Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-12-2009, 10:28   #1
Sevgi
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Tüketilen Enerjilerin Kaynağı Etkinliği

Ünite No:2
Ünite Adı:Enerji

Etkinlik Numarası : 1
Etkinlik Adı : Tüketilen Enerjilerin Kaynağı
İlgili Olduğu Kazanımlar : 3.1; 3.2; 3.3
Etkinlikte Kullanılan Yöntem /Teknik: Çoklu Zekâ Öğrenme Kuramı
Nöropsikolog ve gelişim uzmanı Gardner, geleneksel zekâ anlayışlarını inceledikten
sonra 1970’li ve 1980’li yıllarda bireylerin bilişsel kapasitelerini araştırmış ve bu araştırmalar
sonucunda zekâ olarak düşünülebilecek sekiz alan belirlemiştir. Bunlar:

Kaynak:
http://www.cocukgelisim.com/cokluzeka.gif


Ancak Gardner (1983) bu zekâ alanlarını tanımlarken, bu sayının insan yeteneklerinin
çokluğunu ifade etmede yeterli olmadığına ve her zaman daha fazla alanlarının olabileceğine
de işaret etmiştir. Şimdi bu zekâ alanlarına göre “Enerji” ünitesi ile ilgili örnek bir etkinlik
sunalım.

1. SÖZEL/DİLSEL ZEKÂ
Sözcükler zekâsı ya da bir dilin temel işlemlerini açıkça kullanabilme yeteneğidir. Bu
zekânın en belirgin özelliği okuma, yazma, dinleme ve konuşma ile iletişim sağlamadır. Sözeldil
zekâsı kuvvetli olan bir öğrenci; normal öğrencilerden daha iyi yazar, uzun hikâyeler ve
fıkralar anlatır. İsimler, yerler ve tarihler hakkında iyi bir hafızaya sahiptir. Yaşına göre iyi bir kelime haznesine sahiptir. Başkalarıyla yüksek düzeyde sözel iletişime girer.
Tekerlemeleri, kelime oyunlarını ve kitap okumayı çok sever.
Öğrendiği yeni kelimeleri anlamlarına uygun olarak konuşma veya yazı dilinde kullanır.
Dinleyerek öğrenmeyi sever.
Bu zeka alanına yatkın öğrenciler çeşitli kaynaklardan (İnternet, bilimsel makaleler vb.) yaptıkları araştırmaları ya da öğretmen tarafından sunulabilecek aşağıdaki metni dersin
başında okurlar: Nesilleri tükenmekte olan kutup ayılarının, foklarının avcılar dışında artık bir düşmanları daha var… Küresel Isınma ve buna bağlı olarak eriyen buzullar…
Time dergisi, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemleri açıklamalarıyla yayınladı. Tüm dünyada, küresel ısınmaya karşı hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların alması gereken önlemler tartışılırken, ABD’de yayımlanan haftalık Time dergisi, bireylerin karbon emisyonlarını kısarak küresel ısınmayı yavaşlatabilmeleri için çeşitli öneriler içeren 51 maddelik bir liste yayımladı. Bunlardan bazıları:
Yolculuğu paylaşın ve toplu taşıma kullanın: Çünkü araştırmalar otomobil kullananların
yüzde 38’inin yalnız seyahat ettiğini gösteriyor. İşe gidip gelirken otomobille topluca seyahat edin. Ayrıca sera gazlarının yüzde 14’ü araçlar yüzünden atmosfere salınıyor. Otobüse binerek bu oran yarı yarıya azaltılır.
Bekleme modu: Çünkü araştırmalar evlerde harcanan elektriğin yüzde 75’ini bekleme
modunda tutulan televizyon ve bilgisayar gibi elektronik cihazların harcadığını ortaya
koyuyor.
Yazın pencere açın: Çünkü klima yerine bir pencere açarsanız yıllık 22.7 ton olan kişi başı karbon gazı salınımınızı 1,8 ton azaltırsınız.
Geri dönüşümlü kâğıt: Çünkü geri dönüşümlü kâğıdın üretimi yüzde 60 enerji tasarrufu
sağlıyor. Yılda 900 milyon ağaç kâğıt üretimi için kesiliyor.
BM raporuna göre, 100 yıl içinde küresel ısınma yüzünden ortalama hava sıcaklığı 1.8 derece artacak. Denizler 59 cm. yükselecek ve İstanbul gibi kıyı şehirlerinin büyük bölümü sular altında kalacak. 3 milyar kişi su sıkıntısı çekecek ve 600 milyon insan kuraklık yüzünden ölümle burun buruna gelecek…
Yukarıda bahsedilen önlemlerin dışında acaba daha başka çözüm yolları var mıdır? Bu çözüm yolarından biri de enerjiyi daha bilinçli tüketmek ya da enerji tüketimini azaltmak olabilir mi?
Çünkü: daha az tüketim, ısınmaya yol açan kirli gazların atmosfere daha az salınması
anlamına gelir mi?

Öğrenciler bu metin üzerinde fikir ve düşüncelerini ifade ettikten sonra aşağıdaki metin tartışılabilir:

Günümüz dünyasında tüketilen enerjinin yaklaşık % 85'i direkt satış amacıyla üretilen "ticari enerji" olup, kömür, petrol ve doğal gaz dünya enerji gereksiniminin yaklaşık dörtte üçünü karşılamaktadır. Kalan dörtte biri nükleer, hidrolik, odun, bitki ve hayvan artıkları gibi klasik biyoyakıt, yeni ve yenilenebilir kaynaklar ile karşılanır durumdadır. Enerji bütçelerinin ağırlıkla fosil yakıta dayanması nedeniyle fosil yakıt üretici ve satıcı ülkeler ile fosil yakıt alıcı ülkeler arasındaki ilişkiler, dünya stratejik dengesinin önemli unsurları olmuştur.

Dünyada enerji talebinin karşılanmasında ana kaynakların fosil yakıtlar olması, fosil
yakıtların yanma reaksiyonu ile değerlendirilmesi ve bu reaksiyonda karbondioksit (CO2) ile diğer zararlı emisyonların ortaya çıkması çevre sorunları oluşturmaktadır. Bugün dünyanın en önemli çevre sorunu olan global ısınmanın ana nedeni, artan CO2 emisyonu ile atmosferin sera etkisinin güçlenmesidir. Dünyada CO2 emisyonunu sınırlandırmak için çeşitli girişimler yapılmakla birlikte, henüz çare olacak sonuçlardan uzak bulunulmaktadır. 1990 yılı emisyonları baz olarak alınıp, bunun üzerine çıkılmaması ve emisyonun aşağıya çekilmesi istense de, Avrupa ülkeleri dışında bu kurala samimiyetle uyulduğu söylenemez. Fosil yakıtların aşırı kullanımı, teknolojinin onlara bağlı biçimde geliştirilmiş olması ve fosil yakıtlardan sağlanan birim enerji fiyatlarının düşük bulunması, CO2 artış sonucu ortaya çıkarmıştır.
Bu tartışmalar sonucunda öğrencilerin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının
önemini kavramaları sağlanır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının küresel ısınma ile ilişkisi ayrıntılı olarak ortaya konur.

2. MANTIK-MATEMATİKSEL ZEKÂ
Bu zekâ, sayılar ve akıl yürütme zekâsı soyut problemler çözme ve birbiri ile ilişkili
kavramlar, düşünceler arasındaki karmaşık ilişkileri anlama yeteneğidir. Mantık-
Matematiksel zekası kuvvetli olan bir öğrenci ilişkisel düşünmeyi, problem çözmeyi mantık yürütmeyi sever. İlişkileri, örüntüleri yakalama peşindedir. Gruplayarak, sıralayarak ve soyutlayarak öğrenir. Deneysel çalışmalara ilgi duyar. Soru sormaya bayılır. Bu zeka alanına yatkın öğrenciler, Türkiye’nin birincil enerji üretim ve tüketim
rakamlarını içeren tabloları (Tablo-1 ve Tablo-2.) inceleyerek Türkiye’nin elli yıl sonrasında ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğini ve ne gibi çözüm önlemleri alınması gerektiğini tartışır. Daha sonra öğrenciler elde ettikleri sonuçları Aşağıda verilen EOM modeli ile hesaplanan verilerle karşılaştırarak tekrar yorumlamaya çalışır.
Tablo 1: B
İRİNCİL ENERJİ KAYNAKLARI ÜRETİMİGiga Watt Saat BinTep: ton eşdeğerTablo 2. BİRİNCİL ENERJİ KAYNAKLARI TÜKETİMİ

3. GÖRSEL-UZAMSAL ZEKÂ
Resimler ve imgeler zekâsı ya da görsel dünyayı doğru olarak algılama ve kişinin
kendi görsel yaşantılarını yeniden yaratma yeteneğidir. Şekil, renk biçim ve dokunuşu ve bunları somut ürünlere dönüştürme yeteneklerini içerir. Görsel-uzamsal zekası kuvvetli olan bir öğrenci;Renklere karşı çok hassas ve duyarlıdır. Haritaları, çizelgeleri, diyagramları veya tabloları yazılı materyallerden daha kolay okur. Sanat içerikli etkinlikleri sever. Yaşına göre yüksek düzeyde beceri gerektiren figürleri ve resimleri çizer. Filmleri, slaytları ve benzeri diğer görsel sunuları izlemeyi sever. Okurken, kelimelere oranla resimlerden veya tablolardan daha çok öğrenir.
Bu zeka alanındaki öğrenciler aşağıdaki tabloları, grafikleri ve istatistiksel verileri
inceleyerek ilköğretim Fen ve Teknoloji derslerinden de hatırlayacakları yenilenebilir (Güneş ışığı, rüzgar, biyoyakıt, jeotermal, dalga ve akarsulardan olup, bunların dışında gel-git enerjisi, deniz dalga enerjisi, deniz ısıl enerjisi) ve yenilenemez enerji kaynaklarının tüketimleri konusunda tartışır ve aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışır.


• Yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının dünyada ve ülkemizdeki
durumu nedir?
• Yenilenemez enerji kaynaklarının tüketiminin ne gibi olumsuz etkileri
vardır?
• Niçin yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacımız vardır?Dünya Birincil Ticari Enerji Tüketiminde Kaynak Payları (1997)

Fosil Yakıt Üretim ve Tüketiminin bölgelere dağılımıDünya Kanıtlanmış Fosil Yakıt Rezervlerinin kullanılabilme süreleri (1997)

4. MÜZİKSEL/RİTMİK ZEKÂ
Ses perdesi, ritim ve ton, bu üç öğeyi kullanarak beste yapma, şarkı söyleme ve çalgı aleti çalma gibi müzikal etkinlik yeteneklerini içerir. Müziksel-ritmik zekâsı kuvvetli olan bir öğrenci; şarkıların melodilerini çok iyi hatırlar. Bir müzik aletini çalar ya da çalmayı ister. Müzik dersini çok sever. Konuşurken veya hareket ederken elleri ve ayakları ile ritim tutar. Ders çalışırken farkında olmadan masaya vurarak ritim tutar. Çevresindeki seslere karşı aşırı duyarlı ve hassastır. Ders çalışırken veya bir şey öğrenirken müzik dinlemekten çok hoşlanır.
Müziksel/ritmik zekâsı iyi olan ya da herhangi bir çalgı aleti çalabilen öğrencilerden
enerji tüketimi ile ilgili bir parça hazırlamaları istenebilir ya da enerji tüketimini anlatan ve
müzikler eşliğinde hazırlanmış bir sunu gösterilebilir.
5. BEDENSEL/KİNESTETİK ZEKÂ
Bedensel zekâ tüm vücut ve ellerle ilgili bir zekâ türüdür. Başka bir deyişle, bu zekâ,
vücut hareketlerini kontrol etmeyi ve yorumlamayı, fiziksel nesneleri kontrol etmeyi ve vücut ile zihin arasında bir uyum oluşturmayı sağlar. Bedensel-kinestetik zekâsı kuvvetli olan bir öğrenci; birden fazla sportif faaliyetlerde başarılıdır. Bir yerde uzun süre kaldığında hareket etmeye, kımıldamaya veya ritim tutmaya başlar. Başkalarının jestlerini, mimiklerini ve yüz ifadelerini kolaylıkla taklit eder. El becerileri gerektiren etkinliklerde çok başarılıdır Bir şeyi parçalarına ayırmayı ve tekrar birleştirmeyi çok sever. Bir şeyi en iyi yaparak ve yaşayarak öğrenir.
Öğrenciler, uzmanlardan, İnternetten ve diğer bilimsel kaynaklardan edindikleri
bilgilerden yola çıkarak, yenilenemez enerji kaynaklarının çevreye verdiği zararları ve
yenilenebilir enerji kaynaklarına verilmesi gereken önceliği vurgulayan bir drama hazırlayarak sunarlar Örneğin aşağıdaki metin böyle bir dramanın ana çıkış noktası olabilir.
Dünya genelinde tüketilen enerjinin sadece %2’si yenilenebilir enerji
kaynaklarından karşılanmaktadır. Bu oran AB ülkelerinde %10 civarında
iken Amerika’da %15’dir. Birçok gelişmiş ülke on yıl içerisinde
yenilenebilir enerjinin kullanım oranını %10’un çok daha üzerine
çıkarmak için çalışmalar sürdürmektedirler. Zamanla ve ülkelerin
gelişmişlik düzeyi arttıkça yenilenebilir enerjinin tüketim oranının arttığını
görüyoruz. Bunu tetikleyen en önemli gerekçeler yenilenemez enerji
kaynaklarının tükeniyor olması ve çevreye verdiği zararlardır.

6. SOSYAL ZEKÂ
Bu zekâ çevredeki bireylerle iletişim kurma, onları anlama, bu kişilerin ruh durumlarını
ve yeteneklerini tanıma gibi davranışlara işaret eder. Sosyal zekâsı kuvvetli olan bir öğrenci; arkadaşlarıyla sosyalleşmeyi sever. Grup içerisinde doğal bir lider görünümündedir. Dışarıda iken kendi başının çaresine bakabilir. Başkaları ile birlikte çalışmayı sever. Başkaları daima onunla birlikte olmak ister. Başkalarını önemser. Empati yeteneği çok iyi gelişmiştir. Bir şeyi başkalarıyla işbirliği yaparak, onlarla paylaşarak ve onlara öğreterek öğrenmeyi sever.
Öğrenciler gruplara ayrılarak yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları ile ilgili
çevrelerindeki uzman kişilerle, kurumlarla röportaj yaparak sınıfta arkadaşlarına bir sunum yapar. Bu konuda öğrencilerin birbirleriyle rekabet içinde olmaları için münazara tekniği kullanılabilir. Yaptıkları araştırmalar sonucu gruplardan biri yenilenebilir enerji kaynaklarını savunurken; diğer grupta yenilenemez enerji kaynaklarını savunur. Sonuçta tüm sınıf enerji kaynaklarının neler olması konusunda genel bir yargıya varabilir.

7. ÖZE DÖNÜK/İÇSEL ZEKÂ
Gardner’a göre günlük yaşamdaki en önemli zekâdır. Kişinin kendisi ile ilgili bilgisinin
olması ya da yaşamı ve öğrenmesi ile ilgili sorumluluk almasına işaret eden zekâdır. İçsel zekâsı kuvvetli olan bir öğrenci; Bağımsız olma eğilimindedir. Kendisinin zayıf ve güçlü yanlarını bilir. Hakkında çok fazla bahsetmediği en az bir ilgisi, hobisi veya uğraşısı vardır. Yaşamdaki amacının ne olduğuna ilişkin iyi bir anlayışa sahiptir Duygularını, hislerini ve düşüncelerini açıklıkla dile getirir. Yaşamındaki başarılarından ve başarısızlıklarından ders almasını bilir. Kendine güveni yüksektir.
Bir önceki zekâ alanından farklı olarak öğrencilerden bazıları bireysel olarak
yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları ve tüketimi ile araştırmalar yaparak bir sunum ya da proje hazırlayabilir. Hazırlanan sunum ya da proje sınıf tarafından tartışılır, enerji tüketimi konusunda yargıya varılır.

8. DOĞACI ZEKÂ
Gardner tarafından açıklanan son zekâdır ve doğal çevreyi anlama, tanıma ile ilgilidir.
Doğacı zekâ kişinin çevredeki bitki ve hayvan türlerini fark ettiklerinde ve alt türlerini
sınıflandırma prensiplerini yaratabildiklerinde ortaya çıkmaktadır. Doğacı zekâsı kuvvetli olan bir öğrenci; çevre bilinci çok iyi gelişmiştir. Doğaya, hayvanat bahçelerine veya tarihsel müzelere olan gezileri çok sever. Doğa olaylarına karşı çok hassas ve duyarlıdır. Ekoloji, doğa, bitkiler, hayvanlar vb. gibi konuları işlerken çok meraklanır. Kuş beslemek, kelebek ve böcek koleksiyonu oluşturmak gibi doğa ile ilgili projelere katılmayı çok sever. Toprakla oynamayı ve bitki yetiştirmeyi çok sever. Ünite içeriği gereği doğayı ve doğadaki canlıları yakından ilgilendiren bir yapıya sahiptir.
Bu zeka alanına yatkın öğrenciler, enerji kaynaklarının üretimi, tüketimi ile doğaya olan olumlu ya da olumsuz etkileri (küresel ısınma ve CO2 gazlarının giderek artması vb.) konusunda internetten, basın-yayın organlarından ya da sivil toplum kuruluşları (TEMA) gibi kurumlardan destek alarak araştırmalar yapar, bu tür enerji kaynaklarının üretildiği ya da tüketildiği alanlarda doğayı etkileyen yönleri göstermek için geziler düzenleyebilir.
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
cumhuriyet bayramı ile resim çalışması etkinliği Korax Ödevler 0 10-26-2009 22:20
Gül güzellik kaynağı bykaranteli Güzellik & Moda 0 10-19-2009 19:16
Kürt sorununun kaynağı ve çözümü Kürt sorununun kaynağı ve çözümü Osmanlı imparato Korax Siyaset Meydanı 0 09-16-2009 12:16
El telsizleri için güç kaynağı Korax Elektronik & Bilgisayar 0 01-04-2009 22:47
Romantizm Kaynağı Mumlar LeGoLaS Hobiler 0 03-25-2008 19:26


Şu Anki Saat: 16:03


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows