Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Genel Kültür

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Wimbledon Tenis Turnuvası

Genel Kültür


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-25-2009, 16:03   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Wimbledon Tenis Turnuvası

Wimbledon Tenis TurnuvasıBaşlığın diğer anlamları için Wimbledon sayfasına bakınız.
Wimbledon logo Wimbledon


Grand SlamlerAvustralya AçıkFransız AçıkWimbledonAmerika Açık
Wimbledon Tenis Turnuvası, ya da kısaca Wimbledon, tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvasıdır. İngiltere'nin başkenti Londra'da her yıl Haziran ayının son haftasında başlayan turnuva iki hafta sürmektedir. Artık yağmur nedeni ile maçların aksamadığı turnuvada ilk Pazar günü geleneksel olarak maç oynanmaz. İlk olarak 1877 yılında düzenlenen turnuvada, tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu, korta giriş ve çıkış protokolü gibi yazılı olmayan kurallar vardır.
Çim kortta oynanan tek grand slam turnuvası olan Wimbledon, genelde servis-vole oyununu etkili uygulayan tenisçilerin başarılı olduğu bir turnuvadır. Her yıl 20 ile 26 Haziran arasına rastlayan pazartesi günü başlar. Ağustos ayındaki ilk pazartesiden altı hafta önce ve erkek oyuncular için Wimbledon'a ısınma turnuvası olarak nitelendirilen Quenn's Club Şampiyonasından iki hafta sonra başlar. Aynı anda yapılan bir başka önemli ısınma turnuvası da Halle, Almanya'daki Gerry Weber Açık Tenis Turnuvası 'dır. Wimbledon genellikle iki hafta sürer, ana kategorideki karşılaşmalar bu iki haftaya yayılır. Ama junior klasmanı ve özel maçlar genellikle ikinci hafta yapılır. Geleneksel olarak Middle Sunday (Ortadaki Pazar günü) karşılaşma yapılmaz ve dinlenmeye ayrılır. Yine de yağmur nedeniyle Turnuva tarihinde üç kere Middle Sunday günü karşılaşma yapılmıştır: 1991, 1997, ve 2004'te. Her üçünde de Wimbledon'da numarasız ve ucuz biletlerin satıldığı "Halk Günü" düzenlenmiştir.
Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Karşılaşmalar
 • 3 Oyuncular ve seribaşı dizilişi
 • 4 Eleştiriler
 • 5 Şampiyon Tenisçiler
 • 6 Dış bağlantılar
Tarihçe

Şampiyona ilk defa 1877 yılında Worple Road, Wimbledon, Londra yakınlarındaki bir sahada All England Lawn Tennis and Croquet Club 'ünün kontrolünde oynanmıştır. Turnuvadaki tek klasman Tek Erkekler kategorisiydi. 1884'de All England Club Tek Kadınlar ve Çift Erkekler kategorilerini de ekledi. Çift Kadınlar ve Karışık Çiftler ise 1913'te eklenmiştir. Şampiyona, Church Road yakınlarındaki bugünkü yerine [1922]]'de taşınmıştır. Diğer Grand Slam turnuvalarında olduğu gibi Wimbledon'da da 1968'deki Açık Tenis Turnuvaları'nın kuruluşuna kadar en üst seviyedeki amatör sporcular yarışıyordu. Turnuvayla gurur duyan İngilizler için Wimbledon aynı zamanda ulusal mizah ve üzüntü konusudur. Çünkü Wimbledon'u Tek Erkeklerde 1936'da Fred Perry ve Tek Kadınlarda 1977'de Virginia Wade'den beri hiçbir İngiliz sporcu kazanamamıştır.

Karşılaşmalar [değiştir]

Wimbledon'da beş ana kategoride karşılaşma yapılır:
 • Tek Erkekler
 • Tek Kadınlar
 • Çift Erkekler
 • Çift Kadınlar
 • Karışık Çiftler
Junior klasmanında dört kategoride karşılaşma yapılır:
 • Tek Erkekler
 • Tek Kadınlar
 • Çift Erkekler
 • Çift Kadınlar (Bu klasmanda Karışık Çiftler karşılaşmaları yapılmaz)
Dört adet özel karşılaşma yapılır:
 • 35 yaş ve üzeri Çift Erkekler Özel
 • 45 yaş ve üzeri Çift Erkekler Özel
 • 35 yaş ve üzeri Çift Kadınlar Özel
 • Tekerlekli Sandalyeli Erkekler Özel
Tek ve Çift Erkekler karşılaşmaları beş, diğer tüm karşılaşmalar üç set üzerinden oynanır. Karşılaşmaların çoğunluğu tek elemeli turnuva sistemine göredir, yani tek maç kaybeden katılımcı turnuvadan elenir. Halbuki 35 yaş ve üzeri Çift Erkekler ve 35 yaş ve üzeri Çift Kadınlar Özel karşılaşmaları lig usulü yapılmaktadır.
1921 yılına kadar bir önceki yılın şampiyonları final karşılaşmasına kadar bay çekme hakkına sahipti ve final karşılaşması "meydan okuma" karşılaşması olarak biliniyordu. Bunun sonucunda birçok şampiyon unvanlarını ellerinde tutabiliyordu çünkü rakipleri son karşılaşmaya kadar çaba sarfederek gelirken onlar dinleniyordu. 1922'den itibaren unvan sahipleri de şampiyonaya en başından başlayarak devam ettiler.

Oyuncular ve seribaşı dizilişi [değiştir]

Her tekler klasmanında 128 oyuncu, çiftler klasmanında 64 çift oyuncu ve karışık çiftler klasmanında da 48 çift oyuncu turnuvaya kabul edilir. Tek ve çift olarak oyuncuların kabul edilme kriterleri, uluslararası sıralamadaki yerleri ve çim sahalardaki performanslarıdır. Şu anda seribaşı olarak 32 tek erkek ve kadın oyuncu ile 16 takım bulunmaktadır.
Yönetim ve Hakemlik Komitesi her başvuruyu değerlendirir ve kimlerin turnuvaya doğrudan katılacağını belirler. Komite, sıralamada yüksek yerde bulunmayanları da kabul edebilir. Joker kabul edilen bu oyuncular genellikle ya önceki turnuvalarda başarı göstermiş ya da katılması durumunda turnuvaya ilgiyi artıracak oyunculardır. Tek Erkekler Şampiyonası'nı kazanan tek joker oyuncu Goran Ivanisevic'ti (2001); Henüz, Tek Kadınlar'ı kazanan bir joker oyuncu olmamıştır. Joker olamayan ya da yeteri kadar yüksek sıralamada olmayan oyuncular Wimbledon'dan bir hafta önce Roehampton'daki Bank of England Sports Ground 'da düzenlenen kalifikasyon turnuvasına katılabilirler. Tekler kalifikasyon yarışmaları üç turlu karşılaşmalardır. Çift Erkekler ve Çift Kadınlar karşılaşmaları tek turludur ve Karışık Çiftlerde kalifikasyon yarışması yapılmaz. Bugüne kadar bu turnuvalardan çıkan hiçbir oyuncu ne Tek Erkekler ne de Tek Kadınlar kupasını kazanamamıştır. Kalifikasyon turnuvasından gelen yarışmacıların ulaşabildikleri en üst düzey yarı final olmuştur: 1977'de John McEnroe ve 2000'de Belarus Vladimir Voltchkov Tek Erkeklerde, ve 1999'da Alexandra Stevenson Tek Kadınlarda bu aşamaya kadar gelmişlerdir.
Junior klasmanına oyuncular ulusal tenis federasyonlarının tavsiyesiyle ve tekler klasmanında da kalifikasyon karşılaşmalarının sonucunda kabul edilirler. Dört Özel karşılaşmaya kimlerin katılacağına Yönetim Komitesi karar verir.
Komite, oyuncuları uluslararası sıralamaya göre seribaşı seçer. Bir önceki şampiyon, her zaman olmasa da normalde ilk seribaşı olur. Katılanların büyük çoğunluğu seribaşı değildir. Seribaşı olmayan yalnızca iki oyuncu Tek Erkekler kupasını kazanmıştır: 1985'te Boris Becker ve 2001'de Goran Ivanisevic. Tek kadınlarda seribaşı olmayan oyunculardan kazanan olmamıştır; en düşük seribaşı olarak kupayı kazanan kadın tenisçi ondördüncü seribaşı olarak 2005'te kupayı kazanan Venus Williams'tı. Seribaşı olmayan çiftler birçok kere turnuvayı kazanmıştır. 2005 Çift Erkekler şampiyonları seribaşı olmamakla birlikte aynı zamanda (ilk defa olarak) kalifikasyon turnuvasından geliyorlardı.

Eleştiriler [değiştir]

Son yıllarda iki konuda Wimbledon Organizasyonu büyük eleştirilere maruz kalmaktadır. Bunlardan ilki, Wimbledon'ın kendine özgü seribaşı belirleme sistemidir. Buna göre, turnuvanın haklarını elinde bulunduran organizatör konumundaki All England Club, dünya sıralamasının yanısıra, oyuncuların çim kortta son bir yılda oynadıkları maçları dikkate almaktadır. Bu kriter, oyuncuların ATP sıralamasından farklı bir yerde turnuvaya başlamasına neden olmaktadır. Wimbledon yönetimi, 1997 yılından itibaren özellikle toprak kortta başarılı olan İspanyol oyuncuların tepkilerine/protestolarına maruz kalmıştır.
İkinci eleştiri konusu, dağıtılan para ödüllerinin eşit olmamasından kaynaklanmaktadır. Avustralya Açık ve Amerika Açık'ın uzun süredir erkekler ve kadınlarda eşit para ödülleri dağıttığı Grand Slam serisinde, Fransa Açık'ın da geçen yıl birincilerin ödüllerini eşitlemesiyle, Wimbledon tek erkekler şampiyonuna daha fazla para ödülü veren tek büyük turnuva olarak kaldı. 2006 turnuvasının ödül çizelgesine göre, tek erkeklerde şampiyon 655 bin pound elde ederken, tek kadınlar şampiyonu 625 bin pound ödül alacaktır.

Şampiyon Tenisçiler [değiştir]

YılErkeklerKadınlar200920px-Flag of Switzerland Roger Federer22px-Flag of the United States Serena Williams200822px-Flag of Spain Rafael Nadal22px-Flag of the United States Venus Williams200720px-Flag of Switzerland Roger Federer22px-Flag of the United States Venus Williams200620px-Flag of Switzerland Roger Federer22px-Flag of France Amélie Mauresmo200520px-Flag of Switzerland Roger Federer22px-Flag of the United States Venus Williams200420px-Flag of Switzerland Roger Federer22px-Flag of Russia Maria Sharapova200320px-Flag of Switzerland Roger Federer22px-Flag of the United States Serena Williams200222px-Flag of Australia Lleyton Hewitt22px-Flag of the United States Serena Williams200122px-Flag of Croatia Goran Ivanišević22px-Flag of the United States Venus Williams200022px-Flag of the United States Pete Sampras22px-Flag of the United States Venus Williams199922px-Flag of the United States Pete Sampras22px-Flag of the United States Lindsay Davenport199822px-Flag of the United States Pete Sampras22px-Flag of the Czech Republic Jana Novotna199722px-Flag of the United States Pete Sampras20px-Flag of Switzerland Martina Hingis199622px-Flag of the Netherlands Richard Krajicek22px-Flag of Germany Steffi Graf199522px-Flag of the United States Pete Sampras22px-Flag of Germany Steffi Graf199422px-Flag of the United States Pete Sampras22px-Flag of Spain Conchita Martínez199322px-Flag of the United States Pete Sampras22px-Flag of Germany Steffi Graf199222px-Flag of the United States Andre Agassi22px-Flag of Germany Steffi Graf199122px-Flag of Germany Michael Stich22px-Flag of Germany Steffi Graf199022px-Flag of Sweden Stefan Edberg22px-Flag of the United States Martina Navratilova198922px-Flag of Germany Boris Becker22px-Flag of Germany Steffi Graf198822px-Flag of Sweden Stefan Edberg22px-Flag of GermanySteffi Graf198722px-Flag of Australia Pat Cash22px-Flag of the United StatesMartina Navratilova198622px-Flag of Germany Boris Becker22px-Flag of the United StatesMartina Navratilova198522px-Flag of Germany Boris Becker22px-Flag of the United StatesMartina Navratilova198422px-Flag of the United States John McEnroe22px-Flag of the United StatesMartina Navratilova198322px-Flag of the United States John McEnroe22px-Flag of the United StatesMartina Navratilova198222px-Flag of the United States Jimmy Connors22px-Flag of the United StatesMartina Navratilova198122px-Flag of the United States John McEnroe22px-Flag of the United States Chris Evert198022px-Flag of Sweden Björn Borg22px-Flag of Australia Evonne Goolagong197922px-Flag of Sweden Björn Borg22px-Flag of the United States Martina Navratilova197822px-Flag of Sweden Björn Borg22px-Flag of the United States Martina Navratilova197722px-Flag of Sweden Björn Borg22px-Flag of the United Kingdom Virginia Wade197622px-Flag of Sweden Björn Borg22px-Flag of the United States Chris Evert197522px-Flag of the United States Arthur Ashe22px-Flag of the United States Billie Jean King197422px-Flag of the United States Jimmy Connors22px-Flag of the United States Chris Evert197322px-Flag of the Czech Republic Jan Kodes22px-Flag of the United States Billie Jean King197222px-Flag of the United States Stan Smith22px-Flag of the United States Billie Jean King197122px-Flag of Australia John NewcombeEvonne Goolagong197022px-Flag of Australia John NewcombeMargaret Smith Court196922px-Flag of Australia Rod LaverAnn Haydon-Jones196822px-Flag of Australia Rod Laver22px-Flag of the United States Billie Jean King196722px-Flag of Australia John Newcombe22px-Flag of the United States Billie Jean King1966Manuel Santana22px-Flag of the United States Billie Jean King1965Roy EmersonMargaret Smith Court1964Roy EmersonMaria Bueno1963Chuck McKinleyMargaret Smith Court196222px-Flag of Australia Rod LaverKaren Susman196122px-Flag of Australia Rod LaverAngela Mortimer1960Neale FraserMaria Bueno1959Alex OlmedoMaria Bueno1958Ashley CooperAlthea Gibson1957Lew HoadAlthea Gibson1956Lew HoadShirley Fry1955Tony TrabertLouise Brough1954Jaroslav Drobný22px-Flag of the United States Maureen Connolly1953Vic Seixas22px-Flag of the United States Maureen Connolly1952Frank Sedgman22px-Flag of the United States Maureen Connolly1951Richard SavittDoris Hart1950Budge PattyLouise Brough1949Ted SchroederLouise Brough1948Robert FalkenburgLouise Brough1947Jack KramerMargaret Osborne1946Yvon PetraPauline Betz----1939Bobby RiggsAlice Marble1938Don BudgeHelen Wills1937Don BudgeDorothy Round1936Fred PerryHelen Jacobs1935Fred PerryHelen Wills1934Fred PerryDorothy Round1933Jack CrawfordHelen Wills1932Ellsworth VinesHelen Wills1931Sidney WoodCilly Aussem1930Bill TildenHelen Wills1929Henri CochetHelen Wills1928Rene LacosteHelen Wills1927Henri CochetHelen Wills1926Jean BorotraKathleen McKane Godfree1925Rene LacosteSuzanne Lenglen1924Jean BorotraKathleen McKane Godfree1923Bill JohnstonSuzanne Lenglen1922Gerald PattersonSuzanne Lenglen1921Bill TildenSuzanne Lenglen1920Bill TildenSuzanne Lenglen1919Gerald PattersonSuzanne Lenglen----1914Norman BrookesDorothea Douglass1913Anthony WildingDorothea Douglass1912Anthony WildingEthel Larcombe1911Anthony WildingDorothea Douglass1910Anthony WildingDorothea Douglass1909Arthur GoreDora Boothby1908Arthur GoreCharlotte Cooper1907Norman BrookesMay Sutton1906Hugh DohertyDorothea Douglass1905Hugh DohertyMay Sutton1904Hugh DohertyDorothea Douglass1903Hugh DohertyDorothea Douglass1902Hugh DohertyMuriel Robb1901Arthur GoreCharlotte Cooper1900Reginald DohertyBlanche Bingley1899Reginald DohertyBlanche Bingley1898Reginald DohertyCharlotte Cooper1897Reginald DohertyBlanche Bingley1896Harold MahoneyCharlotte Cooper1895Wilfred BaddeleyCharlotte Cooper1894Joshua PimBlanche Bingley1893Joshua PimCharlotte Dod1892Wilfred BaddeleyCharlotte Dod1891Wilfred BaddeleyCharlotte Dod1890William HamiltonLena Rice1889Willie RenshawBlanche Bingley1888Ernest RenshawCharlotte Dod1887Herbert LawfordCharlotte Dod1886Willie RenshawBlanche Bingley1885Willie RenshawMaud Watson1884Willie RenshawMaud Watson1883Willie Renshaw1882Willie Renshaw1881Willie Renshaw1880John Hartley1879John Hartley1878Frank Hadow1877Spencer Gore
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
tenis, turnuvasi, wimbledon

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kafa ile gol atma turnuvası xNo Flash oyunlar 0 03-11-2009 14:33
Wimbledon Tenis Turnuvası D-Spor'da Yaso Şifreli uydu yayınları 0 09-12-2008 14:29
Sivas'ta 'Olgunlar Ligi Futbol Turnuvası' уυѕυƒ Yurttan Haberler 0 07-03-2008 11:19
Virtua Tenis Yaso Ps2 & Ps3 Tüm Oyun Konsolları 0 03-09-2008 12:02


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:34 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628