattı" diyorlardı. Oysa her kim Allah'a tevekkül ederse bilsin kismiliv Allah galiptirsmiliv güçlüdür ve hikmet sahibidir.

50 - Meleklersmiliv o kâfirlerin yüzlerine ve sırtlarına vura vura ve "Tadın bakalım cehennem azabını!" diye diye canlarını alırken hallerini bir görmeliydin.

51 - İşte busmiliv sizin kendi ellerinizle meydana getirdiğiniz bir sonuçtur. Hiç şüphesiz Allahsmiliv kullarına hiçbir şekilde zalim biri değildir.

52 - Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi onlar da Allah'ın âyetlerini tanımadılarsmiliv Allah da kendilerini günahları yüzünden tutuklayıverdi. Çünkü Allah çok kuvvetli ve azabı çok çetin olandır.

53 - Busmiliv Allah'ın bir kavme verdiği nimetismiliv onlar kendilerini değiştirmedikçe değiştirmemesinden dolayıdır. Gerçekten de Allah hakkiyle işitensmiliv herşeyi bilendir.

54 - Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibismiliv Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

55 - Allah katında kımıldayıp debelenen canlıların en kötüsüsmiliv inkara saplanıp da bir türlü iman etmeyenlerdir.

56 - Onlarsmiliv kendileriyle antlaşma yaptığın halde her defasında antlaşmalarını bozarlar ve bundan hiç çekinmezler.

57 - Bundan dolayı onları harpte yakalarsansmiliv kendilerinden sonrakilere de gözdağı olacak şekilde ağır bir cezaya çarptırsmiliv belki ibret alırlar.

58 - Eğer bir kavminsmiliv sözleşmeye aykırı bir hainlik yapmasından korkarsansmiliv savaştan önce aynı şekilde antlaşmayı bozduğunu kendilerine bildir. Çünkü Allah hainleri sevmez.

59 - O kâfirler ileri geçip kurtulduklarını sanmasınlar. Onlar kesinlikle (bizi) aciz bırakamazlar.

60 - Siz de gücünüzün yettiği kadar onlara karşı her çeşitten kuvvet biriktirin ve cihad için atlar hazırlayın kismiliv onlarla hem Allah'ın düşmanlarınısmiliv hem de kendi düşmanlarınızısmiliv ayrıca Allah'ın bilip de sizin bilmediğiniz daha başkalarını korkutasınız. Allah yolunda her ne harcarsanız onun sevabı size eksiksiz ödenir ve asla haksızlığa uğratılmazsınız.

61 - Eğer onlar barıştan yana olurlarsasmiliv sen de barıştan yana ol! Ve Allah'a güven. Çünkü işiten ve bilen O'dur.

62 - Eğer sana hile yapmak isterlersesmiliv muhakkak ki sana Allah yeter. Seni yardımıyla ve müminlerle güçlendirecek olan O'dur.

63 - Müminlerin kalplerini birbirlerine O ısındırdı. Yoksa yeryüzünde ne varsa sen hepsini harcasaydın yine de onların kalblerini (böylesine) ısındıramazdın. Lâkin Allahsmiliv kalplerini kaynaştırdı. Muhakkak kismiliv O azizdirsmiliv hakimdir.

64 - Ey Peygamber! Sana Allah yetişirsmiliv arkandan gelen müminlerle beraber.

65 - Ey Peygamber! Müminleri cihada teşvik eyle. Eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galip gelirler ve eğer sizden yüz kişi olursa kâfirlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar hakkı ve akıbeti düşünmeyen anlayışsız bir kavimdirler.

66 - Şimdi Allah sizden yükü hafifletti ve sizde bir zaaf olduğunu bildi. O halde sizden sabredecek yüz kişi olursa ikiyüz düşmana galip gelirlersmiliv sizden bin kişi olursa Allah'ın izniyle ikibin düşmana galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.

67 - Hiçbir peygamberinsmiliv yeryüzünde ağır basmadıkça (kesin zafere ulaşıp üstün gelmedikçe) esirleri olması layık değildir. Siz dünya malını istersinizsmiliv oysa Allah ahireti kazanmanızı murad eder. Allah azizdirsmiliv hakimdir.

68 - Eğer Allah'dan bir yazı (hüküm) bulunmasa idi aldığınız fidyeden dolayı size mutlaka büyük bir azab dokunurdu.

69 - Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve hoş olarak yiyin ve Allah'a karşı gelmekten sakının. Muhakkak kismiliv Allah bağışlayıcıdır ve merhamet edicidir.

70 - Ey Peygambersmiliv elinizdeki esirlere de ki: "Eğer Allah sizin kalblerinizde bir hayır bulursasmiliv sizden alınandan daha hayırlısını size verir ve günahlarınızı bağışlar. Çünkü Allah bağışlayıcıdır."

71 - Eğer sana hıyanet etmek isterlerse iyi bilsinler kismiliv bundan önce Allah'a hainlik ettiklerinden dolayı Allah onların ezilmelerine imkân verdi. Allah her şeyi hakkıyla bilen hüküm ve hikmet sahibidir.

72 - Gerçekten de iman edip hicret edensmiliv mallarıyla ve canlarıyla Allah yolunda cihad verensmiliv onları barındırıp yardım edenlersmiliv işte bunlar birbirlerinin dostlarıdırlar. İman ettiği halde henüz hicret etmemiş olanlarsmiliv hicret edinceye kadar onlar üzerinde herhangi bir velayet hakkınız yoktur. Bununla beraber dinde sizden yardım isterlersesmiliv sizinle arasında antlaşma bulunanlar aleyhine bir durum olmadıkçasmiliv onlara yardım etmeniz de üzerinize borçtur. Allah bütün yaptıklarınızı görüp duruyor.

73 - Kâfirler de aslında birbirlerinin dostları ve yardımcılarıdırlar. Eğer siz de öyle yapmazsanızsmiliv yeryüzünde büyük bir fitne ve fesat çıkar.

74 - O kimseler kismiliv iman ettilersmiliv hicret ettiler ve Allah yolunda cihada katıldılarsmiliv bir kısımları da onları barındırıp yersmiliv yurt sahibi yaptılar ve yardıma koştularsmiliv işte bunlar hakkıyla mümin olanlardır. Bunlara bir mağfiret ve cömertçe bir rızık vardır.

75 - Daha sonradan hicret edip sizinle beraber savaşa katılanlar da sizdendirler. Bir de akraba olanlarsmiliv Allah'ın kitabına göresmiliv birbirlerine daha yakındırlar. Şüphe yok kismiliv Allah her şeyi bilir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:51   #6
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

9-TEVBE:

1 - Allah'dan ve Resulü'nden bir ültimatomdur busmiliv kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklere:

2 - Bundan böyle yeryüzünde dört ay daha istediğiniz gibi gezip dolaşın. Şunu da bilin kismiliv Allah'ı aciz bırakacak değilsiniz. Allah kâfirleri mutlaka perişan edecektir.

3 - Ayrıca büyük hac günü Allah ve Rasulü tarafından insanlara bir ilandır kismiliv Allah da Resulü de müşriklerle yapılan antlaşmalara artık bağlı değildir. Eğer hemen tevbe edersenizsmiliv bu sizin için hayırlıdır. Yok yine tevbeden yüz çevirirseniz biliniz kismiliv Allah'ı yıldıracak değilsiniz. Kâfirleri acı bir azap ile müjdele.

4 - Ancak kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklerden size olan ahitlerinde hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiçbir kimseye yardımda bulunmamış olanlar bunun dışındadır. Siz de onlarla olan antlaşmanızın hükümlerine antlaşma süresinin sonuna kadar uyunuz. Muhakkak kismiliv Allah müttakileri sever.

5 - Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürünsmiliv yakalayınsmiliv hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak kismiliv Allah çok bağışlayandırsmiliv çok merhamet edendir.

6 - Eğer müşriklerden biri aman dilersesmiliv ona aman ver. Ta kismiliv Allah'ın kelâmını dinlesin. Sonra onu güvenlik içinde olduğu yere kadar gönder. Çünkü bunlar gerçekten de bilgisiz bir kavimdirler.

7 - O müşriklerin Allah katında ve Resulü katında herhangi bir ahdi nasıl olabilir? Ancak Mescid-i Haram yanında antlaşma yaptıklarınız var kismiliv bunlar size karşı doğru durdukça siz de onlara doğru olun. Allah (hainlikten) sakınanları elbette sever.

8 - Onlarla nasıl sözleşme olabilir kismiliv sizin aleyhinize ellerine bir fırsat geçsesmiliv hakkınızda ne bir antlaşma gözetirlersmiliv ne de bir yemin. Dil ucuyla sizi hoşnud etmeye çalışırlarsmiliv fakat kalbleri o kadarına da razı olmaz. Zaten onların çoğu fasıktırlar.

9 - Allah'ın âyetlerini az bir çıkara değiştirdiler de Allah yolundan engellediler. Gerçekten de bunlar ne fena şeyler yapageldiler.

10 - Bir mümin hakkında ne bir yemin gözetirlersmiliv ne de bir antlaşma. Bunlar işte böyle haddi aşan kimselerdir.

11 - Eğer tevbe ederlersmiliv namazı kılarlarsmiliv zekatı verirlerse dinde kardeşleriniz olurlar. Biz âyetlerismiliv bilen bir kavme açıklarız.

12 - Eğer verdikleri sözden sonra yeminlerini bozar ve dininize dil uzatırlarsasmiliv o küfür öncülerini hemen öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Ola kismiliv vazgeçerler.

13 - Yeminlerini bozansmiliv Peygamber'i yurdundan çıkarmaya azmeden ve üstelik ilk önce size saldırmaya başlayanlara karşı savaşmaz mısınız? Yoksa onlardan korkuyor musunuz? Eğer mümin iseniz her şeyden önce Allah'dan korkmalısınız.

14 - Onlarla savaşın ki Allahsmiliv sizin ellerinizle onların cezasını versin ve ... onları rezil ve rüsvay etsinsmiliv yardımıyla sizi onlara muzaffer kılsın. Ve mümin bir kavmin yüreklerini ferahlandırsın.

15 - Ve kalblerindeki öfaaai gidersin. Allah dilediğine tevbeyi nasib eder. Allah her şeyi bilirsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

16 - Yoksa siz hep kendi halinize terk olunacağınızı mı sandınız? Allah'ınsmiliv içinizden cihad edenleri ve Allah'tansmiliv Resulü'ndensmiliv müminlerden başka kimseye sığınmayan ve başkaca sığınacak bir yer aramayanları görmediğini mi (zannediyorsunuz)? Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

17 - Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.

18 - Allah'ın mescidlerinismiliv ancak Allah'a ve ahiret gününe inanansmiliv namazı kılansmiliv zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.

19 - Siz hacılara su dağıtma ve Mescid-i Haram'ı imar etme işiyle Allah'a ve ahiret gününe iman edipsmiliv Allah yolunda cihad edenlerin yaptığı işi bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında eşit olamazlar. Allah zalimler topluluğuna hidayet ihsan etmez.

20 - İman edip de hicret edipsmiliv mallarıylasmiliv canlarıyla Allah yolunda cihad edenlersmiliv Allah katında en büyük dereceye sahiptirler. İşte bunlar murada ermiş olan mutlu kullardır.

21 - Rab'lerismiliv onları kendi katından bir rahmetsmiliv bir rıza ve bir cennetle müjdeler ki o cennette onlar için bitmez tükenmez nimetler vardır.

22 - Onlar orada ebedi kalırlar. Çünkü en büyük mükâfat Allah katındadır.

23 - Ey iman edenler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfürden hoşlanıyorlarsasmiliv onları dost edinmeyiniz. Sizden her kim onları dost edinirse işte onlar da zalimlerin ta kendileridir.

24 - Onlara de ki; eğer babalarınızsmiliv oğullarınızsmiliv kardeşlerinizsmiliv kadınlarınızsmiliv akrabalarınızsmiliv kabilenizsmiliv elde ettiğiniz mallarsmiliv kesada uğramasından korktuğunuz ticaretsmiliv hoşlandığınız evler ve meskenlersmiliv size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli isesmiliv artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasip etmez.

25 - İnkâr kabul etmez bir durumdur kismiliv Allah size birçok yerde yardım etti. Özellikle Huneyn Günü kismiliv o gün kendi çokluğunuz size güven vermişti de o gün size onun bir faydası olmamıştı. Yeryüzü bütün genişliğine rağmen başınıza dar gelmişti. Sonra da bozguna uğrayarak gerisin geri dönüp kaçmaya başlamıştınız.

26 - Sonra Allahsmiliv Resulünün üzerine ve müminlerin üzerine sekinetini (kalplere huzur veren rahmetini) indirdi ve gözle görmediğiniz ordular indirdi de kendisini tanımayan kâfirleri azaba uğrattı. Ve o kâfirlerin cezası işte budur.

27 - Sonra bütün bu olup bitenlerin arkasından Allahsmiliv dilediğine tevbe nasib eder. Allah çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

28 - Ey iman edenler! Müşrikler bir pisliktirler. Artık bu yıldan sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız Allah sizi dilediğinde lütuf ve ihsanıyla zenginleştirecektir. Allah gerçekten alîmdirsmiliv hakîmdir.

29 - Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde ne Allah'asmiliv ne ahiret gününe inanmayansmiliv Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar savaş yapın.

30 - Yahudilersmiliv "Uzeyir Allah'ın oğlu" dedilersmiliv Hıristiyanlar da "Mesih Allah'ın oğlu"smiliv dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. Daha önce inkâra sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsinsmiliv nasıl da saptırıyorlar!

31 - Onlarsmiliv Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindilersmiliv Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. Osmiliv müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.

32 - Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlarsmiliv Allah da razı olmuyor. Fakat kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlamayı diliyor.

33 - O öyle bir Allah'dır kismiliv Resulünü hidayetle ve hak dinle bütün dinlere üstün kılmak için göndermiştir. Müşrikler hoşlanmasalar da.

34 - Ey iman edenlersmiliv şurası bir gerçektir kismiliv yahudi hahamları ile hıristiyan rahiplerinin bir çoğu insanların mallarını haksız yere yerler ve Allah yolundan saptırırlar. Bir de altın ve gümüşü hazineye doldurupsmiliv onları Allah yolunda sarfetmeyenleri bu yüzden acıklı bir azap ile müjdele!

35 - O gün o altın ve gümüşlerin üstü cehennem ateşinde kızdırılacak da bunlarla alınlarısmiliv yanları ve sırtları dağlanacak (onlara): "İşte bu kendi canınız için saklayıp biriktirdiğiniz şeydir. Haydi şimdi tadın bakalım şu biriktirdiğiniz şeyin tadını!" denilecek.

36 - Doğrususmiliv Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. Bu sebeple bunlar hakkında nefislerinize haksızlık yapmayınız. Müşrikler size karşı topyekün savaştıkları gibi siz de onlara karşı topyekün savaş açın. Ve iyi bilin kismiliv Allah müttakilerle beraberdir.

37 - O "Nesi'" (denilen bir haram ayı geciktirmek âdeti)smiliv olsa olsa küfürde fazlalıktır kismiliv kâfirler onunla şaşırtılırsmiliv onu bir yıl helâlsmiliv bir yıl haram sayarlar kismiliv Allah'ın haram kıldığının sayısına uydursunlar da Allah'ın haram kıldığını helâl kılsınlar. İşte böylece kendilerine kötü işleri güzel gösterildi. Allah da kâfir olan bir kavmi doğru yola iletmez.

38 - Ey iman edenler! Size ne oldu kismiliv "Allah yolunda cihada çıkın." denilince olduğunuz yere yığılıp kaldınız. Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatına razı mı oldunuz? Fakat dünya hayatının zevki ahiretin yanında ancak pek az birşeydir.

39 - Eğer topluca savaşa katılmazsanızsmiliv O sizi acı bir azaba uğratır ve yerinize başka bir kavmi getirir ve siz O'na zerrece bir zarar veremezsiniz. Allah'ın herşeye gücü yeter.

40 - Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezsenizsmiliv Allah ona yardım eder. Hani o kâfirlersmiliv onu Mekke'den çıkardıkları vakit sadece iki kişiden biri ikensmiliv ikisi de mağarada bulundukları sırada arkadaşına "Üzülmesmiliv çünkü Allah bizimledir." diyordu. Allah onun kalbine sükûnet ve kuvvet indirmişti ve onu görmediğiniz bir orduyla desteklemişti. Kâfirlerin sözünü alçaltmıştı. Yüce olan Allah'ın kelimesidir. Ve Allah güçlüdürsmiliv hikmet sahibidir.

41 - Ey müminler! İster hafif techizatlasmiliv ister ağırlıklı olarak seferber olun ve mallarınızlasmiliv canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz böylesi sizin için daha hayırlıdır.

42 - Eğer o sefersmiliv yakın bir ganimet ve kolay bir sefer olsaydı mutlaka peşine düşer gelirlerdi. Fakat o meşakkatli yolculuk kendilerine uzun bir sefer geldi. Bununla berabersmiliv "Bizim de gücümüz yetseydismiliv sizinle beraber elbette sefere çıkardık." diyerek Allah'a yemin edeceklersmiliv nefislerini helake sürükleyecekler. Allah biliyor kismiliv onlar iyice yalancıdırlar.

43 - Allah seni affetsin. Doğru söyleyenler kimlersmiliv gerçekten yalancılar kimlerdirsmiliv bunların iyice belli olmasını beklemeden niçin onlara izin verdin?

44 - Allah'a ve ahiret gününe inananlarsmiliv mallarıyla ve canlarıyla cihad etmeyi görev bildiklerinden (zaten geri kalmak için) senden izin istemezler. Allah o muttakilerin kimler olduğunu bilir.

45 - Senden izin isteyenlersmiliv olsa olsa Allah'a ve ahiret gününe inanmayanlar olabilir. Onların kalbleri hep işkillidir. Bundan dolayı şüphe içinde bocalayıp dururlar.

46 - Eğer sizinle beraber cihada çıkmak isteselerdismiliv elbette onunla ilgili olarak bir takım hazırlıklar yaparlardı. Fakat Allah davranmalarını istemedi de onları yoldan alıkoydu ve (kendilerine): "oturun oturanlarla beraber" denildi.

47 - Eğer içinizde sizinle beraber cihada çıkmış olsalardısmiliv bozgunculuk etmekten başka şeye yaramayacaklardı ve aranıza fitne sokmak için uğraşacaklardı. İçinizde onların laflarına kanacaklar da vardı. Allahsmiliv o zalimleri iyi bilir.

48- Şurası kesindir kismiliv bunlar daha önce de fitne çıkarmak istediler ve sana türlü işler çevirdiler. Nihayet hak yerini buldu ve Allah'ın emri onların zoruna gitmesine rağmen açığa çıktı.

49 - İçlerinden "Aman bana izin versmiliv başımı derde sokma" diyen de var. Dikkat etsmiliv başlarını asıl kendileri derde soktular. Hiç şüphesiz cehennemsmiliv kâfirleri elbette kuşatacaktır.

50 - Eğer sana bir iyilik dokunursa fenalarına gider. Eğer sana bir musibet gelirse "Biz zaten tedbirimizi önceden almıştık." derler ve sevine sevine dönüp giderler.

51 - De ki: "Hiçbir zaman bize Allah'ın bizim için takdir ettiğinden başkası dokunmaz. O bizim mevlamızdır. Müminler yalnızca Allah'a tevekkül etsinler."

52 - De ki: "Siz bizde iki güzelliğin (Zafer veya şehitliğin) birinden başkasını mı gözetirsiniz? Biz ise size Allah'ın kendi katından veya bizim elimizle bir azap indirmesini gözetiyoruz. Haydi siz gözetedurunsmiliv biz de sizinle beraber gözetmekteyiz."

53 - O münafıklara şunu da de ki; gerek isteyereksmiliv gerek istemeyerek infak edip durun. O infak ettikleriniz sizden hiçbir zaman kabul edilmeyecektir. Çünkü siz fasık bir kavimsiniz.

54 - İnfakların onlardan kabul olunmamasına sebepsmiliv gerçekte Allah'a ve Resulüne inanmamalarısmiliv namaza ancak üşene üşene gelmelerismiliv verdiklerini de ancak istemeye istemeye vermeleridir.

55 - Onların malları dasmiliv evlatları da sakın seni imrendirmesin. Bu olsa olsasmiliv Allah'ın onları dünya hayatında bu gibi şeylerle azaba uğratmasından ve canlarının kâfir olarak çıkmasını murat etmiş olmasından başka birşey değildir.

56 - Hiç şüphesiz onlarsmiliv sizden olduklarına dair yemin de ederler. Halbuki sizden değildirler. Fakat onlar öyle bir kavimdirler kismiliv korkudan ödleri patlıyor.

57 - Eğer sığınacak bir yer veya barınacak mağaralar veyahut girilecek bir delik bulsalardı başlarını diker o tarafa doğru koşarlardı.

58 - İçlerinde (topladığın) sadakalar hakkında sana tariz eden (dil uzatan) ler de var. Eğer o sadakalardan kendilerine verilmişse hoşnut olurlarsmiliv verilmemişse hemen kızarlar.

59 - Ne olurdu bunlarsmiliv Allah ve Resulünün kendilerine verdiğine razı olsalar da "Bize Allah yeter. Allah bize lütuf ve ihsanından yine lutfedersmiliv verir. Bizim bütün rağbetimiz Allah'adır" deselerdi.

60 - Sadakalar ancak şunlar içindir: Fakirlersmiliv yoksullarsmiliv o işte çalışan görevlilersmiliv müellefe-i kulûb (kalbleri İslâm'a ısındırılacaklar)smiliv kölelersmiliv borçlularsmiliv Allah yolundakilersmiliv yolda kalmışlar. Allah tarafından böyle farz kılındı. Allah her şeyi bilendirsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir.

61 - Yine onların içinde öyleleri vardır kismiliv Peygamber'i incitiyorlar ve "O her söyleneni dinleyen bir kulaktır." diyorlar. De ki; "Sizin için bir hayır kulağıdır. Allah'a inanırsmiliv müminlere inanırsmiliv ayrıca sizden iman edenlere de bir rahmettir". Allah'ın Resulünü incitenlere acıklı bir azap vardır.

62 - Gönlünüzü hoş etmek için gelir size yemin ederler. Bunlar eğer mümin iseler Allah'ı ve Resulünü razı etmeleri daha doğrudur.

63 - Bilmiyorlar mı kismiliv kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirsesmiliv ona muhakkak ki içinde ebedi kalınacak cehennem ateşi vardır. İşte rüsvaylığın büyüğü de budur.

64 - Münafıklarsmiliv kalblerindekileri bütünüyle haber verecek bir sûrenin tepelerine inmesinden çekinirler. De kismiliv alay edip durun bakalımsmiliv Allah o sizin çekindiğiniz şeyi kesinlikle ortaya çıkaracaktır.

65 - Eğer kendilerine sorarsansmiliv "Biz sırf lafa dalmışsmiliv şakalaşıyorduk." derler. De ki: "Allah ilesmiliv âyetleri ile ve peygamberi ile mi alay ediyorsunuz?"

66 - Boşuna özür dilemeyinsmiliv iman ettik dedikten sonra küfrünüzü açığa vurdunuz. İçinizden bir kısmını affetsek bile bir kısmını suçlarında ısrar ettikleri için azabımıza uğratacağız.

67 - Münafıkların erkekleri de kadınları da birbirlerine benzerler. Kötülüğü emredersmiliv iyilikten sakındırırlar ve Allah yolunda harcamaktan ellerini sıkı tutarlar. Allah'ı unuttular dasmiliv Allah da onları unuttu. Gerçekten de münafıklar hep fâsık kimselerdir.

68 - Allahsmiliv erkek kadın bütün münafıklara ve bütün kâfirlere cehennem ateşini ebedî olarak vaad buyurdu. O ateş onlara yeter. Allah onlara lânet etmiştir. Onlara bitmez tükenmez bir azap vardır.

69 - (Ey münafıklar!) siz de tıpkı kendinizden öncekiler gibisiniz. Oysa onlar sizden daha güçlüsmiliv kuvvetlismiliv mal ve evlatça sizden daha varlıklı idiler. Dünya nimetlerinden paylarına düşen kadar zevk sürdüler. Sizden öncekiler kısmetlerine düşen kadarıyla nasıl zevk sürmek istedilerse siz de onlar gibi kısmetinize düşen kadarıyla zevk sürmeye baktınızsmiliv siz de sizden önce batağa dalanlar gibi batağa daldınız. İşte bunların dünyada ve ahirette bütün amelleri heder olup gitti ve işte bunlar hep hüsran içinde kalanlardır.

70 - Onlarasmiliv kendilerinden öncekilerin; Nuh Kavmi'ninsmiliv Âd'insmiliv Semûd'unsmiliv İbrahim Kavmi'ninsmiliv Medyen Ashabı'nın ve o mü'tefikelerin haberi gelmedi mi? Onların hepsine peygamberleri delillerle gelmişlerdi. Demek ki Allahsmiliv onlara zulmetmiş değildismiliv lâkin onlar kendi kendilerine zulmediyorlardı.

71 - Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederlersmiliv kötülükten vazgeçirirlersmiliv namazı kılarlarsmiliv zekâtı verirlersmiliv Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yarlığayacaktır. Çünkü Allah azîzdirsmiliv hakîmdir.

72 - Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlarasmiliv altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah'ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur.

73 - Ey Peygambersmiliv kâfirlerle ve münafıklarla savaş. Onlara karşı katı ol. Onların varacakları yer cehennemdir ve orası ne kötü bir yerdir.

74 - Onlarsmiliv kötü bir şey söylemediksmiliv diyerek Allah'a yemin ederler. Onlar o küfür kelimesini kesinlikle söylediler. İslâm'a girdikten sonra yine kâfirlik ettiler. Ve o başaramadıkları cinayeti tasarladılar. Halbuki intikam almaları için Allah'ınsmiliv Resulü ile onları lütfundan zenginleştirmiş olmasından başka bir sebep yoktu. Eğer tevbe ederlerse haklarında hayırlı olur. Yok yanaşmazlarsa Allah onları dünyada dasmiliv ahirette de acıklı bir azaba uğratır. Yeryüzünde onları koruyacak veya onlara yardım edecek bir kimse de bulunmaz.

75 - Yine onlardan kimi de Allah'a şöyle ahdetmişlerdi: "Eğer bize lütuf ve kereminden ihsan ederse biz de elbette zekâtı veririz ve kesinlikle salihlerden oluruz." diye söz vermişlerdi.

76 - Ne zaman kismiliv Allah lutfedip onlara ihsanda bulundusmiliv onlar da cimrilik edip yüz çevirdiler ve zaten yan çizip duruyorlardı.

77 - Allah'a verdikleri sözü tutmadıkları ve yalan söyledikleri içinsmiliv O da bu yaptıklarının sonucunu kıyamet gününe kadar yüreklerinde sürüp gidecek bir münafıklığa çevirdi.

78 - Allah'ınsmiliv onların sırlarını dasmiliv fısıltılarını da bilip durduğunu ve Allah'ın bütün bilinmeyenleri bildiğini hâlâ öğrenemediler mi?

79 - Müminlerden zekâttan fazla olarak kendi gönülleriyle bağışta bulunanlarasmiliv bir de güçlerinin yettiğinden fazlasını bulamayanlara bakıp da onlarla alay edenleri Allahsmiliv maskaraya çevirmiştir. Onlara pek acıklı bir azap vardır.

80 - Onlar için Allah'dan ister mağfiret dilesmiliv ister dileme. Onlar için yetmiş kere mağfiret dilesen de yine Allah onları affetmeyecektir. Busmiliv onların Allah'ı ve Resulünü inkâr etmelerinden dolayı böyledir. Allahsmiliv böylesine baştan çıkmış fasıklar güruhuna hidayet etmez.

81 - Savaştan geri kalan münafıklarsmiliv Resulullah'ın hilafınasmiliv onun savaşa gitmesine karşılıksmiliv oturup kalmalarıyla ferahladılar ve mallarıylasmiliv canlarıyla Allah yolunda cihad etmekten hoşlanmadılarsmiliv üstelik "Bu sıcakta savaşa gitmeyin." dediler. De ki: "Cehennem ateşi daha sıcaktır." Keşke anlayabilselerdi.

82 - Kazandıkları günahın cezası olaraksmiliv artık az gülsünlersmiliv çok ağlasınlar.

83 - Eğer Allahsmiliv seni onlardan bir kısmının yanına döndürür de onlar başka bir cihada seninle birlikte çıkmak için senden izin isterlersesmiliv de ki; "Artık siz hiçbir zaman benimle çıkamayacaksınız. Daha önce oturup kalmaktan hoşlanıyordunuz. Bundan böyle artık geride kalanlarla beraber oturup kalın."

84 - Ve onlardan biri ölürse asla namazını kılma ve kabirinin başına gidip durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Resulünü tanımadılar. Ve fasık olarak can verdiler.

85 - Onların ne mallarısmiliv ne de evlatları seni imrendirmesin. Allahsmiliv onları dünyada bunlarla cezalandırmayı ve canlarının kâfir olarak çıkmasını murad ediyorsmiliv başka değil.

86 - "Allah'a iman edin ve Resulü ile birlikte cihada gidin." diye bir sûre indirildiği zamansmiliv içlerinden mal mülk sahibi olanlar senden izin istediler ve "Bırak bizi oturanlarla beraber oturalım." dediler.

87 - Onlarsmiliv oturanlarla beraber oturmaktan hoşlandılar. Kalblerine mühür vuruldu. Bundan dolayı onlar anlayışsızdırlar.

88 - Fakat Peygamber ve onunla beraber olan müminler mallarıylasmiliv canlarıyla cihad ettiler. İşte bütün hayırlar onlarındır. Murada erenler de işte onlardır.

89 - Allah onlarasmiliv altından ırmaklar akan cennetler hazırladı. İçlerinde ebedi kalacaklar. İşte o büyük kurtuluş budur.

90 - Bedevilerden özür bahane edenlersmiliv kendilerine izin verilsin diye geldiler. Allah'a ve Resulüne yalan söyleyenler de oturdular kaldılar. Bunlardan kâfir olanlara acıklı bir azap isabet edecektir.

91 - Allah ve Resulü adına nasihat ettikleri takdirde ne zayıflarasmiliv ne hastalarasmiliv ne de verecek birşey bulamayan yoksullara savaştan kalmaktan dolayı bir günah yoktur. İyilik edenleri ayıplamaya bir yol yoktur. Allah gafurdursmiliv rahîmdir.

92 - Kendilerini bindirip savaşa gönderesin diye gönüllü olarak sana geldiklerindesmiliv "Sizi bindirecek birşey bulamıyorum." dediğin zamansmiliv bu uğurda harcayacakları birşey bulamadıklarından dolayı üzülüp gözlerinden yaş döke döke geri dönüp gidenlere de bir günah yoktur.

93 - Kınamaya yolsmiliv ancak zengin oldukları halde geri kalmak için senden izin isteyenleredir. Bunlar geri kalanlarla beraber olmayı tercih ettiler. Allah da kalblerini mühürledi. Onlarsmiliv artık başlarına geleceği bilmezler.

94 - Savaştan dönüp yanlarına geldiğinizde size özür beyan edecekler. De ki: "Özür beyan etmeyin. Size kesinlikle inanmayız. Allah bizesmiliv sizin durumunuzdan haberler verdi". Bundan sonra da Allah ve Resulü yaptıklarınızı görecektir. Daha sonra da gizliyi ve âşikârı bilen Allah'a döndürüleceksiniz. O vakit Osmiliv size neler yapmış olduğunuzu tek tek haber verecektir.

95 - Dönüp de yanlarına geldiğinizde kendilerinden yüz çeviresiniz (hesaba çekmekten vazgeçesiniz) diye Allah'a yemin edecekler. Siz de onlardan yüz çevirin. Çünkü onlar gerçekten murdar kimselerdir. Yaptıklarının cezası olarak nihayet varacakları yer cehennemdir.

96 - Kendilerinden razı olasınız diye size yemin ederler. Eğer siz onlardan razı olursanızsmiliv şunu bilin ki Allahsmiliv o fasıklar güruhundan kesinlikle razı olmaz.

97 - Bedeviler inkâr ve münafıklık bakımından daha beterdirler. Bununla beraber Allah'ınsmiliv Resulüne indirdiği (hükümlerin) sınırlarını bilmemeye daha yatkındırlar. Allah alîmdirsmiliv hakîmdirsmiliv

98 - Bedevilerden kimi de var kismiliv verdiğini angarya sayar ve sizin üzerinize belalar gelmesini bekler. O çirkin belalar kendi başlarına olsun! Allah herşeyi işitendirsmiliv bilendir.

99 - Yine bedevilerden kimi de vardır kismiliv Allah'a ve ahiret gününe inanır ve harcadığını Allah katında yakınlıklara ve Peygamber'in dualarını almaya vesile sayar. Gerçekten de busmiliv onlar için bir yakınlıktır. Allah onları rahmeti içine koyacaktır. Şüphesiz kismiliv Allah bağışlayıcıdır ve rahmet edicidir.

100 - Muhacir ve Ensar'dan İslâm'a ilk önce girenlerin başta gelenleri ve iyi amellerle onların ardınca gidenler var yasmiliv işte Allah onlardan razı oldusmiliv onlar da Allah'dan razı oldular ve onlarasmiliv altlarında ırmaklar akan cennetler hazırladı kismiliv içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük ve muhteşem kurtuluş budur.

101 - Hem çevrenizdeki bedevilerden münafıklar varsmiliv hem de Medine halkından münafıklıkta ısrar edenler var. Sen onları bilmezsin. Onları biz biliriz. Biz onları iki kere azaba uğratacağız. Daha sonra da büyük bir azaba itilecekler.

102 - Onlardan bir kısmı günahlarını itiraf ettiler. Ve iyi bir amelle kötü bir ameli karıştırdılar. Ola kismiliv Allah tevbelerini kabul eder. Çünkü Allah gafurdursmiliv rahîmdir.

103 - Onların mallarından sadaka al kismiliv onunla kendilerini temizlersinsmiliv tertemiz edersin. Bir de haklarında hayır dua et. Çünkü senin duan kalblerini yatıştırır. Allah işitendirsmiliv bilendir.

104 - Onlar bilmiyorlar mı kismiliv Allah kullarının tevbesini kabul eder ve sadakaları da alır. Allah tevbeleri kabul edendirsmiliv çok merhametlidir.

105 - Ve de ki; "Çalışın! Yaptıklarınızı hem Allah göreceksmiliv hem Resulüsmiliv hem de müminler görecektir. Sonra da gizliyi ve açığı bilen Allah'ın huzuruna iletileceksiniz. İşte o zamansmiliv neler yaptığınızı size O bildirecektir.

106 - Savaşa katılmayanlardan diğer bir kısmının affı da Allah'ın emrini beklemek için geri bırakılmıştır. Ya kendilerini cezalandırır ya da tevbelerini kabul eder. Allah alîmdirsmiliv hakîmdir.

107 - Bir de müslümanlara zarar vermeksmiliv kâfirlik etmek ve müslümanların arasına ayrılık sokmak ve daha önce Allah ve Resulü'ne karşı savaş açmış olanı beklemek için mescid yapanlar var. "İyilikten başka bir maksadımız yoktu." diye yemin de edecekler. Fakat bunların kesinlikle yalancı olduklarına Allah şahittir.

108 - O mescit içinde sen kesinlikle namaza durma. Ta ilk gününde temeli takva üzerine kurulan mescit elbette içinde namaz kılmana daha layıktır. Onun içinde günahlarından arınmayı seven kişiler vardır. Allah da arınmışsmiliv ak pak olmuş olanları sever.

109 - O halde binasını Allah korkusu ve Allah rızası üzerine kurmuş olan mı hayırlıdırsmiliv yoksa binasını yıkılmak üzere olan bir uçurumun kenarına kurup da onunla birlikte cehenneme yuvarlanan mı daha hayırlı? Allahsmiliv zalimler güruhunu hidayete erdirmez.

110 - Onların kurmuş oldukları bu türlü binalarsmiliv kalpleri parça parça olmadıkçasmiliv kalblerinde bir nifak düğümü olup kalacaktır. Allahsmiliv alîmdirsmiliv hakîmdir.

111 - Allahsmiliv müminlerdensmiliv canlarını ve mallarınısmiliv kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır: Allah yolunda çarpışacaklar da öldürecekler ve öldürülecekler. Busmiliv Tevrat'ta dasmiliv İncil'de de Kur'ân'da da Allah'ın kendi üzerine yüklendiği bir ahittir. Allah'dan ziyade ahdine riayet edecek kim vardır? O halde yaptığınız alış-veriş ahdinden dolayı size müjdeler olsun! Ve işte o büyük kurtuluş budur.

112 - (Bunlar)smiliv O tevbekâr olanlarsmiliv o ibadet edenlersmiliv o hamd edenlersmiliv o oruçlularsmiliv o rükua varanlarsmiliv o secdeye kapananlarsmiliv iyiliği emredipsmiliv kötülükten vazgeçirenlersmiliv Allah'ın hududunu koruyanlar (emirleriyle yasaklarının ölçülerine riayet edenler)dır. Müjde ver o müminleresmiliv müjde!

113 - Ne peygamberesmiliv ne iman edenlere akraba bile olsalar cehennemlik oldukları iyice belli olduktan sonra müşriklere istiğfar etmek yoktur.

114 - İbrahim'in babası için istiğfar etmesi de sırf ona vermiş olduğu bir sözden dolayı idi. Böyle iken onun bir Allah düşmanı olduğu kendisine açıklanınca o işten vazgeçti. Şüphesiz ki İbrahimsmiliv çok bağrı yanıksmiliv çok halim birisi idi.

115 - Allahsmiliv bir kavmi hidayete erdirdikten sonrasmiliv nelerden sakınacaklarını kendilerine iyice açıklamadıkça dalalete düşürmez. Gerçek şu kismiliv Allah her şeyi bilir.

116 - Hiç şüphesizsmiliv göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Osmiliv diriltir desmiliv öldürür de. Size O'ndan başka ne bir dost vardırsmiliv ne de bir yardımcı.

117 - Andolsun kismiliv Allahsmiliv yine peygambere ve en zor gününde ona uyan Muhacirler'le Ensar'asmiliv içlerinden bir kısmının kalbleri az kalsın kayacak gibi olmuşkensmiliv tevbe nasip etti de lutfedip tevbelerini kabul buyurdu. Çünkü Osmiliv gerçekten çok şefkatlismiliv çok bağışlayıcıdır.

118 - Allahsmiliv haklarında hüküm beklenen o üç kişiyi de bağışladı. Çünkü o derece bunalmışlardı kismiliv yeryüzü bütün genişliğine rağmen onlara dar gelmeye başlamıştısmiliv vicdanları da kendilerini sıkıntıya sokmuştu. Allah'dan kurtuluşunsmiliv ancak Allah'a sığınmakta olduğunu anlamışlardı. Sonra da Allahsmiliv onları tevbekâr olmaya muvaffak kıldı da tevbelerini kabul buyurdu. Şüphesiz ki Allahsmiliv tevbeleri çok çok kabul edendirsmiliv çok merhametli olandır.

119 - Ey iman edenler! Allah'dan korkun ve doğrularla beraber olun.

120 - Medine halkına ve civardaki bedevileresmiliv Resulullah'ın emrine aykırı hareket etmek uygun olmadığı gibismiliv onun katlandığı zahmetlere öbürlerinin katlanmaya yanaşmamaları da yakışık almaz. Çünkü onların Allah yolunda çektikleri hiçbir susuzluksmiliv hiçbir yorgunluk ve hiçbir açlıksmiliv ayrıca kâfirleri öfkelendirecek ayak bastıkları hiçbir yer veya düşmana karşı elde ettikleri hiçbir başarı yoktur kismiliv karşılığında kendilerine salih bir amel yazılmış olmasın. Çünkü Allahsmiliv güzel iş yapanların mükafatını zayi etmez.

121 - Onlarınsmiliv Allah yolunda yaptıkları küçük veya büyük her harcama veya geçtikleri her vadi karşılığındasmiliv yaptıkları işin daha güzeliyle Allah'ın kendilerini mükâfatlandırması için sevap yazılmaması mümkün değildir.

122 - Bununla beraber müminlerin hepsinin birden topyekün savaşa katılmaları uygun değildir. Her kabileden bir kısım insanlar da din ilimlerinde derinleşmeli ve kabileleri savaştan dönüp gelince onları uyarmalıdır kismiliv böylece Allah'ın azabından sakınırlar.

123 - Ey iman edenlersmiliv önce yakın çevrenizdeki kâfirlerle savaşın kismiliv sizde bir güç ve kuvvet olduğunu görsünler. Ve iyi bilin kismiliv Allah müttakilerle beraberdir.

124 - Bir sûre indirildiği zamansmiliv içlerinden biri çıkarsmiliv "Bu sûre hanginizin imanını arttırdı?" der. Fakat müminlere gelincesmiliv aslında her inen sûre onların imanını arttırmıştır ve onlar sürekli olarak müjdelenip duruyorlar.

125 - Kalblerinde bir hastalık olanlara gelincesmiliv onların da murdarlıklarına (küfürlerine) murdarlık (küfür) katmıştır ve kâfir olarak ölüp gitmişlerdir.

126 - Onlar (münafıklar) her yıl bir veya iki kere kendilerinin çeşitli belalara uğratıldıklarını görmüyorlar mı? Böyle iken yine de tevbe etmiyor ve ibret almıyorlar.

127 - Aleyhlerinde bir sûre indirilincesmiliv "Sizi birisi görüyor mu?" diye birbirlerine göz ederlersmiliv sonra da sıvışır giderler. Allah onların kalblerini (imandan) çevirmiştir. Bu yüzden onlar anlayışsız bir kavimdirler.

128 - Andolsun size içinizden öyle bir peygamber geldi kismiliv gayet izzetli ve şereflidir. Sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir üstünüze titrersmiliv müminlere gayet merhametli ve şefkatlidir.

129 - Eğer aldırmazlarsa onlara de ki: Bana Allah yeter. O'ndan başka ilâh yoktur. Ben O'na dayanmaktayım ve Osmiliv o büyük Arş'ın Rabbidir
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:53   #7
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

11-HUD:

1 - Elif-Lâm-Râ. Bu öyle bir kitaptır kismiliv âyetleri muhkem kılınmışsmiliv sonra da herşeyden haberdar olan hikmet sahibi Allah tarafından âyetleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

2 - (Şöyle kismile Allah'dan başkasına kulluk etmeyin. Ben size O'nun tarafından müjde vermek ve uyarmak için gönderilmiş gerçek bir peygamberim.

3 - Ve Rabbinizin mağfiretini isteyinsmiliv sonra ona tevbe edin ki sizismiliv belli bir süreye kadar güzel güzel yaşatsın. Ve her fazilet sahibine layık olduğu ihsanı versin. Eğer yüz çevirirsenizsmiliv ben sizin için büyük bir günün azabından korkarım.

4 - Dönüşünüz yalnızca Allah'adır. O'nun da herşeye gücü yeter.

5 - Dikkat edin! Görmüyor musunuzsmiliv onlar düşmanlıklarını gizlemek için göğüslerini çeviriyorlar. İyi bilin kismiliv onlar örtülerine bürünürlerkensmiliv neyi gizleyipsmiliv neyi açığa vurduklarını Allah biliyor. Muhakkak ki Allahsmiliv gönülde gizlenenleri de bilir.

6 - Yeryüzünde rızkı Allah'a ait olmayan hiçbir canlı yoktur. Osmiliv onların karar kıldıkları yerleri desmiliv emaneten durdukları yerleri de bilir. Onların hepsi apaçık bir kitaptadır.

7 - Osmiliv öyle bir Allah'dır kismiliv hanginizin daha güzel amel işleyeceğini imtihan etmek için gökleri ve yeri altı günde yarattı. Arşı da su üstündeydi. Onlara "öldükten sonra tekrar dirileceksiniz" dersensmiliv o kâfirler de kesinlikle sana: " Bu apaçık bir sihirden başka birşey değildir." diyecekler.

8 - Ve eğer bunlardan bir kısmının göreceği azabı belli bir süreye kadar erteleyecek olursaksmiliv o zaman da "onu engelleyen nedir ki?" diyecekler. İyi bilin kismiliv o azap onlara geldiği gün kendilerinden geri çevrilecek değildir. Ve o alay ettikleri şey kendilerini kuşatmış olacaktır.

9 - Ve şayet insana tarafımızdan bir rahmet tattırırsmiliv sonra da onu kendisinden geri alırsaksmiliv şüphesiz o ümitsiz ve nankör bir kimse olur.

10 - Ve şayet ona dokunan bir sıkıntıdan sonra bir nimet tattırırsaksmiliv "Artık benden bütün kötülükler silinip gitti." dersmiliv mutlaka böbürlenir ve şımarır.

11 - Ancak (her iki halde de) sabır gösterip iyi ameller işleyenler müstesnadır. İşte onlara bir mağfiret ve büyük bir mükafat vardır.

12 - (Ey Resulüm!) Şimdi belki sensmiliv "Ona bir hazine indirilsesmiliv ya da beraberinde bir melek gezip dolaşsa ya!" diyorlar diye sana vahyolunan vahyin bir kısmını terkedecek olursun ve bundan dolayı da göğsün daralır. Sen yalnızca bir uyarıcısın. Allah ise her şeye vekildir.

13 - Yoksa "onu kendi uydurdu" mu diyorlar? O halde sen de onlara de ki: "Haydi siz de onun gibi uydurulmuş on sûre getirin. Allah'dan başka çağırabileceğiniz kim varsa onları da yardıma çağırın. Eğer doğru söylüyorsanız" (bunu yaparsınız).

14 - Yok eğer bunun üzerine size cevap vermedilersesmiliv artık bilin kismiliv bu Kur'ân ancak Allah'ın ilmiyle indirilmiştir. O'ndan başka ilâh yoktur. Artık müslüman oluyorsunuzsmiliv değil mi?

15 - Her kim dünya hayatını ve güzelliklerini isterse biz onlara amellerinin karşılığını orada tamamen öderiz. Bu hususta kendilerine bir densizlik yapılmaz.

16 - Fakat onlar öyle kimselerdir kismiliv ahirette kendilerine ateşten başka bir şey yoktur. İşledikleri şeyler orada boşuna gitmiştir. Zaten bütün yaptıkları da batıldır.

17 - O dünyayı isteyenlersmiliv hiç Rabbinden açık bir belge üzere olan kimse gibi midir? O belgeyi yine Allah'dan gelen bir şahid olarak Kur'ân izliyorsmiliv ondan önce de bir rehber ve rahmet olan kitapsmiliv Musa'nın kitabı yine onu destekliyor. Böyle olanlar Kur'ân'a inanırlar. Hangi hizipten olursa olsun kim onu inkâr edersesmiliv ona vaad edilen yer ateştir. İşte bütün bunlardan dolayı sen de bu Kur'ân'dan şüphe içinde olma. Kesinlikle o haktırsmiliv Rabbindendir. Fakat insanların çoğu iman etmezler.

18 - Üstelik bir yalanı Allah'a iftira edenden daha zalim kim olabilir? Bunlar Rablerinin huzuruna arzolunacaklarsmiliv şahitler de şöyle diyecekler: "İşte bunlar Rablerine karşı yalan söyleyenlerdir". İyi bilin ki: Allah'ın laneti zalimlerin üzerinedir.

19 - Onlar kismiliv Allah yolundan döndürmeye çalışırlar ve o yolu eğri büğrü yapmak isterler. Üstelik onlarsmiliv evet onlar ahirete de inanmazlar.

20 - Onlar yeryüzünde (herkesi) yıldıracak değillerdir. Kendilerini koruyacak Allah'dan başka kimseleri de yoktur. Onların azabı kat kat olacaktır. Üstelik onlar hakkı işitmeye tahammül edemiyorlardı ve de görmüyorlardı.

21 - Onlar kendilerine yazık etmiş olan kimselerdir. O iftira edip uydurdukları da kendilerinden yüz çevirip gitmişlerdir.

22 - Kesinlikle bunlar ahirette de en ziyade hüsrana uğrayacak olanlardır.

23 - Fakat iman edip salih amel işleyenler ve Rablerine karşı edepli olanlarsmiliv güvenen ve itaat edenler var yasmiliv işte bunlar da cennet ehlidirler. Onlar orada ebedi kalırlar.

24 - Bu iki ayrı grubun meselismiliv kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir. Bunlar hiç eşit olabilirler mi? Hâlâ düşünmeyecek misiniz?

25 - Andolsun kismiliv vaktiyle Nuh'u da kavmine gönderdiksmiliv Osmiliv onlara şöyle dedi: "Ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım."

26 - "Allah'dan başkasına ibadet etmeyin! Bensmiliv size gelecek acı bir günün azabından korkarım."

27 - Buna karşılıksmiliv kavminin ileri gelen kâfirlerinden bir kısmı dediler ki: "Biz seni bizim gibi insanlardan biri olarak görüyoruzsmiliv başka değil. İlk bakışta bizim ayak takımımızdan başkasının senin arkana düştüğünü görmüyoruz. Sizin bizden fazla bir meziyetinizi de görmüyoruz. Aksine sizi yalancılar sanıyoruz."

28 - Nuh dedi ki; "Ey kavmim! Peki şu söyleyeceğime ne diyeceksiniz? Ben Rabbimden apaçık bir delil üzere isem ve Osmiliv bana kendi tarafından bir rahmet bahşetmişsesmiliv size de onu görecek göz verilmemişse bizsmiliv istemediğiniz halde onu size zorla mı kabul ettireceğiz?"

29 - "Ey kavmim! Ben sizden herhangi bir mal mülk istemiyorum. Benim mükafatım ancak Allah'a aittir. Ve ben ona iman edenleri kovacak değilim. Onlar elbette Rablerine kavuşacaklar. Fakat ben de sizi cahillik eden bir kavim görüyorum."

30 - "Ey kavmimsmiliv ben onları etrafımdan kovacak olursamsmiliv Allah'dan beni kim kurtarabilir? Siz hiç düşünmez misiniz?"

31 - Ben size "Allah'ın hazineleri benim yanımdadır." demiyorum ki. Ben size "Ben bir meleğim." de demiyorum. O sizin kendinize göresmiliv hor gördükleriniz hakkında "Allah onlara hiçbir hayır vermez." de demiyorum. Onların içlerindeki niyetismiliv en iyi Allah bilir. (Bu söylediklerimin aksini iddia etseydim) asıl o zaman zalimlerden olurdum.

32 - Dediler ki; "Ey Nuh! Bizimle didişip durdunsmiliv didişmende de çok ileri gittin. Eğer doğru söylüyorsansmiliv bizi tehdit ettiğin şu azabı getir de görelim."

33- Nuh dedi ki; "Onu ancak Allah dilerse getirir. Ve siz O'nu yıldıracak değilsiniz."

34 - Ben size öğüt vermek istemiş olsam dasmiliv eğer Allah sizi helâk etmeyi murad ediyorsasmiliv zaten öğüt vermemin size bir faydası olmaz. Rabbiniz O'dur ve nihayet O'na döndürüleceksiniz.

35 - Yoksa "Onu uydurdu" mu diyorlar? De ki; "Eğer uydurdumsa vebali benim boynumadır. Bense sizin yüklendiğiniz vebalden uzağım".

36 - Ayrıca Nuh'a şöyle vahyettik: "Bil ki kavminden şimdiye kadar iman etmiş olanlardan başka artık kimse iman etmeyecektir. Onun için yaptıkları şeylerden dolayı kederlenme."

37 - Bizim gözetimimiz altında ve vahyimize göre gemiyi yap. Zulüm yapanlar hakkında da bana bir şey söyleme. Çünkü onlar kesinlikle suda boğulacaklardır.

38 - Gemiyi yapıyordusmiliv kavminden bazı ileri gelen gruplarsmiliv onun yanından gelip geçtikçesmiliv onunla alay ediyorlardı. Nuh dedi ki: "Bizimle eğleniyorsunuzsmiliv biz de sizinle tıpkı bizimle eğlendiğiniz gibi alay edip eğleneceğiz."

39 - O perişan edici azabın kime geleceğini ve o sürekli azabın kimin başına ineceğini ilerde bileceksiniz.

40 - Nihayet emrimiz geldiği ve tennur (tandır veya geminin kazanı) tutuşup parladığı zaman dedik ki; "Erkeği ve dişisi olan her canlıdan ikişer tanesmiliv aleyhlerinde hüküm verilmiş olanların dışındasmiliv aileni ve iman etmiş olanları geminin içine yükle". Zaten beraberinde iman edenler çok az idi.

41 - Nuh dedi ki; "Allah'ın adıyla binin içine. Onun akışı dasmiliv duruşu da (O'nun adıyladır). Hiç şüphesiz Rabbim gerçekten çok bağışlayıcısmiliv çok esirgeyicidir.

42 - Gemi içindekilerle birliktesmiliv dağlar gibi dalgalar arasında akıp gidiyordu. Nuh ayrı bir yere çekilmiş olan oğluna bağırdı: "Yavrucuğumsmiliv gelsmiliv bizimle beraber bin! Kâfirlerle beraber olma!"

43 - Osmiliv dedi ki; "Bensmiliv beni sudan koruyacak bir dağa çıkacağım". Nuh da "Bu gün Allah'ın merhamet ettiğinden başkasınısmiliv Allah'ın bu emrinden koruyacak kimse yoktur." dedi. Derken dalga aralarına giriverdi. O da boğulanlardan oldu.

44 - Allah tarafından denildi ki: "Ey yeryüzü suyunu yut! Ey gökyüzü sen de suyunu kes! Ve sular çekildi. Emir yerine gelmiş oldu. Gemi de Cudi dağı üzerine oturdu. O zalim kavme böylece dünyadan uzak olun denildi.

45 - Nuh Rabbine niyaz edip dedi ki: "Ey Rabbim! Oğlum benim ehlimdendi senin vaadin de elbette haktır ve gerçektir. Ve sen hakimler hakimisin."

46 - Allah: "Ey Nuh! O kesinlikle senin ehlin (âilen)'den değildir. Çünkü o salih olmayan bir amelin sahibidir. Hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme! Bensmiliv senismiliv cahillerden olmaktan sakındırırım."

47 - Nuh: "Ey Rabbim! Ben bilmediğim bir şeyi istemiş olmaktan dolayı sana sığınırım. Sen beni bağışlamazsansmiliv bana merhamet etmezsen ben hüsrana uğrayanlardan olurum.

48 - "Ey Nuh!" denildismiliv " Bizden bir selâm sana ve seninle birlikte olanlardan gelecek ümmetleresmiliv kutluluk dileğiyle gemiden in. İlerde kendilerini bir çok nimetten faydalandıracağımızsmiliv sonra da bu yüzden kendilerine tarafımızdan acıklı bir azap dokunacak nice ümmetler olacaktır."

49 - İşte bunlar gayb haberlerindendir. Bunları sana vahiyle bildiriyoruz. Bundan önce bunları ne sen bilirdinsmiliv ne de kavmin. O halde sabretsmiliv akıbet muhakkak muttakilerindir.

50 - Âd kavmine de kardeşleri Hud'u gönderdik. Dedi ki: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka bir ilâhınız yoktur. Siz sadece iftira edip duruyorsunuz."

51 - "Ey kavmim! Bu iş için sizden bir ücret istemiyorum. Benim ecrim ancak beni yaratana aittir. Artık akıllanmayacak mısınız?"

52 - "Ey kavmim! Rabbinizden mağfiret isteyinsmiliv sonra O'na tevbe edin kismiliv üzerinize gökten bol bol bereket indirsin ve sizi kuvvetinize kuvvet katarak çoğaltsın. Gelin günahkâr olarak dönüp gitmeyin."

53 - Dediler ki; "Ey Hud! Sen bize açık bir mucize getirmedin. Biz de senin sözünle tanrılarımızı terk etmeyiz. Ve biz sana inanmayız."

54 - "Ancak şu kadarını diyebiliriz ki; "tanrılarımızdan bazısı seni fena çarpmış". O da dedi ki; "Allah'ı şahit tutuyorumsmiliv siz de şahid olun ki bensmiliv Allah'a koştuğunuz ortaklardan uzağım."

55 - "O'ndan başka herşeyden uzağımsmiliv artık hepiniz toplanın bana istediğiniz tuzağı kurunsmiliv sonra hiç bekletmeyin.

56 - "Ben muhakkak kismiliv hem benim Rabbimsmiliv hem de sizin Rabbiniz olan Allah'a dayanmaktayım. Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur kismiliv idaresi ve yönetimi O'nun elinde olmasın. Benim Rabbimsmiliv hiç şüphe yok kismiliv doğru yoldadır."

57 - "Eğersmiliv yine de yüz çevirirsenizsmiliv ben size ne ile gönderilmişsemsmiliv işte onu tebliğ ettim. Ayrıca Rabbimsmiliv sizin yerinize başka bir kavmi getirir de siz O'na zerrece zarar veremezsiniz. Hiç şüphesiz Osmiliv herşeyi koruyup gözetendir.

58 - Ne zaman ki emrimiz geldismiliv Hud'u ve beraberindeki iman edenlerismiliv tarafımızdan bir rahmet ile kurtardıksmiliv ayrıca onları çok ağır bir azaptan da kurtardık.

59 - İşte Âd kavmi buydu. Rablerinin âyetlerini bile bile inkâr ettiler ve peygamberlerine isyan ettiler. Başa geçen her zorbanın emrine uyup arkasından gittiler.

60 - Hem bu dünyadasmiliv hem de kıyamet gününde bir lânetle izlendiler. Bilin kismiliv Âd kavmismiliv gerçekten Rablerini inkâr ettiler. Yine bilin kismiliv Hud'un kavmi olan Âdsmiliv defolup gittiler.

61 - Semud kavmine de kardeşleri Salih'i gönderdik. Dedi kismiliv "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka bir tanrınız daha yoktur. Sizi topraktan O meydana getirdi. Sizi orada ömür sürmeye O memur etti. Bu sebepten O'nun mağfiretini isteyinsmiliv sonra O'na tevbe edin. Şüphesiz Rabbim yakındırsmiliv dualarınızı kabul eder."

62 - Dediler: "Ey Salihsmiliv! Bundan önce sen bizim içimizde ümit beslenir bir zat idin. Şimdi bizi babalarımızın taptıklarına tapmaktan mı engelliyorsun? Bizsmiliv doğrusunu istersen bizi davet ettiğin şeyden kuşkulandıran bir şüphe içindeyiz."

63 - Salih dedi: "Ey kavmim! Eğer ben Rabbimden açık bir mucize üzerinde isem ve o bana tarafından bir rahmet bahşetmiş isesmiliv ben Allah'a isyan ettiğim takdirde beni O'ndan kim kurtarabilir? Demek kismiliv siz bana zarar vermekten başka bir şey yapmıyorsunuz."

64 - "Ey kavmim! İşte şusmiliv Allah'ın dişi devesismiliv size bir mucizedir. Bırakın onu Allah'ın yer yüzünde (otlaklarında) otlasın. Ve ona kötü bir maksatla el sürmeyinsmiliv sonra sizi yakın bir azap yakalar."

65 - Derkensmiliv o deveyi kestiler. Bunun üzerine Salih dedi ki: "Yurdunuzda üç gün daha yaşayın. İşte busmiliv yalan çıkmayacak olan kesin bir vaaddir."

66 - Ne zaman kismiliv azap emrimiz geldismiliv Salih'i ve beraberindeki iman edenlerismiliv tarafımızdan bir rahmet sayesinde kurtardıksmiliv üstelik o günün perişanlığından da kurtardık. Hiç şüphesiz Rabbin güçlüdürsmiliv mutlak üstündür.

67 - O zalimlerismiliv korkunç bir gürültü yakalayıverdi de oldukları yerde çöküp kaldılar.

68 - Sanki orada güzel güzel yaşayıp durmamışlardı. Bak işte Semudsmiliv gerçekten de Rablerine küfretmişlerdi. Bak işte nasıl yok olup gittiler.

69 - Andolsun kismiliv İbrahim'e de elçilerimiz (melekler) müjde ile geldiler ve "selâm" dedilersmiliv o da "selâm" dedi ve hemen gidip onlara kızartılmış bir buzağı getirdi.

70 - Fakat onların o buzağıya el sürmediklerini görüncesmiliv tuhafına gitti ve içinde onlara karşı bir korku uyandı. Onlar da "Korkmasmiliv biz Lut'un kavmine gönderildik." dediler.

71 - İbrahim'in karısı ayakta duruyordu bunun üzerine yüzü güldü. Ona İshak'ı ve İshak'ın arkasından da Ya'kub'u müjdeledik.

72 - "Vay başıma gelene!" dedismiliv "Ben bir kocakarıyımsmiliv kocam da yaşlı bir adam. Bu gerçekten çok tuhaf bir şey!"

73 - Dediler: "Sen Allah'ın emrine mi şaşıyorsun? Allah'ın rahmeti ve berekâtı üzerinizdedir. Ey ev halkı! Muhakkak ki Osmiliv hamiddir (övülmeye lâyıktır)smiliv meciddir (cömertliği boldur)."

74 - İbrahim'den korku iyice geçip gidincesmiliv bu müjde de kendisine gelincesmiliv bizim (meleklerimiz)le Lut kavmi hakkında tartışmaya girişti:

75 - Çünkü İbrahimsmiliv çok yumuşak huylu ve çok yufka yürekli (yanık kalbli) idi.

76 - Melekler: "Ey İbrahim! Bu konuda bizimle tartışmaktan vazgeç. Çünkü Rabbinin emri kesin olarak geldi ve onlara geri çevrilmesi mümkün olmayan bir azap gelecektir.

77 - Ne zaman kismiliv elçilerimiz Lut'a geldilersmiliv bunların gelişleri yüzünden Lut fenalaştısmiliv eli ayağı birbirine dolaştı ve "Bu gün çetin bir gündür." dedi.

78 - Daha önceleri çirkin işler yapmış olan kavmi harıl harıl koşup geldiler. Lut onlara: "Ey kavmim! İşte size kızlarımsmiliv onlar sizin için daha temizdirler. Gelin Allah'tan korkunsmiliv beni misafirlerime rezil rüsvay etmeyin. İçinizde hiç aklı başında bir adam yok mu?" dedi.

79 - Onlar: "Sen de bilirsin kismiliv bizim senin kızlarınla bir ilgimiz yoktur. Sen bizim ne istediğimizi gayet iyi biliyorsun." dediler.

80 - Lut dedi: "Ne olurdu size karşı bir kuvvetim olsaydısmiliv ya da çok sarp bir yere sığınabilseydim."

81 - Melekler dediler: "Ey Lut! Şundan emin ol kismiliv biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana asla zarar veremezler. Sensmiliv gecenin bir kısmı olunca ailenle birlikte hemen buradan çık git. İçinizden hiç kimse geri kalmasınsmiliv eşin başka. Çünkü ona da onlara gelecek olan musibet gelecektir. Haberin olsunsmiliv helâk zamanları sabah vaktidir. Zaten sabah yakın değil mi?"

82 - Ne zaman kismiliv emrimiz geldismiliv o ülkenin altını üstüne getirdik ve üzerlerine istif edilip pişirilmiş çamurdan taşlar yağdırdık.

83 - Bu taşlar Rabbinin katında damgalanmışlardı. Bunlar zalimlerden uzak şeyler değildir.

84 - Medyen'e de kardeşleri Şu'ayb'i gönderdik. Dedi ki: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka ilâhınız yoktur. Ölçeği desmiliv teraziyi de eksik tutmayın. Ben sizi hayır (bolluk) içinde görüyorum. Bununla beraber yine de sizi kuşatacak bir günün azabından korkuyorum."

85 - "Ey kavmim! Ölçerken ve tartarken adaleti yerine getirin. Halkın malına densizlik etmeyin ve yeryüzünde fesatçılık yaparak fenalık etmeyin."

86 - Eğer mümin isenizsmiliv Allah'ın helâlinden size ihsan ettiği kâr sizin için daha hayırlıdır. Bununla beraber ben sizin üzerinize gözcü değilim."

87 - Dediler ki; "Ey Şu'aybsmiliv atalarımızın taptıklarını terketmemizi veya mallarımızda dilediğimizi yapmaktan vazgeçmemizi sana namazın mı emrediyor? Oysa ki sen yumuşak huylusun ve aklı başında bir adamsın."

88 - Şu'ayb dedi ki: "Ey kavmim! Şayet ben Rabbimden ispat edici bir delil üzerinde bulunuyorsam ve şayet banasmiliv O kendi katından güzel bir rızık ihsan etmişsesmiliv söyleyin bakalım ben ne yapmalıyım? Ben size karşı çıkmakla sizi menettiğim şeylere kendim düşmek istemiyorum. Ben sadece gücümün yettiği kadar ıslah etmeye çalışıyorum. Muvaffakiyetim de ancak Allah'ın yardımı ile olacaktır. Ben yalnızca O'na dayandım ve ancak O'na döneceğim."

89 - "Ey kavmim! Bana karşı gelmeniz sakın sizismiliv Nuh kavminin veya Hud kavminin veya Salih kavminin başlarına gelen musibetler gibi bir musibete uğratmasın. Lut kavmi de sizden uzak değildir.

90 - Rabbinizden mağfiret dileyinsmiliv sonra O'na tevbe ile yönelin. Şüphesiz kismiliv benim Rabbim çok merhametlidirsmiliv çok sevendir.

91 - Dediler ki: "Ey Şu'ayb! Biz senin söylediklerinin çoğundan birşey anlamıyoruz. Ayrıca seni içimizde çok zayıf biri olarak görüyoruz. Eğer akrabaların olmasaydı mutlaka seni recmederdik (taşa tutardık). Senin bize hiçbir üstünlüğün yoktur."

92 - Şu'ayb dedi: "Ey kavmim! Benim akrabalarım size Allah'dan daha mı değerli kismiliv Allah'a sırt çeviripsmiliv onu unuttunuz? Muhakkak kismiliv Rabbim bütün yaptıklarınızı çepeçevre kuşatmıştır."

93 - "Ey kavmim! Var gücünüzle yapacağınız ne varsa yapın! Ben de görevimi yapmaya devam edeceğim. Perişan edecek azabın kime geleceğini ve yalancının kim olduğunu ilerde anlayacaksınız. Bekleyinizsmiliv ben de sizinle beraber bekleyeceğim."

94 - Ne zaman kismiliv emrimiz geldismiliv Şu'ayb ve beraberindeki müminlersmiliv tarafımızdan bir rahmet sayesinde kurtuldular. Ve o zalimleri korkunç bir gürültü yakaladı da oldukları yerde çöküp kaldılar.

95 - Sanki orada hiç güzel gün görmemişlerdi. Dikkat edinsmiliv Semud kavmi nasıl helâk olup gittiyse Medyen de öyle yok olup gitti.

96 - Andolsun Musa'yı da âyetlerimizle ve apaçık bir belge ile gönderdik.

97 - Firavun'a ve cemaatine. Bunlar Firavun'un emrine uydular. Halbuki Firavun'un emri hak değildir.

98 - Kıyamet günüsmiliv kavminin önüne düşer. Artık o bunları ateşe götürmüştür. O varılan yersmiliv ne kötü bir yerdir.

99 - Hem buradasmiliv hem de kıyamet gününde lanetle izlendiler. Onlara verilen bu karşı destek ne fena bir destektir!

100 - İşte bu helâk olmuş memleketlerin önemli haberlerindendir. Sana onu kıssa olarak anlatıyoruz. Onlardan yerinde duranlar da varsmiliv biçilenler (yok olup gidenler) de.

101 - Biz onlara zulmetmediksmiliv onlar kendi kendilerine zulmettiler. Allah'ı bırakıp da taptıkları tanrılarsmiliv Rabbinin emri gelince kendilerine hiçbir fayda sağlayamadılar. Hasarlarını arttırmaktan başka bir şeye yaramadılar.

102 - İşte Rabbinsmiliv zalim memleketleri cezalandırdığı zaman böyle cezalandırır. Çünkü O'nun cezası çok acısmiliv çok çetindir.

103 - Ahiret azabından korkanlar için bunda muhakkak kismiliv bir ibret vardır. Osmiliv öyle bir gündür kismiliv bütün insanlar onun için toplanacaktır ve osmiliv öyle bir gündür kismiliv mutlaka görülecektir.

104 - Biz onu sadece belli bir süreye kadar geciktiriyoruz.

105 - O gün gelince Allah'ın izni olmadan hiç kimse konuşamaz. Onların kimi bedbahtsmiliv kimi de mutludur.

106 - Bedbaht olanlar ateştedirler. Onlar orada başka türlü soluyacaksmiliv başka türlü haykıracaklar.

107 - Onlar orada gökler ve yer durdukça duracaklar. Ancak Rabb'inin diledikleri başka. Çünkü Rabbin dilediğini yapandır.

108 - Mutlu olanlar ise cennettedirler. Orada gökler ve yer durdukça duracaklarsmiliv ancak Rabbinin diledikleri başka. (Bu) ardı arası kesilmeyen bir ihsan olacak.

109 - O halde sakın şunların ibadet edişlerinden şüpheye düşme. Daha önce ataları nasıl ibadet ediyor idiyseler bunlar da öyle ibadet ediyorlar. Biz de kendilerine nasiplerini elbette eksiksiz olarak öderiz.

110 - Andolsun kismiliv Musa'ya kitabı verdiksmiliv yine de onda ihtilafa düşüldü. Eğer Rabbinden daha önce verilmiş bir karar olmasa idismiliv elbette haklarında hüküm verilmiş bitmişti. Muhakkak ki onlarsmiliv bundan kuşkulu bir şüphe içindedirler.

111 - Gerçekten de onların her biri öyle kimselerdir kismiliv yaptıklarının karşılığını Rabbin kendilerine hakkiyle ödeyecektir. Çünkü Osmiliv onların yaptıkları her şeyden haberdardır.

112 - İşte bundan dolayı emrolunduğun gibi doğru ol! Beraberindeki tevbe edenler de (doğru olsunlar). Aşırı gitmeyin! Muhakkak ki Osmiliv bütün yaptıklarınızı görüp durmaktadır.

113 - Ve zulüm yapanlara yakınlık göstermeyin kismiliv size de ateş dokunmasın. Allah'dan başka yardımcılarınız da yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz.

114 - Gündüzün her iki tarafında ve gecenin saçaklarında (gündüze yakın olan saatlerinde) namaz kıl! Muhakkak kismiliv iyilik kötülükleri giderir. Bu isesmiliv düşünebilenlere bir öğüttür.

115 - Ve sabret! Çünkü Allah iyilik edenlerin mükafatını yitirmez.

116 - Sizden önceki devirlerden bakıyye sahipleri (kitap ehli) yeryüzünde bozgunculuktan vazgeçirmeye çalışsalardı ne iyi olurdu. Fakat onların içinden kurtardığımız pek az kimse bunu yaptı. O zulmedenler ise şımartıldıkları refahın peşine düştüler ve hepsi de suçlu oldular.

117 - Senin Rabbinsmiliv halkları iyi ve ıslahatçı ikensmiliv o memleketleri haksız yere helak edecek değildir.

118 - Eğer Rabbin dileseydi elbette bütün insanları tek bir ümmet yapardı. Halbuki yine de ihtilaf edip duracaklardı.

119 - Ancak Rabbinin rahmetle yarlığadığı kimseler başka. Onun içindir kismiliv onları yarattı. Ve Rabbinin "Andolsun ki cehennemi cinlerden ve insanlardan tamamen dolduracağım" sözü böylece tamam oldu.

120 - Peygamberlere ait haberlerden kalbini yatıştıracak olanlardan her türlüsünü sana kıssa olarak anlatıyoruz. Bunda da sana bir hakikatsmiliv müminlere de bir öğüt ve ibret gelmiştir.

121 - İmana gelmeyen o kâfirlere de ki: "Elinizden geleni geri koymayın! Biz de yapacağımızı yapacağız."

122 - Siz bekleyin görünsmiliv biz de bekleyip göreceğiz.

123 - Göklerin ve yerin gaybını bilmek yalnızca Allah'a mahsustur. Her iş O'na döndürülür. Sen yalnızca O'na ibadet et ve yalnızca O'na dayan. Rabbin yaptıklarınızın hiçbirinden gafil değildir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-07-2010, 22:53   #8
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

12-YUSUF:

1 - Elifsmiliv Lâmsmiliv Râ. İşte bunlar sana o açık seçik kitabın âyetleridir.

2 - Muhakkak kismiliv biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik.

3 - Sana bu Kur'ân'ı vahyetmekle bizsmiliv sana kıssaların en güzelini anlatıyoruz. Gerçek şu kismiliv daha önce senin bundan hiç haberin yoktu.

4 - Hani bir vakitler Yusufsmiliv babasına demişti ki: "Babacığımsmiliv ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı bana secde ederken gördüm."

5 - (Babası) "Yavrucuğum! "dedismiliv "rüyanı kardeşlerine anlatma. Sonra sana bir tuzak kurarlar. Çünkü şeytan insanın açıkça düşmanıdır."

6 - "Ve işte böylesmiliv Rabbin seni seçecek ve sana rüya tabirinden bilgiler öğretecek. Bundan önce ataların İbrahim'e ve İshak'a tamamladığı gibismiliv nimetini hem sanasmiliv hem de Yakup soyuna tamamlayacaktır. Muhakkak kismiliv Rabbin alîmdirsmiliv hakîmdir."

7 - Andolsun kismiliv Yusuf ve kardeşleri kıssasında soranlara ibret alacak âyetler vardır.

8 - Hani demişlerdi ki: "Yusuf ve kardeşi (Bünyamin) babamıza bizden daha sevgilismiliv biz ise güçlü ve tutkun bir grubuz. Doğrususmiliv babamız belli kismiliv çok açık bir yanılgı içindedir."

9 - "Yusuf'u öldürünsmiliv ya da bir yere atın kismiliv babanızın yüzü (sevgisi) size kalsınsmiliv sonra yine salih bir kavim olursunuz."

10 - İçlerinden bir söz sahibi şöyle dedi: "Yusuf'u öldürmeyinsmiliv bir kuyunun dibine bırakın da ordan geçen kafilenin biri onu bulup alsın. Eğer yapacaksanız böyle yapın."

11 - Dediler ki: "Ey babamız! Sen bize Yusuf için neden güvenmiyorsun? Halbuki biz onun iyiliğini istiyoruz."

12 - "Yarın onu bizimle beraber gönder de gezsinsmiliv oynasın. Kesinlikle biz onu koruruz."

13 - Babaları dedi ki: "Onu götürmeniz beni üzersmiliv korkarım ki onu kurt yer de sizin haberiniz bile olmaz."

14 - Dediler ki: "Vallahi biz böyle güçlü kuvvetli bir topluluk ikensmiliv buna rağmen onu kurt yersesmiliv o zaman biz kesinlikle hüsrana uğrayanlardan olmuş oluruz."

15 - Nihayet kardeşlerismiliv Yusuf'u alıp götürdüler ve kuyunun dibine bırakmaya topluca karar verdiler. Biz de ona şöyle vahyettik: "Andolsun kismiliv sen onlara ilerde hiç beklemedikleri bir sırada bu yaptıklarını haber vereceksin".

16 - Ve yatsı vaktismiliv ağlayarak babalarına geldiler.

17 - Dediler ki: "Ey babamız! Biz gittiksmiliv aramızda yarış yapıyorduk. Yusuf'u da eşyamızın yanına bırakmıştık. Bir de baktık kismiliv onu kurt yemiş. şu anda biz doğru da söyleseksmiliv yine de sen bize inanacak değilsin."

18 - Bir de gömleğinin üzerinde yalandan bir kan getirmişlerdi. Babaları dedi ki: "Hayırsmiliv nefisleriniz aldatmış da size bir iş yaptırtmış. Artık bana güzel bir sabır gerekiyor. Bu anlattıklarınıza karşılık yardımına sığınılacak olan ancak Allah'dır."

19 - Daha sonra bir kafile gelmişsmiliv sucularını da göndermişlerdi. Vardısmiliv kovasını kuyuya saldısmiliv "Müjde heysmiliv müjde! İşte bir çocuk!" dedi. Ve onu satılık bir mal olarak gizleyip korudular. Allah ise onların ne yapacaklarını biliyordu.

20 - Ve onu düşük bir değerle birkaç dirheme sattılar. Ona fazla önem vermemişlerdi.

21 - Onu satın alan Mısırlısmiliv eşine dedi ki: "Buna güzel bak. Bize faydalı olabilirsmiliv ya da evlat ediniriz." Yusuf'u böylece oraya yerleştirdik. Ona rüyaların tabirini de öğrettik. Allah emrinde galiptir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler.

22 - Osmiliv tam erginlik çağına gelincesmiliv kendisine ilim ve hüküm verdik. İşte bizsmiliv güzel iş yapanları böyle mükafatlandırırız.

23 - Derkensmiliv evinde bulunduğu hanımsmiliv onun nefsinden murad alıp yararlanmak istedi. Kapıları kilitledi ve "Haydi beri gel!" dedi. Yusuf: "Allah'a sığınırım! Muhakkak kismiliv o (kocan)smiliv benim efendimsmiliv bana çok güzel baktı. Doğrusu zalimler hiç iflah olmazlar" dedi.

24 - O hanımsmiliv ona gerçekten niyeti bozmuştu. Eğer Rabbinin burhanını görmese idi. Yusuf da ona özenip gitmişti. Aslında ondan fuhşu ve fenalığı uzak tutalım diye böyle olmuştu. Çünkü o bizim ihlasa erdirilmiş kullarımızdan biriydi.

25 - İkisi de kapıya koştular. Hanımsmiliv onun gömleğini arkadan yırttı. Ve kapının yanında hanımın efendisiyle karşı karşıya geldiler. Hanım hemen dedi ki: "Senin eşine fenalık yapmak isteyenin cezasısmiliv zindana atılmaktan veya acı bir azaba uğratılmaktan başka ne olabilir?"

26 - Yusuf: "kendisi benden yararlanmak istedi" dedi. Hanımın akrabasından biri de şöyle şahitlik etti: "Eğer gömleği önden yırtılmış ise hanım doğru söylemiştirsmiliv o zaman busmiliv yalancılardandır."

27 - "Yok eğer gömleği arkadan yırtılmış ise hanım yalan söylemiştirsmiliv o zaman bu doğru söyleyenlerdendir."

28 - Ne zaman kismiliv gömleğin arkadan yırtılmış olduğunu gördüsmiliv o zaman dedi ki: "Bu işsmiliv siz kadınların tuzağındandır. Gerçekten de sizin tuzağınız çok büyüktür".

29 - "Yusuf! Sakın sen bundan bahsetme! Kadın! Sen de günahından dolayı istiğfar et. Sen gerçekten günahkarlardan oldun".

30 - Şehirde bazı kadınlar da "Azizin karısısmiliv delikanlısından murad almaya kalkmışsmiliv sevgi yüreğini yakıp kavuruyormuşsmiliv görüyoruz kismiliv kadın çıldırmış besbelli..." dediler.

31 - Azizin karısısmiliv onların gizliden gizliye dedikodu yaydıklarını işitincesmiliv onlara davetçi gönderdi ve onlara mükellef bir sofra hazırladı. Her birine bir bıçak verdismiliv beri taraftan da Yusuf'a "çık karşılarına" dedi. Görür görmez hepsi onu gözlerinde çok büyüttüler ve (şaşkınlıkla) ellerini kestiler. Dediler ki: "Hâşâ! Allah içinsmiliv bu bir insan değilsmiliv olsa olsa yüce bir melektir."

32 - "İşte" dedismiliv "bu gördüğünüzsmiliv beni hakkında kınadığınız (gençtir). Yemin ederim kismiliv ben bunun nefsinden yararlanmak istedim de osmiliv namuslu davrandı. Yine yemin ederim kismiliv emrimi yerine getirmezsesmiliv muhakkak zindana atılacak ve kesinlikle zelillerden olacaktır".

33 - Yusuf dedi ki: "Ey Rabbim! Zindan banasmiliv bunların beni davet ettikleri şeyden daha sevimlidir. Eğer sensmiliv bu kadınların tuzaklarını benden uzak tutmazsansmiliv ben onların tuzağına düşerim ve cahillik edenlerden olurum".

34 - Bunun üzerine Rabbismiliv onun duasını kabul buyurdu da ondan onların tuzaklarını bertaraf etti. Muhakkak ki Osmiliv evet Osmiliv hakkiyle işitensmiliv hakkiyle bilendir.

35 - Bu kadar delili gördükleri haldesmiliv sonra yine de Yusuf'u bir süre için zindana atma düşüncesi ağır bastı.

36 - Zindana onunla birlikte iki delikanlı daha girdi. Birisi dedi ki: "Rüyada kendimi şarap sıkarken gördüm". Öteki de dedi ki: "Ben de başımın üstünde ekmek taşıdığımısmiliv kuşların da ondan yediğini gördüm. Bize bunun yorumunu haber ver. Çünkü biz seni iyilik edenlerden görüyoruz."

37 - Yusuf dedi ki: "Size yiyecek olarak verilecek bir yemek gelmeden önce onun tabirini size bildiririm. Busmiliv Rabbimin bana öğrettiği ilimlerdendir. Çünkü ben Allah'a inanmayan ve ahireti inkâr eden bir kavmin dinini terkettim."

38 - "Atalarım İbrahimsmiliv İshak ve Yakub'un dinine uydum. Bizimsmiliv Allah'a hiçbir şeyi ortak tutmamız olmaz. Busmiliv bize ve insanlara Allah'ın bir lutfudur. Fakat insanların çoğu şükretmezler."

39 - "Ey benim zindan arkadaşlarım! Ayrı ayrı birçok tanrılar mı daha hayırlısmiliv yoksa herşeye hakim ve galip olan bir tek Allah mı?"

40 - "Sizin Allah'ı bırakıp da o taptıklarınızsmiliv sizin ve atalarınızın uydurduğu birtakım isimlerden başka bir şey değildir. Bunlara tapmanız için Allah hiçbir delil indirmiş değildir. Hüküm ancak Allah'a aittir: Osmiliv sizesmiliv kendisinden başkasına tapmamanızı emretti. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler."

41 - "Ey benim zindan arkadaşlarım! Biriniz efendisine yine şarap sunacak. Diğeri de asılacaksmiliv kuşlar başından yiyecekler. İşte öğrenmek istediğiniz iş böylece halloldu."

42 - Yusufsmiliv hapisten kurtulacağına inandığı o ikiden birine dedi ki: "Beni efendinin yanında an". (Benden söz et kismiliv beni kurtarsın). Fakat Şeytansmiliv onasmiliv efendisinin yanında anmayı unutturdu. Bu yüzden Yusufsmiliv daha yıllarca zindanda kaldı.

43 - Bir gün melik (hükümdar) dedi ki: "Ben rüyamda yedi cılız ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak görüyorum. Ey ileri gelenler! Siz rüya tabir edebiliyorsanız benim bu rüyamın tabirini bana bildirin."

44 - Dediler ki: "Rüya dediğin şey karmakarışık hayallerdir. Biz ise böyle karışık hayallerin yorumunu bilemeyiz."

45 - O ikiden kurtulmuş olanı nice zamandan sonra hatırladı da dedi ki: "Ben size o rüyanın tabirini haber veririmsmiliv hemen beni gönderin."

46 - "Ey Yusufsmiliv ey doğru sözlü! Bize şunu hallet: Yedi semiz ineğismiliv yedi cılız inek yiyor. Ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak. Umarım kismiliv o insanlara doğru cevap ile dönerimsmiliv onlar da (senin kadrini) bilirler."

47 - Dedi ki: "Yedi sene eskisi gibi ekeceksinizsmiliv biçtiklerinizi başağında bırakınızsmiliv biraz yiyeceğinizden başka. "

48 - "Sonra onun arkasından yedi kurak sene geleceksmiliv önceki biriktirdiklerinizin biraz saklayacağınızdan başkasını yiyip bitirecek."

49 - "Sonra da onun arkasından yağışlı bir sene gelecek kismiliv halk onda sıkıntıdan kurtulacaksmiliv (üzümsmiliv zeytin gibi mahsülleri) sıkıp faydalanacak."

50 - O hükümdar "Onu bana getirin" dedi. Emir üzerine Yusuf'a gönderilen adam yanına gelincesmiliv Yusuf ona dedi ki: "Haydi efendine geri dön desmiliv ona sor bakalımsmiliv o ellerini kesen kadınların maksatları ne imiş? Hiç şüphe yok kismiliv Rabbimsmiliv onların oyunlarını çok iyi bilir."

51 - Hükümdarsmiliv o kadınlara "Derdiniz neydi kismiliv o vakit Yusuf'un nefsinden murad almaya kalktınız?" dedi. Onlar "Hâşâsmiliv Allah içinsmiliv biz onun aleyhinde hiçbir fenalık bilmiyoruz" dediler. Aziz'insmiliv karısı da: "Şimdi hak ve hakikat olduğu gibi ortaya çıktı. Aslında onun nefsinden ben murad almak istedim. O ise şeksiz şüphesiz doğrulardandır" dedi.

52 - (Yusuf dedi ki): İşte bu şunun içindir: Bilsin kismiliv ben ona arkasından hainlik etmedim. Gerçekten Allah hainlerin hilesini başarıya ulaştırmaz.

53 - Ben yine de nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis şiddetle kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin rahmetiyle yarlığadığı müstesna. Muhakkak kismiliv Rabbim bağışlayıcı ve merhametlidir.

54 - Hükümdar dedi ki: "Onu bana getirinsmiliv kendime tahsis edeyim." Sonra onunla konuşunca da: "Sen bugün yanımızda gerçekten büyük bir mevki sahibisinsmiliv güvenilir birisin" dedi.

55 - O dasmiliv ona dedi ki: "Beni bu ülkenin hazineleri üzerine getir. Çünkü iyi korurumsmiliv iyi bilirim."

56 - Ve işte biz böylece Yusuf'u o yerde temkin ettik (yerleştirdik). Neresinde isterse orada makam tutuyordu. Biz rahmetimizi dilediğimize nasip ederiz. Ve iyilik edenlerin mükafatını zayi etmeyiz.

57 - İman edip takva yolunu tutanlar için elbette ahiret mükafatı daha hayırlıdır.

58 - (Bir gün) Yusuf'un kardeşleri çıkageldiler ve onun yanına girdiler. Osmiliv onları görür görmez tanıdısmiliv oysa onlar onu tanıyamamışlardı.

59 - Ne zaman ki onların bütün hazırlıklarını tamamladısmiliv o zaman dedi ki: "Babanızdan olan öbür kardeşinizi de bana getirin. Görüyorsunuz yasmiliv ben ölçeği tam ölçüyorum ve ben konukseverlerin en hayırlısıyım."

60 - "Siz eğer onu bana getirmezsenizsmiliv bir daha size hiç kile yoksmiliv (bir ölçek bile zahire alamazsınız) yanıma da yaklaşmayın".

61 - Dediler ki: "Onun için babasından izin almaya çalışacağız. Her hâlü kârda bunu yapacağz."

62 - Yusuf bir taraftan da adamlarına tenbih etti: "Sermayelerini yüklerinin içine koyuverinsmiliv belki ailelerinin yanına dönünce farkına varırlar ve belki yine gelirler" dedi.

63 - Böylece dönüp babalarına geldikleri vakitsmiliv dediler ki: "Ey babamız! Bizden ölçek menedildi (bize zahire verilmeyecek). Bu kere kardeşimizi de bizimle gönder kismiliv ölçek alabilelim. Biz onu kesinlikle koruyacağız."

64 - Babaları dedi ki: "Ben onu size nasıl emanet ederim? Ya bundan önce kardeşini emanet ettiğimde olan gibi olursa! En hayırlı koruyucu Allah'dır ve Osmiliv merhamet edenlerin en merhametlisidir."

65 - Derken yüklerini açtılar ve sermayelerini kendilerine geri verilmiş olarak buldular. Dediler ki: "Ey babamız! Daha ne isteriz? İşte sermayelerimiz de bize iade edilmiş. Bununla yine ailemize zahire alır getiririzsmiliv kardeşimizi de koruruzsmiliv üstelik bir yük daha fazla zahire alırız. Zaten bu aldığımız pek az bir zahiredir."

66 - Babaları dedi ki: "Hepiniz çaresiz kalmadıkça onu bana mutlaka getireceğinize dair Allah'dan bir yemin vermedikçesmiliv onusmiliv kesinlikle sizinle göndermem". Onlar da Allah'a and içerek babalarına söz verincesmiliv babaları dedi ki: "Bu söylediklerinize Allah vekildir".

67 - Ve dedi ki: "Ey yavrularım! (şehre) hepiniz bir kapıdan girmeyin de ayrı ayrı kapılardan girin. Gerçi ben ne yapsamsmiliv Allah'ın takdirini sizden engelleyemem. Hüküm yalnızca Allah'ındır. Onun için bütün tevekkül edenler O'na tevekkül etmelidirler."

68 - Ne zaman kismiliv şehre vardılarsmiliv o zaman babalarının kendilerine emrettiği şekilde girdiler. (Gerçi bu şekilde girmeleri) onlar hakında Allah'ın takdir ettiği hiçbir şeyi önleyemezdismiliv bu sadece Yakub'un içinden geçirdiği bir isteğin yerine getirilmesi oldu. Şüphesiz osmiliv ilim sahibiydismiliv çünkü ona biz öğretmiştik. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler.

69 - Yusuf'un yanına girdikleri vakitsmiliv osmiliv kardeşini (Bünyamin'i) yanında alıkoydu. Dedi ki: "Bilesinsmiliv bensmiliv senin kardeşinim! İşte bundan dolayı onların yapacaklarına sakın üzülme!"

70 - Sonra onların bütün hazırlıklarını görüncesmiliv su kabını kardeşinin yükünün içine koydu. Sonra bir tellal şöyle bağırdı: "Hey kervan! Siz hırsızsınızsmiliv hırsız!"

71 - Bunlara döndüler de dediler ki: "Ne arıyorsunuz?

72 - Onlar da dediler ki: "Hükümdarın su kabını arıyoruz. Onu bulup getirene bir yük zahire var. Üstelik o tas bana zimmetlidir".

73 - "Allah'a yemin ederiz kismiliv" dedilersmiliv "Muhakkak siz de anlamışsınızdır yasmiliv biz buraya fesat çıkarmak için gelmedik. Biz hırsız da değiliz."

74 - "Peki yalancı çıkarsanız onun (hırsızlık edenin) cezası nedir?" dediler.

75 - "Kimin yükünde çıkarsasmiliv o kendisi onun cezasıdır. Biz zalimlere işte böyle ceza veririz."

76 - Bunun üzerine Yusufsmiliv kardeşinin eşyalarından önce onların eşyalarını aramaya başladı. Sonra su kabını kardeşinin yükünün içinden çıkardı. İşte Yusuf'a biz böyle bir oyun öğrettik. Melikin kanunlarına göresmiliv kardeşini alıkoymasına imkan yoktu. Ancak Allah dilerse o başka. Biz dilediğimizi derecelerle yükseltiriz. Ve her bilgi sahibinin üstünde bir başka bilen vardır.

77 - Dediler ki: "Eğer o çalmışsasmiliv daha önce bunun kardeşi de çalmıştı". O vakit Yusuf bunu içine attısmiliv onlara hiç belli etmeden: "Siz çok fena bir mevkidesinizsmiliv ne sıfat verdiğinizi Allah çok iyi biliyor" dedi.

78 - Dediler ki: "Ey vezir! Emin ol kismiliv bunun çok yaşlı bir babası var. Onun için yerine birimizi al. Gerçekten de biz seni iyilik edenlerden görüyoruz."

79 - O dedi ki: "Eşyamızı yanında bulduğumuzdan başkasını tutuklamaktan Allah korusun. Çünkü öyle yaparsak zalimlerden oluruz."

80 - Ne zaman kismiliv onlarsmiliv onu kurtarmaktan ümit kestilersmiliv o zaman fısıldaşarak oradan uzaklaştılar. Büyükleri dedi ki: "Babanızın sizden Allah adına ahit aldığını ve daha önce Yusuf konusunda ettiğiniz kusuru bilmiyor musunuz? Babam bana izin verinceye veya Allah hakkımda bir hüküm verinceye kadar ben artık burdan ayrılmam. Allahsmiliv hüküm verenlerin en hayırlısıdır."

81 - "Siz dönün de babanıza deyin ki: Ey babamız! İnan kismiliv oğlun hırsızlık yaptı. Biz ancak bildiğimize şahitlik ediyoruz. Yoksa gaybın bekçileri değiliz."

82 - "Hem orada bulunduğumuz şehir halkınasmiliv hem içinde bulunduğumuz kervana sor. Ve emin ol kismiliv biz kesinlikle doğru söylüyoruz."

83 - Babaları dedi ki: "Hayırsmiliv sizi nefisleriniz altadıp bir işe sürüklemiş. Artık bana güzel güzel sabretmek düşüyor. Belki Allah hepsini birden bana geri getirir. Çünkü Osmiliv her şeyi bilirsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir."

84 - Ve onlardan yüz çevirdi de: "Ey Yusuf'un ateşismiliv yetti artıksmiliv yetti!" dedi. Ve üzüntüden gözlerine ak düştü. Artık yutkunuyor da yutkunuyordu.

85 - Dediler ki: "Hâlâ Yusuf'u sayıklayıp duruyorsun. Allah'a yemin ederiz kismiliv sonunda eriyip gideceksinsmiliv tükenip helak olacaksın. Hayret doğrusu!"

86 - Dedi ki: "Ben hüznümüsmiliv kederimi ancak Allah'a şikayet ederim ve Allah tarafından sizin bilmediğiniz şeyleri de bilirim."

87 - "Ey oğullarımsmiliv gidinsmiliv Yusuf'u ve kardeşini araştırın. Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin; zira kâfir kavimden başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez."

88 - Sonra (Mısır'a gidip) onun huzuruna girincesmiliv dediler ki: "Ey şanlı vezir! Biz ve çoluk çocuğumuz sıkıntı içindeyiz. Pek az bir sermaye ile geldik. Sen bize yine ölçek (zahire) versmiliv ayrıca sadaka da ihsan eyle. Çünkü Allah sadaka verenleri muhakkak mükafatlandırır."

89 - O dedi ki: "Siz cahilliğinizde Yusuf'a ve kardeşine ne yaptığınızı biliyor musunuz?"

90 - Onlar "Yoksa sensmiliv sahiden Yusuf musun?" dediler. O da "Ben Yusuf'umsmiliv bu da kardeşim" dedismiliv "Doğrusu Allahsmiliv bizismiliv lutfuyla nimetlendirdi. Gerçekten de kim Allah'dan korkar ve sabredersesmiliv Allahsmiliv muhakkak kismiliv güzel işler yapanların mükafatını zayi etmez."

91 - Dediler ki: "Allah'a yemin olsunsmiliv Allah seni bize üstün kıldı. Biz gerçekten de büyük hata işlemiştik".

92 - Yusuf dedi: "Bugün size bir ayıplama ve azarlama yoktur. Allahsmiliv sizismiliv mağfiretiyle bağışlasın. Osmiliv merhamet edenlerin en merhametlisidir."

93 - Alın şu gömleğimi götürün de babamın yüzüne sürünsmiliv gözü açılır. Ve bütün ailenizle toplanıp bana gelin."

94 - Ne zaman kismiliv kafile (Mısır'dan) ayrıldısmiliv öteden babaları dedi ki: "Eğer bana bunak demezsenizsmiliv doğrusu ben Yusuf'un kokusunu alıyorum."

95 - Dediler ki: "Vallahi sen hâlâ o eski şaşkınlığındasın."

96 - Fakat ne zaman kismiliv gerçekten müjdeci geldismiliv gömleği Yakub'un yüzüne koydusmiliv hemen gözü açıldı. "Ben size demedim mismiliv ben Allah'dan sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.

97 - Dediler ki: "Ey babamızsmiliv bizim için Allah'a istiğfar eyle. Biz gerçekten büyük günah işlemiştik."

98 - Dedi ki: "Sizin için Rabbimden ilerde bağışlanma dileyeceğim. Şüphesiz o çok bağışlayıcıdırsmiliv çok merhamet edicidir.

99 - Ne zaman kismiliv onlar Yusuf'un yanına vardılarsmiliv işte o zaman Yusuf anasını ve babasını kucakladısmiliv yanına aldı ve "Buyurun Allah'ın dilemesiyle güven içinde Mısır'a girin" dedi.

100 - Anasıyla babasını yüksek bir taht üzerine oturttu ve hepsi birden Yusuf için secdeye kapandılar. Bunun üzerine Yusuf dedi ki: "İşte bu durumsmiliv o rüyamın çıkmasıdır. Gerçekten Rabbim onu hak rüya kıldı. Şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonrasmiliv beni zindandan çıkarmakla ve sizi çölden getirmekle Rabbim bana hakikaten ihsan buyurdu. Doğrusu Rabbim dilediğine lutfunu ihsan eder. Şüphesiz Osmiliv her şeyi bilirsmiliv hüküm ve hikmet sahibidir."

101 - "Ey Rabbim! Sen bana dünya mülkünden nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Ey gökleri ve yeri yoktan var eden Rabbim! Benim velim sensinsmiliv benim canımı müslüman olarak al ve beni salih kulların arasına kat!" {*} Hasılısmiliv ne zaman kismiliv Yusuf'a vardılarsmiliv yani Yusuf'un daha önce kardeşlerine tenbih edip istediği gibismiliv başta babaları olmak üzere bütün aile bireyleri topluca Mısır'a gelip Yusuf'un yanına vardılar. Rivayet olunur kismiliv Yusuf ve Meliksmiliv yanlarında dört bin askersmiliv birtakım devlet adamları ve Mısır halkından çok sayıda insansmiliv gelen kafileyi karşılamaya çıkmışlardı. Yakub Aleyhisselamsmiliv oğlu Yahuda'ya dayanarak yürüyordusmiliv karşıdan gelen kafileye ve atlılara bakıpsmiliv "Ey Yahudasmiliv şu karşıdaki adam Mısır'ın Firavun'u mu?" diye sordu. O da "Hayırsmiliv Firavun değilsmiliv oğlun" dedi. Yaklaştıkları zaman Yusuf'dan önce Yakup selam verdi ve "Selam sana ey hüzünleri gideren" dedi{*}ilh.

102 - İşte busmiliv sana vahiyle bildirdiğimiz gayb haberlerindendir. Yoksa onlar yapacaklarına karar verip mekir (oyun) yaparlarken sen yanlarında değildin.

103 - Sen ne kadar şiddetle arzulasan dasmiliv insanların çoğu iman edecek değildir.

104 - Buna karşılık onlardan herhangi bir ücret de istemiyorsun. O Kur'ânsmiliv âlemlere ancak bir öğüttür.

105 - Bununla beraber göklerde ve yerde ne kadar âyet var kismiliv onunla yüz yüze gelirler de yine de yüz çevirip geçerler.

106 - Onların çoğu şirk koşmadan Allah'a iman etmezler (imanlarına az çok bir şirk karıştırırlar).

107 - Yoksa bunlar Allah'ın azabından hepsini saracak bir felaket gelmesinden veya farkında değillerken ansızın başlarına kıyametin kopuvermesinden güven içinde midirler?

108 - De ki: İşte benim yolum budur; basiret üzere Allah'a davet ediyorum. Ben ve bana uyanlar (işte böyleyiz). Ben Allah'ı tesbih ederim ve ben müşriklerden değilim.

109 - Senden önce gönderdiğimiz peygamberler de o memleketlerin halkındandısmiliv onlar da kendilerine vahiy verdiğimiz birtakım erkeklerden başkası değillerdi. Şimdi o yerlerde şöyle bir gezip görmediler mi? Kendilerinden önce gelip geçenlerin akıbetlerinin nasıl olduğuna bir baksalar ya!... Elbette ahiret yurdu müttakiler için daha hayırlıdır. Hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız?

110 - Nihayet peygamberleri (onların iman etmelerinden) ümit kesecek hale gelince ve kendilerinin yalancı durumuna düştüklerini sanıncasmiliv onlara yardımımız geldismiliv yetişti; dilediklerimiz kurtarıldı. Suçlular topluluğundan bizim azabımız geri çevrilemez.

111 - Gerçekten de onların kıssalarında üstün akıllılar için bir ibret vardır. Bu Kur'ân uydurulmuş herhangi bir söz değildir. Lâkin kendisinden önce gelen kitapların tasdiki her şeyin ayrıntılarıyla açıklayıcısı ve iman edecek bir kavim için hidayet ve rahmettir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kerim in türkçe meali, kuranı, sureler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Cin Suresi Korax Kur'an-ı Kerim 1 12-30-2008 13:07
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Asr Suresi Korax Kur'an-ı Kerim 1 12-28-2008 23:22
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Fil Suresi Korax Kur'an-ı Kerim 1 12-28-2008 23:21
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Nas Suresi Korax Kur'an-ı Kerim 1 12-28-2008 22:56
DOWNLOAD Google Earth """""""Pro""""" Orjinal CD Kopyası! .400.00 $.-----full---- Korax İnternet 0 02-05-2008 20:37


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628