Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Genel Kültür

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İlk Müslüman Türk Devletleri

Genel Kültür


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-02-2009, 09:25   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İlk Müslüman Türk Devletleri

İlk Müslüman Türk DevletleriİLK TÜRK ARAP İLİŞKİLERİ
1. Hz. Osman zamanında Kafkasya'ya yönelen İs*lâm orduları Hazar Türkleri tarafından durdurulmuştur.
2. Maveraünnehir bölgesini alan Emeviler, Orta As*ya'ya girmek istediklerinde Türgişler tarafından engel*lenmiştir.
3. Abbasiler iktidara geçtiklerinde Türgişler yıkılış sü*recine girmişti. Uygurlar ise henüz yeni kurulmuş*tu. Uy*gurlar Çin'e karşı durabilecek güçte değildi.
TALAS SAVAŞI (751)
Nedenleri:
1. Çin'in, Batı Türkistanda egemenlik kurmak iste*mesi.
2. Çin'e karşı koyacak durumda olmayan Batı Tür*kistan'daki Türklerin Abbasilerin, Horasan Valisi Ebu Müslim'den yardım istemesi.

İslâm ordusu Çin ordusunu Talas savaşında yenil*giye uğrattı. Karluk Türkleri bu savaşta Çin'e karşı etkili biçimde sa*vaştı.
Sonuçları:
1. Arap-Türk savaşlari son erdi.
2. Çin'in, Orta Asya'daki baskisi bitti. Bu durum, Uy*gurlarin kuvvetlenmesine ve Bati Türkistandaki Türklerin rahatlamasini sagladi.
3. Türkler arasinda Islâmiyet yavaş yavaş yayilmaya başladi. Bu durum Türk ve Islâm tarihinde önemli bir dö*nüm nokta*si olmuştur.
4. Çin'de gerçekleştirilen teknik buluşlardan kâgit, matbaa, pusula, barut gibi buluşlar, Türkler araciligiyla Arap ülkelerinde taninmaya başladi.
KARAHANLILAR (840-1212)
1.Karluk Yagma Çiğil adlı Türk toplulukları tarafın*dan kurul*muştur. Bilinen ilk hükümdar Bilge Kül Kadir Han'dır.
2.Satuk Buğrahan zamanında devleti oluşturan topluluklar arasında, İslamiyet benimsenmeye başlamış*tır. Talas Savaşından sonra ortaya çıkan bu durum ne*de*niyle, Karahanlılar ilk müslüman Türk devleti sayılmıştır.
3.Arapça ile karşılaşmalara rağmen, resmi dil ola*rak Türkçeyi kullanmışlardır. Bundan sonraki Türk dev*let*leri Arapça ve Farsçayı resmi dil yapmışlardır. Bu ne*denle Karahanlılar, resmi dili Türkçe olan ilk Türk devleti sa*yılmıştır.
4.Uygur alfabesi ile yazışmışlardır.
5.Türk edebiyat tarihinin iki önemli eseri olan Di*van-ı Lügat-üt Türk ve Kutadgu Bilig bu devlet za*manında yazılmıştır.
6.Devleti oluşturan boylar iç işlerinde serbest oldu*ğundan, devlet konfederatif bir özellik göstermiştir.
7.Gaznelilerle birleşerek Samanoğulları devletine son vermişler ve bu devletin topraklarını paylaşmışlardır.
8.Taht kavgaları nedeniyle devlet ikiye ayrıldı.
9.Doğu Karahanlılar'a Karahitaylar, Batı Karahanlı*lar'a Harzemşahlar son vermiştir.
GAZNELİLER (963-1180)
1. Samanoğulları devletinin Gazne şehri valisi Alp*tekin tarafından kurulmuştur.
2. Hükümdar Sebük Tekin zamanında Samanoğul*la*rından ayrılıp tamamen bağımsız olmuşlardır.
3. Gazneli Mahmut zamanında en güçlü dönemle*rini yaşadılar. Bu hükümdar Türk tarihinde ilk kez sul*tan ün*vanını kullanan hükümdar olmuştur.
4. Gazneli Mahmut Batı Hindistan'a düzenlediği se*ferlerle İslamiyeti bu bölgeye tanıtmıştır.
5. Gazneli Mesut zamanında Selçuklularla yaptıkları Dandanakan Savaşını kaybettiler. (1040) Bu savaştan sonra Selçuklu egmenliğine girdiler.
6. İdari ve askeri güç Türklerdi. Türkler nüfus olarak azınlıkta idi. Nüfus olarak Afganlılar ve İranlılar çoğun*lukta idi.
7. Devletin resmi dili arapça ve farsçaydı.
8. Gazne ordusunda merkezi gücü oluşturan Gu*lâmlar denilen askerler devşirme usulüyle yetiştiril*miştir. Bunlar devletten maaş alırlardı.
9. Sanatta İran ve Hint tesirlerinin altında kalmışlar*dır.
10. Büyük Selçuklu devleti yıkılınca Afganlılar isyan ederek bu devlete son vermişlerdir.
BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ (1038-1157)
1. Selçuklu beyleri Oğuzlar Devletinden ayrılarak Samanoğullarına ait olan Cend şehrine yerleşti. Sama*noğulları, Selçuklulara bağlı Oğuzlardan Karahanlı ve Gazne saldırıları karşısında yararlandı.
2. Samanoğulları devleti yıkılınca, Selçuk Bey Mave*raünnehir bölgesinde etkinlik sağladı.
3. Aslan Bey zamanında Selçuklular Horasan'ı al*maya çalıştılar. Buna karşı çıkan Gazneli Mahmut, Aslan beyi tutukladı. Bundan sonra Selçukların başına Tuğrul ve Çağrı kardeşler geçti.
4. Tuğrul Beyin idaresinde Selçuklular gaznelileri Nesa ve Serahs Savaşlarında yenilgiye uğrattı. Daha sonra Nişabur şehrini aldı (1038). Kendi adına hutbe okuttu. Böylece bağımsızlığını ilan etti.
5. Tuğrul bey, Dandanakan Savaşını kazandı (1040) ve Gaznelileri egemenlik altına aldı. Böylece Sel*çuklular im*paratorluğa dönüştüler.
6. Tuğrul bey, ihtiyaçlar üzerine yeni topraklar ka*zanmak amacıyla Doğu Anadolu'ya ve Kafkasya'ya akınlar başlattı. Bu seferler sırasında Bizans ve Gürcü orduları Pasinler Savaşında yenilgiye uğratıldı (1048). Esir deni*len Gürcü kralı barış yapılarak serbest bırakıldı. Pasinler Savaşı ilk Bizans-Selçuklu çatışmasıdır.
7. Tuğrul Bey, giderek bölgede kuvvetlenince Ab*basi halifesi kendisinden yardım istedi. Bunun nedeni Fatimilerin ve Büveyhilerin Abbasi halifesine saldırmala*rı*dır. Tuğrul Bey, Büveyhi Devletine son vererek halifeyi korumasına aldı. Bundan sonra Türkler İslam dünya*sında daha etkin olmaya başladılar.
MALAZGİRT SAVAŞI (1071)

Alparslan zamanında Anadoluya yapılan seferler sürdü*rüldü. Fatimilerden Suriye'yi almak için Suriye se*ferine başlandı. Ancak Bizans kralı Romen Diyojen Sel*çuklu akınlarını durdurmak için Doğu Anadolu'ya güçlü bir or*duyla sefer düzenledi. Alparslan Suriye sefe*rini ya*rıda kesti. Yapılan Malazgirt Savaşını kazandı (1071). Bundan sonra Selçukluya bağlı komutanlar Anadoluyu yeni bir yurt yapmak için fetihler yaptılar. Bunun sonu*cunda Anadolu'da ilk Türk beylikleri ku*ruldu. Bu beyliklerin baş*lıcaları şunlardır: Saltuklular, Artuku*lar, Danişmentler ve Mengücekler.

Devletin en güçlü olduğu dönem Melikşah zama*nıdır. Devletin egemenlik alanı Marmara bölgesinden Orta Asya'ya, Basra Körfezine ve Kafkasya'dan Suriye*'ye kadar genişlemiştir. Melikşahtan sonra devlet zayıf*lamış*tır. Bunun başlıca nedenleri şunlardır:
a. Taht kavgaları
b. Atabeylerin bağımsız beylikler kurmaları
c. Batıni tarikatında olanların isyanları (Bu tarikat Şiiliğin bir kolu idi)
d. Abbasi halifelerinin siyasi güç kazanmaya çalış*maları
e. Türkmenlerin isyanları. (Türkmenler, önemli gö*revlere atanmadıkları için isyan etmişlerdir.)
Sultan Sencer yukarıdaki sorunlara rağmen otoriteyi yeniden sağladı. Devleti yeniden kuvvetlendirdi. Ancak, doğudan gelen Moğol kökenli Karahitaylarla yapılan Kat*van Savaşını kaybettiler (1141). Savaştan sonra Selçuk*lular yıkılış sürecine girdiler. Sultan Sencerin bir Oğuz isyanında esir düşmesi ve ölmesin*den sonra dev*let yı*kılmıştır. Bundan sonra İmparatorluk topraklarında aşağıdaki dev*letler ile atabeylikler ku*ruldu. Horasan Selçukluları, Kırman Selçuklulrı (Güney İran'da), Irak Selçukluları, Anadolu Selçukluları, Zengiler Atabey*liği ve Böriler Atabeyliği, Tuğtekinler Atabeyliği, İl*denizoğullarıdır. Bunların içinde en etkili olanı Ana*dolu Selçukluları ve Musul'daki Zengiler Atabeyliği*dir.
BÜYÜK SELÇUKLULARDA YÖNETİM VE KÜLTÜR
1. Devletin bütün işleri Büyük Divan denilen ku*rulda görüşülürdü. Son söz ve karar sultana aitti.
2. İktidara gelmek, belirli esaslara ve seçim usulle*rine bağlanmamıştı. Her şehzade iktidara gelme konu*sunda eşit haklara sahipti. Bu nedenle taht kavgaları ya*şanmıştır. Devlet zarar görmüştür.
3. Melik ünvanı verilen şehzadeler vali olarak atanır*lardı. Yanlarında Atabey denilen tecrübeli devlet adam*ları vardı. Atabeyler şehzadelere yönetimle ilgili bilgi ka*zandırırlardı. Ancak bunlar devletin merkezi otoritesi za*yıflayınca bağımsız beylikler kurmuşlardır.
4. Hukukla ilgili sorunları çözmek için hükümdarın baş*kanlığında Divan-ı Mezalim denilen bir meclis ku*rulmuş*tur.

Sivil halk arasındaki davalara kadılar bakmışlardır. Askeri davalara ise Kad-ı Leşker denilen görevliler bak*mıştır.
5. Ordu, Gulâmlar, İkta askerler ve Türkmenler deni*len sınıflara ayrılmıştır.
Gulâmlar, küçük yaştaki çocukların temel askerlik eğitimden geçirilmesiyle oluşturulmuştur. (Devşirme usulü) Bunlar devletten maaş alırlardı.

İkta askerler toprakların geliriyle yetiştirilirdi.
Türkmenler ise sınırlarda görev yapan akıncı birlik*lerdi.
6.Toprakların tümü devletin malı sayılmış ve has, ikta, vakıf ve mülk olmak üzere çeşitlere ayrılmıştı.
7. Resmi dil Farsça idi. Eğitim dili ise Arapçaydı.

İslâm dünyasının ilk büyük üniversitesi sayılan Ni*zamiye Medresesi Alparslanın emri ve Vezir Nizamül mülkün çabalarıyla yapılmıştır. Bu dönemde ünlü mate*matikçi Ömer Hayyam ile tasavvuf adamı Ahmet Yesevi yetişmiştir. Ahmet Yesevi Divan-ı Hikmet adlı tasavvuf nitelikli yapıtı yazmış ve Göçebe Oğuz boylarına İslami*yeti tanıtmıştır.
YAKIN DOĞUDA VE ASYADA KURULAN DİĞER TÜRK - İSLAM DEVLETLERİ
TULUNOĞULLARI (868-905)
1. Abbasilerin merkezi otoritesinin zayıflaması üze*rine, Tulunoğlu Ahmet bey kendi devletini kurdu. Bu devlet Mısır'da kurulan ilk Türk islâm devletidir.
2. Tarım, bayındırlık, ticaret ve mimari alanda önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çalışmalarla Mısır'daki sosyal yaşayışı ve ekonomik yaşayışı ileri sevi*yeye ulaştı. Abbasilerin saldırısıyla Tulunoğlu devleti yıkıl*mış*tır.
İHŞİDOĞULLARI (964-969)
1. Abbasilerin Mısır'daki Türk kökenli valilerinden Mehmet Bey tarafından kuruldu. Bu devlet Türklerin Mı*sır'da kurduğu ikinci devlettir
2. Devletin egemenlik alanı Hicaz'ı ve Suriye'yi de kapsamıştır. Bu sırada Tunus'ta kurulan Fatimiler İhşitleri yıkarak, Abbasi devletine son vermeyi amaç*ladı*lar. Fa*timilerin güçlü saldırıları sonucu yıkıldılar.
EYYUBİLER (1171-1750)
1. Haçlı saldırısına uğrayan Fatimi devletine, yardım için gönderilen ordunun komutanı olan Selahattin Ey*yubi, Fatimi devletini yıkarak kendi devletini kurmuştur.
2. Selahattin Eyyubi 1. Haçlı Seferinde kurulmuş olan Kudüs Haçlı Krallığını, Hittin savaşında yendi ve bu devleti yıktı. (1187) Bunun üzerine III. Haçlı seferi yapıldı. Selahattin Eyyubi III. Haçlı seferinde Kudüsü ba*şarıyla savundu.
3. Devletin egemenlik alanı Hicaz'ı ve Güneydoğu. Anadolu'yu kapsamıştır.
4. Selahattin Eyyubiden sonra başarılı hükümdarlar iktidarda görülmedi. Devlet iç isyanlar ve haçlı saldırıla*rıyla zayıfladı. Memluklu adı verilen askerlerin isyanları sonucu Eyyubi devleti yıkılmıştır.

Eyyubiler devlet ve askerlik alanında Büyük Selçuklu*ları ve Abbasiler'i örnek almışlardır.
MEMLUKLAR (Kölemenler) (1250-1517)
1. Eyyubi ordusunda devşirme usulü ile yetiştirilen Memluklu adi verilen askerlerin komutanlarindan Aybey, Eyyubi devletine son vererek Memluklu devletini kurdu.
2. Aybey, Misir'a yönelik olan 7. Haçli Ordusunu Mansura Savaşinda yenilgiye ugratti.
3. Sultan Kutuz zamaninda, Arabistan'i ve Akdeniz kiyilarini almayi amaçlayan Mogol ordularini (Ilhanlilari) Suriye'de Ayncalut savaşinda yenilgiye ugratti (1260). Böylece Misir, Arabistan ve Akdeniz kiyilari Mogol isti*la*sindan korundu. Memluklular Mogol istilasini durduran tek dev*let oldu.
4. Sultan Baybas, Abbasilerin yikilişiyla sona eren Abbasi halifeligini yeniden kurdu.
5. Memluklularin egemenlik alani Hicazi, G.D. Ana*doluyu, ve Çukurova'yi kapsamiştir.
6. Hükümdarlik, hanedanlik anlayaşina göre sürdü*rülmüştür. Buna ragmen çok yetenekli komutanlar da ik*tidara gelebilmiştir. Bu durum çok sayida hükümdar de*gişimine neden oldugu gibi başarili kişilerin de hükümdar olabilmesini saglamiştir.
7. Resmi dil Arapça idi. Buna ragmen sarayda Türkçe kouşulurdu. Bunun nedeni devlet teşkilatinda Türklerin bulunmasidir. Yavuz Sultan Selim Memluklulari Mercidabik (1516) ve Ridaniye (1517) savaşlarinda yenil*giye ugratti ve yikti.
HARZEMŞAHLAR (1157-1231)
1. Harzem yöresi, Aral Gölü ile Hazar denizi ara*sında kalan yerdir. Burada yaşayanlara Harzemşahlar denilmiştir.
2. Harzemi yöneten Atsız adlı Türk beyi, Büyük Sel*çukluların zayıflamasından yararlanarak bağımsızlık ha*reketini başattı.
3. Sultan Sencerin Oğuzlara esir düşmesinden sonra Atsız bağımsızlığını ilan etti.
4. Harzemliler zamanında İran'ı, Horasan'ı ve Afga*nistan'ı alarak Cengiz İmparatorluğuna sınır oldular.
5. Harzemliler Cengiz Han'ın gönderdiği dostluk ker*vanını casuslukla suçlayarak imha edince, Moğol-Har*zem savaşlari başladi. Cengiz Han'in başlattigi sa*vaş*larla Harzemliler yikiliş sürecine girdi.
6. Mogol istilasi sonucu Harzem yöneticiler bir kisim halkla birlikte Kafkasya'ya ve Dogu Anadolu'ya çekilmek zorunda kaldi. Anadolu Selçuklu hükümdari I. Alaeddin Keykubat, Harzemlilere Mogollara karşi bir ittifak kurul*masini önerdi. Harzemliler bunu reddede*rek Dogu Ana*dolu'yu almaya çaliştilar. Bu durum Yassi Çemen Sa*vaşina neden oldu. Harzemliler Yassi Çimen Savaşinda yenildi (1230). Bundan sonra Mogollar Harzem yönetici*lerini öldürdü ve Harzemliler tarihten silindi.
MOGOL IMPARATORLUGU
1. Cengiz Han tarafindan 1206 yilinda kurulmuştur. Başkent Ötüken bölgesindeki Karakurum şehridir.
2. Cengiz Han, başlattigi saldirilarla Harzemlileri yi*kiliş sürecine soktu. Bunu izleyen dönemde Mogol or*du*lari Ortadogu'daki Müslümanlarin yaşadigi şehirleri yag*maladilar.
3. Mogol Imparatorlugu fetihlerle geniş*lemiştir. Egemenlik alani Çin denizinden başla*yarak Batida Dogu Avrupa'ya kuzeyde Sibirya'ya güneyde Tibet'e ve Kore*'ye kadar genişledi. Mogollar Anadolu'yu ve Irak'i da egemenliklerine aldilar.
4. Mogol imparatorlugu içerisinde Orta Asya'daki Türk topluluklari da yer almiştir.
5. Devletin idari yapilanmasinda Uygur Türkleri etkili çalişmalarda bulunmuştur.
6. Resmi yazişmalarda Uygur alfabesini kullanmiş*lardir.
7. Cengiz Hanin ölümünden sonra Imparatorluk par*çalanmiş ve yeni devletler ortaya çikmiştir. Bu devletler:
1. Çin Mogol Imparatorlugu (Kubilay Hanligi): Mogolistanda kuruldu.
2. Çagatay Hanligi: Bati Türkistan'a ve Afganistan'a egemen oldu.
3. Ilhanli Devleti: Cengiz Hanin torunu Hülagü han tarafindan Iran'da kuruldu. Bu devlet Abbasi devletine son verdi. Kösedag Savaşiyla Anadolu Selçuklu Devle*tini yikiliş sürecine soktu.
4. Altinordu Hanligi: Sibiryadan başlayarak Kara*denizin kuzeyindeki topraklara kadar uzanan cografyaya egemen oldu. Timur'un saldirilariyla parçalandi. Bu dev*letin yikil*ma*siyla Kirim hanligi, Kazan hanligi, Sibirya hanligi, Nogay hanligi ve Tarhan hanligi kurul*muştur. Kirim hanligi Fatih zamaninda Osmanli devle*tine bag*lanmiştir.
TIMUR IMPARATORLUGU (1370-1506)
1. Çağatay devletine komutan olarak hizmet veren*Timur, bu devletin Türkistan'da halka baskı yapması üzerine isyan çıkardı. Moğol devletine son vererek kendi devletini kurdu.
2. Devletin egemenlik alanı Batı Türkistan'ı, Afganis*tan'ı, İran'ı, Batı Hindistan'ı ve Anadolu'yu kap*sadı.
3. Timur başlattığı saldırılarla Altınordu devletini yı*kı*lış sürecine soktu ve Ankara savaşıyla Osmanlıyı ege*menliğine aldı.
4. Timur başkent Semerkant'ı bilim kültür merkezi haline getirdi.
5. Timur, Çin'e yapacağı sefere hazırlık sırasında öldü. Timur'dan sonra devlet yıkılmıştır.
BABÜR DEVLETİ (1526-1858)
1. Timur'un torunlarından Babür Şah tarafından Ku*zey Hindistan'daki Agra şehrinde kurulmuştur.
2. İlk dönemlerde Hinduizm'e ve Budizm'e inanan in*sanlara hoşgörü ile yaklaşmışlar ve böylece Hintlilere egemenliklerini kabul ettirmişlerdir.
3. Hükümdar Evrengizip İslamiyetin dışındaki din*lere karşı tutucu davrandı ve bu dinlere ait tapınakları yıktırdı. Bunun üzerine iç isyanlar çıktı ve devlet zayıf*ladı. Bu sı*rada Safeviler, Batıda saldırılar başlattılar.
4. Coğrafi keşifleri izleyen süreçte Fransızlar ve İn*gilizler'i Hindistan kıyılarına egemen oldular.
5. İngilizler son Babür hükümdarını esir ederek Ba*bür devletine son verdiler ve Hindistan'ı sömürge yaptı*lar.
6. Dünya sanat tarihinin önemli eserlerinden Taç Mahal, bu devlet zamanında yapılmıştır.
KARAKOYUNLU DEVLETİ (1380-1469)
1. İran'daki İlhanlı devletinin zayıflamasından yarar*lanan Van olaylarındaki göçebe Oğuz boyları tarafından kurulmuştur.
2. Akkoyunlular Azerbaycana kadar sınırlarını geniş*lettiler. Bir süre Timur egemenliğinde kaldılar.
3. Akkoyunlular tarafından yıkılmıştır.
AKKOYUNLU DEVLETİ (1378-1502)
1. İlhanlı devletinin yıkılmasından sonra Malatya ve Diyarbakır dolaylarında yaşayan Oğuz kökenli aşiretler tarafından kurulmuştur.
2. Halk göçebe topluluklardan oluşmuştur.
3. En etkili oldukları dönem Uzun Hasan zamanıdır. Timur'un Anadolu seferini desteklemişlerdir.
4. Doğu Anadolu'dan Azerbeycan'a kadar uzanan yerlere egemen oldular.
5. İç Anadoludan toprak almak için Karamanlılarla ittifak yaptılar. Ayrıca Osmanlıya karşı Pontus Rum dev*letini desteklediler. Bu olaylar Otlukbeli Savaşına ne*den oldu (1473). Osmanlılar Otlukbeli savaşını kazandı. Bundan sonra devlet iç çatışmalarla yıkıldı. Yerine Sa*fevi devleti ku*ruldu. <div>
_________________________________

gggju8
rsm11yv9uf2
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
devletleri, müslüman, türk, İlk

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:06 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628