Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Ekonomi ve iş Dünyası > Ekonomi Ve Yatirim Araclari

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hollanda Kraliçesi, Türkiye'ye moral vermeye geliyor

Ekonomi Ve Yatirim Araclari


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-13-2008, 22:26   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart Hollanda Kraliçesi, Türkiye'ye moral vermeye geliyor

Hollanda Kraliçesi, Türkiye'ye moral vermeye geliyor
Kamuoyunda son dönemde Türkiye'nin AB mücadelesine yönelik desteğin düşmesinin başlıca nedeni AB ülkelerinin tutumu. Sokaktaki insan artık ezbere biliyor ki özellikle Almanya, Fransa, Avusturya ve Hollanda Türkiye'nin birliğe dahil olmaması için koşul üstüne koşul öne
sürüyor, Türkiye'ye karşı çifte standart uyguluyor.
27 Şubat'ta çok önemli bir misafir geliyor, Türkiye'ye, Hollanda Kraliçesi Beatrix. Tarihinde ilk defa bir Hollanda Kraliçesi Türkiye'yi ziyaret etmiş olacak. Lahey'de sohbet ettiğimiz Hollanda Dışişleri Bakanı Dr. Bernard Bot'un söylediğine göre Kraliçe, Türkiye'ye moral vermek için geliyor. Bir de şunu dile getiriyor Bakan Bot:
"Bu sıradan bir ziyaret değildir. Tam da Hollanda'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermediği izlenimlerinin yaygın olduğu dönemde, aksini ispatlamak için gerçekleştiriliyor."
Hollanda hükümeti ve devleti, Kraliçe'nin ziyaretine bir yandan dört dörtlük hazırlanırken, bir yandan da Hollanda'nın Türkiye tavrını doğru anlatabilmek amacıyla Türkiye'den beş gazeteciyi ülkelerine davet ettiler. Pazartesinden bu yana dört gazeteci olarak (bir meslektaşımız vize işlemlerine sinirlendiği için daveti reddetti) dur durak bilmeden, yetkili tüm kurum temsilcileriyle görüşüyoruz. Önceki gün sohbet ettiğimiz Dışişleri Bakanı Dr. Bernard Bot, Türkçe 'Hoşgeldiniz' diyerek karşıladı bizi. "4-5 hafta kalsam yeniden Türkçeme kavuşurum" diyen, Hollanda'nın 1980'lerdeki Türkiye Büyükelçisi Bot bakın neler anlattı:
"Hollanda Kraliçesi'nin Türkiye'ye ilk ziyareti olacak. Bu sıradan bir ziyaret değildir. Tam da Hollanda'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermediği izlenimlerinin yaygın olduğu dönemde, aksini ispatlamak için gerçekleştiriliyor. Türkiye-Hollanda ilişkilerinin sürekli,
somut olduğunun beyanı için yapılmaktadır ve ilişkilerin daha da gelişmesine hizmet edecektir."
"Siz de gelecek misiniz?" diye sorduk. Bakan Bot, şu yanıtı verdi:
"Hâlâ Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturuyorsam, evet. Oturmayacağıma dair söylenti daha yüksek. Her halükârda yeni Dışişleri Bakanı, Kraliçe'ye eşlik edecektir." (Kasım 2006'da genel seçimleri yapan Hollanda'da halen hükümet kurulmadı. Ancak bu hafta içinde bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.)
Hollanda Kraliçesi, 27 Şubat-2 Mart tarihlerinde Türkiye'de olacak. Ankara, İstanbul, Kayseri'ye gidecek. "Neden Kayseri?" sorumuza da Bakan Bot, şunu söylüyordu:
"Gezinin kapsamını biz tek başımıza karar vermiyoruz, Türk hükümetinin de
görüşlerini alıyoruz."
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Kayserili olmasının etkisi var mı acaba?
Bakan Bot, "Gül'ü uzun yıllardır tanıyorum, kendisi yakın arkadaşımdır. Muhakkak onun da bir rolü olmuştur. Aynı zamanda Kayseri'nin, Türkiye'nin modern sanayileşmesinin ve gelişiminin örnek bir kenti olduğunu biliyoruz. Bu arada çok kalabalık bir işadamı ordusu, 40 kişi kadar Kraliçe'ye eşlik edecek. Çokuluslu şirketlerden tutun, küçük ve orta ölçekliye kadar her seviyede işletme Türkiye ile iş kapasitesi artırma hedefinde" yanıtını veriyordu.


'Rice'a kapıları kapatmayın dedim, dinlemiyor'
Irak, Suriye, İran, Filistin meselelerini ele aldığımızda Ortadoğu'ya ilişkin görüşünüz nedir?
Bot: Bu kompleks bir mesele. Ortadoğu'nun meseleleri ancak toptan çözülebilir. Örneğin İsrail-Filistin meselesini tek başına çözemezsiniz. Golan Tepeleri meselesi de çözülmeden, Filistin-İsrail meselesi çözülemez. Irak'a kapsamlı çözüm de İran, Suriye, Lübnan meseleleri çözülmeden, sağlanamaz. Mekke anlaşmasını ele alalım, Hamas ile El Fetih arasında anlaşma yapmak üzere anlaşma yapıldı ama ortada somut bir çözüm yok. Irak'ta durum daha da zor. Çeşitli ortamlarda İran ve Suriye Dışişleri bakanlarıyla görüşüyorum. Böyle bir kompleks meselenin çözümünde herkes ile diyalog içinde olmak gerekir. Güvenlik Konseyi, İran ile ilgili çeşitli yaptırım kararları alabilir. Ama önemli olan diyaloğun devamıdır. Diyalog hiçbir zaman kesilmemelidir. Bir ülkeyi izole etmek hiçbir zaman işe yaramaz. Aksine izolasyon o ülkeyi radikal akımların etkisi altına sokar.
Herkesle diyalog içinde olmak ve herkese kapıyı açık tutmak ilkesini, ortak müttefikimiz ABD'ye de tavsiye ediyor musunuz?
Bot: Çeşitli ortamlarda bunu dile getirdim. Daha birkaç hafta evvel Bayan Rice'a kapıların kapanmaması gerektiğini söyledim. Ama Rice bana, Suriye'nin şeytan ekseninin bir parçası olduğunu söylüyor. Rice bunları bana söylediğinde yanımızda başka bakanlar da vardı, birlikte yemekteydik. Zaten Başkan Bush'un İran ve Suriye ile diyalog kurulması teklifini reddettiğini biliyoruz. ABD ile aramızda mükemmel bir ilişki var ama bazı konularda fikirlerimizin tam olarak üst üste oturmadığını görüyoruz.
ABD'nin İran'ı vurma ihtimali var mı?
Bot: Afganistan'da, Irak'ta askeri ve parasal açıdan çok büyük yükümlülüklere girdiği bir dönemde böyle bir saldırı beklemiyorum. Avrupalı liderler, İran'a askeri müdahaleye karşı. Nükleer santral krizine barışçı çözüm bulmalıyız.


'Pes etmeyin, AB yolunda yürüyün'
Hollanda Dışişleri Bakanı Bot'a Türk kamuoyundaki, 'Hollanda kamuoyunun, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğu'na dair kanaatini vurguladık. Bakan
Bot şunları söyledi:
"Ben her zaman Türkiye'nin AB'ye üye olması gerektiğini, Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin de çıkarına olduğunu söyledim. Hollanda halkı, genişlemiş bir AB'de Türkiye'yi görmek istiyor. Ama üyeliğin gerçekleşmesi için Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni tam anlamıyla yerine getirmesi gerektiğini savunuyor. Genel kanı, Türkiye'nin bu kriterlerin henüz bir kısmını yerine getirdiği şeklinde. Türkiye'nin üye olması için daha zamanı var. Ben şahsen Türkiye'yi 40 yıldır takip ediyorum, Türkiye'yi hep bir gelişme içinde görüyorum. Özellikle Erdoğan hükümetinin son üç yılda bu yolda kat ettiği mesafe çok etkileyicidir. Hollanda kamuoyu kriterlerin yasalar bazında yerine getirildiğini, ancak uygulamada hâlâ sıkıntı olduğunu düşünmekte. Mesela insan hakları konusunda, Kürt yazarların fikirlerini beyan etme konusunda, Orhan Pamuk'un başına gelenler, 301'in bir türlü değiştirilmemesi Hollanda kamuoyunu tabii ki olumsuz etkiliyor. Bu yüzden üyelik zaman alacak."
Kopenhag Kriterlerini yerine getirmesi halinde tam üye olabilecek mi?
Bot: Kriterleri yerine getirirse üye olmaması için neden görmüyorum. 1960'lardan beri ben her zaman Türk dostlarıma pes etmeyin, yolunuzda ısrarla yürüyün, mücadelenize devam edin diyorum. Sonunda başaracaksınız. Şu anki tepkilere de fazla kulak asmayın. Avusturya, Fransa tepki veriyormuş gibi gözüküyorlar ama siyasette bir yıl şöyle konuşulur, bir sonraki yıl böyle. Bu arada Avrupa'daki insan gücünüzü göz ardı etmeyin. Sizin insanlarınız Avrupa'da yaşıyor. Örneğin Hollanda'da 400 bin Türk asıllı insan var ve bunlar çeşitli görevler alıyorlar, toplumu etkiliyorlar. Onların pozitif etkisiyle artan sayıda Hollandalı Türkiye'ye gitmeye başladı ve gördüklerinden çok etkileniyorlar. 10 yıl içinde çok şeyin değişeceğini göreceğiz, hem Türkiye'de hem de Avrupa kamuoylarında.
Biz Türk kamuoyu olarak hazmetme kapasitesi kavramının salt Türkiye'nin önüne engel çıkarmak için kullanıldığını düşünüyoruz
Bot: Tabii ki böyle bir durum var. Türkiye 70 milyon nüfusuyla, AB'de Almanya'dan daha büyük olacak. Bulgaristan veya Romanya kadar olsaydınız, hazmetme kapasitesi olmayacaktı. Siz Bulgaristan veya Romanya değilsiniz.
Avrupa'daki İslam fobisi, Türkiye hakkındaki kararlarda etkili oluyor mu?
Bot: Hayır, dinsel kaygılar o kadar da rol oynamıyor ama son dönemdeki teröristlerin büyük çoğunluğunun radikal İslamcı olduğunu da göz ardı edemeyiz. İslamcılık meselesini basın da biraz büyütüyor. Radikal İslamcılar, Müslüman dünyasının çok küçük bir bölümünü teşkil ediyor. Hollanda'da yaşayan Müslümanların yüzde 99'u makul ve barışsever insanlardır, onların köktendincilikle alakası yok. Türkiye'de bulunduğum yıllarda İslam konusunda çalıştım ve Türkiye'deki insanların büyük çoğunluğunun makul ve modern insanlar olduğunu biliyorum.
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
geliyor, hollanda, kraliçesi, moral, turkiyeye, vermeye

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
AB'nin iki önemli ismi Türkiye'ye geliyor Haberci Yurttan Haberler 0 04-02-2008 02:51
AB Komisyonu Başkanı Barosso Türkiye'ye geliyor Haberci Siyaset Meydanı 0 04-01-2008 15:42
Kuveyt Emiri bugün Türkiye'ye geliyor Haberci Dünyadan Haberler 0 03-30-2008 00:05
Talabani Türkiye'ye geliyor PHoeNiX Siyaset Meydanı 0 03-04-2008 17:51
ABD Savunma Bakanı Türkiye'ye geliyor Korax Yurttan Haberler 0 02-20-2008 11:42


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:25 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628