Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Düşünce Grubu > Felsefe

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Nasıl Kahraman Olunur

Felsefe


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-09-2008, 09:05   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Nasıl Kahraman Olunur

İnsanlar nedense hep bir “kahraman” özlemi içindedirler. Tarih boyunca kendi yapamadıklarını yapabilecek, onları kimi dertlerden kurtaracak özverisi bol, güçlü kuvvetli birilerini ararlar. Kişisel sorunları çözebilen özel kahramanlardan, memleketi kurtaracak ulusal kahramanlara değin çeşit çeşit “süper insan” yaşamımızı renklendirmekte.
Kimileri düş kahramanı da olsa bunların çoğu canlarını tehlikeye atabilen, vurdu mu deviren, zeki, becerikli ve çoğunlukla erkek olan insanlardır. Biraz romantik, biraz çapkın da olurlar üstelik... Milyonda bir çıkan bu insanları milyonda dokuzyüzdoksandokuzbin olan öteki inanlar bekler durur.
Beyaz atlı prens, tüm genç kızların beklemesi öğütlenen romantik bir kahraman değil midir? Her ne kadar günümüzde “Kırmızı Ferrari’li Futbolcu”ya dönüşse de kızlarımız hazır paketlenmiş, onlara aşk ve refah sözü veren bu olağanüstü erkeğe daha tanımadan âşık olurlar. Birçok genç kız, kendi iç değerlerini yükseltmek ve bu değerlere sahip bir insanı hak etmek için çaba göstermek yerine hazıra konmayı düşler dururlar.

Kimdir bu beyaz atlı prens? Ne iş yapar? Nasıl yaşar, ne üretir, ne kazanır, nasıl kazanır, nasıl harcar? Devlete vergi borcu var mı? Nereden elde etmiş onca parayı? Atı kendi hakkında ne düşünüyor acaba, falan filan... Tüm bunlar gündem dışıdır. Aslolan kızlarımızın bir paket program çerçevesinde refaha kavuşmasıdır.
Çoğu zaman bu kahramanlar gerçektir. Birçoğu bir haydutu yakalayıp tepelemişler ve kulaktan kulağa yayılan bir olayın başkahramanı olmuşlardır. Zamanla o bir haydut bin hayduta, tepeleme olayı da bir efsaneye dönüşmüştür. Üzerlerine yüzlerce öykü monte edilmiş, kahramanlıkları ayyuka çıkmıştır. Bu “ayyuk” kelimesi pazarlamacılar tarafından iyi değerlendirildiğinden önce dergi ve romanlarda sonra da sinema ve televizyonda paraya dönüşmüşlerdir.
Kahramanların bir zamanlar en sevdikleri yer resimli romanlardı. Burada, çocukların düşlerine girmek için türlü savaşlar verirler, onların gönüllerini kazanarak idolleri olurlardı. Eski resimli romanlar siyah-beyaz yayımlanırdı. “Tom Miks”, “Pekos Bill”, “Teksas” gibi dergiler, bize ait olmayan bir kültüre bizi taşırlar, benimsetirler ve özendirirlerdi. Zamanla renklendiler ve daha keyifli okunur biçime geldiler. Televizyonun gelmesiyle pabuçları dama atıldı ve sahneyi küçük cam ekrana terk etmek zorunda kaldılar.
Kahramanlar sinema ve televizyonu dergilerden daha çok sevdiler. Hareketlerinin daha etkin görülmesinin yanısıra olaya bir de ses boyutu giriyordu. Artık kahramanlıklarını daha destansı ve görkemli sunabiliyorlardı. Üstelik bir gecede milyonlarca insana ulaşıp maceralarını sunabiliyorlardı... Tabii az biraz para karşılığında. Eee, bunu da normal kabul etmek lazım. Kahramanlar da ne de olsa birer insan. Onları ünlü yapan yayıncı dostları onca emeğin karşılığını almasınlar mı?
Her toplumun karakteristik kahramanları vardır. Beyaz evleri ve beyaz giysili toplumuyla ünlü Meksika’nın siyah atlı ve siyah giysili kahramanı Zorro, sol elinde kırbacı, sağ elinde kılıcı Santa Anna’nın Meksika’sının idolü değil midir? Saygıdeğer ve zengin bir “Don” olan bu zat, halkın her başı sıkıştığında birden ortaya fırlayarak onları koruyan, şiddet ve cambazlık dolu kahraman bir halk adamı olmaz mı? Tabii ki olur...

Amerikan toplumu daha çok “Kovboy” kahramanları benimsetmişti tüm dünyaya. Pekos Bill, Davy Crockett, Wyatt Earp gibi at üstünde dolaşan sert yumruklu bu insanlar, yeterince “insanlık dışı” na çıkamayınca yerlerini “Örümcek Adam”, “Süpermen”, “Batman” gibi “İnsandışıbirşey-Adam”a bırakmakta gecikmediler. İnsanların güçleri bir yere değin abartılabildiğinden bu yeni model kahramanlar pek sevildiler. Artık insan kılığında bile olsalar uçup kaçabiliyorlar, hayvanların ve uzaylıların güçlerini etten kemikten vücutlarında barındırabiliyorlardı. “X-Men” gibi yangından fırtınaya her türlü güce sahip Amerikan vatandaşları da ortaya çıkınca seri neredeyse tamamlandı. Tamamlandı da bu kez de olay çok fazla elden avuçtan çıkıp standart bir Amerikan çocuğunun düşlerini aştı. Abuk sabukluk heyecan ve korkuyu ortadan kaldırınca boşalan alanın imdadına bilgişler ve video oyunları yetişti.
Etkileşim, oyunun yeni kuralıydı. Artık oyunlar gerçeklerin simülasyonuna dönüşmüşlerdi. Savaşlar sanki cepheden aktarılıyordu. Ölümler ölüm gibi, katliamlar gerçekti. Kan gövdeyi götürüyordu. Ama en önemlisi artık kahraman kendinizdiniz. Kılınıza bile zarar gelmeden, sıcacık odanızda oturarak çok kanlı bir savaşa katılabiliyor, dilediğiniz denli insan, hayvan, yaratık, uzaylı ne varsa öldürebiliyordunuz. Herkes kendinin kahramanıydı.

Bu yeni kahramanı, çocuklar, çok benimsediler. Öyle ya, artık her çocuk bir kahramandı. Düşler gerçeğe dönüşüyordu. Tek bir sorun vardı, o da kendi savaşları değildi yönettikleri...
Buna da çare gecikmedi. İşe televizyonlar ve sinema el attı. Oyunlar artık konularını güncel olaylardan alan sinema filmlerinden ve televizyon dizilerinden alıyorlardı. Artık savaş burnumuzun dibinde yer alan gerçeklerden oluşuyordu.
Tüm oyunlar yavaş yavaş kanunu kendileri uygulayan “savaşçı” kahramanlara yönelmeye başladılar. Mesaj hepsinde aynıydı:
Devlet hantal, hatta kriminaldir. Suç örgütleri devleti, devlet suç örgütlerini yönetir. Raconda var mı böyle adaletsizliğe boyun eğmek? Git ve kendi kanunlarını öldüre öldüre uygula. Bunu kendi iyiliğin, halkın iyiliği, vatanının iyiliği, yapımcıların iyiliği için yap. Ama mutlaka çok kişi öldür ki kahraman olasın.
Süpermen’in naifliği, Tom Miks’in kibarlığı geride kaldı. Eline bir makineler ordusu geçiren eski sabıkalı, tercihen aranan biri, başlıyor sağı solu taramaya... Filmler çok heyecanlı ve eğlenceli. Oooh, ne de güzel ölüyor suçlular... Hak yerini buluyor işte. Bir taramada 72 kişi yaşamını kaybediyor. Olsun, suçlu değiller mi? Ölsünler tabii... Haa, o arada yolda araba kullanan başka insanlar telef oluyorlar. Bina patlıyor, içinde yaşayan öteki insanlar da güm... Olacak o kadar! Kahramanımız devrim yaratıyor, devrim... O insanlar da devrim şehidi bir nevi... Tabii ki o kadarcık olacak. Ne de olsa adalet yerini buluyor.
Geçen akşam kanalların birinde “Kurtlar Vadisi” adlı dizinin üzerine yapılan bir konuşmayı izledim. Son yılların en kaliteli yapımlarından biri olduğu kesin. Çok para ve emek harcanarak yapılmış bir dizi. Ne yazık! O denli para karşılığında bize empoze edilen mesajın çirkinliği karşısında insanın tüyleri diken diken oluyor. Zafer Ergin vardı ekranda. Halkın yanlış özendirildiğini, yapımcıların böyle bir mesaj vermek istemediklerini, “yanlışlıkla” bu mesaja dönüştüğünü anlatıyordu. Yüzünde utanmakla karışık pişmanlık ifadesi vardı.

Yalnızca birkaç bölümünü izlediğim dizinin son bölümünde vatan aşkıyla yanıp tutuşan kahraman katiller “Ne yaptıksa sizler için yaptık ey Türk halkı. Gerçek devletiniz biziz. Kanunları da biz koyar, canları da alırız. Siz boş yere kanun yapmaya falan çalışmayın. Biz sizin için adaleti sağlarız. Bize özenin... Mafya ve yer altı dünyası tüm vatanseverlere açıktır” mesajını verip ellerini kollarını sallayarak alkışlar içinde mahkeme salonunu terk ettiler.
Tüm medya bayıldı bu diziye. “İşte, biz buyuz, işte gerçek kahramanlar. Bakın ne denli de güzel paralar kazanıyoruz” diyerek yere göğe koyamadılar diziyi. Gençliğin gönlündeki kahramanlığın vizesi yer altına yöneldi. Yaşasın... Ne çabuk da benimsedik çarpık kahramanlığı.
Tabii tüm bunlar bizim gerçek kahramanlarımız olmamasından doğuyor. Bilim yerine hurafelere inanan, sanat diye kalçalara yönelen, kültür diye televolelere sığınan bir toplum yaratmakta üstümüze yok. Bilim insanları, gerçek devlet insanları, gerçek sanatçılar, gerçek yazarlar, gerçek gazeteciler ne yazık ki gözü dönmüş rating canavarının iştahını kabartmıyor. Uğur Mumcu gibi kimileri kanlarıyla ve canlarıyla savaşsalar da bir Polat Alemdar olamıyorlar. Özenemiyor gençlerimizin ezici bir çoğunluğu Mumcu’ya. Sabahlara değin hasta bakan, yaşamı insanlara yardım etmek olan doktorlar, yeni neslin sağlıklı yetişmesi için kendi sağlıklarından olan öğretmenler bir figüran olmaktan öteye geçemiyorlar.

Sokaklarda korsan kitap, yazılım, müzik CD’si satan karanlık kişiler kendilerini kahraman sanıyorlar. Halkımıza ucuz eğitim ve eğlence sağladıkları için kendileriyle gurur duyuyorlar. Televizyon programlarında boy gösterip haklılıklarını ilan ediyorlar.
Yüz işçi bir duvarı bir ayda örer, bir kişi tek bir saniyede onu bombalar ve yok eder. Yüz kişiyi kimse ne tanır ne bilir, ama bombayı koyan kişi tarihe geçer. Üzerine televizyon dizileri yapılır, açık oturumlar düzenlenir, kravatlı beyler ve saçları yapılı hanımlar günler, haftalar süren konuşmalar yaparlar. Gençler sokaklarda “Bu millet seninle gurur duyuyor” diye naralar atarlar. Hangi bilim insanımız için söylendi bu laflar?
Kahramanlarımız futbol topu, manken bacağı ve mafya silahı üçgeninden vize almak zorundalar. Okul diplomalarının yerini para ve rating beklentileri içeren sözleşmeler alınca yapacak birşey kalmıyor doğrusu.
Eski kahramanları özler olduk. Kahraman olmak için değil, koşullar gerektirdiği için kahraman olan kişiler tarihe karıştı. Unutmayalım ki insanların kahraman ya da vatan haini olmaları görevlerini başarıp başaramamalarına bağlıdır.
Biz ulus olarak, hiç bir ulusa nasip olmamış boyutta bir kahramanı, Atatürk’ü çıkardık içimizden. Destanlar ürettik gerçek kahramanlara dayalı... Bunlarla büyüdük çocukken... Şimdi neler oluyor bize?Ali Murat Erkorkmaz
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kahraman, nasıl, olunur

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kahraman Polislerimiz AzRaiL Diğer 2 07-14-2008 01:12
Nasıl Traş olunur(erkekLer(=) Korax Erkek Kahvesi 4 04-04-2008 23:46
Nasıl Bordo Bereli Olunur By-AsK Diğer 1 03-12-2008 11:34
Gerçek padişah işte böyle olunur... Hayret!!!.. LeGoLaS Kültür ve Sanat 0 02-23-2008 12:34
İyi patron olmak!Nasıl iyi patron olunur? AzRaiL Kişisel Gelişim 0 02-03-2008 12:56


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628