Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Ekonomi ve iş Dünyası > Ekonomi Ve Yatirim Araclari

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

2008 Bütçesi Kabul Edildi

Ekonomi Ve Yatirim Araclari


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-13-2008, 22:21   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart 2008 Bütçesi Kabul Edildi

2008 Bütçesi Kabul Edildi

2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. İşte ayrıntılar...

2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bütçe büyüklüğü 222 milyar 553 milyon, gelirleri 204.6 milyar, bütçe açığı ise 17 milyar 997 milyon YTL olacak.


Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in başkanlığında saat 10.00'da toplandı.

Pakdil, gruplar adına bütçenin tümü üzerindeki ilk sözü, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'a verdi.

Şandır, bütçelerin toplumsal bir sözleşme olduğunu ifade ederek, "AKP Hükümeti'ne soruyorum, yeni yüzyılın başında, küreselleşen dünyada bütçenin gelecek öngörüsü var mı? Türk milletinin önüne hangi hedefleri koyuyorsunuz?" diye sordu.

AK Parti'nin vizyonu olmadığını ileri süren Mehmet Şandır, bugün alınan her olumlu sonucun başlangıcında, 57'nci Hükümet'in gerçekleştirdiği temel yapısal ve hukuksal düzenlemelerin bulunduğunu öne sürdü.

Şandır, "AKP bugün rakamlara dans ettirerek, iktidar olduğunu zannetmektedir. Gelecekle değil, geçmişle boğuşmaktadır. Sürekli geriye bakarak, ileriye nasıl gitmeyi düşünüyorsunuz? Gölgenizle kavga ederek, güneşe, ufuk ötesine nasıl ulaşacaksınız?" dedi.

Şandır, 57'inci Hükümet döneminde yapılan reformları da anlatarak, "Siz millete söz verdiniz, sözlerinizi yerine getirdiniz mi? '3Y' dediniz, yasakları kaldıracaktınız. Kaldırdınız mı? Bu başörtüsü sorununu niye çözmüyorsunuz?" dedi.

MHP Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Oktay Vural da, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Vural, çiftçinin ürününün tarlada kaldığını, esnafın kepenk kapattığını, hükümetin buna rağmen yüzde 46 ay aldığını söylediğini belirterek, "Millet size lütfundan değil, olsa olsa kahrından oy vermiştir" dedi.

Hükümetin uyguladığı yanlış ekonomi politikalarıyla gelir dağılımını bozduğunu, halkı fakirleştirdiğini belirten Vural, "Başbakan, 'Paranın değer kazanmasından gocunanlar var' diyor. Uyguladığınız yanlış politikalarla ithalatı ucuzlattınız, ihracatı ise pahalı yapıyorsunuz. Böyle olunca da ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz" dedi.

Hükümetin küreselleşmeye göre değil, milletin ihtiyacına göre ekonomi politikaları uygulamasını isteyen Vural, "Siz milli düşünüp, küresel davranacaksınız" diye konuştu.

Vural, AKP döneminde piyasaya yabancıların hakim olduğunu belirterek, "850 bin esnaf kepenk kapattı. Ne yaptınız bunları? İspanya'ya tatile mi gönderdiniz?" dedi.

"Zenginden almışız fakire vermişiz"

Genel Kurul'da 2008 yılı bütçesi üzerinde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, geçmişte bütçenin yüzde 45'inin faiz harcamalarına gittiğini, kendi iktidarlarında bunu yüzde 25'lere indirdiklerini belirterek, "Zenginden almışız fakire vermişiz" dedi.

Canikli, muhalefetin kendilerini, "cari açık ve borç stoku çok yüksek, büyüme hormonlu, istihdam sorunlu" diyerek eleştirdiğini hatırlatarak, IMF ile bugüne kadar yapılan 18 stand-by anlaşmasında -18'inci hariç olmak üzere- başarıya ulaşılamadığını söyledi.

"18'inci Stand-by anlaşmasını başka bir hükümet uygulasaydı emin olun sonuç yine fiyasko olurdu" diyen Canikli, bunun ortaya konulmasından kaçınılmaması gerektiğini belirtti.

Canikli, cari açıkla ilgili eleştirilere de cevap verdi. 5 yılda 110 milyar doları finanse ettiklerini ifade eden Canikli, "Eğer bizim dışımızda bir hükümet olsaydı akaryakıt istasyonlarında yine kuyruklar oluşurdu" dedi.

DTP Grubu adına sözalan Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, Türkiye'nin, bütçe performansında 2002 yılı öncesinde kitablolara geri döndüğünü öne sürdü.

Hükümetin açıkladığı büyüme rakamlarını eleştiren Kışanak, "Bu büyüme rakamlarını, işsizlik ve enflasyon oranlarını, gidin Polyanna'ya gösterin, o bile size inanmayacaktır" dedi.

Kışanak, bütçenin, cinsler, sosyal gruplar ve bölgeler arasında eşitsizlik yarattığını ifade ederek, "Bütçe hazırlanırken, kadınlar, emekçiler ve Kürtler gözetilmemiştir" dedi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu'nun, yapımına başlanırken 2005'te bitirilmesi öngörülen GAP'ın, 2020'den önce bitirilmesinin zor olduğunu söylediğine dikkati çeken Kışanak, "GAP, kalkınma değil, kandırma projesi olmuştur. Gerçekten bölgenin kalkınması isteniyorsa, yerel dinamiklerin de katkısı alınarak, yeni, kapsamlı bir bölgesel kalkınma programı hazırlamalıdır. Bu program, demokratikleşme adımlarını da kapsamalıdır" dedi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da, ikili yönetim anlayışının demokratik rejim için bir tehdit ve tehlike olduğunu savundu.

Demirtaş, "Hatta bu yapının varlığı bile tek başına rejimin demokratik olarak adlandırılması önünde bir engeldir. Açıkyüreklilikle ve cesaretle ifade edilmesi gereken şudur; bu devlet, hiçbir etnik grubun, sınıfın, siyasi anlayışın veya elitin malı değildir. Bu devlet, bu ülkede yaşayan ve bu ülkeyi kendi vatanı olarak bellemiş bütün yurttaşların ortak mekanizmasıdır. Bunun dışında hiçbir idari mekanizma kutsal değildir" dedi.

Toplumu bir arada tutan unsurlardan başında adalet duygusu olduğuna da işaret eden Demirtaş, adalet duygusunun zayıflaması halinde, o toplumun çözülmeye, yozlaşmaya başlayacağını, hükümetlerin bütçe ile adalete olan yaklaşımlarını ortaya koyduklarını bildirdi.

Demirtaş, "Bu ülkede hiç kullanmadıkları için vicdanı tertemiz olan yöneticilerimiz var oldukça, adaleti sağlamak da tatlı bir hayal olarak kalmaya devam edecektir. Yoksa siyasal erkin ağır baskısı altında çalışmaya zorlanan hakimler, Adalet Bakanı'nın memuru olmaktan kurtulmaya çalışan savcılar mı sağlayacaklar adaleti?" dedi.

2008 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde en son olarak CHP Grubu adına İstanbul Milletvekili İlhan Kesici konuştu.

Kesici, Türkiye'nin 2002 yılı sonunda iç borcunun 89 milyar dolar, 1 hafta önceki rakamlara göre ise 208 milyar dolar olduğunu öne sürdü.

2001 krizinin en önemli parametrelerinden birinin borç-faiz meselesi olduğunu söyleyen Kesici, "Ortada bolluk, bereket vardır ama bu borç nedeniyle vardır. Halil İbrahim bolluğu, bereketi değildir. Borç taşınabilir değilse, büyüme hızınızdan yüksek faiz oranlarıyla alınmışsa bu zillettir, merdi, namerde bir gün olur muhtaç eder" diye konuştu.

Kesici, 25 yılda 127 milyar dolar, AK Parti iktidarında 184 milyar dolar faiz ödendiğini ifade ederek, "184 milyar dolar faiz, 60 tane Atatürk Barajı'nın bu coğrafyadan sökülüp, başka ülkeye götürülmesi demek" dedi.

Türkiye'nin dış ticaret açığının 65 milyar dolar olduğunu, GSMH'ya oranının yüzde 12.5 olduğunu anlatan Kesici, bu oranın çok yüksek olduğunu söyledi.

"Buraya nereden geliyoruz? Türkiye ne ithal ediyor? Mesela ceviz ithal ediyor. Nereden? Ukrayna'dan, İran'dan" diyen Kesici, Türkiye'nin, ABD'den mısır, Ukrayna ve Rusya'dan arpa, Brezilya'dan tavuk ithal ettiğini belirtti.

Kesici, "Pamuk ithal ediyoruz. Nereden? Yunanistan'dan... Bizim Amik Ovamız yok muydu? Çukurovamız yok mu? Batman, Muş ovaları yok mu? Ne oldu bu ovalara da Yunanistan'dan pamuk ithal eder hale geldik?" diye sordu.

Kesici, ekonominin sorunlarını çözmek için ekonominin aktörleriyle hazırlanacak bütüncül bir programa ihtiyaç olduğunu ifade ederek, "Öyle bütçe, ekonomik program olmalı ki uygulandığında halkımızın yüzü gülmelidir" dedi.

Uluslararası standartlarda yaşama ve yarışma istediklerini belirten Kesici, yurtta zenginlik, dünyada saygınlık aradıklarını söyledi. Devleti yönetenlerin, bu kriterleri gerçekleştirmek için çalışmaları gerektiğini anlatan Kesici, "Bu bütçe, bir yatırım, bir üretim, bir istihdam bütçesi değildir. Bu bütçe, Türkiye'nin geleceğini hazırlamakla yükümlü bir altyapı bütçesi de değildir. Ama bu bütçe, bütün Cumhuriyet tarihinin menfi rekorlar bütçesidir" diye konuştu.

İlhan Kesici, 39 milyar dolarlık cari açığının, 44-45 milyar dolarlık faiz ödemesinin, 65 milyar dolarlık dış ticaret açığının, Cumhuriyet tarihinin en menfi rekorları olduğunu savunarak, "Allah, bu memleketi, bu devleti, bu aziz milleti, bu menfi rekorlardan korusun. CHP Grubu olarak bütçeye ret oyu vereceğiz" dedi.

Kesici'nin konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümet adına konuşma yapacak ve iki milletvekili de kişisel görüşünü ifade edecek.

Bütçe görüşmeleri, 2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2006 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın oylanmasıyla sona erecek.

(CNNTÜRK)


aktif haber
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
2008, butcesi, edildi, kabul

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şişmanlık hastalık olarak kabul edildi Yaso Sağlık - Genel 0 08-14-2008 09:17
TBMM'de 13 madde kabul edildi Haberci Siyaset Meydanı 0 06-26-2008 21:04
TRT kanununda 9 madde kabul edildi Haberci Siyaset Meydanı 0 06-05-2008 21:29
Telekulak önergesi kabul edildi Haberci Siyaset Meydanı 0 06-03-2008 23:29
Vakıflar Kanunu kabul edildi Korax Yurttan Haberler 0 02-20-2008 21:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:04 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628