Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kişisel Gelişim

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

En Zengin 100 TÜRK..

Kişisel Gelişim


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-03-2008, 12:53   #1
Manevi Admin
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 1.808
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
AzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond reputeAzRaiL has a reputation beyond repute
Standart En Zengin 100 TÜRK..

En Zengin 100 TÜRK..

Türkiye'nin en zengin 100'ünün malvarlığı 170 milyar doları geçti. Servetinin büyüklüğü milyar doları geçenlerin sayısı geçen yıl 41 iken bu yıl 3 artışla 44 oldu

Ekonomist Dergisi'nin 'En zengin 100 Türk' araştırmasının bu yılki sonuçlarına göre, Türkiye'nin en zengin ailelerinin malvarlığı 170 milyar doları aştı. Geçen yıl bu rakam 150 milyar dolar civarındaydı. Ekonomist'in dört yıldır gerçekleştirdiği 'En Zengin 100 Türk' listesine bu yıl dört yeni aile eklendi. Sıralamada da belirgin değişiklikler oldu.
Türkiye'nin en zenginlerinin servetlerinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 30-35 arasında arttığı tahmin ediliyor.
Önemli iniş ve çıkışların gözlendiği listede zirve yine Koç Ailesi'nin. 8 milyar doların üzerinde serveti olan ikinci aile ise Sabancı Ailesi. Koç Ailesi'nin borsadaki şirketlerinin kendilerine ait hisselerinin tutarı 18 milyar doları buluyor. Sabancı'da bu rakam 17 milyar dolar.
Doğan ve Şahenk ailelerinin servetleri 6-8 milyar dolar arasında hesaplanıyor. 4-5 milyar dolar arasında servete sahip diğer aile ve isimler ise Ülker , Şarık Tara, Yazıcı Ailesi, Dinçkök Ailesi, Özilhan Ailesi, Mehmet Emin Karamehmet, Eczacıbaşı Ailesi ve Habaş Grubu'nun sahibi Mehmet Başaran.
Geçmişte, milyar dolarlık servet tanımı Koç ve Sabancı Aileleri'yle sınırlıydı. Ancak, ekonomideki büyümeye paralel olarak borsa şirketlerinin ulaştığı değer, banka-şirket satışlarında elde edilen nakit varlıklar, gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş, milyar dolarlık zenginler kulübünün üye sayısını da çoğalttı. Örneğin, geçen yılki araştırmada Türkiye'de serveti 1 milyar doların üzerinde 41 aile/kişi varken, bu yıl sayı 44'e yükseldi. Türkiye'nin en zengin 100 ailesinin neredeyse yarısı da milyar dolarlık barajı aştı.
Bu artışta, İMKB'nin son bir yıldaki hızlı yükselişi de etkili oldu. Hisse fiyatlarında yüzde 35'e ulaşan primin yanı sıra, dolar kurundaki düşüş, servetlerin dolar cinsinden değerini yükseltti. İMKB'deki şirketlerin geçen yılki toplam piyasa değeri 146.2 milyar dolar idi. Bu yıl ise rakam 234 milyar dolara ulaştı. Dolar kurunun 1.45'li seviyeden 1.30'lu seviyelere gerilemesinin de etkisiyle, sadece İMKB'deki servet artışı yüzde 60 seviyesinde gerçekleşti.

Gülçelik ailesi hızlı tırmandı

Listede bu yılın belki de en hızlı tırmanan ailesi Gülçelikler oldu. Enka'nın kurucu ortağı olan ve yıllarca önce Suudi Arabistan'da bir uçak kazasında ölen Şadi Gülçelik'in ailesi önemli bölümünü Enka'daki hisselerinin oluşturduğu 2.3 milyar dolarlık servetiyle 'üncü sıradan bir anda 20'nci sıraya yükseldi. Yine geçen yılki listede 40'ıncı sırada yer alan Kayserili Boydak Ailesi de şirketlerinin değerinin artışı ve Türkiye Finans Katılım Bankası'ndaki paylarının bir bölümünün satışından gelen nakitle 21'inci sıraya çıktı. Bir başka hızlı tırmanış da Ali Ağaoğlu'ndan geldi. Sayısız konut projelerini hayata geçiren Ağaoğlu Holding'in patronu Ali Ağaoğlu, bu yıl 61'incilikten 46'ncı sıraya yükseldi.

Kimler geldi, kimler geçti?

Ekonomist Dergisi'nin bu yıl listeye yeni giren isimleri, Cevahir Ailesi, Branştayn Ailesi, Falım ve First sakızlarının üreticisi Intergum'u 450 milyon dolar peşin bedelle Cadbury'e satan Amram Ailesi, Ersin Pamuksüzer, Topbaş Ailesi, Uran Ailesi, Mehmet Ali Aydınlar ve Yahya Kiğılı oldu. Servetini vakfına bağışlayan ve geçtiğimiz mart ayında vefat eden merhum Kadir Has'ın ailesi listede yer alamadı. Bu yıl listeye giremeyen diğer isimler ise Ahmet Hamoğlu, Hakko Ailesi, Erdoğan Özgörkey, Eskiyapan, Ahmet Çetinkaya, Molu ve Tahincioğlu aileleri oldu.

Uçak sahipliği artıyor, helikopteri olan da var

Listede yer alan kişiler arasında kendi jet uçaklarını alan işadamları da var. Fiyatı 10-35 milyon dolar arasında değişen jet uçak sahibi olanlar arasında Mustafa Koç, Ömer Dinçkök, Mehmet Emin Karamehmet, Hüsnü Özyeğin, Aydın Doğan, Ferit Şahenk, Abdülkadir Konukoğlu, Lucien Arkas, Hamdi Akın gibi isimler var. Daha çok Challenger, Falcon 900 gibi Atlantik'i aşabilecek uzun menzili ve sekiz#-12 yolcu kapasiteli jetleri tercih eden isimlerin uçakları seyahatin olmadığı dönemlerde hava taksi olarak da kiraya veriliyor. İstanbul trafiğinden kaçmak için helikopter alanların da sayısı artıyor.
En zengin 100 Türk listesinde yer alan isimlerin otomobil markalarındaki tercihleri ise oldukça değişken. Genellikle marka tercihleri Range Rover, Jaguar, Mercedes, Bentley, BMW, Audi, Porsche ve Ferrari oluyor. Listeye giren birçok kişinin birden çok otomobili var. Otomobil seçiminde öncelik prestij ve marka algısı. Daha sonra güvenlik ve emniyet geliyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Ekonomist Dergisi tarafından gerçekleştirilen 'En Zengin 100' çalışması için Türkiye'nin en büyük sanayi ve hizmet şirketlerini ortaya koyan ISO 500, Capital 500 gibi listeler incelendi. Türkiye'nin en çok vergi veren kurum ve kişilerinin listeleri toplandı. İMKB'de işlem gören firmaların son bir yıldaki piyasa değerlerindeki değişimler hesaplanarak varlık hesaplarında kullanıldı. Yapılan hesaplamaların yanı sıra Türkiye'nin önde gelen bankacıları ve borsa uzmanları da 'En Zengin 100 Türk' listesini inceleyerek görüşleri ve yönlendirmeleriyle bu araştırmaya katkıda bulundu.

Genel tercih yalılar

Türkiye'nin en zenginleri genellikle yalılarda yaşamayı tercih ediyor. İstanbul'daki yalıların fiyatları yerine ve büyüklüğüne göre 3 milyon dolardan başlayarak 90 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Son yıllarda yaşam alanlarında şehir merkezine dönüş yaşanıyor.
Trafikte zaman kaybetmekten yorulan kesim ve A plus grubunun genç temsilcilerinin genel eğilimi yeni yapılan rezidanslardan daire edinmek. Bu konuda da Kanyon, Akmerkez, Kempinski Astoria, Taksim Rezidans ve Elit Rezidans ilk akla gelen adresler. Rezidans fiyatları ise 500 bin dolardan başlayıp 3 milyon dolara kadar çıkıyor.

Detoks için Tayland gözde

En Zenginler Listesi'ndekilerin bir bölümü iş yorgunluğunu atmak için yılda iki kez detoks merkezine gidiyor. Özellikle Tayland'da Chiva Som ve Almanya'da Buchinger isimli merkezler tercih ediliyor. Geceliği 850-1000 dolar arasında olan bu merkezler dışında Türkiye'de de bazı otellerde detoks programları var.
Türkiye'nin en zenginlerinin son birkaç yıldır rağbet ettiği füzyon mutfağı ise artık yerini sadeleşmeye bırakıyor. Şimdilerde yemeğin ilk tarifine sadık kalınarak yapılanı makbul. Tarif konusunda 1800'lü yıllara kadar eskilere gidiliyor. Son birkaç yıldır, Uzakdoğu mutfağından Çin ve Japon yemekleri tercih ediliyor.

Evlerine ayda en az 60 bin YTL giriyor

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) her yıl gelir dağılımı araştırmaları yaparken, haneleri en fazla yüzde 5'lik gruplara bölerek gelirden ne kadar pay aldıklarına bakıyor. Bu da en zenginlerle ilgili bilgi edinmeye pek imkân vermiyor. Bu nedenle Economist Araştırma Birimi (EAB) kendi gözlemlerine ve de TÜİK'in 20 yıl önceki ilk araştırmasından edindiği bilgilere dayanarak bazı hesaplar yapıyor. Bu hesapların 2005 yılına ilişkin sonuçları ise bize en zenginlerle ilgili olarak şu bilgileri veriyor:
2005 yılı itibarıyla Türkiye'de 17 milyon 549 bin hane var. Buna göre Türkiye'nin en zengin on binde 1'lik hane dilimine 1.755 hane giriyor. Bir hanede ortalama dört kişi bulunduğu hesabıyla, en zengin on binde 1 haneye mensup fertlerin sayısının 7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.
En zengin on binde 1'lik hane grubunun Türkiye'deki kullanılabilir gelirden aldığı payın yüzde 0.5 dolayında olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda yaptığımız hesaplar bize 2005 yılı itibarıyla en zenginlerin evine her ay en az 60 bin 697 YTL'nin girdiğini gösteriyor.
Buna göre Türkiye'deki en zengin ailelerin aylık geliri Türkiye ortalamasının 50 katı. Bu ailelerdeki fertlerin kişi başına gelirleri ise Türkiye ortalamasının 51 katı.
Türkiye'de zenginlerin sayısının ve malvarlıklarının artması dünyadaki genel trendin bir yansıması. Merrill Lynch ve Capgemini'nin haziran ayında açıkladığı bu yılki Dünya Servet Raporu'na göre 2006'da dünyada 1 milyon doların üzerinde servete sahip olanların sayısı önceki yıla göre yüzde 8.3'lük artışla 9.5 milyona ve sahip olduğu varlıkların miktarı da 37 trilyon dolara ulaştı.
AzRaiL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
100, en, turk, zengin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İşte böyle zengin oldular Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-13-2008 15:10
Zengin Turizm Değerleriyle Adana AzRaiL 01- Adana 0 07-16-2008 12:34
Kerim Zengin Yine Ibb'de!.. D4NG3R3R Diğer Takımlar 0 07-04-2008 14:30
Berlusconi İtalya'nın en zengin işadamı Haberci Dünyadan Haberler 0 04-15-2008 09:54
Başbakanlığı bıraktı zengin oldu LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 01-29-2008 19:39


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:57 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628