Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Örgü Dünyası > El Örgü Örnekleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

sırma işi maraş işi El emeği göz nuru işlemeler...

El Örgü Örnekleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-30-2010, 20:36   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart sırma işi maraş işi El emeği göz nuru işlemeler...

sırma işi maraş işiEl emeği göz nuru işlemeler... El emeği göz nuru işlemeler...
Ev dekorasyonu, bir mekânda veya odada bulunan gerekli ve süsleyici eşyaların renk, doku ve biçim uyumunu sağlayarak evi döşeme ve süsleme sanatıdır. İç mekânların güzel bir biçimde döşenmesini sağlayabilmek ise kişisel beceri, estetik ve dekorasyon ile ilgili temel bilgileri gerektirir.

Günümüzde insanlar yaşamlarının çoğunu içinde geçirdikleri evlerinin rahat, kullanışlı ve güzel olmasını isteyerek kendilerine özgü ortamlar yaratmaktadırlar. Yaşadıkları yerde düzenleme yaparken, yerleştirilen temel bir eşyanın kullanışlı olması, görsel olarak güzel görünmesi ve süslenmesi ile birlikte ortama canlılık katacak fonksiyonel ve dekoratif özellikte aksesuarlar ilave etmektedirler.

Eski işlemeli ürünlerin antika olarak dekorasyonda önemli bir yeri vardır. Bugün dekorasyon işi ile ilgilenen profesyonel ve amatör kişiler kaybolmakta olan değerlere sahip çıkarak, tamamen doğal yöntemlerle elde edilen ipliklerden dokunmuş ve işlenmiş
Örtülerle geleneksel mekânları düzenlemektedirler.

İşleme, çeşitli kalınlıkta dokunmuş, pamuk, keten, yün, havlu, çuha, kadife ve deri üzerine elde veya makinede iğne vb. aletler, çeşitli cins ve renkte iplikler, sim, sırma ya da pul, boncuk, şerit gibi malzemeler kullanılarak yapılan süslemelerdir. Genellikle gergef ve kasnak adı verilen araçlara gerilen dokumalar üzerine uygulanan işlemeli ürünlerin geçmişi çok eski devirlere kadar uzanmaktadır.

İşlemeli örtüler asırlar boyu, Türk kadınının ruhsal rehabilitasyon aracı olmuş, Anadolu'da köyden kente, fakirden zengine bölge özelliklerine göre her kadının evinde farklı biçimlenmiş, çok zengin motif, desen, renk, teknik çeşitlilik kazanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan ve günümüze ulaşan işlemeli bu ev eşyalarını bohça, peşkir havlu, sedir örtüsü, minder örtüsü, ayna örtüsü, yorgan ve yastık yüzü, beşikörtüsü, nihali, kahve örtüsü, kapı perdesi, sofra örtüsü, kaşıklık vb. ürünler olarak örneklemek mümkündür.

Saray ve evlerde kullanılan işlemeli eşyalar toplumun yaşam biçimi, sosyal durumu ve estetik beğenisini sergilemiştir. Günümüzde de insanlar yaşadıkları çevreyi güzelleştirme isteği ile evlerinde işlemeli ürünlere yer vererek geleneksel kültürünü yaşatmaktadır.
Özellikle doğum, sünnet, evlenme merasimleri ve çeyizlerde gelenekselleşen işlemeli örtüler, ev dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Türk toplumunda çeyiz geleneğinin sürmesi, işleme sanatına sürekli yenilenme gücü vermektedir. Bugün tarihsel değer kazanmış el emeği göz nuru işlemeler zamanın kaçınılmaz aşındırması sonucu değer yitirme ya da yok olma tehlikesiyle karşılaşmaktadır. Bunun yanı sıra işleme sanatında yeniden üretilme ve yaygınlaştırılma konusu gündeme gelmiştir.

Çağın gelişimine paralel olarak modernleşen yaşam tarzında dekoratörler ve tasarımcılar özgün, estetik, rahat ve fonksiyonel ev içi mekânların düzenlenmesi için çalışmakta ve dekorasyonda yeni materyal ve görüşler üretmektedirler. Teknolojinin gelişi ile elde işlemeli özgün ürünler yerine aile tip tipi nakış makinelerinin ve bilgisayarlı nakış makinelerinin seri üretime girişi ve yoğun kullanılması sonucu, fazla emek gerektirmeden kısa sürede yapılan, ucuz ve kullanımı kolaylık sağlayan işlemeli ev tekstili ürünleri olan sehpa örtüleri, masa örtüleri, sofra takımları, mutfak takımları, yatak örtüleri, perdeler vb. örtüler Türk tekstil sanayinde yüksek kapasite ve zengin ürün çeşitleriyle üretilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda uzak doğu ülkelerinden ithal edilen elde ve makinede işlemeli ürünler de iç piyasada bulunmaktadır.

İşlemelerde iğneye geçirilen ipliğin kumaşın üstünde ve altında yönlendirilmesiyle oluşan ipliğin uygulanma biçimleri, iğne teknikleri, kullanılan araç gereçler ve işleme özelliğine göre işleme teknikleri olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırma ve incelemelerde elde işleme örtülerde hesap işi, Antep işi, Türk işi, Mraş işi, aile tipi nakış makinelerinde işlemeli örtülerde beyaz iş, Türk işi, kum iğnesi, aplike, Suzeni, kordon tutturma iğnesi bilgisayarlı nakış makinelerinde işlemeli örtülerde aplike, beyaz iş, basit nakış öğneleri, Çin iğnesi, kanava, kum iğnesi, Türk işi, ithal işlemeli örtülerde dantel angles, rahibe işi, kanava, basit nakış, iğneleri, beyaz iş ve Çin iğnesi tekniklerinin yoğun olarak uygulandığı görülmüştür.

İşlemeli örtüler
Ev dekorasyonunda kullanılan işlemeli örtüler ailenin yaşam modeline göre şekillenen kullanım alanlarında oda takımları, yatak odası takımları ve mutfak takımları olmak üzere gruplandırılabilir.

İşlemeli örtülerin kumaş, teknik, iplik, renk, motif, desen ve kompozisyon özelliklerinin birbirleri ve mekân ile uyum içinde olması önemlidir. Oda takımları; oturma odası, misafir odası ve yemek odasında bulunan mobilyaların üzerini örtmek ve süslemek amacıyla kullanılan mobilya tarzı ve zevke göre değişen sehpa örtüsü, şömentabla, masa örtüsü, konsol örtüsü gibi çeşitli büyüklükte örtülerden oluşmaktadır.
Oturma odasında kumaş, renk, desen ve işleme teknikleri yoğun olmayan, odaya doğallık etkisi veren örtülerin seçimine dikkat edilir. Misafir odası için gösterişli, ipek, kadife, saten gibi fantezi kumaş ve Türk işi, Hesap işi, Maraş işi, Antep işi tekniklerle sim-sırmanın yoğun olarak kullanıldığı desenlerle işlenmiş örtüler kullanmak mümkündür.
Yemek odasında güzel, zevkli ve düzenli bir yemek ortamı insana huzur verdiği gibi yaşama düzeni ve görgüyü ortaya koyar. Bu nedenle el dokumaları pamuk, keten ve çeşitli dokumalardan basit nakış iğneleri, kanaviçe, goblen, Çin iğnesi, beyaz iş ve ajur teknikleri ve çiçek motifleri ile işlenen sofra takımları hazırlanmaktadır. Bu örtüler günlük ve özel günlerde kullanılmak üzere değişik kumaş ve işleme teknikleriyle farklı ihtiyaçları karşılamaktadır.

Yatak odasında güzel görünüşlü, insana rahatlık veren işlemeli yatak örtüleri, yatak takımları, şifoniyer ve dolap örtüleri odayı süslemekte ve odanın dizaynını önemli ölçüde etkilemektedir. Günlük kullanım dışında özel günlerde kullanmak üzere (Doğum, sünnet, evlilik) fantezi kumaş ve işleme tekniklerinden hazırlanan gösterişli yatak örtüleri bulunmaktadır. Örtülerde özenle seçilen renk, biçim ve doku ile mobilyanın uyumu, dekorasyonun bütünlüğünü ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca çocuk odalarında çocukların ilgisini çekecek, çizgi roman kahramanları ve hayvan figürlerinin yer aldığı işlemeli örtüler yatakları süslemektedir.

Mutfak Takımları, mutfakta bulunan buzdolabı, fırın, dolap, masa ve benzeri eşyalara göre hazırlanan işlemeli örtülerdir. Günlük yemeklerde kullanılan masa örtüleri, amerikan servisleri, peçeteler piyasada bulunan kolaylıkla temizlenebilen kumaşlardan işlenerek kullanılmaktadır. Bu örtülerde çiçek motiflerinin yanı sıra üzüm, elma, kiraz gibi meyveler ve sepet içinde düzenlemeler mutfak için tercih edilebilecek motiflerdir.

İşlemeli örtülerin özellikleri
Sehpa, masa, koltuk, mutfak, yatak gibi kullanım yerlerine göre değişen ev eşyalarına güzel bir görünüm kazandırmak ve yüzeylerin kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılan işlemeli örtülerin seçiminde bireysel zevk ve evin dekorasyon stili önemlidir. Evin klasik ya da modern oluşu, odaların büyüklüğü ve bireysel zevkler işlemeli örtülerin estetik ve fonksiyonel kullanımında etkilidir.

Özellikle işlemeli örtüler evde bulunan mobilyalar ve diğer süsleyici aksesuarlar ile renk, doku ve biçim bakımından uyumlu ve estetik kurallarına uygun ölçülerde olmalıdır. Bu uygunluğu sağlarken kullanılan her eşya dizayn elemanları ve prensipleri doğrultusunda seçilerek uygulanmalıdır. (Yurdemi 1992) Örtüler işleme ipliği, rengi, tekniği, motifi, desen ve kompozisyon özellikleri ve kenar temizleme teknikleri ile uyumlu bir bütünlük içinde eve farklı bir değer katarlar. İşlemeli örtülerde dayanıklılık, temizlemede kolaylık ve kullanımda pratiklik aranır.

İşlemeli örtülerde işleme tekniğinin ve kullanım yerinin özelliklerine uygun olan genellikle sık dokunuşlu ve düz görünümünde olan kumaşlar kullanılmaktadır. Kumaşlarda kullanılan lifler cinslerine göre farklı ışık vererek değişik görüntü sağlarlar. Parlak yüzeyli kumaşlar ışığı fazla yansıttıkları için mat görünümde olan kumaşlara göre daha canlı ve yakın izlenimi verirler. Pamuk lifi dekorasyon ve möblelik kumaşların üretiminde önemli bir tekstil hammaddesidir. Yaş mukavemetinin fazlalığı, yıkanmaya dayanıklı olması, hijyenik özelliği gibi nedenlerden dolayı pamuk lifinden çarşaf, yatak örtüleri, masa örtüleri ve mutfak örtülerinin üretiminde yararlanılmaktadır.

Keten lifinin parlak görünümü, kendine özgü mukavemeti, kaynatmaya ve yıkamaya karşı dayanıklılığı, işlemeye elverişliliği yatak örtüsü, masa örtüsü ve dekoratif olarak çeşitli örtülerde kullanılma nedenidir. Ayrıca yatak örtüleri ve çeşitli örtülerde kenevir lifi de yer almaktadır. Fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı güzel görünüşlü, yumuşak, parlak ve dayanıklı olan ipek lifi her türlü ince ve fantezi kumaşların yapılmasına ve işlenmesine uygun bir hammaddedir. Örtülerde kolay şekil alan ve esnek yapıda bulunan yün lifi en az kullanım alanına sahiptir. Ayrıca insanların ihtiyaç duydukları lif hammaddelerini karşılayabilmek için üretilen yapay liflerden çok çeşitli kalitede kumaşlar elde edilmekte sağlam, buruşmazlık özelliği, kolay temizlenmeleri, renk, doku ve kalite çeşitleri ile işlemeli örtülerde kullanılmaktadır.

Ayrıca ülkemizde el dokuması yöresel kumaşlar çok çeşitlilik göstermekte, Karadeniz Bölgesi'nde keten ve kenevir, Ege Bölgesi'nde pamuklu ve ipekli, Çanakkale ve Doğu Anadolu Bölgesi illerinde yünlü dokumalar, Bursa ile ve çevresinde ipekli dokumalar üretilmektedir. Yöresel el dokumalarından peşkir peştamal, ehram, çevre ve çemberler gibi geleneksel kullanımı giyim eşyalarına yönelik olan kumaşlar günümüzde şömentabla, masa, sehpa ve koltuk örtüleri olarak ev dekorasyonunda geniş kullanım alanlarına sahip ürünlerdir.

İşlemeli örtüler en çok beyaz, krem, açık bej ve tonları renklerde olmakla birlikte kullanım yerindeki renk uyumuna göre değişik renklerde de bulunmaktadır. Renkler ortamda doğal görünümü bozmayacak, rahatsız etmeyecek, fazla dikkati çekmeyecek şekilde kullanılmaktadır. Örtülerde kumaş ve renklerin mekândaki dekorun tarzı ile uygunluğu dekorasyonda büyük önem taşımaktadır. Örneğin ağır ve lüks döşemeler için Maraş işi, Türk işi teknikleri ile işlemeli kadife, saten, ipek kumaşlardan hazırlanan örtüler kullanılmasına rağmen modern döşemelerde basit nakış iğneleri, Çin iğnesi, aplike gibi tekniklerle işlenen pamuklu, keten ve yöresel el dokumalarından hazırlanan örtüler yer almaktadır.

İşlemelerde genellikle tek renk ve çok renk ile yapılan renklendirmelerde renkli ipek ve pamuk iplikler, altın sarısı, gümüş rengi sim iplikler, geleneksel Türk işlemelerinde kullanılan yavruağzı, mavi, pembe, yağ yeşili, türkuaz, mor ve diğer renkler motifleri estetik bir görünüm içerisinde süslemekledir. İşlemeli örtülerde işleme ve kenar temizlemede teknolojik bakımdan kumaşa uygun, solmayan, pürüzlenmeyen, sağlam iplikler kullanılmaktadır.

Özellikle üretim metotlarının gelişmesinden ötürü işleme iplikleri ve çeşitli gereçler el ve makine işlemelerine uygun cins, kalite ve renklerde seri imalatta üretilmektedir.
İşlemelerde renkler ve motifler birbirini tamamlamaktadır. Ev dekorasyonunda yer alan işlemelerde genellikle çiçek, meyve ve ağaç motiflerinden oluşan bitkisel motifler yer almaktadır. İşlemelerde doğadan stilize edilen gül, lale, karanfil ve ç eşitli çiçek motifleri, yapraklarla birlikte kıvrımlı dallar üzerinde yerleştirilmektedir.

Üzüm, elma, armut gibi meyveler ve çiçekler sepet, vazo, saksı içinde düzenlenmiş olarak görülmektedir. Ayrıca geometrik şekillerden oluşan motifler taşıdıkları sembolik değerler ile işlemelerde yer almaktadır. Kuş, at, çeşitli hayvan motifleri ve yazı işlemelerde az da olsa kullanılan motiflerdir. İşlemelerde kompizisyonlar işlenen parçanın boyutları, biçimleri (kare, dikdörtgen, yuvarlak) ve kullanıldıkları yerler dikkate alınarak düzenlenmektedir.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tags
el, emeği, göz, işi, işlemeler, maraş, nuru, sırma


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
eL EmeĞi Göz Nuru ALAKAZAM Hobiler 0 05-28-2010 19:30
Sırma gibi saçlarım var Haberci Magazin & Dedikodu 0 10-13-2008 10:40
MARAŞ TARZI ÇİĞ KÖFTE (Maraş Yöresi) Yaso Damak Tadı 0 10-02-2008 12:49
emeği göz nuru fastfoodlar Yaso El Örgü Örnekleri 0 08-07-2008 16:30
Sırma Oran, Fransa'da mahkemeye gidiyor Korax Yurttan Haberler 0 02-04-2008 16:53


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:18 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628