Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Hayvanlar alemi

Hayvanlar alemi Hayvan Türleri , Yetiştirme Yöntemleri , Hayvanlar hakkında bilmek istediğiniz herşey...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hayvan Ayak Yapıları ve Görevleri Hkkında genisce bilgi

Hayvanlar alemi


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-13-2009, 11:23   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Hayvan Ayak Yapıları ve Görevleri Hkkında genisce bilgi

Hayvan Ayak Yapıları ve Görevleri
Yaratılış Harikaları Ayaklar

yaratilis harikalari ayaklar tr

Kızgın kumlara özel, suda yürümeye elverişli, avlanma ve avını taşıma imkanı veren, tavanda yürümeyi sağlayan çeşit çeşit ayaklar... Canlıların ayaklarındaki kusursuz yapı, Rabbimiz’in üstün yaratma sanatını gözler önüne seriyor.

Canlıların bedenlerinde mükemmel yapılar vardır. Tek bir özelliklerini, örneğin ayaklarını ele aldığımızda dahi yapılarındaki olağanüstülük açıkça görülmektedir. Her canlı türünün tam da ihtiyacına yönelik bir ayağa sahip olduğunu hiç düşündünüz mü? Bir kartalın güçlü pençeli ayaklara, bir ördeğin perdeli ayaklara ya da bir insanın tüm vücut ağırlığını taşıyan mükemmel ayaklara sahip olduğunu...

Kainatın her noktasında olduğu gibi canlıların ayaklarındaki kusursuz yapı da bizlere, onları sahip oldukları mükemmel özelliklerle birlikte yaratan Yüce Rabbimiz’in üstün yaratma sanatını göstermektedirler.

Kuşların Ayakları

Ayak bir kuş için en önemli organlardan biridir. Kuşlar ayaklarını farklı işler için kullanırlar. Bir kuşun ayak yapısı tıpkı gagası gibi yaşam ve beslenme şekli hakkında ipuçları verir. Kendi etrafında 360 derece kıvrılabilen parmakları sayesinde birçok kuş bir dalın üzerinde rahatça durabilir. Ayrıca koşmak, havalanmak, yere inmek ya da avlanmak için farklı kuş türleri farklı ayaklara sahiptirler.

Yırtıcı kuşların ayakları genel olarak önde üç parmak ve arkada daha kısa bir parmak olacak şekildedir.

Kartallar güçlü ve kancalı ayak yapılarıyla avlanır, avlarını uzaklara taşıyabilirler. Balık Kartalı’nın ayağıysa yakaladığı balığın kaçmasını engelleyecek şekilde pullarla kaplıdır.

Deve Kuşları düşmanlarından kaçmak için koşan canlılardır ve ayakları buna göre daha geniş ve ağır yapılıdır.

Sekreter Kuşları daha çok yılanla beslenirler ve çok ilgi çekici bir yöntemle avlanırlar. Bir yılanla karşılaşan sekreter kuşu gagasını kullanmadan ayak pençeleriyle saldırır ve avını pençe vuruşlarıyla öldürmeye çalışır. Sekreter kuşunun pençelerinin yüzeyi çok az damarlı olduğu için yılan ısırsa bile, kuş zarar görmez.

Suda Yürümeye Yarayan Ayaklar

Su üstünde yürümek insanlar için imkansızdır. Oysa pek çok canlı, Yüce Allah'ın onlara verdiği özel vücut yapıları sayesinde bu işi rahatlıkla başarabilir. Örneğin gölcük kayakçısı denen bir böcek türü uzun, ince bacaklarını yayarak suyun üzerinde yürür. Böceğin ayakları suyu iterken, yüzeyde küçük bir çukur oluşur. Bu şekilde böcek oldukça geniş bir alana vücut ağırlığını yaymış olur. Yapılan gözlemler ve incelemeler sonucunda gölcük kayakçısının ayaklarının, su yüzeyi tabakasını kırmadığı anlaşılmıştır. Yani böceğin ayakları suyun içine girmemektedir. Gölcük kayakçısı bu sayede diğer canlılardan farklı olarak su üstünde yürümeyi başarabilmektedir.

Kızgın Kumlara Özel Ayaklar

Deveyi "özel bir canlı" yapan, en ağır şartlardan bile etkilenmeyen vücut yapısıdır. Bu öyle bir vücuttur ki açlık ve susuzluğa günlerce dayanır, sırtında yüzlerce kilo ağırlıkla kilometrelerce yol kat edebilir. Çöllerde yaşayan develerin ayakları kızgın kumlara göre özel olarak yaratılmıştır. Deve kalın ayak tabanları sayesinde sıcaklıktan hiç etkilenmeden kızgın kumlarda rahatça yürüyebilir. Ayrıca devenin bacaklarına oranla son derece büyük olan ayakları da özel olarak yaratılmış, hayvanın kuma batmadan yürüyebilmesi için genişletilip yayılmıştır. "Bakmıyorlar mı o deveye , nasıl yaratıldı?...”(Gaşiye Suresi, 17) ayeti, bu olağanüstü hayvanın var oluşunu en iyi biçimde açıklamaktadır. Deve de, tüm varlıklar gibi yaratılmış, ihtiyacı olan özelliklerle bezenmiş ve Yüce Rabbimiz’in yaratmadaki üstünlüğünün bir işareti olarak yeryüzüne yerleştirilmiştir.

Hızlı Yüzüşün Sırrı: Perdeli Ayaklar

Ördekler ve kuğular perdeli, palet benzeri ayak yapılarıyla suda hızla yol alabilen yüzücü kuşlardır. Bu hayvanların iyi yüzmelerinin nedenlerinden biri ayak parmaklarının arasındaki ağlardır. Ayaklarını geriye doğru çektiklerinde kendilerini daha kuvvetlice ileri itmek için parmaklarını maksimum seviyede açarlar, öne çektiklerindeyse suyun yaptığı baskıyı azaltmak için parmaklarını bir araya toplarlar. Bu önemli özellik ördek yavrularında doğdukları ilk andan itibaren vardır. Ördekleri de yaşamaları için gerekli olan bütün özelliklerle birlikte yaratan herşeyi bilen Allah'tır. Bir Kuran ayetinde Allah'ın tüm canlılar üzerindeki mutlak kontrol ve hakimiyeti şöyle haber verilir:

“Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir.” (Hud Suresi, 56)

Tavanda Yürümeye Yarayan Ayaklar

Geko bir kertenkele türüdür. Bu sürüngenin çok özel bir ayak yapısı vardır. Hayvan bir tek parmağı ile bir yüzeye asılı kalabilir veya camdan bir tavanda, baş aşağı yürüyebilir. Gekonun parmak uçları "setae" adı verilen özel bir doku ile kaplıdır. Bu dokuda kıl benzeri uzantılar yer alır ve bu uzantıların uçları da yüzlerce mikroskobik uca ayrılmaktadır. Her bir ucun kalınlığı milimetrenin beş binde biri kadardır. Gekonun ayağındaki milyonlarca mikroskobik uç, değdikleri yüzeydeki atomların çekim kuvvetini kullanarak o yüzeye bir tutkal gibi yapışır. Bu durum kuantum fiziğinde Van Der Waals kuvveti olarak adlandırılmaktadır. Milyonlarca yıldır var olan bir sürüngenin ancak son yüzyılda keşfedilen atomu ve onun çekim gücünü bilmesi, kendisini onu kullanabilecek sistemler ile donatması imkansızdır. Hiç şüphesiz atomu ve onun özelliklerini kullanan bu hayvanı kusursuz olarak yaratan Allah’tır.

Sineklerin minik pençelerinin yanı sıra, ayaklarının altında özel, yapışkan bir yastık bulunur. Bunlara 'pulvillus' adı verilir. Bu yastıkların üzeri çok küçük tüylerle kaplıdır. Sineklerin ayaklarından yapışkanlı bir sıvı salgılanır ve bu salgı yapıştırıcı vazifesi görür.

Peki çok hafif olan sinekler tavana yapışmak için bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyarken, daha ağır olan geko gibi hayvanlar niçin bir yapıştırıcıya ihtiyaç duymazlar? Neden onların ayaklarında farklı özellikler vardır? Ayrıca sinek bir yüzeye konduktan sonra, bu yüzeyden kendini hızla uzaklaştıracak dozda yapışkanı ayarlamayı nasıl başarır? Elbette tüm bu detayları hiçbir akla sahip olmayan bu canlıların hesaplamaları ve oluşturmaları imkansızdır. Onları sahip oldukları mükemmel özelliklerle birlikte yaratan sonsuz ilim sahibi Yüce Allah’tır. Allah bu üstün yaratma sanatını bir ayette şöyle haber verir:

“O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)

Mükemmel Bir Yaratılış Delili: İnsan Ayağı

İnsan ayağı, mekanik fonksiyonların kolaylaştırılması için yaratılmış çok özel bir yapıya sahiptir. Ayak tabanındaki kavisli şekil, vücut ağırlığına karşı kemiklere destek verecek özelliğe sahiptir. Yürüme esnasında ayağımız önce topuk olarak yerle temasa geçer, temasın sonuna doğru parmak ucunda yükseliriz. Bunun yapılabilmesinde ayak parmaklarına bilhassa da ayak baş parmağına büyük iş düşmektedir.

Gün boyu ayaklarımızın üzerinde dururuz ancak bu basınca rağmen ayaklarımızın altındaki hassas dokular, sinirler ve incecik damarlar zedelenmez. Çünkü ayak tabanı vücut ağırlığının olumsuz etkisini yok eden, basıncın eşit şekilde dağılmasını sağlayacak yastığa benzer özel bir yapıya sahiptir. Çok açıktır ki Allah'ın yaratma sanatı kusursuz ve benzersizdir. Kuran'da şöyle buyrulmaktadır:

"İşte gaybı da, müşahede edilebileni de bilen, üstün ve güçlü olan, esirgeyen O'dur. Ki O, yarattığı herşeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır." (Secde Suresi, 6-7)

Sonuç

Bütün bu bilgiler ışığında düşünelim: Birbirinden tamamen farklı yapıları olan ve hayatlarını sürdürmek için farklı ihtiyaçları olan bu canlıların, muhteşem özelliklerdeki ayaklarını kendilerinin tasarlamış olmaları mümkün müdür? Ya bu kadar kusursuz organların bir gün tesadüfen oluşmuş olmaları? Elbette hayır. Peki bu benzersiz yaratılış delilleri nasıl ortaya çıkmıştır? Nasıl olup da bir kertenkele tavanda baş aşağı durabilecek, bir deve kızgın kumlarda günlerce yürüyebilecek ya da bir böcek suda yürüyebilecek ayaklara sahip olmuştur? Canlıların vücutlarına bu karmaşık sistemleri kim yerleştirmiştir?

Canlıların vücutlarında bulunan bu üstün özellikler tek bir gerçeği bize gösterir. Bu canlılar ancak üstün bir akıl, benzersiz bir ilimle var olmuşlardır. İşte bu sonsuz ilim bütün canlıları yoktan var eden, hayatlarını sürdürmeleri için onlara ihtiyaç duydukları özellikleri bahşeden Yüce Rabbimiz’e aittir. Allah, her şeyi sarıp kuşatan olduğunu bir Kuran ayetinde şöyle bildirmektedir:

“Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle herşeyi sarıp-kuşattığını bilip-öğrenmeniz için.” (Talak Suresi,12)

İlmi Mercek
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ayak, bilgi, genisce, gorevleri, hayvan, hayvanlarin_ayaklari, hayvanlarin_gorevi, hayvanlarin_gorevleri, hayvanlarin_yapilari, hayvan_ayaklari, hkkinda, kuslarin_ayaklari, kus_ayaklari, ordeklerin_ayaklari_nicin_perdelidir, surungenli_hayvanlar, surungenli_hayvanlarin_ozellikleri, ve, yapilari

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kulağa Kaçan (Forficula Auricularia) hkkında bilgi Yaso Hayvanlar alemi 1 07-13-2009 11:20
Alfabetik Hayvan Listesi - S-Ş-T isimleri ile başlayan hayvan adları Yaso Hayvanlar alemi 1 07-12-2009 18:13
Alfabetik Hayvan Listesi - C-Ç harfi ile baslayan hayvan isimleri Yaso Hayvanlar alemi 1 07-12-2009 18:08
Etoloji (Hayvan Davranış Bilimi) Tam Bilgi Yaso Hayvanlar alemi 3 07-12-2009 16:44
Dişlerin Görevlerine Göre Farklı Yapıları Vardır; Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-26-2008 23:37


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:19 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628