Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > FiZik

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ölçme ne demektir,ölçüm birimleri

FiZik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-15-2008, 20:29   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Ölçme ne demektir,ölçüm birimleri

Ölçme ne demektir,ölçüm birimleri
ÖLÇME NE DEMEKTİR? ÖLÇÜM BİRİMLERİ
Ölçme:. Öğrenciler çalışırken gözlemleyerek, ürünlerine bakarak, yeteneklerini ve bilgisini test ederek yapılan çalışmaya ölçme denir. Öğrencilerin neleri bildikleri, neleri yapabildikleri hakkında bilgi toplamak olarak da ölçmeyi tanımlayabiliriz.
Değerlendirme: Ölçümden elde edilen bilgileri yorumlama ve değişik kararlar vermedir.
Test: Bir çeşit ölçme aracı.
Formativ (Genel) Ölçme: Öğretme ve öğrenme sürecinde yapılan ölçmelerin tümü. Öğretme sürecine bilgi akışını sağlar.
Özetleyici Ölçme: Öğrencinin ne öğrendiğini belirleyen, öğretme öğrenme sürecinin sonunda yapılan ölçmedir.
Güvenilir Ölçme nedir?
Öğretme sürecinde değer verilen noktaları destekleyici, yansıtıcı olan ve öğrencilerin anlamlı, belirgin etkinlik yapmasını gerektiren ölçmedir. Güvenilir ölçme yüksek düşünme becerilerini gerektirir ve çeşitli bilgileri bütünleştirir. Bu tür ölçme öğrenme etkinliklerine şüpheyle bakılır.
Güvenilir Ölçmeleri Nasıl Oluşturabilirim?
Güvenilir ölçmeler, sözlüler, grup problem çözme etkinlikleri, performanslar veya öğrenci dosyaları olabilir. Ölçme hangi şekilde olursa olsun, gerçek yaşanan bilim dallarıyla ilgili etkinlikleri yansıtan ve öğrencilere karmaşık, belirsiz, açık uçlu yüksek düşünme becerileri gerektiren, bilgiyi bütünleştiren problemler sunmalıdır. Ölçme, bütün öğrencilerin yapmak için girişimde bulunacağı, kriterleri bildiği ve gereksinim duyulan değişen sürelerde tamamlayabildiği şekilde planlanmalıdır.
Ölçme notlandırılırken, öğrencinin zayıf yanlarından daha ziyade güçlü yanlarını ortaya koyan ortak paylaşılan standartlar grubunu vurgulamalıdır. Notlandırma açıkça belirtilen kriterlere göre yapılır. Bunlar birçok yeteneğin yanı sıra süreç becerilerini değerlendirmek için bilgi verir. yeteneğin yanı sıra süreç becerilerini değerlendirmek için bilgi verir. yeteneğin yanı sıra süreç becerilerini değerlendirmek için bilgi verir. yeteneğin yanı sıra süreç becerilerini değerlendirmek için bilgi verir. yeteneğin yanı sıra süreç becerilerini değerlendirmek için bilgi verir. yeteneğin yanı sıra süreç becerilerini değerlendirmek için bilgi verir.
Verileri Nasıl Toplayabilirim?
Gözlemler: Bütün öğrenciler sık sık ve düzenli olarak gözlemlenir ve gözlemlerden elde edilen bilgiler (olumlu ve olumsuz davranışlar) kaydedilir. Çeşitli gözlemler yapılarak gözlemin güvenirliği artırılır ve farklı ortamlardan elde edilen bulgular sentezlenir. Not tutma ve kayıt sistemi kurulur.
Öğrenci Dosyaları: Öğrencinin yaptığı etkinliklerden oluşur. Öğrencinin yaptığı işin zaman içinde kalitesini ve kapsamını gösterir. Öğrenci dosyasına hangi etkinliğin konulacağına amaç ve diğer öğrenciler belirler. Seçilen etkinlikle ilgili kişisel değerlendirmeleri not etmek gerekmektedir.
Performans Ölçümü: Gerçek dünya zorluklarını ve problemlerini yansıtan aktif ölçmelerdir. Bu etkinliklerde problemin bir çözümü ve bir tek doğru cevabı vardır. Ölçme etkinliğini genellikle öğrenciler birlikte çalışarak yaparlar. Performans ölçümü, anlayış, karmaşık yetenekleri, zihin alışkanlıklarını ölçmek için yapılır. Ölçme, uzun veya kısa sürebilir. Ölçmeyi planlamak müfredatla içicedir. Kısa süren ölçme teknikleri, kavram haritaları ve açık uçlu etkinlikleri içerir. Ölçmeye bir uyarıcı gönderip öğrencinin ilgisini çekmekle başlanır. Sonra öğrenci yorumlama, açıklama, sezgisini kullanma veya görev almasını gerektiren etkinlikleri uygular. Kısa süren ölçme tekniklerinin çoğunda öğrenciye başarılı yanıta ulaşmasına yardımcı olacak önemli noktalar veya kriterler bulunur.
Açık Uçlu Etkinlikler: Öğrenciye sunulan uyarıcıya vermesi beklenen original tepkilerdir. Yanıt, kısa, yazılı, grafik çizimi veya çözüm olabilir. İyi planlanmış açık uçlu etkinlikler ilgi çekicidir. Farklı yetenek ve birikimi olan öğrencilerin olaylara farklı açıdan yaklaşmaları ve farklı yollardan ulaşmalarını sağlar.
Kavram Haritası: Öğrencilerin kavram hakkındaki algılarını ve fikirler arasında kurdukları bağlantıları gösteren bilgi kümesidir. Kavram haritası öğrencilerin fikirler ve bağlantılar hakkındaki anlayışını belirlemek için kullanılır.
Bu Çeşit Ölçmeleri Nasıl Değerlendirip, Notlandırabilirim?
Rubrics(Çizelge): Öğrencilerin sınavlarını, dosyalarını veya performanslarını notlandırmak için önceden belirlenmiş kriterler kümesidir. Kriterlerin belirtileri öğretmene öğrencinin yaptığı işte hangi özelliklere dikkat etmesi ve yapılan işi önceden belirlenmiş çizilmiş çizelgeye nasıl yerleştirilmesi gerektiğini belirtir.
Örnekler: Öğrencinin yaptığı işlerden alınan kümenin, diğer değerlendirilen kümelere karşı somut standartlara sahip olmasıdır. Genel olarak rubric çalışmalarını değerlendirirken hep başarı düzeyi için işaret vardır.
Bütünsel Notlandırma: 4 ya da 6 puan derecesindeki bir tek sayı verilerek oluşturulur. Acele ve tutarlı bir not gerektiğinde yapılır. Birçok etkinliğe bakılarak sonuca ulaşılır.
Analitik Notlandırma: İşin farklı yönlerine farklı notlar vermektir. Bu, bütünsel notlandırmaya göre daha fazla bilgi verir. Tanı veya öğrencinin güçlü ve zayıf yanlarıyla ilgili geri bildirim vermek amacıyla kullanılır. Ayrıca müfredatı değerlendirmek için de kullanılır.
ÖLÇÜ BİRİMLERİ

UZUNLUK ÖLÇÜLERİ
ALAN ÖLÇÜLERİ
AĞIRLIK ÖLÇÜLERİ
HACİM ÖLÇÜLERİ
TARTILAR
ENERJİ BİRİMLERİ
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 11-15-2008, 21:12   #2
 
_ѕєηєм_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 2.714
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 500
_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute
Standart

Emeğine Sağlık Güzel Paylaşım
__________________
İmZaaaZZzzzaaaa....:):):)):)
_ѕєηєм_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 11-15-2008, 21:17   #3
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Emeğine Sağlık... Güzel Paylaşım
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 11-15-2008, 21:30   #4
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

emeğine sağlık...
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
birimleri, demektir, ne, Ölçme, ölçüm

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ÜlKeLer BaşKeNtLeRi PaRa BiRiMleri DiLLeri Vs.. Korax Coğrafya 1 11-11-2008 19:05
Kürsü ne demektir? уυѕυƒ Dinimiz ve Diğer Dinler 0 09-27-2008 15:48
Zaman Birimleri уυѕυƒ FiZik 0 04-01-2008 22:09
Ülke Para Birimleri LeGoLaS Ekonomi Ve Yatirim Araclari 0 03-13-2008 22:16
Ülke Başkentleri,Dilleri ve Para Birimleri Korax Coğrafya 0 02-23-2008 15:55


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628