Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bilgisayar internet dünyası > İşletim sistemleri

İşletim sistemleri XP , Vista Hepsi Burda ...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Microsoft Exchange Server nedir aciklamasi

İşletim sistemleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-28-2009, 18:23   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Microsoft Exchange Server nedir aciklamasi

Microsoft Exchange Server


Microsoft Exchange ServerGeliştirici:Microsoft CorporationEn güncel sürüm:2007 Service Pack 1 / 29 Şubat, 2007İşletim sistemi:Microsoft WindowsPlatform:x86-64 (64-Bit)
(Önceki Sürümler: x86)Yazılım türü:Yardımcı yazılımLisans:MS-EULAWeb sitesi:www.microsoft.com/exchange


Microsoft Exchange Server, Microsoft tarafından üretilen bir haberleşme yazılımıdır. Sunucu ürünlerinden Microsoft Servers'ın bir parçası olup Microsoft altyapısına sahip sistemlerde sıkça kullanılmaktadır. Exchange'in öne çıkan özellikleri e-posta, takvim, kişiler ve işler, bilgiye web tabanlı erişim olanağı ve veri depolama desteğidir.
Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Exchange Server 2003
  • 2.1 Sürümler
  • 2.2 İstemciler
  • 2.3 Exchange 2003 Spam Süzgeci
 • 3 Exchange Server 2007
  • 3.1 Kaydadeğer gelişimler
 • 4 Kümeleme ve yüksek erişilebilirlik
 • 5 Lisans
 • 6 Exchange sunucusu
 • 7 Ayrıca bakınız
 • 8 Kaynakça
  • 8.1 Bibliyografya
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Microsoft'un XENIX tabanlı yönetim sisteminden Exchange Server ortamına geçişi Nisan 1993'te başladı [1] ve Ocak 1995 itibariyle 500'ü aşkın kullanıcı Exchange Server Beta 1 sürümüyle tanışmıştı. Nisan 1996 tarihi itibariyle ürünü kullanan kullanıcı sayısı 32.000'in üzerindeydi.
11 Haziran 1996 tarihinde piyasaya sürülen Exchange Server 4.0, aynı adlı ürünün satışa açık özgün sürümüydü. Bu sürüm Microsoft Mail 3.5'in ardılı olarak kabul edilmektedir. Aslında, Microsoft Mail'in özgün sürümü Lotus'un cc:Mail'i satın almasından haftalar sonra güncellenmişti.[2] Buna karşın, Exchange Server X.400 tabanlı yeni bir istemci-sunucu haberleşme sistemiydi. Ayrıca program bünyesinde kullanılan veritabanı X.500 dizin hizmetlerini de desteklemekteydi. Exchange Server'da kullanılan dizin kısa süre içerisinde Microsoft'un LDAP uyumlu dizin sunucusu olan Active Directory hizmetine evrildi. Active Directory, Windows sunucu alan adlarına temel oluşturacak biçimde Windows 2000'e tümleşik hale getirildi.
Exchange Server 5.0 23 Mayıs 1997'de piyasaya sürüldü. Bu sürüm Exchange Administrator'ı içermesinin yanı sıra SMTP tabanlı ağlara erişim olanağı da sağlıyordu. Microsoft Mail'in aksine (bu program bağımsız bir SMTP kurulumu gerektiriyordu) Exchange Server 5.0, "Internet Mail Connector" eklentisi aracılığıyla sunucularla doğrudan bağlantı kurabiliyordu. Ayrıca, daha sonra Outlook olarak adlandırılacak olan yeni bir web tabanlı e-posta arayüzü olan Exchange Web Access de bu sürüme dahildi. Bu sürümde bulunan yeni özelliklere koşutluğun sağlanması amacıyla Microsoft, Microsoft Outlook 8.01, Microsoft Exchange Client 5.0 ve Microsoft Schedule+ 7.5'i piyasaya sürdü.
Kasım 1997'de piyasaya sürülen Exchange Server 5.5'in standart ve ticari olmak üzere iki sürümü bulunuyordu. Bu iki sürümün ayrıştıkları noktalar veritabanı boyutu, e-posta alma/gönderme aracıları ve kümeleme yetenekleriydi. Standart sürüm Exchange Server'ın önceki sürümlerinde olduğu gibi 16 GB'lık bir veritabanı sunarken ticari sürümde kullanılan veritabanı 16 TB'a kadar çıkabiliyordu (her ne kadar Microsoft'un test sonuçları belgesinde 100 GB sınırının aşılmaması gerektiğinden söz edilse de). Standart sürümün yapıtaşları site sihirbazı, MS posta sihirbazı, İnternet posta hizmeti, İnternet haber hizmeti ve Lotus Notes ve Novell GroupWise ile eşgüdümlü çalışabilen bir yazılım olarak kabul edilen cc:Maildır. Ticari sürüm bunlara ek olarak X.400 bağlantı sihirbazı ve SNADS, PROFS uyumlu betikler sunmaktaydı. Bu sürümde Microsoft Küme Sunucusu özelliği de desteklenmekteydi. Exchange Server 5.5'in sunduğu ek özellikler arasında Outlook Web Access'in yeni bir sürümü, IMAP4 desteği, LDAP 3 ve silinmiş dosyaları geri yükleme özelliği bulunuyordu. Exchange Server 5.5 ayrık dizinleri destekleyen son sürümdü. Exchange Client ve Schedule+ için yeni sürümler geliştirilmedi ancak Exchange Server'ın yeni sürümünü desteklemek amacıyla Microsoft Outlook 8.03 piyasaya sürüldü.
29 Kasım 2000'de piyasaya sürülen Exchange Server 2000 (v6.0) öncüllerinin sahip olduğu kısıtlamaların çoğuna çözüm getirdi. Veritabanı boyutlarının artırılması ve bir küme içindeki sunucu sayısının ikiden dörde çıkarılması bu gelişmelere örnek olarak verilebilir. Ne var ki, son olarak Exchange Server 5.5'te kullanılan standart dizin hizmetini içermeyen Exchange Server 2000, Active Directory altyapısına sahip olmayan sistemlerde çalışmıyordu. Bu durum, birçok kullanıcının bu sürüme geçmesini engelledi. Exchange Server 5.5'in yeni sürüme yükseltilmesi bir hayli güçtü ve her iki sistemin çevrimiçi durumda olmasını zorunlu kılıyordu. Exchange Server 2000 anında mesajlaşma desteği de sağlıyordu ancak bu özellik bir süre sonra Microsoft Office Canlı İletişim Sunucusu'na devredildi. Sürümler arası geçiş Exchange Server 2003'ün piyasaya sürülmesiyle kolaylaştı ancak birçok kullanıcı yeni sürümün ancak Windows 2000 sunucularında çalışacak olmasından ötürü sunucularını yükseltmek durumunda kaldı. Bazı kullanıcılar ise Microsoft'un artık desteklemediği Exchange Server 5.5 ve Windows NT 4.0'ı birlikte kullanmayı sürdürdüler.

Exchange Server 2003

Exchange Server 2003 (v6.5) 28 Eylül 2003'te piyasaya sürüldü. Exchange Server 2003'ün desteklediği işletim sistemleri Windows 2000 Server (Service Pack 4 gerektiriyor) ve 32-bit Windows Server 2003'tür. Windows Server 2003'e benzer biçimde Exchange Server 2003 de farklı uyumluluk kiplerine sahiptir (yazılımı yükseltmek amacıyla). Bu özelliğin farklı konumlarda Exchange Server kurulumu bulunan büyük şirketler için yararlı olduğu gözlenmiştir.
Exchange Server 2003'teki yeni özelliklerden biri sistem yöneticilerinin sunucuyu kısa sürede erişilebilir kılmasını sağlayan gelişmiş afet yönetimi sistemidir. Bu sistem, sunucunun iletileri yedekten geri yüklemesi sırasında posta alıp göndermesi yöntemine dayanır. Microsoft Mobile Information Server'ın 2001 ve 2002 sürümlerinde bulunan yazılımların bazıları Exchange Server'a eklenmiştir. Outlook Mobile Access, sunucu tabanlı ActiveSync bunlara örnek olarak gösterilebilir. Gelişmiş virüs ve spam koruma yordamları ürüne eklenen diğer özelliklerdir. Bunun yanında, açık kaynak kodlu ve *nix tabanlı e-posta sunucularında sıkça kullanılan IP adresi, SPF ("Gönderici Kimliği") ve DNSBL süzgeçleri de ürünün özellikleri kapsamındadır. Başka bir yenilik ise posta yönlendirmedeki gecikmelerin önüne geçmek amacıyla gelen e-postaların tümüyle işlenmeden silinmesidir. Gelişmiş ileti ve ileti kutusu yönetimi yöneticilerin küçük işleri daha hızlı bir biçimde yapabilmelerine olanak tanır. Diğer özelliklerden anında haberleşme ve Exchange konferans sunucusu farklı ürünler yaratmak amacıyla bu ürünün kapsamı dışında tutulmuştur. Microsoft'un şu anki tutumu Microsoft Office, Microsoft Office Live Communications Server, Live Meeting ve Sharepoint'in bileşimi olacak bir yardımcı yazılım üretmektir. Exchange Server'ın günümüzdeki işlevi e-posta ve planlama olarak kabul edilmektedir.

Sürümler

Exchange Server 2003'ün standart ve ticari olmak üzere iki sürümü bulunmaktadır. Standart sürüm sunucu başına 16 GB'lık bir ileti veritabanına izin verir. Service Pack 2'nin ardından ürün, 75 GB'lık veritabanlarını desteklemeye başladı ancak 18 GB'lık varsayılan boyutun üzerine çıkabilmek icin Windows Kayıt Defteri'nde bazı değişiklikler yapmak gerekmektedir.[3] Ticari sürüm 16 TB'lık veritabanı boyutuna izin verirken bir sunucuda kullanılabilecek veritabanı sayısı 20'dir.[4]
Microsoft Small Business Server 2003 Standard ve Premium sürümlerinde bulunan Exchange Server 2003 yalnızca 32-bit sistemlerde çalışır.

İstemciler

Microsoft Exchange Server özel bir RPC protokolü olan MAPI/RPC[1]'yi kullanır. Exchange Server'ın gelişmiş özelliklerini kullanabilen istemciler Microsoft Outlook, Novell Evolution ve Microsoft Entourage için üretilen son sürümüdür.
Exchange Server üzerinde saklanan e-postalara POP3 ve IMAP4 protokolleri üzerinden erişilebilir. (Bu protokoller sunucu üzerinde etkinleştirilmelidirler. Exchange Server'ın son sürümleri bu protokolleri devre dışı bırakmaktadır.) Bu amaç için kullanılabilecek bazı yazılımlar Outlook Express, Mozilla Thunderbird ve Lotus Notes'tur.
Exchange Server ileti kutularına web tarayıcısı yoluyla erişilebilir. Exchange Server'ın gezgin aygıtlarda kullanılmak üzere tasarladığı araç Outlook Mobile Access (OMA) adıyla anılır.
Windows Mobile 5.0 AKU2 ve üzeri sürümlerle birlikte kullanıldığında Exchange Server 2003 SP2 gezgin aygıtlara canlı e-posta aktarımı yöntemini destekler.[5][6]
Bir önceki sürümün aksine Exchange Server 2003 anında haberleşme desteğinden yoksundur. Microsoft bu açığı kağatmak amacıyla Live Communication Server'ı geliştirmiştir.

Exchange 2003 Spam Süzgeci

Exchange Server 2003 birçok basit süzgeç yöntemi kullanır. Bunlar spam'i önleyebilecek kadar iyi olmasalar da posta kutusunun gereksiz yere dolmasını engelleyebilirler. Bir önceki sürümde bulunan gönderici adresi engelleme ve belirli bir alan adından gelen tüm postaları geri çevirme gibi özellikler Exchange Server 2003'te korunmuştur. Bu sürüme eklenen süzgeç yöntemleri ise şunlardır:
Bağlantı süzgeci Karalistedeki adreslerden[7] ya da elle oluşturulmuş IP adreslerinden gelen iletiler engellenirAlıcı süzgeci Sunucu üzerinde elle atanan alıcılara (yalnızca İntranet adresleri için geçerlidir) ya da sunucu üzerinde bulunmayan alıcılara gönderilen iletiler engellenirGönderici kimliği süzgeci Bir tür SPFAkıllı İleti Süzgeci Sezgisel ileti çözümlemesi yoluyla iletileri engelleyen parasız bir Microsoft eklentisi.[8]
Exchange Server 2007

Exchange Server 2007, 2006 yılının son aylarında Microsoft'un yeni ürünlerinde benimsediği dağıtım politikası uyarınca yalnızca ticari müşteriler için piyasaya sürüldü. Yazılımın önemli özellikleri yeni kümeleme yetenekleri, 64-bit desteği, sesli haberleşme işlevi, web hizmetleri için gelişmiş arama yeteneği ve süzgeç betikler ve yeni bir Outlook Web Access arayüzüdür.
Exchange Server 2007 (v8) yalnızca Windows Server'ın 64-bit x86-64 sürümünde çalışır. Bu gereklilik yalnızca desteklenen üretim ortamlarına özgüdür ve 64-bit deneme sürümü kullanılabilir. Ne var ki, 32-bit destekli sistemlere sahip şirketlerin Exchange Server'ın yeni sürümünü kullanabilmeleri için donanımlarını güncellemeleri gerekmektedir. 64-bit destekli sunucular üzerinde çalışan şirketler de 2000 ya da 2003 sürüm sunucularını 2007'ye yükseltmek durumundadırlar.
Exchange Server 2007'nin ilk test sürümü (o tarihte "Exchange 12" ya da E12 olarak adlandırılıyordu) Aralık 2005'te çok küçük bir test öbeğine sunuldu. Microsoft Exchange ekibinin web güncesine göre Mart 2006'da daha geniş bir test öbeği yazılımı elde etme olanağı bulmuştur.[kaynak belirtilmeli] Microsoft 25 Nisan 2006 tarihinde yaptığı açıklamada yeni Exchange Server sürümünün Exchange Server 2007 olarak adlandırılacağını duyurdu.

Kaydadeğer gelişimler

Microsoft tarafından tanımlanan ilkesel gelişimler şöyle:[9]
 • Koruma: Spam ve virüs koruması, veri uygulamalarına koşut kümeleme, gelişmiş güvenlik ve şifreleme
 • Gelişmiş Bilgi İşçisi Erişimi: Gelişmiş zamanlama ve web erişimi, bütünleştirilmiş haberleşme
 • Gelişmiş BT Deneyimi: 64-bit başarım ve ölçülebilirlik, komut satırı desteği ve yalınlaştırılmış arayüz, etkin yönlendirme
 • Exchange Yönetim Katmanı: Sistem yönetimi için komut satırı destekli yeni bir katman (Windows PowerShell tabanlı). Katman kullanıcıları Exchange Server arayüzü kullanılarak yapılabilen tüm işlemleri yerine getirebilir, sık gereksinim duyulan ve karmaşık yapılı işleri kaydedilebilir, paylaşılabili ve yeniden kullanılabilir betiklere dönüştürebilirler. Exchange Yönetim Katmanı, Microsoft Exchange Server 2007'nin özelliklerini yönetmek amacıyla 375'ten fazla özgün komut içerir.[10]
 • Kullanıcıların sesli ileti, e-posta ve fakslarını ileti kutularına kaydetmelerini, bu ileti kutularına cep telefonlarından ya da diğer kablosuz aygıtlardan erişmelerini sağlayan "bütünleştirilmiş haberleşme". Sesli komutlar e-postaların cep telefonu üzerinden dinlenebilmesini sağlar (ayrıca "Geç kalacağım" gibi birtakım basit iletiler gönderilebilir)
 • Veritabanı boyutu üst sınırı kaldırıldı. Veritabanı boyutu donanım özelliklerine sıkı sıkıya bağımlı hale geldi.
 • Bir sunucuda bulunabilecek veritabanı sayısı artırıldı (Exchange Server 2003'ün standart sürümünde 1 olan bu sınır 5'e yükseltildi, Exchange Server 2003'ün ticari sürümünde 20 olan rakam ise 50'ye çıkarıldı).
Kümeleme ve yüksek erişilebilirlik

Exchange Server'ın ticari sürümü Windows Server 2000 altında 4, Windows Server 2003 altında 8 düğümün kümelenmesine olanak tanır. Exchange Server 2003 iki düğümlü kümeler için etkin-etkin kümelenme özelliği de sunmaktadır. Bu tasarım küme içindeki iki sunucunun aynı anda etkin çalışmasını sağlar. Bu, Exchange'in varsayılan özelliklerinden biri olan etkin-edilgen sunucu kipine uymamaktadır. Bu kip, işlev bozukluğu giderilen bir sunucunun kısa sürede etkinleştirilmesini engeller. Bu sunucuların eski durumlarına dönmeleri için çekirdek sunucuların çökmesini beklemeleri gerekir. Etkin-etkin kipinin neden olduğu sürekli başarım sorunları Microsoft'u bu yöntemi kullanmaktan vazgeçirmiştir.[11] Daha özel anlamda, etkin-etkin kümeleme desteği Exchange Server 2007 ile sonlandırılmıştır.
Exchange'in kümeleme yöntemi (etkin-etkin ve etkin-edilgen kipler) küme düğümlerindeki sunucuların aynı fiziksel veriyi paylaşma zorunluluğu nedeniyle eleştiri konusu olmuştur. Exchange Server'daki kümeleme uygulama olarak gereksiz kaynak tüketimine neden olur.[12] Bu bakış açısı verinin bir çöküş noktası olarak algılanmasına yol açar. Ne var ki, Microsoft'un bu olguya ilişkin yorumu farklıdır.[13] Bu boşluk veri depolayıcısı üreticileri tarafından coğrafi-kümeleme ve eşzamanlı olmayan veri çoğaltma gibi çözümlerle doldurulmuştur.[14] Exchange Server 2007'nin yarattığı yeni kümeleme terimleri dizgesi önceden kullanılan "paylaşımlı veri yapısı"nın sorunlarına çözüm üretmiştir.[15]
Exchange Server 2007, SQL Server için tasarlanmış eşzamanlı olmayan veri çoğaltma yöntemini destekler[16]Paylaşımlı olmayan kümeler düşük maliyetlidir ve doğal afet durumlarında sistemin tümüyle göçmesini engellemek amacıyla iki veri merkezi arasında kurulabilir. Bu kümelerin olumsuz özelliği yalnızca iki düğüme izin vermeleri ve bağlanacak üçüncü bir düğümün bir dosya aktarım tanığından farklı olmayacak olmasıdır[17] Bir diğer küme türü önceki sürümlerde de kullanılan geleneksel kümeleme yöntemidir ve bugün için TKK (Tek Kopya Kümesi) olarak adlandırılmaktadır. Exchange Server 2007 yukarıda sayılan iki küme türü için yalınlaştırılmış bir kurulum arayüzü sunar (kurulum aşamasında). Yerel Sürekli Çoğaltma "yıkık dökük küme" olarak anılmaktadır. Bu, veriyi sisteme eklenen bir sürücüye kopyalama ve yerel depolama hatalarına karşı koruma kalkanı olma işlevlerini görmektedir ancak sunucunun göçmesi durumunda herhangi bir koruma işlevine sahip değildir.
Exchange Server 2007 için hazırlanan SP1 Kasım 2007'de duyurulmuştur. Bu hizmet paketi YSÇ (Yedek Sürekli Çoğaltma) adlı yüksek erişilebilirlik yöntemini içerir. Bu yöntem kümelerin aynı veri merkezinde bulunmalarını zorunlu kılmadan veri çoğaltma işlevini yürütebilmektedir.

Lisans

Windows Server ürünlerine benzer biçimde Exchange Server İstemci Erişim Lisansına gerek duyar. Kurumsal lisans sözleşmeleri (örn. ticari sözleşme) Exchange Server lisansını kapsar. Microsoft'un diğer Windows Server ürünleri gibi kullanıcı ve aygıt lisansı seçme hakkı tanınmaktadır. Aygıt lisansları bir aygıta atanır (iş istasyonu, dizüstü bilgisayar ya da PDA gibi). Kullanıcı lisansları ise ileti kutusuna değil, bir kullanıcı ya da çalışana atanmaktadır ve kullanıcının Exchange e-posta hizmetine istediği aygıttan erişebilmesini sağlar. Bu iki lisansın ücretleri aynıdır ancak bunlar birbirleri ile değişimli kullanılamazlar. Microsoft Exchange'i sunucularında saklamak isteyen hizmet sağlayıcılar aylık bir hizmet ücreti karşılığında HSLS (Hizmet Sağlayıcı Lisans Sözleşmesi)ne taraf olabilirler. Exchange erişim lisansının standart ve ticari olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Ticari lisans standart lisansın bir eklentisi olarak kabul edilmektedir.

Exchange sunucusu

Microsoft Exchange Server bir sunucu hizmeti olarak da kullanılabilmektedir.[18]

Ayrıca bakınız
 • Haberleşme UPA (HUPA)
 • Geliştirilebilir Depolama Motoru
 • Yardımcı yazılım listesi
 • Microsoft - Nortel (ICA) Ürünleri Listesi
 • Microsoft Exchange İstemcisi
 • Microsoft Servers

Kaynakça

İngilizce Vikipedi'deki 23.08.2008 tarihli Microsoft Exchange Server maddesi
 1. ^ Microsoft'un Exchange Server'a Geçişi—Microsoft Corporation bünyesindeki haberleşme evrimi. 2 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir.
 2. ^ Paul Korzeniowski. E-postanın ağ uygulamaları için olmazsa olmaz duruma gelmesi—elektronik posta; yerel alan ağı. Software Magazine. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 3. ^ Exchange 2003 Standard Sp2'deki veritabanı boyutu üst sınırını 75 GB'a yükseltme. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 4. ^ Exchange 2003 sürümleri. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 5. ^ Exchange Server 2003 SP2'deki Yeni Özellikler. TechNet. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 6. ^ Microsoft, Exchange SP2'yle gezginleşmeyi amaçlıyor. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 7. ^ Exchange Server 2003 karaliste desteğinin işlevselleştirilmesi ve yapılandırılması. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 8. ^ Exchange Akıllı İleti Süzgeci. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 9. ^ Microsoft Exchange Server Web sitesi
 10. ^ Exchange 2007 Komut Listesi
 11. ^ Etkin-etkin kümelere Exchange kurulumu sırasında göz önüne alınması gereken noktalar. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir. (Üyelik gerekiyor)
 12. ^ Exchange 2003 ile birlikte kullanıldığında Windows 2003 kümelemesinin yararları. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 13. ^ Exchange Kümeleme Kavramları. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 14. ^ Depolama Sözlüğü : Basit Depolama Terimleri. 2007-07-02 tarihinde erişilmiştir.
 15. ^ Yüksek Erişilebilirlik. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 16. ^ Sıkça Sorulan Sorular—SQL Server 2000—Log shipping. 2007-07-02 tarihinde erişilmiştir.
 17. ^ Windows Server 2003 Service Pack 1 tabanlı sunucu kümelerine dosya aktarım tanığı eklemeye yarayan bir güncelleme hazırlandı. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.
 18. ^ Exchange Partner Sunucu Dizini. 02.07.2007 tarihinde erişilmiştir.

Bibliyografya
 • Walther, Henrik. Exchange Server 2007 Yapılandırma Hileleri. ISBN 1597491373.
 • Morimoto, Rand; Michael Noel, Chris Amaris, Andrew Abbate, Mark Weinhardt. Exchange Server 2007. ISBN 0672329204.
 • McBee, Jim; Barry Gerber. Microsoft Exchange Server 2007'de Uzmanlaşma. ISBN 0470042893.
 • Cavalancia, MCSE, MCT, MCNE, MCNI, Nick. Yeni Başlayanlar İçin Microsoft Exchange Server 2007. ISBN 0071486392.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
aciklamasi, exchange, microsoft, nedir, server

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
SkaLinks Exchange Script v1.5 (Link scripti) - php Korax Scriptler 0 08-15-2008 20:39
HD SF 918 HDTV + SF908 : Ethernet LAN Netzwerk ve RS232 COM Port ayarlari aciklamasi Yaso Şifreli uydu yayınları 0 08-15-2008 19:33
Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Yaso Araçlar 0 06-19-2008 11:45
Security Update for Exchange 2000 Server 6617.52 Yaso Araçlar 0 06-18-2008 12:21
Kyoto 9600-9900 Lerde Vertİkal Olayinin Teknİk AÇiklamasi Yaso Dijital Uydu Cihazları 0 03-14-2008 11:01


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:57 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628