Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Kadın Hastalıkları Ve Sorunları

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

yumurtalık hastalıkları Kadınlarda yumurtalık hastalıkları

Kadın Hastalıkları Ve Sorunları


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-29-2009, 15:59   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart yumurtalık hastalıkları Kadınlarda yumurtalık hastalıkları

Kadınlarda yumurtalık hastalıkları
Rahim Ağzı Kanseri
Rahim ağzı kanseri ve rahim kanserinden sonra kadında en sık rastlanan kanserdir. Ortalama 45 yaşında görülür. Erken dönemde teşhis edilebilen vakaların yüzde 95’inden fazlası iyileşebildiğinden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Rahim ağzı kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kansere yatkınlığı arttıran nedenler arasında çok eşlilik, cinsel temasın 20 yaşından önce başlaması, viral ve bakterial enfeksiyonlar, çok doğum yapmak, düşük sosyoekonomik düzey, sigara içmek, vitamin C eksikliği, erkek eşin sünnetli olmaması, siyah ırkdan olmak ve hastanın bağışıklık sisteminin baskılanması gibi bazı faktörler vardır.

- Rahim ağzı kanserinin klinik bulguları;
Erken evre kanserler genelde bulgu vermezler. Kanseri erken dönemde teşhis edebilmek için yıllık rutin smear testi ve muayene gereklidir. İlerlemiş kanserin klinik bulguları; adetler arası kanama, ilişki sonrası kanama, tek taraflı kasık ağrısı, kilo kaybı ve kansızlıktır.

-Tanı ve Tedavi
Rahim boynu kanserinin ilerlemesi bazen çok hızlı olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için gebeler de dahil olmak üzere tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır. Hastalık bulgu vermeye başladığında çoğunlukla ilerlemiş safhadadır. Kanserin tanısı jinekolojik muayene ve alınan örneklerin patolojik incelemesiyle yapılır. Erken evre kanserlerin tedavisinde sadece rahim boynu veya rahmin alınmasıyla başarılı sonuç elde edilirken, ilerlemiş kanserlerde büyük ameliyatlar ve bunlara ek olarak radyoterapi ve kemoterapi tedavileri gerekir.

Rahim Kanseri
En sık görülen jinekolojik kanserdir. Çoğunlukla menopoz sonrasında ve ortalama 61 yaşında görülür. Kanama hastalığın erken evre bulgusudur ve tanınmasını kolaylaştırır. Aşırı ve uzun süre östrojene (kadınlık hormonu) maruz kalmanın rahim kanserine neden olduğu ileri sürülür.

- Kanserin başlamasını kolaylaştıran risk faktörleri;
Şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, östrojen hormonu kullanımı, Polikistik Over Hastalığı (yumurtalıklarda kistler ve yumurtlamama ile karakterize bir hastalık), östrojen salgılayan tümörler, adetlerin erken yaşta başlaması, menopoza geç girilmesi, bağışıklık sisteminin bozulması, hiç doğum yapmamış olmak, birinci derece akrabalarda rahim kanseri olması ve diğer kanserlerin varlığıdır.

- Rahim kanserinin klinik bulguları;
Düzensiz kanamalar, özellikle menopoz sonrası görülen kanamalar en önemli klinik belirtidir. Bu nedenle kanama düzensizlikleri ciddiye alınmalı ve tanısal testler yapılmalıdır. Ağrı nadir bir bulgudur.

-Tanı ve Tedavi;
Kanserin tanısı jinekolojik muayeneyi takiben rahim içinde alınan parçanın patolojik incelemesiyle yapılır. Tanının desteklenmesinde ultrason gibi diğer görüntüleme metodlarından da faydalanılabilinir.

Kanser erken dönemlerde sadece rahmin alınmasıyla tedavi edilebilirken, ileri dönemlerde büyük cerrahi girişimlerle beraber hormon tedavisi, kemoterapi ve radyoterapi de uygulanır. Her yaştaki ve özellikle menopozdaki kadınların karşılaştıkları anormal kanamalarda hemen doktora başvurması rahim kanserinin erken teşhis edilmesini sağlayarak hayat kurtarıcı olur.

Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık kanseri herhangi bir belirti vermeden ileri evrelere ulaştığı için jinekolojik kanserler içinde en çok korkulan kanserdir. Düzenli jinekolojik muayene dışında erken tanıda kullanılabilecek bir yöntem yoktur. Jinekolojik kanserlerin yüzde 25’ini oluşturur, 50 - 60 yaşları arasında ve gebe kalmamış kişilerde daha sık görülür. Bazı aileler de ise genetik yatkınlık vardır.

- Bulgular
Karın ağrısı ve karın şişliğidir. Bu aşamada tümör 12 - 15 cm boyundadır ve karında sıvı birikimi vardır. Tümörün çevre organlara yaptığı bası nedeniyle idrar yollarına ve mide - bağırsak sistemine bağlı yıkanmalar ortaya çıkar. Hormon salgılayan tümörlerde adet düzensizliği ve anormal kanama şikayetleri de görülür.

- Tanı ve Tedavi
Jinekolojik muayene, laparoskopi, ultrasın, doppler ultrason, tomografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri ve kandaki tümör belirteçlerinden faydalanılır.
Tedavide cerrahi girişim en etkin tedavi yöntemidir. İlerlemiş evrelerde cerrahi tedaviye radyoretapi de eklenir.

Yumurtalık Kistleri
- Fonksiyonel kistler;
Yumurtlamadaki bozukluklara bağlı geçici olarak oluşan, genellikle ağrı yapmayan ve kendiliğinden kaybolan kistlerdir. Ağrıya neden oluyorsa veya büyüyorsa cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

- Dermoid kistler;
En sık 20’li yaşlarda görülen bu kistler deri, diş ve saç gibi değişik dokular içerir. Bu kistlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

- Endometriomas;
Endometriozis hastalığında görülen, içi kahverengi koyu bir sıvıyla dolu olan kistlerdir.
Yumurtalık kistleri kasık ağrısı ve düzensiz adetlere neden olabilir. Bu kistlerin tanısı genital muayene ve ultrasonografik incelemeyle konur.

- Yumurtalık kistlerinin tedavisi;
Çapı 5 cm’den küçük kistler genellikle 1 -3 ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu kistlerin küçülmesini sağlamak amacıyla doğum kontrol hapları kullanılabilir. Kaybolmayan kistler ameliyatla çıkarılır. Menopozdan sonra oluşan kistler daha dikkatli değerlendirilmelidir.

- Polikistik over hastalığı;
Şişman kadınlarda daha çok görülen bu hastalığa yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinden fazla salınan erkeklik hormonu neden olur. Bu hastalarda yumurtalıklar büyür ve kistler oluşur, düzensiz kanamalar, tüylenme ve kısırlık görülebilir. Tedavide doğum kontrol hapları kullanılır.

Op. Dr. Murat Taşdemir
Endometriyoz


Endometriyoz hastalığında, endometriyum parçaları tüm vücuda yayılırlar ve şişerek, kaynayarak ya da her ay parçalanarak rahmin içindelermiş gibi davranırlar. Endometriyoz özellikle yumurtaları etkilemekle birlikte zaman zaman bağırsaklar ve akciğerler üzerinde de etkili olabilir ve tüm vücuda yayılabilir. Yirmi-otuz beş arası kadınların beşte biri endometriyoza yakalanmakta, ancak bazıları semptomları gözlemlemediğinden hastalığa yakalandığının farkına varmamaktadır. Endometriyoz adet sancılarının temel nedenlerinden biridir. Yirmi beş yaş üzerindeki kadınlarda görülen kısırlıkların hemen hemen yarısı da endometriyozdan kaynaklanmaktadır.

Kadınlarda yaygın olan inancın aksine endometriyoz kanser habercisi değildir; endometriyoz problemi olan kadınların yüzde birinden daha azında kanser görülmektedir.

Ençok kabul gören teoriye göre, endometriyozun oluşmasının nedeni adet sırasında dışarıya atılacak kanın rahimden dölyolu borusu aracılığıyla geri gönderilmesi ve pelvis organlarına yayılmasıdır. Küçük endometriyum parçacıkları organlara ve bağdokulara yerleşir ve sanki rahimdeymiş gibi hormanal değişikliklere karşılık vermeye devam ederler. Rahimden dışarı kan akışının aksine endometriyum parçacıklarının vücudu terk etmesi güçtür. Hapsolan bu kan yanmaya, sancıya, huzursuzluğa ve hatta kısırlığa neden olabilir. Bunun sonucunda endometriyal komplikasyonlar oluşabilir. Örneğin kısırlık, yumurtalıkları örterek yumurtacıkların oluşumunu önleyen parçacıkların sonucudur. Müdahale edilmezse bu parçacıklar beyin dahil tüm organlara yayılabilir.

Bilimadamları, kanın geri akışı oldukça sık görülen bir durum olmasına karşın, hastalığın neden yalnızca bazı kadınlarda görüldüğünü araştırmaktadırlar. Bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörlerin de etkili olduğu bilinmektedir.

Endometriyoz hastalığı olan kadınların üçte biri hastalığın semptomlarını yaşamazken, yarısı ağrılara maruz kalmaktadır. Semptomlar düzensizdir ve kadından kadına ya da aydan aya değişiklik gösterir. Bunun dışında, semptomlar hastalığın seyri konusunda fazla ipucu vermezler; birkaç küçük parçacık dayanılmaz sancılara yol açarken tüm vücuda yayılan parçacıklar hiçbir sıkıntı vermeyebilir. Endometriyozun en önemli belirtileri adet ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve kısırlıktır. Endometriyoz, vücudun rahimden uzak bölümlerinide etkiler ve bu nedenle pelviste, bacaklarda, sırtın alt bölülerinde, omuzlarda ve başta da ağrı olabilir. Benzer biçimde rektum, mesane ve akciğer de dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde kanama başlıyabilir. Endometriyozda, mide bulantısı, kusma, yüksek tansiyon, bitkinlik, nefes darlığı, böbreklerde duyarlılık, ateş, sık idrara çıkma, kabızlık, ishal gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu hastalık için allopatik tıbbın uyguladığı, lazer tedavisinden ilaca ve histeroktomiye kadar pek çok tedavi yöntemi vardır. Hangi tedavinin uygulanacağı, hastalığın seyrine bağlıdır. Aliopati uzmanları histeroktomiyi tercih edebilir. Ancak buna karşın bir kadın diğer seçenekleride gözden geçirmek isteyebilir. Ya da kanserden korktuğu için dişilik duygusundan, zevkinden ve yaşamını kontrol etmekten vazgeçerek histerektomiye karar verebilir. Ancak kanser bir risk faktörü bile değildir. Doktorunu yeterince sorgulayabilen bir kadın histeroktominin yalnızca seçeneklerden biri olduğunu görebilir ve böylece doğal tıbba başvurarak daha az yan etkisi olan bir yöntemden yararlanabilir.

Doğal terapiler yardımıyla hastalık semptomları en aza indirgenebilir ya da başlangıç aşamasında yok edilebilir. Şifalı bitkiler ve beslenme terapisi gibi terapiler östrojen ve progesteron seviyesini düşürerek endometriyozun ortaya çıkmasını önleyebilrler; soluk alma, meditasyon gibi zihin beden terapileri de fizyolojik ve duygusal anksiyeteyi hafifleterek endometriyozun ilerlemesine engel olur. Buna ek olarak, rahatlama terapileri hastalığın yol açtığı ağrıları hafifletir. Herhangi ciddi bir hastalık söz konusu olduğunda alternatif terapilere bir sağlık uzmanı kontrolünde başvurulmalı ve bu terapiler asla geleneksel tıbbi tedaviler yerine uygulanmamalıdır.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
hastalıkları, kadınlarda, yumurtalık

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Erkek yumurtalık ağrısı hangi hastalığın başlangıcıdır ve bu durum karşısında ne yapm Yaso Sağlık - Genel 0 10-21-2009 19:20
Diş Eti Hastalıkları Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-26-2008 22:52
Yumurtalık (over) kanseri Yaso Kadın Hastalıkları Ve Sorunları 0 09-24-2008 17:21
Göz hastalıkları нüzüη Sağlık-Sağlıklı Yaşam 36 08-26-2008 11:49
Yumurtalık kisti ciddi sorunlara yol açabiliyor Yaso Sağlık - Genel 0 07-25-2008 15:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:17 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628