Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Ekonomi ve iş Dünyası > Ekonomi Ve Yatirim Araclari

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

CHP: İşsizlik var 9 bin gün fazla

Ekonomi Ve Yatirim Araclari


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-25-2008, 18:02   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart CHP: İşsizlik var 9 bin gün fazla

Çalışanların 14 Mart'ta iki saatlik iş bırakma eyleminin ardından hükümetin, tepkileri yumuşatmak için birtakım iyileştirmeler yapma kararı aldığı sosyal güvenlik yasa tasarısının 28 maddesine CHP'den itiraz geldi.
CHP'nin karşı oy yazısında, yasanın yürürlüğe gireceği tarihten sonra işe girecek 30 yaşından küçük kadın ve 32 yaşından küçük erkeklerin 65 yaşından önce emekli olamayacaklarına dikkat çekildi. CHP'li TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyeleri, Meclis'e 31 madde olarak gönderilen ve komisyon görüşmeleri sırasında 90 madde olarak değiştirilen sosyal güvenlik yasa tasarısı için doktora ***i gibi karşı oy yazısı hazırladı.
Dünyada ve Türkiye'de sosyal güvenliğin ortaya çıkışı ve gelişiminden başlayarak tarihsel sürecin anlatıldığı, CHP danışmanlarının da katkı verdiği 41 sayfalık karşı oy yazısında, emeklilik yaşı, prim gün sayısı, aylık bağlama oranı, güncelleme katsayısı gibi temel parametrelerin de yeraldığı tasarının 28 maddesine itiraz etti.
Karşı oy yazısında, her bir maddeyle ilgili olarak 'AKP ne yapmak istiyor', 'CHP neyi öneriyor' başlığı altında tek tek karşı öneriler, gerekçeleriyle birlikte anlatıldı. Tasarının kadınları etkileyen hükümleri ise ayrı bir bölüm olarak ele alındı. CHP'nin sosyal güvenlik yasa tasarısına ilişkin itirazlarının bir kısmı özetle şöyle:


'Hız tam yansıtılmalı'
Tasarı: Emekli aylıklarının hesaplanmasında TÜFE (tüketici fiyatları) artışı yanında milli gelirdeki artışın yüzde 30'unun dikkate alınması öngörülüyor.
CHP: Emekli aylıklarının hesaplanmasında TÜFE artışı yanında milli gelirdeki artışı karşılayacak düzeyde pay verilmelidir.
Tasarı: Sigortalının evli olmayan, sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışmayan, bu kurumlardan gelir veya aylık almayan kız çocuklarının sağlık yardımlarının 18 yaşını (orta öğretimde 20, yükseköğretimde ise 25 yaşını) doldurduğunda tamamen kesilmesi öngörülüyor.
CHP: Bu durumdaki kız çocukları, hangi yaşta olurlarsa olsunlar sağlık yardımlarından yararlanabilmelidir.
Tasarı: Sosyal güvenlik kuruluşlarının prim toplamakta zorlandığı bütün kesimler sistem dışına çıkarılıyor.
CHP: Sosyal güvenlik sisteminin kapsamı daraltılmamalı, aksine olabildiğince genişletilmelidir.
Çünkü bu durumda, ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli olarak çalışanlar dışındakiler, sosyal güvenlik sisteminin tamamen dışına çıkarılmaktadır.
Tasarı: Hazırlanan tasarının kanunlaşıp yürürlüğe girmesinden sonra göreve başlayan memur ve diğer kamu görevlisi statüsündeki sözleşmeliler de sigortalı sayılıyor ve memurlarla sözleşmeli personel, kendileri dışındaki sigortalılarla aynı sisteme bağlı tutuluyor.
CHP: Memur ve diğer kamu görevlileri Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda kendileri dışındaki sigortalılarla aynı sisteme bağlı tutulmamalıdır.
Çünkü Anayasa Mahkemesi, maddedeki düzenlemeyi memurlar ve diğer kamu görevlileri bakımından iptal ederken kazanılmış haklar bakımından değil memur statüsündekilerin diğer sigortalılarla aynı sisteme bağlı olmaması gerekliliğini ileri sürmüştür.
Bu nedenle bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra göreve başlayanların bu yasaya göre diğer sigortalılar gibi sigortalı sayılması Anayasaya aykırıdır.
Tasarı: Kadınları emzirme ödeneğinin bir defaya mahsus olarak ödenmesi öngörüldüğü gibi ödeme şartları ağırlaştırılıyor.
CHP: Kadınlara emzirme ödeneği, doğumdan sonraki altı ay süresince ödenmelidir. 5510 sayılı Kanunun az sayıdaki olumluluklarından birisi, sigortalıların yeni doğan bebekleri için altı ay süresince her ay doğum tarihinde geçerli olan asgari ücretin üçte biri tutarında emzirme ödeneği verilmesi öngörülmesiydi.
Tasarı: Geçici iş göremezlik ödeneğinin, yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı, ayakta tedavide günlük kazancın üçte ikisi olarak belirleniyor.
CHP: Geçici iş göremezlik ödeneği, hiç bir şart koşulmadan ödenmeli ve yatarak tedaviler dahil günlük kazancın üçte ikisinden az olmamalıdır.

Malullük aylığı
Tasarı: Malullük aylığı bağlanabilmesi için en az on yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olma ve en az 1800 gün prim ödeme koşulları aranıyor; bu tasarıyla aylık alt sınırı kaldırılıyor.
CHP: Malullük aylığı bağlanabilmesi için en az beş yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmak ve en az 900 gün prim ödemek yeterli sayılmalı.
İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle gelir bağlanmasında alt sınır kaldırılmamalı.

'Prim sayısı 7000 olmalı'
Tasarı: İşçiler için prim ödeme gün sayısı 7000 günden aşamalı olarak 9000 güne çıkartılıyor.
CHP: İşçiler için prim ödeme gün sayısı 7000 gün olarak kalmalıdır. Çünkü, işçiler için prim ödeme gün sayısının 9000 güne çıkartılması, istihdam olanaklarının kısıtlılığıyla iş gücüne katılma oranının düşüklüğüne rağmen Türkiye'deki işsizlik oranının yüksekliği dikkate alınırsa ağırdır.
Emeklilik yaşının da 65'e yükseltildiği göz önünde tutulursa, prim ödeme gün sayısındaki artışın sosyal barışı bozacağı açıktır.

Aylık bağlama oranı
Tasarı: İşçi, esnaf ve memur için emekli aylığı bağlama oranı yüzde 2'ye düşürülüyor. Yaşlılık aylığı oranının, prim ödeme gün sayısına bağlı olarak her koşulda yüzde 90 oranını geçmemesi esası bu tasarıyla gerçekleştirilecek.
CHP: Mevcut sistemdeki, SSK'lılar ve Bağ-Kur'lularda prim ödenen her 360 gün için yüzde 2,6, memurlarda yüzde 3 olan oranlar korunsun. 9000 günden fazla prim ödeyen sigortalılara bağlanan yaşlılık aylığının oranı, prim ödeme gün sayısına bağlı olarak bugün olduğu gibi yüzde 100 oranına ulaşabilmelidir.

Destek primi
Tasarı: Yeni sistemde yaşlılık aylığı bağlananlardan çalışmaya devam edenler veya sonradan çalışanlardan kendi hesabına çalışanlarda emekli aylıklarının yüzde 15'i, işçilerden yüzde 31-36.5 oranında sosyal güvenlik primi kesilmesi öngörülüyor.
CHP: Emekli aylığı almakta iken çalışmaya devam edenler kısa olmayacak bir geçiş dönemi için yüzde 10 düzeylerinde, düşük oranlarda sosyal güvenlik destek primi ödemelidir.

Ölüm aylığı
Tasarı: Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten sonra ölen sigortalının prim ödeme günü 1800'den az ise, hak sahiplerine ölüm aylığının bağlanmaması öngörülüyor.
CHP: Sigortalılık süresi beş yıl, prim ödeme gün sayısı 900 gün olan sigortalı ölürse hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmalıdır.
Tasarı: Çalışmayan ve gelir veya aylık bağlanmamış olan sigortalının ana ve babasına ölüm aylığı bağlanabilmesi için asgari ücretin net tutarından fazla gelirlerinin olmaması koşulu getiriliyor.
CHP: Sigortalının ana ve babasına ölüm aylığı bağlanmalıdır.

Erkek çocuğun aylığı
Tasarı: Sigortalının 18 yaşını, orta öğrenimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde ise 25 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için, bunların çalışmaması koşulu yanında kendi çalışmalarına dayalı olarak gelir bağlanmamış olması gibi yeni koşullar getiriliyor.
CHP: Bu durumdaki erkek çocuklara, başka bir koşul aranmaksızın ölüm aylığı bağlanmalıdır.
İsteğe bağlı sigortalılık
Tasarı: İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için yüzde 25 yerine yüzde 32 prim ve Türkiye'de oturma koşulu getiriliyor.
CHP: İşsiz kalanların prim ödeme süresini isteğe bağlı sigorta yoluyla tamamlamalarına kolaylık sağlanması gerekir.
Tasarı: Sosyal Güvenlik Kurumu'na sağlık hizmetlerinin türlerini, miktarlarını ve kullanım sürelerini kısıtlama yetkisi veriliyor.
CHP: Sağlık harcamalarında idareye kısıtlama veya sınırlama getirebilmesi yönündeki yetkinin sosyal devlet ilkelerine aykırı olarak kullanılması mümkündür.
Yetki, objektif ölçütlere dayanmamaktadır. Bu durumun dikkate alınması gerekmektedir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
9, bin, chp, fazla, gün, var, İşsizlik

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fazla merak iyi değildir LeGoLaS Komik Resimler 9 07-19-2008 13:08
Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım Korax Film - Animasyon 1 07-02-2008 11:09
Bir gün fazla kaldık Haberci Yurttan Haberler 0 03-12-2008 02:16
Komutanlar fazla rahatladı Haberci Yurttan Haberler 0 03-12-2008 02:16
NYT: İşsizlik Müslüman genci İslam'a yöneltiyor LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-18-2008 01:43


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:39 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628