Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-25-2008, 18:02   #1
Korax
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 34
Mesajlar: 21.062
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart CHP: İşsizlik var 9 bin gün fazla

Çalışanların 14 Mart'ta iki saatlik iş bırakma eyleminin ardından hükümetin, tepkileri yumuşatmak için birtakım iyileştirmeler yapma kararı aldığı sosyal güvenlik yasa tasarısının 28 maddesine CHP'den itiraz geldi.
CHP'nin karşı oy yazısında, yasanın yürürlüğe gireceği tarihten sonra işe girecek 30 yaşından küçük kadın ve 32 yaşından küçük erkeklerin 65 yaşından önce emekli olamayacaklarına dikkat çekildi. CHP'li TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyeleri, Meclis'e 31 madde olarak gönderilen ve komisyon görüşmeleri sırasında 90 madde olarak değiştirilen sosyal güvenlik yasa tasarısı için doktora ***i gibi karşı oy yazısı hazırladı.
Dünyada ve Türkiye'de sosyal güvenliğin ortaya çıkışı ve gelişiminden başlayarak tarihsel sürecin anlatıldığı, CHP danışmanlarının da katkı verdiği 41 sayfalık karşı oy yazısında, emeklilik yaşı, prim gün sayısı, aylık bağlama oranı, güncelleme katsayısı gibi temel parametrelerin de yeraldığı tasarının 28 maddesine itiraz etti.
Karşı oy yazısında, her bir maddeyle ilgili olarak 'AKP ne yapmak istiyor', 'CHP neyi öneriyor' başlığı altında tek tek karşı öneriler, gerekçeleriyle birlikte anlatıldı. Tasarının kadınları etkileyen hükümleri ise ayrı bir bölüm olarak ele alındı. CHP'nin sosyal güvenlik yasa tasarısına ilişkin itirazlarının bir kısmı özetle şöyle:


'Hız tam yansıtılmalı'
Tasarı: Emekli aylıklarının hesaplanmasında TÜFE (tüketici fiyatları) artışı yanında milli gelirdeki artışın yüzde 30'unun dikkate alınması öngörülüyor.
CHP: Emekli aylıklarının hesaplanmasında TÜFE artışı yanında milli gelirdeki artışı karşılayacak düzeyde pay verilmelidir.
Tasarı: Sigortalının evli olmayan, sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışmayan, bu kurumlardan gelir veya aylık almayan kız çocuklarının sağlık yardımlarının 18 yaşını (orta öğretimde 20, yükseköğretimde ise 25 yaşını) doldurduğunda tamamen kesilmesi öngörülüyor.
CHP: Bu durumdaki kız çocukları, hangi yaşta olurlarsa olsunlar sağlık yardımlarından yararlanabilmelidir.
Tasarı: Sosyal güvenlik kuruluşlarının prim toplamakta zorlandığı bütün kesimler sistem dışına çıkarılıyor.
CHP: Sosyal güvenlik sisteminin kapsamı daraltılmamalı, aksine olabildiğince genişletilmelidir.
Çünkü bu durumda, ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli olarak çalışanlar dışındakiler, sosyal güvenlik sisteminin tamamen dışına çıkarılmaktadır.
Tasarı: Hazırlanan tasarının kanunlaşıp yürürlüğe girmesinden sonra göreve başlayan memur ve diğer kamu görevlisi statüsündeki sözleşmeliler de sigortalı sayılıyor ve memurlarla sözleşmeli personel, kendileri dışındaki sigortalılarla aynı sisteme bağlı tutuluyor.
CHP: Memur ve diğer kamu görevlileri Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda kendileri dışındaki sigortalılarla aynı sisteme bağlı tutulmamalıdır.
Çünkü Anayasa Mahkemesi, maddedeki düzenlemeyi memurlar ve diğer kamu görevlileri bakımından iptal ederken kazanılmış haklar bakımından değil memur statüsündekilerin diğer sigortalılarla aynı sisteme bağlı olmaması gerekliliğini ileri sürmüştür.
Bu nedenle bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra göreve başlayanların bu yasaya göre diğer sigortalılar gibi sigortalı sayılması Anayasaya aykırıdır.
Tasarı: Kadınları emzirme ödeneğinin bir defaya mahsus olarak ödenmesi öngörüldüğü gibi ödeme şartları ağırlaştırılıyor.
CHP: Kadınlara emzirme ödeneği, doğumdan sonraki altı ay süresince ödenmelidir. 5510 sayılı Kanunun az sayıdaki olumluluklarından birisi, sigortalıların yeni doğan bebekleri için altı ay süresince her ay doğum tarihinde geçerli olan asgari ücretin üçte biri tutarında emzirme ödeneği verilmesi öngörülmesiydi.
Tasarı: Geçici iş göremezlik ödeneğinin, yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı, ayakta tedavide günlük kazancın üçte ikisi olarak belirleniyor.
CHP: Geçici iş göremezlik ödeneği, hiç bir şart koşulmadan ödenmeli ve yatarak tedaviler dahil günlük kazancın üçte ikisinden az olmamalıdır.

Malullük aylığı
Tasarı: Malullük aylığı bağlanabilmesi için en az on yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olma ve en az 1800 gün prim ödeme koşulları aranıyor; bu tasarıyla aylık alt sınırı kaldırılıyor.
CHP: Malullük aylığı bağlanabilmesi için en az beş yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmak ve en az 900 gün prim ödemek yeterli sayılmalı.
İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle gelir bağlanmasında alt sınır kaldırılmamalı.

'Prim sayısı 7000 olmalı'
Tasarı: İşçiler için prim ödeme gün sayısı 7000 günden aşamalı olarak 9000 güne çıkartılıyor.
CHP: İşçiler için prim ödeme gün sayısı 7000 gün olarak kalmalıdır. Çünkü, işçiler için prim ödeme gün sayısının 9000 güne çıkartılması, istihdam olanaklarının kısıtlılığıyla iş gücüne katılma oranının düşüklüğüne rağmen Türkiye'deki işsizlik oranının yüksekliği dikkate alınırsa ağırdır.
Emeklilik yaşının da 65'e yükseltildiği göz önünde tutulursa, prim ödeme gün sayısındaki artışın sosyal barışı bozacağı açıktır.

Aylık bağlama oranı
Tasarı: İşçi, esnaf ve memur için emekli aylığı bağlama oranı yüzde 2'ye düşürülüyor. Yaşlılık aylığı oranının, prim ödeme gün sayısına bağlı olarak her koşulda yüzde 90 oranını geçmemesi esası bu tasarıyla gerçekleştirilecek.
CHP: Mevcut sistemdeki, SSK'lılar ve Bağ-Kur'lularda prim ödenen her 360 gün için yüzde 2,6, memurlarda yüzde 3 olan oranlar korunsun. 9000 günden fazla prim ödeyen sigortalılara bağlanan yaşlılık aylığının oranı, prim ödeme gün sayısına bağlı olarak bugün olduğu gibi yüzde 100 oranına ulaşabilmelidir.

Destek primi
Tasarı: Yeni sistemde yaşlılık aylığı bağlananlardan çalışmaya devam edenler veya sonradan çalışanlardan kendi hesabına çalışanlarda emekli aylıklarının yüzde 15'i, işçilerden yüzde 31-36.5 oranında sosyal güvenlik primi kesilmesi öngörülüyor.
CHP: Emekli aylığı almakta iken çalışmaya devam edenler kısa olmayacak bir geçiş dönemi için yüzde 10 düzeylerinde, düşük oranlarda sosyal güvenlik destek primi ödemelidir.

Ölüm aylığı
Tasarı: Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten sonra ölen sigortalının prim ödeme günü 1800'den az ise, hak sahiplerine ölüm aylığının bağlanmaması öngörülüyor.
CHP: Sigortalılık süresi beş yıl, prim ödeme gün sayısı 900 gün olan sigortalı ölürse hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmalıdır.
Tasarı: Çalışmayan ve gelir veya aylık bağlanmamış olan sigortalının ana ve babasına ölüm aylığı bağlanabilmesi için asgari ücretin net tutarından fazla gelirlerinin olmaması koşulu getiriliyor.
CHP: Sigortalının ana ve babasına ölüm aylığı bağlanmalıdır.

Erkek çocuğun aylığı
Tasarı: Sigortalının 18 yaşını, orta öğrenimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde ise 25 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için, bunların çalışmaması koşulu yanında kendi çalışmalarına dayalı olarak gelir bağlanmamış olması gibi yeni koşullar getiriliyor.
CHP: Bu durumdaki erkek çocuklara, başka bir koşul aranmaksızın ölüm aylığı bağlanmalıdır.
İsteğe bağlı sigortalılık
Tasarı: İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için yüzde 25 yerine yüzde 32 prim ve Türkiye'de oturma koşulu getiriliyor.
CHP: İşsiz kalanların prim ödeme süresini isteğe bağlı sigorta yoluyla tamamlamalarına kolaylık sağlanması gerekir.
Tasarı: Sosyal Güvenlik Kurumu'na sağlık hizmetlerinin türlerini, miktarlarını ve kullanım sürelerini kısıtlama yetkisi veriliyor.
CHP: Sağlık harcamalarında idareye kısıtlama veya sınırlama getirebilmesi yönündeki yetkinin sosyal devlet ilkelerine aykırı olarak kullanılması mümkündür.
Yetki, objektif ölçütlere dayanmamaktadır. Bu durumun dikkate alınması gerekmektedir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fazla merak iyi değildir LeGoLaS Komik Resimler 9 07-19-2008 13:08
Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım Korax Film - Animasyon 1 07-02-2008 11:09
Bir gün fazla kaldık Haberci Yurttan Haberler 0 03-12-2008 02:16
Komutanlar fazla rahatladı Haberci Yurttan Haberler 0 03-12-2008 02:16
NYT: İşsizlik Müslüman genci İslam'a yöneltiyor LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-18-2008 01:43


Şu Anki Saat: 19:31


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows