Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

VEBA kitap özeti

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-23-2014, 21:17   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: VEBA kitap özeti

Özet

albert-camus
Camus‟nün Veba adlı romanında, esir olma hali ve duygusu farklı açılardan yansıtılmıştır. Eserde, esaret duygusu ve hali çok farklı şekillerde karşımıza çıkmakla birlikte burada aslında görünen ve görünmeyen esaret şekilleri vardır. İlk olarak bedensel ve fizyolojik esaretten, daha sonra psişik ve manevi esaretten ve son olarak da kahramanların rutinleşen bir zaman döngüsüne esir olma durumları karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak eserin bütünü incelendiğinde Camus‟nün, insanların veba salgınından önce de bir nevi esaret altında olduklarını; bağımlı bir yaşam sürdüklerini ileri sürdüğü atıflarına rastlamaktayız. Bu durumdan hareketle şunu açıkça söyleyebiliriz: Bugünün insanları da sanıldığı kadar özgür olmadığı gibi bilinen veya bilinmeyen koşullardan dolayı bir esaret içindedirler. Camus‟nün 20. yüzyılın ilk yarısının sosyo-politik gerçeklerini yansıttığı Veba‟da işlediği esaret duygusunun günümüz sosyo-politik yaşam biçimlerinde de var olduğunu görebiliyoruz.

Anahtar Sözcükler: esaret, bağımlılık, suçluluk, ötekileştirme, çaresizlik Abstract

"The Plague", a novel by Albert Camus. A sense of the state of being captured, are reflected from different angles. In the opus, very different ways appear in a state of bondage, and with a sense of where you are, there are visible and invisible forms of bondage. First, the physical and physiological slavery, and then the psychic and spiritual slavery. Finally a time of heroes becomes routine status. Even that cycle appears to be in danger of being a prisoner. In general, examining the whole of Camus' works', some

people before the plague, were in captivity; dependent on encounters of some kind.This situation put forward a motion to see life, as it was and that they must continue. Clearly saying: not as free as today's peoples, thoughts, because of conditions such as a known or unknown, one is still in bondage.
The first half of the 20th. century, socio-political realities of Camus' works reflect the Veba Era or Plague Era, in the sense, that there are forms of "captivity",that we can see in today's socio-political life styles.

Key words: slavery, dependence, culpability, alienation, desperateness

GİRİŞ

İlk olarak 1947‟de yayımlanan Veba adlı roman, Cezayir'deki Oran şehrinde yaşanan veba olayını konu almıştır. Eserde anlatıcının kimliği bilinmemekle beraber hikâye okuyucuya oldukça başarılı bir ateizm propagandasıyla yansıtılmıştır. Oran‟da başlayan veba salgınına karşı insanların mücadelesinin hayat ve ölüm arasında kaldığı ince çizgiye veba adını vererek tasvir eden Camus, eserde her ne kadar bazı karakterler- bir gazeteci, bir doktor ve bir rahip- kullanmış olsa da bu karakterlerin hiçbiri romanın kahramanı değildir. Doğal olarak romanda bir kahraman da bulunmaz. Vebanın ortaya çıkışı sırasında insanların değişik şekillerde gerçeklerle yüzleşmeye başlamaları da romanın algısal olarak vermek istediği iletilerden sadece biridir. Öte yandan Veba'da işlenen esaret duygusu ve bu duygudan kaynaklanan bağımlılık dünya çapında hem geçmişteki hem de gelecekte olabilecek yıkımları temsil etmekte ve bunun sonucunda da tüm bu olanlar karşısında insanların hayatta kalmak için zor seçimler yapması gerektiği anlatılmaktadır.

Veba‟da farelerin yavaş yavaş lağımlardan sokaklara taşınıp burada ölmeye başlamasından sonra yayılan hastalık yüzünden Oran şehrindeki insanlar büyük acılarla ölmeye başlar. Veba hastalığı insanın acısını, yalnızlığını, zavallılığını ve yazgısı içindeki durumunu ortaya koyan bir felakettir. Bu bağlamda veba ile Camus'nün betimlediği saçmadır denilebilir fakat vebanın kendisi doğrudan doğruya saçmayı temsil etmez. Yalnızca oran halkının yaşadıkları saçma duygusunun durumunu yansıtmaktadır çünkü veba, yaşam karşısında insanı geriletmekte ve yaşamla bağlılığını kırmaktadır.

Ölümün bir yüzü olarak insanın mutluluğunu tehdit eder ve insan-dünya ilişkisinin yabancılaşmasının nedeni olarak belirir.

Romanın karakterlerinden Rahip Paneloux vebayı insanların işledikleri günahların bedeli olarak görür ve hak edilen bir ceza olarak yorumlar. Buna karşın tanrı inancı olmayan Dr. Rieux ise, bir kötülük olarak kabul ettiği vebayla savaşılması gerektiğini düşünür ve bir hümanist ve ahlakçı olarak karşımıza çıkar. O ve arkadaşları dayanışma içinde vebayla savaşır ve başarılı olurlar. Ancak Dr. Rieux, bu başarının geçici olduğunu, vebanın bir gün tekrar ortaya çıkacağını bilir.

Kurgusal bir anlatı olmasının ötesinde Albert Camus„nün bu eseri sembolik anlamda önemli bir olayı ifade eder. Bu eserin bize sunduğu hikâyeyle çatışma dolu uzun savaş yılları arasında çok büyük benzerlikler vardır. Tabii burada dile getirilen savaş yılları İkinci Dünya savaşıdır. Bütüncül ve gelişigüzel görünümüyle bu roman aslında bütün şekilleriyle esaret kavramını keşfeden ve ortaya koyan bir eserdir. Zaten Camus de bu eserinin ismini “ esirler“ yani “ Les Prisonniers“ diye adlandırmayı düşünürken son kararı “La Peste” şeklinde olmuştur.

1. Fiziksel açıdan esaret

Oran‟da veba salgını olduğu kesin olarak anlaşıldığında şehrin valisi, resmi ve kısa bir duyuru ile vebayı ilan eder ve şehrin kapılarının kapanması konusunda emir verir. Böylece şehir tam anlamıyla bir cezaevine dönüşür.

“Veba salgınını ilan edin ve kenti karantinaya alın ”

Kapıları nöbetçiler tarafından tutulan şehirde yaşayan insanlar mahkûm durumuna düşerler. Adeta Oran şehri, duvarlarının arasında yaşayan ve dış dünyayla irtibatı kesilmiş binlerce tutsak barındırır hale gelir. Aslında, veba salgınının sebep olduğu fiziki esaret, daha çok bir savaş durumunu andırır. Silahlı, küçük grupların saldırıları neticesinde şehir halkının zarar görmemesi için yetkililer tarafından sokağa çıkma yasağı kararı alınır. Bu durum şehrin daha da yaşanmaz hale gelmesine sebep olur.

“Seli andıran kısa yağmurlar kentin üzerine indi; bu beklenmedik su baskınlarını fırtınalı bir sıcak izliyordu. Deniz bile derin mavi rengini yitirmiş, puslu göğün altında, gözü acıtan gümüş ya da demir rengi parıltılara bürünüyordu. Bu ilkbaharın rutubetli sıcağı yaz mevsiminin bunaltıcı sıcağını özletiyordu. Bir düzlük üzerinde salyangoz biçiminde kurulmuş,çok az bölümü denize açılan kentte iç karartıcı Veba bir uyuşukluk egemendi. Kentin sıvalı, uzun duvarları boyunca, tozlu vitrinli sokaklar arasında, kirli sarı renkteki tramvaylarda insan kendini biraz göğün kölesi gibi hissediyordu.” (S.42)

Şehrin merkezinde bulunan ve veba salgınından daha fazla etkilenmiş mahalleler ayrıca karantinaya alınır, bu durum fiziki esaretin başka bir boyutu olarak görülür. Ayrıca kenar mahallelerde esir durumunda kalan insanlar, salgının yayılmasını hızlandır kaygısıyla mahallenin dışına çıkma yasağıyla karşı karşıya bırakılırlar. Aynı şekilde karantinaya alınmış hastalardan dolayı yönetim önlem olarak tecrit kampları oluşturmaya karar verir. Bu durum bize İkinci Dünya savaşındaki toplama kamplarını hatırlatır. Burada da esaretin başka bir boyutu ortaya çıkar.

Veba felaketi Oran şehri sakinlerini ve bu şehirde tesadüfen bulunanları adeta birer mahkûm durumuna düşürür. Sözünü ettiğimiz bu esaret durumu fiziki bir esarettir. Diğer bir esaret hali ise vebaya yakalanan kişilerin bedenlerinin aldığı, görüntüsü hoş olmayan şekillerdir. Bu durum, veba kurbanlarına dayanılmaz acılar verir. Onlar, kusurlu bir bedenin, insan olarak küçülmeye, acı çekmeye ve yok olmaya boyun eğmiş bir bedenin, dayanılmaz acılarını yaşar hale gelirler ve kendi bedenlerinin esiri olurlar.

“Akşam gazetesi satan sokak satıcıları fare istilasının durduğunu bildiriyorlardı. Ancak Rieux,hastasını, beline kadar yatağından sarkmış, bir eh karnında, öteki eli boynunun çevresinde, bir çöp kovasına öğüre öğüre pembemsi bir safra kusarken buldu. Kapıcı uzun çabalardan sonra soluğu kesilmiş bir durumda yeniden yattı. Ateşi otuz dokuzdu; boyundaki yumrular ve elleriyle ayakları şişmişti, böğründe iki büyük siyah leke genişliyordu. Şimdi içindeki bir acıdan söz ediyordu.” (S. 26)

Vebalı kişi, öncelikle acılarının esiridir, bu esaret durumu ve özgürlüğünü isteyememe hali onu çıldırma noktasına kadar götürür. Romandaki karakterlerden biri olan Cotard, vebanın izlerini taşıyan birinin hastalığını yeni öğrenenciğinde taşkınlığından söz ederken, bu kişinin kendini sokağa atarak rastladığı ilk kadına sıkıca sarıldığını ve onun da vebaya yakalanmasına sebep olduğunu, ve bu taşkınlık halinin hastada haykırma şeklinde ortaya çıktığını bir gözlem olarak ifade eder. Aslında bu sarılma, esaretten kaçmaya çalışan kişinin özgürlüğünü garantiye almak için yanına rehine olarak birisini almasını sembolize eder.

2. Psişik açıdan esaret

Oran şehri sakinleri ve orada bulunanlar sadece fiziki bir esaret içinde değildirler. Onlar için aynı zamanda manevi bir esaretten de söz etmek mümkündür. Gerçekten de bu romanda bize sunulan kişilerin aynı zamanda manevi bir esaretin içinde olduklarını görmek mümkündür. O halde diyebiliriz ki bu eser, bize yalnızlıklarına hapsolmuş insanları teşhir ediyor. Adeta burada tecrit durumunda olan ve yalnızlık içinde yaşayan insanlardan söz edilmektedir.

“Kentliler bu birdenbire gelen sürgünle baş etmeye uğraşırken veba kapılara nöbetçiler dikiyor, Oran’a doğru yol almakta olan gemileri geri döndürüyordu. Kentin kapatılmasından bu yana tek bir araç girmemişti. O günden başlayarak arabaların amaçsızca dönüp durmaya başladıkları izlenimi uyandı. Bulvarların yukarısından bakanlar için liman da özel bir görünüm sunuyordu. Burayı kıyının en önemli limanlarından biri yapan alışılmış canlılığı ansızın sönüvermişti. Karantinaya alınmış birkaç gemi hâlâ orada göze çarpıyordu. Ancak, rıhtımlar üzerinde, boş duran vinçler, yan devrilmiş küçük vagonlar, tek başlarına duran fıçı ya da çuval yığınları veba yüzünden ticaretin de ölmüş olduğunu gösteriyordu.” (S.42)

Oran şehrinin sakinleri hapsoldukları bu yalnızlık duygusu içerisinde ve dış dünyanın acılarına çare olamaması karşısında, kendi acılarını sadece kendileri yaşamak zorunda kalmışlardır.

Dış dünyanın kendilerine yardımcı olamaması hali, hapsoldukları bu yalnızlık durumunun başka bir göstergesidir. Zaten vebayı kendi yaşamamış birinin o insanın acısını anlamasına imkânı yoktur. Romandaki kişiler yalnızdırlar ve acılarının yükünü kendilerinden başkası çekemez. Böylece onlar yalnızlık ve acı duygusunu en derin şekilde yaşarlar. Bu durum onlar için hayatı tamamen çekilmez hale getirir.

“Kentin her köşesinde güneş yurttaşların yakasına yapışıyordu ve durdukları zaman da onları çarpıyordu. Haftada yaklaşık yedi yüze ulaşmış, ok gibi fırlayan kurban sayısı bu ilk sıcaklarla çakışınca, kente bir tür yıkım havası egemen oldu. Kenar mahallelerde, düzayak sokaklarda ve teraslı evlerde canlılık azaldı ve insanların hep kapı eşiğinde yaşadığı şu mahallede tüm kapılar kapanmış, tüm kepenkler örtülmüştü; vebadan mı, yoksa güneşten mi korunmak istediklerini kendileri de bilemiyordu. Bununla birlikte, bazı evlerden inlemeler yükseliyordu. Önceleri böyle bir şey olduğunda, sokakta durup kulak kabartan meraklılara rastlanırdı sıklıkla. Ancak, bu uzun uyarı işaretlerinden sonra, herkesin yüreği sanki sertleşmiş gibiydi ve sanki bu ilenmeler insanların doğal diliymiş gibi, herkes bunları duya duya yürüyor ya da yaşayıp gidiyordu.” ( S.105)

3. Vebalı kişilerin, rutinleşen bir zaman döngüsüne esareti

Oran şehri sakinlerinin esareti, onların zamanla olan ilişkileriyle belirgin bir hal almaktadır. Bu romandaki zamansal işleyiş döngüseldir (un temps cyclique). Gelecek denen şeyin var olmadığı bu hayatta, sonsuz bir yeniden başlama hali söz konusudur. Rambert ve Rieux arasındaki bu konuşma bunun bir örneğidir:

“— Tabii ki gelmeyecekler.
— Bunu bir ilke haline getirmemek gerek, dedi Tarrou.
— Henüz anlamadınız, diye yanıtladı Rambert omuz silkerek.
— Neymiş o?
— Veba.
— Ah! dedi Rieux.
— Hayır, bunun yeni baştan başlamak demek olduğunu anlamadınız.”

(S. 87)

Bu romanda zaman kavramı sürekli tekrar edilen bir olgudur. Oran şehri sakinleri, sinemaya gidip tekrar tekrar aynı filmleri izlemektedirler. Çünkü dış dünyayla bağlantıları olmadığından yeni filmlerin de gelme olanağı yoktur. Tesadüfen o şehirde bulunan bir tiyatro grubunu defalarca seyretmeye gidiyorlardı. Bu durum Doktor Rieux için de geçerliydi. Her gün çare olamayacağını bile bile hastalara aynı teşhisi koyma ve onlara uyguladığı tedavilerin aynı oluşu mecburiyeti tekrar edilen bir başka olgu olarak görülmektedir.

Vebanın getirdiği acıların dışında tecrit ve yeni alışkanlıkların getirdiği başka tehlikeler de vardır. Hastaların karantinaya alınma mecburiyeti, hastaları sevdiklerinden ayrılma ve onları hatırlayamama sonucunu da beraberinde getirir. Bu durum bu şehir insanları için farklı bir tehlike oluşturur.
İnsanlar adeta sevdiklerinin yüzlerini tanıyamaz hale gelirler. Burada Doktor Rieux‟nun eşinin simasını hatırlayamadığını görüyoruz. Aynı şey gazeteci Rambert için de geçerlidir.

“Rambert’in Doktor Rieux’ye önerdiği sınıflandırmada bu tür mantık yürütenler biçimciler sınıfını oluşturuyordu. Onların yanında, güzel konuşanlar bulunuyordu; istek sahibini bunların hiçbirinin kalıcı olamayacağına inandırıyorlar ve kendilerinden bir karar vermeleri istendiğinde bol miktarda iyi öğüt verip, yalnızca anlık bir sıkıntının söz konusu olduğuna karar vererek Rambert’i avutuyorlardı. Bir de önemliler vardı, ziyaret sahibinden durumunu özetleyen bir not yazıp bırakmasını rica ediyorlar ve bu durumla ilgili bir karara varacaklarını bildiriyorlardı; gereksizler, ona kalacak yer belgesi ya da ucuz pansiyon adresleri öneriyorlardı; yöntemliler, fiş doldurtuyor ve ardından sınıflandırıyordu; bıkkınlar, kollarım havaya kaldırıyordu; tedirginler, gözlerini çeviriyorlardı; son olarak da gelenekçiler vardı; onlar en çok sayıdaydılar, Rambert’e başka bir büroyu ya da yapılacak yeni bir girişimi gösteriyorlardı.”(S. 157)

Aslında Camus, bu şehri tasvir ederken, bir bakıma bu şehirde aşk denen şeyin olmadığını fark etmemizi sağlar. Neredeyse bu romanda kadın yoktur. Adeta bu şehirde hastalara vakit ayıracak kadar zaman bile bulunmaz. Şehir sanki insanlıktan uzaklaşmış ve hayata sadece ticaret hükmediyor. Tabiat, mimari ve yaşam biçimi çok çirkinmiş gibi aktarılıyor. Hava çok sıcaktır. Okurun edindiği intiba bu şehrin sıradan ve sıkıcı bir şehir olduğudur. Aslında veba, var olan bu esaretin ortaya çıkmasını ve onun görülmesini tetikleyen bir unsurmuş gibi görülebilir. Alışkanlıklarıyla varlıklarını sürdüren bu kentin insanları, para kazanmak ve ticaret yapmak için yaşıyorlar. Aralarında büyük aşklar yoktur, sevgiye dair duygular ise daha çok ticaretle ilintilidir. Bu kentte ölen insanların durumu büyük üzüntü oluşturmaktan ziyade işlerin aksamasına yol açan sıkıntılı bir olgu olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla hastalık, sıkıntıyı artırıcı bir durumdan öte bir durum değildir

İnsanlar rutin bir döngünün içerisinde kala kalmışlardır. Yaşam koşullarına dikkat etmeden, umursamadan yaşamın öneminin bilincinde değildirler. Aslında Oran şehri sakinlerinin sürdürdükleri yaşam tarzı cezaevi yaşamından çok da farklı değildir. (insanlar rutinleşmiş hayatlarının esareti altına girmişler ve bu durumun pek de farkına varmadan yaşayıp gitmekteler) İnsanların rutinleşmiş hayatları kendilerini esaret altına almış, ancak bunun farkına varmadan yaşayıp gidiyorlar ta ki veba şehri vurduğunda esaret denen şeyin ne olduğunu o zaman daha açık bir şekilde fark ederler.

Vebanın bu kenti vurması Oran‟lılara insan olduklarını hatırlatır. Çaresiz herkes eşit şartlarda yaşamaya başlar. Vebanın olumlu etkisi insani ilişkiler üzerinde görülür, gerçek ve içten ilişkiler gelişir, karantinadan dolayı oluşan sınırın ötesinde kalmış anne, eş, ebeveyn çocuk veya sevgililerin sevme duygusunun önemini daha iyi anladıklarını söyleyebiliriz. Tabii Oran şehrini perişan eden veba yok olur olmaz bu şehrin sakinlerinin eski hayatlarına döndükleri de bir gerçek olarak karşımıza çıkar.

SONUÇ

Toplumsal ve bireysel yaşamımızda daha duyarlı ve hayata karşı bir duruşa sahip olma isteği kaçınılmaz bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz de birilerinin esareti altında ya da birilerini esaret altına almış olabilir miyiz? Daha kötüsü bağımlı bir yaşam biçimini edinmiş gizli bir suçluluk duygusu içinde mi sürdürüyoruz hayatımızı?

Geçim kaygısı, çok para kazanma hırsı, kariyer yapma isteği ve daha birçok şey bizleri esaret altına almıştır bir şekilde. Hayatı farkına varmadan elimizden kaçırıyoruz diyebiliriz. Teknoloji insanımızı saatlerce internet üzerinden sanal bir dünyada gezinmeler yapmaya yönlendirerek, bizi gerçek dünyadan uzaklaştırıp başka bir dünyanın esiri yaparak ve bizleri öğretilmiş çaresizlik girdabına sürükleyerek umudumuzu, hayata karşı duruşumuzu ve mücadelemizi yok etmiyor mu?

İçinden çıktığımız kültür, anne babamızın yaşam biçimi, aldığımız eğitim, geçmişte yaşanmış hayal kırıklıkları, arkadaşlıklarımız, mesleki seçimimiz, oy verdiğimiz partiler, uğrunda savaşılan idealar, seçtiğimiz siyasi liderler, eş tercihimiz, çocuklarımızı büyütme tarzımız, geleceğe yönelik hayallerimiz, televizyon, internet, sigara ve içki tüketimi, üyesi olduğumuz toplumda bizi bağımlı hale getiren bir esareti yaşatmaktadır. Sonuç olarak, insan hayatının her döneminde esaret hep vardır ve mutlaka bir esaret şekli her zaman var olacaktır.

KAYNAKÇA

ABC du BAC Français, GIRAUDO Lucien, GIRAUDO Nicole, Editions Nathan, Paris ANGLARD Véronique, La Peste d'Albert Camus, Editions Nathan, 1995
ALLUIN Bernard, La Peste D‟Albert Camus, Des clés pour lire l‟oeuvre, Editions Hatier CAMUS Albert, La Peste, Collection folio plus, 1996

Coşkun Esin, Tanrısız Bir Aziz: Albert Camus
KIRAN Ayşe Eziler, GÜLMEZ Bahadır, « Méthodes d‟analyse de Textes », Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir, 1993
KIRAN Zeynel, - KIRAN Ayşe , « Yazınsal Okuma Süreçleri », Seçkin Yayınları, Ankara, 2007
PATILLON Michel, « Précis d‟analyse Littéraire », Editions Nathan, 1995Muzaffer KAYA, Serkan DEMİRAL

Ç.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Cilt 20, Sayı 2, 2011

Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kitap, veba, Özeti

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sarı Zeybek Atatürk'ün Son 300 Günü kitap özeti Korax Kitap Özetleri 0 12-23-2014 21:00
4 büyük kitap nedir kimlere indirlmiştir Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 12-23-2013 10:42
serenad kitabı zülfü livaneli özeti Yaso Kitap Özetleri 0 09-15-2013 10:14
Kitap okumanın yararları Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 1 05-18-2013 08:43
E-Pub Kitap Arşivi candasarin E-Kitap (Pdf formatında) 0 03-29-2013 19:38


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628