Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-11-2008, 21:10   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Gulliver’s Travels

GULLIVER’S TRAVELS

CHAPTER 1

- A BIG FIND -Samuel Gulliver loves travelling and sailing.But he is in danger.The sea and wind are strong.The sea and wind break his ship.He is cold,tired,hungry and thirsty.He sees an island.He swims to it.He runs onto the beach and he sleeps there.
Everybody in Lilliput sleeps.But the watchman
doesn’t sleep.He goes out in the cold and rain.He walks alone.
The watchman is wet and unhappy.It is a very dark night and he is afraid.He walks.He falls down.He looks up.There are strange things around him.
The watchman sees a giant.He is afraid.He escapes.He looks back again.He is sure.It is a giant.
He runs to king’s palace.But the guards stop him.
“The king has visitors.They are signing a wedding contract.”
the guards say to him.But the watchman runs past them into the meeting room.
“There is a giant on the beach!” the watchman shouts.
Nobody listens to the watchman.
King Little and King o sign a wedding contract.Because King Little’s daugter Princess Glory is marrying King o’s son Prince David.The watchman comes to palace. “There is a giant on the beach” the watchman shouts.Nobody listens to him.Then King Little’s men carry presents.
King Little’s daughter sings a song.The song’s name is Faithful.This is the song of Lilliput.Then “We will sing this song at the wedding tomorrow.” says King Little. “No,It must be Forever.Because this is the song of Blefesco.”says King o.
Then King o is very angry. “This is war” says King o.King Little is sad.Because this is war.The watchman comes to palace.The watchman talks to King Little.King Little don’t listen to him.Then King Little listens to him. “Go and find the giant” King Little says to the watchman.
The watchman wakes up all the people of Lilliput. “There is a giant on the beach.”says the watchman.Nobody believes him.But four men come.Four men follow him.But they don’t find a giant.
The floor starts to move.Because they stand on the giant.They escape and look at the beach.They don’t laugh,they are afraid.


CHAPTER 2

- FRIEND AND ENEMIES -


Everybody sees the giant.Everybody believes him.
The watchman is happy.Because everybody listens to him.The people of Lilliput pull the giant to the centre of the city.
Then King Little sees the giant.He is afraid and he escapes to palace.Then the people of Lilliput look in Gulliver’s pockets.They find a watch and a gun.They try to move the gun.But they drop it.It fires.Gulliver wakes up.Everybody escapes.The people of Lilliput are afraid.The king is afraid.Gulliver sees the watchman.He catchs the watchman.The watchman is very afraid.The watchman thinks that the giant wants to eat him.But the giant don’t eat the watchman.The king sees the giant.They talk.Then King Little wants to kill the giant.He calls the guards.They want to kill the giant.Gulliver isn’t afraid.Because they are very small.
But the guards don’t kill him.Because King o’s ships attack to King Little’s palace.Then King o’s soldiers see the giant.They are afraid.They escape. King o doesn’t want to escape.But King o escapes.King Little wins the war.Everybody loves Gulliver.Because Gulliver stops the war.
The people of Lilliput have a party for Gulliver.They
thank him.
King o is very angry.Then King o sends a message to his spies in Lilliput.King o’s message comes to spies.They read the message.The message says “Kill the giant!” The spies have an idea.The spies can use Gulliver’s gun.Then the spies work with his gun.Gulliver comes near to their house.The spies are very afraid.Then a fire starts in their house.Gulliver sees the fire.He stops the fire.Gulliver doesn’t know them.Because they are spies.They want to kill Gulliver.


CHAPTER 3

- LOVE,WAR AND PEACE -

David and Glory meet in the palace.The watchman hears David’song.The watchman thinks that only a spy can sing Blefesco’s song.The watchman shouts to the guards.The guards fight David.Gulliver picks David up.The guards don’t see Gulliver.Then the watchman says somethings to Glory.Then Gulliver picks Glory up.The spies are ready.Because they want to kill Gulliver.
A message comes from the spies to King o.The message says “We can win the war”.King o writes a message.He gives the message to the message bird.The message bird comes to Lilliput.The bird is tired.The watchman sees the message bird.He catchs it.The watchman reads the King o’s message.The message says “Bombo is coming at eight.” The watchman tells the people of Lilliput.The people are ready for war.
The watchman looks for Gulliver.Then he finds Gulliver.Because Gulliver can win the war.Gulliver goes to the beach.The spies catch the watchman and take the King o’s message.King o’s men shoot at Gulliver.Then Glory and David see the spies.The gun is ready.David jumps on the gun.Gulliver doesn’t die.David dies.The war stops.Gulliver picks him up.Gulliver shouts the people.
The people are very sad.Gulliver says somethings to people.
Then Glory sings her song.David doesn’t die.He sings his song.They sing together their songs.Everbody is very happy.Because the war stops.Gulliver likes the people of Lilliput,but he wants to travel to many places.Because Gulliver is a sailor and traveller.Then Gulliver leaves from Lilliput.The Kings are friends.Gulliver doesn’t forget the people of Lilliput.

-THE END-

GULLIVER’İN YOLCULUKLARI

BÖLÜM 1

- BÜYÜK BİR BULUŞ -

Fırtına hızlı geldi.Samuel Gulliver seyahat etmeyi severdi.
O deniz yolcuğunu severdi,fakat şimdi o tehlikedeydi.O çok korkmuştu.Deniz ve rüzgar çok güçlüydü.Deniz ve rüzgar geminin içini parçaladı ve Gulliver yaşamak için yüzdü.Gulliver ben bu soğuk suda ölebilirim diye düşündü.
Fakat o yaţamak istedi.Gulliver yüzdü ve yüzdü.O üţümüţ,yorgun,aç ve susuzdu,fakat o yüzdü.Daha sonra bir ada gördü,ve oraya yüzdü.Sahile üzerinde yürüdü ve orada uyuya kaldý.O yaţadýđý için mutluydu.
Bekçi mesleğinden hoşlanmadı.Herkes Lilliput’ta ılık yataklarında yatabilirdi,fakat bekçi yatmazdı.Bekçi bu sabah erken kalktı.Soğukta ve yağmurda dışarıya çıktı.Karanlık,korkunç gecede yalnız başına yürüdü.
Bu gece çok kötü bir geceydi,çünkü bir fırtına vardı.Fakir bekçi ıslak ve mutsuzdu.O yağmurdan nefret ederdi.Çok karanlık bir geceydi ve bekçi korktu.Suyun içine düştü.Şimdi daha ıslaktı.Yürüdü ve yürüdü.Tekrar düştü.Yukarı doğru baktığında,etrafında garip şeyler vardı.Onlar parmaklara benziyordu.Bekçi onları saydı.Onlardan beş tane vardı.Şimdi bekçi kendini daha çok korkmuş hissediyordu.Tekrar baktı ve bir kol gördü.Çok büyük bir kol.İri bir kol.Bir devin kolu.Uzağa koştu,fakat tekrar arkasına baktı.Evet,emindi.O gerçekten bir devdi.Bir dev sahilde uyuyordu.Bekçi buna inanamadı,fakat bu doğruydu.Bekçi korktu.Bekçi gidebildiği kadar koştu.
Kralın sarayına koştu,fakat o oraya gittiğinde,nöbetçiler onu durdurdu.
“Kralın ziyaretçileri var.Bilmiyor musun onlar bir düğün sözleşmesi imzalıyor”dedi nöbetçiler bekçiye.Nöbetçiler bu bekçinin önemli olmadığını düşündüler.Fakat bekçi bu devin düğünden daha önemli olduğunu biliyordu.Bunun üzerine bekçi nöbetçileri geçerek toplantı odasına girdi. “Sahilde bir dev var”diye bekçi bağırdı.Kimse onu dinlemedi.Nöbetçiler onu kaldırıp odanın dışına götürdüler.Kimse fakir bekçiden hoşlanmadı.
Toplantı odasında Lilliput’un kralı Little ile Blefesco’nun kralı o bir düğün sözleşmesi imzalıyordu.Kral Little’ın kızı Prenses Glory ile Kral o’nun oğlu Prens David evleniyordu.David Glory’i,Glory de David’i sevdi.Büyük bir gülümsemeyle Kral Little düğün sözleşmesini imzaladı. “Siz majeste”diyerek sözleşmeyi Kral o’ya verdi. “Teşekkür ederim majeste”dedi Kral o.Kral o anlaşmayı okudu ve imzaladı. “Anlaşmayı imzaladık,benim küçük kralım”dedi Kral o. “Evet gerçekten imzaladık öyle değil mi?”diye cevap verdi Kral Little. “Biz hala iki eski arkadaşız öyle değil mi?”dedi Kral o ve iki yaşlı kral güldü.
Kral Little’ın baş veziri odaya geldi. “Düğün ihtiyaçları hazır”dedi baş vezir gururlu bir şekilde.Bekçi tekrar içeriye koştu. “Sahilde bir dev var”diye bağırdı bekçi.Kimse onu dinlemedi.Düğün hediyeleri fakir bekçiden daha önemliydi.Nöbetçiler bekçiyi aldı ve dışarıya taşıdı.Onlar pahalı hediyeler taşıdı:çiçekler,bir yüzük ve büyük bir pasta.Kral o çiçeklere baktı.Mutlu bir şekilde “harika,harika”dedi.
“Güller ve diğer çiçekler”dedi baş vezir.Kral o çiçekleri kokladı.Çiçekler güzel kokuyordu. “Hoş çiçekler öyle değil mi”dedi Kral Little. “Onlar güzel buketler”dedi Kral o ve tekrar gülümsedi.Ondan sonra onlar düğün yüzüğüne baktılar.O çok büyük elmas bir yüzüktü. “Harika” dedi Kral o.Daha sonra düğün pastası geldi.Kral o pastadan biraz tattı.Pasta çok lezzetliydi.
Prenses Glory mutluydu ve ţarký söylemeye baţladý.O çok güzel bir sese sahipti. “Benim güzel kýzým,onu kaybediyorum” dedi Kral Little. “Sen kýzýný kaybetmiyorsun,bir ođul kazanýyorsun.Benim ođlum.”dedi Kral o.Prenses Glory ţarký söylemeyi bitirdiđi zaman Kral o “Güzel bir ţarký” dedi. “Evet biz ondan hoţlanýrýz” dedi Kral Little. “Bu ţarkýnýn adý Faithful,Lilliput’un ţarkýsý.Biz bu ţarkýyý yarýn düđünde çalacađýz.”dedi Kral Little.
“ Hayır,Blefesco’nun şarkısı Forever,Forever düğünde çalmalı”dedi Kral o. “Fakat o,Faithful her zaman düğünlerde çalar,bu gelenekseldir ve bu şarkı hoş bir şarkıdır.”
“Biliyorum güzel bir ţarký,fakat düđün için uygun deđil,burada Forever ţarkýsý var. “Faithful çalacak”dedi Kral Little kendinden emin bir ţekilde. “Hayýr,Forever,o Forever olmalý” dedi Kral o güçlü bir ţekilde. “Faithful”dedi Kral Little sessiz bir ţekilde. “Forever olacak veya düđün olmayacak”dedi Kral o.Kral o çok kýzmýţtý. “Düđün yok mu?” diye sordu Kral Little. “Fakat elmaslar ve hoţ çiçekler...ve Faithful çok hoţ ţarkýdýr”dedi Kral Little.
Kral o çok kızdı. “Bu bir savaş” diye bağırdı.Kral Little korktu.Bombo arkasındaki yaşlı krala baktı.Kral o bu arkadaş canlısı kralı düşündü.David ve Glory’nin birlikte mutlu olduklarını düşündü.Belki o bir savaş başlatmamalıydı.Fakat daha sonra bekçi tekrar içeri girdi. “Sahilde bir dev var “diye bağırdı.Nöbetçiler bekçiye almaya çalıştılar,fakat onlar Kral o’yu yakaladılar.Şimdi Kral o daha kızgındı. “Bu bir savaş” diye yükse sesle bağırabildiği kadar bağırdı.Toplantı odasının dışarısına yürüdü.Arkasına bakmadı.Toplantı odasının gerisinde Kral Little özel sandalyesine oturdu.Normalde o burda oturmaktan hoşlanırdı,fakat şimdi üzgündü.Bekçi Kral Little ile konuşuyordu,fakat kral onu dinlemedi. “Savaş”dedi Kral Little. “Onu buldum,majeste! Bir dağ buldum.Bir dağ adam!” dedi bekçi. “Fakat savaş hoş bir şey değil”dedi Kral Little.Hala kral bekçiyi dinlemiyordu. “O çok büyüktü.Hayır,o çok büyüktü.”dedi bekçi. “O olabildiğince büyüktü”dedi bekçi,fakat kral onu dinlemedi.Kral odadan ayrıldı.O savaş hakkında düşünüyordu. “Bombo beni korkutamaz”dedi Kral Little. “Sana söylemeye çalışıyorum burada bir dev var”dedi bekçi.Bekçi kızmaya başlıyordu.Kimse onu dinlemedi. “Savaş beni korkutmaz” diye Kral Little yalan söyledi. “Ama ben sana söylüyorum...”dedi bekçi. “Ne?” diye sordu Kral Little.Bekçi yorgundu ve ıslaktı.Şimdi çok kızgındı. “Sahilde bir dev var! Sahilde bir dev var!”diye bağırdı. “Ne?”dedi Kral Little. “Burada savaş var görmüyor musun? Benimle konuşma.Git.”dedi Kral Little. “Bir savaş mı” diye sordu bekçi, “sen beni casus mu sanıyorsun?”dedi bekçi. “Ne? Kim casus?” diye sordu kral ve şimdi kral bekçiyi dinlemeye başladı. “Sahilde bir dev” diye bağırdı bekçi. “Neden bana bunları anlatmıyorsun”diye kral bekçiye sordu. “Birşeyler yap,git ve devi bul ve bana getir”dedi Kral Little.
En sonunda kral ţimdi bekçiye inanýyordu.Bekçi Lilliput halkýný uyandýrmaya gitti.Onlar devi uyanmadan bađlamak zorundaydýlar.
Bekçi ţehrin merkezinde çaný çaldý. “Uyanýn! Sahilde bir dev var.Uyanýn!”diye bađýrdý.Herkes meydana geldi.Halk çok kýzgýndý,çünkü uyumak istiyorlardý.Bekçi devi halka anlattýđý zaman,onlarýn çođu bekçiye inanmadý.Onlar devi kendi gözleriyle görmek ihtiyacý duydular.
Birkaç adam bekçiyi sahile doğru takip etti. “Dev nerede?” diye sordular.
“Dev burda”dedi bekçi,fakat onlar devi göremedi.Bekçi kendini mahçup hissediyordu ve onun yüzü kızardı.Bekçi devin burda olduğundan emindi,fakat devi göremedi.Daha sonra onlar bekçiye gülerken,garip bir ses duydular.Bu ses rüzgar sesine ya da bir nefes alıp vermeye benziyordu.Zemin onların ayaklarının altında hareket etmeye başladı.Aniden onlar neden devi göremediklerini anladılar.Onlar devin üzerinde ayakta duruyorlardı.Onlar ağaçların arkasına koştular ve sahile baktılar.Bu doğruydu,iri bir adam orada uyuyordu.Onlar şimdi gülmüyorlardı,onlar çok korkmuştu.


BÖLÜM 2

- ARKADAŞ VE DÜŞMANLAR -

“Atları getirin,ipleri getirin,bıçakları getirin,arkadaşlarınızı getirin,herşeyi getirin!”dedi bekçi.O şehrin merkezindeki meydanda insanlara konuşuyordu.Kendini mutlu hissediyordu.Herkes onu dinliyordu.Lilliput halkı devi taşımaya yardım etti.Onlar yüzlerce ağaç kesti.Devi götürmek için birçok at getirdiler.Devi binlerce ip ile bağladılar.Onlar dev uyandığında iplerin çözülmemesini umut ettiler.Devi şehrin merkezine,sarayın dışına çektiler.
Sarayın içinde,Kral Little devi veya Lilliput halkını düşünmüyordu.O uyuyordu. Kral Little uykusunda“Faithful her zaman düğünlerde çalar.”dedi.Bekçi odaya girdi ve kralı uyandırdı. “Majeste.Dev burda” dedi bekçi. “Dev,oh evet,dev.İçeri getir.İçeri getir.”dedi Kral Little. “Majeste devin buraya uygun olduğunu düşünmüyorum”dedi bekçi. “Dev nerede?” diye sordu kral. “Dışarda majeste”dedi bekçi.Onlar dışarı çıktı.Kral,Gulliver’i gördüğünde saraya koştu.Kral Little çok korktu. “Nöbetçileri,orduyu,deniz kuvvetlerini çağırın.Kadınlar ve çocuklar hemen gidin.Sonra görüşeceğiz.”dedi Kral Little.Kral döndü ve saraya koştu.Yatağına koştu ve yatağında kaldı.
“Onun ceplerine bakın,o bir casus olabilir”dedi bekçi.Lilliput halkı Gulliver’in ceplerine baktı.Onun saatini ve silahını buldular.Onun silahının ne olduğunu bilmiyorlardı.Silahı taşımayı denediler,fakat onu düşürdüler.Silah patladı.Silah çok büyük bir gürültü yaptı.Gulliver uyanmaya başladı.O hareket etmeye başlayınca herkes evlerine koştu.
Kral Little ve bekçi balkona çıktılar.Onlar çok korktu.Gulliver ipleri kolaylıkla çözdü.Kral Little cesur bir kral değildi,sarayına koştu ve kapıyı kapattı.Bekçi dışarda Gulliver ile kalmıştı.Krala koştu. “Kapıyı aç,burdan hoşlanmadım,bana izin verin majeste,izin verin,izin verin.Ondan hoşlanmadım”diye ağladı bekçi.Kapı kapalı kaldı.Gulliver küçük bekçiyi gördü ve onu yerden aldı. “Yardım! Yardım! Gitmeme izin ver! Ölmek istemiyorum.Yardım!Beni aşağıya bırak.” diye bağırdı bekçi.
Bekçi çok korkmuţ gözüküyordu.Gulliver bekçiye baktý.”Ne iţimiz var burada? dedi Gulliver.Gulliver çok ţaţkýndý. “Beni aţađýya býrak.Yardým! Yardým! Beni aţađýya býrak! Yeme beni.Yeme beni.Yardým!Lezzetli deđilimdir.Seni hasta yaparým.Bekçi bu dev beni yiyecek diye düţündü. “Adam.Küçük adam”dedi Gulliver.Gulliver bu küçük tuhaf adamla çok ilgiliydi. “Bana bunu yapamazsýn.Karým ve çocuklarým var.Milyonlarca çocuk”diye yalan söyledi bekçi.
“Orda bekle arkadaţým.Seni yemeyeceđim”dedi sakin bir ţekilde Gulliver.Bekçi korkmuţ bir ţekilde onu dinledi. “Yardým! Yardým! Beni aţađýya býrak.Yardým!Yardým!”dedi bekçi.Daha sonra Kral Little tekrar balkona geldi.O cesur deđidi,ama o kraldý,bir ţeyler yapmak zorundaydý. “Býrak onu! Býrak o adamý!”dedi Kral Little.Gulliver kralý görünce “Sen kimsin?”diye sordu. “Ben mi kimim? Ben burada kralým.Nöbetçiler,nöbetçiler!Terasa.Ben kralým.Haydi nöbetçiler.Haydi nöbetçiler.Nöbetçiler.”diye bađýrdý Kral Little.Nöbetçiler ok ve yaylarýyla Gulliver’in etrafýndaydýlar.Nöbetçiler Gulliver’e ateţ etmek için bekliyorlardý. “Çok üzgün olacaksýn,dev”dedi Kral Little. “Hazýr!”diye bađýrdý Kral Little.Nöbetçiler Gulliver’e ateţ etmedi.Çünkü oklar ve taţlar sarayýn üzerine düţtü.Oklar ve taţlar denizden geliyordu.Kral o’nun gemileri Lilliput’un yanýndaki denizdeydi.Kral o bir çok gemiye sahipti.Blefesco’da bir çok asker vardý.Kral o adamlarýna Kral Little’ýn sarayýna ateţ etmelerini söyledi.Oklar ve taţlar tekrar sarayýn üzerine düţtü.Bu bir savaţtý. “Bu o.Kapýlarý kapatýn.Kaleye gidin.Ţehri savunun.”dedi Kral Little.Kral Little,Kral o’nun kendisinden daha çok askere sahip olduđunu biliyordu.Onlar savaţý kazanabilirdi.Daha sonra Gulliver ayađa kalktý ve Kral o’nun adamlarýný gördü.Onlar çok korktu.Onlar bir devle savaţamadý.Kral o’nun adamlarý gemilerine dönüp,evlerine gittiler.Kral o askerlerine “Dur! Durun! Yerlerinize geri gidin.Oraya geri gidin ve savaţýn.Biz Blefesco’luyuz,hiçbir ţeyden korkmayýz.”dedi.Fakat Onlar Kral o’yu dinlemedi.Onlar eve gitti.Ţehrin merkezinde Gulliver etrafýna baktý.Hiç kimseyi göremedi. “Herkes nereye gitti.Bu arkadaţ canlýsý bir ziyaretçi için çok kötü bir hoţ geldin.Balkonda Kral Little bekçiyle konuţuyordu. “Bak Gabby.Kazandýk.Gabby.Gördün.Onlar uzađa gitti.Evet onlar korkmuţ.”dedi Kral Little.Gulliver iki küçük insana baktý. “Merhaba oradakiler.Ţimdi benden korkmayýn.Majeste umarým benden korkmazsýnýz.Oh,iyi.Ţimdi bana merhaba dememe izin verirsiniz.Benim adým Samuel Gulliver.Samuel Gulliver,denizci ve seyahatçi”dedi Gulliver. “Lilliput’a hoş geldin.Sen savaşabilir misin?” diye sordu Kral Little. “Benim kadar herhangi biri ile dövüşebilirim”diye cevap verdi Gulliver.Kral Little mutlu bir şekilde “Harika.Sen buradayken o’nun çok problem yapacađýný düţünmüyorum.Dev bizim arkadaţýmýz.O bizim arkadaţýmýz.Korku yok.Dađ adam bizim arkadaţýmýz.”dedi.
Lilliput halkı Gulliver için parti verdi.Onlar çok mutluydu,çünkü Gulliver savaşı durdurdu.Onlar bekçinin şarkısını söylediler ve dans ettiler.Gulliver’in elbiselerini yeniden yaptılar.Gulliver’in saçlarını kestiler ve onu traş ettiler.Halk Gulliver’e savaşı durdurduğu için teşekkür etti.
Kral o sarayında mutsuz bir adamdı.O çok kızgındı.Lilliput’taki casuslarına bir mesaj yazdı.Mesajı kuşa verdi.Kral o kuşa “Şimdi senin görevin bu mesajı al, Lilliput’taki casuslarıma götür.Şimdi git,ve iyi şanslar arkadaşım.Git,Git!” dedi.Kuş Lilliput’a uçtu.
Lilliput’ta Gulliver Kral Little ile konuţuyordu.Onlar büyük bir yemek yiyordu. “Küçük prensesin bizimle olmadýđý için üzgünüm”dedi Gulliver.Gulliver David ve Glory hakkýnda bir ţey söylemedi.Gulliver, Glory’nin neden üzgün olduđunu ya da savaţýn neden baţladýđýný bilmiyordu.Lilliput halkýnýn hepsi mutluydu.Onlar daha fazla ţarký söyledi ve Gulliver de çok ţarký söyledi.
Hiç kimse casusları görmedi.Onların evi şehrin merkezinde değildi.Bombo’nun kuşu onlara geldi ve mesajı okudular.Mesaj şöyle diyordu “Devi öldür veya sen öl.” Onlar ölmek istemedi,bunun üzerine Gulliver’i öldürmek zorundaydılar.Ama nasıl?Düşündüler ve düşündüler.Daha sonra akıllarına bir fikir geldi.Onlar Gulliver’in kendi silahını kullanarak onu öldürebilirlerdi.
Casuslar Gulliver’i nasıl öldüreceklerini düşünürken,Gulliver küçük kayıklar yapıyordu ve bekçiyle konuşuyordu.Gulliver bekçiden hoşlandı.O mutluydu. “Arkadaş.Arkadaş.Senin kayık yapmaktan hoşlandığını anladım.Kayık yaptım,güzel bir kayık.O senin ayakkabından büyüktür.”dedi bekçi. “Benim,benim”dedi Gulliver. “Onu bir gün korkunç bir fırtınada kaybettim.”dedi bekçi, “ve eve balinanın üzerinde geldim.” “Anlat bana;balinayı nasıl yakaladın?”dedi Gulliver. “Onun kuyruğunu yakaladım.” dedi bekçi. “Benim,benim”dedi Gulliver. “Ve yüksek bir dağa tırmandım,gökyüzünde başımı vurdum.Ordaydım,ordaydım”
dedi bekçi. “Mutlu bir hayatta yaţadýn”dedi Gulliver. “Mutlu,mutlu”dedi bekçi. “Benim,benim”dedi Gulliver. “Mutlu,mutlu,ama ţimdi hayatým mutsuz.Onlar beni lider yapmalý,ţimdi bu meslekten hoţlandým.Ben gitmek zorundayým”dedi bekçi. “Güle,güle” dedi Gulliver.
Arkada onların gizemli evinde,casuslar Gulliver’in silahi ile ilgileniyorlardı. “Topu oraya koy,aşağı ve çevresine ve çek şeyi,dedi birinci casus. “Ve o buraya gelir,”dedi ikinci casus.Onlar silahtan hoşlandı.Gulliver casusların evinin yanından yürüyordu.Casuslar korktu. “Işık,ışık.Işığı kapatın!”dedi birinci casus.Gulliver evi geçip yürüdü. “Tamam”dedi ikinci casus.Fakat casusların evinde yangın başladı.Gulliver yangını gördü.Eline biraz su aldı ve ateşin üzerine attı.Gulliver yangını durdurdu.Gulliver eve “Merhaba,orada kimse var mı”dedi. “Hayır,kimse yok burda,sadece biz”dedi üçüncü casus. “Tavuklar”dedi birinci casus. “Benim,benim”dedi Gulliver.Gulliver burda insanların olduğunu bildi.Bu casusların kendisini öldürmek istediğini bilmiyordu.

BÖLÜM 3

- AŞK,SAVAŞ VE BARIŞ -

David ve Glory sarayda buluţtu.Onlarýn ülkeleri savaţtaydý,ama onlar birbirlerine aţýktý.Buluţmak zorundaydýlar.David ţarký söylerken Glory’i gördüđü için çok mutluydu.Bekçi David’in ţarkýsýný duydu.Bu Forever’dý.Bu ţarký Blefesco’nundur.Lilliput halký bu ţarkýyý söylemedi.O bu ţarkýyý sadece bir casusun söylebildiđini bildi.O bekçiydi,onun mesleđi casuslarý aramaktý.Bekçi nöbetçilere bađýrdý. “Forever.Forever.Bu ţarký Blefesco’nun.Nöbetçiler öldürün!Nöbetçiler öldürün!Nöbetçiler öldürün!”dedi bekçi.Nöbetçiler David ile savaţtý.David iyi bir askerdi,fakat çok asker vardý.David askerleri durduramadý.Gulliver onlarý gördü.David’i öldürmek istemedi,onu yerden aldý. “Nerde o? Nereye gitti o?”dedi bekçi.Onlar Gulliver’i görmedi.Bekçi Glory’ye baktý.Bekçi ona “Bir casusa yardým.Savaţ zamanýnda-bu kötü bir ţeydir.” Ondan sonra bekçi nönetçilere, “David’i arayýn”dedi. Daha sonra bekçi Glory’ye, “Bilirsin,baban bu olayý duyacak,prenses.” Fakat Glory orda deđildi.Gulliver Glory’i yerden aldý.Gulliver prensesle savaţ hakkýnda konuţmak istiyordu.Onlarýn evin arkasýnda casuslar Gulliver’i öldürmek için hazýrdý.Casuslar Kral o’ya bir mesaj yazdý ve onu mesaj kuţuna verdiler. “Kral o “Evet!” der ve biz devi öldüreceđiz.Fakat biz bir vücutla ne yapabiliriz?”diye yazdýlar.
Gulliver, David ve Glory ile konuţtu.Onlarýn savaţýný ve evliliklerini öđrendi.Gulliver bu savaţýn üzücü ve aptal olduđunu düţündü. “Bir ţarký iki gönülü birbirinden ayýrdý ve düđünü durdurdu.Bekle bir dakika.Bir fikrim var.Forever ve Faithful birlikte bir ţarký olarak çalýnsýn.”dedi Gulliver.Bomba sarayda casuslarýndan mesaj aldý.Mesaj onu mutlu etti. “Dev ölecek.Ţimdi savaţý kazanabiliriz.”dedi Kral o.Casuslarýna bir mesaj yazdý. “Sevgili casuslar:Evet!Onu öldürün.Onu öldürün.Onu öldürün!Ben saat sekizde geleceđim.”diye yazdý.Mesajý,mesaj kuţuna verdi.Biraz yolculuktan sonra kuţ ţimdi yorgundu.Kuţ casuslarýn evinin yanýna vardýđý zaman,biraz su içmek için durdu.Bekçi yine gözlüyordu.Bekçi kuţu gördü.Bekçi kuţun Kral o’dan geldiđini biliyordu.Kuţu yakaladý ve mesajý aldý.Mesajý okudu. “Bombo geliyor.Bombo geliyor!”dedi bekçi.Şehre koştu ve herkese koştu.Herkes onu dinledi.
Daha sonraki sabah Lilliput’un ordusu ve halkı savaş için hazırdı. “Lilliput için! Evet,benimle gelin!” dedi Kral Little halkına.Bombo ile savaşmaya sahile gittiler.Bekçi,Gulliver’i arıyordu.Gulliver,Lilliput için savaşı kazanabilirdi. “Gulliver.Gulliver.Neredesin? Nerdesin Gulliver? o saldırıyor,Gulliver.Bu savaş.Gulliver neredesin? Gulliver.Bu savaş.Bombo saldırıyor.Bu savaş.”diye bağırdı.Gulliver bekçiyi duydu.Gulliver geldi ve bekçiyi yerden aldı. “Beni aşağıya bırak.Neredesin büyük tembel bencil dev?Şimdi sahile git ve o’yu öldür.Gemileri yok et ve bütün askerleri öldür.”dedi bekçi. “Evet efendim.Benim,benim.”dedi Gulliver.Sahile yürüdü. “Beni bekle.Gulliver bekle beni.Gulliver!Bekle beni.”dedi bekçi.Gulliver beklemedi.Bekçi koştu.Casuslar,bekçiyi gördü ve onu durdurdular.Casuslar o’nun mesajını bekçiden aldılar.Mesajı okudular.Casuslar şimdi biliyorlardı,devi öldürmek zorundaydılar. “Haydi gidelim” dedi casus.Casuslar sahile yürümeye başladı.Onlar Gulliver’in silahını taşıdılar.Sahilin aşağısında Gulliver savaşı durdurmayı deniyordu.Orda kal.Savaşı barışçı bir şekilde durdurabiliriz.Dinle.Ateş etme.”dedi Gulliver.Fakat onlar ateş etti. “Adamlarına bana ateş etmemelilerini söyle.Gulliver o’nun gemilerini aldı ve onları sahile doğru çekti.Onlardan çok vardı.Askerler ona yine ateş etti.
David ve Glory sahilin yanındaydı.Glory,casusları Gulliver’in silahi ile gördü. “David,bak! Gulliver’in gök gürültüsü makinesi!”dedi Glory.David silahı gördü. “Bekle burda,Gloria!”dedi David.Atına bindi ve casuslardan sonra gitti.David casusları durdurmak zorunda olduğunu biliyordu. “Silah,silah.Hadi çek,hadi çek”dedi birinci casus.Silah hazırdı.Casuslar Gulliver’e ateş etmeye hazırdı.Gulliver onları görmedi.En sonunda David geldi.David silahın üzerine atladı.Silah ateşlendi,fakat Gulliver ölmedi.Daha sonra silah ve David yere düştü.Bu çok uzun bir düşüştü.Kral o oğluna “David”diye bağırdı.Oğlu hiçbirşey söylemedi,o hareket etmedi.Bombo son derece üzgündü.David öldü.Gulliver,David’i yerden aldı ve ellerinin arasına koydu. Daha sonra ellerini kapattı.Savaş durdu.Herkes Gulliver’e baktı.Gulliver iki krala ve halkına konuşmaya başladı.
“Zavalla,fakir aptal küçük insanlar.Bakın ne oldu.Şimdi gidin,gidin şimdi.Savaşın aptal savaşınızda,çünkü bu sizin gelenekleriniz.Ama siz Glory’nin sevdiğini ayırdınız,Kral Little,çünkü siz açgözlü ve bencilsiniz.Ve sen,Kral o,oh büyük asker,ne yaptın?Sen çok kalın kafalı düşündün.Sen barış için savaşmalıyken,sen savaş yapmak istedin.Fakat şimdi üzgünsün.Belki sen onların şarkılarını seninkiyle birlikte dinleyebilirsiniz.Birlikte.”dedi Gulliver.
Daha sonra Glory ţarkýsýný söylemeye baţladý.Gulliver elini açtý.David ayađa kalktý ve ţarký söylemeye baţladý.O ölü deđildi.Onlar birlikte ţarký söylediler.Onlar Faithful ve Forever’ý bir ţarký gibi söylediler.Krallar ve onlarýn halký çok mutluydu.Savaţ sona erdi..Hiçkimse ölmedi.Ýki ülke tekrar dostça yaţayabilirdi.
Gulliver Lilliput halkından hoşlandı,fakat o denizci ve seyahatçiydi.O başka yeni yerlere gitmek istedi.Gulliver birkaç küçük insanın yardımıyla bir gemi inşa etti.Gulliver gittiği zaman herkes ona güle güle demeye geldi.Krallar şimdi dosttu.Onlar birlikte çalıştılar.İki ülkenin insanları teşekkür etti.Seni seviyoruz ve tekrar teşekkür ederiz,Gulliver”dedi iki kral.Gulliver onları hep birlikte gördüğü için mutluydu.O yeniden seyahet edeceği için mutluydu.Samuel Gulliver bir çok yere seyahat etti,ama küçük Lilliput halkını unutmadı.

THE CHARACTERS

Gulliver:He loves travelling and sailing.He visits different cities.

Watchman:He is a watchman.He is small person..

King o:He is a king.He is brave king.

Kral Little:He is a king.He is afraid.

Glory:She is King Little’s daughter.She loves David.

David:He is King o’s son.He loves Glory.-MY OPINIONS-

It is a useful book.This book teaches us the peace and the amity.It isn’t necessary war for the people.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sosyal Güvenlik Reformu’na ’milletvekiline zam’ maddesi LeGoLaS Finans Haberleri 0 03-13-2008 22:35
Kota kalkıyor, AB’yi ’Çin malı’ korkusu sardı LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 0 03-13-2008 21:12
İnönü’nün Hitler’le dansının faturası: Refah Faciası LeGoLaS Köşe Yazıları 0 03-11-2008 17:27
Gulliver's Travels Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 15:53
ViCTOR HUGO’NUN “NOTRE-DAME’IN KAMBURU” Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 09:27


Şu Anki Saat: 02:40


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows