Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Askerî Bölge > Kara Kuvvetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

K.K.K.lığı Doğal Afet Yardım Harekatı Esasları

Kara Kuvvetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-26-2008, 13:23   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart K.K.K.lığı Doğal Afet Yardım Harekatı Esasları

A. GENEL ESASLAR :

(1) Doğal afet yardım harekatı; doğal afet sonrası daha fazla insan ve mal kaybını önlemek, afetzedelere yardım etmek, afet bölgesinde devlet otoritesini devam ettirmek ve devletin diğer kuruluşlarına yardım etmek maksadıyla, mevcut yasal mevzuat ve afet sırasında yapılacak yasal düzenlemeye uygun olarak K.K.K. personeli, teçhizatı ve malzemelerinin kullanılmasıdır.

(2) Doğal afet yardım harekatı; yurt içinde, başlangıçta acil ve otomatik müdahale şeklinde ve bilahare mülki makamların talepleri üzerine, yurt dışından ise yabancı hükümetler veya uluslararası kuruluşların istekleri üzerine icra edilecektir.

(3) Yurt dışından icra edilecek yardım harekatına, sadece, uzmanlaşmış, özel eğitim ve teçhizata sahip arama-kurtarma timleri katılacaktır.

(4) Doğal afet yardım harekătı mevcut yasal mevzuat ve afet sırasında yapılacak yasal düzenlemeye uygun olarak barış döneminde icra edilecektir. Ancak, kriz döneminde ve seferde, duruma bağlı olarak, uzmanlaşmış unsurlarla doğal afet yardım harekatı icra edilmesi de göz önünde bulundurulacaktır.

(5) Doğal afet yardım harekătının birinci öncelikli hedefi; hayat kurtarma, ikinci öncelikli hedefi; kurtarılan insanların ihtiyaçlarının karşılanması ve hayatlarının idame ettirilmesi ve nihai hedefi; afet bölgesinde hayatın normale döndürülmesi ve afet öncesi düzenin yeniden tesis edilmesi olacaktır.

(6) Doğal afet yardım harekătının prensipleri; sürat, emniyet, elastikiyet ve gayret birliği ile yardımların düzenli ve dengeli dağıtılması olacaktır.

(7) Doğal afet bölgesinde konuşlu olup;

(a) Yardım harekatına iştirak edemeyecek durumda olan birlikler, imkanları nispetinde kendi personelini ve tesislerini kurtarma faaliyetlerini icra edecektir.

(b) Afetten etkilenmiş, ancak kısa bir hazırlık dönemini müteakip, görevlerini yapabilecek durumda olan birlikler doğal afet yardım harekat planındaki görevlerinin icrası için sevk edilecektir.


B. KUVVETLERİN KULLANILMASI :

(1) İlk Müdahale Kuvvetleri : Özel eğitim ve teçhizata sahip, merkezde konuşlu, 3 saat içerisinde afet bölgesine havadan intikale hazır hale gelecek ve K.K.K.lığının emri ile afet bölgesine sevk edilecek aşağıdaki unsurlar ile afetin meydana geldiği bölgeden sorumlu Afet Bölge Komutanlığına ait, afetten zarar görmeyen ve afet planları çerçevesinde afet bölgesine derhal müdahale edecek bütün birlik ve unsurlardır. Bu unsurlar doğal afete en kısa sürede müdahale edecek şekilde teçhiz edilmiş ve eğitilmiş, afetzedeleri panik ve korku ortamından çıkararak ve yakınlarına bilinçsizce yapabilecekleri yardım teşebbüslerini önleyerek belli bir bölgeye tahliye edecek, emniyetlerini sağlayacak, müteakiben kurtarma, ilk yardım, sıhhi tahliye tedavi hizmeti verebilecek, muhabere ve hareket kabiliyeti açısından kendi kendine yeterli olacak unsurlardır. Bu unsurlar için gerekli teçhizat hazır olacak şekilde, taşınabilir paketler halinde muhafaza edilecektir. Aşağıdaki unsurlar emirle veya ihtiyaca göre tefrik edilecek ve eğitilecektir. Bu timler ikiz görevli personelden oluşacak, kendileriyle ilgili teçhizatı her an kullanılabilir halde hazır tutacaklardır. Bu unsurlar, her seviyedeki K.lıklar için planlama maksadıyla birer örnek olup doğal afetlerde ihtiyaca göre yeni timler teşkil edilebilecektir.


(a) Helikopter birlikleri,

(b) Acil muhabere timi/timleri,

(c) Arama-kurtarma timleri,

(d) Sıhhi ilk yardım timleri,

(e) Basın ve halkla ilişkiler timi/timleri,

(f) Sivil-Asker işbirliği timi/timleri,

(g) Psk.Hrk.timi/timleri,

(h) Emniyet ve İKK timleri,

(ı) Mobil (FM) radyo istasyonları (ihtiyaç duyulması halinde)

(i) Şehit/ölü teşhis ve tahliye timleri (afetin çapı ve büyüklüğüne bağlı olarak yeterli donanıma sahip)

(2) İkinci Kademe Kuvvetleri : Mücavir bölgede konuşlu olup 6 saat içerisinde karadan intikale hazır hale gelecek, emirle afet bölgesine intikal edecek ve aşağıda açıklanan görevleri yerine getirecek birliklerdir. Bu birlikler doğal afet yardım harekatı için yeniden teşkilatlanmasını tamamlamış olarak görev bölgesine sevk edilecektir. Söz konusu birlikler Tabur Görev Kuvvetlerine benzer tarzda teşkilatlanacak, bu bütünlük içerisinde, kurtarma, acil ilkyardım ve tahliye, emniyet, geçici barınma, iaşe ve sağlık hizmetleri verecektir.

(a) Piyade ve piyade gibi kullanılabilecek birlikler : Afet bölgesinde enkaz kaldırma faaliyetlerine yardım, kurtarma, afet bölgesinin tecrit edilerek emniyetinin alınması, geçici barınma tesislerinin kurulması, kurtarılan personelin tahliye edilmesi,

(b) Sıhhiye/Sağlık birlikleri : İlk yardım, hasta ve yaralıların sınıflandırılması, sıhhi tahliye yapılması, sıhhi ikmal maddelerinin depolanması ve dağıtılması,

(c) Muhabere birlikleri : İrtibatın tesis edilmesi ve afetzedelere kısıtlı haberleşme imkanının sağlanması,

(d) As.İz. ve trafik birlikleri : Afet bölgesinde trafiğin düzenlenmesi, devriye hizmetlerinin yürütülmesi ve asayişin sağlanması,

(e) Kara Havacılık Destek Komutanlığı Unsurları: Afet Bölge Komutanlığı nezdinde Kara Havacılık Destek Komutanlığı’nı kurmak için gerekli olan unsurlar ve İlk müdahale Kuvvetleri dışında kalan diğer helikopter birlikleri

(f) İstihkam savaş birlikleri : Kompresörler ile kurtarma çalışmalarına yardım edilmesi, afet bölgesine gelen ana yolların açık bulundurulması, yangın söndürme, su ikmal noktalarının açılıp işletilmesi, altyapıyı hazırlamak suretiyle çadırkentlerin tesis edilmesine yardım sağlanması.

(3) Üçüncü Kademe Kuvvetleri : Özel teçhizat, makine ve eğitime sahip, merkezi/bölgesel konuşlu, emirle 12-24 saat içerisinde afet bölgesine intikal edecek ve aşağıda açıklanan görevleri yerine getirecek birliklerdir.

(a) İstihkam inşaat birlikleri : Afet bölgesinde enkaz kaldırma ve temizleme faaliyetlerine imkanlar dahilinde yardım sağlanması,

(b) Levazım birlikleri : Gıda maddelerinin depolanması, dağıtılması, defin işlemlerinin yapılması, yakacak, aydınlatma, ısıtma ve soğutma hizmetlerinin sağlanması, mutfak, fırın, banyo, çamaşır tesislerinin açılıp işletilmesi,

(c) Ulaştırma birlikleri : Yardım malzemelerinin taşınması,

(d) Sivil-Asker işbirliği birlikleri : Askeri birliklerin faaliyetlerinin kamu kurum/kuruluşları ve gönüllü kuruluşlarla koordine edilmesi,

(e) Psikolojik harekat birlikleri : Afetzedelerin morallerinin yükseltilmesine ve menfi propagandanın önlenmesine yönelik görevlerin ifa edilmesi.


C. PLANLAMA VE SORUMLULUKLAR :

(1) K.K.K.’lığının her unsuru; doğal afetlere karşı önce kendi bekasını sağlamak ve bu suretle muharebe gücünü muhafaza etmek için planlama yapacak ve personelini tatbikatlarla eğitecektir.

(2) Doğal afet yardım harekatı için sorumluluk sahalarının belirlenmesinde EMASYA sorumluluk sahaları esas alınacaktır. EMASYA Bölge Komutanlıkları, doğal afetlerde Afet Bölge Komutanlıkları (asgari kolordu ve eşidi seviyesinde) olarak görev yapacaktır. Afet Bölge K.lığı, afetin kapladığı alanın genişliğine bağlı olarak il/ilçe düzeyinde tugay seviyesinde Afet Tali Bölge K.lıkları teşkil edecektir.

(3) Doğal afet yardım harekatı için tefrik edilen birlikler, afet bölgesine sevk edilmeden önce göreve uygun şekilde teşkilatlandırılacaktır.

(4) Afetin geniş bir bölgede meydana gelebileceği ve afete maruz kalan yerleşim birimlerinin birbirlerinden uzak olabileceği dikkate alınarak, fazla sayıda birlik kullanılacak ve uzun mesafeli kuvvet kaydırmalarına imkan verecek tarzda planlar geliştirilecektir. Afet bölgesinde kullanılmak üzere, mutlaka bölge dışından birlik planlanacaktır.

(5) Afet Bölge K.lıkları, doğal afet yardım harekat planlarını komşu Afet Bölge K.lıkları ile koordine ederek hazırlayacaktır. Afet Bölge K.lıkları yapacakları koordinasyonda; zaman ve mesafe itibarıyla birbirlerini kuvvet ve imkan/kabiliyetler yönünden takviye etmeye ve destek sağlamaya ilişkin hususları göz önünde bulunduracaktır.

(6) Her afet türü için planlama; afetin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar doğrultusunda yapılacak, bu konuda coğrafi yapı, mevsim şartları ve bölgelerin doğal afete maruz kalma riski dikkate alınacaktır.

(7) Doğal afet yardım harekat planları mülki makamlarla koordine edilerek her bir afet türü için ayrı ayrı hazırlanacaktır.

(8) Planlama esnek yapılacak, planlarda yer isimleri ve zaman belirtilmeyecektir. Tugay seviyesindeki birlikler için birden fazla bölge planlanacaktır.

(9) Planlamada; doğal afetlerin barışta, krizde ve harp zamanı meydana gelebileceği göz önünde tutulacak, ancak Kara Kuvvetlerinin barış döneminde doğal afet yardım harekatı icra edeceği esas alınacaktır.

(10) Doğal afet yardım harekatı; üç safha olarak planlanacak ve icra edilecektir.

(a) Birinci safha: Hayat kurtarma safhası olup, bu safhada afet haberinin alınmasını müteakip, ilk müdahale birliklerinden merkezden sevk edilecek olanlar K.K.K.lığınca ve afet bölgesinde olanlar ilgili komutanlıkça derhal afet bölgesine sevk edilecektir. Bu safhada, afetin etki altına aldığı sahayı tespit etmek ve müteakip safhalarda sevk edilecek kuvvet miktarını belirlemek maksadıyla afet bölgesine ilişkin taktik resmi oluşturmak için hava fotoğrafları çekilecek ve ilgili İkinci Kademe Kuvvetleri ve Üçüncü Kademe Kuvvetleri afet bölgesinde kullanım için ikaz edilecektir.

(b) İkinci safha: Hayatta kalan insanların hayatlarının idame ettirilmesi safhası olup, bu safhada ilk müdahale birliklerinin vereceği değerlendirme raporuna ve hava keşif raporuna istinaden veya mülki makamların talebi üzerine ilgili İkinci Kademe kuvvetleri emirle afet bölgesine sevk edilecektir.

(c) Üçüncü safha: Afet bölgesinde hayatın normale döndürülmesi safhası olup, bu safhada ihtiyaca binaen İkinci Kademe Kuvvetleri afet bölgesine emirle sevk edilecektir.

(11) Doğal afet yardım harekat planları sürekli güncel tutulacak ve planların işlerliği kamu kurum/kuruluşlarının da iştirak edeceği tatbikatlarda denenecektir.

(12) Doğal afet yardım harekat planları; aşağıdaki genel faraziyelere istinaden ve muhtemelen en ağır şartlar dikkate alınarak, mülki makamlarla koordineli olarak hazırlanacaktır.

(a) Muhtemel afetin geçmiş yıllarda o bölgede olmuş büyük çaplı afetten daha büyük ve kapsamlı olacağı, geçmişte bilinen afet yoksa deprem bölgeleri haritasındaki deprem tehlikesi ile muhtemel su baskınlarının dikkate alınacağı,

(b) Deprem afetinde yangınların çıkabileceği, yangın afetlerinde çok büyük patlamaların, ayrıca sanayi ve enerji tesislerinde yangın, patlama ve gaz kaçaklarının olabileceği,

(c) Hasara uğrayan ve yıkılan binaların çok olabileceği, enkaz altından insanların kurtarılması gerekeceği, açıkta kalan insanların iskan problemlerinin artabileceği,

(d) İç ve dış ulaşım ihtiyacının artabileceği, ulaştırma şebekesinde hasarlar meydana gelebileceği, ulaşımın bir süre aksayabileceği veya durabileceği,

(e) Barajların, santrallerin, akaryakıt depo ve tesislerinin ve diğer önemli bina ve tesislerin afette hasar görebileceği veya tamamen yıkılabileceği,

(f) Haberleşmenin kesilebileceği,

(g) Elektrik ve içme suyu tesislerinin çalışamaz hale gelebileceği, susuzluğun baş gösterebileceği, halkın karanlıkta kalabileceği,

(h) Afetin gece meydana gelebileceği, kış veya yaz şartlarından birisinde olabileceği,

(ı) Özellikle gıda, ilaç ve ısınma maddeleri ile gereçlerinde sıkıntı meydana gelebileceği,

(i) Askeri birliklerin ve personelin ailelerinin de afete maruz kalabileceği,

(j) Afet bölgesinde yağmacılık teşebbüslerinin olabileceği,

(k) Bölücü, yıkıcı ve irticai unsurları ile bazı misyoner unsurların afet ortamından yararlanarak afetzedeleri ve afet bölgesi dışındaki vatandaşları kendi amaçları doğrultusunda devlet kurumlarına karşı kışkırtabilecekleri,

(l) Afet Bölgesinde yardım adı altında faaliyet gösteren bazı yabancı kuruluşların istihbarat toplama ve propaganda faaliyetleri içerisinde bulunabilecekleri farz ve kabul edilecektir. Bunlar; planlamalar için genel faraziyeler olup, bölgenin özelliği dikkate alınarak vuku bulabilecek her afet türü için somut faraziyeler tespit edilecek ve planlar bu faraziyelere istinat ettirilecektir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
afet, doğal, esasları, harekâtı, kkklığı, yardım

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Balık: En iyi doğal ilaç LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 06-19-2008 15:51
"Afet kurumları tek çatı altında birleşiyor" Haberci Yurttan Haberler 0 06-06-2008 13:55
DoĞal Sayilar уυѕυƒ MaTematik 0 04-02-2008 14:59
Türkiye’de Doğal Göller Ve Oluşumlari Korax Coğrafya 0 02-23-2008 20:22
Ölümü 'doğal' LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-15-2008 01:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628