Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Fotoğrafcılık > Hobiler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Dünyanın En Büyük Özel İslam Eserleri Koleksiyoncusu:

Hobiler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-28-2010, 19:37   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 394
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Dünyanın En Büyük Özel İslam Eserleri Koleksiyoncusu:

Merhaba!

NASIR DAVİD HALİLİ

nasir clip image002

Dünya sanat piyasalarında İslam eserleri ancak son yıllarda hakettiği önemi kazandı.

Louvre Müzesi bodrum katında sergilediği İslam sanat eserlerini yeni bir düzenlemeyle daha göz önünde ve geniş bir yere taşıyor. Victoria and Albert Müzesi İslam eserlerini Arap işadamı Abdüllatif Cemil'in yaptığı bağışla üç yılda inşa edilen göz kamaştırıcı "Cemil" galerisine taşıyarak bu sanatın daha çok dikkat çekmesini sağlıyor. İslam sanatı sergileri ve müzayedeleri gittikçe daha fazla yapılıyor ve büyük ilgi görüyor. Eskiden ilgi çekmeyen ve 70'li yıllarda fazla para etmeyen bu eserler şimdi büyük fiyatlarla el değiştiriyor. Bütün bu değişimde İranlı Musevi koleksiyoncu David Halili'nin oldukça önemli etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Nasır David Halili, müzeler dışında özel olarak dünyanın en büyük İslam eserleri koleksiyonuna sahip bulunuyor. Sanat ticareti yapan bir aileden gelen Halili, 1970'lerden itibaren bugüne dek, tarihi İslam eserlerinden oluşan yirmi binin üzerinde parça topladı. İran'da başlayan bu macerada en büyük piyasanın Londra'da olduğunu gören Halili, Sotheby's ve Chrisitie's müzayede evlerinin gediklisi oldu ve herkesin ağzım açık bırakacak biçimde bir kerede onlarca, bazen de yüzlerce eser satın aldı. Önceleri önem verilmeyen bu eserleri neden aldığı konusunda soru işaretleri yaratan Halili, Londra'daki sanat çevreleri tarafından kabul görmedi ve kendisinin harcadığı bu paranın kaynağı olarak, yakın ilişkisi bulunan ve sanat danışmanlığı yaptığı Brunei Sultam gösterildi. Ancak bir süre sonra hem Halili'nin uzmanlığı kabul gördü, hem de yaptığı yatırım çok değer kazanınca harcadığı paranın doğru yere gittiği anlaşıldı.

İslam Sanatı Hamisi

Koleksiyonculuğun yanı sıra Halili'nin sanat hamisi niteliği kazanması ailesinin kurduğu "Nur" adlı Vakfı koleksiyonu geliştirmek ve sanat eğitimi için desteklemesi, Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları bölümünde (SOAS) İslam sanatı ve mimarisi kürsüsü ile Oxford Üniversitesi Doğu Bilimleri Enstitüsü'nde orta Doğu Sanatı ve Maddi Kültürü araştırma merkezi kurması ile hız kazandı. Kendisi de ABD'deki bilgisayar eğitiminin ardından Londra Üniversitesi'nde İslam lake sanatını konu alan bir doktora yapmıştı. İslam sanatı uzmanı olan Halili bu alanda konferanslar veriyor, derslere misafir hoca olarak katılıyor.

Halili ailesinin kurduğu vakfın desteğinde toplanan sanat eserleri çeşitli İslam ülkelerinden geliyor ve 1400 yıllık bir zaman dilimini kapsıyor. Minyatür ve resimli tasvirler içeren el yazmaları ve dekoratif sanatları içeren seramikler, tekstil, cam, metal işleri koleksiyonun

nasir clip image004

nasir clip image006
nasir clip image007

nasir clip image009

nasir clip image011

zengin parçalan olarak İslam tarihinden kesitler sunuyorlar. Kendi şirketiyle Londra'da emlakçılık yapan Halili, diğer zengin koleksiyoncuların aksine işinden kazandığı paralarla değil, koleksiyonu sayesinde en zenginler listesine girdi. Forbes listesine göre İngiltere'nin ilk beş zengininden biri olan Halili'nin toplam serveti içinde koleksiyonunun maddi değeri %80 oranında yer tutuyor. David Halili ve Vakfı koleksiyonun kataloglanması, eserlerin konservasyonu, envanter çalışması, eserlerin tarihi incelemesi için ciddi yatırımlar da yapıyor.

Oxford Üniversitesi Doğu Enstitüsü'nün eski hocası Prof. Julian Raby, İslam sanatı uzmanı, Sotheby's İslam bölümü eski direktörü John Carswell, yazar ve öğretim üyesi Michael Rogers gibi İslam sanatı konusunda dünya çapında uzmanları ekibine alan Halili, koleksiyonu ile ilgili 27 ciltlik katalog çalışması yaptırıyor. Bu katalogların 17 adedi bitirildi. Yazar ve araştırmacılar hummalı biçimde araştırma ve yazılara devam ediyorlar. Su ana kadar koleksiyonun tasnif ve dokümante edilmesi için 5 milyon sterlin harcayan Halili'nin bilimsel çalışmalara önem vermesi takdirle karşılanıyor ve bu kataloglar akademi dünyası tarafından kaynak olarak kullanılıyor.

İslam sanatının değerlendirilmesinde batılı oryantalist bakış açısından etkilenmeden kendi kriterlerini getiren bu koleksiyonda, neyin değerli ve önemli olduğu ile ilgili kararlarlan da islam dünyasından gelenler veriyor. Bu yüzden önceleri batıda fazla anlaşılmayan hat sanatı, koleksiyonun ana merkezinde yer alıyor. Nasır David Halili, yeni kuşak bir İslami koleksiyoner olarak, hem aileden gelen uzmanlığı hem de öğrendiği sistematikle estetiği ve koleksiyon metodolojisini bir araya getiriyor. Böylelikle hem bazı eser türlerinin ve dönemlerin komple denebilecek kadar ağırlıklı parçalanın elinde topladı, hem de ilk yıllarda kendisine burun kıvıran eleştirmenlerin hayranlığım kazanacak derecede yüksek bir estetik seviyeye ulaştı. Babası da, dedesi de İran'ın İsfahan kentinde antika ve eski eser ticareti yapan Halili, 14 yaşından itibaren büyük bir koleksiyon sahibi olmayı kafasına koymuştu. ABD'de bilişim eğitimi görmesine rağmen bu alanda çalışmayıp İslam eserleri piyasasının en önemli merkezi olan Londra'ya yerleşti ve ilk dönemde sanat ticareti ile kazandığı parayı burada emlak işine yatırarak büyük başarıya ulaştı. Londra'ya yerleşmesinin başka bir önemli sebebi de bir İngilizle yaptığı evlilik oldu. Koleksiyonculuğu ilerlettikten sonra sanat ticaretini tamamen bıraktı.Koleksiyonda Osmanlı Sanatı

Türkiye ve dünyanın büyük müzeleri dışında Osmanlı sanat eserlerinin en önemli koleksiyonu da yine burada bulunuyor. Halili, 1996-2000 yılları arasında ABD' de 13 ayrı müzede, Cenevre, Londra ve İsrail'in Kudüs kentinde "Sultanların İmparatorluğu" adıyla 200 parçalık Osmanlı eserleri sergisi düzenledi. Bu sergide Kanuni Sultan Süleyman'ın fermanı, Mevlana'nın el yazması bir şiiri, III. Ahmet'in oğullarının sünnet düğünlerini tasvir eden minyatür ve yazmalar, Osmanlı hat sanatının en göz kamaştırıcı örneklerini sergileyen eserler, el yazması ve altın tezhipli Kuran'lar, lake ciltler, mücevherli kamalar, halılar yer almıştı.

Osmanlı sanatının altın çağı en güçlü dönemi olan ve sarayın sanata en çok destek verdiği 16. yüzyıl olabilir, ama Halili koleksiyonu Osmanlı sanatına ilgisini 19.yüzyıla kadar getiriyor. Çünkü, 19. yüzyıl, Osmanlı hat sanatının en güzel örneklerini verdiği dönem olarak görünüyor.

Koleksiyonun eser grupları

Seramikler: Seramik koleksiyonu bu alandaki İslam sanatının bin yılını kapsıyor.

2000 parçalık seramik koleksiyonunda nadir İznik çinisi örnekleri, 12. ve 13. yüzyıl Afgan seramikleri ve peygamberin atının resmedildiği 10. yüzyıldan kalma çok renkli bir Acem kasesi de bulunuyor.

nasir clip image013

Para Koleksiyonu: Halili'nin nümizmatik koleksiyonunda sekiz bin adedin üzerinde madeni paradan yaklaşık % 10'u tek ve piyasaya çıkarılmamış parçalardan oluşuyor. 1200 adedi de altın. Afrika'dan Asya'ya tüm İslam dünyasından örnekler içeren koleksiyonda, özellikle üzerinde Latin harfleri bulunan erken dönem Arap paralan ile 750 yılında Harun Reşit tarafından bastırılan Abbasi ..................keleri dikkat çekiyor.

Metal objeler: 1000 parçalık metal objeler içinde erken dönem gümüş Sasani taslan, 13. yüzyıldan kalma şifreli kilidi bulunan nadide bir kasa, 1577 tarihli gümüş Osmanlı çeşme musluğu gibi parçalar daha çok ortak benzerlikleri bir araya getirme düşüncesiyle toplanmış.

Silahlar: Silaha meraklı İslam dünyasında bir sanat haline getirilen bu ölüm ve savunma araçlarından Halili koleksiyonunda bol miktarda bulunuyor. Erken dönemlerden başlayarak sultan ve beyler için yapılmış zarif kama ve hançerlerden, Haçlı Seferleri sırasında İskenderiye'de Memlükler tarafından kullanılan bir kılıca ve Hint Sultanı Haydar Ali'nin veliahtı Sultan Tipu'nun topuna kadar bir çok silah koleksiyonun sunduğu tarih şahitleri arasında. Sudanlı savaş beyi Ali Dinar'ın 1916'da hemen yenilgisinin ardından ele geçen kılıcı da koleksiyonda yer alıyor. İslam kültüründe kemerin önemli yeri koleksiyona da yansımış. Tören davulu, muskalı gömlek ve barut mahfazası gibi savaş aksesuarları da yine savaş sanatının kültürel yönünü yansıtan parçalar olarak toplanmış.

Cam objeler: İslamiyet öncesi döneme ait üç yüz adet cam eserle cam yapımının en erken çağlarını sergileyen koleksiyonda özellikle 10. ve 11. yüzyıllara ait kesme camların eşsiz olduğu söyleniyor. Bu camlardaki dört milimetrelik incelik, bu objelerin sağlam biçimde günümüze ulaşmasındaki mucizeyi de gösteriyor.

Lake: Çocukluğunda babası ve dedesinin ticaretini en çok yaptıkları sanat objesi olan İran lake işleri sonradan koleksiyonunun en zengin bölümlerinden birini oluşturdu.

Anavatanı Çin olan lake sanatı İran'da özellikle İsfahan'da çok gelişmişti. Halili ailesi de İsfahanlıydı. 500'den fazla lake divit, ciltler, ayna arkaları ve mücevher kutulan bulunan koleksiyonun başlangıç nüvesini oluşturmuştu.

El Yazması Kuran'lar: Halili Koleksiyonundaki el yazması Kuran'lar bu alandaki en zengin koleksiyonlardan biri. 500 adet el yazması Kuran, 8. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Fas'tan Çin'e kadar uzanan bir coğrafyada tezhip, nakış (minyatür), bezeme sanatçılarını Kuran yapımını belgeleyecek biçimde sistematik olarak düzenlenmiş.

Minyatürler (nakıslar): Halili koleksiyonunun en değerli parçası, Reşidüddin'in Şehname'sidir. Bu kitaba 18 milyon dolar değer biçiliyor. Benzersiz bir başka eser de nakka Lütfi Abdullah'ın minyatürleri. Mevlevi derviş Erzurumlu Mustafa tarafından Memlük Sultanı Berkuk için 1388 yılında yazılan Siyer-i Nebi (Hazred-i Muhammed'in Hayatı) adlı kitabın resmedilmesi için Osmanlı sultanı III. Murad tarafından minyatür ustası Lütfi Abdullah'a ısmarlanan ve ancak 1595 yılında bir sonraki sultan III. Mehmet zamanında bitirilen 814 adet minyatürün süslediği metinle birlikte eser tam 6 cilt tutmuştu. Bu ciltlerden bir, iki ve altıncısı Topkapı Sarayı Kütüphanesi'nde, üçüncü cildi New York Halk kütüphanesinde, dördüncü cilt de Dublin Chester Beatty kütüphanesinde bulunuyor. Minyatürlerden iki düzinesi de Halili koleksiyonunda bulunuyor.

Halili'nin ilgisi sadece İslam sanatıyla sınırlı kalmamış. İspanyol metal işçiliğinin en değerli örneklerini barındıran "Şam işi" objeler, Meiji hanedamnın en zengin sanat eserlerinin bulunduğu Japon koleksiyonu ve İsveç tekstil işlerinin yer aldığı İsveç koleksiyonu da kendi başlarına ayrı ayrı koleksiyonlar olarak Halili'nin sahip olduğu zenginliklere çeşitlilik katıyorlar.

nasir clip image015

nasir clip image017

Şimdi, bu uzman koleksiyoncunun en büyük hayali, tüm bu hazineyi sürekli olarak sergileyeceği bir müzeye sahip olmak. Orta Doğu ülkeleri, İslam sanatını dünyaya tanıtmak amacıyla Halili'nin koleksiyonunu değerlendiriyorlar. Bu yılın Mart ayında Abu Dabi'nin kültür merkezi olma hedefi için yapılan ilk önemli sergi Halili koleksiyonuyla oldu. Frank Gehry'ye Guggenheim'in bir şubesini yaptıran, Jean Nouvel'e Abu Dabi Louvre'u açtıran, ünlü Japon mimar Tadao Ando'ya deniz müzesi yapımını ısmarlayan, ünlü Arap mimar Zaha Hadid'e ise performans sanatları merkezini inşa ettiren ve tüm bunlar 2012-13 yıllarında bittiğinde bölgenin sanat merkezi olmayı hedefleyen Abu Dabi, iddialı bir adım atmak için Halili'nin zengin İslam koleksiyonundan yararlandı.

Hem Halili'nin kendi kültürüne dönük koleksiyonculuğa bu denli derin ve samimi ilgisinin, hem de bireylerin en az devletler kadar sanatın tanıtımında etkili olmasının Türkiye'deki koleksiyonculara ilham vermesini diliyoruz.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
büyük, dünyanın, en, eserleri, koleksiyoncusu, İslam, özel

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyanin en büyük cicegi-Rafflesia Kayıtlara göre dünyanın en büyük çiçeği olarak PaParazi ilginç resimler 0 02-26-2010 18:14
Dünyanın En Büyük İneği Dünyanın En Büyük İneği Guinness Rekorlar Kitabına Giren Korax Guinness Rekorlar Kitabı 0 09-16-2009 12:41
Dünyanın en büyük dozeri Dünyanın en büyük dozeri Hareketli bu makine 100 mt. Korax Guinness Rekorlar Kitabı 0 09-16-2009 12:38
Dünyanın En Büyük Yılanı Dünyanın En Büyük Yılanı 15 Metre uzunLuqunda we 450 kiLo Korax Guinness Rekorlar Kitabı 0 09-16-2009 12:31
Dünyanın En Büyük ağacı,mantarı ve örümceği guinness rekoru Dünyanın En Büyük ağacı,m Korax Guinness Rekorlar Kitabı 0 09-16-2009 12:24


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:42 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628