Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Felsefe

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Karl MARKS(1818-1883)

Felsefe


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-02-2008, 21:51   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Karl MARKS(1818-1883)

Alman sosyalist kuramci ve önder.Düsüncesi felsefe,iktisat,sosyoloji ve siyaset bilimi boyutlarini içerir.Yasamini kapitalizm elestirisine ve

devrimci mucadeleye adami; Friedrich Engels ile birlikte yazdigi Manifest der kommunistisehen Partei (1848; Komilnist Manifesto, 1920/Komilnist Manifesto ve Komilnizmin Ilkeleri, 1991) cagimizin en etkili akimlarindan birine adini ve temel siyasal programini vermis; Das Kapital adli incelemesi bu programin ekonomik temelini olusturrnustur. Kisisel yapitlanyla oldugu kadar Engels ile ortak calismalariyla da temellerini attigi Marksizm, yalnizca bir kuram ya da yontem degil, bütünsel bir dünya görüsünün ifadesi olmustur.

Gencligi ve dusüncesinin olusumu. Yahudi asilli bir ailenin yedi çocugundan biriydi. Avukatlik yapan babasi büyükk olasilikla mesleginde ilerleyebilmek içinn Protestanligi benimsemis, oglunu da alti yasina geldiginde vaftiz ettirmisti. Ortaögrenimini (1830-35) Trier'de tamamlayan Marx, Ekim

1835'te Bonn Universitesi'ne girdi. Orada bir yil beseri bilimler okuduktan sonra, 1836'da Berlin Universitesi'nde hukuk ve felsefe ogrenimine basladi. Berlin'deki en önemli deneyimi Hegel'in felsefesiyle tanismak oldu. Baslangiçta itici buldugu Regelci ögretinin devrimci ögrenci kültürünü derinden etkiledigi bu dönemde , sonunda o da Doktorlar Kulubu olarak bilinen Genc Hegelci çevreye katildi. Grubun baslica sözcüsü olan Bruno Bauer' in universitedeki ilahiyat derslerini iziedi. Bu arada Prusya yönetimi, hizla ateizme yönelen ve siyasal eylem den söz etmeye baslayan Genç Hegelcileri universitelerden uzaklastirmaya girismisti. 1832'de Ludwig Feuerbach'tan sonra, 1839'da Bauer de görevden alindi. Marx'in bu yillardaki en yakin dostu olan Adolph Rutenberg ise, Genç Regelcileri daha köklü bir toplumsal katilima çagiriyordu.

Bu elverislili, çelismelerle dolu ortamda Marx'in siyasal görüsleri liberal demokratliktan baslayip devrimci demokratliktan geçerek sosyal demokratliga ya da komünizme dogru gelidi. Kuramsal planda ise, gününde insanligin bilim, düsünce ve kültür mirasinin üç ana damari sayilabilecek olan Alman felsefesi, Ingiliz siyasal iktisadi ve Fransiz sosyalizmi, önünde pespese açilan ve zamanla yeni bir sentezini ortaya koya cagi alanlar oldu.

Marx, Demokritos ve Epikuros'un felsefelerinin Hegelci çözümlemesine ayirdigi doktora tezini arkadaslarinin önerisi üzerine Jena Universitesi'ne sundu; Nisan 1841'de doktorasi kabul edildi. Gene 1841'de Lud wig Feuerbacli'in Das Wesen des Christen- tunis (Hiristiyanligin Ozü) adli yapitini fel sefede büylük bir olay olarak karsiladi. Feuerbach'in Regel'e yönelttigi maddeci elestiriyi yerinde bularak, bundan böyle felsefe calismalarinda Regel'in diyalektik yöntemiyle Feuerbach'in maddeciligini birlestirmeye yöneldi. Prusya'nin en gelismis sanayi bölgesi olan Köln'de, liberal burjuva muhalefetin yayin organi olarak yayin hayatina yeni atilan gunluk Rheinische Zeitung gazetesine Mayis 1842'de yazi gondermeye basladi. Basin ozgürlügünü ele aldigi ilk makalesinde, ozgurluk konusunda mutlak ve evrensel ahlak ilkelerinden yola cikan soyut idealist bir yaklasim görülüyordu.. 15 Ekini 1842'de gazetenin yayin yönetmeni olan Marx, bu sifatla Mart 1843'e deg-in Rheinische Zeitung'daki basyazilarinda, cok cesitli toplumsal ve ekonomik sorunlara, bu arada yeni sahneye cikan komümzim olgusunada degindi. Tirajini u.·c katina cikardig-i gazetenin, liberal muhalefetin yayin organi olmaktan çikarak, devrimci demokrasinin sözcülügünü üstlenmesini sagladi. Marx'in,

Genc Hegelcilerden gittikçe uzaklasan siyasal görüslerinin gelisiminde ve felsefesinin idealizmden maddecilige yönelmesinde önemli bir asamayi temsil eden gazete, Rusya'nin baskisi üzerine, Mart 1843'te Prusya yönetimince kapatildi.

Haziran 1843'te cocukluk sevgilisi Jenny von Westphalen'le evlenen Marx, Ekim 1843'e degin onun oturdugu Kreuznacb'ta kaldiktan sonra, karisiyla Paris'e gitti. Kreuznacb'ta yazdigi Zur Kritik der Hegelschen Rechtsphilosophie'de (Regel'in Rukuk Felsefesinin Elestirisine Katki) Hegel elestirisini Feuerbach gibi dinden degil, toplunisal iliskilerden yola cikan bir çözümlemeye dayandirdi. Sivil toplumun devlet tarafin dan degil, devletin sivil toplum tarafindan belirlendig sonucuna vardigi bu incelemesi ne sonradan yazdigi ve dini "halkin afyonu" sayan ünül ifadesine yer verdigi giris metni, 1844'te tek sayisini Arnold Ruge'yle birlikte cikardigi Deutsche-Franzo.·sische Jahrbilc her'de (Alman-Fransiz Yilliklari) yayimlandi. Bu derginin amaci Alman ve Fransiz sosyalistlerini birlestirmekti; ama Ruge ilimli, yalnizca aydinlatici nitelikte bir yayindan yanayken, Marx yasamdan ve kitlelerin mücadelesinden kopuk kuramlardan yarar ummuyor, var olan düzenin hiç ödün veril meden elestirilmesim ve kuranisal elestiri ile devrimci uygulamanin birligini savunuyordu . Ayni dergide yayimlanan Zur Juden frage (1844; Yahudi Meselesi, 1968) adli yazisinda da Marx, Bruno Bauer'i Yahudilerin kurtulusu sorununa idealist çerçeve içinde yaklasmakla suçlarken, insanligin kurtulusunun yalnizca dinsel ve siyasal degil, ayni zamanda ekonomik ve toplumsal baskilari da yok etmeyi gerektirdigini öne sürüyor; bu arada, yalnizca "siyasal kurtulus" olarak gördügü burjuva devriminin sinirliligina dikkat çekiyordu.

Ruge'yle arasindaki görüs ayriliklarinin keskinlesmesi, Almanya icinde gizli dagitimin zorluklan ve derginin Isvicreli yayimcilarini desteklerini çekmesi üzerine Deuts che-Franzo.·sische Jahrbilcher'i sürdüremeyen Marx, Paris'te Almanca cikartilan Vor wliris! (Ileri!) adli gazeteye yazi vermeye basladi. Eylül 1844'te yayin kuruluna katildigi bu gazeteye, ayni ay icinde birkac günlügüne Paris'e geldiginde tanisip hemen kaynastigi Engels'in, Heinricli Heine'nin ve Georg Heiwegh'in yazi göndermesini sagladi. Agustos 1844'te Vorwarts!'te yayimlanan bir makalesinde, Silezyali dokumacilarin ayaklanmasini konu aldi; olayi Alman isi sinifinin burjuvaziye karsi ilk önemli eylemi olarak degerlendirdi ve Alman halkinin kurtulusunu gerçeklestirecek tek dinamik ögenin proletarya oldugunu ileri sürdü.

Paris yillarinda artik ekonomik iliskilerin bütün ayrintilariyla incelenmesi gerektigi sonucuna da varan Marx, yasami boyunca ugraqsacagi siyasal iktisat konusunda ilk calismalarina giristi. John Stuart Mill gibi iktisatcilarin temel yetersizliginin, kapitalizmi tarilisel bir gelisme olarak görmemelerinden ve kapitalist iliskileri degismez kabul etmelerinden kaynaklandigini öne sürdü. Paris'te Fransiz ve Alman iscilerinin komünist örgütleriyle temasa geçmisti. Isçilerin düsüncelerini "son derece kaba ve zekidan yoksun" buluyor, ama kisiliklerinden heyecan duyuyordu. Ancak 1932'de, Almanca toplu yapitlari icinde yayimlanabilen Oko nomisch-philosophische Manuskripte aus dem Jahre 1844 (1844 El Yazmalari, 1969) adli, taslak halinde kalmis çalismasinda, ilk kez, üretimin toplumsal süreçteki belirleyici rolüne isaret etti; toplunisal siniflarin maddi temelini özel mülkiyetin ve is bölümünün olusturdugunu vurguladi. Sosyal bilimlerin cesitli dallarina degindigi bu yazmalarinda,

yabancilasma ve yabancilasmis emek gibi bazi temel kavramlarini ortaya atti; özel mülkiyet sisteminin ancak genis kitlelerin devrimci mücadelesiyle ortadan kalkabilecegi sonucuna vardi. Engels'le birlikte ta sarladigi Die heilige Familie oder Kritik der kritischen Kritik'teyse (1845; Kutsal Aile ya da Ele~tirel Ele~tinnin Ele~tin.si, 1976) isçi sinifinin kapitalist toplumdaki konumundan kaynaklanan tarihsel rolünden söz etti. Verimli denemelerle dolu 1844 yilinin son baharinda daha cok Marx tarafindan yazilan Kuisal Aile, Genç Hegelcilerin öznel (subjektif) idealizminin elestirisine ve maddeci tarih görüsünü gelistirme adimlarina ayirmisti.

Brülksel yillari ve 1848 devrimlerindeki rolül: Prusya hüikümetinin girisimleri sonucu Fransa'daki Guizot yönetiminin Vorwarts! gazetesini kapatarak yazarlarinin birçogunu sinir disi etmesi üzerine, Marx Subat 1845'te Brüksel'e gitti ve o yil Prusya vatandasligini reddetti. Brüksel'de, artik yogun bir isbirligi icinde bulundugu Engels'le birlikte, Marksizmin ilk olgun ürünleri sayilabilecek Die deutsche Ideologie'yi (1845- 46; Alman Ideolojisi 1968, 1987) ve calismada gelistirilecek temel önermeleri içeren "The sen jiber Feuerbach"i ("Feuerbach Uzerine Tezler") yazdi. Kasim 1845-Agustos 1846 arasinda yazilan, ama tam metni 1844 El Yazmalari gibi 1932'ye degin yayimlanamayan Alman Jdeolojisi'nin büyük bölümü, cesitli egilimlerdeki Alman sosyalistlerine karsi o günün kosullarini yansitan bir polemik niteligindeydi. Birinci cildin ilk bölüm ise tarilisel maddecilig genel bir giris olarak tasarlanmisti ve calismanin kuramsal özünü içeriyordu. Engels'in deyimiyle, sosyalizmin bir ütopya olmaktan cikarilip bilimisel hale getirildigi yapitta, üretici güçlerin gelismesiyle toplumsal iliskilerin niteliginin de degistigi, bütün tarihsel gelismenin üretici güçler ile üretim iliskileri arasindaki celismeden kaynaklandigi görüsüne ilk kez yer verilmisti.

Tarihsel maddeciligin ilkeleri Alman Jdeo lojisi'nde acikliga kavusturulmus, ama calismayi yayimlama girisimleri sonucsuz kalmis ve metin Marx'in ifadesiyle "farelerin elestirim"ne terk edilmisti. 1847'de yayimlanan Misere de la philosophie'deyse (Felsefenin Sefaleti, 1966, 1979) Marx, bu görüslerini kamuoyu önünde ortaya koyma firsatini buldu. Proudhon'un ekonomik kurum ve iliskilere ahlakci reformcu bir yaklasimi içeren Philosophie de Ia misere (1847; Sefale tin Felsefesi) adli yapitina yanit niteliginde ki bu çalismasiyla, isçi sinifi hareketini gereksinim duydugu bilimsel temele kavusturmayi ve küçük burjuva ideolojisine bagimliliktan kurtarmayi amaçliyordu. 20. yüzyilin ikinci yarisinda, belli bir teknolojik indirgemecilige zemin hazirladigi düsünülecek olan, "El degirmeni size, feodal beylerin oldugu bir toplumu; buhar degirmeni [makinesi] ise, sanayi kapitalistlerinin oldugu bir toplumu verir" bicimindeki yogun özetlemesine gene bu yapitta yer verdi. Ayrica "20 yil emek vererek Kapital'de gelistirdigi" iktisat kuraminin bazi temel önernielerini de, ilk kez Felsefenin Sefale ti'nde yayimladi. Gene 1847'de Engels'le birlikte, Londra'da göçmen Alman zanaatcilarin kurmus oldugu Dogrular Birligi adli gizli dernege katildi. Marx, onlarin üye olmasi üzerine Komünistler Birligi adini alan orgütün programini hazirlamakla görevlendirildi. Birligin ikinci kongresinin ardindan, Aralik 1847'de Londra'da Engels'le üzerinde calismaya basladigi Komilnist Manifesto'yu Ocak 1848'de Brüksel'de tamamladi. Temelde Marx'in kaleminden cikan Manifesto, Londra'daki komünistler tarafindan hemen benimsendi.

KARL MARKS'IN MEZARI BASINDA YAPILAN KONUSMANIN TAM METNI

14 Mart günü, ögleden sonra üçe çeyrek kala, yasayan düsünürlerin en büyügü artik düsünmez oldu. Ancak iki dakika yalniz biraktiktan sonra, odaya girince, onu koltugunda rahat rahat, ama sonsuzluga dek, uyumus bulduk.
Avrupa ve Amerika militan proletaryasinin bu adamda yitirmis bulundugu sey, tarihsel bilimin bu adamda yitirmis bulundugu sey, ölçülemez. Bu devin ölümü ile birakilan bosluk, kendini duyumsatmakta gecikmeyecek.
;Nasil ki Darwin organik doganin gelisme yasasini bulduysa, Marx da insan tarihinin gelisme yasasini, yani insanlarin, siyaset, bilim, sanat, din, vb. ile ugrasabilmelerinden önce, ilkin yemeleri, içmeleri, barinmalari ve giyinmeleri gerektigi; bunun sonucu, maddi ilksel yasama araçlarinin üretimi ve, böylece, bir halk ya da bir dönemin her iktisadi gelisme derecesinin, devlet kurumlarinin, hukuksal görüslerin, sanatin ve hatta sözkonusu insanlarin dinsel fikirlerinin üzerinde gelismis bulunduklari temeli olusturduklari ve, buna göre, bütün bunlarin simdiye degin yapildigi gibi degil, ama tersine, bu temele dayanarak açiklamak gerektigi yolundaki, daha önce ideolojik bir saçmaliklar yigini altinda üstü örtülmüs bulunan o temel olguyu buldu.
Ama hepsi bu degil. Marx günümüz kapitalist üretim tarzi ile onun sonucu olan burjuva toplumun özel hareket yasasini da buldu. Arti-degerin bulunmasi, sonunda, bu konuyu aydinlatti; oysa, burjuva iktisatçilarin oldugu kadar sosyalist elestiricilerin de daha önceki bütün arastirmalari, karanliklar içinde yitip gitmislerdi.
Bu türlü iki bulgu koca bir yasam için yeterdi. Kendisine böyle bir tek bulus yapma nasip olana ne mutlu! Ama Marx arastirmada bulundugu her alanda (bu alanlann sayisi çoktur ve bir teki bile yüzeysel irdelemelerin konusu olmamistir), hatte matematik alaninda bile, özgün buluslar yapti.
;Bilim adami olarak, buydu. Ama onun etkinliginde asil önemli olan, hiç de bu degildi. Marx için bilim, tarihi etkinlige geçiren bir güç, devrimci bir güçtü. Pratik uygulamasinin düsünülmesi belki de olanaksiz olan herhangi bir teorik bilimdeki bir bulgudan duyabilecegi sevinç ne denli katiksiz olursa olsun, sanayi için, ya da genel olarak tarihsel gelisme için dogrudan dogruya devrimci bir önem tasiyan bir bulgu sözkonusu oldugu zaman duydugu sevinç bambaskaydi. Böylece Marx, elektrik alanindaki bulgularin gelismesini ve, daha su son günlerde, Marcel Deprez'in çalismalarini çok dikkatli bir biçimde izliyordu.
Çünkü Marx, her seyden önce bir devrimciydi. Kapitalist toplum ile onun yaratmis bulundugu devlet kurumlarinin yikilmasina su ya da bu biçimde katkida bulunmak, kendi öz durumunun ve gereksinmelerinin bilincini, kendi kurtulus kosullarinin bilincini kendisine ilk onun vermis bulundugu modern proletaryanin kurtulusuna yardimda bulunmak, onun gerçek yönelimi iste buydu. Savasim onun en sevdigi alandi. Ender görülür bir tutku, bir direngenlik ve bir basari ile savasti o. 1842'de birinci Rheinische Zeitung'a, 1844'te Paris'teki Worwärts'a, 1847'de Brüksel'deki Deutsche-Brüsseler-Zeitung'a, 1848-1849'da Neue Rheinische Zeitung'a 1852'den 1861'e degin New York Tribune'e katki, ayrica, bir sürü kavga brosürünün yayinlanmasi, tüm yapitinin dorugu olan büyük Uluslararasi Emekçiler Derneginin kurulusuna degin Paris, Brüksel ve Londra'da çalisma, iste, eger baska hiçbir sey yapmasaydi bile, yapicisinin gurur duyabilecegi sonuçlar.
Marx, iste bu yüzden zamaninin en sevilmeyen ve en çok karaçalinan adami oldu. Mutlakiyetçi oldugu kadar cumhuriyetçi hükümetler de kovdular onu; tutucu burjuvalar ile asiri demokratlar onu karaçalma ve kargislara bogmakta birbirleri ile yarisiyorlardi. O bütün bunlari, hiç aldirmaksizin, örümcek aglari gibi yolunun disina atiyor ve ancak çok zorunlu durumlarda yanitliyordu. Sibirya madenlerinden Kaliforniya'ya degin, Avrupa ve Amerika'nin her yanina dagilmis, tüm dünyanin milyonlarca devrimci militani tarafindan ululanmis, sevilmis ve aklanmis olarak öldü o. Ve ben çekinmeden söyleyebilirim ki, onun birçok karsi-düsüncede olan hasmi olabilirdi, ama kisisel düsmani pek o kadar yoktu.
Adi yüzyillar boyunca yasayacak, yapiti da!
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
karl, marks

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Karl Marks Laz olsaydı… Yaso Komik Yazılar 0 06-23-2008 13:26
Visual Marks 1.2.1 Yaso Araçlar 0 06-16-2008 14:14
Karl Marx уυѕυƒ Felsefe 0 04-02-2008 21:59
Karl R. Popper, bilim felsefesi, metodolojisi, bilgi teorisi (epistemoloji) ve siyas уυѕυƒ Felsefe 0 04-02-2008 21:44


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:27 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628