Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Genel Kültür

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tonyukuk Abİdesİ

Genel Kültür


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-02-2009, 09:26   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tonyukuk Abİdesİ

TONYUKUK ABİDESİ
(birinci taş)
Batı cephesi

Bilge Tonyukuk ben kendim Çin ilinde kılındım.Türk milleti Çine tabi idi.Türk milleti hanını bulamayıp Çinden ayrıldı,hanlandı.Hanını bırakıp Çine kadar teslim oldu.Tanrı şöyle demiştir:Han verdim,hanını bırakıp teslim oldun.
Teslim olduğun için Tanrı öldürmüştür.Türk milleti öldü, mahvoldu, yok oldu. Türk Sir milletinin yerinde boy kalmadı.
Ormanda taşta kalmış olanı toplanıp yedi yüz oldu.İki kısmı atlı idi,bir kısmı yaya idi.Yedi yüz kişiyi sevk eden büyükleri şad idi.Katıl dedi. Katılanı ben idim.Bilge Tonyukuk.
Kağan mı kılayım, dedim.Düşündüm.Zayıf boğa ve semiz boğa arkada tekme atsa;semiz boğa,zayıf boğa bilinmezmiş derler diyip,öyle düşündüm.Ondan sonra Tanrı bilgi verdiği için kendim bizzat kağan kıldım. Bilge Tonyukuk Boyla Baga Tarkan ile beraber İltiriş Kağan olunca güneyde Çini,doğuda Kıtayı,kuzeyde Oğuzu pek çok öldürdü.Bilicisi,yardımcısı bizzat bendim.Çogayın kuzey yamaçları ile Kara Kumda oturuyorduk.

Geyik yiyerek,tavşan yiyerek oturuyorduk.milletin boğazı tok idi. Düşmanımız etrafta ocak gibi idi,biz ateş idik
Öylece oturur iken Oğuzdan casusu geldi.Casusun sözü şöyle : Dokuz oğuz milletinin üzerine kağan oturdu der.Çine doğru Ku’yu,generali göndermiş,Kıtaya doğru Tongra Esimi göndermiş,sözü şöyle göndermiş: Azıcık Türk milleti yürüyormuş; kağanı cesur imiş; müşaviri bilici imiş; o iki kişi var olursa,seni,Çini öldürecek derim;beni,Oğuzu da öldürecek derim; Çin,güney taraftan hücum et; Kıtay, doğu taraftan hücum et;ben kuzey taraftan hücum edeyim;,Türk Sir milleti, yerinde hiç yürümesin; mümkünse hep yok edelim
O sözü işitip gece uyuyacağım gelmedi,gündüz oturacağım gelmedi.Ondan sonra kağanıma arz ettim.Şöyle arz ettim: Çin,Oğuz,Kıtay bu üçü birleşirse kala kalacağız.Kendi içi dıştan tutulmuş gibiyiz.yufka olanın delinmesi kolay imiş,ince olanı kırmak kolay.Yufka kalın olsa delinmesi zor imiş.İnce yoğun olsa kırmak zor imiş.Doğuda Kıtaydan,güneyde Çinden, batıda batılılardan,kuzeyde Oğuzdan iki üç bin askerimiz,geleceğimiz var mı acaba?Böyle arz ettim.Kapanım benim kendimin.Bilge Tonyukukun arz ettiği maruzatımı işiti verdi.Gönlünce sevk et dedi.
Kök Öngü çiğneyerek Ötüken Ormanına doğru sevk ettim.İnek, yük hayvanı ile Toglada Oğuz geldi.Askeri üç bin imiş.Biz iki bin idik. Savaştık.Tanrı lutfetti, dağıttık. Nehire düştü.Dağıttığımız, yolda yine öldü hep.
Ondan sonra Oğuz tamamiyle geldi.Türk milletini Ötüken yerine, ben kendim Bilge Tonyukuku Ötüken yerine konmuş diye işitip güneydeki millet, batıdaki, kuzeydeki, doğudaki millet geldi.

İki bin idik.İki ordumuz oldu.Türk milleti kılınalı,Türk kağanı oturalı Şantung şehrine,denize ulaşmış olan yok imiş.Kağanıma arz edip ordu gönderdim.Şantung şehrine ulaştırdım.Yirmi üç şehir zaptetti.Uykusunu burda terk edip,yurtta yatıp kalırdı.
Çin kağanı düşmanımız idi.On Ok kağanı düşmanımız idi.Fazla olarak Kırgızın kuvvetli kağanı düşmanımız oldu.O üç kağan akıol akıla verip Altun ormanı üstünde buluşalım demiş.Şöyle akıl akıla vermişlerbiggrinoğuda Türk kağanına karşı ordu sevk edelim.Ona karşı ordu sevk etmezsek,ne zaman bir şey olsa o bizi -kağanı kahraman imiş,müşaviri bilici imiş- ne zaman bir şey olsa öldürecektir.Her üçümüz buluşup ordu sevk edelim,tamamiyle yok edelim demiş.Türgiş kağanı şöyle demiş:Benim milletim ordadır demiş.Türk milleti yine karışıklık içindedir demiş.oğuzu yine sıkıntıdadır demiş.
Bu sözü işitip gece yine uyuyacağım gelmiyordu,gündüz yine oturacağım gelmiyordu.o zaman düşündüm.İlk olarak Kırgıza ordu sevk etsek iyi olur dedim. Kögmenin yolu bir imiş.Kapanmış diye işitip,bu yol ile yürürsek uygun olmayacak dedim.kılavuz aradım.Çöllü Az kavminden bir er buldum. İşittim:Az ülkesinin yolu Anı boyunca...............imiş,bir at yolu imiş,onunla gitmiş.Ona söyleyip,bir atlı gitmiş diye o yolla yürürsek mümkün olacak dedim.Düşündüm,kağanıma

Arz ettim.Asker yürüttüm.Alttan aşağı dedim.Ak Termili geçip sırtlattım.At üzerine bindirip karı söktüm.Yukarıya,atı yedeğe alarak,yaya olarak,ağaca tutunarak, çıkarttım.Öndeki er çiğneyi verip,ağaç olan tepeyi aştık.Yuvarlanarak indik.On gecede yandaki engeli dolanıp gittik.Kılavuz yeri şaşırıp boğazlandı.Bunalıp kağan dört nala koşturuver demiş.Anı suyuna vardık.O sudan aşağıya gittik.Yemek yemek için attan indik.Atı ağaca bağlıyorduk.
Gündüz de gece de dört nala koşturup gittik.Kırgızı uykuda bastık.uykusunu mızrak ile açtık.Hanı,ordusu toplanmış.Savaştık, mızrakladık. Hanını öldürdük.Kağana Kırgız kavmi teslim oldu,baş eğdi.Geri döndük,Kögmen ormanını dolanıp geldik.
Kıgızdan döndük.Türgiş kağanından casusu geldi.Sözü şöyle: Doğuda kapana karşı ordu yürütelim demiş.Yürütmezsek,bizi –kağanı kahraman imiş, müşaviri bilici imiş- ne zaman bir şey olsa bizi öldürecektir demiş.Türgiş kağanı dışarı çıkmış dedi.On ok milleti eksiksiz dışarı çıkmış der.Çin ordusu var imiş.
O sözü işitip kağanım,ben eve ineyim dedi.Hatun yok olmuştu. Ona yas töreni yaptırayım dedi.Ordu,gidin dedi,Altun ormanında oturun dedi.Ordu başı İnel Kağan, Tarduş şadı gitsin dedi.Bilge Tonyukuka,bana şöyle dedi: Bu orduyu sevk et dedi.Cezayı gönlünce söyle.Ben sana ne söyleyeyim dedi.Gelirse hile toplanır, gelmezse haberciyi,sözü alarak otur dedi.
Altun ormanında oturduk.Üç casus geldi.Sözü bir:Kağan ordu çıkardı, On Ok ordusu eksiksiz dışarı çıktı der Yarış ovasında toplanalım demiş.
O sözü işitip,kağana o sözü ilettim.Han tarafından söz dönüp geldi.oturun diye söylemiş.Keşif kolunu,nöbet işini çok iyi tertip et,baskın yaptırma demiş.
Bögü Kağan bana haber göndermiş.Apa Tarkana gizli haber göndermiş: Bilge Tonyukuk kötüdür,kindardır,şaşırır.Orduyu yürütelim diyecek, kabul etmeyin.
O sözü işitip orduyu yürüttüm.Altun ormanını yol olmaksızın geçtik.Geceyi gündüze kattık.Bolçuya şafak sökerken ulaştık.

(ikinci taş)
Haberciler getirdiler.Sözü şöyle: Yarış ovasında yüz bin asker toplandı der. O sözü işitip beyler bütün dönelim,temiz edepli olmak iyidir dedi.Ben şöyle derim,ben Bilge Tonyukuk:Altun ormanını aşarak geldik.İrtıs nehrini geçerek geldik.Geleni cesur dedi,duymadı.Tanrı,Umay ilahe, mukaddes yer, su, üzerine çöküverdi herhalde.Niye kaçıyoruz? Çok diye niye korkuyoruz? Az diye ne kendimizi hor görelim? Hücum edelim dedim.
Hücum ettik,yağma ettik.
İkinci gün ateş gibi kızıp geldi.Savaştık.Bizden,iki ucu,yarısı kadar fazla idi.Tanrı lutfettiği için,çok diye korkmadık,savaştık.Tarduş şadına kadar kovalayıp dağıttık.Kağanını tuttuk.Yabgusunu,şadını orda öldürdüler.Elli kadar er tuttuk.
O aynı gece halkına haber gönderdik. O sözü işitip On Ok beyleri,milleti hep geldi,baş eğdi.Gelen beylerini,milletini tanzim edip,yığıp -az miktarda millet kaçmıştı- on ok ordusunu sevk ettim.biz de ordu sevk ettik.Anıyı geçtik.İnci nehrini geçerek Tinsi Oğlu denilen mukaddes Ek dağını aşırdım.

Demir Kapıya kadar eriştik.Ordan döndürdük.İnel Kağana,korkup ......... Tezik,Tokar .......... ondan beriki Suk başlı Soğdak milleti hep geldi,baş eğdi.......
Türk milletinin Demir Kapıya,Tinsi Oğlu denilen dağa ulaştığı hiç yokmuş,O yere ben Bilge Tonyukuk ulaştığım için sarı altın,beyaz gümüş,kız kadın,eğri deve, mal zahmetsizce getirdi.
İltiriş Kağan bilici olduğu için,cesur olduğu için,Çine karşı on yedi defa savaştı,Kıtaya karşı yedi defa savaştı.Onlardan müşaviri yine bizzat ben kendim idim,kumandanı yine bizzat ben idim.İltiriş Kağana,Türk Bögü kağanına,Türk Bögü Kağanına,Türk Bilge Kağanına

Kapgan Kağan yirmi yedi yaşında........orda......... idi.Kapgan Kağan oturdu. Gece uyumadı,gündüz oturmadı.Kızıl kanımı döktürerek,kara terimi koşturarak işi, gücü verdim he.uuzun keşif kolunu yine gönderdim hep.Siperi,nöbet yerini büyüttüm hep.Geri dönen düşmanı getirirdim. Kağanımla ordu gönderdim.Tanrı korudun, bu Türk milleti arasında silahlı düşmanı koşturmadım,damgalı atı koşturmadım. İltiriş Kağan kazanmasa, ve ben kendim kazanmasam,il de millet de yok olacaktı.Kazandığı için ve kendim kazandığım için il de il oldu,millet de millet oldu.
Kendim ihtiyar oldum,kocaldım.Her hangi bir yerdeki kağanlı millette böylesi var olsa,ne sıkıntısı mevcut olacakmış?
Türk Bilge Kağanı ilinde yazdırdım.Ben Bilge Tonyukuk.

İltiriş Kağan kazanmasa,yok olsa idi,ben kendim,Bilge Tonyukuk, kazanmasam, ben yok olsa idim,Kapgan Kağanın,Türk Sir milletinin yerinde boy da,millet de,insan da hep yok olacaktı.İltiriş Kağan,Bilge Tonyukuk kazandığı için Kapgan Kağanın,Türk Bilge Kağanı Türk Sir milletinin yürüdüğü bu ........... Türk Bilge Kağanı Türk Sir milletini,Oğuz milletini besleyip oturuyor. <div>
_________________________________
nnnnnqz4
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
abİdesİ, tonyukuk

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:30 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628