Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Genel Kültür

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeniçağ'da Avrupa

Genel Kültür


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-02-2009, 09:25   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Yeniçağ'da Avrupa

Yeniçağ'da Avrupa
YENİ BULUŞLAR
barut ve Top

Avrupalılar Barutu Haçlı Seferleri sırasında müslü*manlardan öğrenmişlerdir.

Topun icad edilmesiyle barutun önemi anlaşılmıştır. Krallar feodalite düzenini yıkmak için topu kullanmışlar*dır. Derebeylerin yaşadıkları kaleler ve şatolar yıkılmış, feodalite sona ermiştir.

Top, coğrafi keşiflerde sömürgelerin kazanılmasında çok etkili olmuştur.
Kağıt ve Matbaa

Kağıt Çinli'ler tarafından bulunmuştu. Çinlilerin ipek*ten, Türklerin pamuktan kağıt yapmasını bildikleri dö*nemde, Avrupalılar kağıt yapımını bilmiyorlardı. Avrupalı*lar, Haçlı seferlerinde kağıt yapımını öğrendiler.

Matbaaya benzer ilk baskı aracını Çinliler icat etmiş*lerdi. Bilinen şekliyle matbaa ilk kez tahta harflerden Felemenlki Jan Koster tarafından ya*pılmıştır. Alman Jan Gutenbirg Kurşun ve Antimon ma*denlerinin karışımından daha dayanıklı harfler dökerek matbaayı geliştirmiştir.

Matbaanın geliştirilmesi dünya fikir hayatında uya*nışı sağladı. Hümanizm, Rönesans ve Reform hareketle*rinin doğmasında etkili oldu.
Usturlab - Pusula

Avrupalı gemiciler kıyıları izleyerek ulaşımı yapar*lardı. Müslüman gemiciler Hint okyanusunda coğrafi yeri belirten usturlab ile yön tayinine yardımcı olan pusulayı kullanıyorlardı. Pusula Çinliler tarafından bulunmuştu. Avrupalılar haçlı seferlerinde pusulayı tanıdılar. Pusula*nın açılarıyla ilgili hesapları geliştiren Avrupalı gemiciler pusula sayesinde açık denizlere çıkabildiler.
COĞRAFİ KEŞİFLER

Yeniçağda Avrupalılar bilinmeyen ülkeleri bulmak, yeni ticaret merkezleri kazanmak amacıyla XV yy'ın sonlarında XVI yy boyunca süren keşiflere yöneldiler.
COĞRAFİ KEŞİFLERİN NEDENLERİ
1) Doğu ülkelerinin zenginliği

Marko Polo'nun Asya gezisi sonrasında yazdığı Dünya harikaları kitabında Çin ve Hint, Türk ülkelerinin zenginliklerinden söz etmesi, İpek yolu ve Baharat yolu kervanlarının Doğu Akdeniz, Karadeniz limanla*rında ya*rattığı ticari canlılık Avrupalılar tarafından öğre*nilmişti.

Venedikli ve Cenevizli gemicilerin Avrupalıların ihti*yaç duyduğu malları alarak Avrupa pazarlarına götürme*leri ve pahalıya satmaları, Avrupalıları yeni ticari yollar aramaya yöneltti.
2) Coğrafya bilgilerinde ilerleme

Ortaçağda Avrupalıların dünya ile bilgileri yetersizdi. Avrupalılar, Haçlı seferleriyle müslümanlardan çok önemli bilgiler öğ*rendiler. Dünyanın yuvarlak olduğunu, din adamlarının dedikleri gibi düz olmadığını anladılar. Din adamlarının söylediklerine önem vermediler. Harita*lar'da düzeltmeler yaptılar. Yeni haritalar yapılarak ço*ğalttılar. Coğrafya bil*gisiyle ilgili bir çok eser tercüme ederek bastırdılar. Hindistan'a başka yollardan gidilebi*le*ceği anladılar.
3) Gemicilik Sanatının İlerlemesi

Pusulanın Avrupa'da bilinmesi gemicilik sanatının gelişmesini etkiledi. Açık denizlere açılmak için Kadırga, Karavel denilen dayanıklı gemiler yapıldı.

Coğrafya bilgisindeki ilerleme sonucu gemicilerin hu*rafelere inanmamalarını ve daha cesur hareket etmele*rini sağlamıştır.
4)İstanbul'un Fethedilmesi

İstanbul'un fethinden sonra Karadeniz'deki Kırım ve Trabzon ticaret merkezlerinin, Türklerin eline geçmesi. Avrupalıların ipek ve baharat mallarını pahalıya almala*rına neden olmuştur.
5) Başka Deniz Yollarının Aranması

İspanyol ve Portekizli gemicilerin Akdenizde Vene*dikli ve Cenevizli gemicilerden dolayı doğu ticare*tin*den yararlanmayışları nedeniyle başka deniz yolları aramaları
HİNDİSTAN YOLUNUN BULUNMASI

Portekizli prens Hanri Hristiyanlığı yaymak ve Baha*rat yolunu bulmak amacıyla keşifleri başlattı. Portekizliler ekvatoru geçerek B. Afrika kıyılarını tanıdı*lar. Bartelmi Diyaz Ümit burnunu buldu (1487). Vasko Dö Gama Ümit burnundan geçerek batı Hindistandaki Kalikut limanına ulaştı (1498). Böylece Hint deniz yolu bulundu. Bu yol, Baharat yolunu Hint ve Avrupa limanla*rına çevirdi. Bu deniz yolu Süveyş kanalının açılmasına kadar önemini sürdürdü.
KRİSTOF KOLOMB, AMERİKA'NIN KEŞFİ (1492)

Cenovalı bir denizci olan Kolomb İspanya kralı Fer*dinand ve kraliçe İzabella'nın yardımıyla Hindistanı bul*mak amacıyla Atlas Okyanusuna açıldı. Amerika'nın do*ğusundaki Bahama adalarına ulaştı. Bu adaları Hint adaları olarak niteledi. Yaptığı dört sefer sonucunda İs*panya kralı zenginlik getirmediğinden Kolombu görev*den aldı. Ameriko Vespuci Kolombun bulduğu yerlerin yeni bir kıta olduğunu açıkladı (1570).
DÜNYANIN DOLAŞILMASI (1519 - 1522)

Dünya'yı ilk önce dolaşmayı başaranlar Macellan ve arkadaşlarıdır. Şarlken adına bu yolculuğa çıktılar. Gü*ney Amerika kıyısını dolaşarak ilk kez büyük okya*nusu aştı. Macellan Filipinler'de ölünce Del Kano Ümit bur*nunu geçerek İspanya'ya ulaştı. Dünya'nın yuvarlak*lığı ispat*landı. Bu yol Panama kanalının açılmasına ka*dar öne*mini korudu.
KEŞİFLERİN SONUÇLARI
1) Portekizliler ve İspanyollar keşfettikleri ülkelerde sömürge imparatorlukları kurdular. Sömürge politikasına diğer devletlerde önem verdiler.
2) İpek ve Baharat yolları Hint okyanusu limanlarına yöneldi. Akdeniz ve Karadeniz limanlarına bu ticaret ker*vanları gelmez oldu. Doğu Akdeniz ticareti önemini kay*betti. Türk ve Müslüman ülkeler ekonomik yönlerden ge*riledi.
3) Avrupanın Atlas okyanusu kıyı limanları (Lizbon, Anvers, Bordoaux, Londra, Rotterdam) gelişti. Venedik, Ceneviz, Marsilya limanları ikinci derecede liman oldular.
4) Yeni bulunan ülkelerden bol miktarda maden, de*ğerli tarım ürünleri Avrupa'ya getirildi. Ekonomide Altın ve Gümüş madenlerinin miktarı arttı. Ticaret ve para pi*yasasını canlandırdı.
5) Ticaretle uğraşan Burjuva sınıfı zenginleşti. Asiller eski etkinliklerini kayıpetti. Bunun sonucunda Avrupanın sosyal ve ekonomik yapısında değişiklikler oldu.
6) Keşfedilen ülkelere Avrupa'dan göç başladı. Amerika ve diğer kıtalara göç sonucu yeni ticaret mer*kezleri oluştu.
7) Yeni ırklar ve uygarlıklar tanındı. Amerika kıta*sında çok eski medeniyetlerin bulunduğu anlaşıldı.
8) Dünya'nın yuvarlaklığı anlaşıldı. Dünya'nın düz merkezinin Kudüs olduğunu belirten kiliseye güven azaldı. Hristiyanlık yeni ülkelere yayıldı.
9) XVI. yüzyıl sonlarında doğru Avrupa'da biriken al*tın ve gümüş Osmanlı ekonomisini olumsuz yönde etki*ledi. Bol miktarda altın ve gümüş paranın Osmanlı ülke*sine gelmesi, akçenin değerini düşürdü.
RÖNESANS
Rönesans nedir?

XV ve XVI Yüzyıllarda Avrupa ülkelerinde Eskiçağ kültürünün etkisiyle edebiyatta, sanatta, bilimde mey*dana gelen değişmeler ve gelişmelerdir.
Rönesans'ın nedenleri
1) Eski Yunan ve Roma uygarlıklarının eserlerinin yeniden incelenmesi, okutulması
2) Matbaanın bulunuşu ve kağıdın bollaşması ile çok sayıda kitap basılması. Yeni buluş ve düşüncelerin ya*yılması
3) İstanbulun fethinden sonra Bizanslı bilginlerin Eski Yunan dilini öğretmesi ve ilkçağ eserlerini tanıtma*ları ve öğretmeleri
4) Coğrafi keşifler sonucu Avrupa'nın zenginleşmesi Mesen denilen sanat, edebiyat ve bilim adamlarını koru*yan zengin bir sınıfın ortaya çıkması
5) XV ve XVI yüzyıllarda yetenekli sanat, düşünce, bilim adamlarının yetişmesi ve bunların etkili çalışmalar yapmaları
Rönesans'ın Önce İtalyada Doğmasının
Nedenleri
1) Roma imparatorluğunun kültür ve uygarlık mira*sının merkezi olması
2) Yunan ve Hellen uygarlıklarına yakınlığı ve bu uy*garlıkların eserlerinin İtalya'da çok sayıda bulunması
3) Coğrafi konumunun ve Akdeniz uygarlıklarından yararlanmayı sağlaması
4) Akdeniz ticareti nedeniyle İtalyan şehirlerinin zenginleşmesi ve mesenlerin sanata ve bilim adamla*rına önem vermesi
5) Bağışlarla zenginleşen papalığın ve kilisenin sa*nat çalışmalarını desteklemeleri
6) Rönesans hareketlerinin başladığı şehirlerde öz*gür düşünce ortamının olması
Not: Rönesans edebiyatta humanizma ile başlamış*tır.

Rönesansın İtalya Dışına Yayılma Nedenleri
1) İtalya'nın Akdeniz ticareti nedeniyle merkez ol*ması
2) İtalya'nın dinsel merkez durumu ve ziyaretlerle Rönesansın Avrupalılarca tanınması
3) İtalya savaşlarının etkisi ile İtalya'ya gelen kralla*rın gelişmeleri tanımaları
RÖNESANS'IN SONUÇLARI:
1) Skolastik felsefe yıkıldı. Bilim ve sanatta özgür düşünce görüldü. Pozitif düşünce gelişti.
2) Bilim ve sanatta doğa'ya dönüldü.
3) Araştıran, inceleyen ve deney bilgilerine önem ve*ren anlayış gelişti.
4) Dini inanışlarda değişim başladı. Reform hareket*leri doğdu.
5) Avrupa'nın sosyal bünyesinde ve ahlaki üzerinde değişmeler görüldü.

REFORM

XVI yüzyılda önce Almanya'da başlayan, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine yayılan, dinsel nitelikli değişiklik*ler ve gelişmelere reform denir.

REFORMUN NEDENLERİ
1) Kilisenin asıl amaçlarından uzaklaşması, din adamlarının dini düşünceleri sömürerek zenginlik içinde yaşamaları toplumsal yaşayışı yozlaştırmaları,
2) Endülüjans sorunu (Günahların af edildiğini bildi*ren, para karşılığında kilisenin verdiği belge)
3) Bağış topraklarıyla zenginleşen kiliseye, yoksul köylülerin tepkileri
4) Matbaanın katkısıyla çok sayıda basılan dini eserlerin okunması. Bunun sonunda din adamlarının ve kilisenin yanlışlıklarının bilinmesi.
5) Rönesans hümanistlerinin dini eserlerle halkı ay*dınlatması
6) Haçlı Seferleri sonunda katolik kilisesine doupyu*lan güvenin azalmış olması

REFORM HAREKETLERİNİN BAŞLAMASI VE
YAYILMASI

Kiliseye karşı ilk defa muhalefet Oxfordlu bilgin Viklif tarafından yapıldı. Viklif'in fikirlerini Çek bilgini Jan Hus prag üniversitesinde anlattı.
Martın Lüther 1517 yılında Gittenberg kilisesine as*tığı bildiriyle reform hareketlerini başlattı.

Lüther papa'nın afaroz kağıdını yaktı. Alman impara*toru Şarlken Lütheri tutuklattı. Worms diyeti Luther'e ölüm cezası verdi. Saksonya elektörü lütheri kaçırdı. Lüther İncili Almanca'ya çevirdi. Lütherin fikirleri Alman*ya'da protestanlık mezhebinin oluşmasına neden oldu. Şarlken bu yeni mezhebin yayılmasını önlemek için ka*rarlar aldı. Alman prensleri ve halk bu kararları pro*testo ettiler. Katoliklerle mücadele 1555 Augsburg an*laşma*sıyla sona erdi. Protestanlık resmen tanındı.

Fransa'da Kalven, Lütherin fikirlerini benimsedi. Baskılar sonucu Cenevre'ye gitti. Bu şehirde protestanlık Hollanda ve İskoçya'ya yayıdı. Nant fermanı (1598) Fransa mezhep çatışmalarını durdurdu. Kalvenizm mezhebi tanındı.

İngiltere Kral VIII. Hanri papa ile siyasi yönden anla*şamıyorlardı. Bu nedenle İngiliz kralı Anglikan kilisesini kurarak ülkesinde reform hareketlerini başlattı. Anglikan kilisesinin fikirleri kabul edildi. Anglikanizm İngiltere'ye yerleşti.

REFORM HAREKETLERİNİN SONUÇLARI
1) Avrupa'da mezhep birliği parçalandı. Yeni mez*hepler doğdu.
2) Katolik kilisesi kendisini düzeltmeye ve yeniden teşkilatlandırmaya başladı.
3) Katı kuralları olan Cizvit tarikatı kuruldu. Bu tari*kat protestanlara karşı şiddetli bir muhalefet yaptı.
4) Protestanlığı yok etmek için engizisyon mahke*me*leri kuruldu. Mezhep savaşları şiddetlendi.
5) Katolik kilisesinin toprakları alındı. Kilisenin eğtim ve kültür üzerindeki baskısı kalktı. Eğitim laikleşti. <div>
_________________________________

gggju8
rsm11yv9uf2
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
avrupa, yeniçağda

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:18 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628