Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > FiZik

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Bir Fotonun Dilinden

FiZik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-30-2008, 11:19   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Bir Fotonun Dilinden

Bir Fotonun Dilinden


Bir Fotonun Dilinden
Raif RÜSTEMOV
Hayırlı günler efendim! Ben foton!.. Sizin şu yazıyı okumanızı sağlayan ışığın sayısız parçacıklarından bir tanesiyim. Kâinattaki zerreciklerin en hızlısı benim ve hep hareket halindeyim. Durmam ölmemle, yani bir atomun beni yutmasıyla olur. Bu yönümle, küheylana benzerim; o da hep koşar, durması çatlamasıyla olur.

O kadar çok işim var ki saymakla bitmez, ama buna rağmen fizikçileriniz dışında çoğunuz nerelerde çalışıp, neler yaptığımı bilmezsiniz. Sadece görünen ışığın değil bütün elektromanyetik dalgaların yapıtaşı benim. Sözgelimi, televizyon seyretmenizi ve radyo dinlemenizi sağlayan radyo dalgalarını teşkil ettiğim gibi, doktorlarınızın röntgen cihazlarında kullandıkları “X – ışınları'nın içinde de varım. Gece görme cihazlarının çalışmasına temel olan kızılötesi ışığın içinde, bakterileri öldürmek için kullanılan ultraviyole ışıkta yine ben varım. Lâzerle göz ameliyatında doktorun yardımcısı yine benim, çünkü lâzerin ürettiği ve ameliyatta bıçak gibi kullanılan ışınlar tamamen bizden –fotonlordan– oluşuyor.

Asıl vazifem ise, elektromanyetik kuvvetleri taşımaktır. Yani elektrik yüklü parçacıkların arasındaki itmeyi veya çekmeyi oluştururum. Burada ben derken, ukalalık etmiş olmayayım. Sadece işin içinde olduğumu belirtmek için söyledim. Ne aklım ve ilmim, ne de şuurum var. Sadece Allah'ın yarattığı bir temel parçacık olarak vazifelendirildim ve O'nun emirlerini yerine getiriyorum. Yukarıda saydıklarım, üzerimdeki vazifenin sadece bir yönüdür. Üzerimdeki mesuliyetin diğer yönlerinin de ne kadar önemli olduğunu anlatmak için sadece şunu söylemem yeter: bir atomun içindeki elektronlarla çekirdek arasındaki çekim kuvveti elektromanyetik kuvvettir; bu kuvvetin oluşumu benimle sağlanır. Bu çekim kuvveti yaratılmasaydı, kâinatta hiçbir atom var olamaz, çekirdeğin etrafındaki elektronlar kaçıp giderdi! Şimdi kendinizin de atomlardan oluştuğunu hatırlarsanız, “ben olmadan siz de olmazdınız” dememdeki hikmeti anlarsınız!

Peki, bu kadar işi kendi aklımla yaptığımı kabul edebilir misiniz? Her birimiz Allah (cc)’ın memuru olmasaydık, O’nun izni ve tasarrufu ile hareket etmese, ilim ve kudretiyle tahavvül etmese idik, o vakit her birimizin nihayetsiz bir ilmi, hadsiz bir kudreti, her şeyi görür bir gözü, her şeye bakar bir yüzü, her şeye geçer bir sözü bulunması gerekirdi. Çünkü her birimiz, her bir ortamda muntazaman işleriz veya işleyebiliriz. Havada yayılıp görmenizi sağladığımız, lazer olup doktorların yardımına koştuğumuz gibi, atomların içinde de çekim kuvvetini sağlarız. Bütün bu ortamların intizamı ve teşekkül kanunları birbirine muhaliftir. Onların nizamları bilinmezse bir iş yapılmaz, yapılsa da yanlışsız olmaz. Halbuki yanlışsız iş yapıyoruz.. Öyle ise biz bir ilm–i muhît sahibinin izin ve emriyle, ilim ve irâdesiyle iş görüyoruz.

Bizim hareket kanunlarımız kuantum fiziği ile ifade ediliyor –o da bir yere kadar–. Fakat bu kanunlar o kadar karmaşıktır ki, en büyük fizikçilerinizden olan Richard Feynman; “Kuantum fiziğini yeryüzünde sadece iki kişi tamamen anlıyor. Bu ikinci kişinin kim olduğunu merak ediyorum.” sözlerini sarfetmiştir. Şimdi kuantum fiziğinden bahsedip kafanızı karıştırmayacağım. Bunun yerine klasik fiziğin geçerli olduğu dairede uyduğum prensipten bahsedeyim (siz ona fermat prensibi dersiniz). Bir yerden başka yere giderken en kısa sürede gideceğim yol hangisi ise onu takip ederim. Ortam boş olduğu zaman bu bir doğru parçası olur, engeller ve ortam değişklikleri olunca da yolum çok karmaşıklaşır. Bir yüzeye çarpınca, eğer yutulmazsam, geldiğim açının simetriği ile geri dönerim. Böyle yapmamın tek bir sebebi var; o da, bir noktadan başka noktaya giden ve yolda bir yuzeye uğrayan yollar içinde en kısa sürelisinin bu olmasıdır. En kısa yolu takip etmemin başka bir vechesi olan bir ortamdan başka bir ortama geçerken takip ettiğim yolun formüle dökülmüş halini ancak lisedeyken anlayacak seviyeye geliyorsunuz. Onu da zaten hepiniz anlamıyorsunuz. Şimdi söyleyiniz, Allah aşkına! Anlamakta zorlandığınız işleri ben ufacık bedenimle –ki bedenimin olup olmadığı meçhul– nasıl anlayıp yapıyorum?

İzlediğim yolun tüm yollar içinde en kısa süre gerektiren yol olması bana ait bir özelliktir. Fakat diğer zerrecikler de klasik hareketlerinde buna benzer hususiyet sergiliyorlar. Onların herbiri öyle bir yol takip ediyor ki, o yolun 'eylem'i en küçük olsun. Fizikçileriniz buna 'en küçük eylem prensibi' derler. Yahu, bu kanunun ismini duyan da bizi tembel zannedecek. Aslında buna 'en büyük hikmet prensibi' demeleri gerekirdi. Ne yapalım, gözler yaratılanı görüp, Yaratan'ı bütün isim ve sıfatlarıyla idrâkten aciz kalınca işte böyle olur. Efendim! Ekseriyetle tabiata ve kâinata bakışı bulanık olan fizikçiler, eşyaya sadece görünen yüzüyle ve sebeplere takılarak baktıkları için, maalesef beni yoktan yaratan Rabbimi tanıyamıyorlar. Bizlere bir İlâhî mektup gözüyle bakacak, aklı müsbet ilimler, kalbi de Kur’ânî ilimlerle donatılmış bilim adamlarını yıllardır bekledik... Nihayet Allah nasip etti de, merhum Abdüsselâm’la karşılaştık. O vefat ettiğinde ağladınız mı bilemem, ama bizler çok hüzünlendik. Ümidimiz şu ki, Abdüsselâm ilk ve son olmayacaktır. Mehmetler, Fatihler, Ayşeler, Fatmalar mahiyetimizi araştırmak için yola çıkacak ve pek yakında bizimle beraber olacaklardır. Kusura bakmayın, bir an kendimi tutamadım. En önemli icraatım şu diyebilirim: Varlıklar içinde bilinen en hızlı parçacık benim, zamanın en küçük parçası "an" ancak benimle belirlenebilir. Diğer parçacıkların icraatlarının ne olduğunu anlatmam için en azından integral hesabı ve matris kuramı kullanmak gerekir. İş icraatın ne olduğunu bilmekle de bitmiyor ki! Parçacıklar, formülünün bile yazılması zor olan icraatın en küçük değerini bulmasını biliyorlar, ve bunu yapanlar da integralin “i” sini dahi duymamış parçacıklardır. Evet onların integral, matris vs bilmelerine gerek yok, çünkü onları hareket ettiren, onların yolunu çizip belirleyen, kudreti ve ilmi sonsuz olan Allah’tır. Yollarımızı bu şekilde çizmekle, Rabbim insanlara bir mesaj iletmemizi istiyor. Kâinat kitabını didik didik araştırmış âlimlerinizden birisi bu mesajı şöyle ifade ediyor:

“Evet, nasıl bir yerden bir yere giden yolların ve bir noktadan uzak bir noktaya çekilen hatların en kısası, en doğrusudur ve mustakimdir; aynen öyle de, maneviyatta ve manevi yollarda ve kalbî meselelerde en doğrusu, en mustakimi ise, en kısa ve en kolayıdır. Demek, bu istikametli ve hikmetli ve herşeyde en kısa ve kolay yolda sevk edilen bu kâinatta, elbette şirk ve küfrün hakikatleri olamaz ve iman ve tevhidin hakikatleri bu kâinata güneş gibi lâzım ve vacibdir.”
Biraz önce kâinatta benim gibi nice atomaltı parçacıkların varlığından bahsettim. Biz parçacıklar kendi aramızda taburlara, müfrezelere ayrılırız ve hepimizin de belli vazifeleri vardır. Ben elektromanyetik alanın taşıyıcısı olduğum gibi vektöryel bozonlar, gluonlar ve gravitonlar sırasıyla zayıf nükleer, güçlü nükleer ve yerçekimi kuvvetlerinin taşıyıcısıdırlar. Protonlar ve nötronlar ise atom çekirdeğini oluştururlar.. ve daha saymakla bitmeyen bir sürü parçacık... Asıl mevzuum size parçacıkları anlatmak değil, kavramakta zorluk çekeceğiniz bir özelliğimizden bahsetmektir. Bizler birbirimize kolaylıkla çevrilebiliyoruz. Meselâ, ben çok kuvvetli elektromanyetik alana girdiğimde kâfi miktarda enerjim varsa hemen yok olur, bir elektron ve bir de pozitron doğururum. Bazen aynı şartlar altında bir proton ve antiproton doğurabilirim. Kısaca, yeterince enerjim olduğu zaman herhangi bir parçacık ve onun anti–parçacığını doğurmam mümkündür. Enteresandır ki, bir parçacık kendi anti–parçacığı ile biraraya gelince genelde iki foton dünyaya gelir. Bazen bu hâdiseler olur: protonla antiproton biraraya gelir ve iki foton oluşturur, sonra bu fotonlar da herbiri elektron ve pozitron çifti oluşturur.

Rabbimizin üzerimize koyduğu hesapsız işaretlerden, sikkelerden ve turralardan birisi de şudur: “Bir şeyden herşey yapar, hem de herşeyden birtek şey yapar.” Evet, göklerin ve yerlerin yaratıcısı, şu dünyada, hikmetiyle biz parçacıkları öyle bir mucizevî kanunla idare ediyor ki, o kanunu tatbik ve icra etmek bütün kâinatı tasarrufunda tutan bir Zat’a mahsus olabilir.
Bir şeyi kolaylıkla ve intizamla herşey yapmak, herşeyi mizan ve intizamla sanatkârca birtek şey yapmak, herşeyin yaratıcısına has bir işarettir. Benzetme yapayım: harika bir zat, bir dirhem pamuktan yüz top çuha ve ipek veya patiska gibi çeşitli sair kumaşları o tek dirhem pamuktan dokumakla beraber; helva, baklava gibi çok yiyecekleri dahi ondan yapıyor. Sonra görseniz ki o zât, demiri ve taşı, balı ve yağı, suyu ve toprağı avucuna alır, bir güzel altın yapar. Elbette katiyen hükmedeceksiniz ki o zat, öyle kendine has bir sanata maliktir; bütün yerin unsurları, O'nun emrine musahhardır ve göklerdeki bütün maddeler, O'nun hükmüne bakar. Evet bizdeki tecelli–i kudret ve hikmet, bu misalden bin derece daha şaşırtıcıdır!

Anlatacaklarım daha çoktur. Rabbimin sonsuz ilminin ve kudretinin sayısız işaretlerinin bir kısmından kısaca bahsettim. Benden daha fazlasını beklemeyiniz, çünkü vazifem sadece Rabbimin bazı isimlerini yansıtmaktır, yoksa bu isimleri size anlatmak değildir. Araştırıp anlamak sizin vazifenizdir. Haydi boş durmayın, kâinat kitabının daha nice sayfaları okunmayı bekliyor!
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 11-30-2008, 11:22   #2
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

emegine saglık...
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bir, dilinden, fotonun

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bediüzzaman said nursi'nin dilinden ahir zaman -2- Korax Türk Belgeseller 0 10-05-2008 11:13
Dost Dilinden уυѕυƒ Tasavvuf 0 09-26-2008 16:52
GîDên vê kâLân SêVGîLînîn DîLînDên "Â$K" LeGoLaS Deneme, Hikaye 0 03-14-2008 16:48
Otomobilin Dilinden Anlamak LeGoLaS Teknik Bilgiler 0 02-16-2008 18:13


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628