Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-26-2008, 13:23   #1
Korax
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 34
Mesajlar: 21.062
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart K.K.K.lığı Doğal Afet Yardım Harekatı Esasları

A. GENEL ESASLAR :

(1) Doğal afet yardım harekatı; doğal afet sonrası daha fazla insan ve mal kaybını önlemek, afetzedelere yardım etmek, afet bölgesinde devlet otoritesini devam ettirmek ve devletin diğer kuruluşlarına yardım etmek maksadıyla, mevcut yasal mevzuat ve afet sırasında yapılacak yasal düzenlemeye uygun olarak K.K.K. personeli, teçhizatı ve malzemelerinin kullanılmasıdır.

(2) Doğal afet yardım harekatı; yurt içinde, başlangıçta acil ve otomatik müdahale şeklinde ve bilahare mülki makamların talepleri üzerine, yurt dışından ise yabancı hükümetler veya uluslararası kuruluşların istekleri üzerine icra edilecektir.

(3) Yurt dışından icra edilecek yardım harekatına, sadece, uzmanlaşmış, özel eğitim ve teçhizata sahip arama-kurtarma timleri katılacaktır.

(4) Doğal afet yardım harekătı mevcut yasal mevzuat ve afet sırasında yapılacak yasal düzenlemeye uygun olarak barış döneminde icra edilecektir. Ancak, kriz döneminde ve seferde, duruma bağlı olarak, uzmanlaşmış unsurlarla doğal afet yardım harekatı icra edilmesi de göz önünde bulundurulacaktır.

(5) Doğal afet yardım harekătının birinci öncelikli hedefi; hayat kurtarma, ikinci öncelikli hedefi; kurtarılan insanların ihtiyaçlarının karşılanması ve hayatlarının idame ettirilmesi ve nihai hedefi; afet bölgesinde hayatın normale döndürülmesi ve afet öncesi düzenin yeniden tesis edilmesi olacaktır.

(6) Doğal afet yardım harekătının prensipleri; sürat, emniyet, elastikiyet ve gayret birliği ile yardımların düzenli ve dengeli dağıtılması olacaktır.

(7) Doğal afet bölgesinde konuşlu olup;

(a) Yardım harekatına iştirak edemeyecek durumda olan birlikler, imkanları nispetinde kendi personelini ve tesislerini kurtarma faaliyetlerini icra edecektir.

(b) Afetten etkilenmiş, ancak kısa bir hazırlık dönemini müteakip, görevlerini yapabilecek durumda olan birlikler doğal afet yardım harekat planındaki görevlerinin icrası için sevk edilecektir.


B. KUVVETLERİN KULLANILMASI :

(1) İlk Müdahale Kuvvetleri : Özel eğitim ve teçhizata sahip, merkezde konuşlu, 3 saat içerisinde afet bölgesine havadan intikale hazır hale gelecek ve K.K.K.lığının emri ile afet bölgesine sevk edilecek aşağıdaki unsurlar ile afetin meydana geldiği bölgeden sorumlu Afet Bölge Komutanlığına ait, afetten zarar görmeyen ve afet planları çerçevesinde afet bölgesine derhal müdahale edecek bütün birlik ve unsurlardır. Bu unsurlar doğal afete en kısa sürede müdahale edecek şekilde teçhiz edilmiş ve eğitilmiş, afetzedeleri panik ve korku ortamından çıkararak ve yakınlarına bilinçsizce yapabilecekleri yardım teşebbüslerini önleyerek belli bir bölgeye tahliye edecek, emniyetlerini sağlayacak, müteakiben kurtarma, ilk yardım, sıhhi tahliye tedavi hizmeti verebilecek, muhabere ve hareket kabiliyeti açısından kendi kendine yeterli olacak unsurlardır. Bu unsurlar için gerekli teçhizat hazır olacak şekilde, taşınabilir paketler halinde muhafaza edilecektir. Aşağıdaki unsurlar emirle veya ihtiyaca göre tefrik edilecek ve eğitilecektir. Bu timler ikiz görevli personelden oluşacak, kendileriyle ilgili teçhizatı her an kullanılabilir halde hazır tutacaklardır. Bu unsurlar, her seviyedeki K.lıklar için planlama maksadıyla birer örnek olup doğal afetlerde ihtiyaca göre yeni timler teşkil edilebilecektir.


(a) Helikopter birlikleri,

(b) Acil muhabere timi/timleri,

(c) Arama-kurtarma timleri,

(d) Sıhhi ilk yardım timleri,

(e) Basın ve halkla ilişkiler timi/timleri,

(f) Sivil-Asker işbirliği timi/timleri,

(g) Psk.Hrk.timi/timleri,

(h) Emniyet ve İKK timleri,

(ı) Mobil (FM) radyo istasyonları (ihtiyaç duyulması halinde)

(i) Şehit/ölü teşhis ve tahliye timleri (afetin çapı ve büyüklüğüne bağlı olarak yeterli donanıma sahip)

(2) İkinci Kademe Kuvvetleri : Mücavir bölgede konuşlu olup 6 saat içerisinde karadan intikale hazır hale gelecek, emirle afet bölgesine intikal edecek ve aşağıda açıklanan görevleri yerine getirecek birliklerdir. Bu birlikler doğal afet yardım harekatı için yeniden teşkilatlanmasını tamamlamış olarak görev bölgesine sevk edilecektir. Söz konusu birlikler Tabur Görev Kuvvetlerine benzer tarzda teşkilatlanacak, bu bütünlük içerisinde, kurtarma, acil ilkyardım ve tahliye, emniyet, geçici barınma, iaşe ve sağlık hizmetleri verecektir.

(a) Piyade ve piyade gibi kullanılabilecek birlikler : Afet bölgesinde enkaz kaldırma faaliyetlerine yardım, kurtarma, afet bölgesinin tecrit edilerek emniyetinin alınması, geçici barınma tesislerinin kurulması, kurtarılan personelin tahliye edilmesi,

(b) Sıhhiye/Sağlık birlikleri : İlk yardım, hasta ve yaralıların sınıflandırılması, sıhhi tahliye yapılması, sıhhi ikmal maddelerinin depolanması ve dağıtılması,

(c) Muhabere birlikleri : İrtibatın tesis edilmesi ve afetzedelere kısıtlı haberleşme imkanının sağlanması,

(d) As.İz. ve trafik birlikleri : Afet bölgesinde trafiğin düzenlenmesi, devriye hizmetlerinin yürütülmesi ve asayişin sağlanması,

(e) Kara Havacılık Destek Komutanlığı Unsurları: Afet Bölge Komutanlığı nezdinde Kara Havacılık Destek Komutanlığı’nı kurmak için gerekli olan unsurlar ve İlk müdahale Kuvvetleri dışında kalan diğer helikopter birlikleri

(f) İstihkam savaş birlikleri : Kompresörler ile kurtarma çalışmalarına yardım edilmesi, afet bölgesine gelen ana yolların açık bulundurulması, yangın söndürme, su ikmal noktalarının açılıp işletilmesi, altyapıyı hazırlamak suretiyle çadırkentlerin tesis edilmesine yardım sağlanması.

(3) Üçüncü Kademe Kuvvetleri : Özel teçhizat, makine ve eğitime sahip, merkezi/bölgesel konuşlu, emirle 12-24 saat içerisinde afet bölgesine intikal edecek ve aşağıda açıklanan görevleri yerine getirecek birliklerdir.

(a) İstihkam inşaat birlikleri : Afet bölgesinde enkaz kaldırma ve temizleme faaliyetlerine imkanlar dahilinde yardım sağlanması,

(b) Levazım birlikleri : Gıda maddelerinin depolanması, dağıtılması, defin işlemlerinin yapılması, yakacak, aydınlatma, ısıtma ve soğutma hizmetlerinin sağlanması, mutfak, fırın, banyo, çamaşır tesislerinin açılıp işletilmesi,

(c) Ulaştırma birlikleri : Yardım malzemelerinin taşınması,

(d) Sivil-Asker işbirliği birlikleri : Askeri birliklerin faaliyetlerinin kamu kurum/kuruluşları ve gönüllü kuruluşlarla koordine edilmesi,

(e) Psikolojik harekat birlikleri : Afetzedelerin morallerinin yükseltilmesine ve menfi propagandanın önlenmesine yönelik görevlerin ifa edilmesi.


C. PLANLAMA VE SORUMLULUKLAR :

(1) K.K.K.’lığının her unsuru; doğal afetlere karşı önce kendi bekasını sağlamak ve bu suretle muharebe gücünü muhafaza etmek için planlama yapacak ve personelini tatbikatlarla eğitecektir.

(2) Doğal afet yardım harekatı için sorumluluk sahalarının belirlenmesinde EMASYA sorumluluk sahaları esas alınacaktır. EMASYA Bölge Komutanlıkları, doğal afetlerde Afet Bölge Komutanlıkları (asgari kolordu ve eşidi seviyesinde) olarak görev yapacaktır. Afet Bölge K.lığı, afetin kapladığı alanın genişliğine bağlı olarak il/ilçe düzeyinde tugay seviyesinde Afet Tali Bölge K.lıkları teşkil edecektir.

(3) Doğal afet yardım harekatı için tefrik edilen birlikler, afet bölgesine sevk edilmeden önce göreve uygun şekilde teşkilatlandırılacaktır.

(4) Afetin geniş bir bölgede meydana gelebileceği ve afete maruz kalan yerleşim birimlerinin birbirlerinden uzak olabileceği dikkate alınarak, fazla sayıda birlik kullanılacak ve uzun mesafeli kuvvet kaydırmalarına imkan verecek tarzda planlar geliştirilecektir. Afet bölgesinde kullanılmak üzere, mutlaka bölge dışından birlik planlanacaktır.

(5) Afet Bölge K.lıkları, doğal afet yardım harekat planlarını komşu Afet Bölge K.lıkları ile koordine ederek hazırlayacaktır. Afet Bölge K.lıkları yapacakları koordinasyonda; zaman ve mesafe itibarıyla birbirlerini kuvvet ve imkan/kabiliyetler yönünden takviye etmeye ve destek sağlamaya ilişkin hususları göz önünde bulunduracaktır.

(6) Her afet türü için planlama; afetin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar doğrultusunda yapılacak, bu konuda coğrafi yapı, mevsim şartları ve bölgelerin doğal afete maruz kalma riski dikkate alınacaktır.

(7) Doğal afet yardım harekat planları mülki makamlarla koordine edilerek her bir afet türü için ayrı ayrı hazırlanacaktır.

(8) Planlama esnek yapılacak, planlarda yer isimleri ve zaman belirtilmeyecektir. Tugay seviyesindeki birlikler için birden fazla bölge planlanacaktır.

(9) Planlamada; doğal afetlerin barışta, krizde ve harp zamanı meydana gelebileceği göz önünde tutulacak, ancak Kara Kuvvetlerinin barış döneminde doğal afet yardım harekatı icra edeceği esas alınacaktır.

(10) Doğal afet yardım harekatı; üç safha olarak planlanacak ve icra edilecektir.

(a) Birinci safha: Hayat kurtarma safhası olup, bu safhada afet haberinin alınmasını müteakip, ilk müdahale birliklerinden merkezden sevk edilecek olanlar K.K.K.lığınca ve afet bölgesinde olanlar ilgili komutanlıkça derhal afet bölgesine sevk edilecektir. Bu safhada, afetin etki altına aldığı sahayı tespit etmek ve müteakip safhalarda sevk edilecek kuvvet miktarını belirlemek maksadıyla afet bölgesine ilişkin taktik resmi oluşturmak için hava fotoğrafları çekilecek ve ilgili İkinci Kademe Kuvvetleri ve Üçüncü Kademe Kuvvetleri afet bölgesinde kullanım için ikaz edilecektir.

(b) İkinci safha: Hayatta kalan insanların hayatlarının idame ettirilmesi safhası olup, bu safhada ilk müdahale birliklerinin vereceği değerlendirme raporuna ve hava keşif raporuna istinaden veya mülki makamların talebi üzerine ilgili İkinci Kademe kuvvetleri emirle afet bölgesine sevk edilecektir.

(c) Üçüncü safha: Afet bölgesinde hayatın normale döndürülmesi safhası olup, bu safhada ihtiyaca binaen İkinci Kademe Kuvvetleri afet bölgesine emirle sevk edilecektir.

(11) Doğal afet yardım harekat planları sürekli güncel tutulacak ve planların işlerliği kamu kurum/kuruluşlarının da iştirak edeceği tatbikatlarda denenecektir.

(12) Doğal afet yardım harekat planları; aşağıdaki genel faraziyelere istinaden ve muhtemelen en ağır şartlar dikkate alınarak, mülki makamlarla koordineli olarak hazırlanacaktır.

(a) Muhtemel afetin geçmiş yıllarda o bölgede olmuş büyük çaplı afetten daha büyük ve kapsamlı olacağı, geçmişte bilinen afet yoksa deprem bölgeleri haritasındaki deprem tehlikesi ile muhtemel su baskınlarının dikkate alınacağı,

(b) Deprem afetinde yangınların çıkabileceği, yangın afetlerinde çok büyük patlamaların, ayrıca sanayi ve enerji tesislerinde yangın, patlama ve gaz kaçaklarının olabileceği,

(c) Hasara uğrayan ve yıkılan binaların çok olabileceği, enkaz altından insanların kurtarılması gerekeceği, açıkta kalan insanların iskan problemlerinin artabileceği,

(d) İç ve dış ulaşım ihtiyacının artabileceği, ulaştırma şebekesinde hasarlar meydana gelebileceği, ulaşımın bir süre aksayabileceği veya durabileceği,

(e) Barajların, santrallerin, akaryakıt depo ve tesislerinin ve diğer önemli bina ve tesislerin afette hasar görebileceği veya tamamen yıkılabileceği,

(f) Haberleşmenin kesilebileceği,

(g) Elektrik ve içme suyu tesislerinin çalışamaz hale gelebileceği, susuzluğun baş gösterebileceği, halkın karanlıkta kalabileceği,

(h) Afetin gece meydana gelebileceği, kış veya yaz şartlarından birisinde olabileceği,

(ı) Özellikle gıda, ilaç ve ısınma maddeleri ile gereçlerinde sıkıntı meydana gelebileceği,

(i) Askeri birliklerin ve personelin ailelerinin de afete maruz kalabileceği,

(j) Afet bölgesinde yağmacılık teşebbüslerinin olabileceği,

(k) Bölücü, yıkıcı ve irticai unsurları ile bazı misyoner unsurların afet ortamından yararlanarak afetzedeleri ve afet bölgesi dışındaki vatandaşları kendi amaçları doğrultusunda devlet kurumlarına karşı kışkırtabilecekleri,

(l) Afet Bölgesinde yardım adı altında faaliyet gösteren bazı yabancı kuruluşların istihbarat toplama ve propaganda faaliyetleri içerisinde bulunabilecekleri farz ve kabul edilecektir. Bunlar; planlamalar için genel faraziyeler olup, bölgenin özelliği dikkate alınarak vuku bulabilecek her afet türü için somut faraziyeler tespit edilecek ve planlar bu faraziyelere istinat ettirilecektir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Balık: En iyi doğal ilaç LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 06-19-2008 15:51
"Afet kurumları tek çatı altında birleşiyor" Haberci Yurttan Haberler 0 06-06-2008 13:55
DoĞal Sayilar уυѕυƒ MaTematik 0 04-02-2008 14:59
Türkiye’de Doğal Göller Ve Oluşumlari Korax Coğrafya 0 02-23-2008 20:22
Ölümü 'doğal' LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-15-2008 01:40


Şu Anki Saat: 13:16


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows