Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 11:12   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart BÜyÜk Umutlar

BÜYÜK UMUTLAR
Phillip Pirrip, ablası ve eniştesi ile ırmak boyunda bataklık yerdeki bir köyde yaşayan yedi yaşlarında bir çocuktur. Adı ile soy adını bir arada söyleyemediği için sadece “Pip” dediğinden dolayı ismi Pip olarak kalmıştır.
Pip’i, kendisinden en az yirmi yaş büyük olan, kara gözlü, kara saçlı, uzun boylu ve oldukça sinirli bir yapıya sahip ablası büyütmüştür ama Pip mavi gözlü, sarışın görünümüyle ve uyumlu, sempatik, biraz da saf yapısıyla ablasına tezat oluşturan eniştesi Joe’yu, uzun adıyla Joseph Gargery’i, daha çok sevmektedir. Pip’in en iyi arkadaşı olan Joe’nun, evin hemen yanında bir demirci dükkanı vardır.
Bir akşam üzeri Pip; annesi, babası ve beş küçük kardeşinin yattığı mezarlığa gider tek başına ve orada bacağının birinde bir demir parçası sarılı, sırılsıklam olmuş, bacakları yara içinde bir adam Pip’in karşısına çıkar. Adam, esrarengiz bir yaratığın varlığından bahsederek onu korkutup ertesi gün için kendisine kimseye haber vermeden bir eğe ve biraz yiyecek getirmesini ister. Pip de adama istediklerini getireceğine dair söz verir ve koşarak eve döner. Ertesi sabah, kilerden yiyecek ve konyak, Joe’nun takımları arasından da bir eğe aşırıp mezarlığın yolunu tutar. Yolda o adama benzeyen başka birine daha rastlar, adam onu görür görmez oradan uzaklaşır. Getirdiklerini bir önceki gün konuştuğu adama verirken yolda karşılaştığı diğer adamdan da bahseder. Adam ayağındaki demiri eğelerken Pip oradan kaçıp eve döner.
Ertesi gün öğlen yemeğine, aralarında kilise katibi Bay Wopsle ve Joe’nun amcası Pumblechook Amca’nın da bulunduğu misafirleri vardır Gargeryler’in. Joe hariç yemek masasında herkes özellikle Pumblechook Amca hep Pip’i eleştiriyordur. Pip, ablasının mutfağa yönelmesiyle, yiyecek çaldığının anlaşılacağından korkup kendini evden dışarı atar ve polislerle karşılaşır. Evdekiler de dışarı çıkar. Polislerden biri, kilidi iyi kapanmayan bir kelepçeyi tamir etmesi için demirci ustasını aradıklarını söyler. Kelepçe onarılırken memur, mahkumlar gemisinden kaçmış olan iki kişinin peşinde olduklarından bahseder. Pip, karşılaştığı o iki adamın, memurun bahsettiği firariler olduğunu anlar. Kelepçe tamir edildikten sonra Joe, Pip ve Bay Wopsle da polislere katılıp kaçakların peşine düşerler. Pip kaçakların bulunmasını istemiyordur; çünkü polisleri onun götürdüğünü düşünmelerinden korkuyordur. Ayrıca adam onu tanırsa, bir suçluya gizlice yardım etmiş olduğu da anlaşılabilirdi. Grup, bir hendeğin içinde iki mahkumu birbirleriyle kavga ederken bulur. İkisini de gemiye teslim ettikleri sırada Pip’in yemek götürdüğü mahkum, “Bazılarının benim yüzümden suçlu durumuna düşmesini istemem.” diyerek demirci ustasının evinden yemek çaldığını söyler. Adam Pip’i tanımıştır ve bu sözleriyle de onu, suçunun ortaya çıkma korkusundan kurtarmıştır; ama Pip, Joe’dan bir şey gizliyor olmaktan dolayı çok rahatsızlık duymaktadır. Joe’nun güvenini kaybetmek istemediği için ona bir türlü anlatamaz olanları.
Bay Wopsle’nin fakir ve hasta teyzesinin küçük bir dükkanı bir de akşam okulu vardır. Alış veriş işlerini yürüten torunu Biddy aynı zamanda okulda öğretmenlik de yapıyordur. Pip bu okulda okuma yazma öğrenmeye, Joe’ye de öğretmeye başlar.
Bir gün alış verişten dönen ablası, kasabada yaşayan zengin ve yaşlı Bayan Havisham’ın, evinde oynayacak bir çocuk aradığının haberini getirir. Pumblechook Amca bu iş için garip istekleri olan Bayan Havisham’a Pip’i tavsiye etmiştir. Ablası bunun Pip için bir fırsat olduğunu düşündüğünden Pip’e sorma gereği bile duymaksızın her zamanki sert tavırlarıyla onu hazırlar ve Bayan Havisham’a götürmesi için amcaya teslim eder. Pip, geceyi amcanın evinde geçirir. Ertesi gün birlikte Bayan Havisham’ın konağına giderler. Kapıda kendilerini karşılayan kız, Pip’i Havisham’ın odasına götürür. Pip, kadının görünüşünden korkmuştur. Yaşlı kadın, oyun oynarken çocukları seyretmek istediği için kendisini getirttiğini söyler ve ondan Estella’yı çağırmasını ister. Estella, Pip ve amcasını kapıda karşılayan kızdır. Havisham, Estella’dan Pip’le iskambil oynamasını ister. Üzerinden hiç çıkarmadığı, artık kefen görünümünde olan gelinliğinin içinde Havisham, güneş ışığının girmediği odada onları seyreder. Estella, Pip’e oldukça kibirli bir tavırla yaklaşıp onu hor görüyordur. Pip, kızın alaycı davranışlarından çok rahatsız olmaktadır ve yaşlı kadının “Nasıl buluyorsun onu?” sorusu üzerine bunu ona da belirtir. Oyun bittikten sonra Pip’e altı gün sonra tekrar gelmesi söylenir. Pip, Satis Konağı’ndan ayrılıp köyün yolunu tutar.
Estella’nın kendisini kaba ve basit bulmasını çok içerleyen Pip, Biddy’den bu konuda ders almaya karar verir.
Bir akşam Pip, okul dönüşü Joe’yi almak için köydeki meyhaneye uğrar ve orada bir yabancı ile tanışır. Yabancı, içkisini kaşık yerine bir eğe ile ve sadece Pip’in görebileceği bir şekilde karıştırır. Pip, o eğenin Joe’den çalmış olduğu eğe olduğunu anlar ve bu yabancının o mahkumu tanıdığını düşünür. Meyhaneden ayrılırken adam, Pip’e iki adet banknot verir.
Pip, konağa ikinci gidişinde Estella onu evin başka bir yanına, ufak bir bahçenin karşısındaki ayrı bir eve götürür. Buradaki saat de Bayan Havisham’ın odasındakiler gibi dokuza yirmi kala durmuştur. Pip, burada çağırılmayı beklerken Havisham’ın bazı akrabalarıyla da tanışır. Bir süre sonra Estella, Pip’i ihtiyar kadının yanına çıkarırken merdivende bir adamla karşılaşırlar. Adamla Pip arasında geçen kısa bir konuşmadan sonra Pip, Havisham’ın odasına girer. Kadın, karanlık ve kasvetli bu evde canı oyun oynamak istemeyen Pip’e çalışmak isteyip istemeyeceğini sorar ve olumlu cevap alınca onu başka bir odaya götürür. Odada büyük bir yemek masası, üzerinde de Bayan Havisham’ın düğün pastası vardır. Pip’in yapacağı işin, onu bu odada gezdirmek olduğu anlaşılır. Yaşlı kadın yine Estella’yı çağırtıp Pip’le iskambil oynamasını ister ve Pip’e onun güzelliğinden bahseder. Oyundan sonra odadan çıkıp yemeğini yiyen Pip bahçeye dolaşmaya çıkar. Karşı evden çıkan bir çocuk, Pip’e, eve nasıl girdiğini sorduktan sonra kendisiyle dövüşüp dövüşmeyeceğini sorar ve “Tamam” cevabını alınca kavga başlar. Dövüşü Pip kazanır ve Estella ona ödül olarak öpmesi için yanağını uzatır. Pip ilk gördüğü andan beri çok beğendiği kızın yaptığı bu jest karşısında şaşkındır.
Pip’in konağa üçüncü ziyaretinden sonra Havisham’ı gezdirmek için gün aşırı konağa gelmesine karar verilir. Aradan dokuz ay geçer, ihtiyar kadınla Pip’in sohbetleri koyulaşmaya başlar; ama Estella’nın Pip’e tepeden bakışı hiç değişmez.
Pip, konaktaki işi son bulunca Joe’nin çıraklığını yapmaya başlar; ama küçüklüğünden beri ideali olan demirciliği artık eskisi kadar istemiyordur. Bayan Havisham ve Estella onun hayatında bazı şeyleri değiştirmiştir. Pip, Estella’nın küçümseyeceği bir demirci olmak istemiyordur.
Aradan geçen bir yılın sonunda Havisham’ı ziyarete gider ve ondan Estella’nın Fransa’da eğitim gördüğünü öğrenir. Eve dönerken yolda, Bay Wopsle ve Joe’nin kalfası olan hiç sevmediği Orlick ile karşılaşır. Birlikte kasabadan köye doğru yola koyulurlar. Meyhanenin önünden geçerken içerideki hareketliliğin nedenini merak eden Wopsle, içeri girer ve Joe’nin dışarıda olduğu bir sırada Gargeryler’in evine birinin girmiş olduğunu öğrenir. Koşarak eve geldiklerinde Pip’in ablasını baygın, evi de insan dolu bulurlar. Evde ipucu olarak mahkumların bacaklarına takılan demir halka bulunur. Halka, eğe ile törpülenip koparılmıştır; ama aynı gece yine gemiden kaçmış olan mahkumlardan birine ait olmadığı anlaşılır; çünkü uzun bir zaman önce eğelenmiş bir halkadır. Bunun üzerine Pip, ayak demirinin, zamanında mezarlıkta karşılaştığı mahkuma ait olduğunu düşünmeye başlar ve ona eğeyi göstermiş olan meyhanedeki adamdan ve Orlick’ten şüphelenir. Orlick’ten de şüphelenmesinin nedeni onun, ablası ile arasının hep kötü olmasıdır. Polisler saldırganı bulamaz. Olaydan sonra Biddy, Pip’in yaralı ablasına bakmak için onların evine yerleşir.
Pip, Biddy ile dolaşmaya çıktığı bir sırada ona mesleğinden ve hayatından memnun olmadığını, yükselmek istediğini ve bu isteğin ardında kendisini hep bayağı ve kaba bulan çok sevdiği Estella’nın olduğunu söyler. Biddy’nin çok iyi bir kız olduğunu düşünüyordur ve ona karşı özel hisleri de vardır; ama onun asıl istediği Estella’dır.
Çıraklığının dördüncü yılında meyhaneye gittiği bir cumartesi gecesi orada, daha önce Satis Konağı’nın merdivenlerinde karşılaştığı kişiye rastlar. Adamın, Joe ve Pip ile yalnız görüşmek istediğini söylemesi üzerine Gargeryler’in evine giderler. Konaktaki karşılaşmalarında kendini tanıtmamış olan adam, Avukat Jaggers olduğunu söyler. Avukat, Pip’e büyük bir mirasın varisi olduğunu söyler. Bu servetin sahibi, Pip’in bir beyefendi olarak yetiştirilmesini ve hep Pip olarak tanınmasını istiyordur. Jaggers, Bayan Havisham’ın bir akrabası olan Matthew Pocket’in kendisine öğretmenlik yapabileceğini söyler. Pocket, Bayan Havisham’ın sevmediği ve çok uzun zamandır görüşmediği bir akrabasıdır. Pip’in, Bay Pocket’ten ders alabilmesi için köyden ayrılıp Londra’ya gitmesi gerekiyordur ve vedalaşmak için bir haftası vardır. Gitmeden önce kendine yeni kıyafetler diktirir.
Pip, köyden ayrılma vakti geldiğinde Joe, Biddy ve hala yatağa mahkum ablası ile vedalaşır ve yola koyulur. Beş saat sonra Londra’ya varır, Jaggers’ın bürosuna gider. Jaggers, onu Bay Pocket’in oğluna götüreceğini ve pazartesi gününe kadar genç Pocket’in kalmakta olduğu pansiyonda kalacağını söyler. Pip’e alış veriş yapacağı yerlerin kartlarını verir, böylece onun harcamalarını kontrol edebilecektir.
Jaggers’ın sekreteri John Wemmick, Pip’i kalacağı yere götürür. Pip, Herbert Pocket ile pansiyonda buluşur. Dikkatli bakınca hemen tanırlar birbirlerini. Herbert, konağın bahçesinde Pip’in kavga ettiği çocuktur. Aralarında Estella ile ilgili bir konuşma geçer ve Herbert, Estella’nın acımasız biri olduğunu, Bayan Havisham’ın onu erkeklere cefa çektirsin diye yetiştirdiğini söyler. Pip, Estella’nın Bayan Havisham’ın evlatlığı olduğunu da yine bu yeni arkadaşından öğrenir. Akşam yemeğinde Herbert, Havisham’ın hikayesini anlatmaya başlar. Genç Bayan Havisham, gönlünü bir servet avcısına kaptırmış ve kendini dolandırdığını göremeyecek kadar da çok sevmiştir onu. Düğün günü damat, kendi gelmek yerine bir mektup göndermiştir. Genç kız bu mektubu saat dokuza yirmi kala tam düğünü için hazırlanırken almıştır ve yüzüstü bırakıldığını anlayınca yataklara düşmüş, evi o kasvetli haline getirip evdeki saatleri o saatte durdurmuştur.
Ertesi gün öğleden sonra Pocketler’in evine giderler. Pip, önce Bay ve Bayan Pocket’le ardından da evde kalmakta olan diğer iki öğrenci Drummle ve Startop’la tanışır. Pip de Pocketler’in evine yerleşir ve eğitimine başlar.
Biddy’nin mektubu üzerine Pip, bir sabah pansiyonda Joe ile buluşur. Joe ile Herbert bu buluşma esnasında tanışırlar. Hep birlikte kahvaltı ederler. Herbert’in işe gitmek için aralarından ayrılmasıyla Joe, asıl geliş nedenini söyler. Estella, dönmüştür ve Pip’i görmek istiyordur. Joe bu haberi verdikten sonra oradan ayrılır.
Pip, ayarladığı bir posta arabasıyla kasabaya gitmeye karar verir ertesi gün. İki mahkum da aynı arabayla kasabaya götürülecektir. Mahkumlardan birini hemen tanır Pip: meyhanede ona para veren adam. Neyse ki adam onu tanımamıştır. Arabada tam Pip’in arkasına oturmuş olan mahkumlar aralarında konuşurlarken Pip, kısa süre için kulak misafiri olur onlara ve bir tanesinin başka bir mahkumun isteği üzerine bir çocuğa para verdiğini anlattığını duyar.
Konağa geldiğinde Bayan Havisham’ın odasında Estella ile karşılaşır. Estella büyümüş ve çok güzelleşmiştir. Pip, onu görünce tüm o zenginlik ve kibarlık hayallerini onun için kurduğunu, hatta bu uğurda Joe’den bile uzaklaşmış olduğunu hatırladı bir kez daha. Bahçede oldukları bir sıra Jaggers gelir. Birlikte yemek yiyip iskambil oynadıktan sonra Pip ile Jaggers konaktan ayrılırlar.
Dönünce Pip ile Herbert dertleşirler. Pip, her şeyinin Estella’ya nasıl bağlı anlatır, Herbert de sözlüsü Clara’dan bahseder.
Estella’dan iki gün sonra Londra’ya geleceğine dair bir mektup gelir, Estella, Pip’in kendisini karşılamasını istiyordur. İki gün sonra Estella’yı taşıyan araba nihayet gelir. Bir hanımefendinin yanında kalmak üzere Richmond’a gidecek olan Estella, Pip’e eskisinden daha iyi davranıyordur. Birlikte Richmond’a giderler, Pip onu Bayan Brandley’in evine bırakır ve Pocketler’e döner.
Ablasının ölüm haber üzerine cenaze töreni için köye gider. Cenazenin kaldırılmasının ertesi günü Londra’ya döner.
Bayan Havisham’ın isteği üzerine Estella’yı konağa götürür. İlk kez ikisinin tartışmasına tanık olur. Havisham, Estella’yı kendisine karşı katı yürekli ve soğuk olmakla suçluyor, Estella da “Beni yarattığınız gibi kabul etmek zorundasınız.” diye karşılık veriyordur. Bir süre sonra ikisi de yatışır. Pip, geceyi ilk kez konakta geçirir, ertesi gün de Estella ile Londra’ya döner.
Estella’nın etrafında dönen aşıklarından biri de Pip’in nefret ettiği Drummle’dır. Onu asıl üzen ise Estella’nın bu kaba, çirkin adama ara ara ümit veriyor olmasıdır.
Artık yirmi üç yaşında olan Pip, pansiyondan ayrılıp kendine bir ev tutmuştur. Bir gün evine beklenmedik bir misafir gelir: çocukluğunda yardım ettiği mahkum. Sahip olduğu tüm imkanları ona sağlayan gizli kişinin sandığı gibi Bayan Havisham değil de bu mahkum olduğunu öğrenir. Abel Magwitch adlı bu mahkum, ömür boyu sürülmüş olduğu yerden cezasının ölüm olduğunu bile bile Pip’i görmeye gelmiştir. Pip’in bir beyefendi gibi yetişmesini istemiş ve hep oğlu yerine koyduğu Pip için durmadan çalışıp para biriktirmiştir. Bu gerçek, Pip’i alt üst etmiştir. Bugüne kadar aklından geçirdiği her şeyin boş hayaller olduğunu ve açgözlü akrabaları çıldırtmak için kullanıldığını, kırılacak başka kalp olmadığında işe yarayan bir manken olarak görüldüğünü düşünmeye başlar. Bir mahkum için Joe’yi bırakmış olmanın acısını da yaşıyordur. Magwitch’e karşı minnettarlık yerine tiksinti duyuyordur; ama Magwitch, sonradan değiştirdiği adıyla Provis, beyefendi bir oğul yetiştirmiş olduğu için son derece gururludur.
Bir sabah kahvaltısında, Pip’in sorusu üzerine Magwitch geçmişinden biraz bahseder ve onun, zamanında Bayan Havisham’ı dolandıran Compeyson’la iş birliği yapmış olduğu ortaya çıkar. Pip bataklıkta Magwitch’in kavga ettiği adamın da Compeyson olduğunu öğrenir. Magwitch, Compeyson’dan nefret ediyordur; çünkü tüm pis işleri ona yaptırdığından deliller hep Magwitch’in aleyhindedir ve bu nedenle de Compeyson işten kendini rahatça sıyırırken o, uzun süreli bir mahkumiyete çarptırılmıştır.
Pip, sürgünden kaçmış olan Magwitch’i başının belaya girmemesi için İngiltere dışına çıkarmaya karar verir; ama Magwitch’in ona olan düşkünlüğü yüzünden Pip de beraberinde gitmelidir. İngiltere’den ayrılmadan önce Bayan Havisham ile ve o sırada konakta bulunan Estella ile vedalaşmaya gider. Pip, Bayan Havisham’ı kendini kullanmakla, umutlarını boş yere körükleyerek boş hayaller peşinde koşmasına göz yummakla, duygularıyla oynamakla suçlar. Bu ziyaret sırasında Estella’nın Drummle ile evleneceğini de öğrenir. Bu haberin üzüntüsüyle ikisine de veda edip Londra’ya döner.
Eve geldiğinde kapıcısı ona Wemmick’ten bir mektup verir ve Pip kağıttaki “eve gitmeyin” uyarısı üzerine kapıdan geri dönüp bir pansiyona gider. Ertesi sabah Wemmick’i görmeye gittiğinde sürgün kaçağı yüzünden evinin göz hapsine alınmış olma ihtimaline karşı Wemmick’in böyle bir mektup gönderdiğini anlar. Wemmick, Herbert’le beraber Magwitch’i Clara’nın oturduğu evin üst katına yerleştirdiklerini söyler. Pip, Wemmick’e yaptıkları için teşekkür eder. Ertesi gün Wemmick’in verdiği adresle Magwitch’in yanına gider, Herbert de oradadır. Herbert’in sözlüsü Clara ile tanışır. Pip ile Herbert, Magwitch’i kayıkla kaçırmaya karar verirler.
Jaggers akşam yemeği için Pip’i davet eder. Wemmick de yemektedir ve Pip’e Bayan Havisham’dan bir mektup verir. Havisham, onunla görüşmek istiyordur. Pip, yemekte Jaggers’ın hizmetçisi Molly’nin, Estella’nın annesi olduğunu anlar.
Ertesi gün konağı ziyaretinde Bayan Havisham, Pip’ten kendini affetmesi ister, Estella’yı o şekilde yetiştirmiş olmaktan çok pişmandır. Bir ara ayrıldığı odaya tekrar döndüğünde, ocak başında otururken bırakmış olduğu Havisham’ı alevler içinde bulur. Pip alevleri söndürür. Doktor çağrılır. Yaşlı kadın yaralıdır; ama durumu ümitsiz değildir. Pip yapabileceği bir şey kalmayınca konaktan ayrılır, Londra’ya döner.
Herbert, Pip’e o yokken Magwitch’in anlattıklarını anlatır ve Estella’nın babasının Magwitch olduğu anlaşılır.
Magwitch’in ülke dışına çıkarılacağı gece gizli bir not üzerine Pip, bataklıkların oraya gider ve kendisinden intikam almak isteyen Orlick’in tuzağına düşmüş olur. Pip’e, ablasını öldürdüğü gibi onu da öldüreceğini söyler. Herbert ve Startop, Pip’in yardımına yetişirler ve beraber Londra’ya dönerler.
Ertesi sabah Startop, Herbert ve Pip kayıkla yola çıkarlar ve bir süre önce Değirmenci İskelesi’nde saklamaya başladıkları Magwitch’i de oradan alıp yola devam ederler. Karanlık basınca, önlerine çıkan ilk yerde konaklamaya karar verirler ve sonunda bir iskeleye gelirler. Bir sonraki gün Magwitch’i bindirecekleri gemiyi, burada beklemenin daha iyi olduğunu düşünürler.
Geminin tam geldiği sırada başka bir kayık onların kayığına yaklaşır. Bu yabancı kayık Compeyson’u taşıyordur. Compeyson ile Magwitch’in suyun altındaki kavgası Compeyson’un ölümü, Magwitch’in de mahkumiyeti ile sonuçlanır. Pip’in, Abel Magwitch’in varisi olduğuna dair hiçbir hukuki belge olmadığından tüm servet devlete kalacaktır. Pip, umutlarının yıkılmaması için Magwitch’ten gizler bu gerçeği.
Pip, Magwitch’i, diğer adıyla Provis’i, çok sevmeye başlamıştır. Provis’in tutuklanması ve Herbert’in de iş için Kahire’ye yerleşmek üzere gitmesi, Pip’in kendini yalnız hissetmesine neden olur. Provis’in ziyaretine sık sık gider Pip. Mahkeme, Provis’i ölüm cezasına çarptırır.
Hastalığından dolayı cezaevi hastanesine kaldırılan Provis, Pip’in “Öldüğünü sandığın kızın, tanınmış insanların arasında büyüdü. Çok güzel, kibar bir hanımefendi oldu. Ben onu tanıyorum ve seviyorum da.” sözleriyle mutlu bir biçimde hayata gözlerini yumar.
Borçlar içinde olan Pip bir süre sonra ateşli bir hastalığa yakalandığında başucundaki kişi Joe olur. Pip, ona yaptığı nankörlükten ötürü çok pişmandır. Joe, Bayan Havisham’ın öldüğü ve Pip’in sözleri üzerine de mirasının büyük kısmını Matthew Pocket’e bıraktığı haberini verir. Bir başka haber de Amca Bey’in, evinin soyulması üzerine Orlick’i yakalatmasıdır.
Bir sabah Joe not ve bir makbuz bırakıp Pip’in evinden ayrılır haber vermeden. Notta, Pip’e yük olmak istemediğini, iyileştiğine göre kendisine ihtiyaç kalmadığını belirtmiştir. Makbuz da Joe’nin, Pip’in tüm borçlarını ödemiş olduğunu gösteriyordur. Pip vakit kaybetmeden köyün yolunu tutar Joe’nin arkasından. Yolda Biddy’e nasıl evlenme teklifi edeceğini tasarlarken, eve vardığında Joe ile Biddy’nin evlendiğini öğrenir. Joe’den de Biddy’den de nankörlüğü için özür diler ve uzaklara gidip çalışacağını, borcunu ödeyeceğini söyler. Kastettiği iş, Herbert’in yanında Kahire’deki iştir.
Aradan geçen on yılın sonunda Pip, köye döner. Joe ile Biddy’nin bir kızları ve Pip adında bir oğulları olmuştur. Estella, kocasının zulmüne dayanamayıp kaçmış, sonra kocası da kamçıladığı bir at tarafından öldürülmüştür.
Pip kasabaya inip, yıkılmış olan konağın yerine gittiğinde orada Estella ile karşılaşır. Geçmişle ilgili kısa bir konuşmadan sonra el ele oradan ayrılırlar
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tek Büyük Galatasaray D4NG3R3R Galatasaray 0 07-02-2008 23:41
Batan feribottaki 800 kişi için umutlar tükendi Haberci Dünyadan Haberler 0 06-24-2008 09:10
BÜyÜk Haksizlik! AzRaiL Fenerbahçe 0 04-05-2008 15:08
Büyük Sır ahmetanriverdi Din Ve Tasavvuf 0 03-27-2008 16:08
Büyük İskender LeGoLaS Asker ve Siyasetçiler 0 02-25-2008 17:28


Şu Anki Saat: 09:40


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows