Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-13-2008, 21:11   #1
LeGoLaS
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Tecrübe Puanı: 937
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart İş dünyası 2008 için ne diyor?

İş dünyası, bazı ekonomik göstergelerde sapmaların yaşandığı 2007'yi geride bırakırken, önümüzdeki yıl için iyimser olmakla birlikte olası risklere dikkat çekiyor ve yapılması gereken pek çok reform olduğunu belirtiyor.


Türkiye ekonomisinin önde gelen isimleri, 2008 yılını değerlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, 2008'de ticaret ve sanayi işletmelerinin, KOBİ'lerin ve esnafın karlılığını artırmaya yönelik politikaların acilen hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Dünya ölçeğinde de, ABD ekonomisindeki değişiklikler veya Orta Doğu'da meydana gelebilecek sıcak gelişmeleri, Türkiye ekonomisinin büyümesini etkileyecek dışsal riskler olarak niteleyen Yalçıntaş, 2008 enflasyon hedefinin yakalanabilmesinin yapısal reformların hayata geçirilmesine bağlı olduğunu söyledi. Yüksek cari açığın Türkiye için bir risk olduğunu, ancak şu ana kadar Türkiye'ye gelen ciddi dış kaynak akışı nedeniyle kolaylıkla finanse edilebildiğini ifade eden Yalçıntaş, “Buna rağmen Türk ekonomisinin en kırılgan noktasının bu olduğunu unutmamak lazım. dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük “2008'in, küresel rüzgarların arkamızdan esmeyeceği zor bir yıl olma potansiyeli taşıdığını söyleyebiliriz. Diğer taraftan AB'ye tam üyelik süreci, yeniden sıkıntılı bir döneme girmiş görünmektedir. Böyle bir konjonktürde, reel sektörü destekleyecek, rekabet gücünü iyileştirecek yapısal reformlar ve mikro düzenlemeler bir an önce hayata geçmez ise önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisi, büyümeyi devam ettirmekte ciddi sıkıntılarla karşılaşabilir” dedi. Önümüzdeki yıl ekonomide adımların çok daha dikkatle atılması ve rekabet gücünü iyileştirecek reformların süratle hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, kurun bugün geldiği noktada ihracatın devam edebilmesi için ihracatçı sanayicinin yeni bazı enstrümanlarla acilen desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) eski Başkanı Erkut Yücaoğlu, önümüzdeki yıl büyüme hedeflerinin daha gerçekçi olması için yüzde 5 civarında kalması gerektiğini belirterek, 2008'in, dünya likidite krizinden dolayı Türkiye'nin finansman bulma konusunda daha da zorlanacağı bir yıl olacağını ifade etti. Yücaoğlu, Kriz anlamında bir endişem yok. Ama bir yavaşlama olduğu kesin. Türkiye'nin bu kadar büyük bir cari açığı sürdürebilmesi için hem hızlı büyümesi hem de dış kaynak, özelleştirme ve yabancı sermaye konusunda ciddi tedbirler alması lazım. Ayrıca tüm ekonomik birimlerin rekabet gücünün artırılması lazım ki bu cari açık azalsın.” dedi.

Hükümetin ekonomi gündemine dönüş yapması önemli

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, 2008'de özellikle dünya ekonomisinde tutsata (mortgage) dayalı kredilerle ilgili ortaya çıkan sert türbülans ve dalgalanmaların, Türkiye'nin başlıca ihraç pazarları olan OECD ve AB ülkelerinde büyümenin yavaşlamasına yol açabilecek gibi göründüğüne işaret etti. Bolat, bunun Türkiye'nin ihracatındaki ivmeyi, artışı devam ettirmek açısından bir risk işareti olduğunu söyledi. Bolat, “Yine enerji, emtia, hammadde ve tarım ürünleri fiyatları noktasında 2007 yılında yaşanan ağır şartlar yani risk, yukarı çıkış, 2008 için de bir risk faktörü. Siyaset açısından fırtınalı dönem geride kaldı. Siyasette taşlar yerine oturdu. Hükümetin 2008 yılına girerken bir an önce ekonomi gündemine dönüş yapması önemli” diye konuştu.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Başkanı Tahir Uysal, doğrudan yabancı yatırımların çoğunluğunu oluşturan birleşme ve satın almaların yakın gelecekte yeni yatırımlara dönüşebilmesi için Türkiye için önemli bir dezavantaj olan istihdam üzerindeki prim ve vergilerin 2008 yılında öncelikli olarak gündeme gelmesini umduklarını belirtti. 2008 enflasyon hedefinin yüzde 4 olarak açıklandığını hatırlatan Uysal, “Özellikle 2008 yılı başında geleceği açıklanan elektrik ve doğal gaz fiyat artışları ve bunu takiben bu artışların diğer emtiada fiyat artışlarına yol açması ile başlayan süreçte 2008'de yüzde 6 ve yukarısında bir enflasyon oranı beklemek kanımızca daha doğru olacaktır. Büyüme hedefleri ise bazı önemli reformların kararlılıkla gerçekleşmesine bağlıdır dedi.

Hedeflerin tutturulması oldukça zora girebilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı: Üçüncü çeyrekte gördüğümüz büyüme yavaşlaması devam ederse hedeflerin tutturulması oldukça zora girebilir. Enflasyon hedefi de 2008 yılı için yüzde 4 olarak belirlenmiş. Mevcut para politikası devam ettirildiği müddetçe bu hedefe ulaşılması çok zor. Döviz kurları ise faizler yüksek tutulmaya devam edildiği müddetçe düşük seviyelerini koruyacaktır. Ancak, geçtiğimiz yıl tüm global finans piyasalarını sarsan subprime kredileri sorunu henüz ortadan kalkmış değil. Eğer bu sorunlar 2008 yılında tekrar gündeme gelirse, dış şoklara karşı yüksek cari açık ve dış ticaret açığı nedeniyle son derece savunmasız bir halde bulunan Türkiye ekonomisi, bundan en fazla zarar görecek ekonomiler arasında olacaktır. O yüzden 2008 yılının en büyük riskinin yüksek faiz oranlarına rağmen düşmeyen enflasyon rakamı ile birlikte bu global risk olduğunu düşünüyoruz.”

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli 2008 yılından beklentilerini şöyle özetledi: “2008 yılının aydınlık bir yıl olacağını düşünüyorum. Bir kaç temel sorun dışında, Türk ekonomisini etkileyecek bir unsur gözükmüyor. Temel unsurlar için de zaten hükümetimizin gerekli önlemleri aldığını düşünüyoruz. Bizler yatırımcılar olarak 2008'de istikrar sürecinin yeniden toparlanarak, bizlere yeniden yatırımlarımıza yönelme fırsatı vereceğini düşünüyoruz.”

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) Başkanı Nevzat Öztangut: ABD'deki tutsat krizinin etkileri henüz bertaraf edilmiş değil. Konuyla ilgili olumsuz gelişmeler, 2007'de olduğu gibi 2008'de de piyasamızı etkileyebilir. Gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Hükümetin, Türkiye'nin bir finans merkezi haline getirilmesi projesini gündeme aldığını hatırlatan Öztangut, TSPAKB'ın, orta vadeli bir perspektif, etkin bir koordinasyon ve kararlılıkla Türkiye'nin, Doğu Avrupa, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasında etkin, bölgesel bir finans merkezi haline gelme potansiyelinin bulunduğunu düşündüğünü kaydetti.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş 2007'deki koşulların sürmesi halinde 2008 yılında doğal seleksiyon sürecinin sektörde daha ağır tahribatlar yaratması kaçınılmazdır” diye konuştu. Önümüzdeki yıl Çin'e karşı AB'de uygulanan kotaların muhtemelen kalkacak olması ile birlikte ilave bir olumsuz etki ile karşılaşılacağını ifade eden Nakkaş, bu çerçevede sektörün dönüşüm sürecinin yönetilebilir kılınması için UFUK 2015 çalışması ile orta vadede uygulanmasını önerdikleri başta taşınma olmak üzere önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye çok daha iyiye gidecek

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Sancak önümüzdeki yıl için çok fazla sapma beklemediğini, 2008'in, daha istikrarlı ve büyüme açısından daha iyi bir yıl olacağına inandığını dile getirerek, “Önümüzdeki yıl için iyimserim. Türkiye çok daha iyiye gidecek” dedi. Hükümetin tecrübeli bir dönem geçirdiğini ve bu tecrübesiyle önümüzdeki 4 yılı çok daha iyi planlayacağını belirten Sancak, “Hükümetin kendi içinde iyi bir organizasyon var. Maliye Bakanlığı çok tecrübeli bir bakanlık haline geldi ve çok başarı sağladı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ise, Türkiye için çok büyük bir şans” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, 2008 yılında hem ticari sektöre olan ilginin devam etmesi hem de hedeflenen enflasyona paralel olarak düşmesi beklenen faizlerin konut alımlarını ivmelendirmesinin beklenebileceğini ifade etti. Cumurcu, şöyle dedi: “Önümüzdeki yıla ait öngörüler, mevcut trendlerin devamını var sayan öngörülerdir. Özellikle gelişmiş ekonomilerde büyümenin devam edeceğine dair beklentiler bu varsayımı desteklemektedir. Bununla birlikte uzun süredir yükselmekte olan varlık fiyatlarında oluşabilecek global bir düzeltme ihtimali, 2008 yılına ait öngörülerin gerçekleşmesi ihtimali önündeki önemli risk olarak algılanabilir.”

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer, önümüzdeki yıl toplam pazarı, 2007'nin yüzde 5 üstünde, 2006 ile aynı düzeyde, 670 bin araç olarak tahmin ettiklerini belirtti. Tezer, OSD üyelerinin kamuoyuna açıkladığı projeleri dikkate aldıklarında, 2008 sonunda 1 milyon 300 bin araç üretimi, 950 bin adet araç ihracatı ve 25 milyar dolar ihracat geliri tahmin ettiklerini bildirdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, faizlerin düşme eğiliminde olduğunu ve gelecek yıla ilişkin olumlu beklentileri bulunduğunu ifade ederek, Türkiye araç parkının yaş ortalamasının yüksek olduğunu, bu yönde verilecek bir teşvikin sektöre ve ekonomiye katkı sağlayacağını, beklentilerinin 2008 yılı başında gerçekleşmesi halinde sektörün canlanacağını kaydetti.

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, “Reel faizlerin nispeten azalacağı, yine YTL'nin değerli kalacağı bir yıl olarak düşünüyorum. Büyümede dünya üzerindeki sıkıntı, Türkiye'ye eninde sonunda yansıyacaktır. Bunun yansıması da çok daha dikkatli hareket etmeyi gerektiriyor. Borçluluğu çok, bir takım risklere maruz bilançolar, sıkıntıya girebilir. 2008'i çok dikkatle izlemek gerekiyor” şeklinde konuştu. Dünyaya kıyasla Türkiye'nin 2008'i daha rahat geçireceğini belirten Ateş, özellikle kredi risklerine dikkat etmek gerektiğini, şu anda dünyada riskin yeniden fiyatlandığını, dev bankaların zarar açıkladığını, böyle bir dünyada artık her şeyi 2 kere düşünmenin büyük önem taşıdığını kaydetti
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bebek Yelekleri 2008 2009 sezonu için Yaso El Örgü Örnekleri 0 08-06-2008 16:03
Bitkilerin Dünyası Yaso Bitki Dünyası 0 06-25-2008 15:32
Euro 2008 bayanlar için kurallarımız.. Yaso Komik Yazılar 0 06-23-2008 08:53
Peyss için 5.2.2008 tarihli tps yazılımı Yaso Dijital Uydu Cihazları 0 03-06-2008 09:43
Örgü Dünyası Yaso El Örgü Örnekleri 0 02-23-2008 16:27


Şu Anki Saat: 16:50


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows