Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > İslam'a Göre Kadın ve Aile

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 12-04-2015, 22:43   #1
 
Üyelik tarihi: Jun 2015
Mesajlar: 188
Thanks: 0
Thanked 10 Times in 8 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
nesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud of
Standart Kadın Nasıl Mutlu Edilir?

Hamdi Kalyoncu
Arifan Aile, Mart, 2010

Mutluluk duygusu önünde en büyük engel kişinin kendisidir. İnsanların mutluluktan ne anladığı ise, hayattan ne beklediğine bağlı.
Hayatı “evlilik tarzında” yaşayan birinin, hayatla ilgili yanlış algılama ve yanlış beklentileri, evlilik için de geçerli.
Söz buraya gelince Konfüçyüs’ün şu sözünü anlamak yerinde olur;
“Pek çokları, mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar, bazıları da daha alçakta; ama mutluluk insanın boyu hizasındadır.” (Kikos Kazancakis, Zorba, Can yay. 2003, s.95)
İnsanlar boyunun ölçüsünü bilmez ise, yani yeteneklerini, imkanlarını tanımaz ve geliştirmez ise, beklentileri, imkan ve kabiliyetini aşarsa mutluluğu yakalaması mümkün olmaz.
Bu açıdan bakılınca mutlu olmaya müsait kadın, kendini bilen kadındır. Mutluluğu kendi boyu hizasından yukarıda arayan biri, onu bulmayacak demektir. Bu temel şart var ise o zaman erkek, kadını mutlu etmek için bir şeyler yapabilir. Ve onun için yapacakları, aynı zamanda kendisine de mutluluk olarak dönecek demektir.
Evlilikten yana erkeğin mutlu olması için, yanındaki kadının mutlu görünmesi gerekir.
Kadınının mutlu olması, erkeğin mutlu olmasının ilk şartıdır.
Bir toplumun kalitesinin o toplumun kadınının kalitesi ile ölçülmesi gerektiği gibi, mutluluğu ve huzuru da kadının mutluluğuna ve huzuruna bağlı olacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.
Annesi mutlu olmadan çocuğun, eşi mutlu olmadan erkeğin, kadınları mutlu olmadan toplumların mutlu olmasını beklemek hayaldir.
Kadını “Mutluluğa Hazırlamak”
Evlenmeden önce kadın erkeğinin “gönlünün kadını”dır. Kadınlığıyla, edasıyla nazıyla ona hitap etmeye çalışır. Evlendikten sonra ve de peş peşe çocuklar olmaya başlayınca, erkeğin gönlünün kadını “evinin kadını” olmaya başlar.
Böylece erkeğin gönlü boşalabilir.
Bu boşluk başkaları tarafından keşfedilirse, arkasından bir dizi mutsuz olayların sökün etmesi tehlikesi belirebilir.
Hanımların “ev”i ön plana alıp, eşini ihmal edecek bir konuma düşmekte olup olmadığını kontrol etmesi gereği yanında, kadından yana mutluluğunu kaybetmek istemeyen erkek de, eşini gönlüne yakın tutma yolunda gayret göstermeli.
Kadından yana mutlu olabilmek için, önce onu mutluluğa hazırlamak gerek. Çünkü, eğer o mutlu değilse, onunla birlikte olan erkeğin de mutluluğu yakalama şansı olamaz..
Kadının mutlu olması için ise, öncelikle onun ne ile ve nasıl mutlu olacağını bilmek gerekir.
KADINI MUTLU EDECEK YAKLAŞIMLAR
Kadınınız hastalıklı bir kişiliğe sahip değilse, uygulanması son derece kolay yöntemlerle onu mutlu edebilir ve böylece siz de “mutlu bir kadın”la mutlu olma şansını yakalayabilirsiniz.
Bu davranışlar, “erkeğini mutlu etmesi için”, kadının erkek tarafından hazırlanması anlamına gelecek.
İşte, mutlu olmak isteyen bir erkeğin kadın karşısında uygulayacağı basit ama önemli kurallar;
I. Takdir edin, şevki artsın!
Kadınlar beğenilmekten, takdir edilmekten, güzel bir söz duymaktan çok hoşlanırlar.
Sevildiğini ve takdir edildiğini bilmek onları mutlu eder. Onlara karşı teşekkürü ve takdiri asla ihmal etmemeli.
Aslında takdir etmek “kıymet bilmek”tir. Kıymet bilmek ise, kıymet bilenin kıymetli olduğunu gösterir.
Takdir edilmek herkes için önemli olmakla birlikte, bayanlar için daha da hayatidir.
Bu aynı zamanda şevk verecek ve daha iyisini yapmayı teşvik edecektir. Onları sevgi ve takdir dolu bir sözden daha çok kolay ve motive eden bir şey bulunamaz.
Ancak bunu, kırıp dökmeden önce yapmalı. Aksi halde gönlünü kırdıktan sonra, ona dünyayı bağışlamanın ne önemi olabilir.!
II. İltifat edin, mest olsun!
Bir kadın en çok, içten geldiğine inandığı, samimiyetinden şüphe etmediği güzel bir sözden mutlu olurlar. Eşinden iltifat görme arzusu, susuz kalmış toprağın yağmura ihtiyacı gibidir.
Nedense erkeklere bu çok zor gibi gelir. Kadının gururunu okşayacak güzel bir söz söylemekten kaçınırlar.
Halbuki, bir güzel söz onlara dünyaları bağışlamak gibi gelir.
Maddi fedakarlıklarla elde edemeyeceğinizi, bu yolla kazanmanız mümkün. İltifatlarınız onda, size iltifat etme hissi de oluşturur.
Özellikle de başkalarının yanında iltifat onları mest etmeye yeter!
Tatlı bir sözden daha “tatlı”sı yoktur.
İltifat, soğuk duyguların panzehiridir.
İltifat dolu sözleriniz sadece size karşı oluşabilecek negatif duyguların önüne geçmekle kalmaz, sizin içinizde de güzel duygular uyandırır. İltifatlar yağdırdığınız kişi, açan çiçekler gibi sizin gözünüze de güzel görünmeye başlar.
Aslında ondan gördüklerinizin çoğu, sizin ona gösterdiğiniz davranışların size geri yansımasıdır.
İltifat kadını mutlu eder, mutlu bir kadın güzelleşir. Bu, aynı zamanda sizin ona bakışınızı da güzelleştirir ve mutluluğunuz artar.
Güzel bir kadınla birlikte olmak istiyorsanız, önünüzdeki en kestirme yol budur.
III. Kırdıktan sonra değil, kırmadan önce ödüllendirin; coşsun!
Genellikle erkekler kendileri bir hata ettiklerinde, durumu telafi etmek için bir şeyler yapma ihtiyacı duyarlar. Bir şeyler almak, bir yerlere götürmek veya güzel bir söz söylemek gibi! Ancak burada kırılmış bir kalbin tamir gayreti hemen sezilir.
“Özür dilemek” anlamına gelecek bu davranışlar yerine, ortada bir hata yokken yapılacaklar önemlidir. Herhangi bir problem olmadan önce ödüllendirme ise minnet duyguları oluşturur ve önemsendiği düşüncesini ortaya çıkarır.
“Erkek bir hata yapacak da, onun üzerine bir güzel söz ya da bir hediye gelecek” şartlanması kadını huzursuz eder. Bunun sık sık tekrarlandırması ve affettirme mantığı ile yapılanlar bir süre sonra tiksinti bile meydana getirebilir.
Suçluluk psikolojisi içinde kendini affettirme tarzında yaklaşımlar kadınların istediği “erkeksi” davranışlar da değildir. Hatta acziyet olarak algılanır.
IV. Küçük şeylerle onu hatırladığınızı gösterin, büyük mutluluk yaşasın
Çoğu kadının dünyası, eşinin çizdiği sınırlardan ibarettir.
Hayattan beklentileri kocası eliyle gerçekleşecektir. Bu sebeple unutulmadığını, sık sık hatırlandığını bilmek ister. Unutulduğunu düşünmek ne kadar mutsuz ederse, hatırlandığını görmek de o ölçüde mutluluk verici olur. Bu bir kır çiçeği sunmak bile olsa.!
Yüzünüze bakıldığında; “içimden geldi!” diyebilmelisiniz.
Bu, kadınları, tahmin edemeyeceğimiz kadar mutlu etmeye yetecektir.
Bunun için çoğu zaman büyük fedakarlıklara gerek yoktur. Olgun ve kişilikli bir bayan için hediyenin anlamı önemlidir!
Bilmek gerekir ki, küçük şeyler mutluluk, büyük şeyler imkan ve belki rüşvet olarak algılanır.
V. Onunla, “biri ile çıkar gibi” çıkın ki, romantizm olsun
Erkekler, aile fertlerini bir yemeğe, gezip dolaşmaya, tatile götürmeyi genellikle bir görev anlayışı içinde yaparlar. Bazen bunu çok da istekli olmadan yaparlar.
İstekli olmayan birinin yaptığı işten ise, zevk alması beklenemez.
İsteksizce yapılan bir işin tadı olmaz. Hatta yaparken tez sinirlenmeler, kırıcı söz ve davranışlar, karşılıklı sitemler görülür.
Halbuki gönüllü olarak, içten şevkle, tadını çıkara çıkara yapılacak bir gezinti, baş başa bir yemek ya da bir tatil, mutluluğu iki taraf için de pekiştirici olur.
İş ve problem konuşmadan, çocukları almadan, üçüncü biri; akraba, arkadaş gibi kimseler de olmadan çıkmak gerek! Öyle çıkmalı ki; evlenmeden önce çıkar gibi! Ya da bir başkası ile çıkar gibi! Bundan mutluluk duymayacak kadın olmaz. Varsa, o sağlıklı değil demektir.
VI. Kadınlar için duygusallık “cinsellik”ten önce gelir; duygusallığınızı gösterin ki, cinselliği haz verici olsun!

Özellikle cinsellik söz konusu olduğu zamanlarda duygusal davranmayı ihmaletmeyin. Çünkü cinsellik tuvalet ihtiyacı gibi değildir, duygusallık ister.!
Kaşı cinsle mutlu bir birliktelik için cinselliğin de önemi inkar edilemez, ama çoğu erkek bu konuda bencilce bir tavır takınır. Duygusal söz ve davranışlar göstermeden ve sadece kendini düşündüğü intibaını verecek tavırlar sergiler.
Halbuki kadınlar duygusal tavırlar görmek ve cinsellikte öncelik ister. İhmal edilmelerini hazmedemezler. Hele erkeğin işi bitince dönüp arkalarını yatmaları onları fena halde sıkar.
Güzel sözlerle birlikte, kendilerine öncelik tanınması onların arzu ettikleridir.
Aksi halde, eşleri de olsa, erkekle yatağa girmek onlar için tecavüzden pek de farklı algılanmaz. Kullanıldıkları hissine kapılırlar. Hınç, öfke, kızgınlık şeklinde tepkiler gösterirler.
Bunun hep böyle tekrarlaması halinde de, giderek soğur ve isteksiz davranmaya başlarlar. Erkek de, aslında kendisinin sebep olduğu bu problemin suçlusu olarak eşini görür.
Kadın, eşi için hazırlanmasını biliyor, erkek de ona hitap edebiliyorsa, evlilikte cinsellik sadece bir “görev” ya da “angarya” gibi algılanmanın ötesine geçer ve evliliğin lezzetini tazeleyen ve tamamlayan dinamiği oluşturur.

VII. Sözünüzü tutun ki, eşiniz sözde değil, özde “erkek” birlikteliğin tadını alsın
Kadın için bir erkekle birlikteliğin duygusal anlamının yanında önemli bir anlamı dahavar ki, o da; “güven ihtiyacı”nın karşılanmasıdır. Sığınacak, korunacak, maddi manevi himaye göreceği bir varlığını yanı başında hissetmek.. Sevdiğinden emin olduğu kişinin sağladığı güven ortamında yaşamak!

“Seven” ve “güven” veren birinin dışında, bu ihtiyacı başka herhangi bir kurum ve kişinin karşılaması düşünülemez.
Bu ihtiyaç, onları iki şeyde çok ciddi davranmaya sevk eder. “Söz” ve “sevgi.!”
Onlar, sevince ciddi severler, sevgilerinin arkasında “delikanlı gibi” dururlar. Erkekler gibi, sıkışınca kaçmak şeklinde bir davranış göstermezler. Sevdiklerine kavuşmak için erkeklerden çok daha fazla direnirler.
Buna mukabil, kendilerine verilen sözlerin de tutulmasını isterler.
Erkeğin verdiği sözü unutması ya da önemsememesi onları çok mutsuz eder.

Deyimlerdeki gibi, söz verirken, bunun “erkek sözü” olduğu ve yerine getireceğini bilinerek vermelidir.
Bu, onlardaki “güven” ihtiyacının karşılanması için şarttır. Aksi halde, sözünde durmayan bir erkeğin yanında kendilerini rahat ve güven içinde hissetmeleri mümkün olmaz. Kendini güven içinde görmeyen kadın ise ne mutlu olabilir, ne de mutluluk verebilir.
Onlarla mutlu olmak isteyen, sözü ile de erkek olduğunu göstermeli. Düşünmeden, sırf başından savmak için söz vermekten kesinlikle kaçınmalıdır.
nesrin67 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
edilir, kadin, mutlu, nasil

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İslama Göre Kadınlar Aşağıdır" İftirasına Cevaplar nesrin67 İslam'a Göre Kadın ve Aile 0 12-04-2015 22:39
Hristiyanlıkta Kadın Hakları nelerdir nesrin67 İslam'a Göre Kadın ve Aile 0 12-04-2015 22:38
anlami guzel kiz isimleri modern kiz isimleri ve anlamlari kiz bebek isimleri ve anla aknet Gebelik ve Annelik 0 06-28-2015 18:53
kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanır Sevgi Magazin & Dedikodu 0 06-18-2015 17:58
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 19:33


Şu Anki Saat: 05:11


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628