Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-13-2008, 22:21   #1
LeGoLaS
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Tecrübe Puanı: 937
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart 2008 Bütçesi Kabul Edildi

2008 Bütçesi Kabul Edildi

2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. İşte ayrıntılar...

2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bütçe büyüklüğü 222 milyar 553 milyon, gelirleri 204.6 milyar, bütçe açığı ise 17 milyar 997 milyon YTL olacak.


Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in başkanlığında saat 10.00'da toplandı.

Pakdil, gruplar adına bütçenin tümü üzerindeki ilk sözü, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'a verdi.

Şandır, bütçelerin toplumsal bir sözleşme olduğunu ifade ederek, "AKP Hükümeti'ne soruyorum, yeni yüzyılın başında, küreselleşen dünyada bütçenin gelecek öngörüsü var mı? Türk milletinin önüne hangi hedefleri koyuyorsunuz?" diye sordu.

AK Parti'nin vizyonu olmadığını ileri süren Mehmet Şandır, bugün alınan her olumlu sonucun başlangıcında, 57'nci Hükümet'in gerçekleştirdiği temel yapısal ve hukuksal düzenlemelerin bulunduğunu öne sürdü.

Şandır, "AKP bugün rakamlara dans ettirerek, iktidar olduğunu zannetmektedir. Gelecekle değil, geçmişle boğuşmaktadır. Sürekli geriye bakarak, ileriye nasıl gitmeyi düşünüyorsunuz? Gölgenizle kavga ederek, güneşe, ufuk ötesine nasıl ulaşacaksınız?" dedi.

Şandır, 57'inci Hükümet döneminde yapılan reformları da anlatarak, "Siz millete söz verdiniz, sözlerinizi yerine getirdiniz mi? '3Y' dediniz, yasakları kaldıracaktınız. Kaldırdınız mı? Bu başörtüsü sorununu niye çözmüyorsunuz?" dedi.

MHP Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Oktay Vural da, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Vural, çiftçinin ürününün tarlada kaldığını, esnafın kepenk kapattığını, hükümetin buna rağmen yüzde 46 ay aldığını söylediğini belirterek, "Millet size lütfundan değil, olsa olsa kahrından oy vermiştir" dedi.

Hükümetin uyguladığı yanlış ekonomi politikalarıyla gelir dağılımını bozduğunu, halkı fakirleştirdiğini belirten Vural, "Başbakan, 'Paranın değer kazanmasından gocunanlar var' diyor. Uyguladığınız yanlış politikalarla ithalatı ucuzlattınız, ihracatı ise pahalı yapıyorsunuz. Böyle olunca da ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz" dedi.

Hükümetin küreselleşmeye göre değil, milletin ihtiyacına göre ekonomi politikaları uygulamasını isteyen Vural, "Siz milli düşünüp, küresel davranacaksınız" diye konuştu.

Vural, AKP döneminde piyasaya yabancıların hakim olduğunu belirterek, "850 bin esnaf kepenk kapattı. Ne yaptınız bunları? İspanya'ya tatile mi gönderdiniz?" dedi.

"Zenginden almışız fakire vermişiz"

Genel Kurul'da 2008 yılı bütçesi üzerinde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, geçmişte bütçenin yüzde 45'inin faiz harcamalarına gittiğini, kendi iktidarlarında bunu yüzde 25'lere indirdiklerini belirterek, "Zenginden almışız fakire vermişiz" dedi.

Canikli, muhalefetin kendilerini, "cari açık ve borç stoku çok yüksek, büyüme hormonlu, istihdam sorunlu" diyerek eleştirdiğini hatırlatarak, IMF ile bugüne kadar yapılan 18 stand-by anlaşmasında -18'inci hariç olmak üzere- başarıya ulaşılamadığını söyledi.

"18'inci Stand-by anlaşmasını başka bir hükümet uygulasaydı emin olun sonuç yine fiyasko olurdu" diyen Canikli, bunun ortaya konulmasından kaçınılmaması gerektiğini belirtti.

Canikli, cari açıkla ilgili eleştirilere de cevap verdi. 5 yılda 110 milyar doları finanse ettiklerini ifade eden Canikli, "Eğer bizim dışımızda bir hükümet olsaydı akaryakıt istasyonlarında yine kuyruklar oluşurdu" dedi.

DTP Grubu adına sözalan Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, Türkiye'nin, bütçe performansında 2002 yılı öncesinde kitablolara geri döndüğünü öne sürdü.

Hükümetin açıkladığı büyüme rakamlarını eleştiren Kışanak, "Bu büyüme rakamlarını, işsizlik ve enflasyon oranlarını, gidin Polyanna'ya gösterin, o bile size inanmayacaktır" dedi.

Kışanak, bütçenin, cinsler, sosyal gruplar ve bölgeler arasında eşitsizlik yarattığını ifade ederek, "Bütçe hazırlanırken, kadınlar, emekçiler ve Kürtler gözetilmemiştir" dedi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu'nun, yapımına başlanırken 2005'te bitirilmesi öngörülen GAP'ın, 2020'den önce bitirilmesinin zor olduğunu söylediğine dikkati çeken Kışanak, "GAP, kalkınma değil, kandırma projesi olmuştur. Gerçekten bölgenin kalkınması isteniyorsa, yerel dinamiklerin de katkısı alınarak, yeni, kapsamlı bir bölgesel kalkınma programı hazırlamalıdır. Bu program, demokratikleşme adımlarını da kapsamalıdır" dedi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da, ikili yönetim anlayışının demokratik rejim için bir tehdit ve tehlike olduğunu savundu.

Demirtaş, "Hatta bu yapının varlığı bile tek başına rejimin demokratik olarak adlandırılması önünde bir engeldir. Açıkyüreklilikle ve cesaretle ifade edilmesi gereken şudur; bu devlet, hiçbir etnik grubun, sınıfın, siyasi anlayışın veya elitin malı değildir. Bu devlet, bu ülkede yaşayan ve bu ülkeyi kendi vatanı olarak bellemiş bütün yurttaşların ortak mekanizmasıdır. Bunun dışında hiçbir idari mekanizma kutsal değildir" dedi.

Toplumu bir arada tutan unsurlardan başında adalet duygusu olduğuna da işaret eden Demirtaş, adalet duygusunun zayıflaması halinde, o toplumun çözülmeye, yozlaşmaya başlayacağını, hükümetlerin bütçe ile adalete olan yaklaşımlarını ortaya koyduklarını bildirdi.

Demirtaş, "Bu ülkede hiç kullanmadıkları için vicdanı tertemiz olan yöneticilerimiz var oldukça, adaleti sağlamak da tatlı bir hayal olarak kalmaya devam edecektir. Yoksa siyasal erkin ağır baskısı altında çalışmaya zorlanan hakimler, Adalet Bakanı'nın memuru olmaktan kurtulmaya çalışan savcılar mı sağlayacaklar adaleti?" dedi.

2008 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde en son olarak CHP Grubu adına İstanbul Milletvekili İlhan Kesici konuştu.

Kesici, Türkiye'nin 2002 yılı sonunda iç borcunun 89 milyar dolar, 1 hafta önceki rakamlara göre ise 208 milyar dolar olduğunu öne sürdü.

2001 krizinin en önemli parametrelerinden birinin borç-faiz meselesi olduğunu söyleyen Kesici, "Ortada bolluk, bereket vardır ama bu borç nedeniyle vardır. Halil İbrahim bolluğu, bereketi değildir. Borç taşınabilir değilse, büyüme hızınızdan yüksek faiz oranlarıyla alınmışsa bu zillettir, merdi, namerde bir gün olur muhtaç eder" diye konuştu.

Kesici, 25 yılda 127 milyar dolar, AK Parti iktidarında 184 milyar dolar faiz ödendiğini ifade ederek, "184 milyar dolar faiz, 60 tane Atatürk Barajı'nın bu coğrafyadan sökülüp, başka ülkeye götürülmesi demek" dedi.

Türkiye'nin dış ticaret açığının 65 milyar dolar olduğunu, GSMH'ya oranının yüzde 12.5 olduğunu anlatan Kesici, bu oranın çok yüksek olduğunu söyledi.

"Buraya nereden geliyoruz? Türkiye ne ithal ediyor? Mesela ceviz ithal ediyor. Nereden? Ukrayna'dan, İran'dan" diyen Kesici, Türkiye'nin, ABD'den mısır, Ukrayna ve Rusya'dan arpa, Brezilya'dan tavuk ithal ettiğini belirtti.

Kesici, "Pamuk ithal ediyoruz. Nereden? Yunanistan'dan... Bizim Amik Ovamız yok muydu? Çukurovamız yok mu? Batman, Muş ovaları yok mu? Ne oldu bu ovalara da Yunanistan'dan pamuk ithal eder hale geldik?" diye sordu.

Kesici, ekonominin sorunlarını çözmek için ekonominin aktörleriyle hazırlanacak bütüncül bir programa ihtiyaç olduğunu ifade ederek, "Öyle bütçe, ekonomik program olmalı ki uygulandığında halkımızın yüzü gülmelidir" dedi.

Uluslararası standartlarda yaşama ve yarışma istediklerini belirten Kesici, yurtta zenginlik, dünyada saygınlık aradıklarını söyledi. Devleti yönetenlerin, bu kriterleri gerçekleştirmek için çalışmaları gerektiğini anlatan Kesici, "Bu bütçe, bir yatırım, bir üretim, bir istihdam bütçesi değildir. Bu bütçe, Türkiye'nin geleceğini hazırlamakla yükümlü bir altyapı bütçesi de değildir. Ama bu bütçe, bütün Cumhuriyet tarihinin menfi rekorlar bütçesidir" diye konuştu.

İlhan Kesici, 39 milyar dolarlık cari açığının, 44-45 milyar dolarlık faiz ödemesinin, 65 milyar dolarlık dış ticaret açığının, Cumhuriyet tarihinin en menfi rekorları olduğunu savunarak, "Allah, bu memleketi, bu devleti, bu aziz milleti, bu menfi rekorlardan korusun. CHP Grubu olarak bütçeye ret oyu vereceğiz" dedi.

Kesici'nin konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümet adına konuşma yapacak ve iki milletvekili de kişisel görüşünü ifade edecek.

Bütçe görüşmeleri, 2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2006 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın oylanmasıyla sona erecek.

(CNNTÜRK)


aktif haber
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şişmanlık hastalık olarak kabul edildi Yaso Sağlık - Genel 0 08-14-2008 09:17
TBMM'de 13 madde kabul edildi Haberci Siyaset Meydanı 0 06-26-2008 21:04
TRT kanununda 9 madde kabul edildi Haberci Siyaset Meydanı 0 06-05-2008 21:29
Telekulak önergesi kabul edildi Haberci Siyaset Meydanı 0 06-03-2008 23:29
Vakıflar Kanunu kabul edildi Korax Yurttan Haberler 0 02-20-2008 21:30


Şu Anki Saat: 12:53


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows