Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-11-2008, 23:03   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.914
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Osmancik

Roman Kahramanları ve özellikleri

Romanın baş kahramanı Osman Bey’dir. Osman Bey Kayı Boyunun Beyi’dir.
Ertuğrul Gazi :Kayı Boyu’nun kurucusu, Osman Beyin babasıdır
Şeyh EdeBalı :Osman’ın gelecekteki kayınbabası, ve herkesin sözünü dinlediği bir alimdir.
Malhun Hatun : Şeyh EdeBalı’nın kızı, Osman’ın karısı, Osman Bey’e her şeyde destek olmuştur.
Can Kız :Osman Bey’in annesi
Dursun Fakı :Şeyh EdeBalı’nın yardımcısıdır. O’da her zaman Osman’a yol göstermiştir.
Konur Alp, Sungur, Gazi Rahman, Akça Koca, Saltuk Alp, Abdullah: Osman Bey’in hem gençliğinde hem de beylik döneminde her zaman yanında olan yoldaşları, savaşa, eğlenceye ava daima birlikte giderlerdi.
Alaaddin: Konya Sultanı
Mihail Kosses. Osman’ın av dönüşü canını kurtardığı hristiyan. Daha sonra dost olmuşlar ve Mihail müslümanlığı seçmiştir.
Dündar Beğ: Osman Bey’in amcası. Osman’ın beyliğini kendine yedirememektedir.
Savcı Beğ: Osman Bey’in büyük ağabeyi
Gündüz Bey: Osman Bey’in küçük ağabeyi
Bay Koca: Savcı Bey’in oğlu, amcası Osman’a hayrandır.
Kumral Abdal: EdeBalı’nın yardımcısıdır.
Alzahid: Eskişehir Beyi Malhun Hatun ile evlenmek istemektedir. Bu yüzden Osman Bey’e düşmandır.
Kalanoz: Mihail Kosses’in eniştesi Osman bey O’nunda hayatını kurtarmıştır.Fakat Kalanoz O’na düşmandır.
Mahmud: İnönü Beyi
Aya Nikola: Rum Beyidir ve Osman Beyi ortadan kaldırmak istemektedir.
Orhan Bey: Osman Bey’in büyük oğlu, Kayı’nın gelecektek beyi
Alaaddin: Osman Bey’in küçük oğlu
Can Kız Fatma: Osman Bey’in kızı
Evdoksiya: Aydos Kale’si hükümdarı Nikeforos’un yeğeni ,kalenin alınmasında yardımcı olmuştur.
Gökçe Bacı: Harlak’ta yaşar. Osman’ın Bey olacağını ilk ifade eden O’dur.
Holofira: Yarhisar tekfürünün kızı, Orhan Bey’in gelecekteki karısı


Olayın Geçtiği Yer

Olaylar Söğüt ile Domaniç arsında Kayıların Söğüt’ten Domaniç’e göçleri sırasında Kayı Boyu ile çevredeki Bizanslı tekfürler arasında meydana gelmiştir.

.Osman Ertuğrul Gazi’nin en küçük oğludur. O öfkeli, sabırsız, hırslı, aynı zamanda da kendine oldukça güvenen biridir ve ağabeylerinden farklıdır. Babası beylik için Osman’ı düşünmektedir. Fakat O’nun devlet işleri ile ilgisi yoktur. Kendi kılıcı Osman’a yetmektedir. Osman yoldaşları Konur Alp, Sungur, Gazi Rahman , Akça Koca ile birlikte ava çıkmayı komşu beyliklere eğlenceye gitmeyi sever. Yöredeki tüm gençler Osman’a hayrandır. O yakışıklılığı, cesareti, savaşçı özelliği ile tanınır. Her ne kadar güçlü ve savaşçı olsada çevredekiler O’nun fevri davranışları yüzünden beylik için uygun olmadığını düşünmektedir. Din alimi olan Şeyh EdeBalı de Osman’ın bu kötü meziyetlerini yok etmek için uğraşır bunun için sürekli Osman’la konuşur. Böyle konuşmaların birinde Sivrikaya’da Osman EdeBalı’ya sinirlenir ve üzerine at sürer. Babası olanları duyunca Ede Balı’ ya karşı saygılı olmasını ve söylediklerini dinlemesini tembih eder. Çünkü EdeBalı her şeyin doğrusunu söyler. O günden sonra Osman’ın kafasında sürekli EdeBalı ile yaptıkları konuşma ve babasının tembihi vardır. EdeBalı’ya göre dünya Osman’ın düşündüğü kadar büyük değildir.birey için büyük olsada bir soy için değildir ve ne yapılırsa soy için yapılır. Osman bunun ne anlama geldiğini anlayamaz ,sürekli yorumlamaya çalışır.
Bir gün Osman hiç yapmadığını yapar ve İtburnu’na EdeBalı’nın evine konaklamaya ve O’nunla konuşmaya gider.Ama EdeBalı görüşme zamanının henüz gelmediğini söyler. Osman’ı EdeBalı’nın oğlu ile yardımcısı Dursun Fakı ağırlarlar. O’na evi gezdirirler ve Osman’a Ertuğrul Gazi’nin konaklamaya geldiğinde kaldığı odayı gösterirler. Ertuğrul Gazi o gece sabaha kadar ayakta Kur’an okumuş sabaha karsı uykuya dalmış ve rüyasında Kur’an-ı Kerim’in konuştuğunu O’na soyunun Allah kelamına gösterdiği saygı ve önemle büyüyüp gelişeceğini söylemiştir. Bu rüya herkes tarafından bir işaret olarak kabul edilmiştir. Osman odada otururken dışardan geçen EdeBalı’nın kızı Malhun Hatun ‘u görür,gönlünü kıza kaptırır. O günden sonra Malhun Hatundan başka bir şey düşünemez.
Günler hızla geçmektedir. Osman İnönü Bey’i Mahmud Bey’den yemek daveti alır ve yoldaşları ile birlikte gider .Mahmud Bey’in evinde bir gün avdan dönerken yolda canını kurtardığı Mihail Kosses ile karşılaşır. Muhabbet ederlerken Malhun Hatun ile evlenmeyi düşünen ve O’nun Osman’la ilgisini öğrendikten sonra Osman’a düşman olan Al Zahid’in saldırısına uğrarlar. Fakat baskın Osman ve yoldaşları tarafından kısa sürede geri püskürtülür. Mihail olanlar karşısında hayrete düşer ve Osman’a olan hayranlığı daha da artar.
İnönü’de olanları duyan EdeBalı çevresindekilerin de baskısıyla Tepebaşı’na göç der.
Osman artık konukevine daha sık gidip gelmektedir. Orada kaldığı günlerden birinde EdeBalı ile konuşur ve O’na Malhun Hatun’u sevdiğini Onunla evlenmek istediğini söyler.EdeBalı’ya göre Osman’ın davranışlarını değiştirmeden bu mümkün değildir. Osman’a görüşme zamanını beklemekle sabrını ve sebatını ispatladığını fakat öfkesinin devam ettiğini öncelikle bundan kurtulması gerektiğini söyler Osman konukevinden ayrılır. Kafasında sürekli Sivrikaya’daki İtburnu’ndaki konuşmalar vardır. Acaba EdeBalı’nın O’ndan yapmasını istediği şey nedir? Bu soruya bir türlü cevap bulamaz.
Bir süre sonra Osman yine konukevine gider ve orada kalır gece rüyasında Malhun Hatun’u,EdeBalı’yı, çınar ağaçlarının Kartalkaya’nın dört bir yanını sardığını görür. Uyandığında artık her şeyin anlamını bilmektedir. Hemen EdeBalı ile konuşur. Rüyasını anlatır, Malhun Hatun’un O’nun ZümrüdüAnkası olduğunu, Onunla evlendiği takdirde öfkesini de yeneceğini söyler. Kabul cevabı alınca derhal anasına gider durumu anlatır ve dünür gönderilir düğün yapılır. Osman sonunda Zümrüdü Ankası’na kavuşmuştur.
Bu arada mevsimler değişmekte göçler devam etmektedir. Osman bir gün Malhun Hatun ile beraber çok önce Harlak’ta tanıdığı dedeyi ziyarete gider. Oraya vardıklarında sadece dedenin evinin değil birkaç tane daha evin yapıldığını görürler . çevrede olup bitenleri anlamaya çalışırlarken Gökçe Hatun adında bir kadın Osman ’a durumu anlatır ve sohbet sırasında Osman’ın bey olacağını ifade eder.
Günler geçmektedir. ve Osman’ın bey olma zamanı gelmiştir. Osman ağabeyi Gündüz ile konuşur ve beylik için izin ister artık kendiside bey olmayı istemektedir ağabeyinin güvencesini alır. Ertuğrul Gazi başta olmak üzere büyükler toplanır ve Osman’ın Beyliği ilan edilir. Bundan sonra tek amacı Kayı Boyu’nu genişletmektir. Sık sık tekfürlere haber salar düşüncelerini açıklar. Karacahisar’ı almaya gittiğinde anası Can Kız ölüm döşeğine düşer ve Osman Bey’in müjdeli haberle geri gelmesinden sonra ölür. Malhun Hatun’unda Osman Bey’e bir müjdesi vardır. O bebek beklemektedir. Can Kız’ın cenaze törenine gelen Mihail Kosses kendisinde bir şeylerin değişmekte olduğunun ve Türklere ve dinlerine karşı ilgisinin olduğunun farkına varır. Can Kız’ın ölümünü kaldıramayan Ertuğrul Gazi kış aylarında vefat eder. Ertesi günü de Malhun Hatun erkek çocuğu dünyaya getirir. İsmi Orhan olur. Ertuğrul Bey’in cenazesine gelen Mihail Osman Bey’e kafasında bazı düşüncelerinin olduğunu bunlar netleşene kadar görüşmemelerini ister ayrıca Rumlar konusunda da yardım edecektir. O günden sonra Mihail elçiler göndererek Osman Bey’e Rumların planlarını anlatır. Derhal karşı atağa geçilir ve hepsinde başarı elde edilir. Konya Sultanı da Kayı Boyu’nu desteklemektedir.
Bu arada amcası Osman Bey’e hayran olan Bay Koca kılıçlanmak ve gazalara katılmak için büyüklerinden izin ister fakat izin çıkmaz. Daha sonra Bay Koca’nın Emine ile adaklanmasını(evlenmeye niyet etmesi) duyan Osman Bey adaklıya kılıç yaraşır düşüncesiyle yeğenini Sungur’un eğitmesi için teslim eder günler sonra Mihail’den Aya Nikola’nın Ermeni Beli’nde pusu kuracağı haberi gelir hemen karşı atağa geçilir. Karşılaşma sırasında Bay Koca Kalanoz tarafından şehit edilir. Bu pusunun ardından Aya Nikola ve Kalanoz’un Söğüt’e baskın yapacağı öğrenilir ve Osman Bey tekfürlerle beraber Domaniç yakınlarına göç kararı alır. Kadınlar, yaşlılar, çocuklar yola çıkarılır. Osman Bey yoldaşları ve askerlerle beraber Kalanoz’un baskınını bozguna uğratmak içn Domaniç eteklerine gider. Bu baskında da Savcı Bey hayatını kaybeder Onu da Kalanoz öldürmüştür. Osman Bey’in kini iyice artar.Ağabeyinin ve yeğenin kanının yerde kalmaması için daha hızlı hareket eder.
Artık amaç Aydos Kale’sini ele geçirmektir. Önce Abdullah Osman Bey’in isteklerini bildirmek için elçi gönderilir. Fakat Nikeforos Abdullah’ı surlardan attırır. Mihail bu olaya şahit olmak zorunda kalmıştır. Derhal kuşatma kararı alınır. Kuşatma için hazırlık yapılırken Nikeforos’un yeğeni Evdoksiya Gazi Rahman’a mektup gönderir. O’nu ve Peygamberimizi rüyasında gördüğünü ,onlara yardım etmek istediğini anlatır(Gazi Rahman ve Evdoksiya daha önceden birbirlerini görmüşlerdir.) sonunda kızın yardımıyla kale ele geçirilir. Ve Evdoksiya Saniye adını alarak Gazi Rahman’la evlenir. Mihail de Müslümanlığı seçer ve adının Abdullah olmasını ister. Malhun Hatun ikinci Oğlu Alaaddin’i dünyaya getirir.
Birkaç yıl sonra Osman Bey ailesi ile birlikte EdeBalı’yı ziyarete gittiğinde Alaaddin’in sakin tavırlarıyla dayısı Mahmud’a benzediğinden bu yüzden tekkede yetişmesi gerektiğinden bahsederler zamanı geldiğinde Alaaddin’in tekkeye verilmesi kararı alınır. Orhan büyümüş,babası gibi hem yakışıklı hem de yetenekli bir delikanlı olmuştur.bir beyin olması gereken tüm özelliklere sahiptir ve babası Orhan’a hayrandır. Orhan annesi, yeğeni ve yengesi ile gittiği pazar yerinde karşılaştığı Yarhisar tekfürünün kızı Holofira’ya gönlünü kaptırır. O günden sonra sık sık pazara kızı görmeye gider.annesi bu durumdan rahatsız olsada babası memnundur. Holofira’ya dünür gönderilir ama red cevabı alınır.
Domaniç günleri gittikçe yaklaşmaktadır. Bu arada Osman Bey Mudurnu, Göynük dolaylarını ele geçirir. Elde ettiği ganimetleri her zamanki gibi halka paylaştırır.Konya sultanına da hediyeler gönderir. Osman Bey Kayı’ya katılan yerlerin yönetimi yoldaşlarından birine bırakır ve kimseye baskı, zulüm yapılmaması için emir verir. Konya sultanı karşılık olarak Osman Bey’e Hz Osman’ın kılıcını gönderir.
Karacahisar tekfürünün Konya’ya karşı ayaklanması ile oraya baskın yapılır. Karacahisar da İslam dünyasına katılır. Bu savaş sırasında, sürekli yeğeninin arkasından halkı kışkırtan Dündar Bey Osman Bey tarafından öldürülür.(Osman Bey daha önce amcasını ikaz etmesine rağmen Dündar Bey devlet işlerini karıştırmaya devam etmiştir.)
Ak Temür Konya’dan dönmüş ve Sultanın Kayı’ya tam destek verdiği müjdesini getirmiştir. Mihail de Bilecik tekfürünün ayaklanma çıkaracağı haberini verir. Bu haber üzerine İnegöl’ü alma kararı verilir. Yapılan sefer sonucu İnegöl Kayı’ya katılır. Osman Bey’in güçlenmesi diğer tekfürleri ve Bursa imparatorunu rahatsız ettiği için Osman Bey’i öldürme kararı alırlar. Ve bir plan hazırlarlar. Plana göre Holofira ile Aleates’in düğününde Osman Bey öldürülecektir. Bu sıralarda tekrar Konya’ya giden Ak Temür sultanın fermanı ile döner. Fermanda sultanın Söğüt ile aldığı kaleleri ve Eskişehir’i sancak halinde vergisiz Kayı’ya bıraktığı yazmaktadır.en önemlisi de Osman Bey’in hanlığı ilan edilmiştir.
Nihayet Hoofira ile Alaites’in düğün günü gelir. Düğün göç zamanına rastladığı için emanetler kadınlar tarafından tekfüre götürülür. Bu sayede Bizans düğününü göreceklerdir. Gökçe Bacı başta olmak üzere tüm kadınlar, çocuklar yola çıkar Osman Bey de yoldaşları ile birlikte ayrı bir grup olarak düğünün yapılacağı Çakırpınar’a gider. Yola çıkmadan önce Osman Gazi Gökçe Bacı’ya Bizanslıları mümkün olduğunca oyalamasını tembih eder. Çünkü onlardan bir kötülük geleceğini tahmin eder. Düğün yerine geldiklerinde birden çember içine alınırlar ve karşılıklı saldırıya başlarlar Gökçe Bacı bu sırada hayatını kaybeder. Sonuçta Yarhisar Kayı’ya geçer, Holofira Osman Bey ve tüm Kayılılarca kabul görür,ismi Nilüfer olarak değiştirilir, ve Orhan Bey ile evlenir. Daha sonra Osman Bey Malhun Hatun ile üçüncü çocuğu Cankız Fatma’yı Bilecik’e EdeBalı’nın yanına gönderir. Orhan Bey’de arkadaşları ve eşleri ile beraber Bursa’ya doğru yola çıkar. Osman Bey ise yoldaşlarıyla Söğüt’ten ayrılır. Bilecik’ten EdeBalı’nın hasta haberi gelince hemen Bilecik’e gider ve kısa süre sonra EdeBalı vefat eder. Bu arada Osman Bey’in çok sevdiği atı Benliboz da ölür. O’nun ölümüne yakınlarının ölümünden daha çok üzülür. Çünkü topraklarına kattığı her yer için Benliboz ile beraber savaşmıştır.
Artık Osman Bey’in tek amacı vardır. Bursa’yı ele geçirmek ve öldüğünde de Bursa’daki gümüş kubbenin altına gömülmek. Bursa’nın alınması için önce İznik’in ele geçirilmesi gereklidir. Derhal harekete geçilir. Bu iş için Orhan Bey görevlendirilir. Orhan Bey arkadaşlarıyla İznik’i kuşattıktan kısa süre sonra Kayı topraklarına katar. Bu arada Osman Bey de Bursa’ya haberci yerleştirir. Bu olaylar süresince Konur Alp, Saltuk ve Dursun Fakı hayatlarını kaybederler. Osman Gazi her şeyden yorulmuş ve sıkılmıştır. Şimdi tek isteği Bursadır ve uzun süre sonra Osman Gazi ile ailesi Söğüt’te buluşur. Orhan Bey bu sırada Bursa kuşatmasındadır. Kuşatmanın aylarca sürmesine rağmen Bursa direnmektedir. Bursa’nın alındığı haberi beklerlerken Malhun Hatun da hayatını kaybeder. Ölüm artık Osman Bey’e çok yakındır. Fakat O’nun tek isteği Bursa’nın alındığını duymadan ölmemektir ve bunun için Allah’a dua eder. Çünkü ancak bu olayın gerçekleşmesi ile görevini tam olarak yerine getirmiş olacağını ve huzur içnde öleceğini düşünmektedir. Bir gün o müjdeli haber gelir. Bursa artık Kayı’nındır. Osman Bey bunu nal seslerinden anlar Sungur’un da aynı haberi getirmesiyle hayata gözlerini yumar .


Yazar: Buğra,T. “Osmancık” Ötüken Yayınevi,350 sayfa
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
osmancik

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Osmancik уυѕυƒ Türk Dili ve Edebiyat 0 04-02-2008 20:31


Şu Anki Saat: 14:59


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628