Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dua, Ayet, Hadis

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 04-13-2010, 09:48   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.060
Thanks: 4
Thanked 7 Times in 7 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Müzik Dinlemek Ve Gerçekler

ÇALGI ÇALMAK VE DİNLEMENİN HÜKMÜ VE BUNLARIN YASAKLIĞINA DALALET EDEN AYET-İ KERİMELER


Büyük günahlardan biride çalgı çalmak ve dinlemektir. Bu hususta yüce ALLAH şöyle buyuruyor; ‘’İnsanlardan bazı kimselerde vardır ki, bilmeyerek Allah yolundan saptırmak için sözden boşunu şarkıyı türküyü satın alır da, onu oyuncak edinirler. İşte onlar için alçak edici bir azap vardır.’’ ( Lokman suresi -6. ayet )

Ayeti kerimede ‘’lehvel hadis (boş söz, laf eğlencesi) hakkında müfessirlerin çoğu, ibni Abbas, İbni Mesud, Hasan, ikrime, ve Said bin Cübeyr (radyallahüanhüm) Lehvel hadis şarkı ve türküdür. Ve ayeti celile de türkü ve şarkının yasaklığı hakkında inmiştir demişlerdir.
(El hazin, lübabü-t texil fi meani-t tenzil)

‘’Ve onlardan kime gücün yeterse onu sesin ile oynat (kaydır, rahatsız et,) ve onların üzerlerine süvarilerinle, piyadelerinle sayhada bulun ve onlara mallarda ve evlatlarda ortak ol ve onlara vaatler yap, onları şeytanın vaat edeceği şey ise bir aldatıştan başka şey değildir.’’ Buyurmuştur. (İsra suresi- 64. ayet)

‘’Muhakkak müminler felaha ermişlerdir. O müminler ki namazlarında havf (tevazu) sahipleridir. Ve o müminler ki onlar, her lüzumsuz şeyden yüz çevirirler.’’
(Müminun suresi- 1.2.3 ayet)

‘’Ve onlar ki, yalan yere şahadette bulunmazlar ve faidesiz bir şeye uğradıkları vakit kerimler olarak geçer giderler.’’ (Furkan suresi- 72. ayet)


‘’Ve gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz? Ve hâlbuki siz gafillersiniz.’’
(Necm suresi–60.61 ayet)

Ayrıca yukarda geçen Furkan suresi 72. ayeti kerime ve Necm suresi 60. ayet ve 61 ayeti kerimelerin şarkı, türkü ve çalgı aletlerine dinlemekten men ettiğini müfessirlerce ileri sürülmektedir. (Kurtubi, hazin, medarik, alusi, tebari)

Kuranı kerimi bırakıp ta cahilane çalgı ve türkülerle meşgul olanlar ahiret gününde de resulallah (s.a.v) ve kuranı kerim tarafından Mevla teala tarafından şikâyet edileceklerdir. Furkan suresinin 30. ayeti kerimesi bunu beyan etmektedir.

‘’ Ve peygamber dedi ki; Yarabbi! Şüphe yok ki benim kavmim bu kuranı metruk ittihaz ettiler.’’ (Furkan suresi–30 ayet)

BU MEVZU İLE İLGİLİ HADİSİ ŞERİFLER‘’Şarkı ve çalgı dinlemekten sakınınız. Zira onlar suyun sebzeyi bitirmesi gibi kalp te nifakı bitirirler.’’

‘’ Her kim (dünyada) şarkı dinlerse o kimseyi cennetteki ruhanileri dinlemeyi müsaade edilmez. Ashapta sordular; Ya resulallah! Ruhaniler nedir? Peygamberimiz (s.a.v) buyurdurlar; ruhaniler cennet ehlinin kuraları (ziyade okuyucularıdır.)

‘’ Her kim şarkıcı bir kadının yanında oturur ve ondan şarkı türkü dinlerse kıyamet gününde kulağına eritilmiş bakır dökülecektir.’’

‘’ İki ses vardır ki, bunlar dünyada ve ahirette lanetlenmiştir. Nağme (şarkı) esnasında çalgı sesiyle musibet anında bağırmaktır.’’

Ben çalgı aletlerini kırmak için gönderildim.
Ben davul ve zurnayı yıkmak için gönderildim.


‘’Yüce Allah hadisi kutsisinde; ‘’ Nerede benim şeytanın çalgılarından kaçınan kullarım! Onlara misk bahçelerine helal edin. Ve onlara rızamı helal kıldığımı haber verin buyurmuştur.!! (kurtubi-15 cilt/53,54 sayfa)


‘’Ben eğlence (ehlin) den değilim. Zevk ve eğlence (ehli)de benden değildir. Ben batıl ehlinden değilim. Batıl ehlide benden değildir.’’

‘’Peygamberimiz (s.a.v.) şarkı söylemekten, şarkı dinlemekten, gıybet yapmaktan, gıybet dinlemekten, (Müslümanlar arasında) söz gezdirmekten ve sözü dinlemekten men etmiştir.’’

‘’Ebu amir hazretlerinin rivayetine göre Resulallah (s.a.v); elbette benim ümmetimden bir kavim olur ki; O kavim ferci (haram olan nisvanı yani zinayı ) ve hamri ve şarabı ve oyunları helal addederler. Ve elbette bazı akvam bir dağın yanına nazil olur ki (inerler ki) onarın çobanları koyunları ile onların üzerine çıkar. Ve çoban onlara bir hacet için gelir. Onlar; ‘’ Bu gün git yarın gel derler.’’

Bunun üzerine Allah teala beytutet ettirir (gecelettirir) ve dağı üzerlerine yıkar. Ve helak olmayıp baki kalanlara maymun ve hınzır suretine ila yevmil kıyam tebdil eder.

KESİN HÜKÜM OLARAK MÜZİK VE ÇALGI ALETLERİ DİNİMİZCE YASAKLANMIŞTIR.Resulallah (s.a.v) ahir zamanda benim ümmetimden bir kavim maymun ve hınzır suretine tebeddül eder. Dediğinde ashabı;’’ Ya resulallah! Senin Allah’ın resulü olduğuna ve Allah’ın birliğine şahadet ederlermi?’’dediler. Bunun üzerine resulallah (s.a.v) evet, namaz kılarlar ve oruç tutarlar, hac ederler, deyince onlar; bunun hali nedir ki böyle olur dediler. resulallah (s.a.v) onlar oyunları irtikâp eder ve şarapları içerler. Oyun ve şarap üzerine yatarlar, sabahtan maymun ve hınzır olarak kalkarlar, buyurmuştur. Hadisi şerifte geçen hadisi şerifte geçen ‘’meazif’’ her nevi oyun ve oyunun aletleridir.
(sahihi buhari. Türkçe 4 cilt.290 sayfa)
‘’ Ebu malik el eşari (r.a) den rivayet edilen bir hadisi şerifte resulallah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. Ümmetimden bir takımları muhakkak ki şarap içip ona adından dan başka isim takacaklar, baş uçlarında şarkıcı kadınlar şarkı türkü söylemekler. Allah-ü teala onları yere batıracak ve onlardan maymunlar ve domuzlar yapacaktır.
(ruhul Furkan–8 cilt sayfa 40)
‘’Şarkıcı cariyelerini ne satın alın, nede satın, nede öğretin, onlarla yapılan ticarette hayır yoktur, parasıda haramdır.’’ Lokman suresi 6.cı ayet bu gibi kimseler hakkında nazil olmuştur. (tac 8 cilt sayfa 550)
Abdullah ibni amr (r.a) şöyle buyurmuştur: kuranı kerimdeki bu ayeti tevratı şerifte aynen şöyledir; Şüphesiz ki Allah- teala hakkı indirerek batılı gidermiş ve onunla ( indirdiği hak hükümler vasıtasıyla, tavla, satranç gibi oyunları ney, kaval, flüt, klarnet, düdük gibi nefesle çalınan çalgı aletlerini raks, dönerek oynanan dans, bale gibi oyunları, gitar, davul, darbuka, dümbelek gibi elle çalınan çalgıları, def ve tamburları çalanlar ve dinleyenler için şarkıyı söyleyen ve dinleyenler için, şarabı da tadanlar için yasaklanmıştır.
(ibni ebu hatim. no 6744,4/1196.suyuti, dürül mensur,3/163, ibni kesir: 2/90, maide ayet 90)
‘’ Çalgı aletlerinin sesini dinlemek günahtır. O çalgı meclisinde oturmak fasıklıktır, bu çalgı sesi ile lezzetlenmek küfür dür.’’ (Allah-hımızın verdiği nimetlere nankörlük etmektir. Bu nankörlüğe devam etmekte insanı küfre götürür.)
(el fetaval bezazziye, damat 2 cilt 533 sayfa fethul kadir 10 cilt sayfa 15.)
‘’Bir adam şarkı türkü ile sesini yükseltmez, illa yükseltiğin de yüce Allah c.c. ona iki şeytan gönderir. Biri omzuna diğeri öbür omzuna otururlar. Ve iki ayakları ile göğsüne vurmayı devam ederler. Susana kadar böyle devam ederler.’’ (tevfsiri kurtubi 14 cilt,53 sayfa)
Yukarıda ayeti kerimeler ile hadisi şeriflerde çalgı çalmak ve dinlemenin haram olduğu aşikârdır.
‘’ Mühür, arşın direğine takılıdır. Haramlar işlenip isyan edilerek Allah-a karşı cüret edilir ( isyana cesaret gösterilirse) Allah-teala mühürü göndererek o (haram işleyen, isyan eden ve Allah-a karşı cüret gösteren) kişinin kalp’bini damgalar, o artık hiç bir şey anlamaz hale gelir.’’ (ruhul Furkan 6 cilt 30 sayfa arar 146- enfal suresi 24 ayet.)


ÇALGI DİNLEMENİN FETVA KİTAPLARINDAKİ FIKHİ HÜKMÜ


Resulallah s.a.v şöyle buyurduğu anlatılır; Mümin için her oyalama boştur. Ancak üçşey müstesna: atın terbiyesi ve atı ile oynaması, ok atması, ailesi ile oynaşması.
(fethul kadir.10 cilt. Sayfa 15)


Hidaye imam azam ebu hanifeye göre ; ‘’Eğlenmek için çalınan tüm çalgılar haramdır. (mergınani hidaye /4 cilt 80)

Fetevayı Hindiye:
‘’Oyun çalgı aletlerini, isteyerek dinlemek haramdır.’’
İslam beldesinde bulunan zimmîlerden Müslüman olmayanlardan birisi düğün yapmak ve düğünde davul, zurna çaldırmak için hâkime müracaat etse, hâkim davul, zurna çaldırmak için izin vermez. Müslüman olmayanlara verilmeyen çalgı izni, şimdi Müslümanlara nasıl izin verilebilir. ( fetvayı hindiye 12 cilt 82 sayfa)
İbni hacer;
‘’Tambur ve kemençe gibi fasık ayyaş ve sefihlerin kullandığı çalgı aletlerini kullanmanın ve dinlemenin icma ile haram olduğunu dediler.’’
(ibni hacer, kurtubi kef el rüa 306. sayfa)

Ebu ishak el şirazi;
‘’Ud ve tambur gibi çalgılar çalmak haramdır.’’

Kafi İbni Abdiler (r.a)
‘’El kafi isimli eserinde haram olduğu hususunda görüş ittifakı bulunan kazançları sayarken ‘’Şarkı söylemekten elde edilen gelir ve flüt gibi eğlence aletlerinden elde edilenleri zikretmiştir.’’ Bu hükümlere göre isteyerek bunları dinlemek azabı gerektirir. Ama istemeden işiten kimse ise azap olunmasa da o kimseden uzun süre ibadet sevgisi alınır.

Bostanül arifin (Ebu leys):
‘’Nikâhı ilan ediniz. Onun için def çalınız.’’Hadisin manası; nikâhı açık yapmaktan kinayedir. Bu hususta aynı ile def çalmayı murat etmiştir.’’
Âlimlerimiz düğünde def çalmak hususunda çeşitli görüşler belirtmişlerdir. Bir kısmı bir sakınca yoktur demelerine karşılık, bazıları da mekruhtur, dediler. Derim ki zamanımızda zilli, çıngıraklı çalınan defler ittifakla mekruhtur. Bunlarda görüş ayrılığı yoktur. Ancak ihtilaf eski zamanlarda çalınan defler içindir. (ebu leys bostanül arifin 2 cilt 887.sayfa)


Mevkufat: Davet edilen kimse düğün evinde oyun, çalgı olduğunu bilirse bu davete icabet etmez. Çalgıyı men etme gücü yeter, fakat kendi oraya çalgı olduğunu bilmeden giderse onu men eder. Çalgı men etmeye gücü yetmez, fakat kendisi müftü, vaiz, imam, müezzin gibi eşraftan birisiyse, o evde oturmaz ve yemeğini yemez.
(mülteka tercümesi 4. cilt.107 sayfa mevkufat.)
İmamı azam hazretleri; ‘’ Bir kere çalgılı bir ziyefet meclisiyle ibtila edildim de sabredip çıkamadım. ‘’ demiştir. İmamı azam (r.a) hazretlerinin bu sözü henüz mükteba bih (kendisine uyulan) değilken söylemiş olduğu üzere hamledilmiştir. İmamı azam (r.a) hazretlerinin ibtila edildim sözü tüm çalgıların haram olduğunu dalalet eder. Çünkü ibtila, haram olan şeylerde kullanılır. Çalgı hakkında pek çok hadisi şerif varid olmuştur.
Herkes tarafından malumdur ki; İslam dini insanların menfaatine olan hiçbir şeyi yasak etmemiştir. Lakin çalgı, türkü ve bunlar gibi olan şeyler kendilerine hiçbir fayda sağlamayıp insanların vakitlerini boş yere harcamalarına sebep olduklarından dolayı İslam dini buna cevaz vermemiştir.
Ne yazık ki, İslami prensiplere göre olması gereken düğün merasimlerimiz bir takım gayri meşru adetlerle icra edilmekte olup şeytan bir kılığa bürünmüş, dini emir ve yasakları rafa kaldırmıştır. Yabancıların her türlü adetleri sokulmuştur. İçki, bütün çeşitleriyle ikram edilir. Damat hanımı ile davetliler huzurunda oynatılır, Kadın erkek bir arada oynar, dans eder. Gelin tuvaletli endamıyla misafirlere teşhir edilir. Düğüne katılan gençlere kasa kasa içkiler alınır, havaya silahlar atılır bundan dolayı bütün haşerat rahatsız olur.Bu çeşit hareketlerin Müslümanlıkla alakası olmadı gibi, milli örf ve adetlerimiz ile de zerre kadar alakası yoktur. Bunlar kafirlerin, kokmuş, hayvanlaşmış, utanma nedir, haya nedir, bilmeyenlerin adetleridir.
Abdullah ibni ömer (r.a) den rivayete göre Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor; ‘’Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.’’ (ebu davud libas 4.cilt tirmizi 7)
Peygamber efendimiz varken kime benzemeye çalışıyorsunuz? Düğünlerimizi hangi çalgı aletleriyle yapıyoruz? Eğer ki çalgı aletleri iyi bir şey olsaydı Peygamberimizde çalar, ve bütün Müslümanların çalmasını isterdi.Kız istemeye giderken Allah-ın emri peygamberimizin sünneti ile derken; düğün yaparken kimin emri ve kimin sünnetiyle yapıyoruz?
İyi düşünelim……
Hepimiz mevlanın huzuruna gideceğiz ve yapmış olduklarımızdan hesap vereceğiz.
Hepimizin evlatları evleniyor ve düğünlerini anne ve babaları olarak bizler yapıyoruz hatta onları öğretiyoruz evladım şöyle yap bunu böyle yap diye. Peki düğünlerde çalınan çalgıdan, evlerimizde dinlenen müziklerden, evlatlarımızın arabalarda yüksek sesle müzik dinlemelerinden, bizler sorumlu değimliyiz? Elbette ki sorumluyuz. Sadece bunla değil onların, ibadetlerin den, ahlakından, dini bilgilerinden bizler ataları olarak 1. derece sorumluyuz. Sevgili kardeşlerimiz Herkes yaşamına dikkat etmeli ve bu dünya ya ALLAH-a kulluk etmeye geldiklerini unutmamalıdırlar.

“En çok sevdiğim kimse, bana ayıp ve kusurlarımı haber verendir.” (Süyûtî, Târîhu’l-Hulefâ, s. 130)


“İnandığınız gibi yaşamıyorsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.”
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
dinlemek, gerÇekler, müzik, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yine seyfullah ve keko parcasi keko dinlemek icin Yaso İlahi 1 10-13-2012 10:24
Bütün müzik proje Müzik performans ödevleri... Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 12-22-2009 16:49
Rock Müzik Nedir,Rock müzik türleri,Rock müzik tarihi Yaso Müzik Sohbet 6 09-26-2009 19:13
Geylani hz (Kur'an dinlemek) уυѕυƒ Tasavvuf 0 09-26-2008 17:27
Cep Telefonunda Radyo Dinlemek(Nokia, Symbian, N90-N80-N72-N91-N71-N93-E65-6110-5700) Yaso Symbian Programlar 0 03-30-2008 11:00


Şu Anki Saat: 14:59


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628