Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Genel Kültür

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

KÜltİgİn Abİdesİ

Genel Kültür


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-02-2009, 09:26   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart KÜltİgİn Abİdesİ

KÜLTİGİN ABİDESİ
Dokuz Oğuz beyleri,milleti!Bu sözümü iyice işit,adamakıllı dinle:
Doğuda gün doğusuna,güneyde gün ortasına,batıda gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar,onun içindeki millet hep bana tabidir.Bunca milleri hep düzene soktum.O şimdi kötü değildir.Türk kağanı Ötüken ormanında otursa ilde sıkıntı yoktur.
Doğuda Şantung ovasına kadar ordu sevk ettim,denize ulaşmama az kaldı. Güneyde Dokuz Ersine kadar ordu sevk ettim,Tibete ulaşmama az kaldı.Batıda inci nehrini geçerek Demir kapıya doğru ordu sevk ettim. Kuzeyde Yir Bayırku yerine kadar ordu sevk ettim.Bunca yara kadar yürüttüm. Ötüken ormanından daha iyisi hiç yokmuş.İl tutacak yer Ötüken ormanı imiş.
Bu yerde oturup Çin milleti ile anlaştım.Altını,gümüşü,ipeği,ipekliyi sıkıntısız öylece veriyor.
Çin milletinin sözü tatlı ipek kumaşı yumuşak imiş.Tatlı sözle, yumuşak ipek kumaşla aldatıp uzak milleti öylece yaklaştırırmış. Yaklaştırıp, konduktan sonra,kötü şeyleri o zaman düşünürmüş.İyi bilgili insanı, iyi cesur insanı yürütmezmiş.Bir insana yanılsa,kabilesi,milleti,akrabasına kadar barındırmazmış.Tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanıp çok çok,Türk Milleti,öldün;Türk milleti, öleceksin! Güneyde Çogay ormanına,Tögültün ovasına konayım dersen,Türk Milleti öleceksin!
Orda kötü kişi şöyle öğretiyormuş:Uzak ise kötü mal verir,yakın ise iyi mal verir deyip öyle öğretiyormuş.Bilgi bilmez kişi o sözü alıp,yakına gidip, çok insan, öldün!O yere doğru gidersen,Türk Milleti,öleceksin!Ötüken yerinde oturup kervan, kafile gönderirsen hiçbir sıkıntım yoktur.Ötüken ormanında oturursan ebediyen il tutarak oturacaksın.
Türk Milleti,tokluğun kıymetini bilmezsin.Açlık,tokluk düşünmezsin. Bir doysan açlığı düşünmezsin.Öyle olduğun için,beslemiş olan kağanının sözünü almadan her yere gittin. Hep orda mahvoldun,yok edildin.Orda geri kalanınla her yere hep zayıflayarak,ölerek yürüyordun.Tanrı buyurduğu için,kendim devletli olduğum üçün,kağan oturdum.Kağan oturup aç,fakir milleti hep toplattım.Fakir milleti zengin kıldım.Yoksa bu sözümde yalan var mı?
Türk beyleri,milleti,bunu işitin! Türk milletini toplayıp il tutacağını burda vurdum.Yanılıp öleceğini yine burda vurdum.Her ne sözüm varsa ebedi taşa vurdum.Ona bakarak bilin.Şimdiki Türk Milleti,beyleri,bu zamanda itaat eden beyler olarak mı yanılacaksınız?
Ben ebedi taş yontturdum......Çin kağanından resimci getirdim, resimlettim. Benim sözümü kırmadı.Çin kağanının maiyetindeki resimciyi gönderdi.Ona bambaşka türbe yaptırdım.İçine dışına bambaşka resim vurdurdum.Taş yontturdum.Gönüldeki sözümü vurdurdum.......On ok oğluna, yabancıya kadar bunu görüp bilin.Ebedi taş yontturdum.........İl ise,şöyle daha erişilir yerde ise,işte öyle erişilir yerde ebedi taş yontturdum,yazdırdım.Onu görüp öyle bilin.Şu taş........dım.Bu yazıyı yazan yeğeni Yollug Tigin.

Doğu Cephesi

Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta,ikisi arasında insanoğlu kılınmış. İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumin Kağan,İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini töresini tutuvermiş,düzenleyivermiş.Dört taraf hep düşman imiş.ordu sevk ederek dört taraftaki milleti hep almış,hep tabi kılmış.Başlıya baş eğdirmiş, dizliye diz çöktürmüş.Doğuda Kadırgan Ormanına kadar,batıda demir kapıya kadar kondurmuş.İkisi arasında pek teşkilatsız Gök Türk öylece oturuyormuş.Bilgili kağan imiş,cesur kağan imiş tabii.Beyleri de milleti de doğru imiş.Onun için ili öylece tutmuş tabii. İli tutup töreyi düzenlemiş.Kendisi öylece vefat etmiş. Yasçı, ağlayıcı, doğuda gün doğusunda Bökli Çöllü halk,Çin, Tibet,Avar,Bizans,Kırgız,Üç Kurıkan, Oğuz Tatar,Kıtay,Tatabı,bunca millet gelip ağlamış,yas tutmuş.Öyle ünlü kağan imiş.
Ondan sonra küçük kardeşi kağan olmuş tabii,oğulları kağan olmuş tabii.Ondan sonra küçük kardeşi büyük kardeşi gibi kılınmamış olacak,oğlu babası gibi kılınmamış olacak.Bilgisiz kağan oturmuştur,kötü kağan oturmuştur.Buyruklu da bilgisizmiş tabii,kötü imiş tabii.Beyleri milleti ahenksiz olduğu için, Çin milleti hilekar ve sahtekar olduğu için,aldatıcı olduğu için, küçük kardeş ve büyük kardeşi birbirine düşürdüğü için,bey ve milleti karşılıklı çekiştirdiği için,Türk Milleti il yaptığı ilini elden çıkarmış,kağan yaptığı kağanını kaybedivermiş.Çin milletine beylik erkek evladı kul oldu,hanımlık kız evladı cariye oldu.Türk beyleri Türk adını bıraktı.Çinli beyler Çin adını tutup, Çin kağanına itaat etmiş.Elli yıl işi gücü vermiş.Doğuda gün doğusunda Bökli Kağana kadar ordu sevk edivermiş.Çin kağanına ilini,töresini alıvermiş.
Türk halk kitlesi şöyle demiş: İlli millet idim,ilim şimdi hani,kime ili kazanıyorum der imiş.Kağanlı millet idim,kağanım hani,ne kağana işi gücü veriyorum der imiş.Öyle deyip Çin Kağanına düşman olmuş.Düşman olup, kendisini tanzim ve tertip edemediğinden yine teslim olmuş.
Bunca işi gücü verdiğini düşünmeden,Türk milletini öldüreyim, kökünü kurutayım der imiş.Yok olmaya gidiyormuş.
Yukarıda Türk Tanrısı,Türk mukaddes yeri,suyu öyle tanzim etmiş. Türk milleti yok olmasın diye,millet olsun diye babam İlteriş Kağanı, annem İlbilge Hatunu göğün tepesinden tutup yukarı kaldırmış olacak.Babam kağan on yedi erle dışarı çıkmış.Dışarı yürüyor diye ses işitip şehirdeki dağa çıkmış,dağdaki ,inmiş, toplanıp yetmiş er olmuş.Tanrı kuvvet verdiği için babam kağanın askeri kurt gibi imiş,düşmanı koyun gibi imiş.Doğuya batıya asker sevk edip toplamış yığmış.Hepsi yedi yüz er olmuş.
Yedi yüz er olup ilsizleşmiş,kağansızlaşmış milleti, cariye olmuş,kul olmuş milleti Türk töresini bırakmış milleti,ecdadımın töresince yaratmış, yetiştirmiş.Tölis,Tarduş milletini orda tanzim etmiş.Yabguyu,şadı orda vermiş.
Güneyde Çin milleti düşman imiş.Kuzeyde Baz Kağan,Dokuz Oğuz kavmi düşman imiş.Kırgız,Kurıkan,Otuz Tatar,Kıtay,Tatabı hep düşman imiş. Babam kağan bunca......Kırk yedi defa ordu sevk etmiş,yirmi savaş yapmış. Tanrı lütfettiği için illiyi ilsizleştirmiş,kağanlıyı kağansızlaştırmış,düşmanı tabi kılmış,dizliye diz çöktürmüş,başlıya baş eğdirmiş.Babam kağan öylece ili,töreyi kazanıp,uçup gitmiş.
Babam kağan için ilkin Baz kağanı balbal olarak dikmiş.o töre üzerine amcam kağan oturdu.Amcam kağan oturarak Türk milletini tekrar tanzim etti,besledi.Fakiri zengin kıldı,azı çok kıldı.Amcam kağan oturduğunda kendim Tarduş milleti üzerinde şad idim.Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir,Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik.Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik.Yekun olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik,on üç defa savaştık.İlliyi ilsizleştirdik,kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.
Türgiş Kağanı Türkümüz,milletimiz idi.Bilmediği için,bize karşı yanlış hareket ettiği için kağanı öldü. Buyruku, beyleri de öldü.On ok kavmi eziyet gördü.
Ecdadımızın tutmuş olduğu yer,su sahipsiz olmasın diye Az milleti tanzim ve tertip edip.......
Bars bey idi.Kağan adını burda biz verdik.Küçük kız kardeşim prensesi verdik.Kendisi yanıldı,kağanı öldü,milleti cariye,kul oldu.
Kögmenin yeri,suyu sahipsiz kalmasına diye Az,Kırgız kavmini düzene sokup geldik.Savaştık.......ilini geri verdik.
Doğuda Kadırkan ormanını aşarak milleti öyle kondurduk,öyle düzene soktuk.Batıda Kengü Tarmana kadar Türk milletini öyle kondurduk,öyle düzene soktuk.
O zamanda kul kullu olmuştu,cariye cariyeli olmuştu.Küçük kardeşini bilmezdi.Öyle kazanılmış,düzene sokulmuş ilimiz,töremiz vardı.
Türk,Oğuz beyleri,milleti,işitin:Üstte gök basmasa,altta yer delinmese,Türk milleti,ilini töreni kim bozabilecekti? Türk milleti,vaz geç, pişman ol! Disipsizliğinden dolayı,beslemiş olan bilgili kağanınla,hür ve müstakil iyi iline karşı kendin hata ettin,kötü hale soktun.
Silahlı nereden gelip dağıtarak gönderdi? Mızraklı nereden gelip dağıtarak gönderdi. Mukaddes Ötüken ormanının milleti,gittin.Doğuya giden, gittin. Batıya giden,gittin.Gittiğin yerde hayrın şu olmalı:kanın su gibi koştu, kemiğin dağ gibi yattı.Beylik erkek evladın kul oldu,hanımlık kız evladın cariye oldu.Bilmediğin için,kötülüğün yüzünden amcam kağan uçup gitti.
Önce Kırgız kağanını balbal olarak diktim.Türk milletini adı sanı yok olmasın diye,babam kağanı,annem hatunu yükseltmiş olan Tanrı,il veren Tanrı,Türk milletinin adı sanı yok olmasın diye,kendimi o tanrı kağan oturttu tabii.
Varlıklı,zengin millet üzerinde oturmadım.İşte aşsız,dışta donsuz; düşkün, perişan milletin üzerine oturdum.küçük Kül Tigin ile konuştuk. Babamızın amcamızın kazanmış olduğu milletin adı sanı yok olmasın diye, Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Küçük kardeşim Kül Tigin ile,iki şad ile öle yite kazandım.öyle kazanıp bütün milleti ateş,su kılmadım.
Ben kendim tahta oturduğumda,her yere gitmiş olan milleti öle yite,yaya olarak,çıplak olarak dönüp geldi.Milleti besleyeyim diye,kuzeyde Oğuz kavmine doğru,güneyde Çine doğru on iki defa büyük ordu sevkettim, .........savaştım.Ondan sonra,Tanrı bağışlasın,devletim var olduğu için, kısmetim var olduğu için,ölecek milleti diriltip besledim.Çıplak milleti elbiseli, fakir milleti zengin kıldım.Dört taraftaki milleti hep tabi kıldım,düşmansız kıldım. Hep bana itaat etti.İşi gücü veriyor.Bunca töreyi kazanıp küçük kardeşim Kül Tigin kendisi öylece vefat etti.
Babam kağan uçtuğunda küçük kardeşim Kül Tigin yedi yaşında kaldı............ .Umay gibi annem hatunun devletine,küçük kardeşim Kül Tigin er adını aldı.On altı yaşında,amcam kağanın ilini,töresini şöyle kazandı:Altı Çub Soğdaka doğru ordu sevk ettik,bozduk.Çinli Ong vali,elli bin asker geldi,savaştık.Kül Tigin yaya olarak atılıp hücum etti.Ong valinin kayın biraderini,silahlı,elle tuttu,silahlı olarak kağanına takdim etti.o orduyu orda yok ettik.
Yirmi bir yaşında iken,Çaça generale karşı savaştık.En önce Tadıgın,Çorun boz atına binip hücum etti.O at orda öldü.İkinci olarak Işbara Yamtarın boz atına binip hücum etti.O at orda öldü.Üçüncü olarak Yigen Silig beyin giyimli doru atına binip hücum etti.O at orda öldü.Zırhından kaftanından yüzden fazla ok ile vurdular, yüzüne başına bir tane değmedi ............Hücum ettiğini,Türk beyleri,hep bilirsiniz.O orduyu orda yok ettik.
Ondan sonra Yir Bayırkunun Uluğ Irkini düşman oldu.Onu dağıtıp Türgi argun Gölünde bozduk.Uluğ İrkin azıcık erle kaçıp gitti.
Kül Tigin yirmi altı yaşında iken Kırgıza doğru ordu sevkettik.Mızrak battımı karı söküp,Kögmen ormanını aşarak yürüyüp Kırgız kavmini uykuda bastık.Kağanı ile Songa ormanında savaştık.Kül Tigin,Bayırkunun ak aygırına binip atılarak hücum etti.
Bir eri ok ile vurdu,iki eri kovalayıp takip ederek mızrakladı.O hücum ettiğinde, Bayırkunun ak aygırını,uyluğunu kırarak,vurdular.Kırgız kağanını öldürdük,ilini aldık.
O yılda Türgişe doğru Altın ormanını aşarak,İrtiş nehrini geçerek yürüdük. Türgiş kavmini uykuda bastık.Türgiş kağanının ordusu Bolçuda ateş gibi, fırtına gibi geldi.Savaştık.Kül Tigin alnı beyaz boz ata binip hücum etti. Alnı beyaz boz.............tutturdu.İkisini kendi yakalattı.Ondan sonra tekrar girip Türgiş kağanının buyruku Az valisini elle tuttu.kağanını orda öldürdük, ilini aldık.Türgiş avam halkı hep tabi oldu.O kavmi Tabarda kondurduk.........
Soğd milletini düzene sokayım diye İnci nehrini geçerek Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik.Ondan sonra Türgiş avam halkı düşman olmuş.Kengerise doğru gitti.Bizim askerin atı zayıf,azığı yok idi.Kötü kimse er..............kahraman er bize hücum etmişti.Öyle bir zamanda pişman olup Kül Tigini az erle eriştirip gönderdik.Büyük savaş savaşmış.Alp Şalçı ak atına binip hücum etmiş.Türgiş avam halkını orda öldürmüş,yenmiş.Tekrar yürüyüp............

Kuzey Cephesi [/b]
............ile,Koşu vali ile savaşmış.Askerlerini hep öldürmüş. Evini, malını eksiksiz hep getirdi.
Kül Tigin yirmi yedi yaşına gelince Karluk kavmi hür ve müstakil iken düşman oldu.Tamag Iduk Başta savaştık.Kül Tigin o savaşta otuz yaşında idi.Alp Şalçı ata binip atılarak hücum etti.İki eri takip Amcam kağanın ili sarsıldığında; millet,hükümdar ikiye ayrıldığında,İzgil millet ile savaştık.Kül Tigin Alp Şalçı akına binip atılarak hücum etti.O at orada düştü. İzgil milleti öldü.
Dokuz Oğuz milleti kendi milletim idi.Gök,yer bulandığı için düşman oldu.Bir yılda beş defa savaştık.
En önce Togu Balıkta savaştık.Kül Tigin Azman akına binip atılarak hücum etti.
Altı eri mızrakladı.Askerin hücumunda yedinci eri kılıçladı.
İkinci olarak Kuşalgulukta Ediz ile savaştık.Kül Tigin Az yağızına binip, atılarak hücum edip bir eri mızrakladı.Dokuz eri çevirerek vurdu.Ediz kavmi orda öldü.
Üçüncü olarak Bolçuda Oğuz ile savaştık.Kül Tigin Azman akına binip hücum etti, mızrakladı.Askerini mızrakladık,ilini aldık.
Dördüncü olarak Çuş başında savaştık.Türk milleti ayak titretti. Perişan olacaktı.İlerleyip gelmiş ordusunu Kül Tigin püskürtüp,Tongradan bir boyu,yiğit on eri Tonga Tigin mateminde çevirip öldürdük.
Beşinci olarak Ezginti Kadızda Oğuz ile savaştık.Kül Tigin Az yağızına binip hücum etti.İki eri mızrakladı,çamura soktu.O ordu orda öldü.
Amga kalesinde kışlayıp ilk baharında Oğuza doğru ordu çıkardık. Kül Tigini evin başında bırakarak,müdafaa tedbiri aldık.Kül Tigin öksüz atına binip dokuz eri mızrakladı,merkezi vermedi.Annem hatun ve analarım, ablalarım,gelinlerim,prenseslerim,bunca yaşayanlar cariye olacaktı,ölenler yurtta yolda yatıp kalacaktınız.Kül Tigin olmasa hep ölecektiniz.
Küçük kardeşim Kül Tigin vefat etti.Kendim düşünceye daldım. Görür gözün görmez gibi,bilir aklım bilmez gibi oldu.Kendim düşünceye daldım.Zamanın Tanrı yaşar.İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.Öyle düşünceye daldım.Müthiş düşünceye daldım.İki şadın ve küçük kardeş yeğenimin,oğlumun,beylerimin,milletimin gözü kaşı kötü olacak diyip düşünceye daldım.
Yasçı ağlayıcı olarak Kıtay,Tatabı milletinden başta Udar general geldi. On binlik hazine,altın,gümüş fazla fazla getirdi.Tibet kağanından vezir geldi. Batıda ülkesi halkından Enik general,oğlu Tarkan geldi.On ok oğlum Türgiş kağanından Makaraç mühürdar,Oğua Bilge mühürdar geldi.Kırgız kağanından Tarduş Inançu Çor geldi.Türbe yapıcı,resim yapan,kitabe taşı yapıcısı olarak Çin kağanının yeğeni Çang general geldi.

Kül Tigin koyun yılında on yedinci günde uçtu.Dokuzuncu ay,yirmi yedinci günde yas töreni tertip ettik.Türbesini,resmini (veya heykelini), kitabe taşını maymun yılında yedinci ay,yirmi yedinci günde hep bitirdik.Kül Tigin kendisi kırk yedi yaşında bulut çöktürdü.........Bunca resimciyi Tuygut vali getirdi.

Bunca yazıyı yazan Kül Tiginin yeğeni Yollug Tigin,yazdım.Yirmi gün oturup bu taşa,bu duvarlara hep Yollug Tigin,yazdım.
Değerli oğlunuzdan,evladınızdan çok daha iyi beslerdiniz.Uçup gittiniz. Gökte hayattaki gibi..............

Kül Tigin altınını,gümüşünü,hazinesini,servetini,dört binlik at sürüsünü idare eden Tuygut bu.........Beyim prens yukarı gök.............taş yazdım.Yollug Tigin.

Batıdan Soğd baş kalırdı.Küçük kardeşim Kül Tigin...........için öle yite işi gücü verdiği için,Türk Bilge Kağanı,nezaret etmek üzere,küçük kardeşim Kül Tigini gözeterek oturdum.Inançu Apa Yargan Tarkan adını verdim.Onu Övdürdüm. <div>
_________________________________
nnnnnqz4
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
abİdesİ, kÜltİgİn

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:07 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628