Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-01-2008, 13:42   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Felç; beyine kan gidişinin azalması ya da durmasıyla meydana gelir.

Felç; beyine kan gidişinin azalması ya da durmasıyla meydana gelir.
Kanın ulaşmadığı beyin bölümündeki nöron hücreleri spazm yaparak devre dışı kalırlar ve bulunduğu bölümdeki görevi olan fonksiyonu yapamaz.

Nasıl Meydana Gelir?

Beyinde bulunan herhangi bir damar tıkandığında veya patladığında
kan beyin dokusuna ulaşamaz.

Felç nedenleri

Tromboz: Arterde meydana gelen kan pıhtısı beyine giden kan
akımını durdurmasıyla meydana gelir.

Emboli: Vücudumuzun başka damarında meydan gelen kan pıhtısı
veya pıhtı beyindeki arteri tıkamasıyla meydana gelir.

Lakunar felç: Beyin içindeki küçük kan damarlarının tıkanmasıyla
oluşur.
Serebral Kanama: Beyin içindeki herhangi bir arterin patlamasıyla
veya yırtılmasıyla oluşur. Hiçbir belirti vermeden meydana gelebilir.
Çoğu zaman tedavi edilmeyen hipertansiyonun bir sonucu olarak
görülür. Nadiren de olsa doğumsal damar defektlerinden kaynaklanabilir.
Hipertansiyon , kalp hastalıkları, diabetes mellitus,( Şeker hastalığı) yüksek kolesterol,
sigara, ailesel yatkınlığı olanlar, fazla kilolu bireyler, damar sertliği risk
faktörleridir.
Semptomları nelerdir?

Etkilenen beyin bölgesine göre semptomlar farklılık gösterir. Baş ağrısı,
kırıklık, uyuşukluk, yürüme konuşma zorluğu, konuşulanı anlayamama,
görme problemleri, konfüzyon, kişilik değişiklikleri, kasları hareket
ettirmede zorluk, baş dönmesi, idrar ve gaita tutamama, bilinç kaybı.
Felç öncesi transiel iskemik (TIA) atak görülebilir. TIA beyni besleyen
kanın bir müddet kesilmesiyle meydana gelir, kalıcı hasara neden olmaz.
TIA felçle aynı semptomları gösterir ancak semptomlar birkaç dakikada
ya da saatte geçer.

Nasıl Tedavi Edilir?

Felçten şüphelenildiği anda hastaneye acilen gidilmesi önemlidir.
Pıhtının yol açtığı felçler pıhtı eriten ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu
ilaçlar semptomların çabucak sona ermesini sağlar ayrıca sakatlığı veya
ölümü de engeller. Ancak felç sonrası 3-6 saat içinde ilaçların
başlanmasıyla başarı sağlanır. Özellikle ilk 24 saat dikkatli gözlem
gerektirir. Yatak istirahatı de önemlidir. Felcin altında yatan neden
hipertansiyon, ritim problemleri ise bunlar tedavi edilmelidir.


Etkileri Ne Kadar Sürer?

İyileşme beyin hasarına göre farklılık gösterir. Bazı durumlarda ilk
birkaç gün içinde veya bir hafta sonra iyileşme görülür.
Eğer felç sonrası 1-2 hafta içinde iyileşme görülmezse, bazı kas
hareketleri ve konuşma geri dönmeyebilir. Fakat bazı bireylerde uygun ilaçlar uygulandığında felçten 1 sene sonra dahi konuşma ve kas gücünün geri döndüğü görülmüştür.

Felci nasıl önlerim?

Kan basıncınız yüksekse kontrol altına alın.
Sigarayı kesin.
Yağdan fakir diyeti tercih edin.
Her gün egzersiz yapın ve kilonuzu dengede tutun.OMURGA VE OMURİLİK ANATOMİSİ
Omurga, bir taraftan vücudumuzun dik durmasını, diğer taraftan da içindeki kanaldan geçen omuriliğin korunmasını sağlayan kemik zincirine verilen addır. Omurilik ise beyin kökünden başlayarak, kuyruksokumuna kadar uzanan ve beyin ile organlar arasındaki irtibatı sağlayan merkezi sinir sistemine verilen addır. Spinal cord (kord okunur), ya da medula spinalis olarak da adlandırılan omurilik, beyinden gelen cevapları da beyne cevapları da beyne iletmektedir. Bu bakımdan organların bütün motor, (yani hareket faaliyetleri) ve duyu (his) faaliyetleri omurilik tarafından yaptırılır ve kontrol edilir. Omurilik bunun yanında tek başına refleksleri de kontrol etmektedir.
33 kemikten oluşan omurga sistemimizin her birine vertebra (omur) adını vermekteyiz. Bu omurların bulundukları bölgeye göre şekilleri bazı farklılıklar göstermekle birlikte genel anatomik yapıları aynıdır. Bu şekil farklılıklarına göre sınıflanan omurlar 5 grupta ele alınmaktadır. Buna göre;
. Cervikal ( Dorsal) Vertebraları 7 tane
2. Torakal Vertebraları 12 tane
3. Lomber Vertebraları 5 tane
4. Sakral Vertebraları 5 tane
5. Coxgeal Verttebraları Birbirine yapışık halde 3-4 tane
1. Cervikal Vertebraları: Kafatası bitim noktasından başlayıp, ensekköküne kadar uzanan boyun bölgesindeki7 omur cervikal vertebraları olarak adlandırılmaktadır. Kollar, ellerin motor (yani hareket ve duyu (his) faaliyetleri omuriliğin bu seviyedeki bölgeleri tarafından kontrol edilmektedir. Eğer omurgada meydana gelen bir hasar bu bölgede omuriliğe zarar verirse, vücudun kollar ve aşağısındaki bölgeleri felç olacaktır. Quardipleji (kuardipleji) olarak adlandırılan bu felç türünde solunum hareketini kontrol eden kaslar da etkileneceği için ölüm riski de söz konusu olabilir.
2. Torakal (Dorsal) Vertebraları: Ense kökünden başlayıp, kaburgaların omurgayla birleştiği son noktaya kadar olan 12 vertebraya verilen addır. Bu omurlar; gövde bölgesine ait motor ve duyu kontrol etmektedir. Eğer hasar bu bölgede gerçekleşir ve bir felç yaşanırsa, gövde ve aşağısında kalan bölgede, yani ayaklar, genital ve :-):-):-):-)üel yetenekler üzerindeki kontrol ortadan kalkacak, (bacaklar ve ayaklar işlev kaybedeceği için ) paraplejik felç yaşanacaktır.
3. Lomber Vertebraları: Torakal vertebraları sonra bel bölgesini tutan 5 tane vertebraya lomber vertebraları adı verilmektedir. Lomber vertebraları bir hasar bir hasar omuriliğe bası yaparsa paraplejik felç yaşanacak; bacaklar ve aşağı bölgede kalan fonksiyonlar, yani genital ve :-):-):-):-)üel yetenekler üzerindeki kontrol ortadan kalkacaktır .
4. Sakral Vertebraları: Kuyruk sokumu bölgesindeki 5 vertebraya verilen addır. Bu vertebralar, (diz altında kalan) aayakları ve :-):-):-):-)üel- genital işlevleri kontrol eder. Bu bölgede yaşanacak bir hasar sonucunda ayaklar ve genital - :-):-):-):-)üel fonksiyonlarda duyu ve motor faaliyetler kaybedilecektir.
5. Coxygeal Vertebraları: Kuyruksokumunun uç kısmında , birbirine yapışmış ve güdükleşmiş halde uzanan 3-4 vertebraya verilen addır. Bu vertebralar tek başlarına bir bölgeyi kontrol etmemekte, burada yaşanacak travmalar belirgin bir felce yol açmamakta, ancak sadece ayaklarda işlev bozuklukları olabilmektedir.
Bu şekilde sınıflandığında omurların içte kalan tambur şeklindeki oval kısımlarına corpus, sağında ve solunda kalan çıkıntılarına çıkıntı, arka kısmında kalan boynuz şeklindeki uzantıya da spinöz çıkıntı adı verilmektedir.
Vertebralar, birbirlerine aralarındaki discus (diskus okunur) adı verilen yastıklarla bağlanmaktadır. Disklerin omurga sistemi içindeki rolü, kemiklerin birbirine değerek aşınmasını önlemek ve omurga hareketine müsaade eden esnekliğe imkan sağlamaktadır. Omurga bunun yanında, her taraftan onu saran ve ligaman adı verilen bağ dokularıyla sıkı sıkıya sarılmıştır. Ligamanların ön bölgeyi tutanlarına onterior ligaman, arka bölgeyi tutanlarına da posterior ligaman adı verilmektedir. İşte bütün bu unsurlarla bir bütünlük oluşturan omurga sistemi stabil (yani sabitlenmiş)bir halde görevini tam olarak yapmakta ve omuriliği korumaktadır.
Başlangıçta da belirtildiği gibi, Omurilik, omurganın içerisinde yer almaktadır. Ancak omurilik bu kanal içerisinde; dura adı verilen bir zarla çevrili olan BOS'un yani beyin omurilik sıvısının içinde bulunmaktadır. BOS yani boyun omurilik sıvısı, spinal kordun dura ve kemiğe değmesini engelleyen bir hidrolik tampon görevi görmektedir.
Omurilik, anatomik olarak iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım; C1'den L1-2'ye kadar uzanan ana parçadır. İkinci kısımsa; bu bölgeden aşağı kadar uzanan ve at kuyruğuna benzeyen sinir lifi demetinden oluşan ve cauda equina (kauda eqina okunur)adı verilen kısımdır. Anatomik olarak bu şekilde yapılan omurilik; organlarla bağlantıyı, vertebralar arasında uzattığı sinir kökleri vasıtasıyla kurar. Toplam 31 çift sinir kökünün bölgelere göre dağılımı şöyledir:
1. Certikal Bölge 7+1=8 çift
2. Torakal Bölge 12 çift
3. Lomber Bölge 5 çift
4. Sakral Bölge 5 çift
5. Coxygeal Bölge 1 çift

Bu anatomik özelliklere sahip olan omurilik, bir hastalık ya da travmaya bağlı olarak baskıya uğrarsa, yani basıya maruz kalırsa işlevini yitirebilir. Bası yapacak hastalık ya da travma direkt omurilik üzerinde olabilmekle birlikte, bu durum daha çok, omurgada yani vertebra kemiklerinde gelişen bir hastalık veya travmanın etkisiyle olmaktadır. Özellikle bir kaza sonucu kırılan vertebralardan kopan kemik parçaları, vertebranın içinden geçen omuriliğe zarar vermekte (kesi oluşturarak) omurilik felcine sebep olmaktadır. Bu şekilde zarar gören omurilik hücreleri bir daha yeniden canlandırılamaz ve üretilemez.

Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-01-2008, 16:19   #2
уυѕυƒ
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

paylasım ıcın saol yasın abi...
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bu Resmı Cızenın Elı Felc Olmus Yaso İbretlik Resim 1 07-28-2008 20:21
Fiziki sebeplerle meydana gelen deri hastalıkları уυѕυƒ Cilt Hastalıkları 0 07-02-2008 14:38
Boynunuzu kütletirken felç olabilirsiniz! Yaso Sağlık - Genel 0 06-13-2008 13:34
Afrika'da meydana gelen büyük uçak kazaları Haberci Dünyadan Haberler 0 06-11-2008 10:58
Erezyon Nedir? Nasıl Meydana Gelir Korax Coğrafya 0 02-23-2008 20:09


Şu Anki Saat: 09:34


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows