Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 02-12-2009, 15:21   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Hayvancilikta em kullanimi

HAYVANCILIKTA EM KULLANIMI

HAYVANCILIKTA HANGİ EM ÜRÜNLERİ KULLANILMAKTADIR?
Hayvancılıkta kullanılan EM ürünleri, EM aktif, EM Bukaşi ve EM silajdır.

EM AKTİF VE BUKAŞİYİ ÖĞRENMİŞTİK. EM SİLAJ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?


EM SİLAJ; Hollanda’da Agriton firması tarafından geliştirilmiştir ve İngilitere’de uzun ve kapsamlı denemelere tabi tutulduktan sonra ticari olarak pazarda satışına başlanmıştır.
Silajın oluşum sürecinde pH’nın hızla düşmesini garanti eden ve içerdiği mayalar sayesinde anaerobic ****bolitlerin oluşmasına neden olan EM-SİLAJ, birçok mikroorganizmanın dengeli bir karışımından oluşmaktadır. Oluşan ****bolitler, silaja hayvanların beğeneceği güzel bir tat verir ve silajın aşırı derecede ısınmasını önler.

EM SİLAJ’IN ETKİSİ NEDİR?

EM-silaj içindeki laktik asit bakterileri bir miktar şekeri laktik aside dönüştürerek pH’nın düşmesini ve böylelikle daha kararlı ve daha dayanıklı bir silaj elde edilmesini sağlar. EM-silaj içindeki diğer bir bileşen maya, fermantasyonun daha da ilerlemesini sağlayarak, silajın besin değerini artırır.
Silaj katkı maddeleri, çoğunlukla silaj yapma koşulları ideal olmadığı zaman kullanılmaktadır. En yaygın yapılan uygulama asit ve tuzlar kullanılarak pH’nın hızla düşürülmesi ve silajın kararlı hale getirilmesidir.
EM-SİLAJ, silajı kararlı hale getirmekle ve yemin enerjisini korumakla kalmaz, aynı zamanda silajın yem olarak enerjisini de artırır. Bunu benzersiz bakteri ve maya dengesi sayesinde başarır ve bu yüzden iklim koşulları ne olursa olsun kullanılmalıdır.

EM SİLAJ’IN ÖZELLİKLERİ VE YARARLARI NELERDİR? - EM Silaj laktik asit ve maya içerir. Bu, benzersiz bir karışımdır ve silajın daha kararlı olmasını ve ön fermantasyona uğramasını sağlar.
- EM Silaj kullanıma hazır bir sıvıdır. Herhangi bir işleme tabi tutulması gerekmez.
- EM silaj yıllarca Avrupa’da denenmiş ve yararları kanıtlandıktan sonra ilk önce Avrupa’da piyasaya sürülmüştür.
- EM Silaj, ot ve mısır dahil tüm tahılların silajında kullanılabilir.
- EM Silaj kendine özgü tat ve kokusuyla hayvanların seveceği ve hayvanları iyi besleyen bir üründür.
- Hollanda’da Wageningen Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre, EM-silajla üretilmiş silajla beslenen ineklerde süt verimi %15-20 artmıştır.
- EM Silajın içindeki mayalar, silaj hayvanlara verilirken hava ile temas ettiğinde silajın ısınmasını önleyen anaerobik ****bolitlerin üretilmesini sağlar.
- EM silajın çevreye ve kullanıcılara karşı hiçbir toksik etkisi yoktur ve ekipmanlarda korozyona yol açmaz.
- EM silaj canlı mikroorganizma kültürüdür. Ancak dormant haldedir. Ambalajlı haldeyken kullanım ömrü 1 yıldır. Ancak suyla karıştırıldığında 24 saat içinde kullanılmalıdır.
- 2 litre EM Silaj 100 litre suyla seyreltilir. Bu karışımdan 4 litre, silaj yapılacak ürünün tonu başına spreylenir. Eğer daha az su kullanılması gerekiyorsa, 2 litre silaj en az 50 litre suyla seyreltilmeli ve bu karışımdan ton başına en az 2 litre kullanılmalıdır.Kısacası, 20 litre EM silajla 250 ton silaj yapılmaktadır.

EM’NİN BÜYÜK VE KÜÇÜK BAŞ HAYVANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
1 - Çiftlik hayvanlarının ahır ve ağıllarında, kümeslerde ve septik tanklarda kötü kokuları bastırır.
2 - Sinek ve kenelerin sayısını azaltır.
3 - Hayvanların daha sağlıklı olmalarını sağlar.
4 - Hayvanların stresini azaltır.
5 - Etin kalitesini artırır.
6 - Hayvanların verimliliğini ve doğurganlığını iyileştirir.
7 - Hayvanın dışkısının kalitesini yükseltir ve çabuk gübreleşmesini sağlar; böylece çevreye zarar vermeyen tarım için önemli bir girdi elde edilir.AHIR VE AHILLARDA EM NASIL UYGULANIR?
1) Hayvanların yemlerinin %5’ini EM Silaj ile fermente ederek yenilebilen Bukaşi hazırlayınız.
Yenilebilen Bukaşi hazırlayınız ve hayvanlara yemlerine ilave olarak veriniz. Bu Bukaşi hayvanların bağırsaklarındaki mikro florayı iyileştirir. Sonuç olarak, hayvanlar daha sağlıklı olurlar ve dışkılarının kötü kokusu bastırılmış olur.
2) Hayvanların ahırlarına seyreltilmiş EM çözeltisi spreyleyiniz.
Ahırlardaki kötü koku ve hayvan hastalıklarının nedeni artan zararlı mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar; amonyak, hidrojen sülfit, tori-metiru-amin zararlı ve toksik maddeler üretirler. EM, zararlı mikroorganizmaların artmasını önlerken ahırların ortamını ve hayvan hijyenliğini artırır.
Ahırları kışın (yerleri, tavanı ve drenajı spreyleyiniz) ya da yıkama suyu olarak kullanınız. Her 3-7 günde bir metrekareye 0,1-0,2 litre spreyleyiniz.1lt EMa / 5lt su oranında seyreltilmiş EMa kullanınız. Yazın 1lt EMa / 20 lt su oranında seyreltilmiş EMa çözeltisi de kullanılabilir. Kötü kokular ortadan kaybolduktan sonra spreyleme sayısı azaltılabilir.
Kışın yağmurlu mevsimde ahırlarda aşırı nemlilik söz konusu ise, seyreltik EM çözeltisi yerine EM Bukaşi (aşağıya bakınız) kullanılabilir.
Hayvanların yattıkları yerlere her 3-7 günde bir metrekareye yaklaşık 50g (bir avuç) bukaşi serpiştiriniz. Koku azaldıktan sonra, daha uzun aralıklarla (her 2 haftada – ayda bir) serpiştiriniz. Hayvanların yattıkları yerlere serpiştirilen bu bukaşiyi yemelerinde bir sakınca yoktur.
5) Septik tanklara EM1 koyunuz.
Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınızda, EM hayvanların dışkısında tutulmuş olur. Tutulmuş EM dışkıyı etkin biçimde kullanır / dışkıdan etkin biçimde yarar sağlar ve zararlı mikroorganizmaların dışkıyı kullanmasını engeller. Sonuçta, septik tanklardaki kötü koku azalır. Septik tankların dibinde biriken çamur azalır. Septik tanklara EMa konulduğunda ise (1-2 litre EMa / 1 m3 atık su, haftada 1-2 kez) bu etkiler çok daha fazla artar.

KÜMES HAYVANLARININ YETİŞTİRİLMESİNDE EM’NİN YARARLARI NELERDİR? 1 - Kümeslerde tavuk dışkısıyla gelen gazların neden olduğu kötü kokuları bastırır. Newcastle hastalığı dahil hastalıkların çoğu kümes hayvanlarının nefes borularının ortamdaki gazlardan ötürü tahriş olmasından kaynaklanmaktadır.
2 - Sinek oluşumunu en aza indirir.
3 - Hayvanların daha sağlıklı olmalarını sağlar. Hormon ve antibiyotik kullanımı en aza iner ya da gerekli olmaz.
4 - Hayvanların stresini azaltır.
5 - Etin kalitesini artırır. Broiler tavuklarının et veriminde %25’e kadar artış sağlar (Yem / Et oranını azaltır).
6 - Hayvanın dışkısının kalitesini yükseltir ve çabuk gübreleşmesini sağlar; böylece çevreye zarar vermeyen tarım için önemli bir girdi elde edilir. Dolayısıyla, büyük bir çevre sorunu da kaynağında çözülmüş olur.

KÜMES HAYVANLARININ YETİŞTİRİLMESİNDE EM NASIL KULLANILIR? 1 - Hayvanların yemine yenilebilir Bukaşi ilave ediniz ya da yemlerinin %2’sini EM silaj (laktik asit bakterileri ve mayalar) ile fermantasyona tabi tutunuz.
2 - Hayvanların barındığı kümeslere seyreltilmiş EMa çözeltisi spreyleyiniz ve/veya Bukaşi serpiniz.
3 - Dezenfeksiyon için EMa kullanınız.
4 - Kümes atıklarına EMa ve/veya Bukaşi ilave ederek gübreleştiriniz.
Civcivlerin ilk 15 günü yemlerini, EM ile fermantasyona uğramış yemle %4 oranında karıştırarak veriniz ya da yemlerine %4 oranında Yem Bukaşisi karıştırınız. 15 günden sonra ise verdiğiniz fermantasyona uğramış yem oranını %2’ye indiriniz.

Temizlik malzemesi olarak:
1 lt EMa / 5lt su oranında seyreltilmiş EMa kullanınız. Yazın 1lt EMa / 20 lt su oranında seyreltilmiş EMa çözeltisi de kullanılabilir. Bu çözeltiyi haftada 1-2 kez duvarlara, tavanlara spreyleyiniz.Çatılardaki
oluk ve saçakları da dezenfekte ediniz. Bu işlem sırasında tavukların kümeslerden çıkarılmasına gerek yoktur.

EM’NİN BALIKÇILIKTA DA KULLANILDIĞINI DUYDUM. BU DOĞRU MU?
EM, balık ve karidesler için de oldukça yararlıdır çünkü suyun kalitesini iyileştirir.
Her ay havuzun içine EMa koyunuz.(1-2lt EMa / 1 ton su). Suyun kokusunu düzenli aralıklarla kontrol ediniz. Eğer kötü koku yok olmadıysa, daha kısa aralıklarla EMa koyunuz.
Balıkların yemlerine “Hayvanlar için EM bukaşi” ilave edilmesi (Yemin % 5’i kadar, örn: 95 kg yem + 5kg EM Bukaşi) balık çiftliklerinde verimliliğin artırılması için çok etkilidir.


Kaynak : Dr. Kayhan YALÇI
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hayvancilikta em kullanimi Yaso Genel Kültür 0 02-12-2009 15:21
Fotomontaj Programi (kullanimi Basİt)** Funhouse Korax Grafik & Resim 0 10-02-2008 22:29
ELEKTRİK KULLANIMI Kuran Mucizeleri уυѕυƒ Dinimiz ve Diğer Dinler 0 09-27-2008 15:26
Hamilelikte ilaç kullanimi .. уυѕυƒ Gebelik ve Annelik 0 04-12-2008 18:25


Şu Anki Saat: 00:10


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows