Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Dünyadan Haberler

Dünyadan Haberler Dünyada Olup Bitenler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

E-kitap Türkiye’de olur mu?

Dünyadan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-21-2010, 12:45   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 393
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart E-kitap Türkiye’de olur mu?

Amazon'da e-kitap satışları basılı kitabı geride bıraktı. Peki Türkiye'de bu sürecin hangi aşamasındayız? Yayınevleri ne düşünüyor?

100721-ekitapturkslideshow İlişkili fotoğrafları göster

Güncelleme: 10:28 TSİ 21 Temmuz. 2010 Çarşamba

Amazon.com elektronik kitap satışlarının, normal kitap satışlarını geçtiğini açıkladı. Firmanın kendi markası olan Kindle e-okuyucu cihazlarla okunan dijital kitapların satışları yılın ilk yarısında üçe katlandı. Peki Türkiye'de durum ne?
Yayıncı Can Öz'e göre bu ‘çılgınlık’ tüm dünya için geçerli değil çünkü ABD’deki durum tüm dünyayı temsil etmiyor. ABD’nin hem ınternetten kitap satış hem de e-kitap okuyucu cihazların yaygınlığı açısından dünyada cok ileri bşr konumda olduğunu söyleyen Öz, “Biz önce kitap okuma ve internet kullanma alışkanlığımızın yaygınlaşması lazım” diyor.
Öz şöyle devam ediyor:
“Amazon’da dijital kitap satışlarının basılı kitap satışını geçmesi çok iyi, ama aynı zamanda çok tehlikelİ bır gelışme. E-kitabın hızla ve yayıncıların ne olup bittiğini anlamadan yaygınlaşması aslında dünya yayıncılarının yapı değiştirmesine, bır kısmının küçülüp bir kısmının büyümesine yol açacak. Dolayısıyla hazırlıksız yakananılmış bir dönüşüm. Ancak ABD için normal çünkü kitap satışlarının yüzde 40’tan fazlası Amerika’da zaten internet üzerınden yapılıyor. İnternet üzerınden satış zorunluluğuyla çıkan bir mecranın Amerıka’da yayılabılmesi mümkün çünkü bunun için gereklı araç orada çoktan yayılmış durumda. Kındle okuyucu cıhazlardan tutun sımdı yavas yavas iPad’ler, cep telefonları gibi medya iletişim mecraları çok yaygın orada. Dolayısıyla orası için cok normal karsılıyorum.”
CAN ÖZ: “ÖNCE TEKNOLOJİK GELİŞME”
Amazon’daki e-kitap rakamlarının bu nedenle Türkiye için çok iyi bir örnek oluşturmadığını savunan Öz, şunları söylüuyor:
“Bu artısın (Türkiye’de) mümkün olması içinse öncelikle teknolojık gelişmelerin olması lazım. Yayıncıların ve sektörün aslında buna nasıl sahip çıktıkları çok önemli. Amerika’da Amazon’un ardından yayıncılar e-kitabın üzerindeeçcok çalıştı, cok fazla kitabı e-kitap olarak sundular, tanıttılar, pazarladılar, okura anlattılar, dolayısıyla ABD’de sektörün e-kitabı sahiplenmesinin çok büyük rolü var.
“Turkiye’deyse internetten alışveriş bütün alışverişin yüzde 5’ini aşmıyor. Okuyucu cıhazlarda da hızlı bir yayılma henüz söz konusu değil. Ne buna uygun cihazlar var ne de internet alışkanlığı. Öncelıkle dığer alışkanlıkların oturması, internetten alışverişin hızlanması ve e-kitap okunan cihazların daha çok yayılması lazım.”
Yazar Ayfer Tunç ise e-kitap satışlarının çok artmasına şaşırmadığını belirtiyor. Tunç’a göre basılı kitap gelecekte bir koleksiyon malzemesi haline dönüşecek.
AYFER TUNÇ: “BÜTÜN KÜTÜPHA YANINIZDA’”
Tunç’a göre basılı kitabın dijital kitap karşısındaki tek üstünlüğü aslında tarihinin olması ve okuyucuyla arasında duygusal bağ bulunması. Yenı teknoloji içinde büyüyen kuşaklar için bu üstünlüğün giderek azaldığını söyleyen Tunç, e-kitap satışlarının artmasına şaşırmadığını söylüyor.
“Yeni kuşakları bizim yaşımıza geldiğinde dünyadaki bütün kitapların e-kitap olması beni hiç şaşırtmaz” diyen Tunç şöyle devam ediyor:
“Basılı kitapla aramızdaki bağ aslında duygusal. Kitap okumaya doğrudan onunla başlamış bir kuşak için bu geçerlı. Şimdiki çocuklarsa internet dünyasının ortasına doğuyorlar ve onlar için ‘sayfa’nın anlamı bizim anladığımızdan başka bir şey. Türkiye’de ‘Aman Allahım kitap yok oluyor mu?’ diye korku içinde olan bizim kuşak emin olabilir ki kitaplara bir şey olmayacak”
“Öte yandan dijital kitap sayısının Türkiye’de bukadar az olması çok kötü bir şey. Bu bizim kitapla, teknolojıyle, bilgiyle ilişkimizi ortaya koyan bir sonuç aslında. E-kitabın edebiyatı öldürmesi ya da kitap okuma zevkimizi elimizden alması falan fılan geçerli değil. Yanı düşünebiliyor musunuz, bir aletle meclis kütüphanesinini tamamına ulaşabilirsiniz. E-kitabın muhteşemliği burada.”
MURAT GÜLSOY: “SİNEMA ÖLMEDİYSE KİTAP DA ÖLMEZ”
Yayıncı Murat Gülsoy da e-kitabın bilgiye erişimi çok kolaylaştırdığı görüşünü paylaşıyor. Dünyada olup biten herşeyin Türkiye’de de bir noktadan sonra gerçekleştiğini vurgulayan Gülsoy, devrim niteliğindeki e-kitapta da aynı sürecin yaşanacağı kanısında.
Gülsoy şunları söylüyor:
“Dünyada ne oluysa Türkiye’de bir noktadan sonra oluyor. Tersi bir örnek yok gibi. Eskiden bir kaç yılda buraya varan filmler şimdi eş zamanlı oynuyor. Elektronik yayıncılık da benzer bir seyir izleyecek. Türkiye'deki okurun farklı talepleri olacağını zannetmiyorum. İnsanın aklına ilk başta “böyle bir cihazdan mı okuyayım, yoksa kitabı fiziksel olarak elime alıp onunla bir duygusal bağ mı kurayım” gibi bir kıyaslama geliyor. Böyle sorduğunuzda yanıt elbette her zaman ‘güzel ciltlenmiş, şömiz bir kapakla kaplanmış, belki üzerinde bize ithaf edilmiş bir not bulunan’ kitap olur. Ama elektronik yayıncılığın sunduğu hizmet bunun çok ötesinde. Bunu da içeriyor ama çok daha fazlasını da veriyor.
“Umberto Eco'nun verdiği örnek… “Düşünsenize” diyor, “Bir hakimin binlerce cilt dosyayı bir ufak cihazına yükleyip de evine gidip çalıştığını.” Biz aslında elektronik cihazlarla, kitapların elektronik ortamlara geçirilmesiyle çok muazzam miktarda bilgiye her an her yerden ulaşabilir hale geliyoruz.”
“Üniversitede birçok insan makalelerin fiziksel halini görmüyor bile; sadece paylaşılan pdf dosyaları dönüp duruyor. Bu diğer kitaplara da sirayet edecek. Peki bu asıl kitabın ölümü mü demek? Hayır, tam tersine daha da fazla onu destekleyecek. Tıpkı sinema-televizyon ilişkisi gibi, ya da evlerdeki videolarla sinema ilişkisi gibi. Sinema nasıl ölmediyse, hatta kültürel hayatın daha fazla parçası olduysa bunda izleyicinin kendini eğitmesi, kendi seçeneklerini çoğaltması etkili oldu. Aynı şey kitapta da olacak. Belki gidip çok fazla para vermeden birçok kitabı deneyip gerçekten daha çok sevdiğimizi bulup, gidip onun fiziksel edisyonunu arayacağız. Belki dünyanın bir yerinde olacağız ve hızla bir kitaba erişebileceğiz. Bir yazar olarak beni en çok heyecanlandıran kısmı da bu. Ayrıca eskiden ancak merkezlere gittiğiniz zaman kültüre ulaşabiliyorsunuz, şimdi her yerde.
“Bizim gibi, Batı ülkelerine kıyasla daha az gelişmiş ülkelerde elektronik yayıncılığın geleceği daha parlak olmalı, çünkü kitapçı yok. Örneğin Fransa’da 40 bin noktada kitap satılıyor, Türkiye'de ise belki 7 bin. Şimdi coğrafyalar aynı, nüfus nerdeyse birbirine yakın, ama bizde kitap satış noktaları az. Dolayısıyla Türkiye'de elektronik yayıncılığın yapacağı çok iş var. Önünün çok açık olduğunu en azından umut etmek istiyoruz.”
ALPER ZORLU: “DÖNÜM NOKTASINDAYIZ”
Yayıncılığın şartlarının değiştiği bir dönem yaşandığını belirten yayıncı Alper Öz ise hemen olmasa da kitaba erişimin hem ulaşabilirlik hem de fiyat açısından çok kolaylaşacağını savunuyor. Zorlu, Türkiye’de e-kitap sürecine ilişkin olarak şunları anlatıyor:
“Biz Türkiye Yayıncılar Birliği olarak son genel kurulumuzda bir dijital yayın komisyonu oluşturduk. Ben de bu komisyonun bir üyesiyim. Görevimiz bu alandaki gelişmeleri takip etmek, üyelerimize duyurmak. Bu amaçla 6-7 mayıs tarihlerinde bilgi üniversitesindeki 5. Türkiye Yayıncılık Kurultayı’nın konusunu dijital yayıncılık olarak belirledik ve bu konuda iki gün boyunca çeşitli toplantılar yaptık.
“Şimdi gelinen noktayı üç taraftan incelemekte fayda var. İşin bir eser sahipleri bölümü var, yani yazarlar çevirmenler ve diğer teknik işleri yapan elemanlar dediğimiz editoryal kısım, özellikle çok ağırlık kazanacak. Bunlar ve hak sahipleri, normal kitap basımında olduğu gibi, varlıklarını aynen devam ettirecek. Sözleşmeyle yayın evleri üzerinden, sadece kitabın formatı değişmek kaydıyla, aynı şekilde üretim yapılacak.
“İkincisi yayın evleri tarafı, benim de içinde olduğum taraf. Şimdi yayın evleri üretim açısından ciddi bir dönüşüme uğrayacak. Burada e-kitabın gerektirdiği şartlar ve bunun satış pazarlama teknikleri, normal kitabın satışından pazarlamasından ve üretiminden bir miktar farklı olacak. Hatta satış ve pazarlamada ciddi farklılıklar olacak. Bizim önümüzde Müyap gibi, daha önce müzik alanında Türkiye’de bu işi çok büyük bir başarıyla yapmış, yut dışındaki örgütlere de çok iyi örnek olmuş, bir meslek birliği var.
ZAMANLA FİYATLAR DA DÜŞECEK
“Nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda işin bir de okur kısmı var. Okur tarafında şöyle gelişmeler olacak: Bir kere bu sürecin, yani kitap ve e-kitap arasındaki dönüşümün yaşanması kaçınılmaz. Müzikte nasıl plak, kaset, CD, analog tarzı nasıl MP3’e dönüştüyse, kitapta da bunun olacağını biz yayıncılar birliği olarak öngörüyoruz.
“Türkiye’de hali hazırda 150-180 bin arasında basılı kitap var satışta. Fakat bir kitabevi bunun tamamini sergileyemiyor. Hicbir kitabevi de bunu başaramaz. Okuyucu bu kitaplarin hepsini bir arada goremiyor. Öte yandan raflara cikma sansi olmayan cok fazla kitap var, basılıyorlar ve kayboluyorlar. Şimdi bunların dolaşıma girmesi söz konusu olacak. Ayrıca tukenmiş olan kitaplar,yeni baskı için adet tutturma zorunluluğu olmadan tekrar okuyucuya sunulabilecek. Orta ve uzun vadede fiyatlarda bir ucuzlama olacağı da kesin. Bu belki hemen olmaz çünkü bu teknolojik dönüşümün bir altyapı maliyeti söz konusu”
“E-kitap teknolojisi farklı bir noktaya geldi. Şimdi Wi-Fi, 3G teknolojilerini arkalarına alarak, Kindle ve iPad örneğinde görüldüğü gibi, baska tür cihazlara dönüşüyorlar Biraz daha etkileşimli hale geliyorlar. Televizyon da ilk çıktığında radyoyla cok karıştırılmıştı ‘görüntülü radyo’ diye. Fakat herkes bilir ki olay bambaska yerlere gitti. Bunu bu şekilde algılayanlar ve değerlendirenler zaman içinde kayboldu. E-kitapta da benzer bir dönüşüm olacağını düşünüyoruz. Çunku elimizdeki teknoloji bize, bir kitabın müzikle, hareketli görüntülerle veya videolarla desteklenebilir bir hale geleceğini, özellikle eğitim ve başvuru kaynağı alanında, çok net gösteriyor.”
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ekitap, mu, olur, türkiye’de

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İsrail’den Türkiye’ye tehdit gibi uyarı Korax Son Dakika Haberleri 0 06-30-2010 14:16
Kayıplar olur ama...’ Yaso Beşiktaş 0 10-30-2008 18:29
Scorpions 22 Ağustos’ta Türkiye’de!.. _Seda_ Müzik Sohbet 8 07-02-2008 14:55
Polonya’ya gittik pişman olduk, hafif ticariyle Türkiye’de üretime döneriz LeGoLaS Finans Haberleri 0 03-13-2008 22:40
Mondros’tan Lozan’a Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı Tarihi (1918 – 1923) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 17:05


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:08 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628