Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Dünyadan Haberler

Dünyadan Haberler Dünyada Olup Bitenler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Dövme Modellerinin Anlamları

Dünyadan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-15-2010, 14:44   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 393
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Dövme Modellerinin Anlamları

dvme01lq6

Dövme Modelleri Ve Anlamları Eskiden beri bir şeyleri sembolize etmek için( güç, gurur, dayanıklılık vs. gibi ) bu özellikleri taşıyan canlılarınresimleri kullanılmış ve bu özellikler taklit edilmiştir. Genelde dövmeyapımında resmedilen çoğu canlı figürlerinin ( özellikle hayvanlar )iyi yanları anlam olarak baz alınmış ve yapılmıştır ve halen de yapılmaya devam etmektedir.


Dövme olarak tercih edilen canlı ya dacansız varlıkların ne anlam taşıdığı hep bir tartışma konusu olmuşturfakat burada önemli olan şey sizin niyetinizdir ki siz bir dövmeyaptırırken ona ne anlam yüklemek istiyorsanız dövmenizin anlamı odur.Yine de dünyanın geri kalan kısmında klasikleşmiş bazı desenler vardırki anlamları artık benimsenmiş ve kabul edilmiştir. İşte bunlardanbazıları aşağıda kısa açıklamaları ile verilmiştir.Hayvanlar

Kelebek :Kişisel değişimin inanılmaz gücünü aktarmanın güzel bir yolu, bir dövmestili olarak kelebek oldukça popüler olmuştur. Kelebeğin enerjisi,dengedönüşüm ve zarafetle bağdaştırılır. Kelebek aşağı sırt bölgesi içingüzel bir motif oluşturur


Kartal :Genelde motorcular, çevreciler, ekstrem spor meraklıları arasındatalep edilen bir dövme stilidir. Kartalın enerjisi güç, özgürlük veaydınlanmayı anlatır.


Doğan :Acımasız ve görkemli; doğanın korkunç çığlıkları ve güçlü pençeleriözellikle celtic ve amerikan yerli kabileleri arasında popüler birdövme stili olmuştur.doğan dürüstlük ve zekanın simgesidir.


Baykuş :Meşhur ötüşü ve gece yaşayışıyla baykuş hem gençler hem de yaşlılararasında popülerdir. Baykuş görüşün, bilgeliğin ve anlayışınsimgesidir.


Kuzgun :Ooe taraftarları ve büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgununsiyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur.Kuzgun bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu simgeler.


Ayı : Onun alanını paylaşan diğer hayvanlardan daha üstün olan ayı; gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesidir.


Puma : Dağaslanı olarak ta bilinen bu ormanın yalnız bekçileri uzaklara ulaşançığlıklarıyla avına korku salar. Puma liderliğin, sadakatin vecesaretin simgesidir.


Geyik :Sessiz ve oldukça saf olan bu güzel, zarif yaratıklar popüler bir yabanyaşam dövme motifidir. Geyik barışın,duyarlılığın ve kibarlığınsimgesidir.


Tilki :Kurnaz ve hızlıolan tilki birçok hayvan metafor benzetme vesimgelendirmelerine
konudur. Doğal olarak tilki, zeka, sağduyu vekurnazlığın simgesidir.


Kurt :Kurt genelde insana olan aşırı benzerlik ve çekiminden dolayı dövmemotifleri arasında sık kullanılır. Bizim evcilleşitirlmiş köpeğimizingelişmiş hali olan kurt öğretme yeteneği, sadakat ve işbirliğinisimgeler.


Kurbağa :Her zıplayışta inanılmaz yol kat edebilen kurbağalar renkli ve oyuncu,şen dövme motiflerindendir. Kurbağa uzun yıllarca iyileştirmegüçleriyle saygı duyulan, barışçıl değişim ve uyumluluğa saygıyısimgeler.


Somon ( koi ) : Her zamanakıntıya karşı direnen somon balığı azmin kararlılığın simgesidir.Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzakdoğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen afsanevi nehirin kaynağınaulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya ile maddi dünya arasındagidip geleceğine inanılır.


Kaplumbağa: Dünyayı kabuğunun rahatlığıyla dolaşabilen kaplumbağayla su kuyusunupınarı özdeşleştiren bir çok insan vardır. Kaplumbağakorumanın,iyileştirmenin,ve iç bilgeliğin simgesidir. Sabır bilgelik veuysallığı simgeler.


Balina : Denizin memelisi olan balina, insanlığı zekası ve sosyal doğasıylabüyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda buuyumun,iletişimin ve zekanın alametidir. Balina dövmeleri genelde ayakbileğinde ve aşağı sırt bölgesinde yapılır.


Kedi :Binlerceyıl önce ilk olarak mısırlılar tarafından evcilleştirilen kedi,dünyanındört bir yanında bir çok kadın ve erkeğin kalbinde ve evinde kendineyer açmıştır. Kedi özgürlük,çabuk iyileşme ve düşünce özgürlüğünün simgesidir.


Köpek :Kalıcı yoldaş ve insanoğlunun en yakın arkadaşı olan köpek insanlaradiğer hayvanların olmadığı bir biçimde bağlıdır. Doğasına uygun olarak,köpek sadakatin ve dostluğun simgesidir. Birçok insan dövme motifiolarak kendi aile köpeklerinin portresini vücutlarına işlemişlerdir.


At :Çağlar boyunca kendini insanlığa adamayı seçmiş büyük gücün ve kuvvetisimgeleyen atlar insanı büyülemiştir,atın totemi özgürlük, kuvvet veharekettir.


Papağan :Bugüzel,renkli kuşlar inanılmaz dövme motifi oluştururlar.Gri,yeşil,mavi,ya da kırmızı olan papağanların güzelliği ve mimikkabiliyeti onları bize sevdirdi. Koruyucu olarak papağan , bizeiletişim,aydınlanma yükselme,güzellik ve komiklik sağlar.


Aslan Ormanın kralı aslan gurur,liderlik ve cesareti temsil eder.


Kertenkele :Tehlikedenkaçmak için kuyruğunu bırakıp giden kertenkele totemi bize olurunabırakma ve kendini koruma prensiplerini gösterir. Polenezyankabilelerinde rastlanan gecko dövmesi kertenkele dövmeleri arasında enyaygın olanlarıdır.


Kaplan :Büyük kedilerin içinde en büyüğü olan kaplan büyük gücün ve iktidarınsimgesidir.eğer kaplan son zamanlarda koruyucunuz olduysa yeni maceralara ve gücünüzün ve ihtirasınızın uyanışınıza hazır olun.


Jaguarlar ve panterler :kamufle olmuş jaguarlar ve panterler gizlenme ustalarıdır. Bu yırtıcıve öldürücü hayvanlar avlanırken gizlenme yeteneklerine güvenirler.totem olarak jaguar oldukça gizemli ve çekici bir hayvandır.


Akrep : Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinen akrep gelecek tehlikeleri veya zor dönüşümleri haber verir.


Dragon :Genelde dragon,uzun ömür, bilgelik, sonsuzluk ve dünyalar arasında dolaşabilmeyi simgeler. Dragonun iyileştirici güçleri vardır.
Çiçekler bitkiler

Nergis : Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler.


Papatya Papatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsizanlamları vardır. Beyaz yabani papatya düşüneceğim anlamındadır. Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları elveda demektir.
Keltik efsanesine göre papatyalar doğarken ölen çocukların ruhundan çıkmıştır. Tanrı papatyaları dünyanın dört bir yanına yas tutan ebeveynleri neşelendirmek için serpiştirmiştir.


Hibiscus :yani namı diğer amber çiçeği, zarif güzelliğin bir simgesidir.öncelerigüney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da,sonraları Pasifik okyanusunu aşmış,ve nihayetinde 1842 yılında Amerika Birleşik Devletlerine kadar ulaşmıştır


Zambak : Su zambağı : kalbin saflığı. Kurbağa zambağı : Kılık değiştirme, kaplan zambak : Beni sevmeni istiyorum beyaz zambaklar :saflık ve sevimlilik. Ve sarı zambaklar flörtü simgeler. Bir Çinatasözü der ki eğer cebinde sadece iki peni varsa biriyle ekmek diğeriyle zambak al.


Nilüfer ( lotus ) :Amber çiçeği gibi evrensel olarak yabancılaşmış sevgi ve bu sevginingerektirdiği boş arzuları sembolize eder. Nilüfer çiçeğinin vatanımısır ve Hindistan dır,ve yerel mitlerde ve efsanelerde büyük yer kaplar.


Gül Oldukça popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayıherkes için başka bir şeyi simgeler. Yinede dövmelerin çok az geleneksel anlamları olması onları
Clytia nın yunan mitine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantikbir hikayesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısıolan apolloya aşık olur. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdikduru bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler dururve apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğine dönüşür.

Dini motifler

Haç işareti :farklıtasarım ve çeşitlilikte olan haçlar,Hıristiyanlar arasında oldukça popüler olan dövmelerdendir.ayrıca Protestanlar haç işaretlerinin yanına dövme olarak kendi kiliselerinin amblem ve mührünü yaptırırlar.
Tavus kuşu :Hıristiyan tarihinin ilk zamanlarının sembolü olarak kullanılır. Tavuskuşu tüylerini her kabarttığında yeni tüyler eski tüylerinin güzelliğini bastırır.
Zambak : genelde doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler.


Anka kuşu ( felix ) : ölüp yeniden küllerinden doğan Anka kuşu yeniden diriliş anlamında Hıristiyanlarca kullanılan bir dövmedir.


Buğday başı : (genelde 3 tane): yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler.


Pelikan : Bu su kuşu yavrularını beslemek için kendi göğsünden kan akıttığından ilk Hıristiyanlara vefa anlamında yapılan bir dövmedir.


Palmiye yaprağı : İsanın kudüse son gelişinde ona tapınmayı ve selamlamayı simgeleyen palmiye yaprağı manevi değerlerin simgesidir.


Çoban : Genelde omzunda bir koyun taşırken çizilen çoban bizim manevi çobanımız olan İsanın şefkatini simgeler.


Yağmur bulutları : Halos diye de bilinen yağmur bulutları genelde İsa Meryem ve aziz motiflerine ek olarak kullanılır.


Gemi : Zor ve kasırgalı denizlerde ilerleyen gemi motifi kiliselerin tüm tehlikeler rağmen ayakta kaldığını simgeler.


Lamba : Genellikle cinlerle birlikte kullanılan lamba gaz lambası şeklindedir. Lamba genelde tanrı kelimesini simgeler.


Balık :Yunan kelimesi olan ICTHUS yani balık İsa, tanrının oğlu, kurtarıcıanlamında olup, bir Hıristiyan kuma bir çubuk yardımıyla başlığın birkısmını çizer diğer insanda inanan biriyse eğer gelir ve bu şeklitamamlar. Yani balık Hıristiyanlığın bir simgesidir.


Mum : Dünyanın ışığı olan İsayı takip ettiğinin onun yolundan gittiğinin bir simgesidir.


Kuğu : Vaftiz sırasında tanrının ruhunun İsa üzerine olmasını simgeleyen kuğu şimdi genellikle trinitynin kutsal ruhunu simgeler.


Üç tane iç içe geçmiş halka :Eğer celtik dövme modeline uygun bir Hıristiyan dövmesi arıyorsanız içiçe geçişmiş 3 halka en uygunu olur. Bu aynı boyuttaki iç içe geçmiş üçhalka eşitliği, bütünlüğü ,birliği ve baba oğul kutsal ruh dediğimiz tanrısal üç varlığı simgeler.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
anlamları, dövme, modellerinin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dövme Tedavisi ImmorTaL Cilt Hastalıkları 2 08-25-2010 15:14
kürt isimler ve anlamları kürtçe isimler ve anlamları Yaso İsimler ve Anlamları 3 12-20-2009 22:23
Allah'ın 99 İsmi ve Anlamları Esmaül hüsna ve anlamları Yaso Allah (c.c) Hazretleri 0 11-04-2009 21:34
Bütün Nokia Telefon modellerinin Güvenlik Kodunu %100 kirin Yaso Nokia Symbian 0 08-29-2009 21:38
Taplin modellerinin fabrikasını merak edenler buraya Yaso Dijital Uydu Cihazları 0 03-06-2008 10:02


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:04 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628