Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dua, Ayet, Hadis

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kabir hayatı

Dua, Ayet, Hadis


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 02-15-2010, 11:25   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kabir hayatı

KABİR HAYATI

Biz dünyada iken önümüzde ve arkamızda bizim aynı zamanda korumalığımızı yapan ‘kirâmen kâtibin’ meleklerinin tuttuğu hayır ve şer ile ilgili her türlü hareketlerimizin kaydedildiği defter artık kapanmış olacaktır.“Üzerinizde muhafızlık eden değerli kâtipler vardır. Onlar yapmakta olduklarınızı bilir ve yazar” (İnfitar sûresi 11-12. âyetler)

Yalnız geride bıraktığımız hayırlı evlatların yapacağı duâlarla ilgili defter açık kalacaktır.

Ayrıca dünyada iken gösteriş olsun diye değil yalnız Allah rızâsı için yaptığı cami, okul, yol, su getirme, köprü, talebe okutma gibi ‘sadakayı câriye’ dediğimiz hayırlar kullanıldığı süre, okuttuğu kişilerin ilminden istifâde edildiği süre, insanlara doğru yolu gösteren yazılarından istifâde edildiği süre bu hayırlardan doğacak olan sevaplar defterine kayıt edilmeye devam edecektir.

Orada bundan daha iyi kazanç olamaz.

Bu konu ile ilgili Peygamber Efendimiz s.a.v. hadisi şerifinde;

“Bizim kabirde, aklımız başımızda, bizi mezara götürenlerin ayak seslerini bile işiteceğiz.”
Cenâbı Allah’ın yap yapma buyruklarına uyan müminler şüphesiz kabirde rahat edeceklerdir.

Münker, Nekir ve cehennem melekleri Cenâbı Allah tarafından görevlendirilmiş güçlü, kuvvetli ve acımasız meleklerdir.

“Ey inananlar; kendinizi ve âilenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında iri gövdeli, sert tabiatlı, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler var.” (Tahrim sûresi 6.âyet)Peygamber Efendimiz s.a.v. hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır ;“Bunlar kabre konan kişiye; Rabbin kim? Peygamberin kim? Dinin nedir? Kitabın hangisidir? Sorularına cevap isteyecekler.”Aklımız ve hafızamız yerinde olduğu için müminler rahatlıkla cevaplayabileceklerdir.

Ama diğerleri şaşkınlık içinde olacaklardır. Çünkü orada yalan ve takiyye yoktur. Dünyada iken ilgilenmediği hiçbir şeyin adını hatırlamayacaktır.

Kabir sorgulanmasından sonra değerli İslam âlimlerimizin bize bildirdiğine göre; ruhlarımızın bazıları kalır, bazıları bedenleri terk ederler çeşitli berzah alemlerine giderler.

Zaten vücudumuzu teşkil eden bedenimizin etleri ve diğer organlarımızın element bileşimleri aynen toprakta bulunan elementler ile örtüşmektedir. Dolayısı ile topraktan yaratıldık ve yine toprak olacağız. Yani toprak bizim yabancımız değildir.

Sizi ondan (topraktan) yarattık; yine oraya döneceksiniz ve bir kez daha sizi ondan çıkaracağım. (Taha suresi 55. ayet)
Çünkü biz cenin halinden ölünceye kadar tatlısı, ekşisi, acısı, sebzesi, meyveleri ve diğer yiyecekleri topraktan temin etmiş idik.

Hal böyle olunca bizim fiziki bedenimiz yine toprakta yok olacak, görünen bir varlıktan görünmeyen bir varlık haline dönüşeceğiz.

Aynen dünyaya gelmeden önceki halimiz gibi. Yalnız bir farkla; dünyaya gelmeden önce tertemiz ve günahsız idik. İşte bize geçici olarak refakat eden bedenden ayrılan asıl olan ruhumuz kabir sorgulamasından sonra takva derecesine göre ya ruhlar alemine geri gidecek veya hak ettiği cezaları çekmeye başlayacaktır.Ruhların Kıyâmet gününe kadar konaklayacağı berzah aleminin dereceleri dünyada ruh bedendeyken iyi veya kötü amel derecesine göre değişiyor.

Örneğin; Allah’ın dinini ve Kur’anı Kerimi hafife alıp onunla alay edenler yeryüzünde kalacak berzah alemine yükselemeyecektir.Cenâbı Allah’ın yap yapma buyruklarını kimseden çekinmeden, dışlanırım korkusuna kapılmadan yerine getirenler ise takvâ derecelerine göre çeşitli güzelliklere sahip olan berzah aleminde toplu halde âhirete kadar bekleyecekleri yerlerini alırlar.

“Sana ruh hakkında soru sorarlar. Deki ruh Rabbimin işlerindendir. Size ancak az bir bilgi verilmiştir.” (İsra sûresi 85. âyet)

Kura’n Kerimde bu âyet ile ilgili yorum şöyledir ;

( Bu âyet insan için ruhun mahiyetini anlamanın imkansız olduğunu ifade etmektedir. Nitekim ‘ruhun mahiyeti’ problemi, asırlardır insanlığı en çok düşündüren konulardan biri olmakla beraber, halen meseleye nihai bir çözüm getirilememiş ve öyle görünüyor ki bundan sonrada getirilemeyecektir. Nitekim artık pek çok mütefekkirin aynı kanaate varmış olması, bu konuda Kur’anı Kerimin haklılığını teyit etmektedir.)Peygamber Efendimiz s.a.v.’in ruhu berzah aleminin en yüksek mertebesinde olacaktır.

Sonra diğer peygamberlerin ve şehitlerin ruhları gelir.

Daha sonra da salih ve mûti kulların ruhları gelir.

Şehitler ve Allah’ın sevgili kulları cenneti seyredecekler ve hatta berzah aleminden açılan pencereden cenneti yani ebediyyen kalacakları yerleri görecek ve cennet nimetlerinden Kıyâmet gününe kadar yaralanacaklardır.Kur’anı kerimde müminlerle ilgili âyeti kerimelerden bazıları şöyledir;“Şüphesiz Rabbim Allah’tır deyip, sonra onun yolunda yürüyenlerin üzerine ölümden sonra melekler iner, onlara ‘korkmayın, üzülmeyin size vad edilen cennetle sevinin’ derler.” (Fussilet sûresi 30.âyet)

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayınız, bilakis onlar diridirler. Allah’ın lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rablerinin yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar. Onlar Allah’tan gelen nimet ve keremin, Allah’ın müminlerinin ecrini zâyi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler.”

(Âli İmrân sûresi 169-170-171. âyetler)Diğer taraftan üzerinde kul hakkı veya zimmet bulunanlar şehit dahi olsalar cennet kapısında bekletilirler. Kıyâmet günü hesabını vermeden, borçlarını ödemeden cennete giremezler.

Efendimiz s.a.v. böyle buyurmuştur.Aşağı alemde tutulan ruhlar yeryüzünde kabirde kalırlar.

Çünkü ameli itibariyle çok asi ruhlardır.

Yüce alemdeki ruhların yanına yükselemezler.

“Bizim âyetlerimizi yalanlayıp da onlara karşı kibirlenmek isteyenler var ya işte onlara gök kapıları açılmayacak ve onlar deve iğne deliğine girinceye kadar cennete giremeyeceklerdir. Suçluları işte böyle cezâlandırırız” (Araf sûresi 40. âyet)
Dünyada iken nefislerinin arzularını yerine getirmek için ömürlerini boşa harcayanlar.

Allah’a az da olsa yaklaşmayanlar, şeytana yenik düşenler, ibâdeti ve takvâyı hafife alanlar, Ramazan ayında oruçlulara saygısızca davranışlar sergileyenler.

Cenâbı Allah’ın emirlerini yaşamaya çalışan kadın ve erkeklere gülenler, müminlerle kaş göz hareketleriyle alay edenler.

Kendileri bir araya gelince inananlarla alay etmekten zevk alanlar. Dünyada sorumsuzca bir yaşama sahip olan böyle asi kişilerin ruhları aşağı alemde kalmaya mahkumdurlar. Bu aleme de Berzahın alt tabakası denir.“Dünyada mücrimler imân edenlere gülerlerdi. Müminlere uğradıklarında kaş göz hareketleriyle alay ederlerdi.” (Mutaffifin sûresi 29-30. âyetler)Bu ruhların toplu halde Kıyâmete kadar kalacakları diğer yerlerden bazıları da şöyledir;

Devlet ve millet malını yiyenler; yedikleri onların ruhlarını ateş olarak sarmış bir vaziyette Berzah aleminin alt tabakasında beklerler.

Zina; hem Allah indinde hem de insanların kabul ettiği büyük suçlar arasındadır.

Dolayısı ile tövbe etmeden önce ölen zinaya düşkün kişilerin ruhları tandır biçiminde ateşli bir yerde beklerler. Efendimiz s.a.v. Miraca çıktığında bunların acıklı hali kendisine gösterilmiştir.

Zinâ ile ilgili çok ağır âyeti kerimeler vardır. İlgilenenler Kuran’ı Kerimden okuyabilir.

(İsrâ sûresi 32.âyet) (Nur sûresi 2-3.âyetler)

(Furkan sûresi 68.âyet) (Mümtehine sûresi 12.âyet)

Ancak bundan sonra tövbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.” (Nur sûresi 5.âyet)Dünyada iken fâiz yani her türlü fâizli teşvikler, krediler, nemâlar, ana paraları hariç tefecilikle başkasının sırtından geçinenlerin ruhları çeşitli kabir azapları göreceklerdir.

Fâiz konusuyla ilgili çok ağır âyeti kerimeler vardır. Bazıları şöyledir;“Fâiz yiyen kimseler (kabirlerinden) tıpkı şeytan çarpmış kimseler gibi çarpılmış olarak kalkarlar. Onların bu hâli ‘alışveriş ve ticarette fâiz gibidir’ demelerindendir. Oysa Allah ticareti helal, fâizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelirde Fâizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve işi Allah’a kalmıştır (Allah dilerse onu affeder). Kim tekrar fâize dönerse, işte onlar ateşliktir, orada devamlı kalırlar .”

(Bakara sûresi 275. âyet )“Ey iman edenler! Eğer müminseniz Allah’tan korkun ve faizi bırakın. Eğer bırakmazsanız, Allah ve Resûlüne karşı harp ilan etmiş olursunuz. Tövbe ederseniz, ana paranız sizindir. Böylece zâlim olmazsınız, zulme de uğramazsınız” (Bakara sûresi 278-279.âyetler)
Diğer âyeti kerimeleri ilgilenen Kuran’ı Kerimden okuyabilir.

(Bakara sûresi 275-276.âyetler) (Âli İmrân sûresi 130. âyet)

(Nisâ sûresi 161.âyet)

İçki, kumar, uyuşturucu ve diğer haramlara müptelâ olanların ruhları kabir âleminde diğerleri gibi cezalarını çekeceklerdir.Ey iman edenler içki, kumar, fal ve şans oyunları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun. Şeytan içkide ve kumarda ancak aranıza düşmanlık ve kin sokar.” (Mâide sûresi 90. ve 91. âyetler)“Ancak bundan sonra tövbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.” (Nur sûresi 5.âyet)İşte firavun ve benzeri ruhlara sabah akşam cehennem ateşi gösterilecek, cehennemde kalacakları yeri göreceklerdir. Kıyâmet kopunca da azabın en çetinine gireceklerdir.“(Azaptan biride) Ateştir ki, onlar sabah akşam buna sokulurlar. Kıyametin kopacağı günde, Firavn ailesini azabın en çetinine sokun, denilecek.” (Gâfir (Mûmin) sûresi 46.âyet)

Özetle isyancı, âhirete hazırlıksız intikal eden ruhlar çeşitli kabir azabı görecekler.

Değerli İslam alimlerine göre insanoğlunun 4 devresi vardır.

1- Ana rahminde 3 karanlık bölgede yaradılışımız.

“Sizi annelerinizin karınlarında, üç türlü karanlık içerisinde, yaradılıştan yaradılışa geçirerek yaratmıştır.” (Zumer sûresi 6.âyet)

Bizim 3 türlü karanlık içinde yaratılışımızı Kur’anı Kerim bize 1428 yıl önce bildirmiştir. Biz ise bilgi ve teknoloji çağında 3 karanlık bölgeyi yeni öğreniyoruz.

2- Dünyaya gelir yavaş yavaş büyür kendi irademizle dünyamızı ve âhiretimizi en iyi şekilde hazırlar veya ikisini de berbat eder ve ölürüz.

3- Berzah alemi büyük bir alemdir. Her ruh ameline ve itikadına göre bu alemde yerini alır ve Kıyâmetin kopmasını bekler.

4- Mahkeme-i kübra yani büyük mahkeme kişiyi ya cennete ya cehenneme gönderecek ve sonsuza kadar bir başka hayat başlayacaktır.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
hayatı, kabir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuranı kerimde geçen peygamberlerin isimleri ve birinin hayatı bir peygamberin hayatı Yaso Din KüLtüRü ve AhLak 1 12-05-2009 12:21
Rui Costa kimdir hayatı nedir futbol hayatı bilgi Yaso Sporcular 0 08-23-2009 13:05
Ölünce nelerle karşılaşacağız? Kabir hayatı hakkında biraz bilgi... Korax Fıkıh 1 02-10-2009 12:53
Kabir (Berzah) Alemi ve Kabir Soruları nelerdir? Korax Dua, Ayet, Hadis 0 02-01-2009 10:25
Kabir Hayatı уυѕυƒ İbretlik Yazılar 0 08-31-2008 00:38


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:47 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628