Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Genel Kültür

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hayvancilikta em kullanimi

Genel Kültür


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-12-2009, 15:21   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Hayvancilikta em kullanimi

HAYVANCILIKTA EM KULLANIMI

HAYVANCILIKTA HANGİ EM ÜRÜNLERİ KULLANILMAKTADIR?
Hayvancılıkta kullanılan EM ürünleri, EM aktif, EM Bukaşi ve EM silajdır.

EM AKTİF VE BUKAŞİYİ ÖĞRENMİŞTİK. EM SİLAJ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?


EM SİLAJ; Hollanda’da Agriton firması tarafından geliştirilmiştir ve İngilitere’de uzun ve kapsamlı denemelere tabi tutulduktan sonra ticari olarak pazarda satışına başlanmıştır.
Silajın oluşum sürecinde pH’nın hızla düşmesini garanti eden ve içerdiği mayalar sayesinde anaerobic ****bolitlerin oluşmasına neden olan EM-SİLAJ, birçok mikroorganizmanın dengeli bir karışımından oluşmaktadır. Oluşan ****bolitler, silaja hayvanların beğeneceği güzel bir tat verir ve silajın aşırı derecede ısınmasını önler.

EM SİLAJ’IN ETKİSİ NEDİR?

EM-silaj içindeki laktik asit bakterileri bir miktar şekeri laktik aside dönüştürerek pH’nın düşmesini ve böylelikle daha kararlı ve daha dayanıklı bir silaj elde edilmesini sağlar. EM-silaj içindeki diğer bir bileşen maya, fermantasyonun daha da ilerlemesini sağlayarak, silajın besin değerini artırır.
Silaj katkı maddeleri, çoğunlukla silaj yapma koşulları ideal olmadığı zaman kullanılmaktadır. En yaygın yapılan uygulama asit ve tuzlar kullanılarak pH’nın hızla düşürülmesi ve silajın kararlı hale getirilmesidir.
EM-SİLAJ, silajı kararlı hale getirmekle ve yemin enerjisini korumakla kalmaz, aynı zamanda silajın yem olarak enerjisini de artırır. Bunu benzersiz bakteri ve maya dengesi sayesinde başarır ve bu yüzden iklim koşulları ne olursa olsun kullanılmalıdır.

EM SİLAJ’IN ÖZELLİKLERİ VE YARARLARI NELERDİR? - EM Silaj laktik asit ve maya içerir. Bu, benzersiz bir karışımdır ve silajın daha kararlı olmasını ve ön fermantasyona uğramasını sağlar.
- EM Silaj kullanıma hazır bir sıvıdır. Herhangi bir işleme tabi tutulması gerekmez.
- EM silaj yıllarca Avrupa’da denenmiş ve yararları kanıtlandıktan sonra ilk önce Avrupa’da piyasaya sürülmüştür.
- EM Silaj, ot ve mısır dahil tüm tahılların silajında kullanılabilir.
- EM Silaj kendine özgü tat ve kokusuyla hayvanların seveceği ve hayvanları iyi besleyen bir üründür.
- Hollanda’da Wageningen Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre, EM-silajla üretilmiş silajla beslenen ineklerde süt verimi %15-20 artmıştır.
- EM Silajın içindeki mayalar, silaj hayvanlara verilirken hava ile temas ettiğinde silajın ısınmasını önleyen anaerobik ****bolitlerin üretilmesini sağlar.
- EM silajın çevreye ve kullanıcılara karşı hiçbir toksik etkisi yoktur ve ekipmanlarda korozyona yol açmaz.
- EM silaj canlı mikroorganizma kültürüdür. Ancak dormant haldedir. Ambalajlı haldeyken kullanım ömrü 1 yıldır. Ancak suyla karıştırıldığında 24 saat içinde kullanılmalıdır.
- 2 litre EM Silaj 100 litre suyla seyreltilir. Bu karışımdan 4 litre, silaj yapılacak ürünün tonu başına spreylenir. Eğer daha az su kullanılması gerekiyorsa, 2 litre silaj en az 50 litre suyla seyreltilmeli ve bu karışımdan ton başına en az 2 litre kullanılmalıdır.Kısacası, 20 litre EM silajla 250 ton silaj yapılmaktadır.

EM’NİN BÜYÜK VE KÜÇÜK BAŞ HAYVANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
1 - Çiftlik hayvanlarının ahır ve ağıllarında, kümeslerde ve septik tanklarda kötü kokuları bastırır.
2 - Sinek ve kenelerin sayısını azaltır.
3 - Hayvanların daha sağlıklı olmalarını sağlar.
4 - Hayvanların stresini azaltır.
5 - Etin kalitesini artırır.
6 - Hayvanların verimliliğini ve doğurganlığını iyileştirir.
7 - Hayvanın dışkısının kalitesini yükseltir ve çabuk gübreleşmesini sağlar; böylece çevreye zarar vermeyen tarım için önemli bir girdi elde edilir.AHIR VE AHILLARDA EM NASIL UYGULANIR?
1) Hayvanların yemlerinin %5’ini EM Silaj ile fermente ederek yenilebilen Bukaşi hazırlayınız.
Yenilebilen Bukaşi hazırlayınız ve hayvanlara yemlerine ilave olarak veriniz. Bu Bukaşi hayvanların bağırsaklarındaki mikro florayı iyileştirir. Sonuç olarak, hayvanlar daha sağlıklı olurlar ve dışkılarının kötü kokusu bastırılmış olur.
2) Hayvanların ahırlarına seyreltilmiş EM çözeltisi spreyleyiniz.
Ahırlardaki kötü koku ve hayvan hastalıklarının nedeni artan zararlı mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar; amonyak, hidrojen sülfit, tori-metiru-amin zararlı ve toksik maddeler üretirler. EM, zararlı mikroorganizmaların artmasını önlerken ahırların ortamını ve hayvan hijyenliğini artırır.
Ahırları kışın (yerleri, tavanı ve drenajı spreyleyiniz) ya da yıkama suyu olarak kullanınız. Her 3-7 günde bir metrekareye 0,1-0,2 litre spreyleyiniz.1lt EMa / 5lt su oranında seyreltilmiş EMa kullanınız. Yazın 1lt EMa / 20 lt su oranında seyreltilmiş EMa çözeltisi de kullanılabilir. Kötü kokular ortadan kaybolduktan sonra spreyleme sayısı azaltılabilir.
Kışın yağmurlu mevsimde ahırlarda aşırı nemlilik söz konusu ise, seyreltik EM çözeltisi yerine EM Bukaşi (aşağıya bakınız) kullanılabilir.
Hayvanların yattıkları yerlere her 3-7 günde bir metrekareye yaklaşık 50g (bir avuç) bukaşi serpiştiriniz. Koku azaldıktan sonra, daha uzun aralıklarla (her 2 haftada – ayda bir) serpiştiriniz. Hayvanların yattıkları yerlere serpiştirilen bu bukaşiyi yemelerinde bir sakınca yoktur.
5) Septik tanklara EM1 koyunuz.
Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınızda, EM hayvanların dışkısında tutulmuş olur. Tutulmuş EM dışkıyı etkin biçimde kullanır / dışkıdan etkin biçimde yarar sağlar ve zararlı mikroorganizmaların dışkıyı kullanmasını engeller. Sonuçta, septik tanklardaki kötü koku azalır. Septik tankların dibinde biriken çamur azalır. Septik tanklara EMa konulduğunda ise (1-2 litre EMa / 1 m3 atık su, haftada 1-2 kez) bu etkiler çok daha fazla artar.

KÜMES HAYVANLARININ YETİŞTİRİLMESİNDE EM’NİN YARARLARI NELERDİR? 1 - Kümeslerde tavuk dışkısıyla gelen gazların neden olduğu kötü kokuları bastırır. Newcastle hastalığı dahil hastalıkların çoğu kümes hayvanlarının nefes borularının ortamdaki gazlardan ötürü tahriş olmasından kaynaklanmaktadır.
2 - Sinek oluşumunu en aza indirir.
3 - Hayvanların daha sağlıklı olmalarını sağlar. Hormon ve antibiyotik kullanımı en aza iner ya da gerekli olmaz.
4 - Hayvanların stresini azaltır.
5 - Etin kalitesini artırır. Broiler tavuklarının et veriminde %25’e kadar artış sağlar (Yem / Et oranını azaltır).
6 - Hayvanın dışkısının kalitesini yükseltir ve çabuk gübreleşmesini sağlar; böylece çevreye zarar vermeyen tarım için önemli bir girdi elde edilir. Dolayısıyla, büyük bir çevre sorunu da kaynağında çözülmüş olur.

KÜMES HAYVANLARININ YETİŞTİRİLMESİNDE EM NASIL KULLANILIR? 1 - Hayvanların yemine yenilebilir Bukaşi ilave ediniz ya da yemlerinin %2’sini EM silaj (laktik asit bakterileri ve mayalar) ile fermantasyona tabi tutunuz.
2 - Hayvanların barındığı kümeslere seyreltilmiş EMa çözeltisi spreyleyiniz ve/veya Bukaşi serpiniz.
3 - Dezenfeksiyon için EMa kullanınız.
4 - Kümes atıklarına EMa ve/veya Bukaşi ilave ederek gübreleştiriniz.
Civcivlerin ilk 15 günü yemlerini, EM ile fermantasyona uğramış yemle %4 oranında karıştırarak veriniz ya da yemlerine %4 oranında Yem Bukaşisi karıştırınız. 15 günden sonra ise verdiğiniz fermantasyona uğramış yem oranını %2’ye indiriniz.

Temizlik malzemesi olarak:
1 lt EMa / 5lt su oranında seyreltilmiş EMa kullanınız. Yazın 1lt EMa / 20 lt su oranında seyreltilmiş EMa çözeltisi de kullanılabilir. Bu çözeltiyi haftada 1-2 kez duvarlara, tavanlara spreyleyiniz.Çatılardaki
oluk ve saçakları da dezenfekte ediniz. Bu işlem sırasında tavukların kümeslerden çıkarılmasına gerek yoktur.

EM’NİN BALIKÇILIKTA DA KULLANILDIĞINI DUYDUM. BU DOĞRU MU?
EM, balık ve karidesler için de oldukça yararlıdır çünkü suyun kalitesini iyileştirir.
Her ay havuzun içine EMa koyunuz.(1-2lt EMa / 1 ton su). Suyun kokusunu düzenli aralıklarla kontrol ediniz. Eğer kötü koku yok olmadıysa, daha kısa aralıklarla EMa koyunuz.
Balıkların yemlerine “Hayvanlar için EM bukaşi” ilave edilmesi (Yemin % 5’i kadar, örn: 95 kg yem + 5kg EM Bukaşi) balık çiftliklerinde verimliliğin artırılması için çok etkilidir.


Kaynak : Dr. Kayhan YALÇI
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
em, hayvancilikta, kullanimi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hayvancilikta em kullanimi Yaso Genel Kültür 0 02-12-2009 15:21
Fotomontaj Programi (kullanimi Basİt)** Funhouse Korax Grafik & Resim 0 10-02-2008 22:29
ELEKTRİK KULLANIMI Kuran Mucizeleri уυѕυƒ Dinimiz ve Diğer Dinler 0 09-27-2008 15:26
Hamilelikte ilaç kullanimi .. уυѕυƒ Gebelik ve Annelik 0 04-12-2008 18:25


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:26 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628