Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > İbretlik > İbretlik Yazılar

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Cennete Açılan Kapı

İbretlik Yazılar


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 08-31-2008, 03:21   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cennete Açılan Kapı

Kabir: Cennete Açılan Kapı

Kabir, ahiret yolundaki ilk duraktır. İnsanı, çok sevdiği gençliğinden, hayatından, dünyasından ve tüm sevdiklerinden ayıran ölüm, insana çok acı geliyor. Ölümü hatırlamak bile insanın nefsine gayet ağır geliyor.

Nefis, ne kendisinin ne de sevdiklerinin ölümünü düşünmek bile istemiyor. Ama şurası bir hakikat ki; ölüm öldürülmüyor, kabir kapısı kapanmıyor. Herkes -ister istemez- o kapıdan girecek. Acaba ölüm o kadar çirkin bir şey mi ki, bir çok insan ondan ürküyor. Ölüm nedir, ne değildir ?

Evet, her insan ister istemez kabre girecek. İşte o kabre girmenin üç yolu vardır.

Birincisi: Allah’a ve ahiret gününe iman edip, inandığı gibi yaşayan mü’minler için o kabir bu dünyadan daha güzel bir aleme açılan kapıdır. Cennete giden yolda ilk durak kabirdir ki; her mü’min o yoldan geçerek cennetine ulaşır. Ölüm, fani dünya hayatını alır, yerine ebedi cennet hayatını bırakır. Dünyadaki geçici lezzetleri götürür, baki nimetleri ve lezzetleri kazandırır. Öyle ki, dünyanın bin sene saadetli hayatı, bir günlük cennet saadetine karşılık gelmiyor. Hem, cennetin bin senelik saadeti, bir saat Cenabı Allah’ın Cemalini görmenin verdiği saadete denk gelmiyor. İşte ölüm insanı böyle tarifi mümkün olmayan saadetlere götüren bir vesiledir. İnsanı cennete götürecek bir ölüm elbette güzeldir. Kabir ise, ebedi bir cennetin altın kapısıdır. Elbette güzeldir, elbette sevilir.

Cennet ise, dostlarla buluşma ve sevdiklere kavuşmanın yeridir. Beraberliklerin ebedileştiği yerdir. Evladın annesiyle, ümmetin peygamberiyle buluşacağı, kulların Rabbini görebileceği yer, cennettir. İnsanı Rabbine kavuşturacak olan ölüm ne güzeldir. Müminler Azrail aleyhisselamın elinden cennetin davetiyesini alıp ölüm meleğini gülerek karşılarlar.

Şu halde müminlerin dünya hayatı da saadetlidir. Çünkü bir gün mutlaka kabir kapısından cennete gireceğini düşündüğünden, dünyayı bekleme salonu olarak görür. Sanki, her an; -haydi gel ve cennete gir! denilmesini bekliyor. Elbette böyle bir bekleyiş, madalyasını almayı bekleyen insanın bekleyişinden bin derece daha sevinçlidir. Madem Allah’a ve ahiret gününe iman edip, inandığı gibi yaşıyor, farz ibadetlerini yapıp, haramlardan -elinden geldiği kadar- kaçınmaya çalışıyor. Elbette böyle bir mü’min Cenabı Allah’ın rahmetinin bir eseri olarak cenneti ümid edebilir. İşte bu ümid sayesinde cennet saadetinin bir küçük misalini kalbinde yaşar. İmanı sayesinde her iki dünyada da huzuru bulur, hayatından lezzet alır. Ne mutlu inanıp, inandığı gibi yaşayan, o bahtiyar insanlara!

İkincisi: Kabir, Allah’a ve ahiret gününe inandığı halde inandığı gibi yaşamayan insanlar için, bir zindan kapısıdır. İnandığı halde farz ibadetlerini yerine getirmeyen, Allah’ın açıkça haram kıldığı şeylerle uğraşan fasık bir insan için, ölüm acıdır. Çünkü ahiretin varlığına inanıyor, ama diğer taraftan yaptıklarının da hep haram olduğunu bilen bir insan, o yaptıklarının hesabının sorulacağını bilir. Günahlarla dolu bir hayatın sonu cehennem azabı olduğunu bildiğinden, kabri cehennemin kapısı olarak görür. (Bu, günahkar olarak ölenler içindir, yoksa tevbe kapısı açıktır. Pişman olup tevbe eden ahiretini kurtarabilir.)

Eğer kişi, ölümün güzel yönlerini bilmiyorsa, zaten cehennem korkusu da olduğundan ve cennet ümidinin zayıf olduğundan, ölüm o insana çok acı gelir. Çünkü o, ölünce bütün sevdiklerinden ayrılacağını, gençliğinden, hayatından ve dünya lezzetlerinden mahrum olacağını düşünmekle, cidden rahatsız olur. Kabir, ona göre cehenemin kapısıdır, bütün dostlardan ve sevdiklerden ayrılma noktasıdır. İşte inandığı gibi yaşamayan günahkar insanlar için ölüm çok acıdır, kabir çok çirkindir. Yazıklar olsun ki, inandığı halde, tamamen imandan uzak yaşadığından cennet hayatını katbettiği gibi, dünya saadetini de kaybetti. (Eğer son nefesinde imanını kaybetmemiş ise günahlarından dolayı cehennem azabı çektikten sonra, yine cennete girer.)
Üçüncüsü: Allah’a ve ahiret gününe inanmayan imansız kişiler için kabir, ebedi bir idam kapısıdır. Ölüm bir dar ağacıdır, ecel bir cellattır, her an başını kesmek için fırsatını bekliyor. Şu halde imansız birisi için ölüm, çürümek, yok olmak, bütün dostlarından ve sevdiklerinden bir daha kavuşmamak üzere ayrılmaktır. Ölüm, imanı olamyan kişinin nazarında hayal edilemeyecek kadar korkunç ve dehşet vericidir. İmanı olmadığından ahirette ebedi olarak cehennemde kalacağı gibi, dünyada da cehenem azabının bir küçük misalini kalbinde hisseder, kalbi yanar. Artık dünyada onun huzuru ve saadeti bulması mümkün değildir.

Ahirete inanmayan bir insan, ölümü “çürümek” ve“yok olmak” olarak gördüğünden, kabir onun için ağzını açıp üzerine hızla saldıran bir ejderhadır. Ecel denilen cellat, onu her an kovalamakta, ve nerede yakalarsa derhal başını uçuracaktır. Yukarıya atılan bir taş yere düşmeye mahkum olduğu gibi, o da kendini ejderhanın ağzına girmeye mahkum olarak görür. Çünkü şu dünyada milyarlarca insan ve canlı yaşadı ve sonunda ölümden kaçamadı. Elbette kendisi de kaçamayacağını bilir.

Mesela, yüz tane idamlık insan, idam sehpalarının kurulmuş olduğu büyük bir meydanda bekletiliyor. Rastgele isimlerini çağırıp göz önünde idam ediyorlar. Şu halde her bir mahkum, her an kendi isminin çağrılacağının endişesinden kendini bir an olsun kurtaramaz. Görüyor ki biraz sonra kendisinin de ismi okunacak, o sehpada idam edilecektir. İşte böyle bir vaziyette idamını bekleyen bir insana, bütün dünyayı saltanatıyla beraber verseniz, onun ızdırabını dindiremezsiniz. Bunu gibi her bir insan da ölmek üzere doğuyor, yani idam fermanını daha doğarken alıyor. Bakıyor ki her gün binlerce canlı ölüyor ve sanki “sen de öleceksin” diyor. Yine hergün yüzlerce insan ölüyor, bir gün komşusu, bir başka gün akrabası, derken annesi, babası ölüyor. Başka bir gün, en umulmadık bir şekilde çok genç bir insanın öldüğünü görüyor. Ve bütün bu hadiseler “bir gün sıra sana da gelecek” diyor. Anlıyor ki, her an ecel onu idam etmek üzere bekliyor. Böyle idamını bekleyen bir ecel mahkumunun dünyada huzuru bulması mümkün değildir. Binlerce yazıklar olsun o bedbaht adama ki, Allah’ı ve ahiret hayatını inkar ettiği için ahirette ebedi bir cehennem azabı çekeceği gibi dünya hayatını da zindana çeviriyor.

Evet iman, mü’minin kalbinde bir cennet çekirdeği misali dünyada huzur ve saadetinin kaynağı olduğu gibi, küfür de cehennemin çekirdeği gibi kafirin kalbini yakar. Kalpteki huzurun kaynağı iman olduğu gibi, stres ve ızdırabın da kaynağı küfürdür, çaresi imandır. Fakat derin gaflet perdesi, imanın lezzetini ve küfrün ızdırabını olduğundan daha az hissettirir. İmanı olmayan, i küfrün verdiği ızdıraptan dolayı başını deve kuşları gibi sarhoşluk kumuna sokar, gene de kurtaramaz.

İnsanın, ancak imanla hayat bulup huzura erdiğini, ve imansız bir hayatın zindan hayatı olduğunu bilip, imanın her iki dünya için ne kadar da kıymetlil bir nimet olduğunu anlayalım. Anlayalım ki, hayatımızı da imanımıza göre tanzim edip, küfrün dehşetinden kutulup, imanın sonsuz saadetine erelim.

Ne mutlu iman edip, inandığı gibi yaşayan cennet yolcularına!
Şair ne güzel söylemiş:


“ÖLÜM GÜZEL ŞEY, BUDUR PERDE ARDINDAN HABER.
HİÇ GÜZEL OLMASAYDI, ÖLÜR MÜYDÜ PEYGAMBER?”
Ya Rabbi; Sen uğruna dünya hayatının nimetlerini tepip senin şefaatine nail olmak isteyen müslümanları kabir azabından koru. Hünkar’sın ve affedicisin sen tüm müslümanları affet.

Vesselam
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
açılan, cennete, kapı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cennete Zengİn Her Zaman Gelmez" уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 04-12-2008 17:29
Sağ Üstte Acılan Reklam Korax Smf (Arşiv) 0 03-24-2008 11:10
ceNNete giRerSeM esirGeme YüreğiNi beNdeN Dark Angel Aşk'a Dair Her Şey 1 03-23-2008 15:06
Başka dünyaya açılan bir kapı LeGoLaS Photoshop 0 03-06-2008 19:04
Cehennemi cennete cevirdik AzRaiL Fenerbahçe 0 03-05-2008 11:26


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:42 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628