Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

Elektronik & Bilgisayar Elektronik & Bilgisayar

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 01-04-2009, 22:39   #1
Korax
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 34
Mesajlar: 21.062
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Anakartlar

Anakartlar
ANAKART
Tüm bilgisayar parçalarını üzerinde bulunduran, bilgisayarın en önemli parçası diyebileceğimiz bir bileşendir. Bilgisayara takılan her şeyin anakartla bir bağlantı yeri vardır. Bu nedenle anakartların üzerinde çeşitli bağlantı yuvaları ve aygıtlar vardır. Bunlardan en önemlileri CPU Soketi, RAM Soketleri ve Chipsetler sayılabilir. Anakartın üzerinde veriyolu denen elektronik bağlar mevcuttur. Tüm parçalar arasındaki bağlantı bunlarla sağlanır.

Bunların hızı ise MHZ (Megahertz) cinsinden ölçülür. Günümüzdeki anakartların veriyolu hızları 100 ile 533 MHZ arasında değişmektedir. Her zaman olduğu gibi hızı yüksek olan daha iyidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken ufak bir ayrıntı vardır. Örneğin 133 MHZ veriyoluna sahip anakart üzerinde 66 MHZ hızında RAM kullanmak saçmalık olur. RAM 66 MHZ‘den hızlı çalışamayacağı için anakart da 66 MHZ hızın da çalışacaktır. Aynı şekilde CPU (İşlemci) veriyolu hızı da önemlidir. Her anakart her CPU ile çalışamaz. Bazen anakart CPU’nun hızını kaldıramaz bazen de CPU anakartın veriyolu hızına uyum sağlayamaz.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise anakart üzerinde bulunan işlemci yuvasıdır. Mesela Pentium 2 serisi işlemciler slot girişli oldukları için sadece slot yuvaya sahip anakartlar ile çalışabiliriler. Pentium 4 işlemciler ise Soket uyumlu olduklarından soket yuvaya sahip anakartlar ile birlikte çalışırlar. Aksi takdirde CPU’yu anakarta takmak mümkün olmaz.

Peki anakartlar nasıl sınıflandırılır? Anakartlar üzerinde taşıdıkları çipsetlere göre sınıflandırılırlar. Intel’in Pentium 4 işlemciler için ürettiği i845 ve i850 adı verilen çipsetler bunlara bir örnektir.

Şimdi anakart üzerinde bulunan bazı parçaları kısaca açıklayalım.

1.CPU Slotu: İşlemciyi sisteme takmaya yarar. İki tür CPU slotu vardır. Birinicisi Slot (Eski Pentium işlemciler için. İkincisi ise Soket (Celeron ve Pentium 4 işlemciler için).2.RAM Slotları: Sisteme bellek takmak için gerekli olan slottur.

3.IDE Slotları: Genellikle her anakart üzerinde iki tanedir. Birincisine (Primary) Sabitdisk takılır, ikincisine (Secondary) ise CD-ROM , DVD-ROM sürücü v.s. takılır. RAID denilen sistemlerde ikiden fazla olabilir.

4.PCI Slotları: PCI (Peripheral Component Interconnect) slotları 64 bit veriyolunu destekler ve 33 MHZ hızında çalışırlar. Ses kartı, Modem, TV Kartı vs. gibi içten bağlanmalı olan (Internal) aygıtlar bu slotlardan sisteme bağlanırlar.

5. ISA Slotları: ISA (Industry Standart Architecture) eski bir slottur ve 8-16 bit veriyoluna sahiptir. Yeni çıkan aygıtların hepsi PCI Slot olması dolayısıyla bu slotlardan her anakartta en fazla bir tane vardır veya hiç yoktur.

6.AGP Slotları: AGP (Accelerated Graphics Port) slotları 3D hızlandırıcılı ekran kartları için özel olarak geliştirilmiş bir slottur. 64 Bit veriyoluna sahiptirler ve 2x, 4x ve 8x olmak üzere üç tipe ayrılırlar. Örneğin; 2x AGP slotları 33 MHZ hızında iken 4x Agp slotları 66 MHZ hızındadır.

7. Chip(Çip)set: Anakart üzerindeki tüm işlemleri ve veriyolu hızını bu çipler ayarlar.

8. FDD Portu: Disket sürücüler için özel olarak tasarlanmış bir porttur.

9. Jumperlar: CPU veya veriyolu gibi özel ayarlar yapmaya olanak sağlayan anahtarlardır.

10. BIOS: BIOS (Basic Input Output System- Genel Giriş Çıkış Sistemi) Bilgisayarın açılışta yaptığı tüm işlemlerin (örneğin RAM sayımını, CPU Hızını ayarlamasını) yapılmasını sağlar. Belli bir hafızaları vardır. Bilgisayar kapanınca gücünü sistem pilinden alır.

11. CMOS: Bilgisayarın seri numarasını, şifrelerini vs. hafızasında tutan birimdir. Bu birim de gücünü sistem pilinden alır. CMOS üzerinde bir tuş bulunu ve bu tuşa basıldığında bahsedilen bilgiler, özel ayarlar gibi herşey silinir.

12. Sistem Pili: Bilgisayarın saatinin, şifrelerinin vs. hafızada kalmasını sağlayan normal bir saat pilidir. En az her 3-4 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

13.OnBoard Ses Kartı: Bu tür bir ses çipi sayesinde, sistemden ses almak için bir ses kartına gerek yoktur. Fakat her anakart üzerinde bulunmaz (Opsiyoneldir).

14. Güç Konnektörü: Anakartın elektrik beslemesini sağlayan giriştir.

15. PS/2 Portu: Her anakart üzerinde iki tanedir bu portlar sayesinde sisteme bir klavye ve fare bağlanır.

16. USB Portları: Bu portlara çevre birimleri denen yazıcı, tarayıcı, MP3 Player gibi aygıtlar bağlanır.

17. COM Portları: Bu portlar seri port olarak da adlandırılır. Modemler, dijital kameralar vs. bu portlardan sisteme bağlanır. Eskiden fare ve klavyer de bu portlardan bağlanırdı.

18. Paralel Port: Bu porttan ise sisteme tarayıcı ve yazıcı gibi çevre birimleri bağlanır. USB Portlarının yaygınlaşması ile bu portlar yaygınlığını yitirmektedir.

Anakart üzerindeki başlıca bilşenler bunlardır. Tabiki daha farklı isimler duyubilirsiniz mesala AMR (Audio Modem Ring) portları. Bunlar Intel firmasının modemler için ürettiği özel bir port olup, pek yaygın değildir.

KASA

Bilgisayarın çalışması için gerekli tüm parçaları bir araya toplamak ve onları dış etkenlerden korumanın yanı sıra bilgisayarın ihtiyacı olan elektrik ihtiyacını ve sistemin soğutulmasını sağlamak kasanın görevidir. Voltaj ayarlarını ve bir takım göstergeleri bünyesinde bulundurur. Kalitesiz bir kasa nedeniyle güç kaynağının hassas parçalara verebileceği zarar ve soğutma sistemi göz önüne alınırsa dikkatle seçilmesi gereken parçalardan biridir. Kasaların içinde sistemi aşırı ısıdan önlemek için fanlar bulunur. Bu fanlar bazı kasalarda bir bazılarında ise iki tanedir.

Kasa fanları ikiye ayrılır. Birincisi dışarıdaki soğuk havayı kasa içerisine alan fanlar –ki bu tür fanlı kasaların içi aşırı tozlanır- ikinci tür fanlar ise kasa içerisindeki sıcak havayı dışarıya atan fanlardır. İkinci tür fanlar daha iyidir ama daha fazla ses çıkartırlar.

Kasalar türlerine göre ise üçe ayrılırlar. Bunlardan ilki bizim yani ev kullanıcılarının ve ofis kullanıcılarının kullandığı ATX türü kasalar, diğeri Server yani sunucular için tasarlanmış tip kasalar, üçüncüsü ise monitörün altına yerleştirilen tip kasadır. Artık üçüncü tür kasalar kullanılmamaktadır. Tabiki her zaman olduğu gibi daha değişik kasa isimleri duyulabilir. Örneğin; “Flex Kasa” bu kasa türü taşınması kolay olan bir tür ATX kasadır.


LGA775


LGA 775 Intel'in yeni soket yapısı. Artık duymayan kalmadı. Bu soketin en önemli farkı pinlerin anakartta oluşu. Ancak işlemci üzerindeki pinlerden daha hassaslar. Ve işlemcilerde pinleri yamuldukları taktirde düzeltmek kolayken anakarttaki pinleri düzeltmek nerdeyse imkansız. Ancak işlemciyi bir kere dikkatlice taktığınız zaman endişelenecek bir şey kalmıyor. İşlemci takma tecrübeniz varsa dikkat etme alışkanlığınız vardır zaten. Ancak daha önce takmamış olanlar anakartla birlikte alıyorsa aldıkları yerden işlemciyi takmalarını rica etsinler. İşlemciyi sık sık takıp çıkarmak durumunda olan bizler ise soket pinlerinin ne kadar dayanabileceğini yaşayarak öğreneceğiz. Soketle birlikte soğutucu montajı da değişiyor. LGA775 için uyumlu soğutucu bulmak gerek eğer Intel'in kendi soğutucusunu kullanmayacaksanız.


Fan dört kabloya sahip. İlave kablo hız devrini kontrol etmek için. Önemli bir artı.
Soğutucunun montajında değişen en önemli şey artık işlemcinin soğutucuyu takmadan önce soketteki mekanizma ile yerine bastırılması. Soğutucuyu ise bu işlemden sonra takıyorsunuz. Faydası soğutucunun anakartı eski sisteme göre daha az zorlaması. Intel'in bu soket tipine geçmesinin ise iki temel nedeni var. Birincisi pinsiz işlemci üreterek kendi pin sorununu başından atıp anakart üreticilerine paslaması. Eski yöntem daha sağlıklıydı açıkçası ama o zaman da ikinci neden çıkıyor karşımıza: Bu şekilde üretilen işlemcide sinyallerin yolu da kısalıyor. Daha temiz sinyal transferi sağlanıyor. Hiçbir şey yapmadan sadece temiz bir sinyal sağlamak bile işlemcinin hızlanmasını sağlayabiliyor. Ayrıca yine herkesin bildiği gibi Prescott çekirdekli işlemciler çok ısınıyor. LGA 775'in yeni soket tasarımı ve soğutucusuna ilave olarak işlemcinin 478'den 775'e çıkan pin sayısı da aslında yeni bir güç iletim sisteminin varlığından. Yani LGA775 işlemcilerin 478 versiyonlarından daha az ısınacağını söyleyebiliriz. Ek olarak 775 işlemciler 478'in aynı voltajda ulaşamayacağı hızlara çıkabiliyor.

İşlemci
İşlemci pinsiz olması ve soğutma plakasının yeni mekanizma için revize edilmesi dışında 478 pin Prescott Pentium4 işlemcilerle aynı. Ama dediğimiz gibi artık daha az ısınıyorlar. Uç modellerde en hızlı Pentium4'ler sadece LGA775 yapısında olacaklar.Yeni LGA775 işlemci ve eski Northwood Pentium4

LGA775 Yongasetleri - Intel 915P Grantsdale
İnceleyeceğimiz örnek 915P yonga setli olduğundan, 915P tanıtımıyla başlayalım.

Yongaseti klasik iki köprülü tasarımla devam ediyor. Kuzey köprüsünde iki yenilik var. AGP veriyolu yerini PCI Express 16X'e bırakıyor. Bellek tipi DDR ile uyumluluğunu korurken DDR2 desteği de veriliyor. Seçim anakart üretcisinin. İkisi birarada çözümler de üretilebiliyor. PCI Express sadece ekran kartıyla ilgili değil ama kuzey köprüsünde ekran kartı bağlantısı olduğundan ondan bahsedelim. 16X bağlantı çift yönlü olarak 4GB/sn bantgenişliği sağlıyor. Yani toplam 8GB/sn. AGP 8X ise 2GB/sn geliş, 500MB gidiş sağlıyordu. Arada çok büyük bir fark var. Peki bunun performansa katkısı ne olur derseniz hemen hemen hiç olmaz diyebiliriz. Çünkü bugüne kadar bant genişliği dar olduğundan yazılımlar ekran kartını mecbur kalmadıkça kullanmıyorlardı. Bir başka deyişle PCI Express'ten ekran kartı alanında yararlanmak için yazılımların ekran kartına daha fazla iş bindirmesi lazım. Elimizde işlemcilerden daha fazla transistör barındıran ekran kartları var. Prescott işlemcisi 125 milyon transistor barındırırken, bir 6800Ultra GPU'su 222 milyon transistör barındırıyor. İşlemci genel maksatlı olduğundan belki karşılaştırmak doğru değil ama bu, elimizde çok büyük bir işlem gücü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ve bu gücü yeterince değerlendirebildiğimizi kesinlikle söyleyemeyiz. Bunun da en önemli nedenlerinden biri bant genişliği oldu. Yukarda sayıları vermiştim. AGP'de veri giriş çıkışı senkron değil; AGP8X giriş çıkış olarak 2GB'a 500MB bant genişliği sağlıyor. Bu ne demek? Benzetme yaparsak elnizde bir fabrikanız var. Hızlı bir şekilde hammadde giriyor ve içerde hızlı bir şekilde işleniyor ancak çıkış kapasitesi düşük olduğundan sekiz arabalık hammadde girip arabaya dönüşebiliyorsa fabrikadan ancak iki adet çıkabiliyor. Bu durumda çıkışı genişletmeden hızlı üretimin de faydası olmaz. PCI Express iki yönlü olarak 4GB bant genişliği sunuyor. Yani artık pratikte daha fazla araba üretemi mümkün.

Oyunlar da zamanla etkilenebilir bundan belki ama açıkçası çok büyük beklentilere girmeye gerek yok. Esas fayda oyun dışı alanlarda olacak. Örneğin video editing işlerinde uguladığınız efektler işlemci tarafından yapılır. Video işleri de ekran kartının alanına girdiği halde 222 milyonluk GPU yerine 125milyonluk işlemciye yük biner. Bunun sebebi de GPU'nun yüksek veri işleme hızına rağmen işlenecek verinin ve işlenen verinin GPU'ya ulaştırılması ve GPU'dan alınması operasyonlarının bantgenişliğinin yetersizliği sebebiyle yavaş olması. Yine bir benzetme yapalım. Bir ürün var ve bunu teslim etmeniz gerekiyor. Bu ürünü gönderilmeye hazır hale getiriyorsunuz ama kargo firması ertesi gün ulaştırabiliyor. Siz de bunu beklemek yerine gidip elden aynı gün teslim ediyorsunuz. Bugün yazılımların yaptığı iş aynen bu. Veriyi GPU'ya gönderip hızlıca işletme imkanınız olsa da ekran kartında bulunan GPU'ya gidiş geliş o kadar yavaş ki hiçbir avantajı kalmadığı gibi daha da kötü oluyor sonuç. O nedenle de yazılımların hepsi işlerini işlemciye yaptırıp ekran kartına bulaşmıyorlar. PCI Express sayesinde göreceğimiz ilk yenilikler video editing yazılımlarının GPU'daki örneğin pixel shader'ları kullanarak bir video'da çeşitli filtrelemeler yapmaları ve efektler ekleyebilmeleri olacak. Bunlar az biraz AGP kartlarda da yeni yeni var ama sınırlı sayıda yazılımda ve tadımlık olarak.

AGP kartlarında son zamanlarda kaçınılmaz olarak kullanılan ve sayıları bazen ikiyi bulan güç konnektörleri de kaybolacak. En uç modellerde yine göreceğiz büyük ihtimal ama en azından orta seviye ekran kartlarında yok olacak. Ayrıca Voodoo2 kartlarında bıraktığımız SLI yani iki ekran kartını sanki tek kartmış gibi kullanabilme imkanı da PCI Express sayesinde geri geldi. Çünkü PCI Express'in nimetlerinden biri iki kartın birbiriyle direkt haberleşebilmesi. Bu sayede rahatlıkla senkronize olarak çalışabiliyorlar. Kart desteği verilmese bile yazılım tarafından çift ekran kartı kullanabilmek mümkün olabilecek.

Uzun lafın kısası PCI Express bize 3D performans tarafında SLI hariç şu an bir şey vermiyor. Ama yazılım desteği arttıkça ekran kartlarının oyun dışı alanlarda daha fazla söz sahibi olması sağlanacak.

Kuzey köprüsündeki diğer yenilik DDR2 demiştik. DDR2'nin hedeflerinden biri güç tüketimini azaltmak. Diğeri de DDR belleklerden daha hızlı olmak. Fakat bunu bellek modüllerinin yapısında köklü bir değişiklik yapmadan başarmaya çalışıyorlar. Yolunu da bulmuşlar.

Mevcut DDR belleklerde hız üst seviyeye çıktığında belleklerin voltaj gereksinimi artıyor. Ama onun da bir sınırı var. Biz her ne kadar DDR500 bellekleri sistemlerde kullanabilsek de, bunu bazen 3V vererek başarıyoruz. Aslında JEDEC tarafından belirlenen değer 2.5V ve son resmi hız 400MHz.

Dolayısıyla belleği yapısını değiştirmeden hızlandırmak istiyorsanız bunu bellek hızını direkt yükselterek yapamazsınız. Voltaj artırmayı bırakın, düşürmek istiyorsunuz üstelik. Çözüm belleğin yaptığı iş miktarını artırmak. Belleğin çekirdek hızını düşürüyorsunuz. Bellek yavaşlıyor. Yavaşlayan bellek daha az güç tükettiği gibi daha da ucuza mal oluyor. Ama yaptığı iş miktarı daha fazla olduğundan yavaşlama telafi edildiği gibi daha da hızlanıyor. Şöyle düşünün. İki adam normalde tek elle temizlik yaparken siz bir adam tutup iki elini de kullandırıyorsunuz. Böylelikle tek kişiye para ödüyorsunuz ama yapılan iş aynı.


Daha önce I/O bufferlardan (Veri giriş/çıkış tampon bölgesi) bahsetmezdik. Çünkü bellek ile I/O bufferlar aynı hızda çalışıyor DDR belleklerde. O yüzden onu atlar direkt ikiyle çarpardık çekirdek hızı. I/O buffer, verilerin sisteme verilmeden önce depolandığı yer. Bellek hücresinden çıkan veriler burada sıraya giriyor ve her saat döngüsünde transfer ediliyor. Yani yavaş veya hızlı olması direkt etkiliyor bellek hızını. Daha önce bellek hücre hızıyla aynıydı ama iş şimdi değişti. DDR2 belleklerde I/O bufferlar çekirdeğin her zaman iki katı daha hızlı. Çünkü 4 bit veri alınmasına rağmen hala 2 bit çıkabiliyor. 4 bit veriyi zamanında çıkarmak içinse I/O bufferlar bellek hücresinin iki katı hızında çalışıyorlar. Bellek 4 yeni veri gönderene kadar I/O buffer elindeki dört veriyi ikili gruplar halinde çıkarmış oluyor. Bellek hızının düşüşü, veri miktarı ve I/O bufferların hızı arttırılarak telafi edildiği gibi hız artışı da elde ediliyor. Yukarıdaki tabloda efektif hızı 667MHz olan DDR2 belleğin 166MHz çekirdek hızı olduğu halde 200MHz'lik çekirdek hızı olan DDR'dan daha fazla bellek bant genişliği sunduğunu görüyorsunuz. Yani daha yavaş bellek kullanıp daha yüksek bant genişliği elde ediliyor; son hız da daha yüksek oluyor. Yavaş bellek demek daha ucuz bellek demek. Ancak DDR2'ler az oldukları için şimdilik DDR'lardan pahalılar. Ama zamanla bir DDR2 533, DDR 400'den ucuz olacaktır.

DDR2 bellekler FBGA formunda geliyor. Daha az ısınma ve voltajı düşürmede bu formun etkisi var. Ayrıca sonlandırıcı devre de anakartta değil bellekte bulunuyor. DDR2 bellekler 1.8V ile çalışırken DDR bellekler 2.5V ile çalışıyorlar. Hatta overclocklu belleklerde 2.8 ve 3.0V arasında değişen değerler var. Ancak DDR2 bellekler de kusursuz değil. DDR bellek teknolojisi paralel yapıda olduğu için pin sayısı 240-pin'e çıkmış ve bu da geriye uyumlu olmadıkları anlamına geliyor. Ayrıca gecikme değerleri de DDR belleklere göre yüksek. O nedenle aynı efektif hızda çalışan DDR ve DDR2 bellekten DDR olan düşük gecikme değerleri sayesinde daha hızlı. Ne var ki DDR bellekler normal şartlarda 400MHz'de biterken, DDR-2 667MHz resmi hıza ulaşmış durumda. Yüksek hız gecikme değerlerinden doğan performans kaybını telafi edebiliyor. Fakat DDR2 533'ün 500MHz hız yapabilen DDR belleklerden pahalı olması, ki bu bellekler rahatlıkla 550MHz'i buluyor, ev kullanıcısının hala DDR bellek tercih etmeye devam etmesine yol açıyor. Zaten anakart üreticileri 915'lerin DDR uyumlu versiyonlarını çıkardıkları gibi hem DDR hem de DDR2 slot barındıran anakartlar da var. Yani kullanıcıların canını sıkacak bir durum yok. Herkes için bir anakart var. Yeterki neyin ne olduğu bilinsin.

Kuzey köprüsü, işlemci FSB'leri hala 800MHz olduğundan bu hıza destek veriyor 865/875 serisinde olduğu gibi.

Güney köprüsünde ise hayli değişim var. Öncelikle SATA sayısının dörde çıktığını belirtelim. Artık Intel anakartlarda tek IDE port görürseniz şaşırmayın. Yeni sistem alacaklara SATA disk almak şart oldu diyebiliriz. IDE portuna CD/DVD sürücülerinizi bağlayacaksınız. Intel 865/875 serisinde RAID 0 ve 1 desteği de veriyordu. 915/925 ile bunu bir adım ileriye götürerek matrix RAID adı altında 0+1 desteği de veriyor. Sadece iki disk kullanarak RAID 0+1 kullanabilirsiniz. Örneğin iki tane 80GB diskiniz varsa bunun 80GB'ını RAID 0 geri kalan 80GB ise 40-40 olarak RAID 1 yapıyorsunuz. 80GB olan bölümde hızlı çalışmasını istediğiniz programlar yer alıyor. 40 GB'lık bölümde ise yedeğinin alınmasını istediğiniz veriler. Diğer 40GB'lık bölüm ilk 40GB bölünün yedeğini alıyor. Yani toplamda 120GB kapasiteniz oluyor. RAID 0 olan bölümdeki bilgiler yedeklenmediğinden arıza durmunda uçabilir. Ama 40GB'lık bölüm yedekli olduğundan sorun olmaz. Örneğin oyunlarınızı RAID 0 diske kurup kayıtlarınızı RAID 1'e atacaksınız. Bu sayede RAID 0 göçse bile sadece oyun silinmiş olacak. Kayıt ettiğiniz yerler kurtulacak. Tabii isterseniz dört disk kullanarak klasik RAID 1+0 sistemler de kurabilirsiniz. Denemediğimiz için Matrix RAID'in ne kadar başarılı olduğu hakkında kesin bilgiler sunamıyoruz.

Disklerde işe yarayacak bir diğer özellik ise Native Command Queuing. Bu özellik sayesinde istenilen bilgiler diskten en kısa zamanda alınacak şekilde sıralanıyor. Yani size ekmek ve et almanız söylenmişse ve bulunduğunuz konuma göre kasap daha yakınsa önce kasaba sonra bakkala gidiyorsunuz. İlk önce ekmek almanız söylendi diye önce bakkala gidip yolunuzu uzatmanıza gerek kalmıyor. Bu özellik disklerdeki gecikme sürelerini azaltacaktır. Tabii SATA için geçerli ve disk desteği gerektiriyor. Şu an çok yaygın değil.

PCI arabirimi de doğal olarak desteklenirken artık PCI Express 1X slotları da göreceğiz. Miktarı anakart üreticisine kalmış tabii. En fazla dört olabiliyor. Ancak 2 PCI, 3 PCI Express 1X slot yaygın olacak gibi. Normalde PCI arabiriminin tamamı 133MB/sn veri transfer edebiliyor. Halbuki artık her PCI Express 1X kartı çift yönlü olarak toplam 500MB/sn veri transfer edebilecek. Çok büyük bir fark. Ancak henüz PCI Express kartlar meydanda yok. Özellikle ses kartı ve TV kartı gibi yaygın kullanılan PCI kartların PCI Express'e terfi etmesi gerek. PCI Express'in bant genişliği haricinde de önemli avantajları var. Bunlardan iki tanesi çok önemli. Birincisi hot swap özelliği. Kartı sistem açıkken takıp çıkartabilirsiniz. İkincisi ise kartı slota takmak gerekmiyor. Kablo bağlantısıyla uzatmak mümkün. Bunlar daha çok dizüstü sistemlerde faydalı olacak tabii. PCI Express slotlarının anakart maliyetlerini de düşüreceğini belirtelim.

Güney köprüsünde iki önemli yenilik daha var ama bir tanesi iptal edildi. Entege kablosuz LAN desteği verilmesine rağmen Intel üreticilerden gelen istek üzerine bu özelliği güney köprüsünden çıkardı. Diğer özellik ise 7.1 ses desteği. Intel oyuncuların tamamını olmasa da müzik severleri ve DVD izleyicilerini tatmin edecek kalitede bir ses desteği sunuyor. Özellikler arasında 7.1 ses desteği, 100dB sinyal/gürültü oranı, 4 kanal 192kHz veya 6 kanal 96kHz DVD audio, digital giriş çıkış sayabiliriz. Oyuncular ve müzikle profesyonel olarak ilgilenenler harici çözümlere yönelecektir ama Intel'in yeni çözümü bir çok kişiyi memnun edecektir. Denemeden ses kartı almayın.

Son olarak USB sayısı aynı kalmış. 8 adet USB 2.0 port destekleniyor. Güney köprüsü ve kuzey köprüsü arasındaki bağlantı da artan/artacak bant genişliği ihtiyacını karşılayabilmek için 266MB/sn'den 2GB/sn'yeye çıkarılmış.

Intel 925X Alderwood

925 yonga setli anakartlar 915'P'den çok farklı değil ama bazı ilave özellikleri var. 925X ECC bellek destekliyor. Bu yongasetinde 915P kadar çeşit olmayacak. Sadece LGA775 destekleniyor. Aynı şekilde sadece DDR2 destekleniyor. 925X, 915P'de olmayan bellek optimizasyonları da içeriyor. Aynı 865 ile 875 arasında olduğu gibi. 925X, 800MHz FSB altı işlemcileri desteklemiyor.

Genel olarak yeni yongasetini tanımış olduk. Şimdi ilk 915P anakartımızı inceleyelim.

Gigabyte 8I915P Pro - Genel Özellikler • Intel® 915P
  • LGA 775 533 & 800MHz Intel Pentium 4/Celeron D
  • Hyper-Threading desteği
  • 4 DIMM slotu
  • Dual DDR 333/400 (Max. kapasite 4 GB)
 • Intel® ICH6
  • 1 adet ATA/100 P-ATA Port
  4 adet Serial ATA-150 port
 • ITE Giga RAID yongası (RAID1,0, 1+0)
  • 2 adet IDE RAID Port
 • Dual BIOS
 • Gigabit LAN: Marvell 8001
 • C-Media 9880 7.1 kanal ses çözücü
 • 6 adet USB 2.0 port (Ek kablo ile 8)
 • Genişleme slotları:
  • 1 adet PCI Express 16X slotu
  • 3 adet PCI Express 1X slotu
  • 2 adet PCI slotu
YapıKuzey köprüsü pasif soğutma ile soğutulmuş. Soketin etrafı temiz. İlerde çıkacak LGA775 uyumlu soğutucular ile sorun yaratmayacağını tahmin ediyoruz. Anakartta dört adet fan bağlantı noktası var. Üçü kuzey tarafında. Bir tanesi dört pinli. İşlemci fanını bağlıyorsunuz. Kuzey köprüsünün yanına da bir fan noktası konmuş. Bu sayede kuzey köprüsüne fan takarsanız kablosunu fazla dolaştırmanız gerekmeyecek.
Anakart maksimum 4 GB bellek destekliyor. Her zaman olduğu gibi dual kullanım için renklendirmeler yapılmış. Güç konnektörü artık 24 pin olsa da 20 pin ile uyumlu. Testimizde kullandığımız güç kaynağı 20 pin idi. Hiç sorun çıkmadı. Gigabyte dört pinlik yeri bantla kapatmış. Resimde anakartın IDE portu görülüyor. Artık sadece bir tane var.
Anakartta Marvell 8001 yongası Gigabit LAN desteği sunuyor. Intel'in CSA arabirimi yeni anakartlarda artık gerekli olmadığından kullanılmıyor. Resimde anakartın sahip olduğu PCI Express yuvalarından ikisini görüyorsunuz. Çok ufaklar; ama görünüşe aldanmayın. Tek bir tanesi bile nerdeyse eski anakartlardaki tüm PCI kartların toplamının yaklaşık dört katı bantgenişliğini sağlıyor. PCI Express ile kıyaslayınca eski PCI sistemi tam bir zavallı. Standart PCI slotu sayısı iki. Anakartta Intel'in Azalia ses sistemini efektif şekilde kullanabilmek için C-Media 9880 ses çözücüsü kullanılmış. Intel güney köprüsünde 7.1 ses imkanı veriyor ama maliyet düşürmek için eski bir codec kullanılırsa birçok özellikten mahrum kalırsınız. Realtek'in ALC880 ve C-Media'nın 9880 ses çözücüleri Intel'in yeni ses özellikleriyle uyumlu. İki firma da benzer isimler seçmiş yeni ses çözücüler için.

Anakartın güney köprüsü de pasif şekilde soğutulmuş. Güney köprüsü ICH6. Yani RAID özelliği yok. Ancak Gigabyte ITE'nin IT8212f yongası ile RAID 0, 1 ve 1+0 modlarını destekliyor. Bunun yanında aynı zamanda iki adet IDE portunuz oluyor. Yani eğer elinizde IDE diskleriniz varsa anakartın tek IDE portuna muhtaç değilsiniz. Anakartın dört adet SATA portu var. Hepsi alt alta dizilmiş ve floppy konnektörünün yanındalar.

ICH6R kullanılsaydı SATA Matrix RAID çözümü de olacaktı. Anakartın son fan bağlantısı da burada. Kasanınızın ön tarafındaki fanı için yeri çok uygun. USB ve firewire konnektörleri için bağlantı noktaları da burada.
Son olarak anakartın Dual BIOS desteklediğini de belirtelim.Anakartın arka paneli hayli kalabalık. Öncelikle eski anakartlardan farklı olarak altı adet ses çıkışı dikkat çekiyor. 7.1 kanal ses için dört adet stereo çıkış gerekiyor. Diğer ikisi de mikrofon ile line in. Ancak bununla kalmıyor anakartta koaksiyel dijital çıkış ve giriş de var. Dört adet USB 2.0 portu da yerini almış.

BIOS


Gigabyte M.I.T, Motherboard Intelligent Tweaker, dediği bir menüyle tüm ince ayarları tek menü altında toplamış.


Yukardan alta doğru bakarsak önce "Robust graphics booster" seçeneğiyle karşılaşıyoruz.
Üç ayarı var. Amacı ekran kartı performansını artırmak.

Sonra C.I.A 2, CPU Intelligent Accelerator 2, geliyor.

Amacı otomatik overclock yapmak. Verilen ayarlar işlemcinin en fazla ne kadar overclock edilmesini istediğinizi belirliyor. "Full thrust" seçerseniz sisteme işlemci hızını %20 artırma izni veriyorsunuz. En yüksek değer bu.

Anakartın kitapçığında S.O.S: "System Overclock Saver" özelliği de yazıyor ama ben anakartta göremedim. Bu özellik overclock'u fazla kaçırdığınızda sistemi eski haline otomatik olarak getiriyor. Ben de uçuk bir overclock ayarı ile denedim ama sistem eski haline gelmedi. Bu gibi durumlarda sistemi kapatıp açtıktan hemen sonra insert tuşuna basmanız ayarları eski haline getirecektir.

Sırada FSB ayarı var.

355MHz'ye kadar yolunuz var. Tabii gerçekçi bir değer değil.

Bellek çarpanları da unutulmamış. Örneğin FSB hızını 250MHz yaptığınızda yani efektif olarak 1GHz yaptığınızda 500MHz bellek kullanmanız gerekir. Ama çarpanlar sayesinde DDR 400 bellek 415MHz hızında çalışıp durumu kurtarıyor.

Fark ettiyseniz belleklerin ince ayarı yok. Gigabyte yine onları gizlemiş. F4 BIOS'unu yükledikten sonra CTRL ve F1'e basınca ayarlar aynı menüye ekleniyor.


Her türlü bellek ince ayarı var. MIB özelliği, 865 serisinde 875'lerde bulunan PAT özelliğiydi. Sanırız 925X'teki bellek iyileştirmelerini 915'e de uygulamışlar . Enable ve auto modları var. Belleği ve modülü görüp tanıyor. Bizim bellekleri her ne kadar yanlış yazmış olsalar da, doğrusu Kingston olmalı, doğru görmüş.

Kutu ve İçerik


Anakartın kutusu standart bir kutudan çok da fazla büyük değil. Kutuyu metalik bir sivrisinek süslüyor.

İlk defa bir anakartın içindeki asıl kutuyu da gösteriyorum. Farklı olmak için ne yapacaklarını şaşıran firmalardan olan Gigabyte kutuya ilginç bir özellik katmış. Dikkatli bakarsanız resimde yuvalar var. Üstlerinde 'push' yazıyor. Bu bölümleri kutudan sökebiliyorsunuz. Peki ne için? Dikkat ettiyseniz soldaki bölüm CD/DVD sürücü boyutundayken sağdaki bölüm disket sürücüsü kadar. Bu tesadüf değil. Benzer yerler arka tarafta da var. Bu bölümleri açıp sürücüleri içeri koyuyorsunuz. Disk için ve IDE ile güç kabloları için de yerler var. Tüm sürücü ve kablo bağlantılarını yapıtıktan sonra hepsi kutunun içinde kalıyor. Kutunun üstüne de anakartı koyup kabloları bağlıyorsunuz. Yani Gigabyte kutuyu bir kasa haline çevirmiş. Oldukça ilginç. Sistemi hızlı bir şekilde test amaçlı derli toplu kurmak için ideal.Yazılım her türlü voltaj ve FSB ayarını rahatça yapmanızı sağlıyor. Ayrıca fan ayarlarını da değiştirebiliyorsunuz. Ancak CD'deki versiyon epey güncellenmiş zaman içinde. CD'den çıkan yazılımı kurunca kendi kendine güncellenmeye çalışacak. Sürekli net bağlantınız varsa bırakın yapsın. Yoksa sitesinden programı çekin. MIB ve CIA ayarları bu güncellemeden sonra aktif oldu. BIOS'a uğramadan ayarların önemli bir kısmını yapabilirisiniz.

CD'de Express Recovery yazılımı var. Sistemi CD'den başlatarak kullanabilirsiniz. Ghost benzeri bir program. Sadece IDE diskleri desteklemesi SATA disk kullanılacağı belli olan bir anakartta yazılımı yetersiz kılıyor. Siz Norton Ghost ile yedeklemeye devam edin. Son versiyonu SATA destekliyor.

Gigabyte net üzerinden BIOS güncelleme yazılımı da eklemiş ama denediğimizde server ile bağlantı kuramadı. MSI ve Asus anakartlarımda da online güncelleme yapmayı tercih ediyorum ama şu ana kadar server taraflı sorun çıkarmayan sadece MSI oldu. Asus ve Gigabyte'ın sunucuları sürekli meşgul. Ancak BIOS dosyasını almaya çalıştığımda da sorunsuz geldi. BIOS'u diskete atıp BIOS altından güncelleyebilirsiniz. Yani DOS altında çalışan yazılım vs gerekmiyor.
Kutudan iki adet SATA veri ve güç kablosu, IDE ve floppy kablolarıyla konnektörler çıkıyor. Bunlardan ilki iki adet USB2.0 portu ve iki adet firewire portu(biri mini) barındırıyor. Diğeri ise iki adet USB 2.0 portu daha veriyor. Yani toplamda sekiz USB 2.0 portunu da kullanabiliyorsunuz ki zaten yongaseti daha fazlasını desteklemiyor.


Testler


Test SistemiIntel Pentium4 C 3.0GHz ve E 3.0GHz
Gigabyte 915P
Epox 4PDA3i


2 x 256MB Kingston DDR400 CL3

HIS 9600XT
Gigabyte X600XT

Western Digital JB 7200 rpm Sabit Disk

Zalman ZM400A Güç Kaynağı
Chenbro Mercury Kasa


Windows XP+SP2
Catalyst 4.9
Intel INF Driver 6
Testimizde kullandığımız bileşenler olabildiğince yakın. Ama farklılıklara değinelim. İki sistemin işlemcisi de 3GHz. Ancak 865P'de C serisi bir işlemci varken 915P'de E serisi yani Prescott işlemci var. Bu sayede C mi daha iyi yoksa E mi göreceğiz. İkinci fark ise ekran kartı. 865PE'de AGP slotu olduğundan 9600XT, 915P'de PCI Express olduğundan X600XT kullandık. Bu sayede iki kartın arasında fark olup olmadığını da göreceğiz. Tabii son olarak aynı bellekleri kullandığımızdan 865PE ile 915P'yi de karşılaştırmış olacağız. Yani bir taşla üç kuş vuracağız. Sonuçlara geçelim.

Not olarak belirtelim Northwood yani 'C' serisi ile Prescott yani 'E' serisi arasında üç temel fark var. Prescott 90nm yapısındayken Northwood 130nm. Prescott 1MB level 2 tampon belleğe sahipken, Northwood 512 KB. Ve son olarak Prescott SSE3 destekliyor. Prescott'un daha uzun bir iş hattı olduğunu ve bu hattı daha efektif kullanabilmek için elden geçirildiğini de ekleyelim. Mevcut durumda Prescott 1MB L2 bellek avantajına sahipken Northwood, Prescott'un iyileştirmelerine rağmen daha kısa olan iş hattı sayesinde aynı hızdaki bir Prescott'u geçebiliyor. Soket 478 Prescott'lar Northwood'dan daha çok ısınıyor. Yani overclock için uygun değiller. LGA775 bu sorunu çözüyor.

Sisoft Sandra


Belleklerde bir değişiklik olmamasına rağmen 915P net bir şekilde önde.

İşlemci performansında ise C serisi Pentium4 daha iyi.

Content Creation 2004

Test paketi aşağıdaki yazılımlardan oluşmakta:
 • Adobe® Photoshop® 7.0.1
 • Adobe® Premiere® 6.50
 • Macromedia® Director MX 9.0
 • Macromedia® Dreamweaver MX 6.1
 • Microsoft® Windows Media™ Encoder 9 Version 9.00.00.2980
 • NewTek's LightWave® 3D 7.5b
 • Steinberg™ WaveLab™ 4.0f

Gigabyte 915P bir miktar daha iyi.

Business Winstone 2004

Test paketi aşağıdaki yazılımlardan oluşmakta.
 • Microsoft® Access 2002 SP-2
 • Microsoft® Excel 2002 SP-2
 • Microsoft® FrontPage® 2002 SP-2
 • Microsoft® Outlook 2002 SP-2
 • Microsoft® PowerPoint® 2002 SP-2
 • Microsoft® Project 2002
 • Microsoft® Word 2002 SP-2
 • WinZip® 8.1 SR-1
 • Norton AntiVirus™ Professional Edition 2003
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Anakartlar Üzerindeki Chipset'ler Yaso Donanım & Teknik Destek 0 08-08-2008 18:12


Şu Anki Saat: 20:22


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows