Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Hayvanlar alemi

Hayvanlar alemi Hayvan Türleri , Yetiştirme Yöntemleri , Hayvanlar hakkında bilmek istediğiniz herşey...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tahta kurusu

Hayvanlar alemi


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-02-2011, 17:12   #1
 
||Mamet21|| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2011
Mesajlar: 313
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 213
||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of||Mamet21|| has much to be proud of
Standart Tahta kurusu

sllp9i


Tahta kurusu
Tahta kurusu her yumurtlama döneminde 200 yumurta bırakır. Tahta kurusunun en çok görüldüğü yer yatak odalarıdır. Tahta kurusu kan emerek beslenir. Tahta kurusu kendi ağırlığının 5 katı kan emebilir. Tahta kurusu geceleri kan emmek için çıkar. Tahta kurusunun ısırdığı yerde kaşıntı, kabarma, alerjik reaksiyon görülür. Tahtakurusunun oval ve yassı bir vücudu vardır. Tahta kurusunun rengi pas rengine benzer. Tahta kurusu 2-2.5mm büyüklüğündedir. Tahtakurusunun başında bulunan 1 çift anten, algılama işlemi yapar. Tahta kurusu ezildiğinde kan çıkar ve pis bir koku etrafa yayar. Tahta kurusu ağzındaki hortumu derinin en hassas yerinden sokar, kanın pıhtılaşmasını önler. Tahtakurusunun 75 tane türü vardır. İnsanların en fazla karşılaştığı tahta kurusu türü cimex Lectularius adı verilen tahta kurusudur. Günde 4-5 kez kan emebilen tahta kurusunun karın yapısı geniştir.
Tahta kurusu hakkında merak edilenler
Tahta kurusu nasıl çoğalır?
Tahta kurusu yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Erkek tahta kurusu dişiyi ayırt edemez. Bu yüzden tahtakurusunda çift cinsiyet görülebilir. Tahta kurusu yumurtalarını yatak, kanepe altlarına, kanepe, koltuk dikişlerine bırakır. Tahta kurusunun bıraktığı yumurtalar uygun ortam ve sıcaklıkta açılır, yavrular çıkar.
Tahta kurusunun kaç türü bulunur?
Tahtakurusunun bilinen 75 türü bulunur. En çok rastlanan tahtakurusu (cimex Lectularius) Orta Afrika'da görülen Cimex rotundadus türü tahtakurusudur.
Tahta kurusu evlerimize nereden gelir?
Tahta kurusu evler ve iç alanlara alınan eşyalardan, alışveriş poşetlerinden, ziyarete gelen insanlardan gelebilir. İç alanlarda uygun ortam bulan tahta kurusu yerleşir ve yuva yapar. İlaçlama yaptırmadan tahta kurusundan kurtulmak mümkün olmaz.
Tahta kurusu nasıl beslenir?
Tahta kurusu kan emerek yaşar. Gece olduğunda ortaya çıkar ve insanların kanını emer. Ağzından çıkardığı hortumu ile derinin hassas yerinden girer, ağzından salgıladığı sıvı kanın pıhtılaşmasını önler. Bu sıvı dokuları da uyuşturduğundan insanlar tahtakurusunun ısırdığını anlamaz. Kendi ağırlığını 4-5 katı kan emen tahta kurusu emdiği kanı zor hazmeder.
Tahta kurusunun bulaştırdığı hastalıklar hangileridir?
Tahta kurusunun bulaştırdığı hastalıklar; pasteurella pestis-alerjik reaksiyonlar-M.Leprae, Bacillus anthracis-B.Recurrentin adı verilen hastalıklardır. Bir kısım bilim adamı tahta kurusunun hastalık bulaştırmadığını iddia eder, bir kısım bilim adamı ise bulaştırdığı iddia eder.
Bir böceğin tahta kurusu olup olmadığını nasıl anlarız?
Yeryüzündeki pek çok haşere birbirleri ile benzerlik gösterir. Bu haşereler bazı özellikleri ile birbirlerinden ayrılır. Tahta kurusu yassı, oval vücutlu, 6 ayağa sahip, gece olunca kan emmek için ortaya çıkan bir böcektir. Tahta kurusu ezildiğinde kan çıkar ve ortaya pis koku yayar. Kan emerek beslenen tahta kurusu kan emdikten sonra deride kabarıklık, kabarık kırmızı lekeler, kaşıntı gibi belirtiler görülür.
Tahta kurusunun büyüklüğü ne kadardır?
Tahta kurusunun yaşadığı alana ve beslenmeye bağlı olarak değişik boylarda olabilir. Tahta kurusu 2-2-5mm civarında büyüklüğe sahiptir. Tahta kurusu ağırlığının 4-5 katı kadar kan emebilir.
Tahta kurusu ne kadar yumurta yapar, nerelere yumurta bırakır?
Tahta kurusu sıcak, ılık ve nemli yerlerde yuva yapar ve hızlı çoğalır. Tahta kurusu her yumurtlama sırasında 200 tane yumurta yapabilir. Tahta kurusu yumurta bırakmak için koltuk dikiş kenarları, kanepe altı, yastık yorgan arası gibi yerleri seçer.
Tahta kurusu zehirlimidir?
Tahta kurusu zehirli bir haşere değildir. Tahta kurusu insandan insana hastalık taşır. Tahtakurusu tarafından sık ısırıklar görülürse alerjik reaksiyona sebep olabilir. Tahta kurusu çocukları ısırdığında daha fazla reaksiyon görülür.
Tahtakurusu mücadelesi nasıl olur?
Tahtakurusu kurtulmak istiyorsanız duygu ilaçlama size ilaçlama hizmetini en üstün kalitede sunar. Tahta kurusu ilaçlamada kokulu-kokusuz, sıvı püskürtme ilaçlar uygulanmalıdır. İlaçlamada Çin'den gelen ucuz ilaçlar uygulamanız yanlış olur, bu ilaçlar kanserojen etki bırakır sizin ve ailenizin sağlığını riske sokar.
Tahta kurusunun ömrü ne kadardır?
Tahta kurusu hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilir. Tahta kurusu günde 4-5 defa kan emebilir. Tahta kurusunun emdiği kanı hazmetmesi uzun zaman alır. Tahta kurusu uzun yaşayan bir haşeredir. Haşerenin ömrünü kısaltmak sizin elinizde arayın bizi tahta kurusu ve daha birçok haşere ve böcekten sizi kurtaralım.
Tahta kurusu ilaçlamasında hizmet verilen alanlar nerelerdir?
Tahta kurusu ilaçlama servisleri, lojmanlar, atölye, tramvay, camii, tren, hipermarket, liman, ev, piknik alanları, bahçe, havalimanı alış veriş merkezi, tatil köyleri, sinema salonları, toplu konutlar, okul, otogar, üniversite, apartman, metro, fabrika, tiyatro salonları, alışveriş merkezi, park, otel, bina, ticaret merkezi, hastane, süper market, restorantlar, hamam, dershane, otel, daire, mağaza ve pek çok yerde hizmet verir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------


TAHTA KURUSU - TAHTA KURUSU İLAÇLAMA - TAHTA KURUSU NASIL İLAÇLANIR GENEL BİLGİ İÇERİR

1. TAHTA KURUSU NEDİR?

Tahta kurusu ve takımının cimiciade ailesindendirler. Tahta kurusu oval yassı çok ayaklı ve pas kırmızısı bir renktedir.

2. TAHTA KURUSU ZARARLARI NELERDİR?

Tahta kurusu ısırdıkları yerde kızarıklık kabartı ve kaşıntıya neden olarak rahatsız edicidirler. Tahtakurusu çok itici bir koku salgılar. Tahta kurusu emdiği kanı sindirebilmesi günlerce sürebilir.

3. TAHTA KURUSU NE TÜR HASTALIK BULAŞTIRIR?

Tahta kurusu vücutta kızarıklık kabartı kaşıntı pasteurella pestis bacillus alerjik reaksiyonlar gibi bir çok hastalık bulaştırır.

4. TAHTA KURUSU NEREDE YAŞAR?

Tahta kurusu evlerde mobilyaların ağaç döşemenin karyolaların yarık ve çatlaklarına çekyat dolap içleri duvar deliklerinde yatakhaneler gibi yerlerde yuvalanırlar.

5. TAHTA KURUSU NE İLE BESLENİR?

Tahta kurusu insanları ısırıp ağırlığının 5-6 katı kan emer. Tahta kurusu insanda emdiği yer şişer ve çıban gibi kızarır. Tahta kurusu özellikle geceleri aktiftir. Tahta kurusu insana uykuda hücum eder ve evden eşya ile ayrılır.

6. TAHTA KURUSU ÖMRÜ NE KADARDIR?

Erişkin bir tahtakurusu 550 gün yaşar. Tahta kurusu ezilince kan akar ve pis bir koku salgılar.

7. TAHTA KURUSU BOYUTU NEDİR?

Tahta kurusu erişkini 4-5 mm uzunluğundadır. Tahta kurusu pas kırmızısı rengindedir.

8. TAHTA KURUSU ZEHİRLİ MİDİR?

Tahta kurusu genelde bulaşıcı hastalık faktörü değildir. Tahta kurusu kendi ağırlığının 5-6 kat kan emer emdiği yer kızarır ve çıban gibi şişer. Tahta kurusu pasteurella pestis bacillus alerjik reaksiyonlar gibi birçok hastalığı bulaştırır.

9. TAHTA KURUSU VÜCUT YAPISI NASILDIR?

Tahta kurusu oval yassı çok ayaklı 2-5 mm boyundadır. Tahta kurusu kırmızımsı renktedir ezilince pis kokar ve kan çıkar erişkin bir tahtakurusu beslenmeden 550 gün yaşar.


10. TAHTA KURUSU İLE NASIL MÜCADELE EDİLMELİDİR?

Tahta kurusu ilaçlamasında yasal ilaç kullanılmazsa sağlık tehlikeye atılır. Tahta kurusu sabit bir yerde kalmadığı için ferdi mücadele sonuç vermez profesyonel destek alınmalı ve profesyonel eğitim almış ilaçlamacılar tarafından alan ilaçlanmalıdır.

11. TAHTA KURUSU İLAÇLAMASINDA HİZMET VERİLEN ALANLAR NERELERDİR?

Tahta kurusu ilaçlama servisleri, lojmanlar, camii, mağaza, atölye, tramway, tren, hiper market, liman, ev, piknik alanları, bahçe, alış veriş merkezi, tatil köyleri, sinema salonları, toplu konutlar, okul, üniversite, apartman, metro, restaurantlar, fabrika, otogar, tiyatro salonları, alışveriş merkezi, park, otel, bina, ticaret merkezi, hastane, süper market, restorantlar, hamam, havalimanı, dershane, otel, dairevs..
||Mamet21|| isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kurusu, tahta

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2010] yıldız tilbe - gül kurusu ƒσχ Müzik 0 06-30-2010 13:44
El Emeği Tahta Kin KıLıcı CLuB4R Ekran görüntüleri(Screenshot) - Resimler 3 10-10-2009 21:46
Tahta Ev Korax Aşk'a Dair Her Şey 0 11-02-2008 18:58
Tahta kurusu ilaçlama DeNGeSiZ Hayvanlar alemi 1 08-29-2008 09:53
Tahta Yaso Yarışmalar 0 07-10-2008 11:57


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:48 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628